Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Binbaşı
06 Eylül 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
242 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
8 ay
(Çözüldü) Hepsiburada faturasız garantisiz ürün satışına göz yumuyor / satıcıyı koruyor

Öncelikle merhabalar,


Konu biraz uzun okumak istemeyenler için özet geçeyim, olaya ilk başta iyi niyetli yaklaştım ürünüm tamir olsun gelsin kafasındaydım ama sonrasında olayın ciddiyetini fark edince bende tavır değiştirdim,


Hepsiburada üzerinden x bir satıcından ürün aldım, ürün arızalı çıktı, kutu içinden fatura, garanti, ithalatçı firma belgesi, Türkçe kullanım kılavuzu çıkmadı ve çıkmayan belgeleri talep ettim.

Hepsiburada firmasına 6502 satılı tüketicinin korunması kanunu 55/4 ve 56/1 maddelere göre bu ürün satılamaz dedikçe bana 1 ay sonrası tarihe bir fatura keserek bütün işlemleri fatura ile halletmem gerektiği, diğer belgelerin olmadığını belirtti ( ithal ürünlerde garanti kağıdı olmadığına dair mesaj bile atıldı destek bölümünden )


https://www.sikayetvar.com/hepsiburada/hepsiburada-faturasi-garanti-belgesi-olmayan-urunun-satilmasina-goz-yumuyorSorun yaşamasak fatura dahi kesilmeyecekti.


Konuyu açma sebebim bilinsin burada kayıt altında dursun en azından insanlar bilsin.Tanıtma ve kullanma kılavuzu

MADDE 55-

(1) Tüketicinin kullanımına sunulan malların tanıtım, kullanım, kurulum, bakım ve basit onarımına ilişkin Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla, gerektiğinde uluslararası sembol ve işaretleri kapsayan etiketle satışa sunulması zorunludur.

(2) Malın güvenli kullanımına ilişkin hususların malın üzerinde yer alması hâlinde yazılı ve sesli ifadelerin Türkçe olması zorunludur.

(3) Malların ilgili teknik düzenlemesi uyarınca kişinin sağlığı ile çevreye zararlı veya tehlikeli olabilmesi durumunda, bu malın güvenli kullanılabilmesi için malın üzerine veya tanıtma ve kullanma kılavuzuna bu durumla ilgili açıklayıcı bilgi ve uyarılar açıkça görülecek ve okunacak şekilde konulur veya yazılır.

(4) Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzlarının hazırlanması sorumluluğu üretici ve ithalatçıya; tüketiciye verilmesi ve teslim edildiğinin ispat sorumluluğu ise satıcıya aittir.

(5) Hangi malların tanıtma ve kullanma kılavuzu ve etiket ile satılmak zorunda olduğu ve bunlarda bulunması gereken asgari unsurlar ile diğer uygulama usul ve esasları yönetmelikle belirlenir.

Garanti belgesi

MADDE 56-

(1) Üretici ve ithalatçılar, tüketiciye yönelik üretilen veya ithal edilen mallar için içeriği yönetmelikle belirlenen bir garanti belgesi düzenlemek zorundadır. Bu belgenin tekemmül ettirilerek tüketiciye verilmesi sorumluluğu satıcıya aittir.

(2) Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlamak üzere asgari iki yıldır. Ancak, özelliği nedeniyle bazı malların garanti şartları Bakanlıkça başka bir ölçü birimi ile belirlenebilir.


23 Eylül 2021 tarihinde hepsiburada üzerinden konsinye ürün satan bir satıcısından akvaryum dış filtre aldım.

25 Eylül 2021 tarihinde kargo ile teslim edildi.


Yaptırdığım akvaryum siparişim geç teslim edildiği için


11 Ekim 2021 tarihinde ürünün kutusunu açıp kurulumu yaptım ve ürün çalışmıyordu,


11 Ekim 2021 tarihinde satıcı ile iletişime geçerek ürünün çalışmadığını, kutu içinden fatura ve garanti çıkmadığını ne yapmam gerektiğini sordum, ürünü kendisine gönderirsem ürünü çalışır şekilde bana göndereceğini belirtti, nerede oturduğumu sordu, kargo masrafı 60-70 lira tutar diyerek hepsiburada ile iletişime geç sana kargo kodu versinler ürünü yapıp geri göndereyim dedi,


11 Ekim 2021 tarihinde hepsiburadayı arayarak durumu anlattım satıcı ile görüştüğümü ürünün arızalı olduğunu tamir edip yollayacağını anlattım, bana yurtiçi kargo kodu verdiler


12 Ekim 2021 tarihinde verilen kod kargoya gittim, kargo görevlisi kod geçersiz dedi çünkü talebim satıcı tarafından red edilmişti ( 14 günlük yasal süre geçtiği gerekçesi ile )

12 Ekim 2021 tarihinde tekrar hepsiburada ile iletişime geçtiğimde bana kod verildi satıcıya kargoladım.


13 Ekim 2021 tarihinde ürün satıcıya teslim edildi,

14 Ekim 2021 kargoda kırılmış zarar görmüş diyerek ürün geri gönderildi, red gerekçesi hepsiburada sisteminde yeniden satışa sunulmaya uygun değildir yazıyor, ÜRÜN ZATEN BOZUK NASIL YENİDEN SATIŞA UYGUN OLABİLİR Kİ?


16 Ekim 2021 tarihinde ürün bana teslim edilecekti tekrar hepsiburada ile iletişime geçip bana bozuk ürünü gönderdiğini belirttim fatura garanti servis yok deyince telefondaki müşteri temsilcisi kargoyu teslim almayın servis bilgisi sunması gerekiyor dedi ve ürünü teslim almadım.


20 Ekim 2021 tarihinde satıcı ürünü kargoya veriyor.


21 Ekim 2021 tarihinde ürün kargo ile dağıtıma çıktığını görünce hepsiburadayı arayıp ürünü bana tekrar göndermiş deyince, siz ürünü teslim alın tekrar kargo git gel yapmasın denince ürünü teslim aldım.


28 Ekim 2021 e-posta adresime ürünün faturası gönderilmiş, 23 Eylül 2021 tarihinde sipariş verip 25 Eylül 2021 tarihinde teslim aldığım ürüne 22 EKİM 2021 tarihine fatura kesilmiş.


28 Ekim 2021 tarihinde sikayetvar sitesine açtığım şikayet sonucu tarafıma dönüş yapıldı değişen birşey yok.


03 Kasım 2021 tarihinde satıcı şikayetvar sitesine tarafıma yorum yapış ve kutu üzerinde kullanım kılavuzu olduğunu falan iddia ediyor,


Yalnız bu süre zarfında defalarca yazıştık, defalarca her temsilciye olayı baştan sona anlatmak zorunda kaldım, Enis, Enes, Zeynep, Nuray, Aslıgül bunlar aklımda kalan isimler daha birkaç kişi ile muhattap oldum.

8 ay
Haberim olmadan yapılan siyasi parti üyeliği
3-4 gün önce babamın üyesi olduğu siyasi parti (AKP) teşkilatı babamı arayarak seçimlerde sandık görevlisi olup olmamak istediğini sormuş ve babam olmayacağı cevabını vermiş, sonrasında benim ismimi sorarak babama beni tanıyıp tanımadığını sormuşlar babamda oğlum olur deyince peki o görevli olmak istermi diye sormuşlar, babam ben kimsenin adına karar verip yorum yapamam deyince konuşma sonlanmış.

Babam bunu bana anlatınca merak edip e-devlet üzerinden siyasi parti üyeliği sorgulaması yapınca adının yeniden refah partisi olduğunu yeni öğrendiğim partiye 2021/01 döneminden beri üye olduğumu gördüm,

Parti üyeliği için kimlik bilgileri, ıslak imza falan gerekmiyor mu? Nasıl rızam dışı üye yapmışlar, evrak falan düzenlemek gerekmiyor mu, evrak lazım ise evrakta sahtecilik yapılmış olmuyor mu?

Bu konu ile ilgili savcılığa gidip suç duyurusunda mı bulunmalıyım yoksa birşey çıkmaz deyip e-devlet üzerinden üyeliği iptal mi etmeliyim. Konu hakkında bilgisi olup yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.
2 yıl
Acer XV272 ( Acer XV272Pbmiiprzx 27" 144Hz 1ms )
Öncelikle herkese merhabalar, ilk olarak belirtmek isterim bu bir inceleme değildir, kullanıcı deneyimimi aktardığım bir konudur. Biraz uzun ve karışık oldu :)

Eski monitörümün Asus VS238H yaşından ötürü gittikçe çoğalmaya başlayan ghosting sorundan ötürü bende ömrünü doldurdu,
Araştırmalarım neticesinde, nette doğru düzgün bir bilgi bulamasam da bir cesaret kör alım yapmaya karar verdim ve

Acer XV272Pbmiiprzx 27" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync Full HD IPS HDR400 Monitör UM.HX2EE.P07 model numaralı monitörü Hepsiburada üzerinden satın aldım,
Monitörün kutusu Hepsiburada tarafından balonlu naylon poşete sarılmış olarak elime ulaştı,

Monitörün kutusundan Monitör, monitör ayak aparatları, Tr uyumlu elektrik kablosu, İngiltere uyumlu elektrik kablosu, Usb 3.0 stream kablosu ve 1.8 yada 2 Metre (ölçmedim) HDMİ 2.0 kablo çıkmakta.


Monitörü ilk kurulumunu monitör kutusu içinden çıkan HDMİ 2.0 kablo ile RX590 ekran kartıma bağlantı yapınca direk olarak FreeSync açılıp 144Hz olarak çalışmaya başladı herhangi bir ayar yapmama gerek kalmadı, ışık sızması olup olmadığına baktım hiçbir şekilde ışık sızması yok, aşağıda eklediğim birkaç fotoğraf bulunmakta, fotoğraflarda sanki varmış gibi gözüküyor fakat çektiğim telefondan dolayı açı değiştikçe ışık sızması varmış gibi gözüküyor işin özü monitörde ışık sızması yok, karanlık odada tam siyah ekran açınca hiçbir yerde ışık sızması yok ama İPS olması sebebiyle Gri renge çalan bir siyah renk mevcut doğası gereği.

Hemen ardından ölü piksel testi yaptım ve herhangi bir ölü piksel sorunu ile karşılaşmadım. Renkler gayet canlı uzun yıllar TN panel kullandığım için işin açıkçası renkler güzel geldi, İPS doğası gereği siyahlar olması gerektiği gibi değil o kadar.

Eski monitörüm Full HD 23.8" bir monitör ve piksel görünürlüğü ile ilgili bir sorun yaşamadım, ondan önceki monitörüm Asus VG278H 27" FULL HD bir monitördü ve onunla ilgili de bir sorun yoktu, bu monitörde de herhangi bir sorunum yok ama gelişen teknoloji ile 6" ekranda 2K çözünürlük telefonlara bakmaktan tabii ki 27" için 1920*1800 çözünürlük düşük geliyor insana artık, internette gezerken ve günlük kullanımda 60-70 cm mesafeden baktığımda çok rahatsız edecek bir durum yok açıkçası, oyun oynarken hiçbir sıkıntı yok çözünürlük olarak.


Sonra ghosting test yapmak için testlere başlayınca asıl olaylar başladı.

Çok bilinmeyenli denklem gibi monitör aldık dedirtti 1 hafta içinde.


Monitörü taktığım gibi 144Hz ve FreeSync açılmıştı ve bu şekilde ciddi ghosting vardı ama sadecehttps://www.testufo.com/ üzerinde test yapınca fark ediliyordu, PES2019, FH4, Wolcen Lords of Mayhem, Grid 2019 oynarken herhangi bir ghosting sorunu yaşamadım,

FreeSync açık iken VRB açılmıyordu, Monitör ayar menüsünden ve Radeon Yazılımı üzerinden FreeSync kapattığımda yine VRB açamadım, tazeleme oranını 144Hz yerine 120Hz yaptığımda VRB menüsü aktif oldu ve 2 farklı modu olan VRB devreye alınabildi, VRB iki modu var normal ve extreme, VRB modu aktif edince ekranın renkleri ve parlaklığı yaklaşık %40 kadar kayıp veriyor fakat ufo test yaparken ghosting neredeyse yok gibi, fakat VRB kapalı FreeSync açıkken ciddi miktarda ghosting var.

Monitör 120Hz çalışırken VRB açık konumda iken Windows görüntü ayarlarından 144Hz alınca VRB direk iptal oluyor ve ekran eski canlı parlak görüntüsüne dönüyor.

HDR mod için hem windows görüntü ayarlarından hem de monitör ayarlarından HDR modu aktif etmeniz gerekiyor, Youtube üzerinden HDR Sample yazınca çıkan videolardan parlak ve canlı videolar izlenebiliyor, Netfix üzerinden HDR olayını çözemedim, Forza Horizon 4 ayarlar menüsünden HDR açınca pek fark hissedemedim fakat HDR olan ve olmayan arasında fark var.

FreeSync açık iken oyun içinde ses açıp kısarken, yada masaüstüne dönüp tekrar oyuna dönmek gerektiğinde monitör garip şekilde kendine gelemiyor, oyun oynarken arkada müzik çalarken ses kapamak yada açmak istediğimde yada parçayı sonraki parçaya almak istediğimde monitör kapanıp açılıyordu, sorunun FreeSync olduğunu çözmem biraz uzun sürdü ama FreeSync kapanınca bu sorunlar ortadan kalkıyor, ek olarak FreeSync açıkken bazen saate 1 kez bazen 3 - 4 kez olmak üzere FreeSync açıp kapatıyor monitör bu sebepten Windows yeni donanım bulduğunu zannettiği için donanım bulma sesi verip tekrardan monitör kapanıp açılıyor gibi sorunları var bende olan monitörün belki bana gelen monitörde arıza vardır.


Monitör üzerinde gelen ayak Pivot mod kullanımına olanak sunuyor, kullanıcılardan bazıları yorumlarda ayaktan şikayetçi olmuş sallanıyor diye, evet biraz sallanıyor, elimde eski monitörümden kalan Asus VG278H gram sarsıntı olmayan monitör ayaklığını Acer'in verdiği ile değiştirince yine sallanmaya devam ettiğini gördüm, sarsıntı ayaktan ziyade monitörün iskeletinden kaynaklı gibi iskelet biraz dandik, ne kadar köfte o kadar ekmek.

Uzun lafın kısası bu monitörü almaya niyetlenen kişi/kişiler şunları düşünerek almalı

144hz, 4Ms, İps, HDR, Usb Hub özelliği olan bir monitör aldıkları, 1Ms ve FreeSync yokmuş gibi davranmalı :)

Bu monitörün panel renk kalitesi gerçekten iyi, ( fiyatı için)
HDR video ve HDR oyun deneyimi isteyenler/sevenler alabilir ( bu fiyat bandında başka yok galiba )
Monitör alınırken monitör 1 Ms değil de 4 Ms olarak düşünmeli, çünkü VRB sürekli açmanız gerekiyor, Pc kapatıp açınca kapanıyor ve tekrar elle manuel olarak açılması gerekiyor,
FreeSync yok gibi düşünmeniz gerekiyor, çünkü yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı oyun içinde sürekli ekran 3 - 5 saniye arası kararıyor, tam viraj içinde yada tam canavarların arasında tak ekran gidiyor FreeSync açıkken.

Ben FreeSync kapalı olarak, 120Hz ile sorunsuz olarak kullanıyorum, CS:GO tarzı oyunlar oynamadığım için pek sorun etmedim,

Unuttuğum atladığım konular olabilir, aklınıza takılan birşey varsa sorabilirsiniz.2 yıl
120 günlük IMEI hakkında
Öncelikle herkese merhabalar,

Konuyu açtıktan sonra gereksiz bir konu olduğuna kanaat getirdim için silme ihtiyacı hissettim,

Herkese iyi forumlar.
2 yıl
Radeon Ekran Kartı ile sorun yaşayanlar bir bakın belki çare olur.
Öncelikle herkese merhabalar, aşağıda yazacaklarım biraz uzun, konu ile alakalı olduğunu düşündüğüm için yazıyorum atlamadan okursanız sevinirim.

Öncelikle belirtmek isterim 20 yıldır aktif olarak bilgisayar toplar kullanır satarım.
Lise zamanlarımda çalıştığım serviste günde 10 tane bilgisayar topladığımı hatırlarım, elimden yüzlerce bilgisayar, binlerce donanım geçti,
bir ara profesyonel olarak bu işten para kazandım, aşağıda anlatacaklarım gibi bir şey yaşamadım bu güne kadar çok entersan şeyler oldu.
Son 5 yıldır eskisi kadar aktif olarak değil de hobi olarak devam ediyor, eş dost konu komşu bilgisayar toplarım, arıza gideririm, işletim sistemlerini yüklerim vs.
Bilmediğim şeylerin çoğunu forumlardan öğrenmiş biri olarak belki yardımı dokunu diye konu açma gereği duydum.

Son bilgisayarımı alınca bu güne kadar hayatımda başıma gelmeyen garip sorunlarla karşılaştım ve forumda karşılaşan üyeleri görünce hepsine ayrı ayrı bilgi aktarımı yerine buraya yazıp konuya yönlendirmek istedğim için yazıyorum,

Bilgisayar ana bileşenler şu şekilde,

Ryzen 2600x
Asrock B450M-HDV R4.0
Sapphire Radeon RX590 Nitro+ SE
Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8GB) 3000MHz DDR4
High Power 850W 80+ GOLD Performance GD

Bilgisayarı parça parça sağdan soldan topladım. ilk kurulumu yaptım, Windows 10 64 bit yükledim, bütün sürücüler kurulu eksiksiz şekilde ilk test için furmark ve prime 95 indirdim ikisini de aynı anda çalıştırdım.
İşlemci ve ekran kartı tam yükte yaklaşık yarım saat çalıştıktan sonra herhangi bir problem olmadığını görünce oyunları yüklemeye başladım. GRİD 2019, Forza Horizon 4 ve Pes 2019 yükledim,
yukarıda saydığım 3 oyunu toplamda yaklaşık 4 5 saat sıkıntısız oynadım.
Bilgisayarı ilk aldığımda kasa almaya param kalmadığı için bilgisayar masanın üzerinde uzay montaj olarak çalışıyordu.
Elimle sıcaklıklara bakıyordum, ekran kartı fanının belirli bir ısıya kadar dönmemesi sonucu ekran kartı baya ısınıyor sonra kendini soğutmak için fanlar devreye girince baya ses yapıyor,
oyun oynamadığım kulaklık takmadığım zaman rahatsız ediyor diye manuel fan ayarı yapmak için MSi Afterburner yükledim,
programı yüklerken Riva Tuner kurulumu yapmak isteyip istemediğimi sordu bende kuruluma izin verdim.
Manuel bir fan ayarı yaptım masa üstünde oyun hariç fan düşük bir devirde dönüyordu ve deneme yanılma yoluyla furmarkta 79 80 derece gören kartı 64 dereceye sabitlemiştim tam yükte.

Oyun içi FPS takibini Win+G Xbox Game Bar programı ile takip ediyordum, MSi Afterburner riva tuner yüklemişken takibi artık oradan yapayım dedim,
60 FPS sabitlediğim ultra ayarlarda 78-81 FPS alan oyun 38-40 FPS arası çalışıyor, çözünürlük ve ayarları en alta almama rağmen 45 FPS üzerine çıkmıyordu,
PES 2019 aynı şekilde 26-27 FPS arası gidip geliyor ekran kartı tam yükte çalışıyor, bir anda klavyenin ışıkları sönüp, ekran kapanıp fanlar tam hız dönmeye başlıyor bilgisayar donuyordu yani.

Bu olay MSi Afterburner Riva Tuner yükledikten sonra olduğu için Revo Uninstaller ile kalıntısız şekilde sildim,
Oyuna girdim halen sorun devam ediyor, tekrar Furmark ve Prime95 ile test ettim herhangi bir sorun gözükmüyor,
Oyunları silip tekrar yükledim, oyunlarda taklıma ve lag ciddi anlamda var.
Win+G ile takip ettiğimde FPS yerlerde aynı sorunun devam ettiğini gördüm çok uzatmayım hemen temiz kurulum yaptım.

Sadece driver kurup, windows update yaptıktan sonra herhangi bir program kurmadan, test vs yapmadan hemen GRİD ve PES 2019 yükledim herhangi bir sorun yok, Win+G ile FPS kullanım takip ettiğimde herhangi bir sorun yaşamadım.
Bilgisayarı bir müddet böyle kullandım, sonra Radeon yeni yazılım mesajı gelince yükleyim dedim, yükleyince yukarıda yaşadığım problemlerin aynısını yaşadım,
Ne yaptım ne ettiysem düzelmedi, DDU ile yazılımı kaldırdım kurdum, eski stabil kullandığım 19.11.1 yükledim yok olmuyor, GRiD 40 FPS, Pes 2019 20 küsür,
Belli olmayan zamanlarda klavyenin ışıları sönüyor, bilgisayardan fan uğultuları, ekran simsiyah makina kapanıyor,
Neyse elim alışık, takıntılıyım, Windows kurmak oyun kurmaktan kısa sürüyor 5 Dk atıyorum formatı,

MSi Afterburner Riva Tuner ve yeni radeon yazılımı yükleyince problem yaşadığım için bunları yüklemeden yola devam ediyorum,

Temiz kurulum, bilgisayar sorunsuz, oyunlar cayır cayır çalışıyor, bir yerde Ryzen Master ile ilgili bir yazı okuyunca merak edip Ryzen Master yüklüyorum, yükleyince aynı sorunu yaşıyorum,
temizliyorum, siliyorum, kayıt defterinde elle kalıntı bırakmıyorum yok yine oyunlar düşük FPS ve kapanma problemi baş gösterince artık bende bokunu çıkarıyorum, zaman bol işim yok,
gerekirse 20 kere format atıcam çünkü bir kere düşük FPS alınca ne yaparsam yapayım temiz kurulum yapmadan makine düzelmiyor,

Neyse temiz kurulumu yaptım, sadece radeon driver yükledim 19.11.1 + windows update + yine 2 oyunu yükledim grid ve Pes 2019 sorunsuz makineyi kullanıyorum, bakalım aynı sorun yaşanacakmı diye
MSi Afterburner Riva Tuner kurdum makine yine aynı sorunla karşılaştı, hemen temiz kurulum yapıp tekrar temiz haliyle stabil çalışırken Ryzen Master yükledim hop yine FPS yarı yarıya düştü ve makine kapanmaya başladı,
tekrar temiz kurulum yine sıkıntısız çalılırken yeni radeon yazılımı yükledim yine makine sorun çıkarmaya başladı,

Gerçekten sorunu bulmak için 15 kere belki temiz kurulum yaptım, biraz can sıkıcı oldu ama benim için sorun değildi,

Şu an cihazda elle yüklediğim sadece 19.11.1 Radeon yazılımı var, onun haricinde driver yüklemedim, ses/ağ vs zaten windows yüklüyor, şu an makine cayır cayır çalışıyor.

Bu bir sorunmu evet gerçekten büyük bir sorun, insanlar bununla uğraşmak için bilgisayar almıyor, herkes format atmayı bilmek zorunda değil, yada insanlar bu sorunla uğraşmak zorunda değil,

Ben sorunumu bu şekilde çözdüm, herkes için çözüm olmayabilir, forumda gördüğüm kadarıyla benim sorun yaşamadığım sürücü ile sorun yaşayan aynı donanım sahibi kişiler var, 19.11.1 ile sorun yaşadığını ama 19.9.2 ile stabil çalıştığını gördüğüm üyeler var

Son olarak benden önce Saphirre Rx590 Nitro+ SE alan bir arkadaşımda aynı problemi yaşadı, onun sistemi intel, yeni radeon driver yükledikten sonra bilgisayarı dikiş tutmadı,
Kendisi aslında baya bilgili biri kendi bilgisayarını kendi toplar, format atar olayın MSi Afterburner riva tuner ve radeon driver kaynaklı olduğunu anlattım kendisine inanmadı, temiz kurulum şart benim gözlemlediğim kadarıyla dedim, yeniden windows yüklemek mantıklı gelmemiş kendisine MSi Afterburner riva tuner silip , radeon yazılımı kaldırıp dediğim sürümü 19.11.1 kurmuş sorunun devam ettiği söyledi, temiz kurulum sordum - he attım dedi, sonra bir hafta sonu arabaya atlayıp 120 Km teptikten sonra gerçekten sorunun ne olduğunu anladı, temiz kurulum yapıp, driver yükledim, oyunlarını yükledik, baya bir müddet oynadı, sonra Msi Afterburner ile beraber riva tuner yükleyince eskisi gibi sorun vermeye başladı ne yaptı ne ettiyse temiz kurulum yapmadan düzeltemedi,

Sonra tekrar temiz kurulum yine herhangi bir sorun yok Adrenalin 2020 yükleyince yine aynı problemi yaşayınca tamam haklıymışsın dedi.

Win10 64 bit kurduk, radeon 19.11.1 kurduk, anakart sitesinden sürücüleri kurduk, windows update yaptık, oyunlarını kurduk şu an problemsiz kullanıyor.

Konu uzun ve tekrar içeriyor kusura bakmayın uzun oldu baya ama aslında daha uzun uzunda yazabilirdim çünkü sorunu çözmek günlerimi aldı, gerçi halen sorun çözülmüş değil, sadece makine stabil çalışıyor çözüme kavuşan tek şey cihazın stabil çalışması neden ryzen master kurunca fps düşüyor yada makina donuyor bilmiyorum, yada msi after burner ile birlikte riva tuner yükleyince oyun içi takip yapmak isteyince neden makina böyle davranıyor bilmiyorum.

Şu an bilgisayarımda MSİ afterburner kurulu, kurulumda riva tuver kurulumu yapmak istediğimi sorduğunda izin vermiyorum, Afterburner ile fan kontrolü yapıyorum kendi fan ayarımı aşağı bırakıyorum belki kullanmak isteyen olur.3 yıl
Ryzen 2600x + Asrock B450M-HDV R4.0 + Sapphire RX590 Nitro+ SE + Corsair Vengeance 2*8 GB DDR4 Kit
Herkese selamlar arkadaşlar, başlıkta yazdığım sistemi toplamış bulunmaktayım, sistemi satın alma amacım 1080p 60Hz monitörüm ile gitti yere kadar oyun oynamak, uzun vade 2K yada 4K gibi bir niyetim yok çünkü öyle bir param yok :) toplamak isteyenler aklında soru soru olanlar için konuyu açıyorum, önce ürünler ve fiyatları ile başlamak isterim.

750.00 TL Ryzen 2600x Link
480.00 TL Asrock B450M-HDV R4.0 Link
1425.00 TL Sapphire Radeon RX590 Nitro+ SE Link
410.00 TL Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8GB) 3000MHz DDR4 Link
300.00 TL High Power 850W 80+ GOLD Performance GD Link
100.00 TL Nagas F126 USB 3.0 Link
-------- Kingston HyperX Savage 240GB Link
-------- Seagate SkyHawk 3TB 3.5" HDD Link

Aslında bu sistemin hakkı Revizyon 2 Ryzen 5 1600'dü fakat revizyonlu olmayan işlemci gelme ihtimalini göze alarak 2600X almaya karar verdim, anakart ve işlemci bundle olarak aldım fatura tutarı 1365 lira olmasına karşın %10 indirim ile 1230 liraya geldi 750 işlemci 480 de anakart dedim kendi kendime, bundle olarak almasam 2600 + yine bu anakartı düşünüyordum. N11 Teknobiyotik satıcısından aldım.

Anakart ile ilgi küçük bir detay vermek istiyorum, çoğu sitede Ryzen 3000 serisi işlemci takabilmek için bios güncellemesi adı altında 50 liradan başlayan bios update ücreti talep ediyorlar, bu anakart yani Revizyon 4.0 olan zaten yeni bir kart anakartın son bios sürümü olan 3.20 ile geliyor bilginiz olsun yada bana gelen öyle denk geldi bilemiyorum, almak isterseniz satıcıdan teyit isteyin.

Yukarıda bu sitemin hakkı R5 1600 demiştim, gerçi aralarında uçurum fark yok aldığım işlemci ile ama şöyle bir durum var R5 1600 + RX 590 düşünmüştüm almayı ama bu sistemin hakkı R5 2600x + GTX 1660 olmalıydı kanımca ama bütçe bunu gerektirdi yapacak bir şey yok. Sinerji üzerinden satın aldım 1385 lira fiyatı vardı kargo + 3 taksit vade farkı 1425 liraya geldi. Gerçi geldi diyorum ama kargoyu bulamıyor mng kargo :)


Ramlere gelirsek, anakartın uyumlu ram modelleri listesinde aradım bulamadım yada ben göremedim ama sorunsuz şekilde çalışıyor, testleri yaptım sorun yok yani. Ram fiyatı 469 liraydı sepete atınca 449 liraya düştü % 10 indirim gelince 404 liraya geldi ben düz hesap 400 dedim N11 İntegraKurumsal satıcısından aldım.

PSU ikinci el aldım, gereksiz aslında bu kadar güçlü PSU ama denk geldi, eski sahibinin söylediğine göre 2 sene önce temmuz ayında sistem toplamış CF sistemde çalışmış, 1 sene önce sistemi satmış PSU elinde kalmış şimdi bana kısmet oldu.

Bütün bunları aldım bütçe sıfıra indi, bağırsak gibi ortada uzay montaj görmemek adına sıfırına 50 lira dahi vermeyeceğim nagas marka kasanın ikinci eline 100 lira verdim :) şu an sistemde içime tek sinmeyen parça kasa, içinden bir adet fan çıktı o da tabii ki bozuk elimde olan 3 adet fanı kullandım, elime para geçince 20 30 zararına satıp eli yüzü düzgün bir kasa almayı planlıyorum büyük ihtimal kasa kapağı açık çalıştıracağım yeni kasa alana kadar gerçi önde ciddi hava alan yeri var 2 eksoz fan baya iyi ama yine de içime sinmedi.

Buraya kadar aldıklarımın toplamı 3.465 TL tuttu yanlışım yoksa. Kendi SSD'im vardı olmasaydı 200 liraya sıfır SSD alsaydım toplam sistem bana 3765 liraya mal olacaktı Düz 3750 diyelim :)

Sistemde bulunan 3 TB HDD aslında tombaladan çıktı,bir yerde bozuk HDD görünce dayanamıyorum sahibinden istiyorum, harddiski söküp içinden çıkan diski eşe dosta ayna diye hediye ediyorum çok seviniyorlar, geçen arkadaşıma verdim hediye olarak, hediye dediysem işte öylesine yani :) sordu bu nasıl bi ayna diye bozuk harddisk içi deyince şaşırdı, işyeri civarında hırsızlık olmuş, polisler kamera kayıt cihazını incelemişler makine kayıt yapmıyor, cihazın servisi gelmiş abi harddisk yanmış deyip yenisini takmış, aklına gelmiş ayna olayı vermemiş servise alıp çekmeceye koymuş, al ayna yaparsın dedi, eve getirdim denedim disk rav konuma geçmiş, HDD Low Level format ile disk gıcır gıcır, arkadaşa diski tamir ettim dedim - sende kalsın dedi, 200 Mb yazma 200 Mb okuma var alette memnunum yani.

Sabahtan beri birçok test yaptım, şu ana kadar herhangi bir sorun çıkmadı, konu açmak aklımda olmadığı için birçok testin ekran görüntüsünü almadım.

Birkaç basit testin ekran görüntüleri ve bilgisayarı toplarken çektiğim fotoğraflar var onları aşağı bırakıyorum, ekran kartı gelmedi, merak eden olursa zaman ve imkan dahilinde istediği testi yapıp sonuçları paylaşabilirim.

CPU - Z Link


Aida64Cinebench R15.0Ryzen BlenderResimler3 yıl
Salona yeni başladım, tavsiye bekliyorum..
Herkese merhabalar, biraz uzun olacak ama okuyup bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Geçen sene ekim ayı sonunda kasık fıtığı ameliyatı oldum, ameliyata girerken 77-78 kiloydum, bu arada yaş 35, küçük bir ameliyat olsa da ameliyatta sonra sıkıntılı bir süreç yasadım, ameliyat yerimde ağrılar bir türlü geçmedi, sürekli ödem topluyor inanılmaz ağrılarım oluyordu, hareket ettikçe canım yanıyordu yaklaşık 4 ay sürdü, bu süreçte işten ayrıldım, sıfır hareket, psikolojim bozuldu yedim de yedim geçen ay itibariyle 95 kiloyu geçtim.

Geçen ay spor salonuna yazıldım, amacım vücut geliştirme değil fakat atletik, fit bir vücuda kavuşmak istiyorum, az biraz kas olursa hayır demem ama kesinlikle kolum gelişsin şu kadar santim olsun, göğüs kaslarım çıksın yada karın kaslarım çıksın gibi bir düşüncem yok, illa şu kiloya düşeyim gibi bir derdim de yok.

Spor salonundaki aletlerin adını bilmiyorum ama anlatınca az çok tahmin edeceksiniz umuyorum,

Salona Pazartesi/Salı - Perşembe/Cuma kendimi iyi hissedersem Cumartesi dahi gidiyorum,

İlk 15 dakika koşu bandında 9 km hızla koşuyorum, sonra makaralı olan ağırlık makinelerinin hepsinde bacaklar 50 kg, kol ile ilgili olanlarında 40 kg ile 4 set 10 tekrar yapıyorum hareketleri muntazam yapmaya gayret gösteriyorum, antrenman sürem 15 dk koşu dahil 45 dk sürüyor.

1 ay içinde 2 kg verdim yalnız gören herkes ciddi kilo verdiğimi duruşumun değiştiğini söylüyor,

Her gün 1 paket 1 litre yarım yağlı süt içiyorum sebebi yok seviyorum, 3 4 şişe maden suyu tüketiyorum, tavuk oldum olası severim düzenli olarak tavuk tüketiyorum,

İlk başta yazdığım gibi kütlesel olarak gelişmekten ziyade fit, atletik, sıkı, az olsa da kas olması taraftarıyım, haftanın 4 yada 5 günü aynı kas gruplarını çalıştırmak uzun vadede sıkıntı yaşatır mı? Kilo hedefim yada zaman hedefim yok 6 ayda şöyle olayım 1 senede böyle olayım demiyorum, sadece yanlış var mı? yanlış varsa nerede? yada sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

Şimdiden teşekkür ederim.
3 yıl
SQL Server SSD sorunu..
Cümleten herkese selamlar, konuyu sektörel yazılım bölümüne açtım fakat oraya giren kimse yok anlaşılan.
Arkadaşımın iş yerinde 8 yıldır Logo muhasebe programı ile kullandığı bilgisayarı artık eskimesi ve yavaşlaması sebebiyle yenilemeye karar vermiş benden yardımcı olmamı istedi, iyi fiyata HP Prodesk 400 G4 MT model bir cihaz aldık i5 7500 olan modeli, cihazda 4 GB RAM ve 1 TB HDD olunca RAM ve SSD takviyesi yapmaya karar verdik ve Logo bayisini aradık, eski bilgisayarda Windows 7 vardı yeni olanda lisansı Windows 10 var uyumluluk sorunu olur mu dedim sorun olmaz dedi, peki SSD takviyesi düşünüyoruz Windows SSD üzerinde olacak 1 TB olan yedek olacak dedim sorun yok dedi, bu şekilde makine hazırlandı, stres test vs 1 hafta test ettim ve arkadaşıma verdim, bayi gelip eski bilgisayardan yedekleri alıp Logo muhasebe programını kurmuş, çok güzel hızlı seri bilgisayar demiş falan neyse işi bitmiş gitmiş 1 saat sonra falan elektrik kesilmiş bilgisayarı açmışlar logo çalışmıyor arkadaşım Logo bayisini aramış programın çalışmadığını söylemiş gelmiş SQL serverde birkaç ayar yapıp gitmiş, birkaç gün sonra yine aynısı olmuş yine arkadaşım Logo bayisini aramış gelince -e bu bilgisayarda SSD var SQL Server SSD sevmez her elektrik gittiğinde böyle olur vs. demiş, 8 yıldır belki 100 kez elektrik gitti böyle bişey yaşamadım dedi mahçup oldum, kusura bakma diyebildim sadece, kesintisiz güç kaynağı sipariş ettim. Küçük yaşlarından bu yana yüzlerce PC topladım, binlerce kez format attım, teknik servisim vardı, konu işyeri bilgisayarı olunca, işler tek bilgisayar üzerinden yürüdüğü icin ince eleyip sık dokuyalim en ufak problem olmasın diyerek Muhasebe programı bayisi ile koordineli bir şekilde işi halletmek istedim ama SSD tak problem yok diyen adam SSD var bunda böyle sorunlar olur demiş :(

Evet bilenler lütfen cevapları ile yardımcı olabilirler mi, SQL server SSD sevmez ne demektir, her elektrik gittiğinde böyle olur demesi ne kadar doğru? SQL Server icin SSD ile ilgili bir ayar vs. varmı? Simdiden teşekkür ederim.
3 yıl
SQL Server, Logo Go Plus ve SSD Sorunu
Cümleten herkese selamlar,
Arkadaşımın iş yerinde 8 yıldır Logo muhasebe programı ile kullandığı bilgisayarı artık eskimesi ve yavaşlaması sebebiyle yenilemeye karar verdi benden yardımcı olmamı istedi, iyi fiyata HP Prodesk 400 G4 MT model bir cihaz aldık i5 7500 olan modeli, cihazda 4 GB RAM ve 1 TB HDD olunca RAM ve SSD takviyesi yapmaya karar verdik ve Logo bayisini aradık, eski bilgisayarda Windows 7 vardı yeni olanda lisansı Windows 10 var sorun olur mu dedim sorun olmaz dedi, peki SSD takviyesi düşünüyoruz Windows SSD üzerinde olacak 1 TB olan yedek olacak dedim sorun yok dedi, bu şekilde makine hazırlandı, stres test vs 1 hafta test ettim ve arkadaşıma verdim, bayi gelip eski bilgisayardan yedekleri alıp Logo muhasebe programını kurmuş, çok güzel hızlı seri bilgisayar demiş falan neyse işi bitmiş gitmiş 1 saat sonra falan elektrik kesilmiş bilgisayarı açmışlar logo çalışmıyor arkadaşım Logo bayisini aramış programın çalışmadığını söylemiş gelmiş SQL serverde birkaç ayar yapıp gitmiş, birkaç gün sonra yine aynısı olmuş yine arkadaşım Logo bayisini aramış gelince -e bu bilgisayarda SSD var SQL Server SSD sevmez her elektrik gittiğinde böyle olur vs. demiş, 8 yıldır belki 100 kez elektrik gitti böyle bişey yaşamadım dedi mahçup oldum, kusura bakma diyebildim sadece, kesintisiz güç kaynağı sipariş ettim. Küçük yaşlarından bu yana yüzlerce PC topladım, binlerce kez format attım, teknik servisim vardı, konu işyeri bilgisayarı olunca, işler tek bilgisayar üzerinden yürüdüğü icin ince eleyip sık dokuyalim en ufak problem olmasın diyerek Muhasebe programı bayisi ile koordineli bir şekilde işi halletmek istedim ama SSD tak problem yok diyen adam SSD var bunda böyle sorunlar olur demiş :(

Evet bilenler lütfen cevaplasın, SQL server SSD sevmez ne demektir, her elektrik gittiğinde böyle olur demesi ne kadar doğru? SQL Server icin SSD ile ilgili bir ayar vs. varmı? Simdiden teşekkür ederim.
3 yıl
Cep telefonunuz sizi ne kadar dinliyor ?
Cümleten iyi forumlar. Ben kendimi kisaca ifade edemiyorum kusura bakmayın uzun olduğu için.

Son zamanlarda başıma sık sık gelmeye başlayan bir olaydan bahsetmek ve sizin de başınıza gelip gelmediğini öğrenmek için bu konuyu açma gereksinimini duydum. Konuyu mobil veya android bölümüne açmak yerine buraya açmanın daha sağlıklı olacağını düşündüm.

Yıllardır Android cihaz kullanıyorum, telefon bizi dinliyor, izliyor, veri toplayıp veri kaydediyor bunun farkındayım, aradığımız veya konuştuğumuz konu hakkında bize reklam ve öneri sunuyor bununda farkındayım buraya kadar herşey normal son zamanlarda can sıkmaya başlayan bir durumla karşı karşıya kaldım olay şöyle.


Tam zamanı hatırlatıyorum 1 ay önce falan bir sabah namazı sonrası uyku tutmadı Tv'de Kemal Sunal KDV Şaban oynuyor zaman geçsin diye izlemeye başladım film bitti evden çıktım öğlen gibi SMS olarak KDV hesabı ve muhasebe ile tüm sorularınız için bilmem ne KDV programı diye SMS geldi, aradan 1 hafta falan geçti geçmedi ablamla telefonda konuşuyoruz buzdolabı ile ilgili ablamın buzdolabı Ariston markaymis 7 8 defa konuşmada geçti Ariston kelimesi telefon konuşması bitti gün içinde Ariston buzdolabında indirim var diye SMS geldi, geçen yıl mide bağırsak rahatsızlığı geçirmiş 2 ayda 14 kilo vermiştim diyetisyen mama vermişti yarısı kalmıştı evde annem sordu bunlar ne, ne olacak dedim işte diyetisyen verdi ya yemek yiyemedigim zamanlar falan 3 diyetisyen kelimesi geçti diyetisyen ile ilgili SMS geldi iyice ayar oldum telefonumda herhangi zararlı bir yazılım olabilir diyerek telefonu fabrika ayarlarına getirdim 2 bankacılık uygulaması pubg ve Google servisleri hariç hiçbir şey yok cihazda Ablam aradı dün yigenin oyunlara para yatiriyormus ininal diye bir kart varmış falan nedir o dedi bende ininal şöyle ininal böyle anlattım dün ininal ile ilgili SMS geldi.

Anlamadığım nokta hadi beni dinliyorsun, ona göre reklam sunuyorsun, ip üzerinde yaptığım herşeyi görüyorsun, çerez kullanıyorsun falan da benden aldigin konuşma datasini telefon numaramla ile nasıl bir havuza atıyorsun da ordan firmalar seçip bana SMS gonderiyor aklım mantığım almıyor.

Konu ile ilgili bilgisi olan ve konuyu bana aydınlatacak varsa çok sevinirim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle