Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
L

Teğmen
18 Nisan 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
20 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
L
2 yıl
BMS Devreleri ile pil paketi... Yardım edin

Ustalar hepinize selamlar.


Elimde bir miktar 18650 li-ion pil mevcut. Bunlar ile BMS kullanarak 4s bir pil paketi yapacağım. Malum sitede onlarca video var. İzledim bağlantıları falan anladım...

Anlamadığım şey şarj konusu... BMS satan bazı satıcılar "BMS şarj etmez" tarzı uyarılar yazmışlar...


Sorum şu: 4s BMS için


Laptop şarjına ayarlı bir voltaj düşürücü bağlayıp 16.8v BMS'ye versem şarj olmaz mı?


Olursa pil paketinin voltajı 16.8v olunca bms şarjı kendisi keser mi?


Diğer bir soru:


16.8v yerine mesela 16v verdim.


Pil paketi hiç 16.8v olmayacağı için akım vermeye devam edip pilleri patlatır mı?

Yoksa 16v civarında kalır piller tam şarj olmamış olmasınsan başka sorun yaşanmaz mı?


İlla bir şarj kontrol kartı alıp 16.8v olduğunda şarjı BMS haricinde kesmek mi gerek?


İşin içinden çıkamafım. Lütfen yardım edin.

L
8 yıl
Mikrotik'ten anlayan arkadaşlar ....
Öncelikle teşekkür ederim.
elimde RB2011UiAS-2hnd cihaz var. cihaz ile 3 farklı wan kullanarak load balance yapıyorum. PCC ile... cihazın kendi wlan interfacesi ile kablosuz dağıtıyorum.
sıkıntı şu. kullandığım cihazlardan birini (android tablet) ip yada mac olarak sadece bir tek wandan internet kullanacak şekilde ayarlamak istiyorum.

örneğin
192.168.x.253 WAN1,WAN2,WAN3
192.168.x.250 wan2
192.168.x.252 WAN1,WAN2,WAN3

şeklinde. diğer tüm ip ler tüm wan portlarını kullanacak ama tek bir ip sadece wan2 kullanacak. mümkün mü. mümkün ise nasıl?
teşekkürler :)
L
9 yıl
Tp-Link 5210G işimi görür mü?
Ustalar kolay gelsin. İnternet için kurmak istediğim sistem ile ilgili tavsiyelerinize ihtiyacım var. Sorum şu. Sitemizin yönetimin internetini kullanmak istiyorum. Şifresini biliyorum ve etik yaklaşanlar için belirteyim ki site yönetimi bu konudan haberdar. Hırsızlık, hile hurda yok. sorun şu ki kablosuz için arada biraz mesafe var. Mesafeden çok kot farkı var. ttnetin verdiği Tp-Link modemlerden birini kullanıyorlar. Modemin modelini tam hatırlamıyorum ancak bir forumda modem için Bu modemi yapanın işi rast gitmesin diyordu bir arkadaş :)

ben bu modeme Ubnt Bullet M2 ile bağlanıyordum yalnız sorun yaşadım. sorun şu ki Bulletin ucuna tp Link in 8 dbi omni antenini taktım ve balkona koydum. bağlantı stabil olmadı. Panel anten almayı düşündüm ama Antalya'da çevresi açık 17 katlı bir binanın 14. katındayım. Fırtına yağmur bağlantı sağlam olmayacak. Sağlam olsa estetik olmayacak. kablo mablo istemiyor hanım balkonda. bende bu iş için tasarlanmış outdoor cihazlara bakıyorum. Gönlümde tabiki Ubnt Nanostation m2 var ancak 270TL. Alfa long range N2 var oda 190TL. Nanostation loco iş görebilir belki ama çevrenin meteorolojik şartlarına göre çok uygun olmadığını okumuştum. son olarak Tp link 5210G var. fiyat olarak en güzeli o ama iş görür mü?.

Yönetim zemin katta ben 14. kattayım. bizim blok ile yönetimin bulunduğu nokta yaklaşık 75mt. görüş açık. modem ile aramda sadece cam olacak. modemde 5dbi omni anten var standart. 5210G benim işimi görür mü? ve yağmuru ve fırtınası bol Antalya'da su alma yada nem sıkıntısı yaşar mıyım?

Binanın çatısında paratoner var. Yıldırım çekme gibi bir sıkıntı olmaz herhalde.
Şimdiden teşekkür ederim. kolay gelsin.

Bu arada sistemin devamını merak edenler için komşudan gelen bir kablo var. Mutfak dolabının üstündeki Cisco RV042 Dual wan routera bağlı. bullet balkonda aldığı sinyali exper marka uyduruk bir modem ile dağıtıyor. Zyxel 416NBG bu sinyali alıp RV042nin ikinci internet girişine veriyor. Bilmeyenler için RV042 aynı anda iki internet hattını kullanıp bandgenişliğini arttırmaya yarayan bir cihaz. 3 komşudan 3 yönetimden 6mbit bağlantı almak niyetindeyim. Git kendine bi 8mbitlik net al diyen arkadaşlarım olacaktır ama bazı engeller var konuyu uzatmamak için yazmıyorum. Kalın sağlıcakla.
L
10 yıl
Modem, Router, repeater ? N'apmalıyım?
Öncelikle teşekkür ederim.
metronet kullanıyorum. prize takılan o cihazın ucuna ethernet kablosu bağladım kabloyu pcye direk takıp kullanabiliyorum airmax 101 kablosuz modemin dhcp ayarını kapatarak kablosuz olarak da kullanabiliyorum.

sorun şu.
statik ip istedim bana ip yapılandırmamı şu şekilde yaparsam olur dediler.

10.38.***.***
255.255.255.0
10.38.***.254 (not: ipleri gizlemem gerekirmiydi bilemedim ama kabalık ettiysem affola)

dns de dediler ama ben 8.8.8.8 kullanıyorum

bu şekilde bilgisayardan ayarlıyorum oluyor. ama benim istediğim evimde 3 pc 2 wlan özellikli telefon ile modeme bağlanıp hepsiden internete sabit ip ile çıkış yapmak istiyorum.
yeni bir alet almadan olabilir mi ? yok illa bişey alacaksak bu nedir kaçadır bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.
bir diğer konu
çalıştığım yerde çoğunluğu dikey döşenmiş 65metre cat5 kablo ile aşağıdaki modeme bağlanıyorum ama bu bağlantı 10mbit oluyor. sanırım kablo dandik. kabloyu yenilememe onay çıkmayabilir acaba ben 30 metre civarlarında bu kabloyu kesip araya bir tane çoklayıcı (hub dediklerinden olsa gerek) koysam o sinyal bana 100mbit ile gelir mi?
teşekkür ederim ustalar...
L
12 yıl
Focus TDCİ Yakıt Tüketimi ( Farklı bir yaklaşım)
03.05.2010 Tarihinde aldığım imzamdaki araç bugün itibari ile 13000km oldu. Aldığım yakıtları tl olarak kaydettim. ve belirli istatistikleri telefonumda oluşturduğum excel dosyasına kaydettim. Sonuçları paylaşmak istedim.

Toplam yakıt : 2561 TL
Toplam km: 13000
Yol bilgisayarı menzil: 150 km
Km başına yakıt tüketimi: 0,19475 TL
Gün sayısı:134
günlük ort. Km : 97

Yakıt tüketiminin hesaplanması yönündeki genel kanıyı biliyorum. Ama bana göre bu saçma geliyor. yani depoyu fulledim ve yola koyuldum. Yol durumu, hava durumu, trafik durumu, sürüş stili, yolcu ve bagaj ağırlık durumu hatta lastik basıncı bile yakıt tüketimine etki ediyor. örneğin ben depoyu fulledim dümdüz konya yolunda sabit 100km\h ile 200 km gittim sonra tekrar fulledim e şukadar yaktı dedim. her zaman o yolda o hızla gidecekmişim gibi...

ortalama bilgisini sizlere referans olması amacıyla yazıyorum ancak benim için çok daha geçerli bir bilgi. bu hesap yönteminde yakıt tüketimine etki eden tüm faktörlerin etkisi en aza indirgenmiş oluyor sonuçta. örneğin yanlışlıkla fazladan 100tl yakıt eklediğim zaman ortalamaya etkisi 5 kr oluyor. km arttıkça daha stabil dolayısı ile daha doğru bir ortalama elde ediyorum.

bir ucundan bir ucuna 5km olan bir ilde görev yaptığım için bu km çoğunlukla şehir dışı ama bütün yaz antalyadaydım. şehir içi klima full açık çok km yaptım. otobanda 200km\h ile yolculukta yaptım. beş yetişkin + full bagaj da yolculuk yaptım. akdeniz sahil yolunun virajlarında klima açık da yolculuk yaptım. Kilis şehir içinde 30 metrede bir dur kalk ile de yolculuk yaptım. yaz tatiline çıkarken araç 6500 km idi yakıt ortalaması 0,18600 civarı birşeydi. klima açılmaya şehir içi trafik artmaya başlayınca bu duruma çıktı bir ara 0,20500 oldu geri inmeye başladı dediğim gibi ortalama durağan değil değişiyor ama genel manada bana bir fikir veriyor. yol bilgisayarındaki menzilden daha tutarlı bilgiler veriyor.
sonuçta herkesin sürüş stili ve diğer etkenler farklıdır. bu bilgiler sadece referansdır.

15000 bakımından sonra sıfırlamayı düşünüyorum. başlık ilgi görürse tekrar paylaşırım. Saygılar...
L
12 yıl
2010 Tdci Titanium x pac hakkında bie kaç soru
Herkeze iyi forumlar. 2 gün önce Antalya Otokoçtan tdci 1.6 titanium x paketli aracımı teslim aldım. bir kaç sorum olacak. yardımcı olacak arkadaşlara ve hayırlı olsun diyen arkadaşlara baştan teşekkür etmek istiyorum. araya girip konuyu kirletmek istemem.
işte sorularım.

1- Aractan ilk başta kaput bölgesinden şimdilerde ise balatalardan farklı bir koku geliyor. Elektronik cihaz yanığı ile plastik yanığı karışımı bir koku. Bu normal mi?
2- frenler hala sağır gibi. sert fren yapmadım ama 1100 km oldu hala çok hissiz. ne kadar normal.
3- frenlerde çok yumuşak bassamda bir abs hissi bar. yolu fren pedalından hissedebiliyorum. ben normal miyim? :)
4- aynı şekilde direksiyondan da yolu hissedebiliyorum. Böyle bir araçta bu normal mi?
5- yol bilgisayarının çalışma mantığı nedir? C3 kullandım 70k km. hiçbir zaman gidilebilecek yol tutmazdı. focusta tutuyor gibi. alır almaz kilise yola koyuldum. burada şehir içi ve görev yaptığım ilçeye bozuk yokuşlu ve virajlı yollarda kullanmama rağmen otobandaki veri ile arasında 40kmlik bir tolerans ile tuttu. bu araba benim ne kadar mazot aldığımı ve ne kadar yaktığımı nasıl bilebiliyor. devir saatine göre önceden yüklenen verileri kullanarak mı yoksa alınan ve motora giden mazotu ölçen bir sistem mi var?
6- bu çift kilitleme nedir? bazı arkadaşlar küçük bir ayar ile açma düğmesine ilk basışta şoför kapısının ikinci basışta tüm kapıların açılabildiğini yazıyor, kullanma klavuzu ise kilide ilk basışta dıştan ikinci basışta içten kilitlendiğini yazıyor. ikisi aynı şeymi değilse ikisi aynı anda çalışır mı?
7- Kilitlemeden sonra camları otomatik kapatıyor mu?

yanıtlarınız için şimdiden ve tekrar teşekkür ederim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle