Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
10 Ağustos 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
91 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
3 hafta
HP Notebook 14-ck1002nt Donanım Güncelleme Hakkında

Arkadaşlar bir dostumun bilgisayarını biraz daha hızlandırmak amaçlı inceledim. Çok yeni teknolojilerle ilgili kısıtlı bilgim var. Daha doğrusu pratik bilgide eksiğim. Okuyoruz falan ama teknolojiye erişemediğimiz için yanlış seçim yapmak istemedim. Öncellikle RAM bellek alacağım. Sanırım görselde de görüldüğü üzere 4 GB DDR4 2666 Mhz lik bir laptop ram işimi görür. Çünkü 1 Slot boşumuz var.Ama asıl takıldığım nokta şu ki. Üzerinde 1 TB 5400 rpm disk var. Bunu çıkarıp SSD alırız falan diye düşünüyordum. Ama gerek yok. Üzerinde yanılmıyorsam SSD takmak için M2 slot var. Bunun için nasıl bir seçim yapmalıyım. Yanılmıyorsam M2 SSD diskler var, bir M2 NVME olanlar var. Bunun için NVME mi almalıyım? Yanlış seçim yapıp boşa harcama yapmayayım. Tavsiyeniz nedir?https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/95/6e/61/956e6167d10c7f8d1075a7ceccb9f358.png&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/e0/bf/fd/e0bffdf4062dd3a2a269bb5f274171b6.png&t=0&width=480&text=1
9 ay
İç Cephe Boyası Tavsiye?
Arkadaşlar Merhaba. Geçen hafta deneme amaçlı olarak 2.5 kg Filli boya ve boya malzemeleri alarak çocukların odasını boyadım. Bant çektim, zemin örtüsü vb. kullandım. Güzel ve temiz oldu. Şimdi koridoru boyamak istiyorum. Kiracıyız. Çocukların odasında kullandığımız filli boyaya 75 tl vermiştim. Açıkcası hem koridor hem de mutfağı boyayacağım 10 kg lık bir boya almak istiyorum. Ancak çok pahalı bir boya almak istemiyorum.

Fiyat performans olarak tavsiye ettiğiniz bir boya markası var mıdır? Şuan olan renge yakın bir renk almayı düşünüyorum. O yüzden kapatmada çok problem yaşayacağımı sanmıyorum.
10 ay
Benzinli Motor Yağı Filtresi & Dizel Motor Yağı Filtresi Farkı?
Arkadaşlar merhaba. Aracım dizel araç. Bugün periyodik bakıma girdik. Ancak bir problem var. Yıllardır aslında aynı yerden aldığım internet satıcısından ilk defa problem yaşadım.

MANN filtreleri sipariş ettim. Orjinal üreticisi de GM MANN olduğu için ilk defa bu işi biraz araştırmak istedim. Ancak farkettim ki satıcı bana 1.4 1.6 gibi benzinli Opel araçlar için kullanılan Yağ Filtresini göndermiş. Aracım 1.6 CDTI 136 Hp lik motora sahip dizel bir araç. Satıcıya da, yaptırdığım ustaya da sordum. "Hocam biz hepsine aynısını kullanıyoruz" diyorlar. Aslına bakacak olursak çok da boyut olarak fark yok.

Ancak kafama bir şey takıldı. Bu iki ürün arasında fiyat farkı var. Bunun sebebi ne olabilir. Dizel olanın fiyatı 104 tl iken diğeri 40-45 tl. Arada çok büyük bir fark var. Bu konuda kafam karıştı.

Kısa vadede belki sorun yaşamayacağım ama bu uzun vadede bana sorun çıkartabilir gibi görünüyor. Düşünceleriniz nedir?


https://prnt.sc/u32ya2
https://prnt.sc/u32usd
10 ay
Altınova Balıkesir arası ücreti HGS sorunu?
Merhaba. Bayramın 3.günü Gerede den İzmit e kadar normal devlet otoyolunun kullandım. Sanıyorum bayram süresince bu yollar ücretsiz.

Ancak hem yorucu olmasın, çocuklarla Kemalpaşa taraflarında falan oyalanmayalım diye önce Altınova dan, köprünün çıkışından giriş yapıp, sonra bursa çevre yoluna kadar gidip bir çıkış yaptık mecburen. Gişeler çıkışta bariyerliydi ve HGS okumadı. Ben boğuşurken bir baktım gişedeki kız hoş geldiniz ücret mi ödemek istersiniz yoksa HGS ye yansıtayım mı dedi. HGS ye yansıtmasını söyledim ve bir makbuz verip bariyeri açtı. Ardından tekrar bursadan girip bu kez balıkesir den çıkış yaptık. Yaklaşık 13 gün geçti ama hala HGS sisteminde bu geçişler görünmüyor. Problem ne olabilir. Bu heriflere bir de %25 cezalı ödemek istemiyorum.
geçen yıl
2Seconds 3XL için Mat Tavsiyesi?
Arkadaşlar daha önce deneyimi olan biri değilim. Bu nedenle tecrübeli arkadaşlara sormak istiyorum. 5 yaşında ikizlerimiz var. 4 kişilik bir aile olarak bu sene ilk kez nasip olursa bu tecrübeyi edinmek istiyoruz.

Sormak istediğim şu; Çadırımız 2Seconds 3XL modeli. Tabanı 210 * 210' luk tek odası var. Sormak istediğim soru şu. Bu ölçülerdeki bir odaya 4 kişi rahat bir şekilde yatabilmek için nasıl bir mat seçimi yapmalıyız? Şişme matlar var. Tek bir şişme mat mı almak mantıklı yoksa 2 adet almak falan mı ?

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
2 yıl
Frsky - Flysky ikinci el kumanda arıyorum...
Arkadaşlar Merhaba. Nisan ayında yapılacak olan MEB Robot yarışmasında 8 öğrencimle birlikte Mini Drone kategorisine katılacağız. İlk olarak 2 ay boyunca öğrencilerimi sadece simulasyon çalıştırmayı istiyorum. Kumanda arayışına girdik. Açıkcası çok pahalı bir hobi bu. Ancak bir şekilde bu kumanda ve drone yapımını yapmak istiyoruz. Eğer uygun fiyata ikinci el kumanda elinde olan arkadaşlar varsa PM ile ulaşırlarsa sevinirim. Bu anlamda okulumuzda devamlı kullanılmak üzere okula bağış yapmak isteyen arkadaşlarla da iletişim kurabilirim. Veya uygun fiyata fs6 gibi modelleri düşünebilirim.
2 yıl
Küçük taş izi vb. için uygulama öneri?
Arkadaşlar geri geri gelirken, kemer takılı olmadığı için sanırım sensöre güvendim ve arkadaki aracın plakalığını zorladım biraz. İndim baktım 4 yerde taş izi gibi vernik atması olmuş.

Sormak istediğim şu... Elimdeki Turtle wax premium Scratch Repair Kit(videosu aşağıda) ve rotüş boyası ile acaba deneme yapsam mı? Bu işlerde pek deneyimim yok açıkcası. Ancak tampon olduğu için zaten çok da önemli değil diyorum. Normal bir şekilde rotüş boyasını sürüp geçtim hep böyle zamanlarda.

Ancak bu kez biraz farklı olsun, pürüzsüz bir yapı ile anlaşılmasın istiyorum. Bunu yapabilir miyim acaba? Bunun için hangi adımları uygularken dikkat etmeliyim? Bu konuda tavsiyeleriniz önemli.

Araç kahverengi Zafira Tourer. Kahverengi olduğu için sanırım taş izi gibi olan bu bölümler vernik atmasından mı bilmiyorum, beyaz kalıntılar var üzerinde. Şuan hala var. Acaba onları nasıl gidermeliyim? Zımpara ile falan mı? Ya da hiç gidermeden silip kurutup rotüş boyası mı uygulamalıyım?


https://www.youtube.com/watch?v=GDK7lEeGzCk

https://www.youtube.com/watch?v=n0oEffJ5Gx4
2 yıl
Start stop kullanımı ve Motor Isısı?
Merhaba. Daha önce bu sisteme sahip bir aracım olmadı. 15 gün oldu 2013 model Zafira Tourer 1.6 cdti ecoflex satın aldım. Aracın ilk aldığımda start stop hiç çalışmıyordu. Dolayısı ile çok da dikkat etmemiştim. Çünkü akü zaten zayıftı. Start stop un çalışma şartlarını vb. biraz araştırdım. Sonrasında geçen hafta aküyü değiştirdim. Akü 20-30 km sonra şarjı tamamladı ve start stop devreye girdi.

Ancak şu dikkatimi çekti. Ertesi gün aracı çalıştırıp 400-500 m gidiyorum, daha aracın motoru hiç ısınmadan (hararet göstergesi 50 C iken) bile Start stop aktif oluyor. Bu durum araç için zararlı değil mi? Daha önce motor ısısı belli derecelere ulaşmadan start stop devreye girmez demişlerdi aslında. Yani acaba çevreye salınan C02 gazını düşeneyim derken, araca ağır zararlar verme durumu var mıdır? Turboya zararlı diyenler var, motor ısınmadan start stop çalışmaz diyen var... Bu konuda bilimsel bilgiye sahip olanlar tavsiyelerde bulunurlarsa sevinirim. Ona göre Eco düğmesi ile zaman zaman kapatmalı mıyım?
2 yıl
İsfanbul (Vialand) hakkında birkaç soru???
Arkadaşlar Çorlu' dayım. Bayramda burada kaldık. İkiz çocuklarım var. Oturup evde beklemeyelim diyorum. 4 yetişkin 2 çocuk bayramın 1.günü onları en iyi şekilde eğlendirmenin yolu sanırım bu tarz yerler. Henüz tarihi yerleri vb. gezip anlayabilecek durumda değiller. 4 yaşındalar.

Acaba Vialand' e giriş nasıl oluyor? Yani şöyle soruyum. 6 kişi toplam 700 tl bir ücret çıkıyor. Aslına bakacak olursanız 2 çocuk ve 2 ebeveyn bu araçları kullanabiliriz. Ancak diğer 2 kişi de İstanbulu bizim gibi çok bilmediği için içeriye giriş yapması gerekiyor.

Acaba giriş şekli nasıl? Yani içeriye herkes ücretsiz bir şekilde girebiliyor mu? Yoksa araçları kullanmasan bile içeriye girerken ücret ödemek zorundamısın? Bunu öğrenmek istiyorum

Not: Ne kadar acı ki 100 km uzağımızdaki Türk yurdundaki mekanı internet üzerinde ararken, google a verilen reklam linki ingilizce, arapça beliriyor karşıma. Hey gidi güzel ülkem hey... Çıkmasak mı acaba evden.
2 yıl
Bu Drone Kontrol Kumandası Alınır mı?
Arkadaşlar. Ben daha önce hiç drone kullanmadım. Ancak seneye öğrencilerimizin de isteği ve ilgisiyle MEB robot yarışmasındaki drone kategorisine katılmayı planlıyoruz. Bu kategoride aslına bakacak olursanız, drone u kullanma yeteneğine bakıyorlar. Öğrendiğime göre öncelikle iyi bir kumanda satın almamız gerekiyor. Hemen drone almayalım diyoruz. Simulasyon üzerinden kumanda ile çalışmalar yapacağız.

Bir arkadaşta 2 kez kullandığı "Radiolink AT9 2.4GHz 9 Kanal Kumanda Seti" var. 300 tl 'den veriyor. Acaba bu fiyata bu kumanda alınır mı?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.