Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yarbay
12 Aralık 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
18 üye
Görüntülenme (?)
84 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
9 yıl
Oris-Ball-Ananta vs. Tudor
Arkadaslar merhaba,
Kismetse ekim sonu gibi Istanbul'a izne geldigimde yeni ve uzun soluklu bir saat alma niyetim var. Aklimdaki fikir 2 saat alma yonunde ancak butceyi (6000TL-3000$-2200€) tek bir kallavi saate de yatirabilirim. Secenekler su sekilde:

1) Herhangi bir Oris diver + Ananta DR
2) Ekonomik bir Tag + Ananta DR
3) Oris Depth Gauge
4) Ball Deepquest
5) Tudor Black Bay veya imkanlari çatlatma pahasına Pelagos titanyum.
6) 2500 mekanizmali bir Omega. Gönül bu noktada 8500 makina ister ama ne yazikki bu imkansiza yakin.
7) Bulabilirsek HiBeat bulamazsak standart bir GS.

Fikirleriniz onemlidir dostlar. Almisken 2-3 sene sesimi çıkartmayacak bir saat olsun istiyorum.
Soğuk ve güneşli Erzurum'dan herkese selamlar.
9 yıl
CR2032 ve BR2032 farkları
Merhaba arkadaşlar,

Bir cihazın ilk açılışında Low Battery uyarısı alıyoruz. Pili değiştirelim dedik (normalde göreve herhangi bir etkisi yok ama tarih-saat ayarı kayıyor) içinden çıkan pil BR2032.
Ancak buna CR2032 pil taksak da çalışırmı?? Sonuçta ikisi de 3V değere sahip??9 yıl
STEINHART OCEAN ONE Green Kutu Açılışı
Evet arkadaşlar, öğretmenler günü için tahminleri alalım sizlerden. Ama şunu söyleyeyim saatimiz çekik gözlü çalışkan kardeşlerimizin diyarından yada Kırım'ın kuzeyinde yer alan uçsuz-bucaksız, engin Moskof eli topraklarından değil. Tam bir ters köşe stayla yani..
Tahminleri bekliyoruz.

- - - - - - - - - - - -- - - - -- -

Ve sonunda fotoğraflar eşliğinde mini bir inceleme de geldi. Teknik detaylarını yazıp, kaba taslak kullanım konforundan bahsedeceğim dilim döndüğünce.

Mekanizma: ETA 2824-2 (28800 vph)
Güç tutma: Yaklaşık 40 saat
Ağırlık: 190 gr.
WR değeri: 1000ft / 300m
Kasa çapı: 42 mm
Lug (boynuz) aralığı: 22 mm
Yükseklik: 13 mm
Cam: Safir Kristal

45 mm Mako sonrası, 42 mm'lik Steinhart daha bir konforlu ve rahat geldi. Rolex benzeri 3 katlamalı, ancak ondan ayrı olarak Seiko türevi çift kitlemeli bileziğinin de bu konforda payı çok fazla. Keza, kaliteli ve pürüzsüz (smooth bir his veriyor) dolgu çelik baklalarda bu kullanım rahatlığını arttırıyor.

Saatte en çok hoşuma giden detay tepe ve toka kilidi oldu, sebebi ise Steinhart logo işlemesi. Adamlar bu fiyat için gereğinden fazla ince çalışmışlar. Günther abi'yi tebrik etmek gerek.

Gelelim kadrana, şahsen ben bol yazı sevenlerdenim. Kadran bu saatte bildiğin çıfıt çarşısı gibi.. Logo ve "Swiss Made" ibaresi ile birlikte 7 satır yazı ve işleme var. Bir de tarih penceresini sayarsak, kadranın maaşallahı var yani..
Belki "Automatic Movement" yazmasa da olurdu.

İndeksler ve kollar güçlü lume desteği sunuyor, ama tabi ki bir Black Monster değil. Akrebin Mercedes Yıldızı stayla oluşu belki herkesi memnun etmeyebilir, şahsen ben de buna pek sıcak bakmıyorum, ama o kadar kusur kadı kızında da olur diyip, içten AR kaplamalı safir kristal camımızın ardındaki, saatte 28800 salınım yapan ve damakta adeta Spring Drive tadı bırakan saniye kolunu izlemeye koyuluyoruz.

Sıra geldi bezele, adeta yeşil başlı gövel bukalemun... Kimi zaman siyah, kimi zaman lekesini çıkarmak için Persil'in gücünün yetmediği, Alo'nun imdat çağrısı yaptığı çimen yeşili oluveriyor. Resmen insanın ruh haline göre değişkenlik gösteriyor.. Bayıldım bezeline. Bu arada unutmadan 12 yönünde güçlü lumesiyle adeta bir kutup yıldızı gibi sağlam duran nokta indeksimiz mevcut bezel üzerinde.

Şimdilik benden bu kadar, henüz sapma miktarı veremiyorum ama zaten 2824-2'nin temelleri sağlam olduğu için bunu çokta önemsemiyorum, ancak tabi ki ilerleyen zamanlarda detaylı bir aylık ölçüm yapacağım.

Sıra geldi fotoğraflara...
Nöbet devir teslimi duygusal bir havada, boyunlar bükük gerçekleştirildi... Onca zaman kahrımı çeken, 1 ayda sadece -58 saniye sapma yapan Mako XL samurayımı biraz dinlenmek üzere merkeze çekiyorum.1-2 kolda çekim (Wrist shot) almasak olmazdı..

Herkese sevgiler, bol güneşli günler...
10 yıl
6R24 mekanizmalı SEIKO Ananta?
Önümüzdeki 2-3 aylık süreç içinde kesin olarak bu sınıfta bir saat edinmeyi planlıyorum. İlk ve öncelikli seçeneğim Seiko Ananta Double Retrograde.
45 saatlik güç tutması, elle kuruluma ve saniye durdurmaya (second hack) imkan tanıyan 6R24 mekanizmasıyla benim için şu anda tamamen bir tutkuya dönüşmüş durumda. Kendimi zor tutuyorum desem yeridir. Bu sınıfta ve fiyat seviyesinde başka fikri-önerisi olan varsa memnuniyetle dinlerim. Oris bakayım dedim ama sıfırları beni zorlar, VSA ise Ananta'yı gördükten sonra daha bir düştü gözümde..
Saatimiz bu. (alıntıdır)

10 yıl
Limitli bir Chronograph: Steinhart Timepieces
99 adet limitli yeni bir chronograph model yolda. Kuvvetle muhtemel 7750 mekanizma kullanıyor olacak. Yeni tanıtım fotoğrafları çıktıkça eklenecektir.
Fikirleri alalım yeni saat hakkında.

10 yıl
Rolex Datejust Lady
Tam emin olmamakla birlikte 116201. Rolex konusunda fazla bir bilgim yok, onun için üstünkörü bir inceleme olacak. Bunun için üzgünüm.
Saat bir kaç günlüğüne İzmir'de o yüzden fırsat bu fırsat hemen bir inceleme yapayım dedim. Çap 29 mm, mekanizma COSC sertifikalı self-winding.
Kadran, bezel ve bakla ortaları altın. İndeksler pırlanta. 12 yönünde Rolex crown bulunuyor doğal olarak.
Benden bu kadar, fotoğraflar konuşsun...Bu da validenin bileğinden bir wrist shot.
10 yıl
Kitap, dizi ve sinema filmlerinde kullanılan SAATLER.
İlk mesaj benden olsun, 127 Hours filmiyle açılış yapıyorum. Beni ruhen çok bunaltmış ve ama bir o kadarda etkilemişti bu film.Suunto Vector.
10 yıl
Saat Kordonları ana paylaşım konusu
Türkiye'de nato kayış bulabilmek zor. Siyah olanlar bulunabiliyor ancak renklileri görüpte almak pek mümkün değil. Türkiye'de de renkli natoların satışını yapanlar varmış. Gördüm paylaşayım dedim. Daha önce alışveriş yapmışlığım ve bir bağlantım yoktur, nasıllardır bilmem??? Renk skalası oldukça geniş duruyor.http://www.watchido.com/urunler Alan olursa fikirlerini buradan da paylaşırsa iyi olur.
10 yıl
GMT (Greenwich Mean Time)
10 yıl
ETA C01.211 Kronometre
Tissot ve Swatch firmalarınca kullanılan giriş sınıfı kronometreli otomatik mekanizma. Tissot PRC 200 ve Swatch

Kalibre: ETA C01.211
Boyutlar: 31mm x 8.44 mm - 13 1/4 lignes
184 parça
15 taşlı
46-saat güç tutma
3hz çalışma frekansı
Sentetik parça içeren yüksek performanslı eşapman.
Bu mekanizmanın birebir atası denilebilecek Lemania 5100:


DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle