MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
12 Nisan 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
357819 Gün Cezalı
357435 gün 2 s. 35 dk.
Gönderiler Hakkında
geçen yıl
HİÇBİR ZAMAN KIZIN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKAMADIM
HERKESTEN UTANIYORUM
2 yıl
VW Multimedya Android Versiyonu Bulamıyorum!!
VW araçlarında kullandıkları multimedyaların hem dış tasarımını hem de yazılım ekranlarının tasarımlarını seviyorum fakat eksik özellikleri tamamlamak için mutlaka Android versiyonlarına geçmek lazım oluyor.

Bu sebeple VW tasarımına çok yakın (iç-dış) andorid versiyonlarını bulamıyorum.

Çinliler hala ms sans serif fontlarını kullandıkları için onların versiyonlarının tasarımlarını sevmiyorum. Daha estetik olan başka üreticiler (çinli) ya da avrupa versiyonlarını bilen varsa yardımcı olabilir mi ?

Ses önemli ama 1. önceliğim değil o yüzden aracın orijinal ses kalitesinde olması yeterli. Görsel açıdan VW'ye en yakın marka model olabilir mesela.
3 yıl
Güvenli araç Tavsiyesi (50bin liraya kadar)
Sevgili arkadaşlar, annem ve babamın bindiği 180 bin km de şanzımanı dağıtan Clio Symbol'den sonra ben onlar adına biraz daha güvenli bir araç düşünmek istiyorum. Kendisi Duster tarzı bir araç düşünüyor. Forumdaki Stepway ESP testini düşündğümde içime kurt düşüyor.

Sizden ricam 50 bin liraya kadar olabilecek en güvenli araç tavsiyesi.

Yakıt dizel tercih edilir ama alternatif olarak LPG de düşünülebilir.
4 yıl
Aracımın Penceresini nasıl açayım ?
Ah be DH otomobil sevdalıları, nerde o eski hipnotize edici konu başlıkları nerde şimdi liseli başlıkları.

Sevgili Admin arkadaşlara belki onlarcası yazmıştır fakat forumun kalite göstegesi, TIK sayısından ziyade elde ettiği süreklilik demektir. Şu an 5-6 sene önce(hatta 10 sene diyesim var da neyse) foruma katılmış gerçek paylaşım yapan kişilerin sayesinde hala bir şeylerden haberdar olup öğreniyoruz. Yeni üyelerin (2-3 senelik çitlenbiklerin) foruma katkıları ve forumu etkin kullanım oranlarını paylaşır mısınız ?

İstediği bilgiyi aldıktan sonra bir daha uğramayanlar mı dersin, 2 günde 500 mesaj yazan Z kuşağı "internet fenomeni adayı" mı dersin, saygısızlık diz boyu mu dersin, yersiz ve anlamsız tartışmalar mı dersin bilmem ama forumun bu bölümünün biraz daha vizyoner bakış açısına ve kontrole ihtiyacı var diye düşünüyorum.

Yeni nesile lafım yok, onlar istediği gibi hareket edip davranabilir ama Site sahibi veya adminlerin forum kalitesini artırmakla ilgili bir düşüncesi, aksiyonu var mı acaba ? Yoksa gittiği yere kadar hacııııı... mantığıyla mı ilerliyor.

Anketi de ironi yapmak için açtım. Yani forum konularının ve tartışmalarının aynası olarak düşünün... Başka bir amacım yok, yanlış anlaşılmasın.
5 yıl
60-70 Bin ARASI 2. EL AİLE ARABASI
Öncelikle Yardım eden/edecek bütün arkadaşlar sağolsunlar.

Nasip ise bayram öncesi için bu hafta acil olarak bir aile aracı bakıyorum. Geniş bir araç olması lazım.Günlük min 90km yol gidiyorum. araçta çok vakit geçirdiğim için konfor ve donanım ön plana çıkıyor.

3 ayda bir de 1000km Şehir dışı yol yapıyorum. Dolayısıyla yakıt üzmemesi lazım.Senelik ortalama 35-40 bin km yol yapıyorum. Bunun için de manuel alınmaz kesin otomatik olacak.
Sıfır düşünmüyorum çünkü çok km yapıldığı için aracın senesi ile km uyumu alıcıların kafasında ikinci elde sıkıntı oluyor. Bu da elden çıkarması kolay bir araç almam gerektiğini söylüyor.
Bu kısa betimlemeden sonra sizlerin engin tecrübesine dayanarak tavsiyelerinizi bekliyorum.
5 yıl
Samsung J5 vs Sony M4 Aqua -Kısa karşılaştırma-
Merhaba Arkadaşlar,

Hem Samsung J5 hem de Sony M4 Aqua modeli mevcut. Android için giriş seviyesi bir telefon olduğunu düşünüyorum. Başka bir konuda yazdığım bir mesajdan dolayı bir arkadaş mesaj atmış tercih yapmakta kararsız kalmış. Ona yazdığım bilgileri buraya koyarak başka istifade etmek isteyenler için de belki bir katkım olur.

Bu teknik bir inceleme değildir. Benim şahsi gözlemlerimi barındıran bir mesajdır. Mesajlarınızı ve konu içi tartışmaları bu yönde devam ettirebilirsek çok sevinirim.

Bana göre (!) M4'ün tasarımı hem gençler için hem de aile büyükleri için daha iyi.

-Foroğraf çekimi ve video çekiminde (sony'de özellikle görüntü sabitleyici çok çok başarılı, yaşlılar için çok büyük avantaj) M4 çok rahat J5'ten daha iyi.
-Şarz konusunda J5 çok iyi.
- Ekran renk ve görüntü kalitesinde bana göre J5 daha iyi (amoled farkı)
-Hız olarak J5 daha iyi (büyükler için sıkıntı çıkarmayacağını düşünüoyrum)
-Su ve toza karşı M4 çok çok daha iyi.
-M4 Ekranında gorilla glass vardı sanırım.
-Sony'de telefon içinde yüklü olarak gelen (gereksiz) sistem programı J5'e göre daha az ve daha faydalı uygulamalar mevcut.
- Her iki telefonda da yerleşik hafıza 8GB olduğu için çok büyük problem. Fotoğraf ve video çekenler çok sıkıntı yaşar. Alırken dikkat edin o yüzden her ikisi için de 16gb olanını tavsiye ederim.
Biz o telefonu Haziran ayında bir tanıdığımız sayesinde SONY TR merkezden piyasadan daha ucuza aldığımız için tercih etmiştik. Gayet memnunuz.

Sonuç olarak Akıllı telefon'a ilk defa geçecek gençler için ve Aile büyüklerine alınabilecek iki telefon olarak görüyorum. Yukarıdaki basit değerlendirmeye göre tercih yapılabilir.


6 yıl
Jaguar Doğu Avrupa'ya yeni fabrika açıyor (TR Listede yok)
Jaguar Land Rover 2008'de Hintli TATA Motors tarafından alındıktan sonra Orjin ülkesi İngilterenin haricin gelişişmine devma ediyormuş.

Çin ve Brezilya'ya açtığı fabrikalardan sonra Doğu Avrupa için de Polonya, Slovakya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerden birinde daha fabrika açmayı planlıyormuş.

Geçen sene 462.678 araç satışı yaptıktan sonra bu seneki hedefi 500.000 araç satışıymış.

Yeni açacağı fabrika kapasitesi de 250.000 adet/yıl olacakmış ki bence çok büyük bir yatırım. Yani bir Oyak-Renault ve TOFAŞ büyüklüğünde fabrika açacak.

Maalesef Türkiye'miz listede yok. Neden Acaba ? Yoksa yerli araba yapacağız o yüzden mi ? Ya da içerdeki siyasi çalkantılardan dolayı şerefli yalnızlık ile bütün dünyadaki trendleri kaçırmamız mı sebep oldu ?

Vah ki ne vah...Kaynak
6 yıl
Avrupalılar Çin'deki Büyüme Hızını Kaybetti !!!
Avrupalı araç üreticileri, Çin'de son 3-4 senedir yakaladıkları hızlı büyüme oranlarını kaybetmiş görünüyormuş.

BMW CEO'su Norbert Reithofer "O büyüme hızları artık eskide kaldı. Onlar bir gelgit gibiydi, 3-4 sene çok güzel büyüyoruz diye şımarıyorduk ama evet artık bitti" demiş. Uzun zamandır çin otomotiv pazarı 2 haneli büyüm oranlarıyla giderken geçen sene ilk defa %9.9 büyüme oranıyla 19.7milyon/araç seviyesine gerilemiş. Hatta bu artışın da Çin markalı SUV ve Minivan'lar sayesinde olduğunu belirtmiş uzmanlar.

Bu sene için de Çin Otomotiv üreticileri birliği binek araçlarda %8'lik bir artış bekliyormuş. Volvo CEO'su Hakam Samuelson ise Şangay OtoShow'u bize marketin %7 civarında bir artış beklentisinde olduğunu gösterdi demiş.


Orta vadede(3-5 sene) benim yorumum, uzun zamandır Avrupalılar tarafından Çin'e yapılan muazzam yatırımlar (trilyon dolarlardan bahsediyoruz) yavaşlayacak ve tekrar Avrupa pazarına yoğunlaşılacak (Türkiye de dahil olur sanırım). Sonra yeni bir pazar trendi belirlenip sektörün soluk alması sağlanacak. Sistem böyle işliyor...Kaynak


6 yıl
Volkswagen'den Yeni Premium Araç C Coupe GTE (Passat-Pheaton arası)
Mevcut passat ve Pheaton arasında olacak araç concept olarak çıktı ama şimdiden beğenileri toplamaya başladı. Walter da silva reyiz şöyle demiş, "saloon araçlar çok değişime uğradı, bu yeni modelde de araç arka tasarımı 2 kişilik coupe tarzı bir yaklaşım sergilendi ama çok daha fazla kişiselleştirme opsiyonuyla."

Genel özellikler;

-->8-speed automatic gearbox
-->The TSI 210 PS ve electric motor 124 PS. Batarya 14.1 kWh kapasitede.
-->Hybrid araç totalde 245 PS ve 500 Nm tork...
-->0-100 8.6 saniye, max hız 232 km/h
-->Sadece elektrik ile 50 km menzil var.
-->Kombine gidişte 130km/h hızla 2,3 L/100 km yakıt tüketimi ve 55 gr CO2 salınımı varmış.
-->2 adet 12.3 inç'lik infotainment ekranların bir tanesi gösterge panelinde (cluster) diğeri de ön konsolda bulunuyor. Gariban şoför kardeşimiz, arka koltuktaki kodaman amcaların randevularını, gidecekleri mekanı ve yol tarifini bu 12.3'lük ekran ile görebileceği bir arayüz bile varmış yani. (para işte!!!)
-->Arka koltuktaki yolcular için 4.5 inch'lik dokunmatik ayar paneli (klima vs) ve yine ön koltukların arkasasında 9 inchlik tablet mevcutmuş.


E-Mode diye bir özellikten de bahsedeyim; İçten yanmalı sistem (motor) devredeyken 8 ileri şanzıman aktif durumda oluyor. E-mode tuşuna basıldığında şanzıman ile kavrama plakası (clutch) ayrılıyor ve direk olarak elektrikli motor devreye giriyor. Elektrik tükendiğinde ise tekrar kendiliğinden kavrama kapanıyor ve 8 ileri devreye giriyor.

Aynı şekilde GTE butonuna basınca hem motor hem de elektrik sistemi devreye giriyor ve Allah ne verdiyse yardırıyormuş... (245PS-500nm tork, uuuu baby)


Şimdi tekrar okudum da bildiğin VW fanboyu gibi yazmışım ama değilim bak baştan söyleyim. Gayet temiz bir amaçla başladım işe sonra şunu da yazayım şunu da belirteyim derken baya uzun olmuş. Daha çok özellik var da çevirmeye üşendim valla...


Saygılar...


6 yıl
Land Rover Çinli rakibine boyun eğdi (Land Wind X7)
Land rover-Evoque çakması olan ve Çinde Jianling markası altında LandWind X7 modeliyle üretilen SUV araç satışını engellemek için hiçbir şey yapamıyor. Mecburen kabul etmek zorunda kalmış.

Jaguar Land Rover CEO'su Ralf Speth, "Bu copy-paste olayına çok kıl oluyorum ama kanun yok, bizi koruyan bişey yok biz de nasıl biliyorlarsa öyle yapsınlar" tarzında bir açıklama yapmış.

Çin'li LandWind X7 24 bin euro civarına satılırken Evoque 72 bin Euro civarına satılıyor.

Jianling'den amcalar da Shanghai araba fuarında stantında elemanlar ziyaretçilere lanwind'in özelliklerini gösteren broşürler dağıtmışlar ve üzerinde şöyle yazıyormuş; "İthal araba ? Hayır, Çinli araba..."

edit: Kaynak vermeyi unutmuşum
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.