Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
25 Aralık 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
36 (Bu ay: 7)
Gönderiler Hakkında
4 yıl
Elektrikli egzantrik zincir gergisi ?
Merhaba arkadaşlar 1 aydır çözemedim bir sorun var. Araç 98 model golf 4 1.8 motor . Sorunum egzantrik zincir gergisi değiştikten bir zaman sonra ses yapıyor. Bu gergiyi değiştirdim araç yine sente atlattı. Fotoğraf daki gerginin 2 kablolu soketi var . Motor çalışırken iki kabloda 6 volt çalışıyor , motor calismiyorken sadece bir kablo 6 volt çalışıyor . Gerginin kablosu takılırken zincir sesi geliyor özellikle 100 km/h hizda vites değiştirirken cırt diye ses geliyor ve rolantide bile ses yapıyor. Ama gerginin soketini sokunce zincir sesi hiç gelmiyor. Bilgisayarda egzantrik gergi açık devre hatası veriyor. Şuan aracı kablo sökük kullanıyorum. Servis yağ pompası değişecek diyor , elektrikli egzantrik gergi yağ pompasinin basıncıyla çalışır diyor ama bana mantıklı gelmiyor gergi yağ pompasiyla çalışıyorsa soketi sokunce neden zincir sesi kesilsin ki ? Arkadaşlar motor subap vurdu bu sorun yüzünden gergi yeni ama tehlikeli ses var .

Bu gergi yağ ile mi çalışır elektrik le mi ? Çalışma prensibi nasıldır ? Bu konu hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim

8 yıl
Yol verme tartışması
Merhaba arkadaşlar bir arkadaşım arabasıyla kalabalık bir caddede trafik sıkışıklığından yol verme tartışması yaşadı . Arkadaşım arabada taşıdığı ruhsatlı pompalı ile araçtan inip yüzlerce insanın gözü önünde cafenin , barların , lokantaların olduğu caddede pompalı tüfeği çıkardı karşı tarafa doğrulttu bu sırada sözlü kavga ettiği karşı taraf arabayı bırakıp kaçtılar. Arabayı yolun ortasında bıraktıkları için yol kapandı ve yoldakiler ve mekandaki vatandaşlar bölgeden uzaklaşmaya başladı. Polis ekibi geldi arkadaşımı götürdü. 1 gün polis merkezinde kaldı sonra salıverildi karşı taraftan bir kişi bana silah doğrulttu diye şikayetçi oluyor bunun cezası ne olabilir ?


-Alkol var. (Araç sürücüsü değil)
-Pompalı tüfeği polis el koydu. (Taşıma ruhsatlı)
-Elektroşok cihazı da vardı o da el konuldu.
-Bıçakta el konuldu.
9 yıl
Maliye Politikası 2 cevaplar...
Hatırladığımız doğru cevapları paylaşalım arkadaşlar. benim doğru gördüklerim bunlar

-Milli gelir artış oranının %10 olması
-İthal ikameci sanayi politikası
-beşeri sermaye toplam iş gücü
-a ülkesi daha adildir
-dış kaynak transferinde kamu harcamaların etkinlik sağladığı
-yerel yönetimlerdeki nüfus büyüklüğü
-tek haneli enflasyon
-hava kirliliği hangisi neden olmaz tarımsal ilaç kullanımı
-vergilerin konusu yerel yönetim içindir
9 yıl
Genel not ortalaması hesaplama ve mezuniyet
 Genel not ortalaması hesaplama ve mezuniyet

Arkadaşlar öğrenci portalında not hesaplama var ben bütün dersleri DD olarak hesaplıyorum ortalama yine 2,00 dan yüksek çıkıyor ? Şimdi ben FF almadıkça bütün derslerden kalsam mezun olabiliyormuyum bu konu hakkında bilginizi varmı ?

Birde aşağıdaki duruma göre Bahar dönemi ortalamam en düşük kaç olması lazım mezun olabilmem için ?
 Genel not ortalaması hesaplama ve mezuniyet
9 yıl
Otomotivde vergi sistemi değişiyor !


Yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Teşviklerle ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bakan Yıldız, "Çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi kirletenden daha çok vergi alınacağı yeni bir sistem geliyor" dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan halen faaliyette olan 16 milyonluk araç piyasasına kritik bir vergi uyarısı geldi. Bakan Yıldız, çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi. Bunu Şubat ayında yayınlanan Enerji Verimliği Strateji Belgesi'nde de bir politika kararı olarak ortaya koyduklarını vurgulayan Bakan Yıldız, bu önlemin belgede öngörülen süre içinde hayata geçirileceğini belirtti.

Vatan gazetesinin haberine göre; Enerji Bakanı Yıldız, bu uyarıyı dün katıldığı Limak Enerji ve Kalkınma Bankası enerji verimliliği kredi anlaşması töreninde yaptı. Yıldız, enerji verimliliği konusuna büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda Şubat ayında Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'ni yayımladıklarını vurgulayarak, "16 milyon aracın harcadığı petrol türevi enerji sektöründe kullanılan petrol türevinden daha fazla. Strateji Belgesi'yle çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi çok kirletenden daha çok vergi alınacağı bir sistem kurgulanıyor. Bu konuda hükümette tüm bakanlıklarla birlikte ortak bir dil kurduk" diye konuştu.

Bakan Yıldız'ın dikkat çektiği 2012-2023 yıllarını kapsayan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi atılacak adımı şöyle anlatıyor: "Emisyon seviyesi düşük çevre dostu (yürürlükteki tip onayı mevzuatına uygun) küçük motor hacimli, yakıt pilli veya elektrikli hibrit araçların özendirilmesi ve ekonomik ömrünü doldurmuş araçların kademeli olarak trafikten çekilmesi. Mevzuat revizyonu ile Bakanlık ve Maliye Bakanlığı işbirliği ile yapılacak düzenleyici etki analizi sonuçlarına bağlı olarak ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde, Avrupa Birliği ve OECD'ye üye ülkelerdeki uygulamalar dikkate alınarak, taşıt araçlarında çevreci vergileme rejimine geçilmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Maliye Bakanlığı'nın sorumluluğunda yürüyecek bu eylemle ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonuyla yürütülecek."

24 ay içinde devrede

Belgede eylemin tamamlanma süresi 24 ay olarak belirlendi. Bu konuda belgede, "İlgili kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı hazırlıkları ve mevcut kanunlar çerçevesinde yapılabilecek ikincil mevzuat düzenlemeleri için belgenin yayım tarihinden itibaren 24 ay içinde yapılacaktır" ifadeleri yer aldı.


Bakanlığın açıklaması;

Uygulamanın 2 yönü olacak.
1. Ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak.

2.Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin sil baştan düzenlenmesi olacak. Buna göre halen yeni araçtan daha yüksek, eski araçtan daha düşük vergi alan sistem, tersine çevrilerek, eski araç kullananlara daha yüksek, yeni araç kullananlara daha düşük MTV uygulanacak. Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek.Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.
9 yıl
Harf Notu Aralıkları ne ölçüde değişecek ?
84 – 100 AA 4,00
77 – 83 AB 3,70
71 – 76 BA 3,30
66 – 70 BB 3,00
61 – 65 BC 2,70
56 – 60 CB 2,30
50 – 55 CC 2,00
46 – 49 CD 1,70
40 – 45 DC 1,30
33 – 39 DD 1,00
0 – 32 FF 0,00

Arkadaşlar bu tabloya göre ortalaması 40 olan bir dersin harf notu CC olacaktır. Peki CD , DC , DD ve FF not aralıkları ne ölçüde değişir ? FF not aralığı 0-25 e düşme ihtimali varmıdır ?
9 yıl
Atiker sonrası bitmek bilmeyen stop sorunu [ÇÖZÜLDÜ]
Merhabalar

Öncelikle aracımın markası Polo 1.6 AEE Motor 6N kasa HB

Şöyle anlatayım aracım daha önce benzinli iken hiç bir sorunu yoktu taki lpg taktırana kadar. lpg taktırdıktan sonra neredeyse aracı her kullandığımda stop ediyor. 100 km/h hızla gidiyorum ışıklarda duruyorum aniden stop ediyor ve bir daha çalışmıyor. Özellikle şehir içinde dönüşlerde çok fazla stop ediyor. Araç aniden ateşlemeyi kesiyor, marşa bastığımda ateşleme yapmıyor. Buji kablosunu çıkarınca kıvılcım atması lazım yapmıyor biraz 15 dk bekledikten sonra araç çalışıyor. Stop etme sorunum benzinde de oluyor lpg de de.


-Lpg kiti taktırmadan önce sorun yokken taktırdıktan sonra sorun olmaya başladı. Sorun lpgden sonra olduğu için ben %70 lpg sisteminden şüpheleniyorum.


Şu parça arızalıdır denilemiyor malesef parçaların hepsini değiştirmeye kalksam 2bin TL yi bulacak. En son yolda kaldığımda araç çalışırken buji kablosunun birini çıkardım rasgele kıvılcım atıyordu elektrik kaçağı var kablolarda gece bakınca belli oluyor bu sorundan dolayı son olarak buji kabloları değişti.


KONTROL EDİLİP SORUN OLMAYAN PARÇALAR
1.İmmobilizer
2.Boğaz kelebeği
3.Bujiler
4.Endüksiyon bobini Bu parçanın kontrolünü yanlış yapıldı bu yüzden yenisi takılınca sorun düzeldi
5.Distribütör
6.Seloneid valfi
7.Motor beyni
8.Çekvalf ünitesi
9.Emme manifoldu bağlantılarıSorularım:
-Motor beyni kaçak akım dolayısıyla aracı stop ettiriyor olabilir mi ?
-Benim bilmediğim stop sorunu yapabilecek kontrol edeceğim başka bir parça var mı ?
-Beyinde hata kaydı vermeyen gizli bir arıza olabilir mi ?
-Lpg kitinde ki hangi parça bu sorunu oluşturabilir ?
10 yıl
Araç kullanırken promil sınırı ?
Merhaba arkadaşlar bazı özel durumlarda alkol almak zorunda kalıyoruz , 2013 yılı itibari ile örneğin 50 cL Alc 7.1 % özelliğinde ki bir birada kaç promil çıkar ? 2013 promil sınırı nedir ?

Normal kaç şişe bira kullanırsak sorun olmaz ?
10 yıl
Antifiriz koyarken yaptığım hata ?
Merhaba arkadaşlar
2 ay önce termostat ın olduğu yerdeki hortumu söktüm, 1-2 litre su boşalttım hortumu tekrar taktım. Su kabından 2 litre antifiriz ekledim o günden beri termostat hiç kapanmıyor. Anlıycanız motor suyunu tamamen boşaltmadan yaptım , motor sıcaklığı rolantideyken ancak 70 e kadar yükseliyor. Uzun yolda ise 80 km yol yaptım motor sıcaklığı 20 dereceyi geçmedi . Yaptığım hata nedir ? Suyunu tamamen boşaltmalımıyım ? Hava yapma olasılığı var mı ? Antifiriz koymadan önce 90 derecede çakılı kalıyordu ibre yardımcı olursanız sevinirim.
10 yıl
Soğutma suyuna motor yağı karışması
Aracın durumu: Volkswagen Polo 1.6 Benzin
-Yakıt normal tüketime göre çok yüksek 60 kuruş yakıyor
-Hararet orta çizgiyi yani 100 dereceyi hiç geçmiyor.
-Çekişi çok iyi hiçbir zorlanma yaşamıyor.
-Egsozdan beyaz yada mavi duman çıkmıyor.
-Radyatör suyu hiç eksilmiyor. Aksine yükseliyor
-Aracı alalı 4bin km oldu aldığımdan beri motorunda hiçbir değişiklik görmedim.

Merhaba arkadaşlar 3bin km önce motorun yağını değiştirdim, şimdi yağ çubuğuna baktığımda minimum seviyesinde gösteriyor baya bir yağ eksiltmiş araç geçen günü motor sıcakken radyatör kapağını açtım . Radyatör suyunun rengi sarımsı ve boya karışımı kadar koyuydu. Motor suyunu ellediğinde yağ gibi kaygandı eksilen motor yağı radyatör suyunu karışıyor diye düşünüyorum . Sorun sizce nedir ? Yardımcı olursanız sevinirim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle