Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
D

Yarbay
13 Nisan 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme (?)
441 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
D
6 ay
Windows 11'i hard diskle kullanan var mı?

Windows 10 hard diskle kullanınca çok yavaş çalışıyordu. Hard disk kullanımı %100'e ulaşıyordu. Bu sebeple Windows 10 kullanmak isteyenler SSD'ye geçti.


Windows 11'in hard disk performansı nasıl acaba, hard diskle kullanan var mı veya denemiş olan var mı?

D
6 ay
İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü

İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


Yıllardır Türk Telekom ADSL/VDSL kullanıyordum. Geçiş macerasını şurada paylaştığım gibi TurkNet geçiş macerası

12 Aralık 2021 Pazar günü TurkNet'e geçtim. Türk Telekom'da iken 16 Mbps kullanırken hız şöyledi:


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


TurkNet bana hattın desteklediği hızın tamamını verdi. Hızı kökledim.


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


Yüksek hız çok güzeldi. İlk gün pazar günü olduğu için fazla kullanamadım. Ama ikinci gün baktım ki sık sık kopuyor. Daha önce TurkNet'e geçenlerden benzer sıkıntıyı yaşayanlar var; TurkNet'e defalarca destek açmış, uğraşmış falan ama nafile... Bir çözüm bulamamış. Sonunda modemden olabileceğini düşünmüş ve modemi değiştirmiş. Şimdi sıkıntı yok diyor.


Benim tesbitime göre bu sıkıntı modemden değil. Signal to noise ratio (SNR) değerinden kaynaklanıyor. Çünkü Türk Telekom'dayken böyle kopmalar yaşamıyordum. Hat aynı hat, modem aynı modem. Neden şimdi olsun ki? Fark nedir? Yüksek hıza çıkmış olmak!


Hızı arttıkça SNR Margin değeri düşüyor. Hızı düşürdükçe SNR Margin değeri ise artıyor. Türk Telekom'dayken hızınızı yükselttiğinizde kopmalar yaşayınca "hattınız desteklemiyor hızınızı düşürelim" diyorlar.


Türk Telekom'dayken hat değerleri şöyleydi:


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


TurkNet'e geçtikten sonra hat değerleri şöyle oldu:


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü

Gördüğünüz gibi hat aynı hat, modem aynı modem Türk Telekom'dan TurkNet'e geçtik diye SNR Margin neden düşüyor? Çünkü hız arttı. Hattın kaldırabileceği en yüksek hıza çıktık. İnternet hızı ve SNR Margin ters orantılıdır. Hız arttıkça SNR Margin değeri düşüyor. Bu da kopmalara sebep oluyor. Şimdi hızımızı düşürerek SNR Margin'in arttığını size göstereceğim.


Gelişmiş bir arayüz sunan modemlarde SNR Margin ayarlamak için bir ayar bulunuyor. Fakat bende Türk Telekom'dan aldığım ZyXEL VMG3313-B10A modem var, modemde böyle bir ayar yok. Modem, SNR Margin değerini intenete bağlanırken en yüksek hızda bağlanacak şekilde otomatik ayarlıyor. Böylece düşük SNR Margin değerleriyle kullanıyoruz. Bu da kopmalara sebep oluyor.


Şimdi TELNET komutlarıyla modemde hız sınırlaması yapacağız ve SNR Margin'i yükselteceğiz. Benim modemde TELNET bağlantısı varsayılan olarak kapalıydı. Modeme TELNET bağlantısı yapmak için ayarlardan açmamız gerekiyor.İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


Bilgisayarınızda TELNET programı varsa kullanabilirsiniz. Yoksa şu adresten PuTTY isimli ücretsiz programı indirip kurun.


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümüwww.chiark.greenend.org.uk
Download PuTTY: latest release (0.73)
https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html
İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü

Burada daha önce modemde ayarladığınız TELNET portuna dikkat ediniz. Modeme PuTTY ile daha sonra yine bağlanmak isterseniz. Bağlantınıza bir isim verip. "Save" tuşuyla kaydedebilirsiniz.


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü

Burada gireceğimzi komutun yapısına bakalım.


xdslctl configure --maxDataRate [Download Değeri] [Upload Değeri] 100000


şeklinde olacak. Download ve Upload değerini Kbps cinsinden gireceğiz. Onun için ayarlayacağımız Mbps'yi 1024'le çarparak yazacağız. Örneğin; Download değerini 60 Mbps yapmak istiyorsak: 60 x 1024 = 61440 yazmamız lazım.


Ben şimdi Download değerini: 60 Mbps ve Upload değerini: 24 Mbps yapmak istiyorum diyelim. Bu durumda şu komutu gireceğim.


Kod

Yığını:
> xdslctl configure --maxDataRate 61440 24576 100000 > xdslctl profile --save


Yaptığımız ayarın elektrik kesildiğinde veya modemi kapatıp açtığıımzda silinmemesi için alttaki komutla kaydettik. Bu komutları veridiğimizde internet bağlantısı kesilecek ve modem yeniden internete bağlanacak. Şimdi modem değerlerine bakalım.


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü

Gördüğünüz gibi SNR Margin değeri 8.4 civarından 12.9'a çıktı. Şimdi daha istikrarlı bağlantı yapar. Fakat bu değerler bu şekilde kalmıyor. İnternetin yoğun kullanım saatlerinde SNR Margin düşebiliyor. Ben hızımı 50 Mbps ile sınırlayarak SNR Margin değerini biraz daha yükseltmek istiyorum.


Kod

Yığını:
> xdslctl configure --maxDataRate 51200 24576 100000 > xdslctl profile --saveŞimdi duruma bakalım.


İnternet Bağlantı Kopma Problemi ve Çözümü


SNR Margin değeri 15.7'ye çıktı. Internetin yoğun kullanım saatlerinde SNR Margin değeri biraz düşse bile kopma yapmayacaktır. Yukarıdaki ekran görüntüsünde "Link Uptime" değerinden anlayacağınız gibi 17 saat 27 dakika geçmesine rağmen hiç kopma olmamış.


Upload olarak 24 Mbps ayarladım ama TurkNet upload hızını 8 Mbps ile sınırlandırmış. Halbuki hat daha yüksek upload hızlarını rahatlıkla destekliyor. Her neyse o başka konu...


Ben de isterim gelişmiş bir modem alayım böyle şeylerle uğraşmayayım ama elimizde bulunan modemi değerlendirmek lazım. Para kolay kazanılmıyor. Eğer sizin de SNR Margin'den dolayı internet kopmaları yaşıyorsanız burada anlattıklarım faydalı olacağını düşünüyorum.


Türk Telekom'da 16 Mbps ile kopmadan bağlanıyordum TurkNet'e geçtim hız müthiş şekilde arttı ama sürekli kopuyordu. Türk Telekom'da kalsaydım ve daha yüksek hıza geçseydim yine böyle kopmalar yaşayacaktım. Türk Telekom da "Hattınız desteklemiyor, hızınızı düşürelim" diyecekti. Neyse fazla uzatmayalım. Bu kadar yazıyı kim okuyacak?

D
7 ay
TurkNet İlk Fatura ve Fatura Ödeme

Türk Telekom'dan TurkNet'e geçtim. 12 Aralık 2021 Pazar günü ilk bağlantım gerçekleşti.


Bugün (16 Aralık 2021 Perşembe) TurkNet e-posta adresime fatura göndermiş. TurkNet online işlemlere girdiğimde de fatura görülüyor. Faturada;


Sonraki Fatura Kesim Tarihi : 12.01.2022

Fatura Dönemi : 12 Aralık 2021 - 12 Ocak 2022


SON ÖDEME TARİHİ : 31 Aralık 2021

ÖDENECEK TUTAR : 100.64 TL


yazıyor. Anladığım kadarıyla; TurkNet aylık ücreti peşin kesiyor. Doğru mu anlamışım? Eğer o ayın ücreti peşin kesilmiyorsa; 5 gün içinde bu neyin faturası?


TurkNet'e üye olurken kredi kartı bilgilerini almıştı. Online işlemlerde otomatik ödeme talimatında kredi kartı bilgilerim görünüyor. Fatura bedelini bu son ödeme tarihinde bu karttan otomatik olarak mı çekiyor?


Kredi kartı yerine bankadan otomatik ödeme talimatı verebiliyor muyuz?


@TurkNetDestek

D
7 ay
TurkNet geçiş macerası

Bazıları TurkNet'te çok sıkıntı yaşıyor sakın geçmeyin diyor, bazıları da şansı yaver gidiyor memnun kalıyor. Gerçi bende şans yok ama yine de şansımı denemek istiyordum, TurkNet'e geçmeyi düşünüyordum. Türk Telekom taahhüdü bitmesini bekliyordum. 10 Aralık 2021'de taahhüt bitiyor. Bugün TurkNet'e internet üzerinden başvurdum. Bundan sonraki gelişmeleri paylaşacağım. TurkNet'e geçmeyi düşünen arkadaşlar için faydalı olacağını düşünüyorum.


GEÇİŞ GÜNLÜĞÜ:

--------------------

5 Aralık 2021 Pazar : turk.net websitesi üzeriden başvuru yaptım.

6 Aralık 2021 Pazartesi : TurkNet tarafından arandım. Yarın ziyaret edeceklerini söylediler.

7 Aralık 2021 Salı : TurkNet tarafından arandım. Kuryenin hastalandığı için bugün gelemediğini müsaitsem yarın geleceğini söyledi. Yarın öğleden önce müsaitim dedim. Bakalım yarın gelecek mi...

8 Aralık 2021 Çarşamba : Kurye bugün öğleden sonra 2'de aradı. Şimdi hastaneye gidiyorum. 5'ten sonra istediğin saate gel dedim. Yetiştirebilirsem sizi ararım, yetişmezse yarın öğleden önce gelirim dedi. Gelen giden yok. Du bakali yarın ne olecek?

9 Aralık 2021 Perşembe : Öğlen 2'de evden çıkmak üzereyken kurye geldi. Evrakı imzalayıp teslim ettim. Forumdaki firma yetkilisi TurkNetDestek müşteri numaramı istemişti. Bundan dolayı TurkNet tarafından arandım. Yardımcı olalım dediler. Evrakı imzalayıp teslim ettiğimi söyledim. Mesele kalmadı. Artık bundan sonraki aşamada ne olacak ona bakacağız.

10 Aralık 2021 Cuma : TurkNet tarafından arandım. Sesli onay istediler. Onay verdim. 48 saat içinde geçiş işlemi tamamlanacağını söyledi. Ayrıca öğreden sonra "Operatörünüzden cevap bekliyoruz. Sizin şu aşamada işlem yapmanıza gerek yok. Sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz." yazan SMS geldi.


16:33'te +90 216 205 09 21 numaralı telefon aradı. Gürültülü bir ortamdaydım. Gürültüden tam anlayamadım ama yanlış anlamadıysam "TurkNet'ten arıyoruz. Hattınızda bir sorun yaşıyor musunuz? Kesilme kopma var mı?" gibi bir şey dedi. "Ben daha TurkNet'e geçmedim ki" dedim. "Nasıl olur? Geçmiş olmanız lazım. E-posta adresinize modem ayarları gitmedi mi? E-posta adresiniz ... değil mi?" dedi. Söylediği e-posta adresi doğruydu. Telefonu kulağımdan 6-7 saniyeliğine uzaklaştırmak zorunda kaldım. Tekrar kulağıma getirip konuşmaya çalıştım ama cevap vermiyordu ben de telefonu kapattım. Dolandırıcı mıdır neyin nesidir anlamadım.


11 Aralık 2021 Cumartesi : Geçiş işleminin tamamlanmasını bekliyorum. Bugün geçemedik.

12 Aralık 2021 Pazar : Saat 13:30'da cep telefonuna geçtiş yapıldığına dair mesaj geldi. Kullanıcı adı ve şifre gönderildi. Türk Telekom internet bağlantısı kesildi. TurkNet'in gönderdiği kullanıcı adı ve şifre ile internete giriş yaptım. Speedtest hız sonuçlarını aşağıda paylaşıyorum. Online işlemlere girdim. Sabit telefonu iptal ederek yalın internet talebinde bulundum.


Türk Telekom'dayken hız testi:


TurkNet geçiş macerası


TurkNet'e geçtikten sonra hız testi:


TurkNet geçiş macerası


Hız farkını görüyorsunuz. TurkNet uzak ara önde TurkNet geçiş macerası 


Bir haftadır Türk Telekom'dan TurkNet'e geçiş sürecinde yaşadıklarımı sizinle paylaştım. Evrak imzalamak için kuryenin geliş saatini denk getiremedim biraz sıkıntı yaşadım. Ama müsait bir zaman bularak onu hallettim. Bir de geçiş işlemleri sırasında şüpheli numaradan dolandırıcı olduğundan şüphelendiğim kişiler aradı. Onlardan da paçayı kurtardım. Nihayetinde TurkNet'e geçiş yaptım. İnşallah bundan sonrası da güzel devam eder.


Geçiş işlemleri sırasında yardımlarını esirgemeyen @TurkNet Destek 'e çok teşekkür ederim.


TurkNet'e geçmek isteyen arkadaşlar 1 ay ücretsiz kullanmak istiyorsanız referans kodu: UGV14IP97HPY

D
geçen yıl
Bu bilgisayar en yeni hangi Fifa'yı çalıştırabilir?

Merhaba arkadaşlar,


Bilgisayarın özellikleri şöyle:


Intel Core i7-920, 2800 MHz

6GB RAM

nVIDIA GeForce GTX 650

240GB SSD

1280x1024 çözünürlükte en yeni hangi Fifa'yı çalıştırabilir?


Bazı Fifa'ların minimum sistem ihtiyaçlarında 8GB RAM yazıyor ama YouTube'da 6GB RAM'le çalıştırabiliyorlar. Minimum 8GB gerekiyorsa 6GB RAM'le nasıl oynuyorlar?

D
geçen yıl
Türk Telekom'dan alt yapınızı yeniledik mesajı geldi

Türk Telekom'dan yüksek hızlı intenet için alt yapınızı yeniledik mesajı geldi. Modem arayüzüne baktım. Hat değerleri aşağıdaki gibi. Bu hat değerleri ile en fazla hangi hızda internet kullanabilirim? 50 megabit hız kullanabilir miyim?

   VDSL Training Status:  Showtime

                   Mode:  VDSL2 Annex B

           VDSL Profile:  Profile 17a

           Traffic Type:  PTM Mode

            Link Uptime:  1 day: 6 hours: 16 minutes


      VDSL Port Details      Upstream        Downstream

              Line Rate:     4.221 Mbps      16.456 Mbps

   Actual Net Data Rate:     4.094 Mbps      16.383 Mbps

         Trellis Coding:        ON               ON

             SNR Margin:      28.3 dB          27.9 dB

           Actual Delay:         0 ms             0 ms

         Transmit Power:       4.1 dBm          8.4 dBm

          Receive Power:      -5.6 dBm          1.1 dBm

             Actual INP:       0.0 symbols      0.0 symbols

      Total Attenuation:       9.8 dB           7.6 dB

Attainable Net Data Rate:    36.011 Mbps      77.392 Mbps

Türk Telekom'dan alt yapınızı yeniledik mesajı geldi
D
2 yıl
İnsan Bazen Tutunacak Bir Dal Arıyor

İnsan Bazen Tutunacak Bir Dal Arıyor


D
2 yıl
Ürünün Kutusunu Atmadan Önce Düşünmek Lazım

Adam haklı ürünün kutusunu atmadan önce düşünmek lazımD
2 yıl
Kod nasıl yazılıyor?

Kod nasıl yazılıyor?


dir c:\windows\system32

D
2 yıl
Elazığ meydanında g*te krem süren pazarlamacı
Kanal 23, bir vatandaşla Suriye operasyonu konusunda röportaj yapıyor. Arka planda krem satan bir pazarlamacı, kremi bir dayıda denemek istiyor. Bu dayı pantolonu indiriyor. Satıcı, sırtından aşağı kuyruk sokumuna doğru... Yok anlatamayacağım, siz kendiniz seyredin. Bu ne yaaa...

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle