Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
23 Mart 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
11 üye
Görüntülenme (?)
146 (Bu ay: 4)
Gönderiler Hakkında
6 yıl
Büyük Jant, Kule Gergisinin Yol Tutuşa etkisi ve Atmosferik Motor ile Yokuş nasıl çıkılır


Kaan, hafif gazlamalı, virajlı, Lancer hakkında ufak bilgilerin eşliğinde keyifli bir dağ yolculuğuna çıktı.
İyi seyirler.
6 yıl
Test || 2005 Mitsubishi Outlander 2.4 A/T


Bu Sefer Mitsubishi Outlander test etmeye Bilecik'e gittik.
İyi seyirler.
6 yıl
İbb Beyaz Masaya Başvurdum Ümitliydim (SS'li)
Selamlar,

Sürekli kullandığım yollardaki çarpıklıkları ibb beyaz masaya yazdım bakalım nasıl olacak? Daha önce yaptığım bir başvuru neticesinde Akasya, Uzunçayır Metrobüs durağı, otobüs durağı ve Kadıköy kavşağında bir düzenleme yapılmıştı. O yüzden umutluyum bakalım.
1.
quote:

Trafik ışıkları senkronizasyon sorunu - Merhabalar. Özellikle Akşam iş çıkışlarında kullandığım güzergah olan Ayrılıkçeşme - Maltepe Sahil yolu arasındaki ışıklandırmalarda yeşil ışık zamanı yetmemesi ve yeşil dalga ile ilgili senkronizasyon sorunları vardır. Taşköprü cd. Acıbadem cd. kesişimindeki ışıklarda özellikle Kadıköy tarafının uzun süre bekletilmesi sonucu (https://goo.gl/maps/TNb9cucZqWD2) akış ilerlemesinde sorun yaşandığı gibi şoförlerin alternatif yollarla sokak aralarından katılım sağlamaya başlamaları çıkılmaz bir hale getirmektedir. Bazı zamanlar bu trafik Kadıköy çıkışına kadar etkileyebilir. Aynı Zamanda bu ışıkları geçtikten sonra u dönüşünün yapılabildiği Kemal Tahir Halk Kütüphanesi önündeki ışıklandırmanın bazı zamanlar önceki ışıklarda en önde olmama rağmen burada tekrar kırmızı ışığa yakalanmama sebebiyet verecek şekilde asenkron çalışması yığılmayı daha da arttırmaktadır. (https://goo.gl/maps/1H7TSQ1A9Ww) 26 Aralık cuma günü Şükrü saraçoğlundaki ışıkların çalışmaması neticesinde oradaki trafiğin ciddi oranda azaldığını ayrıca belirtmem gerekecek. Bu ışıklar için de zamanlamayla ilgili düzenleme yapılmasında fayda vardır. (https://goo.gl/maps/oi3P5yBmQXv) Bu zamanlama tespitlerini ise Salı günleri Kadıköy Salı pazarının olduğu iş çıkış saatlerinde yapmanız daha doğru bir tespit yapmanızı sağlayabilir. Bilgilerinize.

2.
quote:

Maltepe Minibüs Yolu trafiği - Merhabalar, Maltepe Minibüs yolu yani Bağdat caddesi özellikle minibüs şoförleri tarafından sürekli dur kalk'a bağlı olarak tıkalı bir biçimdedir. Aynı zamanda caddenin 2 şeritli olmasına rağmen sağ şeritlerin sürekli park eden araçlar neticesinde tek şeritten ilerlemesi ve duran, müşteri kapmaya çalışan minibüslerin de ilerleyen şeritte durması neticesinde bir başıboşluk hakimdir. Söz konusu minibüs işletmeciliğinin Dünya'da çağdışı kalmasını düşünürsek minibüslerin özel halk otobüsüne dönüştürülmesi konusunda ve belirli duraklar haricinde durmama konusunda bir çalışma yapmanız her bölgede olduğu gibi Maltepe'de de trafiğin bir nebze rahatlamasını sağlayacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam ya Konya ya Kayseri'de 2 minibüsü 1 otobüse çevirme şeklinde bir uygulama ile minibüsler kaldırılmıştı.

3.
quote:

Bostancı Kavşağı sonrası güney yanyol yapılmama durumu - Merhabalar, Daha öncesinde K15712567888 numarası ile twitter ile başvurmuş olduğum cevaba karşılık gelmemesine bağlı olarak başvurumu daha da detaylandırmamın uygun olacağı düşündüm. Yoğunluk haritasında daha önce duyurusu yapılmış olan Anadolu yakası d100 güney ve kuzey yanyol çalışmalarının kuzey tarafı mezarlığa doğru dönecek olan kavşak haricinde tamamladınız ve çalışmanız konusunda teşekkür eder tıkanıklığın Kozyatağına taşındığı bölge için de ivedilikle bir sonuca varmanızı bekliyoruz. Özellikle Bostancı kavşağı sonrasında Maltepe yönünde Küçükyalı tabelası ile gösterilen kısmın kapalı tutulması ve yanyol, ana yol ve emniyet şeritleri ile yoğun zamanlarda 7 şeride çıkan yolun 3 şerit + 1 emniyet şeridine daralması sonucu ciddi bir yığılma söz konusudur. Güney yan yol girişinin (https://goo.gl/maps/kvmDaXvHr3p) açılması ve düzenlenmesi; düzenleme için zaman var ise ana yolun sağ tarafındaki büyük genişliğin kullanılmayacak şekilde beton bariyerlerle öncesinde gelen şeritlere istinaden daraltılması akışı hızlandıracaktır. Hatta aynı durum maltepe kavşağına gelmeden benzinlik yan yolun da düzenlenmesi gerekmektedir (https://goo.gl/maps/StPvpJpVhKx).


bakalım bakalım
6 yıl
Toyota Yaris GRMN hk.Toyota, güç ve yüksek performansı bir adım öteye taşıyan yeni modeli Yaris GRMN’yi tanıttı. Motorsporlarına 17 yıl aradan sonra tekrar dönen Toyota, WRC’den ilham alarak ürettiği Yaris GRMN ile segmentinde performans çıtasını daha da yukarıya taşıyor. Ralli aracı ile standart Yaris arasında köprü kuran Yaris GRMN, sadece 400 adet limitli olarak üretildi. Üretilen bu 400 adet ise online ön satışa çıktıktan sonra 3 gün içinde tamamen tükendi. Yaris GRMN’nin motoru, spor otomobil üreticisi Lotus tarafından modifiye edildi ve hem yazılım hem de donanım anlamında mühendislik servisi alındı. Performans odaklı otomobil tutkunları tarafından heyecanla karşılanan Yaris GRMN, 1.8 litrelik kompresörlü motoru, 212 BG güç ve 250 Nm tork üretimiyle de sınıfında öne çıkıyor. Yaris GRMN’nin maksimum hızı ise 230 km/s ile sınırlandırıldı.

Hassas mühendisliğin bir eseri olarak üretilen otomobil, mümkün olan en iyi sürüş deneyimini vaat ediyor. Adını, Toyota’nın motorsporları departmanı olan Gazoo Racing ve efsanevi Nürburgring Pisti’nden alan GRMN, bu pistin yakınlarında konumlandırılan bir ekip tarafından geliştirildi. Bu sayede pistte ve normal yolda üstün sürüş dinamiklerine ulaşıldı.Çarpıcı ve performans odaklı bir tasarım

GRMN’nin her açıdan fark yaratan özellikleri, tasarımıyla da kendisini belli ediyor. Yaris WRC yarış otomobili gibi, GRMN versiyonu da sadece üç kapılı olarak üretiliyor. WRC otomobilinden ilham alan GRMN, birçok farklı dış tasarım detayı barındırıyor. Kanat tipi arka spoyler, özel arka tampon tasarımı, arka difüzör, petek dokulu ön ızgara ve ralli araçlarındaki gibi arka tampon altında ortadan çıkan ikizkenar şekilli egzoz çıkışı dikkat çeken detaylar arasında.

Aynı zamanda Toyota Yaris WRC yarış aracındaki gibi özel bir beyaz dış renge sahip olan Yaris GRMN’nin, kaputu, yan kapı altları ve yan aynaları gibi noktaları kırmızı ve siyah detaylarla renklendirildi. Ayrıca siyah renkli tavan da, kontrast yapmak amacıyla tercih edildi. GRMN aynı zamanda 17 inç hafif alaşım BBS jantlara, daha büyük frenlere ve beyaz kaliperlere sahip.

Yaris GRMN, kompresörlü motorun başarılı bir şekilde araca entegre edilmesiyle yüksek seviyede performans sağlayacak ve sürücülerin tepkilerine en yüksek oranda tepki verecek hale getirildi. Aracın çevik yol tutuşu, güçlendirilmiş şasi, sıkılaştırılmış ve alçaltılmış süspansiyon, Sachs Performance amortisörleri ve Torsen sınırlı kaydırmalı diferansiyelle destekleniyor. Büyük hava kanalcıklarına sahip dört pistonlu kaliperlere sahip ön fren diskleri ise, kontrol edilebilir bir durdurma gücü sağlıyor.İç tarasımdaki büyüleyici sportif tarz

Yaris GRMN’nin iç tasarımı da tamamen kendine has özelliklere sahip. Aracın içerisindeki her nokta, yüksek performansı yansıtacak şekilde tasarlandı. Toyota Boshoku tarafından tasarlanan özel spor koltuklar, sınıfının en iyi konforunu ve vücut desteğini sağlıyor. Süet kaplama koltuklar, kalite ve his açısından da beklentilerin üzerine çıkıyor. İç döşeme, kapı iç kaplamaları ve tavan ile birlikte kabindeki siyah ağırlıklı renk teması ise aracın sportif imajını güçlendiriyor.

Küçük çapa sahip direksiyon simidi ise, GT86 coupe’den alınarak Yaris’in kendine has tarzına uygun hale getirildi. Direksiyonun üst bölümünde yer alan kırmızı çizgi detayı ise, aracın rallilerden esinlendiğinin altını çiziyor. Bununla birlikte motor çalıştırma düğmesi, alüminyum pedal seti, alüminyum kaplamalar ve TOYOTA GAZOO Yarış Takımı’ndan ilham alan açılış animasyonuyla çalışmaya başlayan TFT ekran, aracın özel bir karaktere sahip olduğunu vurguluyor.Standart Yaris ile aynı bantta üretiliyor

Toyota’nın yeni performans otomobili, sadece Avrupa’da satılan ilk GRMN modeli değil aynı zamanda Avrupa’da üretilen ilk GRMN olarak dikkat çekiyor. Toyota’nın Fransa fabrikasında üretilen araç, standart Yaris’in üretim hattına başarılı bir şekilde entegre edildi. Böylece Toyota, seri ve düşük adetli üretime sahip iki modeli aynı bantta üretebilme başarısını gerçekleştirdi.

Her bir Yaris GRMN modeli, fabrikanın en deneyimli teknisyenlerinden oluşan özel bir ekip tarafından bir araya getiriliyor. 20 civarında teknisyen, Yaris GRMN’nin kaynak, boya ve montaj gibi farklı üretim atölyelerinde sorunsuz bir şekilde üretilmesini sağlıyor. Aracın sınırlı üretime sahip olması, performans odaklı Yaris’i daha çekici ve özel hale getiriyor. Yaris GRMN’nin üretimi günde bir vardiyadan olmak üzere günde 7 otomobille gerçekleştiriliyor.Efsanevi pist Nürburgring’de geliştirildi

Yaris GRMN, özel olarak Avrupa’da geliştirildi ve dünyanın en çok rekabet edilen pazarı olan B segmenti performanslı hatchback sınıfında beklentileri aşacak hale getirildi. İlk konsept 2015’te tamamlandıktan sonra Avrupa üretimi bir prototip, Almanya’daki efsanevi Nürburgring yarış pistinin yakınlarındaki özel Toyota tesisine gönderildi. Burada Avrupa ve Japonya’dan özel olarak seçilmiş bir grup, aracı zorlu Nordschleife pistinden, çevredeki dağ yollarına ve hızlı otobanlara kadar her türlü yolda kapsamlı testlerden geçirdiler.

Geliştirme programı sırasında arka difüzörün ortasından çıkacak şekilde tasarlanan egzoz, motor soğutma yönetimi, yüksek seviyede sağlamlık ve araç ağırlığının kontrolü gibi birçok zorlu noktanın üstesinden gelindi. Proje yoğun ve kapsamlı çalışmalarla birlikte yalnızca iki yıl içerisinde konseptten üretime hazır hale getirildi.

Yaris GRMN’den eşsiz bir performans

Yaris GRMN’nin kalbinde, yüksek performans vermek üzere geliştirilen segmentinde eşsiz bir motor yer alıyor. 1,798 cm3 2ZR-FE motoru, Toyota’nın İngiltere fabrikasına üretiliyor ve modifikasyonları uzman spor otomobil üreticisi Lotus tarafından gerçekleştiriliyor. Motor daha sonra Fransa’ya gönderilerek, özel olarak işaretlenmiş numaralandırılmayla 400 adetle sınırlandırılmış otomobillere yerleştiriliyor.

10:1 sıkıştırma oranı ve Dual VVT-I akıllı değişken oranlı emme ve egzoz subaplarıyla, motor 212BG / 6800 d/dakika güce sahip ve 250Nm / 4800 d/dakika’da tork üretiyor. Önden çekişli Yaris GRMN, altı ileri manuel şanzımana ve Torsen sınırlı kaydırmalı diferansiyele sahip. 100 km/s hıza 6.4 saniyede ulaşan Yaris, 400 metreyi 14.2 saniyede kat edebiliyor. Maksimum hızı ise 230 km/s’de sınırlandırıldı.

1,135 kg ağırlığa sahip Yaris GRMN’de, detaylara verilen önemle birlikte otomobilin ağırlığından da tasarruf edildi. Böylece güç/ağırlık oranı açısından 5.35 kg başına 1 BG rakamı elde edildi. Yaris GRMN’nin sınırlı motor alanına yerleştirilen kompresör, soğutma ünitesi, emme ünitesi akıllı ve kompakt bir biçimde entegre edilerek yerden tasarruf sağlandı. Ayrıca motor performansı açısından da son derece kritik olan soğutma konusuna da önem verildi. Kompresör için intercooler ve motor için radyatörün önüne soğutma yerleştirildi. Ayrıca daha büyük hava girişleriyle motorun soğutması da iyileştirildi.

Kaynak: JDM Spirit Turkey
6 yıl
Uzun Dönem Kullanımı ile Subaru Impreza 2.5 Atmosferik


Mehmet'in kaale almadığı Blob eye 2.5 atmosferik otomatik Imprezası hakkında yaşadıkları ve yaptıklarını bir videoda toparladı.
İyi seyirler.
6 yıl
Basık ve Egzozlu Honda Civic Si Toplamaca - 3. Bölüm Geldi


Mehmet'in İtalyan arkadaşının açık arttırmayla aldığı Honda Civic Si'ını inceliyoruz. Tamamen toparlanmamış olan bu araç için işlemler neler oluyor kısaca görüyoruz.
İyi seyirler.

2. Bölüm3. bölüm
6 yıl
Lexus’tan Yeni Crossover Konsepti

Otomotiv dünyasında birçok ilke imza atan Lexus, 2018 Kuzey Amerika Otomobil Fuarı’nda tanıtacağı yeni konseptiyle bir kez daha farkını ortaya koymaya hazırlanıyor. Detroit’te gerçekleştirilecek ve tüm dünyanın bir kez daha yakından takip edeceği fuarın gözdesi olmaya hazırlanan Lexus’un yeni konsepti, LF-1 Limitless olacak.

Yeni nesil crossover araçların tasarımının nasıl olacağını simgeleyen LF-1 Limitless, isminden de anlaşılacağı gibi tüm sınırları ortadan kaldırarak özgür tasarımıyla ön plana çıkacak.

Tasarımının yanı sıra lüksün ve performansın da sınırlarını yeniden tanımlamaya hazırlanan LF-1, Güney Kaliforniya’daki Calty tasarım stüdyolarında yaratıldı. Yenilikçi tasarıma sahip ve teknolojik modelleriyle öne çıkan Lexus, LF-1 konseptiyle ilgili bazı tasarım detaylarını 15 Ocak’taki fuar öncesi sergilemeye başladı. Bu detaylarda, aracın aerodinamik farları ve iki parçalı tavan spoyleri dikkat çekiyor.

Kaynak: JDM Spirit Turkey
6 yıl
Fransa Jura Dağlarına Çıkış ve İniş


Kaan'ın Lüksemburg'ta kaldığı ve yakın yerleri gezdiği yayınlanmamış bir video ile Jingle Bells eşliğinde yeşilliklere boğuluyoruz. Hepinize iyi yıllar.
İyi seyirler.
6 yıl
Emniyet şeridi kullanılır hale gelince daha rahat trafik olması
Özellikle dün farkettim. Kozyatağı TEM çıkışının oraya EDS aracı koydukları zaman emniyet şeridini kullananlar olmadığından daha kalabalık bir trafikle karşı karşıya kalınırken, dün mesela bu araç olmadığından ve emniyet şeridine girmememe rağmen daha kısa sürede evime vardım.

İronik ama bottleneck sorunu olmamasından (5 şeridin 3 şeride inmesi hali) daha hızlı bir yolculuk yapabildim. zaten bu trafiğin başlıca nedenlerinden biri de bottleneck durumunun yolda çok yaşanması.

İstisnai cuma trafiğini buna katmıyorum.
6 yıl
Mitsubishi Lancer 1.6 Invite Test
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle