arkadaşlar bazı media playerlarda altyazının çerçevesini ayarlayamadığımız için altyazılar okunaklı olmuyor. Bilmeyenler için anlatıyorum, gayet basit.


Not: kullandığınız media playerın SUB, SUB+IDX altyazı formatını desteklemesi gerekmektedir.


İlk olarak 3D-Subtitler programına ihtiyacımız var. Buradan indirebilirsiniz. Bu program sayesinde 3D ve 2D filmler için altyazılarda renk boyut ve font seçimlerini rahatlıkla yapabiliriz.

Gelelim bu işlemi nasıl yapacağımıza;


1. Altyazıyı buradan seçiyoruz.

2. İşlem bittiğinde yeni altyazının kaydedileceği yeri buradan seçiyoruz.

3. Bu bölümde indirdiğiniz 3DSubtitler-2.7.zip dosyasının içinden çıkan 'BDSup2Sup.jar' dosyasını seçiyoruz.

4. 'Check Input' bölümü yaptığınız seçimlerin programa tanıtılması gibi düşünebiliriz, bir kez tıklamanız yeterli altyazının işleme hazır hale gelicek.

5. Burada filmin formatını seçiyoruz çünkü bu program 3D filmler içinde altyazıyı 3D formatına çevirebiliyor. Genelde 3D filmler SBS yani Side by Side (yan yana iki görüntü) halinde, bazı 3D filmler ise OU yani Over Under (üst üste iki görüntü) halindedir. Eğer altyazısını çevirmek isteğiniz film 3D SBS ise 'Side by Side', 3D OU ise 'Over Under', yada 2D ise (3 boyutlu olmayan normal avi,divx,mkv vb. filmler) '2D' seçeneğini seçmek gerekiyor.

6. Bu bölümde ise altyazının formatını seçiyoruz. 'VobSub idx/sub' seçilmeli.

7. Ve son olarak 'Convert' e tıklayarak işlemi bitiriyoruz. İşlem bittiğinde yeni altyazının kaydedildiği dizinde idx, sub ve xml formatlı üç adet dosya oluşacaktır. bunların üçünüde filmle birlikte aynı klasörde bulundurmanız yeterli artık media playerınız çerçevesi daha kalın ve sizin ayarladığınız font ve büyüklükte çıkıcaktır.

Ufaltılmış önizleme resmi
*$*
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
*$*