Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
12 Ekim 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
30 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
14 yıl
Scania R-Serisi “En İyi Kamyon” Seçildi!
2010 yılının “En İyi Kamyonu” seçilen Scania karakterinde liderlik olduğunu bir kez daha ispatladı.Avrupa ağır ticari araç sektörünün en prestijli ünvanı olarak bilinen “En İyi Kamyon” ödülünü bu sene Scania marka R-Serisi kamyon almaya hak kazandı. 2009 yılında uluslararası karayolu taşımacılığının verimi için en fazla katkıyı yapan markanın seçildiği yarışmada birinci çıkan Scania R-Serisi kamyonun aerodinamik tasarımı, yakıt sarfiyat oranı ve daha verimli sürüş imkanı sunarak şoförü cesaretlendiren yeni sürüş destek sistemi gibi özelliklerin altı çizildi.

Scania CEO’su Leif Östling yaptığı açıklamada, sürekli gelişimin Scania’nın stratejik temel taşlarından biri olduğunu ve bu düşüncenin tüm iş süreçlerinde hakim olduğunu belirterek, Scania’nın En İyi Kamyon ünvanı ile ödüllendirildiği bu yarışmanın Scania’nın başarı ile ürettiği her yeniliğin sürüş konforuna, operasyonel maliyetlere ve üretkenliğe katkıda bulunduğunu doğruladığını iletti.

Jüri Başkanı Gianenrico Griffini’nin açıklamasına göre; günümüzde Avrupa’da rekabetin bir hayli fazla olduğu ağır ticari araç üreticileri arasında özellikle Scania’nın sunmuş olduğu teknoloji harikası R-Serisi kamyon yakıt tüketimi, sürüş ve genel verimlilik konularında yeni standartları belirlemiştir. Scania, jüri üyelerini sadece sürekli gelişim stratejisi ile değil özellikle yakıt tüketimini azaltıp, daha iyi hava dolaşımı sağlayan yenilenmiş, aerodinamik kabin profili ile etkilemiştir. Ayrıca Scania’nın yenilenmiş Opticruise otomatik vites değiştirme sistemi de daha hızlı, yumuşak ve anlaşılabilir yapısı ile en yüksek oyu almıştır.

2009 yılı Aralık ayında Scania markasına teslim edilecek 2010 yılı “En İyi Kamyon” ödülü ile Scania’nın liderliği bir kez daha taçlandırılmış, Scania öncü marka olarak ağır ticari araç sektörünün nabzını tutmaya devam edeceğinin sinyallerini vermiştir.

kaynak
14 yıl
Ölüm 200'de geldi..
Zonguldak’ın Alaplı İlçesi’nde, BMW marka otomobille kamyonun altına girerek ölen üniversite öğrencileri 20 yaşındaki Melih Enes Bülbül ile 21 yaşındaki Egemen Acar’ın ‘hız yüzünden öleceklerini’, 15 ay önce paylaşım sitesi Facebook’taki yazışmalarında esprili bir şekilde anlattıkları ortaya çıktı.

İŞTE O YAZIŞMALAR

Egemen Acar, 200 kilometre ile giderken hız göstergesinin fotoğrafını çekerek sitesine koyan Melih Enes Bülbül’e, ‘Yalnızken 200 yapıp çekiyosun. Helal olsun kardeşim. Bir de İstanbul içi 250’yi beraber göreceğiz, sözün var’ diyor. Bülbül ise ‘İnşallah kardeşim. Ölene kadar böyle. Tutku bu ne yapalım. Bundan ölecez zaten sanırım’ diye karşılık veriyor.

Zonguldak- İstanbul karayolunun Ereğli ile Alaplı ilçeleri arasındaki Tersaneler mevkiinde dün saat 17.30 sıralarında meydana gelen kazada, Ereğli’den Alaplı yönüne giden 34 MRG 69 plakalı BMW marka otomobil, sürücüsü Melih Enes Bülbül'ün, direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu kontrolden çıkarak karşı yönden gelen Sami Silahlı’nın kullandığı 81 BP 602 plakalı kamyonun altına girdi. Çarpışmanın etkisiyle kamyon ve otomobil yol kenarına savrulurken, otomobil sürücüsü Melih Enes Bülbül ile yanında oturan arkadaşı Egemen Acar olay yerinde öldü. İtfaiye ve sivil savunma ekipleri, hurda yığınına dönen otomobilin içinde sıkışan Bülbül ve Acar’ın cesetlerini yaklaşık 1.5 saat süren çalışmayla çıkarabildi.

GÖZYAŞLARIYLA TOPRAĞA VERİLDİLER

Kazayla ilgili soruşturma başlatılırken, Ereğli’de sac ticareti yapan bir işadamının oğlu olan Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Melih Enes Bülbül ile Bahçeşehir Üniversitesi Öğrencisi Egemen Acar’ın cenazeleri bugün gözyaşları arasında toprağa verildi. Bülbül’ün cenazesi Ereğli’deki Hatip Camii’nde, Acar’ın cenazesi de Alaplı’daki Merkez Camii’nde cuma namazı sonrası kılınan cenaze namazlarının ardından defnedildi.

NASIL ÖLECEĞİNİ FACEBOOK'A YAZMIŞ

Kazanın, Melih Enes Bülbül’ün aşırı hız ve hatalı sollama yapması sonucu meydana geldiği iddia edilirken, Bülbül ve Egemen Acar’ın, paylaşım sitesi Facebook’ta 13 Mayıs 2008’deki yazışmaları hız tutkularını gözler önüne serdi. Acar, 200 kilometre ile giderken hız göstergesinin fotoğrafını çekerek sitesine koyan Bülbül’e, ‘Yalnızken 200 yapıp, çekiyosun. Helal olsun kardeşim. Bir de İstanbul içi 250’yi beraber göreceğiz, sözün var’ diyor. Bülbül ise ‘İnşallah kardeşim. Ölene kadar böyle. Tutku bu ne yapalım. Bundan ölecez zaten sanırım’ diye karşılık veriyor.

‘HIZ MERAKI DEĞİL, TUTKU’

Bülbül, aynı fotoğrafın altına, ‘Arkadaşım manyak mısın? Yavaş gitsene, nedir bu hız merakı?’ diye yazan bir başka arkadaşına da, ‘Kardeşim merak değil bu, tutku, zamana meydan okumak’ yanıtını veriyor. Bülbül, ‘En sonunda 200 kilometre hızla viraja girmeyi başardın mı? Tebrik ederim’ diyen başka bir arkadaşına ise, ‘Mustafacığım, bu hızla viraja girmeye başlayalı çok oldu da, şimdi bu hızla yanlamaya çalışıyoruz. Drift is an art (otomobili kaydırmak bir sanattır)’ diyor. Bülbül, ‘Madem bu hızı yapıyorsun, bari emniyet kemerini tak, bak orada ışık yanıyor’ diye kendisini uyaran arkadaşına da, ‘Bak o beni fena bozuyor işte’, ‘Kim tutar seni’ yazan başka bir arkadaşına ise, ‘Tutamıyorlar zaten’ diye yanıt veriyor.

Ölüm haberini alan arkadaşları da, Melih Enes Bülbül ile Egemen Acar’ın Facebook’taki sitelerine çok sayıda mesaj yazıp üzüntülerini dile getirirken, kazaya inanamadıklarını söyledi.

Melih Enes Bülbül’ün Facebook’taki arkadaşlarıyla yazışmaları şöyle:

Ö.Ç.: Arkadaşım manyak mısın? Yavaş gitsene, nedir bu hız merakı?

Melih Enes Bülbül: Kardeşim merak değil bu tutku... Zamana meydan okumak.

E.Ç.: Helal kardeşim...

M.E.: En sonunda 200 km hızla viraja girmeyi başardın mı? Tebrik ederim...

Bülbül: Eyvallah Enescim.

Bülbül: Mustafacım, bu hızla viraja girmeye başlayalı çok oldu da, şimdi bu hızla yanlamaya çalışıyoruz:):):):) drift is an art (otomobili kaydırmak bir sanattır).

M.Y.A.: Melih madem bu hızı yapıyosun bari emniyet kemerini tak, bak orada ışık yanıyor.

Bülbül: Bak o beni fena bozuyor işte:):)

A.G.: BMW’si var, 200’e hız diyor adam ya. İbrenin hakkını ver aslanım, bekliyoruz o resmi de :)

Bülbül: Hem kullanıp hem resim çekmeye kalkınca bu kadar oluyor. O da gelir yakında.

M.Y.A.: Gaza sonuna kadar da basmıyor zaten. Yakıt tüketim ibresinden de görüldüğü gibi.

Bülbül: Eyvallah kardesim. Ahmet abi yereceğine takdir ediyorsun. Cesarete, emeğe saygı lütfeeeen!!!

M.Y.A.: Yok hacım o manada değil. Fotoğraf çekmek için ayağını gazdan çekmişsin manasında dedim.

Bülbül: Ahmet abiye diyorum hacım zaten, sana lafım yok. Benden ne istiyor bu Ahmet abi yav):)

M.Y.A: Kıskanıyor abi :)

Bülbül : Estağfurullah da ne istiyor bu adam benden ya bi bilsem. Kedisini çok elliyoz ona mı kızıyor ki?

A.G.: Kedimi karştırmayın :) Kardeşim ibrenin hakkını ver dedik, bir şey demedik. 250 diyor bak, daya ona ibreyi :)

Egemen Acar: Yalnızken 200 yapıp çekiyosun. Helal olsun kardeşim. Bir de İstanbul içi :) 250’iyi beraber görecez sözün var:)

Bülbül: İnşallah kardeşim. Ölene kadar böyle. Tutku bu ne yapalım:):)(bundan ölcez zaten sanırım)

Acar: Allah korusun kardeşim...

Bülbül: Amin sağolasın.

A.G.: Kısmet

Bülbül: Ahmet abi ayıp oluyor ha. Ölmemizi mi istiyorsun? Bu kadar belli edilmez ki...

A.G.: Hepimiz ölecez aslanım :))

Bülbül: Abi ölecez de senin niyet belli direk ha:):) Neyse saygılar, hürmetler. Abimizsin, ne kadar niyetin bozuk da olsa:)

A.G.: :))) le şimdi ölün mölün bizi alırlar içeri ben silim bunları :))

Bülbül: Al işte ne denebilir ki bu adama yaw!

A.G.: Adımlarına dikkat et düşme :) He bir de kemer tak :))

S.O: Kim tutar seni:)

Bülbül: Tutamıyorlar zaten :):):)

S.O: :) O zaman süper :)

kaynak
14 yıl
Championship Manager 2010 İstediğiniz Fiyata Satın Alın
http://www.championshipmanager.co.uk...ConWebDoc.1088

Kisaca ozetlemek gerekirse bugun Turkiye saati ile 11'den 10 Eylul gece yarisina kadar yani oyun cikana kadar oyun icin on siparis verenler oyunu istedikleri fiyata satin alabiliyorlar. Evet isterseniz 50 TL, isterseniz 20 TL'ya oyun alabilirsiniz. Siparisinizi verdikten sonra oyun piyasaya suruldugunde oyunu siteden sizin icin ozel olarak verilen linkten indirebileceksiniz. Fakat transfer islemleri icin ufak bir maliyet var onun disinda hic bir para odemiyorsunuz.

CM Season Live, icin ise 6 guncellemeyi yalnizca 5 sterline satin alabilirsiniz.

Siparis icin:
http://www.champmanstore.com/shop/indexAyrıntılı bilgi:
http://forums.championshipmanager.co.uk/forums/showthread.php?t=60287
14 yıl
Laguna Özel Seri : EXECUTIVE
Orta-Üst sınıf otomobiller arasında yıllardır Türkiye’nin en çok satılan otomobillerinden olma başarısını sürdüren Laguna’da 2010 modellerle birlikte yeni birer versiyon ve özel seri satışa sunuluyor.

Spor görünümü ile farklı bir otomobil arayan müşteriler için Dynamique GT, sınırsız konfor ve prestij arayanlar müşteriler içinse özel seri Executive Renault showroomlarında yerini alıyor!

Laguna DYNAMIQUE GT

Sportif karakter, maksimum keyif

Ağustos ayıyla birlikte mevcut Dynamique versiyonun yerini zengin bir donanım, sportif bir görünüm ve farklı bir otomobil isteyen müşteriler için yaratılan “Dynamique GT” versiyonu alıyor.

Dynamique versiyonla aynı konfor ekipmanlarına sahip Dynamique GT’de, estetik ekipmanları olarak spor tampon, siyah parlak boyalı yan aynalar, spor direksiyon ve spor vites topuzu standart olarak sunuluyor.

Açık gri Alkantara döşeme, viraj aydınlatmalı Bi-Xenon farlar+far yıkama sistemi, alüminyum pedallar ve alüminyum ön konsol dekorundan oluşan spor paket opsiyonu sportif ruhu ve dinamizm duygusunu pekiştiriyor.

1.5 dCi 110 bg ve 2.0 dCi 150 bg otomatik dizel olmak üzere 2 farklı motor seçeneği ile sunulan Dynamique GT versiyonu Dynamique versiyonuyla aynı fiyattan, 52.850 TL’den başlayan fiyatlarla tüketicinin beğenisine sunuluyor.

Laguna Özel Seri : EXECUTIVE !

Sınırlı sayıda, sınırsız konfor...

Laguna ürün gamına, konfor ve prestijin vurgulandığı, yeni bir özel seri eklendi: EXECUTIVE. Özel seri Executive ile sunduğu zerafet, kalite ve yeniliklerle Laguna, tüketicinin gözdesi olmaya devam edecek.

Tüm artı donanımlarıyla Yeni Özel Seri Laguna Executive, Laguna’da bulunan her şeye ve daha fazlasına sahip. Prestiji, konforu ve çekiciliği birarada sunan ve sınırlı sayıda üretilen Yeni Özel Seri Laguna Executive, 56.850 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatlar ile Ağustos ayında pazara sunuluyor.

Laguna Executive’de, Privilège versiyonunda standart olarak sunulan tüm ekipmanlara ek olarak, bej deri döşeme, elektrikli ve ısıtmalı ön koltuklar, torpido paneline entegre navigasyon sistemi, viraj aydınlatmalı Bi-Xenon farlar ve far yıkama sistemi bulunuyor. Laguna Executive, 1.5 dCi 110 bg ve 2.0 dCi 150 bg otomatik dizel olmak üzere 2 farklı motor seçeneği ile sunuluyor.

Laguna Executive’de güvenlik olarak ABS+EBV, Acil Fren Destek Sistemi, ESP, çift kademeli açılan sürücü ve yolcu hava yastıkları, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, elektronik park freni, yükseklik ayarlı ön gergili ve güç limitörlü ön emniyet kemerleri, güç limitörlü arka emniyet kemerleri, ani durmalarda dörtlü flaşörlerin otomatik yanması, kapıların hareket sonrası otomatik kilitlenmesi, immobiliser başlıca donanımlar arasında yer alıyor.

Konfor ve iç ekipmanlar olarak çift bölgeli elektronik klima, eller serbest Renault Card sistemi, Türkçe uyarı ekranı, yol bilgisayarı, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, arka park sensörü, hız ayar ve sınırlayıcı, Bluetooth özellikli radio CD MP3, 140 W, 4 hoparlör + 4 tweeter ve portatif müzikçalar bağlantı soketi, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, navigasyon sistemi - torpido paneline entegre Carminat Tom Tom, elektrikli ön ve arka camlar, deri direksiyon, sürücü ve yolcu koltuğu yükseklik ayarı, arka yan camlarda güneşlik, bej deri döşeme, elektrikli ve ısıtmalı ön koltuklar yer alıyor.

Estetik ve dış ekipmanlar olarak ise gövde rengi tampon, kapı kolları, yan çıtalar ve aynalar, sis farları, viraj aydınlatmalı Bi-Xenon farlar ve far yıkama sistemi, 17” alüminyum alaşımlı jantlar, elektrikle katlanan ısıtmalı yan aynalar standart olarak sunuluyor.

kaynak
14 yıl
Üç kişilik Smart geliyor
Smart’ın üç kişilik otomobilinin patent başvuru resimleri ele geçirildi.Smart, 2005 yılında üretimini durdurduğu coupe/roadster modelinin yerine üç kişilik özel bir otomobil geliştiriyor. Patent başvuruları esnasında basına sızdırılan çizimlere göre otomobildeki oturma düzeni McLaren F1 aracını andırıyor. Buna göre sürücü otomobilin ortasında ve önde, iki yolcuysa arkada yan yana oturacak. ForThree ismi verilmesi beklenen araçta 800cc’den 1.4 litreye kadar uzanan benzinli ve dizel motorlar göre yapacak. Motorun gücü yeni geliştirilen yedi kademeli çift debriyajlı elektro hidrolik otomatik şanzımanla tekerleklere iletilecek.

kaynak
15 yıl
Otomotiv satışları yüzde 58,5 geriledi
Kasım ayında binek ve hafif ticari araç toplam satışlarında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 58,5 oranında düşüş yaşandı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, 493 bin 836 adet olan Ocak-Kasım 2007 binek ve hafif ticari araç pazar toplamına göre Ocak-Kasım 2008'de satışlarda yüzde 8,5 düşüş yaşandı.

Yılın 11 aylık döneminde, toplam binek otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 5,3 azaldı ve 280 bin 119 adet oldu. Toplam hafif ticari araç satışları ise aynı dönem için geçen yıla oranla yüzde 13,3 azalarak 171 bin 826 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye otomotiv pazarında 2008 yılı Kasım ayı binek otomobil satışları 17 bin 201 adet, hafif ticari araç satışları 9 bin 52 adet olmak üzere toplamda 26 bin 253 adet oldu. Geçen yılın Kasım ayı binek otomobil satışlarına göre yüzde 56,6, hafif ticari araç satışlarına göre de yüzde 61,8 düşüş görüldü.

Kasım ayı binek ve hafif ticari araç toplam satışlarında ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 58,5 oranında düşüş oldu.

Ayrıca Kasım 2008 otomotiv pazarında bir önceki ay olan Ekim 2008'e göre binek otomobil satışlarında yüzde 13, hafif ticari araç satışlarında da, yüzde 31 düşüş görüldü. Toplamda ise yüzde 20 düşüş yaşandı.

ODD verilerine göre, Kasım ayında 1 adet Bentley, 2 adet Lamborghini, 1 adet Maserati satıldı.

kaynak
15 yıl
Akaryakıtta pompalı soygun!
Akaryakıt, elektrik ve doğalgaz fiyatları ithalat nedeniyle hem dünya petrol fiyatları hem de Türkiye'deki döviz fiyatları dikkate alınarak belirleniyor. Türkiye'nin de gösterge olarak kullandığı petrolün varil fiyatı temmuz başındaki 144.49 dolarlık tarihi zirvenin ardından yüzde 60 gerilemeyle dün 57.75 dolara kadar indi. Ancak bu Türkiye'de pompa fiyatlarına yansımadı. Haftalardır gündemi meşgul eden ve resmen soyguna dönüşen konu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a kadar gitti ve durumun bu belirsizliği onun da tepkisine neden oldu.

YARGIYA TAŞINIYOR

Petrol fiyatların yükseldiği dönemlerde değişikliği fiyatlara yansıtan petrol istasyonlarının fiyatlar düştüğünde yansıtmadığını aktaran Erdoğan, �İstasyonlarda benzin fiyatlarında düşüş yok. Fiyatlar yükselirken petrol fiyatlarını artırıyorsun. Şimdi de düşüreceksin. Bununla ilgili arkadaşlarım çalışmayı yapıyor. EPDK'dan brifing alacağız. Eğer bu konuda yargıya gidilmesi gerekiyorsa biz de yargıya götüreceğiz� dedi.

REKABET KURUMU BAŞLATTI

Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından Maliye Bakanlığı da derhal harekete geçti. Rekabet Kurumu'nun akaryakıt şirketlerinin, 'ham petrol fiyatlarındaki düşüşü pompa fiyatlarına tam olarak yansıtmadığına' ilişkin raporu, enerji sektörünü karıştırdı. Rapor üzerine, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) akaryakıt sektöründeki denetim yetkisi de tartışma konusu oldu. EPDK'nın akaryakıttaki yetkisini tam kullanamadığını düşünen hükümet kolları sıvadı.

YETKİ MALİYE'YE GEÇİYOR

Fiyat denetim yetkisi Maliye'ye devredilecek. Akaryakıt fiyatlarındaki 'dar alanda rekabet paslaşması' tüketicilerin de tepkisini çekiyor. Tüketici Hakları Uzmanı Avukat Bülent Deniz, akaryakıt fiyatlarının serbestçe belirlendiği bir ortamda istasyonlarda benzer fiyatlardan satış yapılmasının tüketicilere haksızlık olduğunu vurguladı.

SERBEST PİYASA YALANI

Enerji Kurulu'ndan fiyatları incelemeye almasını isteyen Deniz, �Serbest piyasa deniyor, ama fiyat rekabeti yok. Şirketler Enerji Kurulu'na tavan veya bayiler için tavsiye fiyatları bildiriyor. Küçük farklar hariç aynı fiyatlar. Burada tüketicilerin mağduriyeti söz konusu. EPDK artık olayı incelemeye almalı ve gerekeni yapmalıdır.� çağrısında bulundu. Öte yandan son olarak 24 Ekim tarihinde petrol fiyatları düşmesine karşın kurda yaşanan artış akaryakıt ürünlerine artış olarak yansıdı. Akaryakıt ürünlerinden 95 oktan kurşunsuz benzin, gazyağı, motorin, kırsal motorin, fuel oil 4 (kalorifer yakıtı), fuel oil 5 ve fuel oil 6'ya zam yapıldı. Akaryakıt fiyatlarında son zammın belirlenmesinde doların yükselişi dikkate alındı. Eğer öyleyse son günlerde dolar fiyatı ise petrol fiyatıyla beraber 1.70 YTL'den 1.50 seviyelerine düştü.

Gözler EPDK'ya çevrildi ama...

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, 16 Eylül'de yaptığı açıklamada akaryakıtta şirketlerin uluslararası piyasadaki zamları hemen fiyata yansıtırken, düşüşleri yansıtmadıkları şikayetlerinin ardından fiyat belirleme ve açıklama süreçlerini değiştirme kararı aldıklarını açıklamıştı. Köktaş, böylece fiyatlandırma mekanizmalarının şeffaf hale getirileceğini ifade etmişti. Köktaş, akaryakıtın rafineri çıkış noktasından tüketiciye varışına kadar bütün fiyat mekanizmalarının şeffaf hale getirilmesiyle dağıtıcı firmaların da nasıl fiyatlandırma yaptıklarını paylaşmak zorunda kalacaklarına dikkat çekmişti. Ancak bu açıklamanın yapıldığı günden bu yana 'enerjinin en üst kurumu'ndan hala bir yaptırım gelmedi.

Erdoğan'ın çağrısı yankı buldu

Otogaz olarak kullanılan likit petrol gazın (LPG) litre fiyatında yüzde 15 ile 20 arasında, 12 kilogramlık ev tipi tüpgaz fiyatında ise yüzde 10,3 indirim yapıldı.Rafineri çıkış fiyatlarında yapılan indirimin ardından firmalar da otogaz satış fiyatlarını yeniden ayarladı. 7 Kasım'da Ankara'daki dağıtım istasyonlarında litre fiyatı 1,90 ile 1,95 arasında değişen otogazda, 8 Kasım'dan itibaren yüzde 20 dolayında indirime gidildi. Ayarlama ardından Aygaz ve Milangaz tarafından satılan kamuoyunda tüpgaz olarak bilinen 12 kilogramlık sıvılaştırılmış petrol gazının (LPG) fiyatı yüzde 10,3 düşüşle 48,50'den 43,50 YTL'ye indi.

Fiyatın yüzde 40'ı haksız kazanç

Petrol fiyatları 11 Temmuz 2008'de 144.49 dolar ile zirve yaptı. O tarihte dolar kuru ise 1,22 YTL değerindeydi. Yani bir varil petrol 176 YTL'ye satın alınabiliyordu. Bugün dolar kurundaki yükselişe rağmen bir varil petrol sadece 88 YTL'ye satın alınabiliyor. Petrol fiyatı hem dolar hem de yurtdışı fiyat değişimleri ile hesaplandığında bugün toplamda yüzde 50 aşağıya düşmüş durumda. Oysa yurtiçinde fiyatlar yarı yarıya düşmesi gerekirken sadece yüzde 10 düşürülmüş. Pompa satışlarının bugün en az yüzde 40 daha düşürülmesi gerekiyor. Bilindiği gibi Brent türü petrol 11 Temmuz 08 itibari ile 144,49 dolardan kapanarak tarihindeki en yüksek değeri görmüştü. O günlerde ülkemizde pompa satış fiyatları 95 oktan kurşunsuz benzinde 3,61 YTL iken motorin 3,29 YTL'den satılıyordu. Petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüşe karşılık Türkiye'de akaryakıt fiyatları aynı oranda düşürülmedi. Dün benzin hala 3,19 ve motorin 2,86 YTL'den satılıyor. Petrol ve dolar kurundaki fiyat değişimleri birlikte değerlendirildiğinde yüzde 50 düşmesi gereken fiyatlar sadece yüzde 10 düşürüldü. Bugün pompa satışlarının en az yüzde 40 daha düşürülmesi gerekiyor. Bu düşüşle fiyatların 95 oktan benzinde 1,81 YTL'ye ve Motorinde de 1,65 YTL'ye inmesi gerekiyor.

habername.com
15 yıl
İyi mi ettik kötü mü (Makele)
Ermeni lobileri yurt dışında harıl harıl çalışıyor. Türklerin kendilerini katlettiği tezini kabul ettirmek için ülke ülke dolaşıyorlar. Hâlbuki bizde olanları bir bilselerdi, bu yalana kimse inanmaz, kargalar bile gülerdi. Neden mi?..

Hangi millet, katlettiği bir milletin adamını tutar “gel bizim dilimizi sen düzenle” diyerek Türk Dil Kurumu’nda yetki verir! Tarihini yazarken baş redaktör olarak görev verir! Hangi millet, tiyatrosunu, operasını, sinemasını, kültür dünyasını katlettiği bir milletin fertlerine teslim eder ki?..

Meselâ, Türk Dil Kurumunda uzun yıllar (1932 den 1979’a kadar başuzmanlığa kadar yükselip) görev almış, Türkçe’ye şekil vermiş Agop (Dilaçar) Martanyan’ı verebiliriz. Üstelik Agop, aynı zamanda (1936-1951 yılları arasında) Büyük Türkiye tarihinin yazılmasında da görev alıp, baş redaktör (danışman) olarak çalışmıştır.

Türk tiyatrosunda sahneye ilk çıkan kadın oyuncu da Aruşyak Papazyan isimli bir Ermeni’ydi... İlk Türk tiyatro eserini de yine Ermeni vatandaşlarımız yapmıştır. Agop Ayvaz ise, 80 yılını Türk tiyatrosuna harcamış, bir Ermeni sanatçı. Yine, ilk Türkçe operayı, ilk Türk operetini Dikran Çuhacıyan adlı bir Ermeni’nin bestelediği “Arif’in Hilesi” isimli operetle, Türk opera dünyası başlamış oldu.

Bir zamanlar Türk Ocakları’nda müzik dersleri veren, Komitas Kevork Sogomonyan, Kütahya doğumlu bir Ermeni değil miydi? Yaptığı çalışmalardan dolayı Paris’e heykeli dikilmiştir.

Ya Krikor Zohrab! Meclis-i mebusan üyesi iken, Ermeni edebiyatının öncüsü olmuş. Diyarbakırlı Mıgırdıç Margosyan, onun bayrağını bugüne taşımış, Fransa’da 1998’de Eliz Kavukçuyan edebiyat ödülüne lâyık görülmüştür...

Kimse onlara “Siz Ermeni’siniz, bizim kültürümüzü değiştirecek, temsil edecek işler yapamazsınız.” dememiş. Hatta gençlik onları örnek alıp, açtığı yollardan yürümüş. (Hâlen) yürümekte...

kaynak
15 yıl
TV'de Elektrik Tüketimi
Arkadaşlar aynı ekran boyutundaki tvler arasında hangisi daha az elektrik tüketir ? Tüplü / Lcd / Plazma.
15 yıl
Seat İbiza Benzinli Dizel Periyodik Bakım Karşılaştırma
YENİ IBIZA 1.4 lt 85 hp Reference - 30.700(Liste) - 27.900(Kampanya)

15000 : 166.04 YTL Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi
30000 : 240.27 YTL Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi
45000 : 179.24 YTL Buji, Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Vantilatör Kayışı, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi
60000 : 240.27 YTL Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi
75000 : 166.04 YTL Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi
90000 : 280.97 YTL Buji, Gergi Bilyaları, Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Fren Hidrolik Yağı, Triger Kayışı, Vantilatör Kayışı, Yağ Filtresi
105000 : 166.04 YTL Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi
120000 : 459.60 YTL Yağ Filtresi, Hava Filtresi, Polen Filtresi, Yakıt Filtresi, Buji, Gergi Bilyaları, Motor Yağı, Triger Kayışı


YENİ IBIZA 1.4 lt TDI 80 hp DPF Reference - 36.100(Liste) - 32.600(Kampanya)

10000 : 212.45 YTL Yağ Filtresi, Motor Yağı
20000 : 261.00 YTL Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi
30000 : 261.00 YTL Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi
40000 : 274.20 YTL Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Vantilatör Kayışı, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi ,
50000 : 225.65 YTL Yağ Filtresi, Motor Yağı
60000 : 261.00 YTL Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi
70000 : 261.00 YTL Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Yağ Filtresi, Yakıt Filtresi
80000 : 225.65 YTL Yağ Filtresi, Motor Yağı
90000 : 275.52 YTL Gergi Kasnağı, Avare Kasnağı, Hava Filtresi, Motor Yağı , Polen Filtresi, Fren Hidrolik Yağı, Triger Kayışı, Vantilatör Kayışı, Yağ Filtresi


Kaynak :http://www.seat.com.tr/icerik.asp?sub_menu_ID=0104001
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle