Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Binbaşı
03 Ekim 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
97 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
geçen ay
Xiaomi Mini Wifi USB Router - 75 TL
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/46/43/ab/4643ab8b6bdb26b06b6b8d7c01b55542.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/96/99/3a/96993a32c6cc1a307fc99cd72b7d25c2.jpeg&t=0&width=480&text=1


Elimde 2 adet var hiç kullanılmadılar sadece bir paket açılıp denendi.


Adet Fiyat 75 TL

3 yıl
MSI Clutch GM10 Gaming Mouse 79 ₺
5 yıl
TOFAŞ... Hayat Yenilenmektir!
5 yıl
Tarihte bugün: Çernobil Faciası
Çernobil reaktör kazası, bir deney sırasında meydana gelen 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazasıdır.

İNSANLIK TARİHİNİN EN BÜYÜK NÜKLEER KAZASI

Çernobil Nükleer Santralinde, 26 Nisan 1986'da insanlık tarihindeki en büyük nükleer kazalarından biri meydana geldi.26 yıl önce yaşanan patlamadan sonra ortaya çıkan radyasyon bulutu yüzünden Ukrayna, Belarus ve Rusya'nın batısındaki bölgelerde yaşayan yüzbinlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Radyasyondan etkilenen 150 bin kilometrekarelik alanda halen 6-7 milyon kişi yaşıyor. Ukrayna Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre; 428 bini çocuk 2.4 milyon Ukraynalı, başta kanser olmak üzere, felaketten kaynaklanan birçok sağlık problemleriyle mücadele ediyor.

-----

SSCB’ye ait Ukrayna’da bulunan RBMT-1000 tipi nükleer santralin dört no’lu ünitesi 26 Nisan 1986 tarihinde infilak etti. Bölgedeki radyasyon miktarı normalin 100 bin katına ulaştı. Patlamada ilk etapta santralde bulunan 81 kişi öldü. Bölgede yaşayan 135 bin kişi tahliye edildi. Patlamadan 2 milyona yakın Ukraynalı etkilendi. Kanser vakaları ve anormal doğumlarda normalin 400 katı artışlar oldu.

Çernobil olayından Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi de etkilendi. Çay ve fındık başta olmak üzere Karadeniz Bölgesinde yetişen ürünler kontrol altına alındı. Ancak etkilenmenin boyutu tam olarak bilinememektedir. Hafızalardan silinmeyen en önemli olay dönemin Sanayi Ve Ticaret Bakanının televizyonda çay içerek etkilenme olmadığını göstermeye çalışması oldu. Bugün bölgede ki kanser vakalarının fazla olması bu konu ile ilgili iddiaları gündeme getirmektedir.

ÇAYLARIN ZARARSIZ OLDUĞUNU KANITLAMAK İÇİN

Çernobil kazasının ardından o dönem Karadeniz'de yetişen çayda yüksek oranlarda radyasyon tespit edilmişti. Ancak dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, imha edilmesi gerektiği belirtilen çayların zararsız olduğunu ispatlamak için canlı yayında çay içmişti. Aral, "Artık çayınızı gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Zaten radyasyon kaynayınca geçiyor. Günde 20 bardak çay güvenli!" demişti.

Dönemin Başbakanı Turgut Özal da "Radyoaktif çay daha lezzetlidir" diyerek basına poz verirken, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, "radyasyon kemiklere yararlıdır" ifadesini kullanarak, Aral'a destek olmuştu.

ÇERNOBİL FACİASI NASIL GERÇEKLEŞTİ

Çernobil Reaktörü Ukrayna'da Kiev'in 140 km kuzeyinde bulunan tesistir. Çernobil Santrali her biri 1000 megavat (mW) gücünde dört reaktörden meydana geliyordu.

Deneyin yapıldığın gün 25 Nisan 1986'da önce reaktörün gücü yarıya düşürüldü, ardından da acil soğutma sistemi ile deney sırasında reaktörün kapanmasını önlemek için tehlike anında çalışmaya başlayan güvenlik sistemi devre dışı bırakıldı. 26 Nisan günü saat 01:00'i biraz geçe teknisyenler deneyin son hazırlıklarını tamamlamak üzere ek su pompalarını çalıştırdılar. Bunun sonucunda gücünün yüzde 7'siyle çalışmakta olan reaktörde buhar basıncı düştü ve buhar ayırma tamburlarındaki su düzeyi güvenlik sınırının altına indi. Normal olarak bu durumda reaktörün güvenlik sistemine ulaşması gereken sinyaller de teknisyenler tarafından engellendi. Su düzeyini yükseltmek için buhar sistemine daha fazla su aktarıldı ve saat 01:23'de deneyin fiilen başlatılması için koşulların oluştuğuna karar verildi. Deneyin amacı, reaktörün çalışması ansızın durdurulduğunda, buhar tirbünlerinin daha ne kadar süre çalışmayı sürdüreceklerini ve böylece ne kadar süre acil güvenlik sistemine güç sağlayabileceklerini öğrenmekti. Geri kalan öteki acil güvenlik sinyali bağlantılarını da kestikten sonra türbinlere giden buhar akışı durduruldu. Bunun sonucunda dolaşım pompaları ve reaktörün soğutma sistemi yavaşladı. Yakıt kanallarında ani bir ısı yükselmesi görüldü ve yapım özellikleri nedeniyle reaktör tümüyle denetimden çıkmış oldu. Tehlikeyi farkeden teknisyenler reaktörün durdurulmasını sağlamak amacıyla bütün denetim çubuklarını derhal sisteme sokmaya karar verdiler. Ama aşırı derecede ısınmış bulunan reaktörlerde saat 01:24'te yani deneye başlandıktan bir dakika sonra iki patlama oldu. Bu patlamanın ayrıntıları tam olarak bilinememekle birlikte, denetim dışı bir çekirdek tepkimesinin gerçekleşmiş olduğu anlaşılmaktadır.Üç saniye içinde reaktörün gücü %7'den %50'ye fırladı. Yakıt parçacıklarının soğutma suyuyla karşılaşması, suyun bir anda buhara dönüşmesine yol açtı. Oluşan aşırı buhar basıncı reaktörün ve santral binasının tepesini uçurdu. Reaktördeki zirkonyum ve grafitin yüksek sıcaklıktaki buharla karşılaşması sonucu oluşan hidrojen yanarak bütün santralı ateşler içinde bıraktı.

Patlamadan hemen sonra 31 kişi hayatını kaybetti ancak felaketin etkilerinin uzun dönemde çok daha fazla olduğu, binlerce insanı etkilediği ve etkilemeye de devam edeceği biliniyor.

ÇERNOBİL FACİASININ ETKİLERİ

İngiltere'nin Galler bölgesinde kazadan iki hafta sonra saptanan yüksek radyoaktivite nedeniyle yeşil alanlara koyun ve sığırların girişi engellenmiştir.

Araştırmalarda ilk yıl doz açısından en fazla radyoaktiviteye maruz kalan Avrupa ülkesi Bulgaristan olarak belirlenmiştir.

En yüksek radyasyon dozlarına, sayıları bini bulan acil durum çalışanları ve Çernobil personeli maruz kaldı. Çalışanların bazıları için maruz kaldıkları dozlar öldürücü oldu. Zaman içinde Çernobil'de çalışan kurtarma personelinin sayısı 600 bini buldu. Bunların bazıları, çalışmaları boyunca yüksek düzeyli radyasyona maruz kaldılar. Çöken radyoaktif iyodinden kaynaklanan çocukluk tiroid kanseri, kazanın en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Kazadan sonraki ilk aylarda, radyoaktif iyodin düzeyi yüksek sütlerden içen çocuklar yüksek radyasyon dozları aldılar. 2002 yılına kadar bu grup içinde 4000'den fazla tiroid kanseri teşhis edildi. Bu tiroid kanserlerinin büyük bölümünün radyoiyodin alımından kaynaklanmış olması çok muhtemeldir.

Bağımsız kaynaklar yüzlerce yıl boyunca Pripyat ve komşu bölgelerde yerleşimin güvenli olmadığını söylemektedirler. Ayrıca bölgeye giriş çıkışlar hala polis kontrolünde olup bazı bölgelere giriş yapılamamaktadır.

ÇERNOBİL'İN TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Çernobil faciası sonrası radyasyon yüklü bulutlar Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya'nın yanı sıra tüm Avrupa'yı etkisi altına aldı. Radyasyondan Trakya ve Karadeniz de etkilendi. Kaza sonrası yapılan ölçümlerde, bu bölgelerdeki radyasyon oranında yükseliş tespit edildi ve bazı acil önlemler alındı.

Türk Tabipler Birliği'nin ilk baskısı Nisan 2006'da yapılan "Çernobil Nükleer Kazası Sonrası Türkiye'de Kanser" başlıklı raporunda Çernobil ile sadece Karadeniz bölgesindeki Kanser vakaları arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Raporda Çernobil'deki patlama sonrasında oluşan radyoaktif bulutların 3 Mayıs 1986 Cumartesi günü Trakya'ya, 4-5 Mayıs günleri Batı Karadeniz'e, 6 Mayıs günü Çankırı üzerinden Sivas'a, 7-9 Mayıs tarihlerin Trabzon-Hopa'ya ulaştığı 10 gün sonra da tüm Türkiye'ye radyoaktif parçacıkların yayıldığı belirtilmektedir. Yine raporda hatırlatıldığı üzere dönemin yetkililerin Çernobil'in Türkiye'de üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı şeklindeki açıklamalarına karşılık radyoaktif değeri 600 Bq/kg'ın altında olduğu belirtilen ve İngiltere'ye ihraç edilen fındık İngiltere tarafından geri gönderilmiştir.

Fotoğraflar


Discovery World Belgeseli
6 yıl
PS4 Diski yavaş alıyor/alamıyor
yeni farkettiğim bir ps4 sorunu ile karşınızdayım daha önce başına gelen var mıdır bilmiyorum varsa eğer ne yaptı ne yapmalıdır.

diski veriyorum cihaza tam alırken bi yerde takılıyor zorluyor bazen alıyor bazen alamıyor kalıyor öylece.


video (video benim değil yabancılardan bu sorunla karşılaşanlar var)

6 yıl
Buton ile mysql içeriğini çekerek iframe ile değiştirmek
İyi günler

*
6 yıl
TTNET ten Superonline a gecilmelimi?
Su anda ttnette kampanyali olarak 8 mbit 50 gb akn pakete 50-55 tl gibi bir para oduyoruz. Kampanya bitiyor ya ttnetten 60 tl ye 2 yil taahut 16 mbit 50 gb akn yapicam yada superonline da 2 yil taahut tv+ alo paketi + 25 mbit 75 gb akn yapicam yine 60 tl ye fakat suphelerim var gecis suresinde aorun cikar mi?Kocaeli Golcukte destek alabilecegim bir yer varmidir?
7 yıl
PS3 HDD Sorunu
PS3 ün hdd sini pc ye takıp denedikten sonra tekrar geri takınca sistemi açamadım güncelleme istiyor yapmayı denediğimde ise kontrol ediliyor ekranında öylece kalıyor tepki vermiyor recovery mode a girip hdd yi biçimlendirmek istesemde girdiğimde belli bir süre sonra görüntü kayboluyor ve tekrar gelmiyor ama cihaz açık. restore ps3 system seçeneğinide denedim oda aynı şekilde olmakta.

Cihaz 80 Gb PS3 model CECHC04
7 yıl
Sıcak Hava tabancası önerisi lazım
7 yıl
10. Sınıf kimya sorumluluk yardımınız lazım.
İlk defa böyle birşey istiyorum acil yardımınız lazım

3,01.10²³ tane Ca atomu (ca=40gr/mol)
Kaç mol?
Kaç gr?

Frekansı 6.10 üzeri 14 Hz olan ışığın dalga boyu? (c=3.10 üzeri8)
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.