MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
08 Temmuz 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
9 üye
Görüntülenme (?)
265 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
6 ay
Otomobil fiyatları 1 yılda ortalama %85 arttı!
Enflasyon da %12,%80ötv+%18 kdv şahane...

Türkiye otomotiv pazarında araba fiyatları geçtiğimiz yıla göre ortalama %85 oranında arttı

Beş yıldır sürekli yükselen araba fiyatları özellikle son 2 yıllık dönem içinde TL'deki aşırı değer kaybı ile birlikte hızla yükselişe geçti.

Geçtiğimiz yıla göre ortalama %85 oranında artan sıfır araba fiyatları içinde bulunduğumuz Kasım ayında ise zirveyi gördü.

Geçtiğimiz yıla 84.000 TL fiyat etiketi ile başlayan Opel Corsa 1.2 Essential modeli şu anda 170.000 TL'den satılırken 154.000 TL'den satılan Peugeot 2008 1.5 HDi Allure AT modelinin güncel fiyatı ise 378.000 TL'ye ulaştı.

En çok satan modellerin 2019 yılına başladığı fiyatlar ile şu anki güncel liste fiyatlarını karşılaştırdığımız listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz


http://www.arabalar.com.tr/araba-fiyatlari-85-artti
6 ay
Diktatör olunca yapılan küçük şımarıklıklar
Berdimuhammedov köpeğinin heykelini başkente dikti… Türkmenistan karıştı
Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov'un başkent Aşkabat´ta Alabay cinsi köpeğinin heykelini diktirmesi sosyal medyada tepkilere neden oldu.
Berdimuhammedov köpeğinin heykelini başkente dikti… Türkmenistan karıştı

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov, başkent Aşkabat´ta Alabay cinsi köpeği için dev bir heykel diktirdi.

Törenle heykelin açılışını yapan Bedirmuhammedov’a tepki yağdı. Sosyal medya üzerinden gelen tepkilerde birçok kişi Berdimuhammedov’un heykeli yıktırması için çağrıda bulundu.


Berdimuhammedov 2017’de Putin’e köpek hediye etmişti.

Berdimuhammedov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldiği bir görüşmede de bu cins bir köpek hediye etmişti.

Türkmenistan’a ait bir tür olan Alabay köpeklerinin yaşam süresi 12-15 yıl olarak biliniyor.
https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/berdimuhammedov-kopeginin-heykelini-baskente-dikti-turkmenistan-karisti-6122728/
6 ay
Otoyol ve köprülerden araç değil dolar akıyor
Otoyol ve köprülerden araç değil dolar akıyor

Kur uçtu, müteahhitlere sadece 3 projede ödenecek ek para 632.7 milyon TL oldu. Dolar kuruna müteahhitler çok yakından bakıyor. Prof. Emek’in bloğunda yer verdiği hesaplamalarına göre, dolardaki artış nedeniyle 2020’nin sadece ikinci yarısında 3 KÖİ projesine 275 bin asgari ücretlinin maaşı kadar ek ödeme yapılacak.
Dolar kurunda dizginlenemeyen artış, kamu özel işbirliği (KÖİ) projelerinde müteahhitlere yapılacak ek ödemeleri şişiriyor. KÖİ projeleri ile müteahhitlere verilen araç geçiş garantileriyle milyarlarca liralık ödemeler pandemi döneminde devlet bütçesine daha da fazla yük olurken, kurdaki artış faturayı her geçen gün büyütüyor. Dolara endeksli bu ödemeler müteahhitler “kurdan zarar etmesin diye” yılda iki kez güncelleniyor.Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı ve Devlet Planlama Teşkilatı eski Planlama Uzmanı Prof. Dr. Uğur Emek, bu ek ödemenin sadece 3 proje için 632.7 milyon TL olduğunu hesapladı. Gebze-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü için yılın ilk 6 ayında yapılan ödemenin 4 milyar TL olduğunu belirten Emek, artışla ikinci yarıda ödemenin 4.7 milyar TL'yi bulacağını yazdı. Prof. Emek, bloğunda şöyle dedi:275 BİN ASGARİ ÜCRET

“Otoyolların sözleşmelerinde revizyon yapıldı. Eskiden dolar üzerinden belirlenen geçiş ücretleri sene başında TL'ye çevrilmekteydi. Kurlardaki hızlı yükseliş nedeniyle müteahhitler ücretlerin yılda iki defa güncellenmesini talep etti. Bu revizyonlarla sadece Gebze-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde müteahhitlere yılın ikinci yarısında ekstra 632.7 milyon TL ödeme yapılacak. Bu parayı geçerlerse kullanıcılar, geçmezlerse vergi mükellefleri ödeyecek.”Prof. Emek, sadece adı geçen üç projede müteahhitlere 275 bin net asgari ücret ödemesi kadar ödeme yapılacağına dikkat çekti.

MEVZUAT ASKIDA

KÖİ sözleşmelerinin Türkiye'de de sıklıkla revize edildiğini belirten Prof. Emek, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı'nın Özel İhtisas Komisyonu Raporu'nda projelere firmaların “Nasıl olsa ihaleyi aldıktan sonra çözeriz” mantığıyla teklif verdiğinin belirtildiğini vurguladı. Emek yazısında, “Yani ihaleleri sözleşmelerde değişiklik yaptıracaklarına inanan firmalar kazanıyor. Örneğin, şehir hastanelerinde mevzuata göre kullanım bedelinin 3 ayda bir ödenmesi gerek. Ancak uygulamada ödemeler aylık yapılıyor” dedi.
KAMU ÖZEL İŞBİRLİĞİNDE DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

Prof. Dr. Uğur Emek, yazısında Dünya Bankası verilerine göre Türkiye'nin kamu özel işbirliği (KÖİ) projeleri açısından gelişen ülkeler içerisinde dünya birincisi olduğunu belirtti. Emek, yazısında “Esasen sözleşme sayısına göre yedinci ve sözleşme büyüklüğüne göre de dördüncüdür. Sözleşme büyüklüğünü, sayısına bölerseniz ortalama sözleşme büyüklüğünü elde edersiniz. Bu veriye göre Türkiye birincidir” ifadelerine yer verdi.
6 ay
2020'de depremden ölen 195 kişinin 157'si Türkiye'de!
Tüm dünyada 2020 yılında depremlerde toplam 195 kişi hayatını kaybetti. Bu can kayıplarının 157'si Türkiye'de yaşandı. Şu ana kadar 105 canın yitirildiği İzmir depremi 2020 yılında açık ara en ölümcül deprem olarak kayıtlara geçti.ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) verilerine göre 2020 yılında dünyada 6 ve üzeri büyüklükte toplam 105 deprem meydana geldi. Bunların 9 tanesi 7 ve üzeri.

USGS, İzmir'de meydana gelen depremi de 7.0 büyüklüğünde tescil etti.

Alaska, Jamaika, Rusya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine ve Türkiye'de meydana gelen 7 ve üzeri depremlerin sadece 3'ünde ölüm meydana geldi.

Meksika'daki 7.4'lük depremde 10, Papua Yeni Gine'de 7.0 büyüklüğündeki depremde sadece 1 kişi yaşamını yitirdi. İzmir'de ise ölen canların sayısı 107'i buldu.

Tüm dünyada 2020 yılında meydana gelen 10 ve üzeri kişinin öldüğü 4 depremden ikisi Türkiye'de yaşandı.İZMİR İLK, ELAZIĞ İKİNCİ SIRADA

Şu ana kadar 105 canın yitirildiği İzmir depremi 2020 yılında açık ara en ölümcül deprem olarak kayıtlara geçti. Dünyada ölümcül depremlerde ikinci sırada ne yazık ki yine Türkiye'nin adı yazıyor. 24 Ocak'ta Elazığ'da meydana gelen 6.7 büyüklüğündeki depremde de 41 kişi hayatını kaybetmişti. 23 Şubat'ta İran'da meydana gelen depremde Van'da tam 9 kişi ölmüştü.

2020 yılında 10 ve üzeri kişinin öldüğü diğer iki depremler ise Meksika ve İran'da yaşandı. Meksika'daki 7.4 büyüklüğündeki depremde ve İran'daki 5.8 büyüklüğündeki depremde 10'ar kişi enkaz altında can vermişti.7 ÜZERİ 6 DEPREMDE CAN KAYBI OLMADI

Dünyada bu yıl 6-6.9 büyüklüğü arasında ise toplam 96 deprem meydana geldi. Uzmanlar ölü sayısında fayların yaşam merkezlerine olan uzaklığının da önemli olduğunu ancak şehirlerin planlanması sırasında fay hatlarının hesaba katılmasının da son derece hayati önemde olduğunu vurguluyor.

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/2020de-depremden-193-kisi-oldu-155i-turk-6109857/
7 ay
Soylu’nun Samanyolu TV’deki konuşmalarını alıntıladı, hayatı karartıldı
Bakan Soylu ve Sivas Valisi’ne yönelik eleştirel paylaşımlarda bulunan Erdal Yılmaz’ın evi basıldı, terör örgütüne üyelikten soruşturma açıldı. Bir ay içinde iki kez gözaltına alındı. Ailesinin tüm özel bilgileri ifşa edildi. Kanser hastası babasına bakan polis kardeşi sürüldü.

    

Sena Yaşar23.10.2020

Sosyal medyada “Maske” adlı hesabın kullanıcısı olan Erdal Yılmaz hakkında, hesabından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ve Sivas Valisi Salih Ayhan’ı eleştiren tweetler attığı için, “hakaretten” soruşturma açıldı. Soruşturma yürütülürken Yılmaz’ın evi, kapısı kırılarak PÖH ekiplerince “silahlı terör örgütüne üye olmaktan” gece saatlerinde basıldı. İstanbul’da ikamet eden Yılmaz’ın ifadesi, aynı gün Ankara’ya getirilerek alındı. Yurtdışı çıkış yasağıyla serbest bırakılan Yılmaz, tweet atmaya devam ettiği iddia edilerek bir ay içinde yeniden gözaltına alındı. Yılmaz’a bu kez de ev hapsi verildi. Yılmaz’ın İzmir’de polis olarak görev yapan kardeşi Ardahan’a sürülürken, ailesinin tüm kimlik bilgileri ise sosyal medyadaki “sahte” hesaplarca ifşa edildi. Ayrıca, Yılmaz’ın soruşturmasına gizlilik kararı koydurularak, hakkında terör dosyası açıldı.

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Soylu’nun FETÖ’nün kapatılan televizyonu Samanyolu TV’de yaptığı konuşmaları alıntılayarak paylaşımlarda bulundu. Yılmaz, Sivas Valisi Ayhan Yılmaz’ın, eşini Sancaktepe Belediyesi’nde 15 günlüğüne memur yaptırdığını, daha sonra Sivas’ta il müdür yandımcılığı görevine getirttiğini iddia ederek, güncel olaylara karşı birçok eleştirel tweet attı. 

Sosyal medyadaki sahte hesaplarca Yılmaz’ın ve ailesinin TC kimlik numaraları, telefon bilgisi, ev adresi, polis olan kardeşinin İzmir’deki ev adresi ve aile bilgileri, Yılmaz’ın eski eşinin bilgileri, mevcut eşinin çalıştığı işyeri gibi çok sayıda özel bilgisi ifşa edilerek hakkında “FETÖ’cü, DHKP-C’li”, “Abilerin Metin Külünk, Mehmet Metiner seni kurtaramayacak” şeklinde paylaşımlar yapıldı. 

‘YAPILANLAR İNSANLIK DEĞİL’

Cumhuriyet’e konuşan Yılmaz, babasının prostat kanseri olduğunu belirterek, “Babam 9 Eylül Hastanesi’nde tedavi oluyordu, kardeşimi Ardahan’a sürdükleri için hastaneye gidemiyor. Babam, tedaviyi yarıda kesip, kâğıt imzalayarak köye dönmek zorunda kaldı. Şu anda bilinci yarı açık durumda. Annemin iki gözü kornea nakilli, kendi işini yapamıyor. Ben şeker ve tansiyon hastasıyım. Evden çıkıp onlara bakmaya gidemiyorum. Sadece ifade özgürlüğü kapsamında eleştiri yaptım. Bu yapılanlar insanlık değil” dedi.

Yılmaz’ın avukatı Emin Uysal, “Müvekkilimin dijital verileri üzerinde inceleme yapıldı. İmaj raporlarında zoraki yöntemlerle delil çıkartılmaya çalışılmış. Elektronik kelepçe tedbiri ölçülülük ilkesine aykırı, bununla ilgili AHİM kararları var. İtirazlarımız reddedildi. İddianame de hâlâ hazırlanmadı. Tek talebimiz, müvekkilin hukuka ve usule uygun olarak yargılanması” dedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/soylunun-samanyolu-tvdeki-konusmalarini-alintiladi-hayati-karartildi-1775401
7 ay
Yudum yağlarının sahibi Arabistan'da Türk mallarını boykot ediyor
7 ay
"Lozan anlaşması olduğu için herşey Amerika'nın elinde"
Eğitim sisteminin geldiği hali görmek adına ibretlik bir video.


8 ay
ETS 2 güncellenmiyor
son bir güncelleme gelmiş. 29,4 mb'a gelince duruyor. ne yapmalı?

8 ay
Seat ibiza port bagaj
2014 ibiza 1.2 tsi dsg aracım var(sw değil ve tavan rayı yok). malum artık araç değiştirmek zenginlik istiyor ve 8 aylık kızımızla bagaj çok küçük geliyor. bir port bagaj alayım dedim ama çok dandik markalar var. vidayla monte edileni var, tavanın paslanmasına neden olan var. biraz kaliteli olsun diye bakayım dedim. hapro diye bir marka buldum, hollanda malı. zeytinburnu'nda yeri var taşıma barlarıyla birlikte 3.500 tl'den başlıyor diyor. en pahalısı thule ise elinde araca uyumlu aparat yokmuş. genel olarak fiyatları 7-8.000 tl civarı.

port bagaj alan var mı nasıl çözdünüz bu sorunu? 290 lt artık çok yetersiz geliyor.
9 ay
"Doları olan yaya kalır!"


DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.