Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
İ

Yarbay
23 Nisan 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
419 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
İ
3 ay
2022 Yılı Bütçe Kanunu Teklifi : Bütçe 1 trilyon 750 milyar 957 milyon TL

İşte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın açıklamalarından satır başları:


  • 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi bugün itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından TBMM'ye sunulmaya hazır durumdadır. Çoğu ülke ekonomilerinin küçüldüğü geçen yıl, kurumlarımız tüm kaynakları kullandılar. Yeni yatırımlarımıza salgın döneminde de devam ettik, ediyoruz. Bütçemiz yeşil ekonomiye geçiş sürecini hızlandıracak. 

  • 2022'de bütçe giderleri 1 trilyon 750 milyar 957 milyon lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 472 milyar 583 milyon lira, bütçe açığı 278 milyar 374 milyon lira olarak öngörüldü.

  • 2022 bütçemizin 15,6'sını bütçenin Aslan payını eğitime ayırıyoruz. MEB'in yatırım bütçesini yüzde 35 artışla 15,2 milyar TL'ye yükseltiyoruz. 
  • Bütçemizin yüzde 15,6'sını, yani aslan payını eğitime ayırıyoruz. Yükseköğrenimi de dahil ettiğimizde eğitim bütçemizi yüzde 29,4 artışla 273,5 milyar liraya yükseltiyoruz.


onedio
2022 Yılı Bütçe Kanunu Teklifi: 'Aslan Payını Eğitime Ayırıyoruz'
https://onedio.com/haber/2022-yili-butce-kanunu-teklifi-aslan-payini-egitime-ayiriyoruz-1009645
İ
3 ay
Polonya Türkiye'den İlave Askeri Alım Yapacak
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/35/f1/2b/35f12bb6c9a42757e40309e76fdde904.png&t=0&width=480&text=1Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile bir araya geldi. Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleştirilen ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenlendi.


Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya’nın yakında Türkiye’den yeni silahlar alacağını ve bununla ilgili olarak Türkiye’ye bir heyet gönderileceğini açıkladı. Blaszczak, “Silah teknolojilerinin ortak geliştirilmesi ve askeri teçhizat alanında tecrübe alışverişi ile ilgileniyoruz” dedi.


Savunma Bakanı Blaszczak tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:


“Askeri iş birliği sadece askeri teçhizatı değil, aynı zamanda Polonyalı ve Türk askerlerin ortak tatbikatlarını ve ortaklaşa düzenlenen misyonları da ifade ediyor. Kısa süre önce Türk pilotlar, Baltık Hava Polisliği’nin bir parçası olarak görevlerini Malbork’tan yürüttüler. Polonya askerleri de NATO’nun Türkiye’nin güvenliğini güçlendirme misyonu kapsamında İncirlik Üssü’nde, tüm Kuzey Atlantik İttifakı’nın güvenliğini güçlendiriyor. Askerlerimizin bir sonraki tatbikatları üzerinde anlaştık, bu yüzden ülkelerimiz arasındaki eğitim ilişkilerinin yoğunlaşmasını bekliyoruz.”


Savunma sanayii alanındaki Polonya-Türk iş birliğinin ayrıntılarını belirlemek üzere yakında Türkiye’ye bir heyet gönderileceğini vurgulayan Polonya Savunma Bakanı Blaszczak, Türkiye’den yeni silah alımları yapmayı hedeflediklerini işaret ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Polonya heyetinin, silah iş birliği konusundaki ilişkileri sıkılaştırmak üzere yakında Türkiye’ye gönderilmesi konusunda da mutabık kaldık. Bu iş birliği ile ilgileniyoruz. Silah teknolojilerinin ortak geliştirilmesi ve askeri teçhizat alanında tecrübe alışverişinde bulunmakla ilgileniyoruz.” dedi.


https://www.savunmasanayist.com/bakan-akar-polonyali-mevkidasi-blaszczak-ile-bir-araya-geldi/

İ
3 ay
Fransa'ya Bir Darbe'de Türkiye'den (Pakistan Denizaltı Modernizasyonu)

Avustralya'nın 60 milyar dolarlık nükleer denizaltı işini ABD-İngiltere ortaklığına kaptıran Fransa bu sefer Pakistan'ın Fransız yapımı denizaltı modernizasyonu işini Fransa'nın tüm baskılarına rağmen Türk firması STM(Savunma Teknolojileri ve Mühendislik) aldı.
Tabi bizim iş nükleer denizaltı işinin yanında cücük kalıyor ama iyi oluyor bu Fransa'ya.  

İ
4 ay
İhracat İlk Kez Aylık 20 Milyar Dolar Sınırını Aştı- Eylül Ayı 20.8 milyar dolar

Petrol , doğal gaz da olsa demek ki aylık 30 milyar dolar alacak.Ticaret Bakanı Mehmet Muş, eylül ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.


Muş, "İhracatımız, ekonomimizin lokomotifi olmaya devam ediyor. İhracat eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30 artışla 20,8 milyar dolar oldu. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez aylık bazda 20 milyar dolar eşiğini aştık. Son 12 aylık ihracat 212,2 milyar dolar ile yeni bir Cumhuriyet rekoru kırdı. Bu değerle yıl sonu Orta Vadeli Program hedefi olan 211 milyar doların üzerine çıktık." dedi.

İ
4 ay
MİT Bir Nokta Operasyona Daha İmza Attı Kırmızı Listedeki Terörist Geberdi

PKK'nın sözde merkez komite üyesi Engin Karaaslan öldürüldüMİT, Suriye'nin Kamışlı bölgesinde düzenlediği operasyonla Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan PKK'nın sözde merkez komite üyesi Engin Karaaslan'ı etkisiz hale getirdi.


Emniyet güçlerimiz hain terör örgütü PKK'nın kökünü kazımakta kararlı.

Son dönemlerde PKK'nın dağ kadrosuna yönelik yapılan operasyonların sayısı artmıştı.


DAĞ KADROSUNDAN BİR İSİM DAHA SİLİNDİ


Bu operasyonlar da meyvesini vermeye devam ediyor.

Son olarak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye/Kamışlı bölgesinde düzenlediği nokta operasyonda, INTERPOL Kırmızı Bülten ve Terörden Arananlar Listesi’nde Kırmızı Kategori ile aranan PKK Merkez Komite Üyesi 'Haydar Varto' kod adlı Engin Karaaslan’ı etkisiz hale getirdi.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/86/4e/42/864e42e0f01fe9e9d096d04a93c48d84.jpg&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/76/c9/81/76c981e886d885deffdc65ba5857ffef.jpg&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/43/b1/34/43b1346798e8ca2afcfbc3b37ab4204a.jpg&t=0&width=480&text=1
İ
4 ay
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biden, terör örgütlerine araç gereç taşımaya başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan:


"Ben, oğul Bush ile iyi çalıştım, Sayın Obama ile iyi çalıştım, Sayın Trump ile iyi çalıştım ama Sayın Biden ile iyi başladık diyemem.

Biden, terör örgütlerine silah, mühimmat, araç gereç taşımaya başladı. Biz bunu elimizi kolumuzu sallaya sallaya seyredecek değiliz.

(ABD ile) Temennim iki NATO ülkesi olarak birbirimize hasmane değil dostane davranalım. Ama iki NATO ülkesi olarak şu an gidiş pek hayra alamet değil."

İ
4 ay
Cumhurbaşkanı Erdoğan : Türkiye'de Kürt Sorunu Yoktur

"Yok Kürt sorununu çözmektir, yok şudur, yok budur… Türkiye'de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik" diyen


Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"BİZ DİYORUZ Kİ ÜLKEDE ŞU ANDA CUMHUR İTTİFAKU BU İŞİN TEK ÇÖZÜM NOKTASIDIR"


"Bu konuyla eğer biz meşgul olursak yazık olur. Yani İmralı mıdır, değil midir, onların sorunu. Varsın onlar bu şekilde yola devam etsinler; yani HDP midir, şu mudur, bu mudur… Biz diyoruz ki bu ülkede şu anda Cumhur İttifakı bu işin tek çözüm noktasıdır ve Cumhur İttifakı olarak da biz bu çözümün mücadelesini sürdürüyoruz. Çünkü bizim şu anda kitabımızda birlik var, beraberlik var, kardeşlik var ve bununla da bu yolda devam ediyoruz.


"TÜRKİYE'DE KÜRT SORUNU YOK, BİZ BU İŞİ ÇOKTAN ÇÖZDÜK"


“Yok Kürt sorununu çözmektir, yok şudur, yok budur…” Türkiye’de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik. Eğer birliğe, beraberliğe, kardeşliğe inananlar varsa buyursunlar hep beraber yola devam edelim."

İ
5 ay
Türk Milletinin Şanlı Dönüm Tarihi - 30 Ağustos

Türk milletinin şanlı tarihinin dönüm noktası: 30 AğustosBüyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünyanın gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçti.https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/b5/20/1a/b5201a0e4592b29509e9f56887b8cda9.jpg&t=0&width=480&text=1AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 1919 yılında Birinci Dünya Savaşı sonrası İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Antlaşması hükümlerine dayanarak türlü bahanelerle Anadolu'yu işgale başladı, ordusunun cephanesi elinden alınan Türk milleti zor durumda bırakılmaya çalışıldı.

Halide Edip Adıvar'ın "Türk'ün Ateşle İmtihanı" kitabında anlattığı işgal günlerinde, itilaf donanması İstanbul'a, Fransızlar Adana'ya, İngilizler Urfa, Maraş, Samsun ve Merzifon'a, İtalyanlar, Antalya ve Anadolu'nun güneybatısına yerleşti.

15 Mayıs 1919'da İtilaf Devletlerinin izniyle Yunan Ordusu İzmir'e çıkarma yaptı.https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/3d/2a/db/3d2adb2ccef53c528993b601f557c693.jpg&t=0&width=480&text=1


Bu durum karşısında Türk milleti, tarih boyunca gösterdiği "millet olma bilinci" içerisinde işgallere karşı kuvayımilliye hareketini başlattı. İki seçenek vardı, ya işgal güçlerine teslim olunacak ya da yıkılan yakılan bir ülke, yılmaz evlatlarının azmiyle yeniden ayağa kalkacak ve küllerinden doğacaktı.https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/8f/38/da/8f38dad947ebd9902b8f44b3ba34e2c4.jpg&t=0&width=480&text=11920'de TBMM'nin açılması üzerine işgal güçleri tüm baskıcı politikalarını Atatürk ve silah arkadaşları üzerine yoğunlaştırdı, özellikle Batı Cephesi'nde hareketlilik başladı. 1921'de Polatlı'ya kadar gelen Yunan ordusunu püskürtmek, daha birkaç yıl önce tarih literatürüne "Çanakkale geçilmez" sözünü altın harflerle yazdıran vatan evlatlarına düştü.


Sakarya'da 22 gün 22 gece süren kanlı çarpışmaların ardından durdurulan düşman ordusunu tamamen yurttan atmak amacıyla bir yıl kadar süren hazırlık döneminden sonra 26 Ağustos 1922'de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz'u başlattı.


26 Ağustos'ta Kocatepe'de şafak sökerken...


Başkomutan Mustafa Kemal, 26 Ağustos sabahı Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa (Çakmak), Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa (İnönü) ile muharebeyi yönetmek üzere Afyonkarahisar sınırlarında kalan Kocatepe'de yerini aldı.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/25/e3/9c/25e39ce7f4248e7d3c21d0198bb1ccea.jpg&t=0&width=480&text=1
Topçu ateşleriyle şafak vakti başlayan harekatın devamında Türk askeri, sabahın ilk ışıklarıyla hücuma geçip Tınaztepe'yi ele geçirdi ve Belentepe ile


Kalecik Sivrisi'nden düşmanı uzaklaştırdı.


Taarruzun ilk gününde 1. Ordu birlikleri, Büyük Kaleciktepe ile Çiğiltepe arasındaki 15 kilometrelik alanda, düşmanın birinci hat mevzilerini ele geçirdi. 5'inci Süvari Kolordusu, düşman gerilerindeki ulaştırma kollarına başarılı taarruzlarda bulundu, 2'nci Ordu ise cephede tespit görevini aksatmadan sürdürdü.


Türk ordusu, 27 Ağustos sabahı bütün cephelerde yeniden taarruza geçti ve aynı gün Afyonkarahisar, 8'inci Tümen tarafından düşman işgalinden kurtarıldı. 28 ve 29 Ağustos'ta başarıyla sürdürülen taarruz, düşmanın 5'inci tümeninin etkisiz kılınmasıyla neticelendi.

29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, hemen harekete geçilip taarruzun kısa sürede sonuçlandırılmasında hemfikir oldu ve planın 30 Ağustos'ta aksamadan uygulanması için gerekli önlemler alındı.https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/74/72/1d/74721d7620b82b4c74344182185a7f46.jpg&t=0&width=480&text=1Büyük Zafer ve bir kırık kağnı


Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Türk Ordusu'nun Kurtuluş Savaşı'nda kazandığı en önemli zaferin arifesinde, 30 Ağustos sabahında şimdi belde olan Kütahya'nın Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe Çalköy'de birliklere taarruz emrini verdi.https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/70/b6/1b/70b61bf9feccca1a29fb994ec6a29e85.jpg&t=0&width=480&text=1Bizzat yönettiği Dumlupınar'daki meydan muharebesinde kahraman Mehmetçik, Yunan birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş deresi yolunun iki yanında tamamen sarıp imha etti. Kızıltaş deresi bölgesinde açık kalan alandan bazı Yunan birlikleri, General Trikopis, General Diyenis ve birçok Yunan komutanı kaçtı.


Büyük Zafer'in ertesi günü, 31 Ağustos'ta Zafertepe Çalköy'de bir evin bahçesindeki kırık kağnının üzerine muharebe alanlarının haritasını koyan Başkomutan Mustafa Kemal, Fevzi Paşa ve İsmet Paşa ile durum değerlendirmesi yaparak Yunanlıların yeniden savunma düzenine geçmesini önlemek ve onları mağlup etmek için İzmir'e girme görüşünde birleşti.


"Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!"Mustafa Kemal Paşa, Büyük Zafer sonrası 1 Eylül'de Dumlupınar'da, Batı Cephesi'ndeki tüm subay ve erlere okunmak üzere yayımladığı bildiride, şu ifadelere yer verdi:"Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları, Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesi'nde, zalim ve mağrur bir ordunun temel varlığını inanılmayacak kadar az bir zamanda yok ettiniz. Büyük ve seçkin ulusumuzun fedakarlıklarına layık olduğunuzu kanıtladınız. Sahibimiz olan büyük Türk ulusu, geleceğine güvenmekte haklıdır. Savaş alanlarındaki başarı ve fedakarlıklarınızı yakından görüp izliyorum. Ulusumuzun size olan övgülerinin iletilmesine aracılık etme görevinin arkasını bırakmayacak, sürekli olarak yerine getireceğim. Ödüllendirme için Başkumandanlığa öneride bulunulmasını, Cephe Kumandanlığına buyurdum. Bütün arkadaşlarımın, Anadolu'da daha başka meydan muharebeleri de verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bütün gücüyle sürdürmesini talep ederim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!"

27 Ağustos'ta Afyonkarahisar, 30 Ağustos'ta Kütahya'nın kurtuluşunu 1 Eylül'de Gediz, 3 Eylül'de Emet ve Tavşanlı'nın kurtuluşları izledi, 9 Eylül'de İzmir'de Yunan Ordusunu denize döken Türk ordusu, Mustafa Kemal Paşa'nın emrini büyük bir başarıyla yerine getirdi.
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=https://store.donanimhaber.com/e8/00/92/e80092b6ae4b8572d0f87d4ca2dbaac3.jpg&t=0&width=480&text=1
Verdiği sözü yerine getiremediği için intihar etti


Büyük Taarruz'dan akıllarda kalan en önemli olaylardan biri, 57'nci Tümen Komutanı Albay Reşat Bey'in, 27 Ağustos'ta Çiğiltepe'nin alınmasının yarım saat gecikmesi üzerine, görevini yerine getirememenin üzüntüsü ile kendisini vurarak intihar etmesiydi.

Kocatepe'den verilen emirle Büyük Taarruz'u başlatan Türk askerleri, taarruzun ilk ve ikinci gününde tüm tepeleri ele geçirmeye başladı. Çiğiltepe'de bulunan Yunan askerlerine karşı direnen 57'nci Tümen Komutanı Albay Reşat Bey ile Mustafa Kemal Paşa arasında, şu telefon konuşması geçti:


"Verdiğim sözü yerine getiremedim"


Sonraki yarım saatte Çiğiltepe'yi düşman askerinden alamayan Albay Reşat Bey, "Verdiğim sözü yerine getiremediğim için yaşayamam." diyerek beylik tabancasıyla intihar etti.


Mustafa Kemal Paşa'ya, Çiğiltepe sırtlarında çarpışan 57'nci Tümen Komutanlığını yeniden telefonla aradığında Albay Reşat Bey'in intihar ettiği söylendi ve yazdığı "Yarım saat zarfında o mevkiyi almaya size söz verdiğim halde, sözümü yapamamış olduğumdan dolayı yaşayamam." notu okundu.

Çiğiltepe, Albay Reşat Bey'in ölümünün 15 dakika sonrasında düşman askerlerinden kurtarıldı.


"Türk Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı"


Büyük Önder Atatürk, Büyük Zafer'den tam iki yıl sonra, 30 Ağustos 1924'te, Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı'nın temel atma törenine katılmak üzere Zafertepe Çalköy'e geldi.


Törene katılanlara iki yıl öncesini hatırlatan Atatürk, Büyük Zafer'i şu cümlelerle anlattı:


"Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Savaşı ve onun son parçası olan 30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, çok parlak zaferlerle doludur ama Türk ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir adım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbellidir ki yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır. Türk ulusu burada kazandığı zaferle, açığa vurduğu gücü ve istemiyle, bu belli gerçeği bir kere daha tarihin bağrına çelik kalemle koymuş bulunuyor."https://www.aa.com.tr/tr/gundem/turk-milletinin-sanli-tarihinin-donum-noktasi-30-agustos/2349489

İ
5 ay
Süleyman Soylu : Uzun Süredir Takip Ettiğimiz 8 Kişilik Terörist Grup Pert

akıyo bu aralar maşallah..  
Süleyman Soylutwitter
“Uzun zamandır takip ettiğimiz 8 kişilik terörist grup, Hakkari Cilo Alandüz’de etkisiz hale getirildi. Kahramanlarımızı kutluyorum…”
https://twitter.com/suleymansoylu/status/1428306065502900226
İ
5 ay
Sincar'da 10 terörist hava harekatıyla pert

Irak’ın kuzeyindeki Sincar’da tespit edilen 10 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtı ile etkisiz hâle getirildi.T.C. Millî Savunma Bakanlığıtwitter
“Terör örgütü PKK’ya bir ağır darbe daha! Irak’ın kuzeyindeki Sincar’da tespit edilen 10 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtı ile etkisiz hâle getirildi. Nerede olurlarsa olsunlar, teröristlerin inlerini başlarına yıktık, yıkıyoruz ve yıkmaya devam edeceğiz! #MSB #TSK https://t.co/Rg8SKacvvb”
https://twitter.com/tcsavunma/status/1428255784920657924
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.