Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
02 Aralık 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme (?)
83 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
geçen yıl
DDR5 bellek sorunu

Merhaba sayın forumdaşlarım, Gigabyte Z960 UD + i7 12700 F ve G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z5 DDR5 6000MHz CL36 1.3V RGB Dual Kit bellek ile eski emektarımı güncelleyeyim istemiştim ancak anakartın 28.03.2022 tarihli 7B isimli güncellemesini yapmama rağmen XMP açtığımda sistem kilitleniyor, anakart üzerindeki ram arıza ışığı yanıyor ve ekrana herhangi bir şey gelmiyor, mecburen manuel olarak BIOS resetleme yaparak sistemi tekrar açabiliyorum. bellek hızını hazır profillerden 5600, 5800 ya da 6000 seçtiğimde yine aynı sorun meydana geliyor. Memtest86 testinde ilk satın aldığım ramlerde 280 adresleme hatası almam ve anakart uyumluluk listesinde yer almadıkları için bu defa uyumluluk listesinde yer alan F5-6000J3040F16GX2-TZ5RK modelli, G.Skill (2x16) Trident Z5 CL30 1.35V 6000 MHz bellek kitini de satın aldım. XMP 3.0 destekliyor olmalarına rağmen XMP açtığımda sistem yine çakılıyor, hızla ilgili de durum birebir aynı, gecikme hızlarını yine manuel olarak CL30 - 40 - 40 - 96 şeklinde girdiğimde ve hız 4800 olarak bıraktığımda herşey sorunsuz olarak açılıyor ve sistemi bu şekilde çalıştırabildim. Windows 11 kurulumu da yaptım. Memtest86'nın 16 saat süren detaylı testinde de hiçbir hata almadım. 3DMark stress testi, Windows Bellek Tanımlamada ve Anno 1800, GR Wildlands ve benzeri oyunlarda Benchmark testlerinde de bir kaç saatlik denemelerimde de herhangi bir sorun oluşmadı. İlk kitin iadesini dahi başaramadan 2. bir bellek kiti almış olduğum için yeni bir bellek alma şansım da yok malesef. Her türlü yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

geçen yıl
Creative T7700 - Asus Xonar U7 - Creative Sound Blaster X4 - Karmaşık bir hikaye

Merhaba forumdaşlar, zahmet edip, zaman ayırıp konuya girdiğiniz için teşekkür ederim.

Yıllar öncesinden aklımda kalmış, özendiğim ama bir türlü bütçe ve zaman ayarlayamadığım için sürekli ertelediğim ve geç kaldığım bir hayali gerçekleştireyim dedim. Hata etmişim ama malum tecrübeler hatayla kazanılıyor.

7.1 ses sistemi almaya karar verdim ancak sıradan bir sistem değil, Creative T7700, MSI Z270 Pro Carbon anakart kullanmaktayım. Onboard ses kartım 7.1 destekliyor. Epey uzun bir yazı olacak ama benimle aynı hataya düşmemeniz açısından tecrübelerimi tam olarak aktarmak istiyorum.

Malum 20 yıl öncesine ait sistemler, letgo, sahibinden.com, gittigidiyor derken bir şekilde ses sistemini buldum ve aldım, vaadedildiğinin aksine düşündüğümden aşınmış, fileleri hasarlı ve ayakları eksik de olsa hoparlörler sağlam geldi. Orijinal kablosu olmadığından bu kabloyu da ikinci el sitelerinden temin edebildim. Hatta bu esnada 2. Bir tane daha satıcı buldum ve riske girmemek için bu kartı da satın alarak kablodan iki tane almış oldum.

Ses kartım onboard olduğu için ve NZXT H700i marka kasama MSI RTX 2080 Gaming Z Trio marka ve model ekran kartımı dikey olarak takmak adına çok fazla kesme, biçme yapmam nedeniyle PCI slotlarını kullanamıyorum ve kasa içinde boş yerim yok. Bu sebeplerle USB güzel bir de ses kartı alayım dedim ve tertemiz, garantisi devam eden Asus Xonar U7 marka ve model ses kartını da aldım.

Aldığım 2. el Creative T7700 sistemin kabloları epeyce aşınmış ve soketlerinde temassızlık sorunları olduğu için kaliteli ses kablosu ve soketleri de aldım. Kablolama sorununu hallettim. Hoparlörin kumaş kaplamalarını yenilemek adına file kumaş da sipariş verdim ancak henüz elime geçmedi, prefabrik bir yapıda yaşadığım için duvarlar güven vermediğinden arka hoparlörleri yerleştirebilmek için ayak da satın aldım. Bu ayaklarla ilgili tek sorun biraz kısa kalıyorlar ancak ağırlıkları falan süper. Hoparlörleri gayet sağlam şekilde taşıyorlar. Tavsiye ederim.

Gelelim soruna ses sistemini anakarta orijinal kablosu ile bağladığımda ki orijinal kablosu Creative firmasının kendine bağımlı kılmak adına olduğunu düşündüğüm bir hamlesi nedeni ile garip bir sisteme sahip, ses sisteminde 4 girişe takılan kablo diğer yani anakarta taktığım kısımda 3 adet çıkış veriyor, bu haliyle anakarta taktığımda yan hoparlörlerden ses alamıyorum. Windows ayarlarında 7.1 testinde ses yan hoparlörlerden gelmiyor ancak film, müzik, tarayıcı ve spotify uygulamasında 2 hoparlör haricinde sorunsuz ses alabiliyorum ama malesef yan iki hoparlör hiçbir şekilde tepki vermiyor. Asus ses kartına taktığımda da benzer bir durum söz konusu, farklı olarak Asus ses kartında ön höparlörler için ayrı bir giriş var, ses sistemine değil buraya ön hoparlörleri taktığımda Windows kontrolünde 7.1 tam olarak çalışıyor, ancak ön iki hoparlör duyulması imkansız şekilde kısık çıkıyor, kulağınızı dayayarak ancak duyabiliyorsunuz. Bunun üzerine 4 tane Philips marka 3 metrelik Aux kablosu aldım bunları haliyle ASUS ses kartına takma durumu ön hoparlörler ile ilgili giriş meselesinden dolayı mümkün olmadığından, ses sisteminden birebir onboard ses kartıma takarak çalıştırdığımda Windows üzerinden testlerde 7 hoparlör de sorunsuz çalışıyor, 7.1 kanallı film açtığımda sorunsuz ses de veriyor ancak Chrome, Opera, Edge tarayıcılarından ve Spotify uygulamasından tüm denemelerime rağmen büyük bir sıkıntı meydana geliyor, hiçbir şekilde ön iki hoparlör ve woofer haricinde ses alamıyorum. Oysa ki orijinal kablosu ile anakarta taktığımda 2 hoparlörün çalışmamasına karşın böyle bir sorun olmuyordu. Bunun üzerine Windows’un bir noktadan sonra bu hususta sorun yarattığını öğrendim, eski sürücüleri bulup denedim. İmza  doğrulamasını devre dışı bırakarak farklı birkaç sürücü denedim. Anakartım üzerinde yer alan Realtek ALC 1220 ile alakalı ne kadar sürücü bulduysam denedim, bazılarında sesi kaybettim tamamen, bazılarında mavi ekran aldım vs ama bir türlü sorunu çözemedim. Microsoft mağazasından Dolby Surround, DTX ve benzeri ses desteğine ilişkin ne varsa satın aldım ama nafile, iş artık inada bindi.

Ses sisteminin orijinal kablosu ile sorunsuz çalışması beklentisi ile bu duruma uygun “Creative” marka ses kartı ararken ikinci el Creative Sound Blaster X3 ses kartının fiyatını nerdeyse sıfır fiyatına koyduklarını gördüm, tam X3 alacakken daha yeni satışa sunulmuş ve henüz Türkiye’deki mağazalarda bulamadığım Creative Sound Blaster X4 marka ve model ses kartını dün itibarı ile Amazon’dan sipariş verdim. Umuyorum ki sorun çözülür, cidden sinir oldum bu duruma ancak kafama takıldığı için bu sorunu çözmeden huzur bulamayacağımı da biliyorum.

Paylaşımı yapma sebebim benzer durumdaki arkadaşlara yoldaki engelleri gösterebilmek ve gözden kaçırdığım bir detay yakalayabilmek. Bu hususlarla ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.


-Creative T7700 800,00 TL

-Kablolar 70,00 TL

-Soketler/jack/konnektörler 48,00 TL

-Asus Xonar U7 7.1 ses kartı 800,00 TL

-Hoparlör için file kumaş 121,08 TL

-Hoparlör ayakları 300,00 TL

-Aux Uzatma Kabloları 200,00 TL

-Microsoft Mağazası alışverişleri 150,00 TL

-Creative Sound Blaster X4 Ses kartı 3.200,00 TL ve 5.689,00 TL harcama yapılmış oldu ve daha ne kadar ne olacak bilmiyorum ama sonuna kadar uğraşacağım.


https://www.hepsiburada.com/binbirreyon-sd051-hoparlor-ayagi-ayarlanabilir-surround-ses-sistemi-standi-3-farkli-baglanti-aparati-gri-p-HBCV00001J44KS?magaza=Binbirreyon

https://www.hepsiburada.com/hoparlor-bez-kumas-toz-gecirmez-koruyucu-stereo-mesh-izgara-kapak-ses-hoparlor-170x50cm-icin-yurt-disindan-p-HBCV00000VL04G?magaza=STRADE%20STORE

urun.n11.com
RCA ERKEK GOLD KONNEKTÖR Fiyatları ve Özellikleri
https://urun.n11.com/diger/rca-erkek-gold-konnektor-P532217430
urun.n11.com
100 METRE BİLGİSAYAR HOPARLÖR SES KABLOSU 0,75MM*2 KALİTELİ Fiyatları ve Özellikleri
https://urun.n11.com/kablolar/100-metre-bilgisayar-hoparlor-ses-kablosu-075mm2-kaliteli-P287633005
2 yıl
ÖDÜLLÜ! NZXT Hue+ Sorunsalı

Merhaba arkadaşlar, aşağıda tamamını yazdığım sisteme sahibim, kasamın kendi içinde fan ve kasa içi aydınlatma kontrolcüsü var ancak bu kasaya dahili olan üst aydınlatma ve buna ek iki NZXT RGB Şerit ile birlikte kasanın önünde yer alan 3 adet 120mm’lik fanı kontrol edebiliyor.

 

Özenerek AER 140 mm’lik fanlardan 3 tane alarak 2 tanesini üst kısımda konumlandırdığım kraken soğutucunun radyatör fanlarını, 1 tanesini de eksoz fanı ile değiştirdim.

 

Bu fanların ledlerini kasadaki kontrolcüye bağlayamadığım için NZXT Hue+ satın aldım. Bu alet 2 kanal destekliyor, 1. Kanala fanları takınca 2. Kanala da kasa altı aydınlatması sağlayan NZXT Underglow kiti satın aldım. Ürün geldiğinde bilgisayarım sorunsuz olarak HUE+’ı görmüş olsa da taktığım fanları ve Underglow kiti alakasız sayılarda ve farklı parçalar olarak gördü, uzun uğraşlar ve formata rağmen çözüm bulamayınca bir Hue+ kit daha aldım ancak bu kitte de durum aynı olunca sürücü sorunu olabilir mi acaba diyerek bir sürü yöntem denedim.

 

Hue+ üzerinde 2 kanal var bu kanallara tek tek Underglow’u da fanları da takarak deneme yaptım olmadı, USB kablosunu değiştirdim olmadı, saçma sapan berbat kalitede gelen MOLEX evet eski nesil Molex güç kablosunu elden geçirdim sorun yok. Underglow Kit ve 3 tane 140 mm.’lik fanı bir türlü doğru görmesini sağlayamadım.

 

-Bir Kanalı boş bırakarak bir kanala sadece Underglow kiti taktım yine doğru tanımadı, kanalları değiştirerek denedim yine yok.

-Aynı işlemi AER fanlarla denedim yine olmadı.

 

Bilgisayar açılışında fanlar da Underglow Kit ‘de beyaz olarak çalışıyor, bilgisayar açıldığında ve CAM yazılımı devreye girdiğinde kafasına göre bunları Strip yani şerit olarak da gördüğü oluyor, Underglow kiti fan olarak da gördüğü oluyor ve kafasına göre sayı uyduruyor, atıyorum Underglow kiti 3 tane AER fan zannediyor, 3 fanı 1 tane şerit zannediyor, hayır derdim isimlendirme değil, istediğim aydınlatma yöntemini sağlayamıyorum. CAM yazılımının bir çok farklı yeni/eski versiyonu ile denedim ama sonuç benzer oldu.

 

Farklı isimlerle tanıdığında renkleri değiştirebiliyorum ama sadece  mum taklidi yapma, tek renk yanıp sönme gibi 2-3 fonksiyonu şansa çalışıyor ama Covering Marque ya da Marque gibi modlar, Rainbow modu çalışmıyor, Garip bir şekilde her iki kanala da sadece 1’er tane şerit taktığımda sorunsuz olarak tüm fonksiyonlar kullanılabiliyor ama bir dünya para verdiğim AER fanları ve Underglow kiti kullanamıyorum haliyle.

 

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Sorunumu net olarak çözmemi sağlayan arkadaşa ufak bir hediye de göndermek istiyorum.

 

Sistemim;

Windows 10 Pro işletim sistemi,

NZXT H700i (Dahili Kontrolcülü model) kasa,

NZXT Kraken X62 İşlemci Soğutucu,

NZXT Dahili USB Hub,

NZXT AER RGB 140mm (x3) Fan,

NZXT RGB Underglow 300mm Kit,

NZXT (x4) Led Şerit

NZXT Hue+ Kontrolcü,

MSI Z270 Pro Carbon Anakart,

Intel I7 7700k işlemci,

Seasonic Focus Plus 750W 80+ Gold Güç Kaynağı,

MSI RTX 2080 Gaming X Trio Ekran Kartı,

G.Skill Tridentz 3200 Mhz 4x8Gb Dual Channel (32 Gb) Bellek,

Samsung 960 Evo 250 Gb. M2/SSD

Toshiba 1 Tb SSD

Toshiba P300 2 Tb. Sabit Disk,

Steelseries Artis Pro+DAC Kablolu Kulaklık Seti,

Steelseries Apex 7 Klavye,

Steelseries Rival 710 Fare,

Logitech Streamcam,

Logitech F710 Gamepad/Kontrolcü,

Microsoft Xbox Wireless 9. Nesil Kontrolcü

LG 27GN880-B 27” 2k Ergo Monitör,

Samsung LU28E590DS/UF – B 28” 4k Monitör, 

3 yıl
Acil Durum Led Ampulü sorunları
Merhaba arkadaşlar, köyde prefabrik bir yapıda yaşamaktayım ve altyapı sorunları çok fazla olduğu çok sıkça elektrik kesintisi olmakta. Geçtiğimiz haftalarda bir aile dostumuzun evindeyken bu kesinti gerçekleştiğinde kesintiden bir saniye sonra evdeki aydınlatma devam edince şarjlı acil durum led ampülü kullandığını öğrendim ve ben de almaya karar verdim.
Tüm kabusum burada başlıyor. Kaliteli bir şey olsun diyerek göreceli olarak bilindik bir marka olan "Next LED 9W Şarjlı Led" ismiyle satılan ürünü tercih ederek banyo, yatak odası, çalışma odası ve salon için olmak üzere 4 tane satın aldım ve büyük bir hevesle taktım. Buraya kadar herşey normal ancak anahtardan kapattığımda elektrik gitmiş gibi çalışma odamızın ve yatak odasının ampülleri yanmaya devam ediyordu, başka odaların anahtarları ile bu durumda açma kapama yaptığımda birbirleri ile etkileşime girercesine farklı kombinasyonlarla yanmaya devam ediyorlardı. Yaşadığımız evin prefabrik bir yapı olması nedeniyle tavan alçıpan plakalardan oluşmakta ve
çatıya müdehale bu plakaları kaldırarak sağlanmakta ve tek başıma işin içinden çıkamadığımdan, elektrikçi bir arkadaşımızı çağırdık. Topraklamanın sağlıklı olmayabileceğini bu nedenle sorun olabileceğini düşünerek usulüne en uygun şekilde topraklama yapıldı ve sorun devam ediyordu. Buatlarda sorun olabileceği söylendi ve alçıpanlar nedeni ile rahat çalışılamadığı için çatıyı açtırdık. Açtırmışken tekrar kapanınca yağmur alması korkusu ile normal saç çatıyı sandviç panel ile de değiştirdik, neyse tesisatta buat olmadığını görünce tesisatı elden geçirdik 4 adet buat yerleştirildi ve herhangi bir sorun olmadığı görüldü. Ampüller kafalarına göre anahtardan kapalıyken elektrik gitmiş tepkisi vermeye devam etti, anlayacağınız aydınlatmayı bir türlü sağlıklı hale getiremiyorduk. Kafasına göre anahtar kapalıyken yananlar olduğu gibi sigortayı indirdiğimizde yanmayanlar da oluyordu. Anahtarla oynayınca kafasına göre yanmaya devam eden ampül sayısı farklı kombinasyonlarda 2 ile 3 arasında değişiyordu. Bu esnada sigortalar inikken buz dolabının kapısını açtığımızda ampüllerin kafasına göre saçmasapan yanıp sönerek tepki verdiğini gördük. Sigortalar inikken Elektrikli su ısıtıcının açma kapama düğmesini açıp kapattığımızda ampüllerin alakasız bir şekilde bu duruma tepki verdiklerini de görmemiz üzerine, Aydınlatmanın prizler ile ortak hattan verilmesi nedeni ile ayrıldıkları taktirde düzelebileceğini düşünerek yeni bir çatı macerası ile aydınlatma için ayrı hat çekildi ve aydınlatma bağlantılarını ayrı bir sigortaya bağladık. Netice itibarı ile elde ettiğimiz hiç bir şey yine olmadı malesef. Ampüllerden 2 tanesi anahtardan kapatmak istediğimizde yanmaya devam ettiği gibi ampülün takılı olmadığı holün anahtarını kapatıp açtığımızda ampüllerin yananlarının söndüklerini, sönenlerin yandıklarını gördük. Özet geçmek gerekirse maddeler halinde işlemler;
-Topraklama mükemmel şekilde yapıldı.
-Buatlara ayrılma yapıldı ve kontrol edildi.
-Aydınlatma tesisatı prizlerden ayrılarak sadeleştirildi.
-Tüm ampüller ve prizler çıkartılarak sadece şarjlı led ampüller bırakıldı.
-4 tane led ampül itina ile çöpe atıldı.

Sorunu hiçbir şekilde bulamadık, bu duruma inanılmaz canım sıkıldı ve kafama takıldı. Haliyle bildiğiniz sıfırdan inşaat yapmışcasına masraf ve yorgunluk da cabası oldu.
6 yıl
Sistemimde birşey darboğaz yapıyor gibi hissediyorum. Tavsiyelerinizi alabilirmiyim.
Merhabalar, bütçemin sınırlarını zorlayarak bir sistem oluşturdum. Herşey oyunlarda monitörün desteklediği 144 HZ'i mümkün mertebe fazla alabilme amacıyla sistem oluşturma yolunda oldu. Aşağıda belirttiğim sistemi bütçe sınırları doğrultusunda topladım. PUBG, Dying Light istisna olmak üzere 80 dereceyi görmüyor sistem ancak anlamsız bir şekilde bu iki oyunda 80-85 derece arasına çıktığı oluyor sistemin. Yazın normal karşılıyordum ancak evim soba ile ısınıyor ve odamda soba yok. Oda ısısı düşük olmasına rağmen sistemin bu şekilde kışın da ısınması canımı sıkıyor. Hadi ısınmayı göz ardı ettik diyelim. Kaldı ki ısınma nedeni ile kapanma ya da kasma sorunum yok ancak oyunları 1080 P de açmama rağmen sorunsuz 144 FPS alabildiğim oyunlar sınırlı. Rocket League haricinde sorunsuz 144 Fps alamıyorum. Anakart ve ramleri değiştirmeyi düşünüyorum artık ama öncelikle sizlerin de fikir ve tecrübelerinizi almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim;
Tunçmatik Digitech Eco 1500 Va kesintisiz güç kaynağı
Cooler Master Haf 912 Combat + Kasa içerisinde gelen Cooler Master 750 Watt 80+ Güç kaynağı
MSI B150 M Mortar Arctic Anakart (Bios güncellemeleri yapılmış halde, güncel.)
Intel I7 7700k işlemci (Overclock yapmadım)
GSkill Aegis DDR 4 2133 Mhz 16 Gb Ram
MSI Gaming X Nvidia GTX 1080 Ekran kartı
Samsung 960 Evo 250 Gb M2 SSD (İşletim Sistemim Orijinal lisanslı Windows 10 Profesyonel bu sürücüye kurulu)
Sandisc Ultra II 480 Gb SSD (Steam ve Origin 'de online oynadığım oyunlar bu sürücüye kurulu)
Toshiba P300 2 Tb Sabitdisk (Tek oyunculu oyunlar, film ve müzik gibi seyrek kullandığım veriler yüklü)
Asus VG248 QE Monitör (Displayport Kablosu ve Duallink DVI kablosu ile ayrı ayrı denedim sorun yine kendini gösteriyor)
Samsung SyncMaster 913v Monitör (HDMI/VGI çıkış adaptörü ile bağlı, sorun bu monitör olmadığında da kendini gösteriyor)
MSI Core Frozr L işlemci Soğutucu (Zalman STG 2 termal macun kullanarak kurulum yaptım.)
Logitech G430 kulaklık
MSI DS200 Interceptor Fare
A4 Tech Bloody B120 Turbo klavye
Cooler Master'ın 20" Fanı yukarı, Zalman'ın 12" fanı pencereye, ve kasa üzerinde gelen fanlar da ön ve arkaya takılı. (Isınma sorunum yok.)
6 yıl
Silinebilir.
Silinebilir.
6 yıl
Ağ kullanımını yüzdelere bölecek program arıyorum lütfen yardım.
Arkadaşlar evde kardeşim sürekli dizi izlediği için resmen interneti kullanamıyorum. Masaüstü bilgisayar kullanıyorum, kendim ağ kablosu ile bağlanıyorum. kardeşim dizüstü bilgisayar ile Wifi üzerinden bağlanıyor ama ben hiçbirşey yapamıyorum resmen. İnternet kullanımını paylaştıracak bir yazılıma ihtiyacım var, bağlantım bulunduğum yer nedeni ile zaten çok zayıf. Atıyorum 4 MBit ile bağlanıyorsak bunun %50'sini ağ kablosu ile %50'sini wifi ile paylaştırma yapabileceğim, önemli durumlarda kendime aldığımın yüzdesini artırabileceğim tarzda bir çözüm arıyorum. Doping internet kullanıyorum servis sağlayıcımın sağladığı Airties Air5650ML model modemi kullanmaktayım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.
6 yıl
MSI B150 Mortar Arctic anakart uyumlu işlemci soğutucusu tavsiyeleri.
Merhaba forumdaşlar, MSI B150M arctic anakart üzerinde i6700 işlemci kullanmaktayım. Ekran Kartım Asus Dual Nvidia GTX 1070. Samsung 950 Evo 250 GB M.2 SSD, Sandisc Ultra II 480 GB SSD ve Toshiba 2 Tb P300 ile 16GB G.Skill Aegis ram kullanmaktayım. Overclock yapmayı sevmediğim için K modelini almadım. Sistemi kullanmakta olduğum oda özellikle yaz aylarında çok sıcak oluyor. Oyunlarda uzun süreli kullanımda yaklaşık 70 derece işlemci, 65 derece ekran kartı sıcaklığını gördüğüm oluyor. İşlemci için stock soğutucu özellikle yazın sıkıntı yaratacakmış gibi bir his içerisindeyim. Bu nedenle işlemcim için soğutucu arıyorum. Yurtdışında özellikle "Arctic Freezer 13" marka ve model işlemci soğutucu çok tavsiye edilmiş, bu parçayı Türkiye'de satan bir firma buldum ve sipariş geçerken aklıma bir kaç sorun takılarak vazgeçtim. Birinci durum anakart üzerinde işlemcinin hemen üzerindeki çipset soğutucu panel bu fana temas edebilir, bu nedenle kullanamayabilirim diye düşündüm. İkinci aklıma gelen ekran kartına temas etmesinden çekindim çünkü ona da çok yaklaşacak gibi geldi. Bir diğer sorun de bu tarz soğutucular son günlerde popüler olsa da ortalama ağırlıkları 500 gram ile 800 gram arasında değişiyor. Bu ağırlıkla anakarta uzun vadede zarar verme olasılığı olur mu? Kasam Haf 912 Combat, üst kısmına 20" 'lik bir fan takılı bu fanı kullanmaya devam etmek istiyorum. Su soğutucu almam halinde arkada yer alan 12" 'lik fanı çıkartarak oraya su soğutucu panelini takabilirim diye düşünüyorum. Bütçem çok geniş değil. Bu anakarttan kullanan ve alternatif çözümleri olan arkadaşlar özellikle bilgi ve tecrübelerini paylaşırlarsa çok faydaları dokunur. Şimdiden çok teşekkür ederim.
6 yıl
MSI B150 Mortar Arctic anakart uyumlu işlemci soğutucusu tavsiyeleri.
Merhaba forumdaşlar, MSI B150M arctic anakart üzerinde i6700 işlemci kullanmaktayım. Ekran Kartım Asus Dual Nvidia GTX 1070. Samsung 950 Evo 250 GB M.2 SSD, Sandisc Ultra II 480 GB SSD ve Toshiba 2 Tb P300 ile 16GB G.Skill Aegis ram kullanmaktayım. Overclock yapmayı sevmediğim için K modelini almadım. Sistemi kullanmakta olduğum oda özellikle yaz aylarında çok sıcak oluyor. Oyunlarda uzun süreli kullanımda yaklaşık 70 derece işlemci, 65 derece ekran kartı sıcaklığını gördüğüm oluyor. İşlemci için stock soğutucu özellikle yazın sıkıntı yaratacakmış gibi bir his içerisindeyim. Bu nedenle işlemcim için soğutucu arıyorum. Yurtdışında özellikle "Arctic Freezer 13" marka ve model işlemci soğutucu çok tavsiye edilmiş, bu parçayı Türkiye'de satan bir firma buldum ve sipariş geçerken aklıma bir kaç sorun takılarak vazgeçtim. Birinci durum anakart üzerinde işlemcinin hemen üzerindeki çipset soğutucu panel bu fana temas edebilir, bu nedenle kullanamayabilirim diye düşündüm. İkinci aklıma gelen ekran kartına temas etmesinden çekindim çünkü ona da çok yaklaşacak gibi geldi. Bir diğer sorun da bu tarz soğutucular son günlerde popüler olsa da ortalama ağırlıkları 500 gram ile 800 gram arasında değişiyor. Bu ağırlıkla anakarta uzun vadede zarar verme olasılığı olur mu? Kasam Haf 912 Combat, üst kısmına 20" 'lik bir fan takılı bu fanı kullanmaya devam etmek istiyorum. Su soğutucu almam halinde arkada yer alan 12" 'lik fanı çıkartarak oraya su soğutucu panelini takabilirim diye düşünüyorum. Bütçem çok geniş değil. Bu anakarttan kullanan ve alternatif çözümleri olan arkadaşlar özellikle bilgi ve tecrübelerini paylaşırlarsa çok faydaları dokunur. Şimdiden çok teşekkür ederim.
7 yıl
6.000,00 TL üst sınırlı toplamış olduğum sistem için tavsiye ve yorumlarınız lütfen.
Arkadaşlar çevre bileşenleri MONİTÖR! (Asus VG248QE), Klavye,monitör, hoparlör, kulaklık zaten var.
SADECE KASA ve içeriği için satın almayı planladığım sistem budur ancak almadan sizlerin de görüş ve önerilerinizi almak istedim. Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

-THERMALTAKE VERSA N23 80PLUS 700W USB3.0 PENCERELİ MidT ATX SİYAH KASA
- ASUS GeForce GTX1070 DUAL 8GB GDDR5 256 Bit DX12 NVIDIA Ekran Kartı
-ASUS Z170I PRO GAMING Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3400MHz(O.C.) USB3.1 Anakart
-Intel Core i7 6700 Soket 1151 3.4GHz 8MB Önbellek 14nm İşlemci
-GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200MHz CL15 1.35V Dual Kit Ram
-WD 3.5" 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
-Sandisk 480GB Ultra II SATA 3.0 SSD (Okuma 550MB / Yazma 500MB)

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle