Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Binbaşı
16 Temmuz 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
59 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
8 yıl
2011 MITSUBISHI Lancer Invite 1.6 İlk Sahibinden
10 yıl
Touchpad sorunu çözüldü (sanırım)
SVE14A2V2ES model yeni aldığım cihazda touchpad arızası baş göstermişti. Cihazı aldıktan yaklaşık 10 gün sonra imleç hareketlerinde gariplikler başlamış, bir süre sonra da çalışmasını durdurmuştu. Mevcut sürücüyü kaldırdım, otomatikman 21.6.2006 tarihli ve 6.2.9200.16384 nolu sürüme geri döndüm. Şu an için touchpad düzgün çalışıyor gibi. Umarım çözüm kalıcı olur.
12 yıl
WD...Dark...Crea...? Hangisini alsam?
Merhabalar,

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, media player, HDD, v.s. konularında fazlaca bilgi sahibi değilim. Bu aralar bir media player almaya karar vermiştim. Bununla ilgili araştırma yaparken, içinde HDD barındıran cihazlar da olduğunu öğrendim. Benim de harici bir HDD'ye ihtiyacım olduğuna göre böyle cihazlara yönelmem gerekir diye düşünürken, bir de baktım ki bu özelliklere ek olarak KAYIT yapabilen cihazlar da varmış!

Uzun lafın kısası; aşağıda linklerini verdiğim cihazları buldum. Forumun genelinden anlayabildiğim kadarıyla Western Digital TV Live Hub kalite ve güvenilirlik açısından diğerlerinden bir adım önde. Ancak onda KAYIT yok!

Dark Record Mania ise, hem HDD olmaması, hem de satış sonrası destek konularında (firmware, v.s) forumdan anladığım kadarıyla biraz zayıf kalmış.

Crea JoyBox Recorder Media Player ise hakkında hiç fikir sahibi olamadığım ancak yukarıda bahsettiğim özellikler açısında (MediaPlayer + HDD+ Kayıt ayrıca USB wireless adaptör hediyeli) tümüne sahip bir cihaz.

Tüm bunlar düşünüldüğünde hangi cihaza karar vermem gerektiğini bilemedim. Bilenlerden ricam, bu cihazların teknik özelliklerine bir göz atıp, + ve - lerini belirtmeleri olacak. Belki de tüm bunların dışında farklı bir cihaz da tavsiye edebilirler.
Şimdiden teşekkürler.


http://www.hepsiburada.com/Liste/western-digital-tv-live-hub-media-player-wdbaca0010bbk/ProductDetails.aspx?productId=bd85374&categoryId=112123


http://www.hepsiburada.com/Liste/dark-record-mania-canli-kayit-35-sata-hdd-full-hd-mkv71-dts-hd-hdmi-kablo-hediyeli-media-player-dkmprec/ProductDetails.aspx?productId=bd85247&categoryId=112123


http://www.hepsiburada.com/Liste/crea-joybox-recorder-media-player-c35dd100f12-1tb-harddisk-hdmi-kablo-kablosuz-adaptor-hediye/ProductDetails.aspx?productId=bd85171&categoryId=112123
12 yıl
Pioneer DV-575A dvd playerda sorun!!!
Bu cihazla ilgili sorunum, 2 saatten fazla olan dvd leri (orjinal bile olsa) okumuyor. Acaba herhangi bir çözümü olabilir mi yoksa yeni bir cihaz mı alıcaz?
Teşekkürler.
14 yıl
XP'de SP3 sorunu!
XP için SP3 paketini biligisayarıma indirdiğimde internete bağlanamıyorum. Paketi kaldırdıktan sonra sorun çözülüyor. Ancak, zaman zaman "IE Hata" raporu alıyorum ve explorer kapanıyor. Hata raporunda ise SP3'ü yüklemem tavsiye ediliyor. Çıkamadım bir türlü işin içinden.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
14 yıl
Bir kitap özeti
Bir köşe yazısını, siz değerli forumdaşlar ile paylaşmak istedim. Bu yazıyı okuyunca aklıma şu söz geldi: "tarihten ders alınabilseydi, tekerrürden ibaret olmazdı"


Bir kitap özeti


İSMİNİ Sefer Çetinkaya olarak veren bir okuyucumuz bize, Prof. Andreas Scwartz’ın gözetiminde Elke Mond ve ekibi tarafından yıllar önce yazılan "Hitler Dönemi Almanyası" isimli kitaptan yaptığı özeti göndermiş.

Onu daha da kısaltarak sizinle paylaşmak istedik. Kararı da size bıraktık.

Okuyucumuz aynı konuda kitabı olan William Caar’ın şu sözlerini başa koymuş:

"Almanya’nın felaketi tek başına Hitler değildir. Alman felaketinin sorumlusu, bir Hitler yaratan ve kendi kaderini onun ellerine kendi isteğiyle teslim eden Alman halkıdır."

Özetin özetine gelince:

"Birinci Dünya Savaşı ardından Almanya’ya imzalatılan Versaille Barış Anlaşması Almanya’yı dayanılmaz bir savaş borcu altına sokmuştu. Almanya bu sorunla boğuşurken 1929 Dünya Ekonomik Krizi durumu daha da kötüleştirdi.

Krizden çıkış yolu arayan sanayiciler, işadamları, bankerler, Hitler’in Nazi Partisi’ni (NP) desteklemeye karar verdiler. Çünkü Hitler iktidara gelirse savaş borçlarını ödemeyip o kaynağı ülke kalkınmasında kullanacağını vaat ediyordu. Keza işsizlik önlenecek, rüşvetin yolsuzluğun önü kesilecekti. Ayrıca özgürlüklerin önündeki tüm engeller kaldırılacacktı.

Hitler o sırada çoğu sokaktaki işsiz güçsüz takımından oluşan Fırtına Kıtaları (FK) isimli bir örgüt kurdu. Bu, yasal olup olmadığına bakmadan her türlü talimatı yerine getiren bir güç idi.

Hitler seçimden önce bir de gazete patronlarıyla anlaşmış, onlara ’NP iktidara gelirse kredi ve faiz borçları ile vergi borçlarını silme’yi vaat etmişti.

Bunu öğrenince ’demokrasi’ adına rahatsızlık duyan bir kısım bilim adamlarıyla yüksek rütbeli komutanlar bir bildiri yayınlayarak yaklaşan tehlikeye kamuoyunun dikkatini çektiler. Ama aldırış eden olmadı.

Ve 6 Kasım 1932 seçiminde yüzde 33 oyla en büyük parti olarak meclise giren NP hükümet kurdu.

NP’nin milletvekillerinin yüzde 37’si rüşvet ve yolsuzluğa, yüzde 14’ü resmi belgede sahtekarlık türü suçlara bulaşmıştı. Nitekim bu sırada yargıdan o milletvekillerinin tutuklanması yolunda bir karar çıkınca Hitler bu tutuklama kararını uygulamamakla kalmadı, onu milletvekillerine karşı koz olarak kullandı ve istediği yasaları çıkarttı. Bunlardan biri de meşhur "Olağanüstü Yetki Yasası" (OYY) idi. Çünkü Hitler bir yandan FK’yı kullanarak karışıklık çıkarttırıyor, öte yandan düzeni korumak için daha sert önlemlere ihtiyaç olduğunu savunuyordu. Polisten ayrı Gestapo teşkilatı da bu gerekçeyle kuruldu. Hitler artık açıkça ’Zararlı gördüğü her kuruluşun ve örgütün icabına bakılacağını’ söylemekten çekinmiyordu.

OYY’ye itiraz edenlere bir kısım gazeteler karşı çıktı. Asker de OYY’yi desteklediğini açıklayınca Hitler tüm karşı çıkanları tasfiye etti. Ardından tüm partileri ve 6 Kasım’dan önce kendisini destekleyen, desteklemeyen tüm sendikaları kapattı. Liderlerini bir gecede toplatıp hapse attı. Basını susturdu, tüm özgürlükleri askıya aldı. Yargıyı tasfiye edip NP’yi destekleyen avukatları yargıçlığa getirdi.

Partiler, sendikalar, gazeteler uyandığı zaman iş işten çoktan geçmişti."


Kaynak: Oktay Ekşi/Hürriyet
15 yıl
Hangisi önce donar?Sıcak su mu, soğuk su mu?
20 C su mu daha çabuk donar yoksa 90 C'deki su mu?

Bu soru sanırım hala tartışılmakta. Daha doğrusu cevabın, sıcak suyun daha çabuk donması olduğunun bilinmesine rağmen, tartışma bu olayın nasıl gerçekleştiğiyle ilgili. Kimileri sıcak sudaki buharlaşma olayının etkisiyle kaybedilen su miktarının sebep olduğu kütle kaybından dolayı, daha az kütleli suyun daha fazla kütleye sahip suya göre daha çabuk donduğunu söylüyor. Kimilerine göre ise, kapalı kaplarda yapılan deneylerde de sıcak olan suyun daha çabuk donduğu gözlemlendiği için kütlenin bu olayla bağıntısı yoktur. Onlara göre, sıcak suda hemen hemen serbest şekilde ve dağılmış olan su moleküllerinin, soğuk(ılık) sudaki altılı buz kristallerine nazaran daha çabuk ve toplu şekilde donmaya müsait olmaları. Soğuk sudaki altılı buz kristalleri, daha fazla buz kristalinin oluşumuna engel olmakta, ısı açığa çıkaramamakta. Dolayısıyla, ortam ısıyı soğuramadığı için donma daha geç olmakta.

Konuyla ilgili daha bir çok etken ve buna bağlı olarak görüş var.
Konuyla ilgilenecek arkadaşlar olabilir diye düşünüyorum.

Ayrıca, bu soru bir fizik sorusu mudur yoksa kimya mı?
15 yıl
The Man From Earth
Türkiye'de gösterime girdi mi, girmedi mi (girecek mi) bilmiyorum ama imkanınız olursa seyretmenizi tavsiye edeceğim bir film. Alışık olmadığımız tarzda bir bilim kurgu olmasının yanısıra, dikkat çekici ögeler taşıması filmi -bence- oldukça keyifli kılıyor.

IMDB
15 yıl
Isparta'da düşen uçaktaki bilimadamları!!!
Isparta yakınlarında düşen Atlasjet uçağında ölen yolcular arasında, Süleyman Demirel Üniversitesi’nin davetlisi olarak, konferans vermek üzere Isparta’ya giden bilim adamlarının da bulunduğu öğrenildi.
Süleyman Demirel Üniversitesince düzenlenen, 'Ulusal Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi 4. Çalıştayı', katılımcı bazı bilim adamlarının, Keçiborlu ilçesi yakınlarında düşen Atlasjet uçağında hayatını kaybetmeleri üzerine iptal edildi.

Konferansa katılacak bilim adamları arasında, uçak kazasında hayatını kaybeden Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesinden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan da bulunuyordu. Kaza üzerine çalıştayın iptal edildiği bildirildi.

Ölen Prof. Dr. Engin Arık’ın, İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında kurulu, 'European Organization for Nuclear Research (CERN)'deki 'Atlas Deneyi'nde çalıştığı öğrenildi.

Avrupa ülkelerinin ortak girişimleri ile kurulan bir nükleer araştırma merkezi olan CERN’de yürütülen 'Atlas' deneyine Ankara ve Boğaziçi üniversiteleri 'Gözlemci' statüde katılıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Grubunun başında ise Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinde düzenlenen çalıştaya katılmak üzere Isparta’ya giderken uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybeden yolculardan Prof. Dr. Engin Arık bulunuyor. Arık başkanlığındaki grup, aynı zamanda 'Karanlık madde' arayan 'CAST deneyi'nde de çalışıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü yetkilileri, 'Atlas Deneyi'nin, yüksek enerji fiziği ile ilgili deneysel bir çalışma olduğunu, 'Atlas'ın da bir 'detektör” adı olduğunu bildirdi.

Kaynak: Superonline Haber
Bütün ölenlerin ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Güne böyle bir haberle başlamak çok kötü oldu. Öte yandan, zaten istenilen düzeyde yetiştiremediğimiz bilimadamlarımızı bu şekilde topluca kaybetmek bence olayı çok daha vahim kılıyor. Çok üzücü!
16 yıl
Incompleteness Theorem (Eksiklik Teoremi)
Avusturya'lı matematikçi Kurt Gödel'in, 20. yy. matematiğinin yönünü değiştirdiği iddia edilen bu teoremi hakkında bilgisi olan var mı?

Kurt Gödel'in, Einstein'ın kütle çekimi alanı denklemlerine katkı yaptığı da söyleniyor.
Konu hakkında bilgisi olanlar, basit anlatımlarıyla bizlerle paylaşırlarsa sevinirim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle