MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
R

Yüzbaşı
04 Nisan 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
68 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
R
dün
Para basılıp coin alınsa ne olur?

Ekonomik dengeler içinde cevabını veremediğim soru.


Para basıp halka dağıtılsa mallara talep artacağı için enflasyon oluyor. Bu gayet mantıklı. Fakat para basmak tek başına enflasyonuna sebep olan bir şey değil. Yani para bastım kasaya koydum lira olarak yuan olarak bu piyasaya sürülmediği sürece talebe neden olmayacağı için malların fiyatı artmaz, enflasyon olmaz.


Para basmanın kendisinin enflasyona sebep olmadığını anladıysak asıl soruya geçelim, devletler para basıp bitcoin alsa ne olur? Sonuçta bu para doğrudan piyasaya akmıyor. Mallara olan talebi arttırmaz. Yani yerel piyasalardaki dengeleri bozmaz. Yani bugün art niyetli bir devlet - hadi komplo olsun çin diyelim - yuan basıp bitcoin kendi borsaları aracılığıyla bitcoin toplasa bedavada bitcoin elde etmiş olmuyor mu? atladığım bir nokta mı var? Sonuçta çin ne kadar yuan bastı nereye harcadı şeffaf bir şekilde takip edilemiyor.


ABD bir yerde bunun benzerini yaptı, halkına bedava para dağıttı. O para da salgın zamanı borsalar güven vermediği için insanlar günümüzün altını olan coinlere gitti. ABD tabi ki gizli para basıp onla coin almaz denetim mekanizmaları düzgün işliyor fakat bunu başka ülkelerdeki hükümetlerin art niyetli olarak gizliden gizliye yapmaması için de bir sebep yok.


Demiyorum ki kimseye çaktırmadan tl basıp bitcoin toplayalım ama yapsak bir sıkıntı olmaz gibi duruyor  .


not: ekonomi politikası tavsiyesi değildir  

R
2 ay
Harici uygulama marketleri güvenlik tehtidi mi?

Bugün meraktan telefona popüler bir uygulama marketi olan apkpure'u yükledim.


Bir süre sonra güncellenebilecek uygulamaları gösterdi. Resmi Google Play marketten yüklediğim banka uygulamaları, mesajlaşma uygulamalarını falan da gösterdi. Tabi ki kalkıp resmi olmayan bir uygulama mağazasından banka uygulaması yükleyecek değilim. Sorum şu. Apkpure art niyetli olsa ben güncelle tuşuna basmadan benim banka uygulamamı kendi uygulaması ile değiştirip bunu art niyetli olarak kullanabilir miydi? Sonuçta kendi uygulamasını yüklerse tüm 2fa doğrulama bilgilerine de erişimi olacak. Telefon rootlu falan değil. Benim merak ettiğim bu harici uygulama marketleri telefondaki tüm uygulamalara müdehale etme riskine sahip mi? Ektra bir ekran falan açmadan istedikleri uygulamaları istedikleri gibi müdahale edebilirler mi?

R
2 ay
SSD'ye format atarken TRIM yapılıyor mu?

Temel bir soru ama net bir cevap bulamadım.


Bildiğiniz gibi SSD sürücülerde dosya silme işleminin sağlıklı olması ve SSD'nin ömrünü uzaması için block bazlı çalışan TRIM diye ek bir komut kullanılıyor. HDD'lerde buna gerek yok, dosyalar silindi olarak işaretleniyor sonradan üzerine yazılıyor. Dolayısıyla HDD'ler için hızlı biçimlendirme mantıklı çünkü dolu blocklar boş olarak işaretlenip aslında silinmeseler de sonradan üzerine yazılabiliyor.


SSD'lerde hızlı format attığımızda anladığım kadarıyla önceki dolu blocklara TRIM komutu gönderilmiyor. Bunun SSD ömrüne bir zararı var mı? Hızlı biçimlendirme yapıp kullanmamız SSD'yi olumsuz etkiler mi?

R
3 ay
dv kameradan laptop'a nasıl görüntü alabilirim

merhaba arkadaşlar


elimde 2008 model kasetli Panasonic NV-GS27 dv kamera var. çok önceden firewire kart ile görüntü aktarımı yapmıştım. artık firewise da kalmadı mağlum. elimde o dönemde kalma bir ucu 1394 bir ucu usb kablo var ama bunla takınca aygıt tanınamadı hatası veriyor. bu kabloyu da hiç anlamadım bir ucu firewire bir ucu usb kablo nasıl olabilir aklım almıyor. eski bir kaç konuya baktım orada da firewire kart önermişler. şu an üzerinde sadece usb olan bir cihaza bu kameradan görüntü almak mümkün müdür? usb3 firewire çevirici kutular vs. var mı? biraz araştırdım bir şey bulamadım.


elimdeki kablo şuna benziyor ve çalışmıyor.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/0a/5b/1e/0a5b1e71a48bf25daf5fd591fd5c2194.png&t=0&width=480&text=1bir ucu 1394 bir ucu usb zaten nasıl çalışacak anlamadım.

R
7 ay
USB nano kablosuz alıcı da temassızlık sorunu

Logitech F710 gamepad kullanıyorum. Bildiğimiz ufak nano receiverlardan kullanıyor. Receiver'a çok sert bastırıp o şekilde tuttuğumda aygıtı görüyor ve çalışıyor. Test edebiliyorum tüm tuşları yakalıyor. Biraz basıncı azalttığımda elimi çektiğimde görmüyor. Portla ilgili sorun yok, farklı cihazlarda farklı portlarda denedim. Hepisnde bastırınca çalışıyor. Alıcı da bir sorun var. Bu düzeltilebilir mi? Kontak spray kullanımı önerir misiniz?


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/70/a2/ca/70a2cab974e67716287be8573ea38742.png&t=0&width=480&text=1
R
7 ay
Hangi Modemden Almalıyım - ADSL mi vDSL mi?
Merhaba arkadaşlar

Şehir dışında yaşıyorum. Bildiğim kadarıyla vDSL değil ADSL kullanıyor olmam lazım. ttnet kullanıyorum. Modem arayüzüme bakayım dedim. Modemin markası Zyxel VMG3312-B10A . ADSL için fazla abartı bir modem değil mi? Aynı anda 2 haneye bağlattık modemler aynı. Elektrikler gidip gelince bozuldu muadil bir modem arıyorum daha doğrusu işimi görecek modem arıyorum. VDSL destekli modem almam gerekir mi ADSL destekli daha ucuz modem bakabilir miyim?

modem arayüzüm resimleri gibi, adsl modem mi almam gerek vdsl destekli mi?Bunun dışında önerebilecğeiniz ucuz fp modem var mı? wireless iyi çekip çekmemesi önemli değil, küçük bir alanda kullanılacak. yoğun bir trafik de olmayacak. torrent vs. kullanılmayacak. fazla cihaz bağlanmayacak.
R
9 ay
korona verilerinin bölge bölge açıklanmamasının sebebi nedir
salgının ilk zamanlarında da bu konu gündeme gelmişti, halkı paniğe sevk edip hızlı bölge değiştirmesini engellemek yani salgının yayılmasını önlemek amaçlı olarak il il, bölge bölge vaka verilerinin açıklanmadığı söylenmişti. böyle bir önlem vardı.

şu an için normalleşme sürecindeyiz. bölgeler arası geçiş yasakları vs. de yok yani artık böyle bir tehdit söz konusu değil.

hal böyleyken bölge bölge vaka sayılarının açıklanmamasının sebebi nedir?

diğer ülkeler bölge bölge il il açıklıyolar diye biliyorum.
R
10 ay
Kalıp sabunu kurulayarak bırakmak ömrünü uzatırmı

Kalup sabunları kullandıktan sonra ıslak bıraktığımızda erimeye devam ediyor mu? Kurutmamız, kurulamamız bunu önler mi?


Mağlum devir tasarruf devri.

R
11 ay
İkinci el araç ve emlak piyasası manipülasyonlarına çözüm buldum

Merhaba arkadaşlar


Bildiğiniz gibi son dönemlerde emlak ve ikinci el otomativ piyasasında ani fiyat artışları oldu. Kimileri bunu sebest piyasa koşullardaki normal bir fiyatlandırma olarak görerken kimileri de fiyatların suni olarak yükseltildiğini, piyasanın manüpülatif olarak yükseltilldiğini iddia ediyor. Hatta devlet müdehalesi talep etmeye varan öneriler var.


Öncelikle şunu açıkça söylemek lazım devlet müdehalesi olacak iş değil. Kimseye aracını evini ucuza sat diyemezsiniz. Adam satmaz kendi kullanır. Böyle bir şey ahlaken de kabul edilebilecek bir şey değil mülkiyet hakkının ihlaline kadar gider.


Yapılması gereken serbest piyasanın sağlıklı işlemesi için gerekli olan bir numaralı ilke olan şeffaflığın sağlanması. Bugün ilan sitelerine girdiğimizde biz talep edilen fiyatları görüyoruz. Satış işleminin gerçekleştiği piyasa fiyatını değil. Daha basitçe anlatmak gerekirse forex piyasalarında işlemleri düşünün. Siz isterseniz dolar 6.8 iken 7.0 a satmak için satış teklifi girebilirsiniz. Tabi ki o fiyattan almak isteyen oluncaya kadar işleminiz gerçekleşmez. Doların o anki piyasası 6.8'dir. Şu an ilan sitelerindeki sorun şu. Biz 7.0 a teklif açan kişilerin fiyatını görebiliyoruz. 6.8 i yani son işlemin gerçekleştiği fiyatı göremiyoruz. Gerçek piyasa değeri budur.


Şöyle düşünün alsatçı biri sabah 50bine araba alıyor. öğlen 55e koyuyor giderse diye. bunu gören normal satıcı başka biri 57 ye koyuyor. Akşam başka biri piyasası 57 olmuş benim arabanın ama benimki temiz klometre düşük diye 60a koyuyor. böyle böyle bir ayda 70i geçiyor ilanlardaki fiyatlar. Biz de sanıyoruz ki piyasası arttı. Halbuki ortada satış yok belki bunu bilmiyoruz. Asıl piyasa fiyatı bir malın satış işleminin gerçekleştiği fiyattır. Bu fiyatın bilinip yayınlanması gerekiyor. Sağlıklı bir serbest piyasaının en temel koşulu budur. Döviz piyasası böyle işler, borsa böyle işler. İkinci el piyasasında ise bu olmadığı için manüpülatif hareketlere olanak doğuyor. Devletin fiyat şeffaflığını sağlayarak bu manüpülasyonun önüne geçmesi gerekir.


Peki bu nasıl yapılacak. Aslında çok kolay. Şu anki en büyük sorun alış, satış fiyatının devletin bilmemesi. Adam parayı elden aldım diyor tapuda işlemi düşükten gösteriyor. Devlet dicek ki kardeşim yok öyle. Tamam sen bu malı kaçtan sattın 100mü, alıcı bana verecek 100ü sen de tapuyu vereceksin. ikiniz de onay veriyorsanız ben malı alıcının üzerine yapıcam, senin de hesabına vergini düşüp paranı geçicem. Yok öyle elden melden. Hem böylece malın gerçek satış fiyatını devlet bilmiş olacak hem de çok daha sağlıklı bir vergilendirme yapılabilecek. Sonra da ikinci el satış sitelerine bu fiyatı yayınlama zorunluluğu getireceksin. Piyasanın üzerine satmaya çalışanlar yine ilan verebilir sonuçta serbest piyasa her malın alıcısı çıkabilir ama gerçek piyasa fiyatını alıcılar da kabak gibi görecek.


Çok basit ve uygulanabilir bir yöntem. Devlet için de hem vergilendirme avantajı var hem de bu tarz manüpülatif hareketleri deşifre ederek enflasyonun en azından ilan istelerinde gözüktüğü kadar yüksek olmaığını halka göstermiş oluyor. Hem ekonomik hem de siyasi açıdan avantajları var. Böyle bir sistemi yapmanın da hiçbir maliyeti yok. Zaten tüm bu işlemler tapuda vs. yapılıyor. Sadece para akışını devlet üzerinden yapmak gerek.


Ne dersiniz sizce de böyle bir sistem ikinci el piyasasını daha sağlıklı hale getirmez mi?

R
5 yıl
miniDV kasete çekilmiş HDV video
merhaba arkadaşlar.

elimde hdv kamera ile minidv kasetlere çekilmiş kayıtlar var. normal panasonic dv kamera ile oynatmaya çalıştığımda format hatası veriyor. anladığım kadarıyla kayıt cinsi farklı bendeki kamera standart eski dv formatında kaydederken bu düğün kasedini çeken kamera sıkıştırıp dijital hdv formatında minidv kasete çekmiş. bunu nasıl çevirebilirim. yabancı forumlarda sordum illa uygun cihaz olması lazım diyorlar . bu işi yapan yerler var mıdır ucuz yollu halledebilir miyim ? ya da herhangi bi ucuz yollu hdv kamera alsam firewire ile pc ye aktarabilir miyim ?

internette kasetten çeviri işi yapan sitelere baktım minidv diyor ama bu tarz çekimler için bi şey dememişler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.