Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
24 Şubat 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
22 üye
Görüntülenme (?)
43 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
5 yıl
Sizde duyuyor musunuz? Gizemli Ugultu: "The Hum"
Birkac zamandir bir ugultu duyuyorum ozellikle sehir sessizlestiginde geceleri yani. Hani kafanizi yastiga koyarsi iz ya duymaya baslarsiniz. Ic kulaktandir yorgunluktandir diye dusunurdum hep. Az once bi arastirma yaptim kucuk de olsa bazi bigilere eristim.

Hatta bu bilgiler vasitasiyla amerikalilarin databasesine de yardimci oldum. Genelde kiyi kentlerinde oluyormus. Aciklamasi falan bile tatmin edici degil.
Bilgi amaclibi siteden bdugumun bi kismini paylasacagim.

Fikri olan var mi?
Gizemli Uğultu (The Hum)

"The Hum"; gizemli ve kaynağı bulunamayan, dünya genelinde belli bölgelerde popülasyonun %2'si ila 'u tarafında duyulan seslere verilen addır.[1] Kalıcı ve düşük frekanslı uğultu olan "Hum", dünyanın çeşitli yerlerinde özellikle küçük yerleşim birimlerinde "vızıltı" şeklinde sürekli olarak duyulmaktadır. Bu gürültülü ses gizemli uğultu, vızıldama, guruldama, sesli kabus gibi kelimelerle tanımlanırken İngilizcede "Hum" (The Hum), Türkçede ise "Uğultu" olarak bilinmektedir.[2] Duyulduğu bölgeler başta olmak üzere dünya genelinde yüzlerce hikayeye de kaynak olan "hum"ların gerçek nedeni henüz öğrenilebilmiş değildir. [3] Bu uğultu dünyanın en esrarengiz olaylarından olup milyonlarca insanın yaşamını etkileyen hatta intihara sürükleyen bir olay olarak hala bilinmezliğini korumaktadır.

Hum, vızıldama olarak 1950'lerin sonunda İngiltere'de duyulmuş ve 2.000 insanın şikayetiyle ve 1995 yılında hazırlanan bir raporla onaylanmıştır. 1980'lerde İskoçya'daki Largs kasabasında kıyıdaki insanları rahatsız eden bir ses olduğu söylenmiştir. 1992 yılında Amerika'nın New Mexico bölgesinde baş gösteren Hum Fenomeni, bir piyano uğultusu gibi başlamış ve 66 hertz olduğu tespit edilmiştir. New Mexico şehirlerinden olan Taos'un batısında "Taos Hum" adının verildiği bu fenomenden hastalanan herkesin bakımını "New Mexico Üniversitesi" üstlenmiştir. 1999 yılında ise Amerika'daki İndinia Kokomo'da 100 kişi fiziksel şikayetlerde (eklem ağrısı, bulantı, ishal, yorgunluk) bulunmuş ve 2003 yılında kasaba boşaltılmıştır. Kokomo en fazla zarar gören yerler arasındayken, belediye uğultuyu araştırmaya koyulmuştur. Kesin bir sonuç bulamayıp kimyasal duyarlılık, jeo-manyetik olaylarla Hum'u bağdaştırmıştır ama kasabaya geri dönen insanlar uğultuyu hala duyduğunu söylemiştir. 2008'de Kanada'daki Alberta eyaletinin Calgary kentinde 40 hertz olarak titreşim şeklinde bir uğultu duyulduğu söylenmiş ve toplumun %20'si etkilenmiştir. 2012 yılında İrlanda Kerry'de, Washington Seattle'da, Yeni Zelanda Wellington'da uğultu şikayetleri olmuştur [2]

Genellikle izole ve küçük yerleşim birimlerinde geceleri duyulmaya başlayan ve önüne geçilemeyen bu ‘uğultu’, dünyanın birçok köşesinde binlerce insanın sinirlerini iflas etme noktasına getirmektedir. İngiltere’nin Bristol kenti; ABD’nin New Mexico eyaletindeki Taos ve İskoçya’nın Largs kasabası, ‘Hum’ eziyeti çeken yerleşim birimlerinden sadece birkaçıdır.

Bilim insanlarının yıllardır süren araştırmalarına rağmen, gizemli uğultunun neden sadece belli bölgelerde, popülasyonun belli bir kısmını etkilediği hala sırrını korumaktadır. İlk olarak 1950’li yıllarda ihbarları gelmeyen başlayan gizemli uğultu, ilerleyen yıllarda daha fazla bölgede düşük frekanslı, bir ‘zonklama ve gümbürdeme’ tarzı bir gürültü olarak daha fazla yerleşim biriminde duyulmaya başlanmıştır.

‘Hum’ hakkındaki genel görüşler ise uğultunun genelde kapalı alanlarda duyulduğu ve geceleri gündüzlerden çok daha fazla hissedildiği yönündedir. Ayrıca, şehirlerdeki gürültüyü içermeyen kırsal bölgelerde yaygındır.

İngiltere’nin Surrey kentinde yaşayan akustik mühendisi Geoff Leventhall’ın 2003 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, ‘Hum’ bulunan bölgelerdeki nüfusun sadece %2’si uğultuyu duymaktadır. Bu gürültüye maruz kalanlar ise genelde 55-70 yaş arası insanlar olmaktadır.

‘Hum’ mağduru insanlar, gürültüyü ‘rölantide çalışan bir dizel motoru’ gibi tanımlıyor. İngiltere’nin Leeds kentinde uğuldamaya maruz kalan Katie Jacqures, BBC’ye, “Bu bir nevi işkence... Bazen gerçekten çığlık atmak istiyorsunuz.” yorumunda bulunuyor. Jacques, “Geceleri çok daha kötüleşiyor... Uyumak zorlaşıyor çünkü arka planda sürekli bu sesi duyuyorsunuz. Sürekli dönüp duruyor ve kafanızı daha fazla bu sese takıyorsunuz.” diyor.

Duyma sorunu bulunmayan mağdurlardan birçoğu, şikayetleri dikkate alınmadığı zaman daha da sinirleniyor. Mağdurlar, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, burun kanaması ve uyku bozukluğu gibi rahatsızlıklar çekiyor. BBC’ye göre, İngiltere’de bugüne kadar en az 1 kişi ‘Hum’ yüzünden intihar etti.

LiveScience sitesinin haberine göre, gizemli uğultuların ilk belirdiği yerlerden biri İngiltere’nin Bristol kenti. Kıyı şeridindeki kentte 1970’lerde bildirilen şikayetlerin sorumlusu olarak araç trafiği ve 24 saat çalışan fabrikalar gösterildi.

ABD’nin uğultusuyla meşhur olan yeri ise Taos kasabasıdır. İlk olarak 1991 yılında yerel halk düşük frekanslı, gümbürtü benzeri bir sesten şikayetçi olmuş. New Mexico eyaletinde yer alan Los Alamos Ulusal Laboratuarı’ndan araştırmacıların yanı sıra, yerel uzmanların yaptığı inceleme bir sonuç getirmemiş.[4]

Taos Hum (İng. Hum: uğultu) olarak adlandırılan bu fenomen, bundan 10 yıl önce Amerika'nın Taos civarlarında duyuldu. Hükümetin bu seslerin kaynağını araştırmaları sonuçsuz kaldı. Halüsinasyon ya da Tinnitus gibi duyum hastalıkları araştırmalara göre sebep değildi. Bu ses belirli bir bölgede başladığında herkes ayni anda duymaya başlıyor ve ayni anda kayboluyor. Bu sesler havadan yayılan gürültüler değil çünkü kulak pamuğu kullanmak da ise yaramıyor. Kulakları derin ses tonlarına hassas olanlar bu sesi duyması daha olanaklı. Herrenberg´den (Stuttgart) bir çift kamuya açıklama yapıncaya kadar bu fenomen Almanya´da duyulmamıştı. Sonrasında ise yerel gazetelerin ve televizyonların favori baslığı oldu. Çift bu sesten o kadar rahatsız oldu ki taşınmayı bile düşünmeye başladı.

Bu sesi duyan sadece o çift değildi, bölgede oturanlar bu konuyu konuşmaya başlamıştı bile. Gazeteye ilan verdiler bildiri kâğıtları dağıttılar, acaba bu sesleri onlardan başka duyan var mıydı? Haber basında yayılınca konuya el atan uzmanların yaptıkları araştırmalar sonuçsuz kaldı. Bir grup özel araştırmacıya göre ise bu olayın sebebi elektromanyetik dalgaların çok düşük frekansta yayılması sebep olabilir, insan beyni bunu bir uğultu olarak algılayabilir. Yaklaşık iki saat süren bu uğultu başladığında yapılan ölçümlerde 1 ila 20 Hertz arasında titreyen bir sinyal belirlenmiş. Garip olan ise bu aralıkta televizyon, radyo, telsiz vs. yayını olmaması. Bu özel araştırma gurubu herrenbergli ciftin evinde yaptıkları araştırmaya devam etmeyi düşünüyorlar.[5]

Araştırmacıların bugün uğultuların kaynağını belirmeye çalıştığı diğer yerleşim birimleri arasında Ontorio eyaletinin Windsor ve Avustralya’nın Sydney kenti sınırlarında yer alan Bondi bölgesi bulunuyor. Telegraph gazetesine konuşan Avustralyalılar, çaresizlikten ya fanlarını ya da müzik setlerini açık tutmaktan başka bir çözüm üretemediklerini belirtiyor.

Bu çaresizliğin en büyük kurbanı ise ABD’nin Indiana kentinde bulunan Kokomo kasabası. Bir zamanlar 47.000 kişinin yaşadığı kasaba, ‘Hum’ nedeniyle 2003 yılında boşaltıldı. Adı Kokomo Hum’a çıkan kasabada yapılan araştırmalar, iki sanayi bölgesinin düşük frekanslı uğultuların kaynağı olabileceğini gösterdi. Ancak yerleşimciler geri döndükten sonra bazı kasaba sakinleri uğultu şikayetlerine devam etti.[4]

Saskatchewan Üniversitesinden fizik profesörü Jean-Pierre St. Maurice, bu seslerin aurolardan ve radyasyon kuşaklarından emilen elektromanyetik sesler olduğunu söylüyor.

Oklahoma Üniversitesinden yerbilimci David Deming de "The Hum"( Uğultular) olarak adlandırılan fenomenle ilgili görüşlerini bildirdi. Deming, "Bilimsel Araştırma Dergisi"nde seslerin kaynağının, telefon yayınları ve ABD deniz filosu tarafından denizaltılarla iletişim kurmak için kullanılan hava araçları olabileceğini söyledi.

NASA'nın bildirdiğine göre, Dünya'nın "doğal radyo emisyonları" var: "Eğer insanların kulakları yerine radyo antenleri olsaydı, gezegenden gelen bu tuhaf seslerin dikkat çekici senfonisini duyabilirdi. Bilim adamları gezegenden çıkan bu sesleri 'ıslık çalan', 'spherics'(yıldırım gibi atmosferik olayların neden olduğu elektromanyetik sinyaller) ve 'tweeks'(atmosferde çakan şimşeklerin iyonosferden geri yansıtılmasıyla ortaya çıkan, kuş cıvıltısı ya da çınlamaya benzer bir ses) olarak adlandırıyor. Sesler, dikkat çekici bir bilimkurgu filminin arka plan seslerine benzese de bir filme ait değil. Biz farkında olmasak da her zaman etrafımızı kuşatan Dünya'nın doğal radyo emisyonları var."

Dallas'taki Southern Methodist Üniversitesinden sismolojist Brian W. Stump'un bildirdiğine göre, depremler de işitme eşiğimizin altında sesler üretebilir.

Hakkında birçok komplo teorisi üretilen ve bazıları tarafından gizli bir psikolojik silah olduğu iddia edilen ‘Hum’, inanması güç teorilerin doğmasına bile yol açmış durumda. Ancak araştırmacılar, gizemli olayın gerçek olduğunu ve uzaylıların Dünya’ya yolladığı ve sadece bazı insanlar tarafından algılanan sinyaller olmadığı konusunda emin.

Kokomo Hum’da yapılan araştırmaların ardından, bilim insanları ana sorumluların sanayi bölgelerindeki ısıtıcı üniteleri, elektrik akım hatları, iletişim cihazları veya yüksek basınçlı gaz hatları gibi sanayi bölgeleriyle bağlantılı kaynaklar olduğunu düşünüyor.

Bir diğer teori, uğultunun sadece bazı insanlar tarafından algılanan, düşük frekanslı elektromanyetik radyasyondan kaynaklandığı üzerine. Hatta, bazı insanlardan çok daha yüksek frekansları duyan insanların uğultuya maruz kaldığı vakalar da mevcut.

Ortaya sürülen diğer teoriler ise okyanus dalgaları ve tektonik plakaların oluşturduğu sismik faaliyetlerden, askeri deney ve denizaltıların iletişimlerine kadar uzanıyor. Ancak hiçbiri kesin bir bulgu sunabilmiş değildir.

İngiliz araştırmacı Leventhall, gizemli olayın yakın zamanda çözülebileceğinden şüpheli. Leventhall, “Bu 40 yıldır süren bir gizem. Daha uzun bir süre de böyle kalacağa benziyor.” diyor.
7 yıl
Motorola Nexus 6 ile INTERNETE GIREMIYORUM.
Arkadaslar yurtdısından aldıgım ve getirdigim motorola nexus 6 telefonum ile hücresel veriyle internete baglanamıyorum. Bunun sebebi ne olabilir???

Bi yardım edin tecrubeniz varsa bu konuda.
7 yıl
TTNET ADSL Modem Seçiyor
Geçen sene bakır hattın sonunda eski trafo vardı bu ttnet mahallenin başına kadar fiber kabloyu getirmiş sonrasında bakıra dönüyor. Aboneliğim Konyadaydı ve ben adana ya getirttim. Adana da emek mahllesinde touryorum ttnet bölge şefliğinin karşısı oluyor bu mahalle. Şimdi sorun şu abonelik geldi elimdeki eski kullandığım ama birisi de sıfır olan 3 modemim IP ALMIYOR. Bir türlü ıp aldıramadık 7-8 tane değişik port denediler ama ıp almamakta diretti modemler.

Ben 25 güne yakındır hattın açılmasını bekliyorum belki 10 kere de eve servis gelmiştir ttnet tarafından. Şimdi elimde AZTECH in adsl 2+ lı wps li son model bi modemi var bunu başka yerde denedim çalışıyor. Bundan ayrı TP-LINK in üzerinde ttnet yazan modemi var bunuda başka yerde denedim o da çalışıyor. Bir tane de eski ama halen en yüksek hat hızlarına ulaşan AZTECH marka kablolu modemim var o da başka mahalle abonelıgınde calısıyor.

Buradan arkadaşıma sordum airties alacaksın abi diğerleri IP almıyor dedi. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Bana gelen servisler de modem alacaksınız diyip durdular. Elimdeki modemleri kullanamamam benden mi onlardan mı kaynalanan sorun? Ayrıca kullanmadığım günlerin ücretini iade ettirmeyi düşünüyordum bu mümkün olur mu?

Şu andan itibaren ttnet için allah kahretsin demekten başka yapacak bir şeyim yok. Bu ülkenin başına şu firmayı tek yaptılar zamanında buna da diyecek birşeyim yok. Ülkede olan hep son kullanıcıya oluyor adalet mi bu? Elimde 3 modem varken gidip modem almam ne kadar doğru? Ayrıca ben araştırıp sormasam bu teknik ekip in bana airties modem alın dediği de yoktu.

Bunun hakkında bilgisi olan var mı? Teknik yardım istediğim nokta adsl2+ ile hattım 16550 mbps oluyor ama mod değiştirsem airties gibi çalışır mı? Ya şurada kullanacağım 10 gün sonra yurtdışına çıkacağım burnumdan getirdiler resmen.

Elinde airties in 150 lik veya 300 lük modemleri olan varsa bana adsl modu hakkında bilgi verebilir mi? Otomatik mod dışında bana manuel mod ismi lazım. Glite modu denedim hiç hat almadı.
8 yıl
Thermal Macunu Değiştirdim algılayıcıalr 0 derece gösteriyor.
Arkadaşalr selam yaz öncesi uygulamış olduğum thermal macunu değiştirdim.

Az önce yeniden temizedim işlemcimi ve sistemi monte ettim. Hiçbir sorun yok çalışması daha da iyi hale geldi ama işlemci sıcaklığına bakayım derken birşeyi farkettim. Algılayıcılar çalışmıyor.

Bidiğim kadarıyla benim anakartımın algılayıcıları eksi derece olunca 0 gösteriyor ama şu an eksi oalcağını sanmıyorum.

Algılayıcılara macun sürmedim ve çok temiz bir işçilik çıkarttım ama algılayıcılar çalışmıyor...

FKRİ olan var mı acaba bu konu hakkında?

 Thermal Macunu Değiştirdim algılayıcıalr 0 derece gösteriyor.
8 yıl
Unlocked and Simfree
Gercwkten estetik yapmislar. Almayacaktim ama kuyrugu gorunceben de gireyim dedim. Sorulariniz okursa diyeekledim buyurun merak ettiklerinizi sorun.
8 yıl
gumruk sorunu
arkadaslar amerikadan telefon getirmeyi dusunuyorum dort bes tana eilem icin gumrukte sorun cikarmi
8 yıl
Abd den makineler ve elipmanlar.
Abd den ayin 26 sinda geliyorum makine ihtiyaci olana uygun fiyatli getirebilitim. Paypal ile odeme sarti ile.
8 yıl
Var mi iphone 6 veya 6 plus isteyen?
Su an amerikadayim 26 eylul de istqnbulda olacagim var mi isteyen geliyorum yakin zamanda
8 yıl
Birsey Isteyen Var Mi?
Amerika dan bir bucuk ay sonra dnecegim. Turkiye den alamayan veya ozel birsey satin almak isteyen var mi?
8 yıl
Birsey Isteyen Var Mi?
Amerika dan bir bucuk ay sonra dnecegim. Turkiye den alamayan veya ozel birsey satin almak isteyen var mi?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle