MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Editör
06 Şubat 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
19 üye
Görüntülenme (?)
452 (Bu ay: 23)
Gönderiler Hakkında
7 sa. önce
Wall Street boğasının önüne Dogecoin (DOGE) heykeli koyuldu



Wall Street'in ünlü Charging Bull heykelinin önüne, tasmasında DOGE yazan bir Shiba Inu heykeli yerleştirildi.



Dogecoin'in yaratıcısı Billy Markus ise bugün heykele dikkat çekerek ve heykelin sadece Dogecoin'in seçilmiş maskotunun fotoşoplanmış bir görüntüsü olmadığı ve gerçek olduğuna şaşırdığını ifade etti:



"Bekle, bu gerçek. Bunun resimlerini daha önce görmüştüm ama neye baktığımı bilmiyordum, ama birisi NY'deki Wall Street boğasının karşısına bir DOGE heykeli koydu. Bu gerçekten harika.



Ayrıca Bkz.Güney Kore yonga üretimi için 450 milyar dolar ayırıyor



Heykelin üzerinde "Adres: The Moon, Fate Loves Irony, 05/08/21, NYC" yazan bir tasma etiketi bulunuyor. Belirtilen tarih Dogecoin'in geçen yıl içinde yaşanan değerdeki %20.700 gibi astronomik bir artışı ifade ediyor. Bu arada, "Fate Loves Irony", Dogecoin'i tanıtmada kilit rol oynayan Tesla CEO'su Elon Musk (Namı diğer “DogeFather”) tarafından sıklıkla kullanılan bir slogan olduğunu belirtelim. 



Haberimizin hazırlandığı an itibariyle Dogecoin, CoinMarketCap verilerine göre 0,52 dolardan işlem görüyor. Piyasadaki en büyük beşinci kripto para olan DOGE, 68,3 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.




Kaynak:https://cryptobriefing.com/doge-statue-stares-down-wall-streets-charging-bull/
3 gün
Ethereum’un (ETH) piyasa değeri 500 milyar dolara ulaşarak Visa'yı geçti



Ethereum'un (ETH) piyasa değeri, tarihte ilk kez 500 milyar dolar değeri aşarak önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.



ETH, saat 06:55’te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.351 dolara ulaştı ve piyasa değerini 504 milyar dolarlık yeni zirvesine çıkarttı. Ethereum böylelikle Samsung, JPMorgan Chase ve Visa'dan daha değerli konuma yükseldi.





BTC dominansı yüzde 44'e düştü



Ethereum bu yükselişi ile piyasa hakimiyetini her geçen gün daha da artırırken Bitcoin (BTC) dominansı ise düşmeye devam ediyor. Bitcoin'in Ocak'ta yüzde 74 olan pazar payı dominansı yüzde 44'e kadar düştü. Ethereum ise yükselişini sürdürerek yüzde 19,7'ye ulaştı. 





Ethereum, geçtiğimiz günlerde piyasa değeri olarak Bank of America ve PayPal gibi finans devlerini geçmeyi başarmıştı. ETH’nin bu yükselişi ile yatırımcıların aktiviteleri de doğal olarak hız kazandı. Ek olarak bu artış, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in kişisel servetinin 1.4 milyar dolara çıkmasını sağladı.



Ayrıca Bkz.Mark Zuckerberg’den Bitcoin (BTC) göndermesi



CoinMarketCap verilerine göre şu anda kripto para piyasası 2,5 trilyon dolara ulaşmış durumda. Bitcoin (BTC) ise 1 trilyon dolar ile piyasanın en değerli kripto para birimi konumunu sürdürürken Ethereum’dan (ETH) sonra sırasıyla 100 milyar dolar ile Binance Coin (BNB) ve 66 milyar dolar ile Dogecoin (DOGE) geliyor.




 




Kaynak:https://u.today/ethereum-surpasses-visa-as-its-market-cap-hits-500-billion-for-the-first-time
3 gün
Exxen bayram boyunca ücretsiz!



Bu yılbaşında hizmete başlayan dijital içerik platformu Exxen, Ramazan Bayramı boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek. Bugün itibariyle ücretsiz olarak yayın yapmaya başladı.





Exxen’i ücretsiz olarak kullanabilmek için exxen.com’daki ücretsiz izle bölümündeki bilgileri doldurmanız yeterli. Hali hazırda süresi dolmuş bir üyeliğiniz varsa BAYRAMDAEXXEN promosyon koduyla ücretsiz olarak seyredebilirsiniz. Promosyon kodu alanına bu kodu girmeniz yeterli. Daha önce ücretsiz deneme kampanyasından yararlanmış kullanıcılar da yararlanabiliyor.



Ayrıca Bkz.iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemesi alması beklenen cihazların listesi yayınlandı



Exxen’i bugünden başlayarak 15 Mayıs 23.59’a kadar seyredebilirsiniz. Exxen’de Türkçe eğlence programları ve diziler bulunuyor. Orijinal yapımlar arasında Tolgshow Filtresiz, Gibi, O Ses Türkiye Rap, Sihirli Annem, İşte Bu Benim Masalım, Garaj ve MasterChef Junior gibi içerikler bulunuyor. Ülkemizde faaliyet gösteren diğer dijital içerik platformları henüz bayrama özel bir kampanya duyurmadı.


3 gün
Çinli koronavirüs aşısı Türkiye'de üretilecek



Ülkemizde kullanılan Çinli koronavirüs aşısı Sinovac’ın CEO’su Yin Weidong, Bloomberg’e röportaj verdi. Sinovac CEO’su Türkiye’ye üretim lisansı verdiklerini duyurdu.



Weidong aşı sevkiyatı yapılan ülkelere arzını karşılamak için üretim lisansı verildiğini belirterek, “Aşı sevkiyatı yaptığımız ülkelere üretim lisansı veriyoruz. Biz 5 ülkeye aşıyı kendi ülkelerinde üretme lisansı verdik. Bu ülkeler Türkiye, Brezilya, Endonezya, Malezya ve Mısır.” dedi. Yerel üretimin başlamasıyla aşı tedariki sorununun çözülmesi amaçlanıyor.



Ayrıca Bkz.Koronavirüs tedavisi için kullanılan hidroksiklorokin rehberden çıkartıldı



Nüfusun yüzde 36'sı Sinovac ile aşılanan Şili'de vakalar artışa geçti



CEO Weidong’a Sinovac aşısı uygulanan Şili’de vaka sayılarının yeniden artışa geçmesinin nedeni soruldu. Weidong, Şili’ye 15 milyon doz Sinovac aşısı gönderildiğini ve Şili’de yaşlı insanlardan genç insanlara doğru aşılama yapıldığını söyledi. İki doz aşı yapılan kişi sayısının 7 milyon, yani nüfusun yüzde 36’sına denk geldiğini ve aşılama yapılan kişilerin büyük çoğunluğunun yaşlılar olması nedeniyle vakaların artmasının normal olduğunu savundu.




Kaynak:https://www.bloomberght.com/konuk/video/sinovac-ceosu-yin-weidong-turkiye-dahil-5-ulkeye-asi-uretme-lisansi-verdik/65186
4 gün
Huawei’in 5G mikro baz istasyonu yazılımı Türkiye’de geliştirildi



Huawei 5G baz istasyonlarını geliştirime çalışmalarını sürdürüyor. Firmanın baz istasyonları makro baz istasyonu ve mikro baz istasyonu olarak ikiye ayrılıyor. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen makro baz istasyonu yazılımlarına ek olarak şimdi de mikro baz istasyonunu yazılımı geliştirildi.



Mikro baz istasyonu yazılımı, Huawei’in İstanbul’da bulunan ofisinde Türk mühendisler tarafından geliştirildi. Geliştirilen yazılım; ağa bağlanan kullanıcı sayısına ve değişkenlik gösteren koşullara göre baz istasyonlarının uyum sağlamasını kolaylaştırıyor. Operatörler için de pratik ve etkin bir çözüm oluyor. 5G NR standartlarını destekleyen yazılım IAB teknoloji testlerini tamamladı.



Ayrıca Bkz.Apple, 2023'te Qualcomm'a veda ederek kendi 5G modemini kullanmaya başlayacak



Geliştirilen yazılım ne işe yarayacak?



Mahalle genelinde kullanılan baz istasyonları makro baz istasyonları oluyor. Mikro baz istasyonları ise küçük boyutları ve farklı dalga boylarında çalışabilme özelliğiyle kapalı alanlarda, alışveriş merkezlerinde, metrolarda ve etkinlik alanlarda kullanılıyor. Geliştirilen yazılım sayesinde 5G baz istasyonlarının iç mekanlarda ve kalabalık alanlarda kapsama problemlerini çözmesi ve anlık yoğunluklarla baş edebilmesi amaçlanıyor. Ayrıca 5G kalitesindeki düşüşün olabildiğince az olması sağlanacak.



2010 yılında kurulan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde, 50’den fazla mühendisin çalışmalarıyla kullanıma sunulan baz istasyonu yazılımları, 'Huawei Yazılım Standartları' çerçevesinde geliştiriliyor. Türkiye’de geliştirilen bu yazılımlar, Huawei’in dünya genelindeki tüm müşterileri tarafından 5G ağ altyapılarında kullanılıyor.




Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/teknoloji/huawei-turkiye-ar-ge-merkezi-nden-yerli-uretim-mikro-baz-istasyonu-yazilimi/664824
4 gün
Elon Musk’tan Tesla için Dogecoin (DOGE) anketi



Dogecoin (DOGE) son dönemlerde ATH belirleyerek 0.70 dolar seviyesini görmüş, ardından yatırımcıları hayal kırıklığına uğratarak 0.42 dolar seviyelerine gerilemişti. Bu iniş çıkışların ardından Shiba Inu’nun (SHIB) fiyatının 24 saatte %324 artarak patlama yaşamasıyla üzerindeki yoğun ilgiyi kaybeden Dogecoin, Elon Musk’ın Twitter üzerinden anket paylaşımı ile yeniden gündeme geldi.






Musk bugün Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, Tesla'nın ödemeler için DOGE kabul edip etmemesi konusunu takipçilerine danıştığı bir anket yayınladı. Haberin yazımı sırasında 2.3 milyon kişi tarafından oylanan ankette insanlar şaşırtıcı bir şekilde %77 “Evet” oyunu verdi.



Ayrıca Bkz.Mark Zuckerberg’den Bitcoin (BTC) göndermesi



Elon Musk, CEO’su olduğu Tesla’nın arabalar için Bitcoin (BTC) ile ödemeyi kabul edeceğini açıklamış ve beraberinde BTC fiyatında büyük bir yükseliş getirmişti.



Dogecoin fiyatı



Şuan CoinMarketCap verilerine göre 0.49 dolardan işlem gören DOGE, 24 saatlik anketin sonuçlarına göre BTC ile aynı etkiyi yaşayabilir ve yakın zamanda yeni bir ATH görebiliriz. Şayet DOGE ile araba alınabilmesi fikri, yatırımcıları oldukça cesaretlendirecektir.




Kaynak:https://u.today/elon-musks-tesla-considers-accepting-dogecoin
4 gün
Getir şimdi de ABD'ye açılıyor



Online market uygulaması Getir, Londra’yla başladığı yurt dışı macerasında büyük bir adıma imza atıyor. ABD’nin New York, Chicago ve Washington DC bölgelerinde hizmet verecek.



Getir’in LinkedIn hesabında ABD Ülke Müdürü pozisyonu için iş ilanı yayımlandı. İngiltere, Hollanda, Fransa ve Almanya ofisleri için iş ilanları açan yerli girişimin şimdi de ABD’de hizmet vereceği kesinleşmiş oldu.



Ayrıca Bkz.Amazon hızlı kargodaki limitleri kaldırdı



Yayımlanan iş ilanında Getir’in ilk etapta 3 şehirde (New York, Chicago ve Washington DC) hizmet vereceği belirtiliyor. Getir’in ABD’deki geleceği hakkında yol gösterici ve şirketi kendi şirketi gibi sahip çıkacak bir ülke müdürü aranıyor. Ülke müdürünün yanı sıra pazarlama müdürü, operasyon başkanı ve hukuk müşaviri için daha önceden açılmış iş ilanları mevcut.





Getir son aldığı yatırımlarla 2,6 milyar dolar değerlemeye ulaştı ve Türkiye’nin teknoloji alanındaki ikinci unicorn girişimi oldu. Dakikalar içinde teslimat yapmasıyla Londra’da kısa sürede büyük ilgi gördü. Şirketin iki yıl sonra New York Borsası’nda halka açılması ve büyük yatırımlara kucak açması planlanıyor.




Kaynak:https://egirisim.com/2021/05/11/getir-dort-ulkeden-sonra-abd-pazarina-aciliyor/
4 gün
Mark Zuckerberg’den Bitcoin (BTC) göndermesi



Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, son paylaşımında "Max" ve "Bitcoin" olarak adlandırdığı keçilerinin fotoğrafını paylaştı.



Bu gelişme kripto para topluluğunun ilgisini çekti ve akıllara Zuckerberg’in veya Facebook’un Bitcoin (BTC) yatırımı olup olmadığı konusunu gündeme getirdi. Hatta bazıları bu paylaşımın Mark’ın ileriye dönük planlarından bir ipucu olabileceğini düşünüyor.



Ayrıca Bkz.Kripto para piyasası Hint mutantı haberiyle geriledi



Konuyla alakalı olarak SkyBridge kurucusu Anthony Scaramucci ise Zuckerberg’i Bitcoin topluluğuna çağırdı:



“Mark Zuckerberg’in Facebook’un kripto para işini yürütmesi için PayPal’dan David Marcus’u işe aldığından bu yana bir Bitcoin kullanıcısı olacağını biliyordum. Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ancak Bitcoin’e hoş geldiniz. Harika iş Zuck ve David. Bundan sonra olacaklar için çok heyecanlıyım.”



Bazı mizah seven bazı insanlar gönderinin altında en zengin beşinci kişinin artık G.O.A.T (greatest of all times/tüm zamanların en iyisi) olduğu için Bitcoin maksimalisti olabileceği konusunda şakalar yaptı.



Hissedarlar toplantısında BTC açıklaması yapılırsa fiyata etki edebilir



Zuckerberg'in bu paylaşımı, Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk'un Dogecoin için yaptığı doğrudan ve dolaylı referanslarına benzer şekilde kripto para biriminde bir etki yapıp yapmayacağını şu anda bilemiyoruz, fakat 26 Mayıs’ta planlanan Facebook’un hissedarlar toplantısında benzeri bir gönderme veya açıklama yapılırsa bu durumun fiyatlara etki edeceği öngörülebilir.




Kaynak:https://www.facebook.com/zuck/posts/101129545154290319
Kaynak:https://u.today/mark-zuckerberg-hints-at-being-bitcoiner-reviving-facebook-rumors
4 gün
Hayat Eve Sığar uygulamasına 'aşı kartı' özelliği geliyor



Covid-19’la birlikte hayatımıza giren Hayat Eve Sığar uygulamasına yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. HES kodu ve risk haritası için kullandığımız uygulamaya geçen hafta gelen güncellemeyle aşı kartı özelliği için teknik altyapı eklendi. Önümüzdeki günlerde kullanıma açılması bekleniyor.



İki doz koronavirüs aşısı olan kişiler e-Nabız üzerinden koronavirüs aşı kartı oluşturabiliyordu. Bu özelliğin Hayat Eve Sığar uygulamasına taşınmasıyla birlikte aşı kartının yaygın bir şekilde kullanılacağını tahmin ediyoruz.



Ayrıca Bkz.e-Devlet’e transkript özelliği geliyor: Belge için okula gitmeye gerek kalmayacak



Henüz ülkemizde aşı olan kişilere herhangi bir ayrıcalık tanınmıyor. Günümüz şartlarında aşı kartının ülkemizde bir avantajı bulunmuyor. Avrupa Birliği (AB), aşı pasaportu uygulamasını hayata geçirmeyi planlıyor. Aşı pasaportunun devreye girmesi halinde ülkeler arası seyahat için dijital aşı kartı gerekecek. Bu durumda Hayat Eve Sığar üzerinden dijital aşı kartı çıkararak yurt dışına seyahat edebilirsiniz. Aşı bilgileriniz pasaport numaranıza entegre edilecek. Herhangi bir ülkeye giriş yaparken yetkililer Türkiye'de ne zaman hangi aşıyı olduğunuzu ve hangi aşıyı olduğunuzu görebilecek. Aynı uygulama, ülkemize giriş yapmak isteyen turistler için de uygulanacak.



HES uygulamasında aşı kartı nasıl çıkarılır?



İki doz Covid-19 aşısı yaptırdıysanız bu menüye erişebileceksiniz fakat özelliğin kullanıma sunulması için HES uygulamasına pasaport ekleme özelliği eklenecek. Bu özelliğin eklenmesinden sonra aşı kartı çıkartabilirsiniz.



Pasaport ekleme özelliğinin eklenmesinden sonra şu adımları izleyerek aşı kartı oluşturabilirsiniz:



Hayat Eve Sığar mobil uygulamasında alt menüden "Hesabım" sayfasına giriş yaparak “Pasaportlarım” seçeneğine tıklayarak pasaport numaranızı girmelisiniz. Pasaport numarasını ekledikten sonra alt menüden “Ana Ekran” seçeneğine basarak “Kovid-19 aşı bilgilerim” kutucuğuna basın. Sonrasında “Aşı kartlarım” ve “Aşı kartı oluştur” seçeneklerine tıklayarak aşı kartı oluşturma ekranına ulaşıyoruz. Bu ekranda iki farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Aşı kartında dilerseniz pasaport bilgilerinizin yer almasını sağlayabilir, dilerseniz mevcut kimlik bilgileriyle aşı kartı oluşturabilirsiniz. Yurt dışına seyahat etmek istiyorsanız pasaport bilgilerinizi aşı kartınıza eklemeniz gerekecek.






4 gün
Amazon hızlı kargodaki limitleri kaldırdı



Amazon.com.tr, Prime üyelerine ücretsiz olarak aynı gün teslimat hizmeti sunuyor. Bu hizmet için minimum sepet tutarının 50 TL olması gerekiyordu. Amazon Türkiye, hızlı kargo için alt limiti kaldırdı. 50 TL’nin altındaki alışverişlerinizi de hızlı kargoyla teslim alabilirsiniz.



Bugün itibariyle Amazon’dan satın alacağınız Prime logolu ürünleri sepet tutarı fark etmeksizin ücretsiz olarak aynı gün teslimat seçeneğiyle satın alabileceksiniz. Kampanyadan faydalanmak için Prime üyesi olmanız yeterli.



Aynı gün Teslimat hizmetinden İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nin belirli ilçelerinde yaşayan müşteriler yararlanabiliyor. Öğlen 12’ye kadar verilen siparişler aynı gün içerisinde teslim ediliyor. İstanbul’daki müşteriler Pazar günü de aynı gün teslimat seçeneğini seçebiliyor. Diğer bölgelerdeki müşteriler ertesi gün teslimat ve ekspress teslimat seçeneğini seçerek ücretsiz hızlı kargoyla sipariş verebiliyor.



Prime üyesi olmayan müşteriler aynı gün teslimat hizmetine 12,90 TL ödüyor. Bunun yerine 30 gün deneme süresi başlatarak Prime abonesi olabilirsiniz. Prime, aylık 7,90 TL olarak ücretlendiriliyor.



Amazon Prime üyesi olmak için tıklayın



Bayramda hızlı teslimat yapılacak



Teslimat süreleriyle diğer e-ticaret sitelerini geride bırakan Amazon, Ramazan Bayramında hız kesmeyecek. Bayramda diğer kargo firmaları ara verirken Amazon ara vermeyecek ve hızlı teslimata devam edecek.



Ayrıca Bkz.iPhone 13 serisi iPhone 12'den kalın olacak: İşte gövde ve kamera çıkıntısındaki farklar



Prime'a ücretsiz hızlı kargo seçenekleri



Amazon Prime’ın Türkiye’nin 41 ilinde geçerli ücretsiz ve hızlı kargo seçenekleri şu şekilde:



Aynı gün teslimat: İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nin belirli ilçelerinde yaşayan Prime üyeleri, seçili Prime logolu ürünlerde geçerli öğlen 12’den önce verdikleri tüm alışverişlerinde, İstanbul için pazar günleri de dahil, aynı gün teslimat ayrıcalığından faydalanabiliyor.



Ertesi gün teslimat: İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara, İzmir ve diğer 13 şehirde yaşayan Prime üyeleri, seçili Prime logolu ürünlerde teslimatlarını herhangi bir ek ücret olmaksızın ertesi gün adreslerine teslim alabiliyor.



Ekspres (2 günde) teslimat: Aralarında Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Mersin ve Rize’nin bulunduğu 27 şehirdeki Prime üyeleri, 2 günde teslimat hizmetinden yararlanabiliyor.



Amazon.com.tr müşterileri Amazon Prime hizmetlerine aylık 7,90 TL karşılığında sahip olabilirken, amazon.com.tr/prime adresini ziyaret ederek 30 günlük deneme süresinden de faydalanabiliyor.  


DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.