Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Binbaşı
15 Eylül 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme (?)
122 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
5 ay
NVRLA.exe GeForce Experience yüksek CPU kullanımı

Az önce farkettim, sistem boştayken NVRLA.exe CPU kullanımı oldukça yüksek görünüyordu, nvidia forumlarında 1 ay önce bu konu hakkında başlık açılmış ve GeForce Experience için hotfix yayınlanmış. Kurduktan sonra düzeldi.


GeForce Experience 3.23.1.8


nvidia.custhelp.com
My NVRLA.exe process is experiencing higher than normal CPU usage. | NVIDIA
https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5220
5 ay
Ekran kartı harici soğutma önerisi?

Asus GTX 1070 DUAL OC model ekran kartım var, yükte 80 dereceyi geçmese de sürekli 80'lerde gezmesi rahatsız ediyor. Fanlar custom curve olarak ayarlı. Defaulta alırsam 81 ~ 85'i görebiliyor. Bu sebeple ekran kartına dokunmadan harici soğutma çözümlerini araştırıyorum.


İlk seçenek, en çok kullanılan çözüm olan kasa altına ekran kartına hava verecek şekilde fan yerleştirmek.


Örnek:


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/fc/63/64/fc63643c3fa64a1cfebe98400123688e.jpeg&t=0&width=480&text=1

İkinci seçenek, ülkemizde yaygın olarak kullanılmasa da PCI Fan ile ekran kartına hava vermek.


Örnek:

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/41/e5/39/41e5393092d3bf2a037b070ce1cc0fb7.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/1c/86/fd/1c86fdbf491f658d14a6094aac8ccab0.jpeg&t=0&width=480&text=1


Üçüncü seçenek, Yine PCI olarak takılan blower fanlar ya da havayı dışarı verecek şekilde en alta egzoz fan takmak. Amaç kasanın alt tarafında sıkışan sıcak havayı atmak deniliyor.


Örnek;


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/46/7d/b7/467db750d5f82e270336f4cdde400739.jpeg&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/94/3a/40/943a40361b86525b77f565e4fe13ce7c.jpeg&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/5e/12/b2/5e12b2cb2884ef3640bd25593751a19f.jpeg&t=0&width=480&text=1


Kasada ses kartı ve tv kartı olduğundan dolayı en alta fan yerleştiremiyorum kesinlikle. PCI fan seçenekleri ülkemizde yaygın değil, yurtdışından getirtmek gerekiyor ancak işe yaramıyorsa zaman ve para kaybı olacaktır. Bu seçeneklerden birini kullanıp başarılı olan var mı?

geçen yıl
Klimadan buz gelmesi?
Senelerdir kullandığım klimadan buz gelmeye başladı, soğutma modunda çalışıyordu. Klimanın petekleri buz tutmamış ancak borular nemliydi, dış ünite erişemeyeceğim yerde durumunu bilmiyorum. Bu sorun neden yaşanır, ne yapmak gerekir?
2 yıl
Türk Telekom'a geçiş yaparken aynı telefon numarasının korunması?
Merhabalar.

Turknet'e gelen zamdan sonra Telekoma geçiş yapma kararı aldım, paketleri inceledikten sonra bugün 3 Ay Bedava Kampanyasına geçiş yapmak için müdürlüğe gittiğimde ilgili eleman aklımı karıştırdı bu nedenle işlem yapmadan geri döndüm. Bilgi veren eleman mı yanılıyor yoksa doğru mu söylüyor fikir edinmek için başlık açıyorum.

1. Ev telefonu kullanıyorum ve telefon numaramın değişmesini istemiyorum. Alt yapı zaten telekom olmasına rağmen yine de geçiş yaparsam telefon numaramın değişeceğini, değişmesini istemiyorsam herşey dahil paket alsam bile internet haricinde 40-45 TL (tam hatırlayamadım) hat ücreti ödemem gerektiğini, ilk ay da ayrıca sadece hat için ayrı aktivasyon ücreti ödeyeceğimi belirtti eleman.

2. Başka operatörlerden geçişte verilen 200 TL indirimin sadece geçiş esnasında ceza çıkarsa kapsadığını, Turknetten geçişte ceza olmayacağı için bundan yararlanamayacağımı belirtti ancak kampanyada yazan şöyle; "200 TL Hoş Geldin İndirimi: Diğer internet servis sağlayıcıdaki internet aboneliğini iptal ederek, 3 Ay Bedava Kampanyası'yla Türk Telekom Evde İnternet abonesi olan müşterilerimize Hoş Geldin İndirimi sunulur."

3. Direkt başvuru yapamayacağımı önce Turkneti komple iptal ettirmem gerektiğini yoksa geçiş işleminin en az 2 hafta süreceğini belirtti. Diğer türlü 3 günde bağlanır dedi. 200 TL hoşgeldin indiriminden yararlanabilecek miyim diye sorduğumda yine aynı şekilde ceza çıkarsa kapsıyor o zaten yararlanamazsın dedi.

Daha önce geçiş yapanlar veya bilgisi olanlar aydınlatabilir mi? Bana bunların hepsi saçmalık gibi geldi?
2 yıl
Samsung C24Fg73 monitör ekran yanığı.
30 Aralık 2018'de aldığım Samsung C24Fg73 cihazda windows görev çubuğu yanık oluşturmuş buna karşı ne yapabiliriz garanti zaten bitti bu durumda böyle mi kullanacağız? Hayatımda ilk defa başıma ekran yanması geliyor.

2 yıl
Sürgülü PVC kapı su tahliye sorunu
Merhaba.

Resimde görüleceği üzere sürgülü kapıda su kanalı var ve yağmur yağdığı zaman içine su doluyor.

Sorun şu ki su tahliye olmuyor. Su taşıp evin içini su basıyor.

Açık delikler gördüm ancak dışarıya bir bağlantısı yok. Önünde sineklik için ray var, o mu engelliyor diye düşündüm söküp baktım ancak o delikler sadece kasanın altına açılmış, su oraya doluyor, oradan da bir tahliye sistemi yok.

Normalde suyun tahliye olması için bir yerde delik olması gerekmiyor mu bunların? Montaj esnasında mı açılıyor delikler? Çok saçma geldi bana. Zaten çok uygunsuz bir sürgülü kapı direkt dışarıdan yağmuru, soğuk havayı alıyor memnun değilim ama değiştirecek durumum da yok.

Ne yapabiliriz yağmur suyu için matkapla delip geçsem sıkıntı olur mu?

3 yıl
Dükkanım sayfası hataları
1. Dükkanım sayfasındaki "güncelle" butonu işlevi çalışmıyor, güncellemiyor.
2. Sayfa sürekli loading durumunda. Tarayıcı konsoluna bakarsanız default-avatar.png hatası veriyor ayrıca saniyede bir GET işlemi yapıyor
5 yıl
Apple - Hepsiburada - Ereyon - Genpa rezillik dörtgeni
Bizim başımıza geldi, sizin de başınıza gelmesin. Olayı kısaca özetliyorum.

Hepsiburada.com sitesinden ereyon aracılığı ile Iphone 7 128GB Black aldık. Cihaz geldi kurulumunu yaptık ancak mikrofonda arıza olduğunu tespit ettik. Apple ile görüşmemizde cihazı kendi sitelerinden ya da satış noktalarından almadığımız için teknik servise götürmemiz gerektiği ve swap yaptırabileceğimiz söylendi. Eğer cihazı direk Appledan alsaydık sıfır kutu değişim ve iade olabilirmiş onun dışında kapalı kutu alabilmenin imkanı yokmuş.

Daha sonra 14 gün geçmeden hepsiburada.com ile iletişime geçtiğimizde cihaz kurulduğu için iade alınmayacağını, servis raporu almamızı, raporu ve ürünü kolay iade yöntemiyle iade etmemizi istediler. Bir şekilde yola koyulduk ve Ankara Genpa'ya giderek durumu belirttik iade yapacağımızı söyledik ve bize rapor diyerek bir belge verdiler. Belgede cihazda donanım arızası olduğu ve değişime uygundur ibaresi var. Cihaz ve raporu kolay iade ile yolladık ve rezalet başlamış oldu.

Öncelikle swap yaptırdığımız söylenerek iade talebi reddedildi. Biz swap yaptırmamıştık iade edeceğiz diye cihazı geri almıştık. Yanlışlık olduğunu belirttiğimizde geri kargolandığını, kargoyu teslim alıp geri göndermemiz durumunda ücret iadesi yapılacağı belirtildi.

Gelen kargoyu tekrar kolay iade ile geri yolladık ve talep yine REDDEDİLDİ. Sebep olarak alınan belgenin rapor olmadığı, teslim fişi olduğu belirtildi. hepsiburada görüşmelerimiz devam ediyor diyerek oyalamaya başlayınca Ereyonu arayarak durumu bildirdim beni bir numaraya yönlendirdiler oradaki elemanla görüştüm. Eleman kesinlikle bu belgenin işe yaramadığını, donanım raporu olmadığını, teknik servise giderek rapor almamı veya servisten kapalı kutu değişim yapmamı söyledi.

Bunun üzerine Genpa ile görüştüm bana verilen belgeden başka belge verilemeyeceğini söz konusu belgenin servis raporu olduğunu bununla işlem yapabileceğimi ve serviste kapalı kutu değişim yapılmadığını sadece swap yapıldığını belirttiler.

Tekrar Ereyondaki elemanı aradım yine kabul etmediğini bir şey yapamayacağını teknik servisten kapalı kutu değişim yapılabileceğini belirtti.

Tekrar hepsiburada.com ile görüşüp tüm bu olanları aktardığımda yine görüşmelerimiz devam ediyor size döneceğiz diyerek aradan sıyrıldılar.

Şimdi tek çaremiz swap yaptırıp zarar ederek cihazı elden çıkartmak veya tüketici mahkemelerine başvurmak.

Tavsiyesi olan varsa paylaşırsa seviniriz.
5 yıl
Hepsiburadadan alınan sorunlu Iphone 7 ne yapmalıyız?
hepsiburadadan ereyon satıcısından 14 gün içinde arkadaşım Iphone 7 alıyor. Cihaz geliyor sorunsuz 4 gün kullanıyor ve bir konuşma esnasında karşı tarafa giden ses kesiliyor ve artık mikrofon çalışmıyor.

Ses kaydı, video, sesli notlar, whatsapp, siri komutları, mikrofonsuz kulaklıkla görüşmede ses problemi yok. Sadece normal telefon görüşmesinde ses gitmiyor sadece hışırtı var.

- Apple destek bir çok şey denettirdi en son yazılım kurtarma işlemi yaptırdı uzaktan destekle ve donanım problemi var, cihazı aldığınız yerle görüşün iade veya değişim isteyin cihaz daha yeni ve daha hızlı sonuç alırsınız dedi.

- Hepsiburada ve ereyon cihaz açılıp kaydedildiği için 14 günlük iade sürücü geçersizdir, garantiye siz yollayın daha hızlı sonuç alırsınız rapora göre değişim veya iade yaparız bize yollasanız da aynısını biz yapacağız diyor.

- Apple destek cihaz garantiye gelirse açılıp incelenecek onarım yapılabiliyorsa ücretsiz yapılacak yapılmıyorsa değişimi sıfırlanmış bir ürünle yapabiliriz kapalı kutu değişimi olmaz bu da kutuda farklı imei cihazda farklı imei olacak, sıfır değil sıfırlanmış (refurbished) bir cihaz olacak bunu da tavsiye etmem tüketici haklarınızı kullanın aldığınız yerden mutlaka değişim yaptırın diyor.

- Kimileri de istanbula gidin yüz yüze görüşün kapalı kutu değişimi olur diyor ama istanbula çok uzağız. Apple destek bu konuda fikir belirtmedi deneyebilirsiniz dedi.

Şimdi ne yapacağız? Bilen biri yol gösterirse seviniriz. Arkadaş ortada kaldı yardımcı olmak istiyorum.
5 yıl
Modem saati güncel olursa sapıtıyor?
Senelerdir kullandığım ZyXEL P-660HN-F1Z marka/model modemimde geçen hafta ayar yaparken modem saatinin 2000lerde kaldığını gördüm. Hiç bir işe yaramasa da olmuşken olsun diyerek güncel tarih/saat ayarlamasını yapıp saati otomatik update etmesi için ayar yaptım.

O günden sonra modem değişik zamanlarda kendi kendine restart atıp, kırımızı/turuncu uyarı ışığı verip çalışmamaya başladı. Kafasına göre bazen gidiyor, bazen geliyor vs. Sadece power kablosu takılıyken de bunu yapıyordu yani internetle alakalı bir durum değildi yaşanan. Dün gece uzun süre bu problemi yaşayınca sıkıntıdan modemi resetledim yeniden kurdum sorunsuz şekilde çalıştı. Aklıma bu saat olayı geldi. Planlı eskitme/time bomb olabileceğini düşünerek yeniden saat ayarı yaptım yaklaşık 1 saat sonra yine saçmalamaya başladı modem. Tekrar reset atıp yeniden kurdum saati ellemedim şuana kadar bir sorun çıkmadı.

Bu tarz bir sorun yaşayan/denk gelen oldu mu? Rastlantısal bir durum mu yoksa time bomb olayı olabilir mi bu durum?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.