Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Editör
06 Şubat 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
19 üye
Görüntülenme (?)
496 (Bu ay: 20)
Gönderiler Hakkında
21 sa. önce
Çin'in dijital parası ATM'lerde yaygın şekilde kullanılmaya başlandıÇin, Pekin'deki 3 binden den fazla ATM'de dijital yuan dönüştürme özelliğinin kullanıma sunulmasıyla dijital para birimi deneyini genişletti.Haber ajansı Xinhua’nın Cuma günü bildirdiğine göre, iki büyük Çin bankası artık müşterilerin ülkenin yeni merkez bankası dijital para birimini (CBDC) Pekin'deki 3.000'den fazla ATM'de fiat ile değiştirmesine izin veriyor .Çin'in başkentinde 3.000'den fazla ATM'yi işleten ICBC'nin, ülkenin dijital yuan'ın (diğer bir adıyla Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesi (DCEP) olarak da biliniyor) çekilip yatırılması için tam destek sağlayan ilk bankası oldu.Ayrıca Bkz.Almanya yeni seyahat şartlarını açıkladıCBDC, ABD Doları, Euro veya Çin yuanı (renminbi) gibi fiziksel bir para biriminin devlet tarafından kontrol edilen dijital eşdeğeri konumunda. Normal yuanın aksine, DCEP programlanabilir para fakat bir Blockchain ağına dayalı değil.Birkaç ülke CBDC deneyleri yürütüyor, ancak Çin yarışta lider durumda . Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, dijital yuanı nakit yerine kullanmayı planlıyor.DCEP pilot denemeleri Çin'deki diğer büyük şehirlerde gerçekleşti. Ülkenin en büyük teknoloji merkezi olan Shenzhen, Ekim 2020'de benzer bir piyango düzenledi. 50.000 kişi arasında 10 milyon yuan'dan (yaklaşık 1,5 milyon dolar) fazla dağıtıldı.

 
Kaynak:https://decrypt.co/73920/chinas-digital-yuan-is-now-available-at-3000-atms-in-beijing
2 gün
Uzaktan çalışanlar memnun mu? 2021 Uzaktan Çalışma Raporu yayınlandıInstagram, Facebok gibi sosyal medya platformları için yönetim paneli sunan Buffer, evden çalışmaya yönelik rapor hazırladı. Evden çalışanmanın faydaları ve zorlukları araştırıldı. Covid-19 ile birlikte büyük, küçük pek çok şirket uzaktan çalışmaya geçti. Çalışma düzeninde büyük bir devrim yaşandı. Peki uzaktan çalışmanın çalışanlara etkisi nasıl oldu? Bu sorunun yanıtı için kapsamlı bir anket çalışması yapıldı.2021 Uzaktan Çalışma Raporu isimli araştrmaya 2 bin 300’ü aşkın çalışan katıldı. Katılımcılar Doist, Remotive ve We Work Remotely platformunu kullanan çalışanlar arasından seçildi. Katılımcılara anket usulü ile çeşitli sorular yöneltildi.2021 Uzaktan Çalışma RaporuKatılımcıların yüzde 45’i Covid-19 nedeniyle evden çalışıyor.

Katılımcıların yüzde 97’si uzaktan çalışmayı tavsiye ediyor.

Kariyerinizin devamında bir süreliğine uzaktan çalışmayı tercih eder misiniz? Evet: 97,6.

Uzaktan çalışmanın en büyük avantajı nedir?

%32 Esnek çalışma saatleri%25 Her yerde çalışabilme%22 İşe gidip gelme derdinin olmaması:%11 Aileyle daha fazla zaman geçirebilmek:%8 Evde çalışmak%2 DiğerUzaktan çalışmanın en büyük zorluğu nedir?

%27 Mesai bittiğinde işin bitmemesi%16 İletişim ve iş birliği zorlukları%16 Yalnızlık%15 Evde dikkat dağıtan şeyler%12 Motive olamamak%7 Ekip arkadaşlarından farklı bir zamanda olmak%7 DiğerŞirketiniz uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirmeyi planlıyor mu?

%46 Evet%38 Bilmiyorum%16 HayırŞirketinizin uzaktan çalışmaya geçişi sorunsuz oldu mu?

%82 Evet%18 HayırAyrıca Bkz.Fazla yemek yemenin nedenleri üzerine araştırma yapıldıUzaktan çalışmayla birlikte en çok neler değişti?

%41 İletişim kurma şeklim%22 Sadece konumum değişti%20 Çalışma saatlerim%10 Çalışma düzenim%4 Çocuklarımın gelişimi ve bakımıyla ilgilenmeye başladım%3 DiğerUzaktan çalışma nedeniyle daha çok mu daha az mı çalışıyorsunuz?

%45 Daha fazla çalışıyorum%42 Aynı%14 Daha az çalışıyorumCovid-19 nedeniyle milyonlarca çalışan uzaktan çalışmaya başladı. Pandemi bitse bile bazı şirketler yüz yüze çalışmaya dönmeyecek. Bu nedenle Covid-19 salgını büyük bir devrimin yaşanmasına neden oldu.2021 Uzaktan Çalışma Raporu hakkında daha fazla bilgi için kaynaktaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.
Kaynak:https://buffer.com/2021-state-of-remote-work
3 gün
ASELSAN'dan ülkemizdeki su miktarını artırmaya yönelik yarışmaSavunma sanayi projeleriyle adından söz ettiren ASELSAN bu defa doğal kaynakların korunması için kolları sıvadı. Ülkemizdeki su kaynaklarının korunması ve su miktarının artırılması için yarışma düzenliyor. Parlak fikirlerin hayata geçmesine yardımcı olacak.ASELSAN ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi (CBKİO) iş birliği ile ‘Ülkemizdeki Kullanıma Uygun Su Miktarı Nasıl Artırılır?’ konulu yarışma düzenleniyor. Başvurular 13 Ağustos’a kadar sürecek. Yarışmaya Türkler katılabiliyor. Yarışmaya Türkiye ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı üniversite öğrencileri ve mezunları takımlarını oluşturarak katılabilecekler.Yarışmaya katılım başvuruları, CBKİO tarafından oluşturulan Yetenek Kapısı platformu üzerinden alınacak. Başvuru için gerekli kriterlere Yetenek Kapısı platformundan ulaşabilirsiniz.Başvuru için: yetenekkapisi.orgAyrıca Bkz.AFAD: "İklim değişikliği depremi tetikliyor"Birinci projeye 10 bin TL, ikinci projeye 7 bin 500 TL ve üçüncü projeye 5 bin TL para ödülü verilecek. Para ödülünün yanı sıra ASELSAN’dan çeşitli imkanlar sunulacak.Katılımcılar, kullanıma uygun su miktarının artırılması için şu başlıklarda proje sunabilecek:"Su şebekelerinin şehir girişlerinde organik/inorganik kirlilik ölçümlerine yönelik elektronik/yazılım tabanlı çözümler, İHA ve uydu görüntüleri ile kuraklık takibi, barajlardaki toplam su miktarının artırılması ve dağıtma esnası kayıpları engelleyecek otonom kontrol sistemleri geliştirilmesi, yer altı sularının şehir su şebekelerine karışmasının elektronik yöntemlerle tespiti, daha az su ile temizlik yapacak elektronik sistem önerileri ve kişisel su kullanımının takibine yönelik yazılım uygulamaları."
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/sanayi/aselsan-dogal-kaynaklarin-korunmasi-icin-harekete-gecti/665589
3 gün
Tesla ve Coinbase hisseleri düşerken MicroStrategy hisseleri BTC sayesinde yükselişteÇinli kripto varlık gazetecisi Colin Wu, MicroStrategy hisse senetlerinin son zamanlardaki yükselişini ve Tesla, Coinbase hisse fiyatlarındaki düşüşü gösteren bir grafik paylaştı.MicroStrategy'nin mevcut varlıklarına daha fazla Bitcoin eklemesi durumunda Bitcoin’in ETF'e dönüşebileceğini iddia ederek, MSTR'nin (MicroStrategy) belirli bir seviyenin altına düşmesi durumunda dönüştürülebilir tahvilleri üzerindeki baskının devasa hale gelebileceğini de sözlerine ekledi.Colin Wu tarafından paylaşılan hisse senedi fiyatları tablosu, MSTR'nin yüzde 5,36 arttığını, Tesla ve büyük kripto para birimi şirketlerinin (Coinbase ve Square) hisse fiyatlarının düştüğünü gösteriyor.Michael Saylor kısa süre önce ticari yazılım devinin 1 milyar dolarlık hissesini satmayı ve gelirin bir kısmını daha fazla Bitcoin elde etmek için kullanmayı planladığını duyurmuştu.Ayrıca Bkz.How I Met Your Mother dizisinin başrolünden Bitcoin (BTC) yorumuTesla, 27 Mayıs'ta hisse başına 630,8 dolarlık son zirvesine ulaştıktan sonra düşüşü sürdürüyor. TSLA fiyatını aşağı çeken faktörlerden biri, şirketin seçkin elektrikli araçları için Bitcoin ödemelerini askıya alması olduğu düşünüyor. 14 Haziran'da elektrikli araba devi, hisse fiyatının 617,9 dolara yükseldiğini gördü, ancak o zamandan beri 597,2 dolara geri düştü. Şu anda şirket, bilançosunda rezerv para birimi olarak 3.609.496.800 dolar değerinde 92.079 Bitcoin tutuyor.Wu, şirketin daha fazla BTC alması durumunda BTC ETF'ye dönüşeceğini varsayıyor. Ancak bu yılın başlarında, Michael Saylor bu tür iddiaları zaten reddetmişti. Gazeteci ayrıca, MSTR'nin 397,99 doların altına düşmesi durumunda, yıllık faiz oranının büyüklüğü nedeniyle dönüştürülebilir tahviller üzerindeki baskının çok büyük olabileceğine inanıyor.


3 gün
Socios ilk kez bir NBA takımı ile anlaştıSpor ve eğlence endüstrisinde son zamanlarda çok konuşulan taraftar tokenı sağlayıcısı Socios ile popüler NBA takımı 76ers, taraftar tokenı için anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Bu, Socios’un bir NBA takımıyla ilk kez ortaklık kurmasının yanı sıra lig genelinde bu kategorideki ilk ortaklık.2021-2022 sezonundan itibaren resmi olarak Socios.com, 76ers maçları boyunca arenada reklamlara ve ek olarak TV’de görülebilen afişlerde yer alacak ve Socios.com’da takımın marka ve logolarından yararlanma hakkına sahip olacak.Ek olarak Socio, Sixers.com’da ve oyun öncesi ve sonrası içerikle bütünleştirilecekleri 76ers sosyal kanalında, büyük bir dijital varlığa sahip olacak ve maç öncesi önemli anlar 76ers Facebook, Twitter ve Instagram’da yayınlanabilecek.Ayrıca Bkz.El Salvador’da maaşların Bitcoin (BTC) ile ödenmesi gündemdeKonuyla ilgili Socios.com ve Chiliz’in CEO’su Alexandre Dreyfus yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti:“Bu etkileyici bir partnerliğin başlangıcı, bir NBA franchise ile ilk iş ortaklığımız. Dünya çapındaki 76ers taraftalarıyla gelişkin bir taraftar etkileşimine sonuç verebilecek bir ortaklık. 76ers’ı ağımıza davet etmekten heyecan duyuyoruz. Dünyanın en büyük spor organizasyonları artık toplu halde bize katılıyor. Socios.com kalıcı olarak, küresel spor endüstrisinin dijital dönüşümünde önemli bir araç olacak."


3 gün
AFAD: "İklim değişikliği depremi tetikliyor"Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iklim değişimi yaşanıyor. Yaşanan iklim değişikliği, ekolojik dengenin yanı sıra afetleri de etkiliyor. AFAD Başkanvekili Hamza Taşdelen, iklim değişikliğinin afetleri tetiklediğime dair yeni bulgular olduğunu söyledi.TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nda konuşan AFAD Başkanvekili Taşdelen, depremlerin yanı sıra böcek istilası gibi biyolojik afet riskinin arttığını belirtti.Ayrıca Bkz.Metan yakalayan mikroplar gezegenimizin daha sıcak olmasını önlüyor“Depremlerdeki artışların nedeni iklim değişikliği”AFAD tarafından yapılan ölçümlere göre depremlerdeki artışın nedeninin iklim değişikliği olduğunu vurgulayan Taşdelen, “Yani iklim değişikliği nedeniyle buzulların erimesi, kütlelerin yer değiştirmesi nedeniyle dünyanın dengesinin bozulduğu ve bunun yer altını etkilediği yönünde iddialar var. Biz de bu iddialara yakın birtakım bulgular elde ettik. Çünkü deprem ölçümlemesini AFAD olarak gerçekleştiriyoruz. Depremlerle hidrolojik yani iklim değişikliği olaylarının ilişkisi olduğu üzerinden bir şey söylemeye çalıştım. Son 30, 20 yıl ve 10 yıl ortalamalarındaki deprem artışlarının vurgusu iklim değişikliği nedeniyleydi.” dedi. 2001-2015 arasında dünyada 5 ve üzeri büyüklükteki depremlerin sayısının 10 kat artış gösterdiğini belirtti.2017 yılında başlanan AFAD Afet Risklerinin Belirlenmesi ve Haritalanması (IPA DRAM) projesinin 2022 yılında tamamlanması bekleniyor. Projeden elde edilen sonuçlara göre iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı insan ve teknik kapasitesi artırılacak.
Kaynak:https://www.milliyet.com.tr/gundem/iklim-degisikligi-depremi-tetikliyor-6533060
3 gün
How I Met Your Mother dizisinin başrolünden Bitcoin (BTC) yorumuBitcoin ATM operatörlerinden biri olan CoinFlip, “How I Met Your Mother”ın başrol oyuncularından Neil Patrick Harris’in yer aldığı ve Bitcoin’e yatırım yapmanın ne kadar kolay olduğunu göstermeyi amaçlayan bir reklam çalışması düzenledi.Ayrıca Bkz.El Salvador’da maaşların Bitcoin (BTC) ile ödenmesi gündemdeHarris, Forbes muhabiri Jason Brett ile yaptığı röportajda Bitcoin deneyiminden bahsetti. Harris, Bitcoin’in harika olduğunu belirterek şu sözlere yer verdi:“Bitcoin’i ilk duyduğum zamanı hatırlıyorum; Çoğu kişi gibi ben de tam olarak anlamadım ama o zamanlar Bitcoin fiyatı o kadar düşüktü ki çok fazla riske girmeden bir şans verebileceğimi düşündüm. Şimdi ise, yatırımım muazzam bir şekilde büyüdü ve değeri katlandı, şu anda büyük şirketler ve geleneksel yatırımcılar bile bu duruma katılıyor. Amacım, herkesin kripto para birimine yatırım yapmanın ve finansın geleceğine katılmanın ne kadar kolay ve erişilebilir olduğunu anlamasını sağlamak.”CoinFlip’in basın açıklamasında CoinFlip CEO’su Ben Weiss ise şunları kaydetti:“Kripto paralar ilk başta ürkütücü olabilir ve bu kampanyayla yola çıktığımız şeylerden biri de Bitcoin satın almanın ne kadar basit olabileceğini göstererek gizemini açığa çıkarmak.”


Kaynak:https://www.cryptoglobe.com/latest/2021/06/how-i-met-your-mother-actor-neil-patrick-harris-crypto-is-cool/
4 gün
Yeni abonelere "Güvenli İnternet" zorunlu olduİnternet aboneliği başlatacak yeni müşteriler yeni dönem başlıyor. BTK’nın bugün yayınladığı karara göre yeni abonelik başlatacak müşterilerde güvenli internet aile profili varsayılan olarak seçili olacak. Müşteriler dilerse güvenli internet profilini iptal edebilecek. Mevcut abonelerde herhangi bir değişiklik yapılmıyor.Önceki düzenlemeye göre abonelik sözleşmesi düzenlenirse müşteri dilerse güvenli internet profilini seçebiliyordu. Yeni düzenlemeye göre güvenli internet profili seçili olacak ancak müşteri “güvenli internet profili istemiyorum” seçeneğini seçebilecek. Bu seçeneği seçmediği durumda güvenli internet profili uygulanacak. Kaldırmak için müşteri hizmetlerine ulaşması veya online işlemlerden talep oluşturması gerekiyor.En geç 3 ay içerisinde zorunluBTK’nın bu kararının en geç 3 ay içerisinde uygulanması gerekiyor. İnternet Servis Sağlayıcıları, sözleşme yapısını ve online işlemleri bu karara göre düzenleyecek. Düzenlemeyi tamamlayan firmalarda güvenli internet profili varsayılan olarak seçili şekilde abonelik başlatılacak.Ayrıca Bkz.İstanbul metrolarında internet dönemi başlıyorGüvenli internet profili nedir?Güvenli internet hizmeti, internetteki yasaklı sitelerin yanı sıra sakıncalı içerik barındıran sitelerin de erişime kısıtlandığı bir internet hizmetidir. Sakıncalı siteler BTK tarafından belirlenmiştir. Aile Profili ve Çocuk Profili şeklinde iki farklı güvenli internet profili mevcut. Yeni abonelerde aile profili seçili olacak. Seçilen profile göre erişimi kısıtlanan siteler değişiyor. Güvenli internet için ek bir ücret talep edilmiyor. Dilediğiniz zaman profili değiştirebilir veya güvenli interneti iptal edebilirsiniz.Erişimin kısıtlandığı siteleri https://www.guvenlinet.org.tr/sorgula adresinden sorgulayabilirsiniz.BTK’nın açıklamasıBTK’dan yayınlanan kararda şu ifadelere yer verildi:"İşletmeciler tarafından;1. Yeni aboneliklerde aksi abone tarafından talep edilmedikçe, abonenin “Güvenli İnternet Hizmeti Aile Profili”nden ücretsiz olarak istifade edeceği şekilde abonelik sözleşmesi tesis edilmesi,2. Abonenin abonelik süresince “Güvenli İnternet Hizmeti” tercihini değiştirebilmesine imkân sağlanması,3. İşbu Kurul Kararı’nda yer alan gerekli çalışmaların 3 (üç) ay süre içerisinde tamamlanması hususlarına karar verilmiştir"
Kaynak:https://www.btk.gov.tr/uploads/boarddecisions/yeni-abonelere-guvenli-internet-hizmeti-aile-profili-nin-varsayilan-olarak-belirlenmesi/152-2021-web.pdf
4 gün
İstanbul metrolarında internet dönemi başlıyorİstanbul’daki metrolarda vatandaşlar telefonları ile çağrı gerçekleştirebiliyor, SMS atabiliyor ancak internete bağlanamıyor. Güvenlik nedeniyle uygulanan bu karar kalkıyor ve İstanbul metrolarında internet dönemi başlıyor.Ayrıca Bkz.Müsilaj sorunu balık üreticisi vurduİstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda metrolardaki internet kısıtlamasının kalkması hakkındaki kararın İBB Meclis Komisyonu’ndan geçtiğini duyurdu.


Seçimlerde iki tarafın da vaatleri arasında bu karar yer alıyordu. Seçimlerinin ardından İBB çalışmalara başladı ve ve internet erişimi için altyapıyı hazırladı. İBB’nin açıklamasına göre metrolarda internet erişiminin açılması için İstanbul Valiliği’ne 2019’da başvuru yapılmış fakat cevap alınamamıştı. Bugün İBB Meclis Komisyonu’nda oy çokluğu ile kabul edilen karar neticesinde yakın zamanda metrolarda internet erişimi açılıyor. Mobil veri erişiminin yanı sıra sınırsız İBB WiFi hizmeti sunulacak. Mobil internet paketiniz olmasa bile internete bağlanabileceksiniz.


4 gün
Covid-19 hakkında Türkiye'de kaç tweet atıldığı açıklandıTwitter, Covid-19 pandemisinin başlangıcından günümüze kadarki süreçte atılan tweetler hakkında istatistikleri açıladı. Covid-19’un başlangıcından beri bilgi paylaşımı açısından Twitter, en yaygın kullanılan platform oldu. Başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere devlet yetkilileri, halkı biliçlendirmeye yönelik duyurularını Twitter’dan paylaştı.Twitter’dan açıklanan verilere göre Ocak 2020'den bu yana Covid-19 hakkında 23 milyondan fazla tweet atıldı. Türkiye'de en çok paylaşılan COVID hashtag'i #evdekal olurken, onu #evdehayatvar ve #HayatEveSığar takip etti. Bu üç hastag’e 1,2 milyonu aşkın tweet atıldı.En çok etkileşim alan tweet ise Fatih Terim’in Covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurduğu tweet’ti.


Covid-19 hakkında yanlış bilgiler içeren dünya genelinde 22.400 tweet'i kaldırdı. Covid-19 hakkında spam içerikli ve manipülatif davranışlar nedeniyle 11.5 milyon hesabı kısıtladı. Covid-19 için özel bir sayfa hazırladı. Bu sayfada devlet yetkililerinin ve WHO gibi sağlık kuruluşlarının resmi açıklamalarına yer veriliyor.Ayrıca Bkz.Windows 11 ilk görselleri karşınızdaTürkiye’de Pandeminin Başından Beri En Çok Kullanılan Emojiler:
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.