Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yarbay
21 Kasım 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
50 üye
Görüntülenme (?)
901 (Bu ay: 43)
Gönderiler Hakkında
2 hafta
M4A(AAC) vs MP3 vs OGG(Vorbis): Karşılaştırmalı Test
Günümüzde artık bunlara gerek kalmamış olsa da hala arşiv yapan meraklılar vardır mutlaka. Bu sebeple kısıtlı hafızaya sahip cihazlar için kayıplı formatlar içersinde en iyi ses kalitesini hangi format sunuyor karşılaştırdım. Kullandığım kaynak dosyası orijinal CD'den çıkarılmış 16 bit/44.1 kHz, 1411 Kbps WAV dosyası.


Görsellerden anlaşıldığı üzere en iyi kalite sırasıyla AAC > MP3 ≥ Vorbis şeklinde gidiyor. MP3 ve Vorbis hemen hemen eşit gibi olsa da MP3 bazı yerlerde Vorbis’ten daha iyi. Fakat bu sonuçları iTunes ile aldım. iTunes harici diğerlerinde Vorbis MP3’ten daha iyi sonuç veriyordu. Ama konu AAC ve MP3 olduğunda hiçbiri iTunes kadar iyi sonuç veremedi. Hangi dönüştürücüyü kullandıysam 256 Kbps AAC'ye dönüştürdüğümde frekanslar 20 kHz'de kesiliyordu. Aynı şekilde MP3 için 320 Kbps yaptığımda yine 20 kHz üzeri kesiliyordu. Aklıma iTunes kullanmak geldi. Çünkü iTunes'ta WAV formatı destekleniyor. Dönüştürme işlemini WAV dosyası üzerinden iTunes'ta gerçekleştirdim. iTunes'ta nasıl bir kodlama teknolojisi kullanıldıysa ister AAC ister MP3 olsun 20 kHz üzerindeki sesler kesilmiyor. MP3’te yine bir miktar kesinti olsa da diğer dönüştürücülerden çok çok iyi seviyede. iTunes harici tüm dönüştürücülerde 20 kHz üzeri frekanslar kesiliyor. Yani kayıp oluyor. Hatta iTunes üzerinden AAC seçildiğinde kayıp minimuma düşüyor. Vorbis için MediaHuman Audio Converter kullandım. Zaten bu program OGG için en iyi dönüştürücü.

Görsellerdeki parçaların boyutlarını da yazayım.

AAC 8.42 MB
MP3 9.22 MB
OGG 10.41 MB

AAC boyut olarak Vorbis'ten ~%20, MP3'ten ise ~%8,6 daha tasarruflu. Kısaca AAC hem kalitesi hem de boyutları itibariyle kayıplı müzik formatları için en iyi ses kalitesini sunan formattır.
7 ay
Önbellek temizleme uygulaması tavsiyesi
Şu an irili ufaklı bir sürü dosya var. Önbelleği temizlemem gerekiyor. Mağazada bu işi gören bir uygulama var mı? Magic Cleaner vardı kaldırılınca alternatif bulamadım.
7 ay
Nedir bu volt-amper ilişkisi?
18W adaptör aldım. Watt dediğimiz şey volt ile amperin çarpımıyla elde ediliyor. Şimdi anlamadığım nokta burada. Adaptörde 9V-2A ve 12V-1.5A çıkış var. Birinin gerilimi düşük akımı yüksek. Diğerinin ise gerilimi yüksek akımı düşük. Totalde iki değer de 18W. Ne kadar yüksek akım taşınırsa dolum işlemi o kadar çabuk olur. Volt ne işe yarıyor burada? Dolum işlemine etkisi nedir bunun? Örnek veriyorum 5V-3A ile 9V-3A arasında ne fark var? Sonuçta taşınan akım miktarı aynı.
7 ay
Acer Aspire 5 Windows 11 destekliyor mu?
İkinci el Acer A515-51G-51R7 kodlu modeli buldum. Donanım olarak Core i5-8250U CPU, GeForce MX150 GPU, 8 GB DDR4 bellek mevcut. Bu modeli almayı düşünüyorum fakat Windows 11'in kriterlerini sağlıyor mu? Şu TPM 2.0 desteği var mı bilmiyorum. Windows 11 TPM 2.0 istiyormuş. Günlük kullanım için düşünüyorum. Oyun falan oynanmayacak. Wimdows 11 için yeterli mi?
9 ay
Windows 11 için laptop seçimi
Yakın bir zamanda ikinci el dizüstü almayı düşünüyorum. Masaüstündeki gibi donanım değişikliği yapamayacağımız için haliyle işlemci ve ekran gibi değiştirmenin mümkün olmadığı donanımlarda doğru tercih yapmak gerek. Oyun veya günlük model arasında gidip geliyorum.

Günlük model olarak belirlediğim donanım şöyle:
Core i5-8250U + GeForce MX150 + 8 GB DDR4 RAM

Bu donanım ileriki güncellemelerde sorun çıkarır mı?
9 ay
Günlük kullanım için dahili ekran kartlı cihaz yeter mi?
Intel 10. Nesil Core i3 model buldum. Harici ekran kartı yok. Intel’in dahili ekran kartı mevcut. Amaç günlük kullanım. İnternet amaçlı. Bir de torrent üzerinden indirdiğim mkv uzantılı filmler var. Bu filmlerin oynatımı için ekran kartına ihtiyaç var mıdır?
10 ay
Mitsubishi Electric satıcısı nereden bulabilirim?
İnternette çokça araştırmama rağmen hep Mitsubishi Heavy markasına denk geldim. Mitsubishi Electric bulamıyorum. Aradığım model Enviro 12000BTU. Sitesinde gördüm ve yüksek verimlilik vaadediyor. Lakin satan bir yer bulamadım.
geçen yıl
WhatsApp yazışmalarını Android’e taşıma
İkinci el bir LG V30 aldım. iPhone’daki WhatsApp yazışmalarımı bu telefona nasıl aktarabilirim?
geçen yıl
Tam boy fırın tavsiyesi yardım
Dün Beko FT 400 model fırın baktık. 1742 TL fiyatı var. Eski fırını 200 TL’ye alacaklar ve aldığımız fırın 1542 TL’ye gelecekti. Fakat YouTube’da birçok kişi fırının pişirilen ürünün (kek, börek, poaça vs) altını pişirmediğini yazmış. Bir değil iki değil yani. Çok sayıda yorum vardı. Dolayısıyla vazgeçtim. En mantıklısı donanım ahalisine sormak olur diye düşündüm. Ocak kısmında bir sıkıntı olmayacak zaten hepsi aynı. Asıl olay fırın bölmesinde yapılan kek, börek gibi ürünleri iyi pişirmesi.

Öncelikli olarak kesinlikle turbo ve gaz emniyeti olmalı. Bunun haricinde ısı ayarlama özelliğinin mekanik olması tercihimdir. Genelde mutfaklar sıcak ve nemli ortamlar olduğundan dijital göstergeler ve elektronik sensörler arıza yapmaya daha yatkındırlar. Sizce hangi marka model fırın almalıyız? Çok da pahalı olmamalı. Maksimum 2000 TL. Bu bütçeye sizce iyi pişiren ve belirttiğim özelliklerde model bulabilir miyiz?
geçen yıl
iPhone 6s şarj sırasında kapandı açılmıyor
12W iPad adaptörü ile telefonu şarja koymuştum. Telefonu şarjda unuttum ve baktığımda telefon kapanmış haldeydi. İşin tuhafı kamera tarafı telefon kapalı olmasına rağmen resmen yanıyordu. Hatta buzdolabına attım telefonu. Biraz bekledim ve çıkardım. Alt kısım baya bir soğumuştu. Kamera tarafının da sıcaklığı düşmüştü. Fakat dolaptan çıkardığımda aynı yer tekrar ısınmaya başladı. Açmaya çalıştım ama telefon açılmıyor sizce sorun nedir?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle