MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
08 Nisan 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
27 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
9 yıl
win 8 de avira sorunu..
Windows 8 e avira antivirüs programını yükledim. Sorunsuz çalışıyor ancak biraz önce kaldırmaya çalışırken mavi ekran çıktı ve bilgisayar resetlendi. Defender ı devre dışı bırakıp tekrar denedim yine resetlendi bilgisayar. Avirayı kaldıramıyorum. Format dışında bir fikri olan var mı?
11 yıl
Klasörleri film, müzik vs. afişi olarak görebiliyormuyuz?
Bu işe yarayan bi program yada win üzerinde yapılcak bi uygulama mevcut mudur? Amaç film klasörlerinde klasör simgesi yerine filmin yeterli büyüklükte bir afişi gözükecek..
12 yıl
...
...
13 yıl
Daha Hızlı PS3
Playstation 3’ lerimizin biraz daha hızlı olmasını kim istemezki? Hız durumunu etkileyen parametleri araştırırken, bir sitenin yapmış olduğu harddisk deneyi ile karşılaştım ve sizlere aktarmak istedim. Bu testin sonucunda anlayacağız ki Playstation 3'lerimiz daha hızlı olabilirler. Bu yazıda çeşitli sitelerden derlediğim bilgiler ile Playstation 3 içerisinde kullandığımız harddiskin önemini kavrayıp "daha hızlı bir Playstation 3" nasıl olur onu göreceğiz.

İlk olarak RPM nedir onu bir anlayalım;
"Ar-pi-em" şeklinde okunan bu terim, İngilizcesi " Revolutions Per Minute"in kısaltması olup bir dakikada ki(Disklerin) dönüş sayısını ifade eder. Bilindigi gibi sabit disklerin içinde verilerin yazdığı manyetik diskler bulunur. Bu diskler çok hızlı bir şekilde döner ve manyetik başlık ile diskler üzerinde okuma/yazma işlemi yapılır. Masaüstü bilgisayarlarında kullanılan sabit disklerin çok büyük bir kısmı 7200 Rpm değerine sahiptir. Yani içerisindeki diskler dakikada 7200 kere dönme özelliğine sahiptir. Dizüstü bilgisayarlar ve harici disklerde bu sayı 5400 Rpm olarak göze çarpıyor. Mesela bir harddisk alırken ya 7200 nedir ki hep bu var dediginizde. Eğer 7200 den yukarı bulabiliyorsanız alın. Çünkü size zaman kazandıracağına emin olabilirsiniz. Bir disk dakikada ne kadar fazla tur atarsa veri yazma ve okuma işlemi de o derecede hız kazanmış olacaktır. (1)
Sözü geçen plakların resimleri;
Testi daha iyi anlamak için bazı değeleri sizlere aktarmak istiyorum.
Mesela 5 MB'lik bir bilgiyi hardiksten okumak istiyorsunuz, burada hemen rpm hızı devreye giriyor ve şu neticeye varıyorsunuz.
Sonuç zaman değerleri şu şekilde;
• 5400rpm hızında hadisk: 1 saniye
• 7200rpm hızında hadisk: 0,85 saniye
Tabi ki 7200 rpm ile bu işlem daha hızlı oluyor. Bu zamanlama değerleri doğru olmamakla birlikte sadece aradaki hız farkını sizlere daha iyi anlatabilmek için kafamdan yazmış olduğum değerlerdir.
Hıza etki eden diğer bir etmen ise harddiskin büyüklük olarak hangi teknoloji ile üretildiğidir. İnch olarak büyüklüğü ise bu durumu değiştiriyor. Değerlere bakarsak bu durumu daha iyi anlayabiliriz. Yine 5 MB'lik bir bilgiyi harddiksten okumak istiyorsunuz.
Sonuç zaman değerleri şu şekilde
3,5' 7200 rpm hızında harddisk: 0,85 saniye
2,5' 7200 rpm hızında harddisk: 1 saniye
Buradaki değerler yine doğru olmamakla birlikte sadece hız farkını sizlere daha iyi anlatabilmek için kafamdan yazmış olduğum değerlerdir. Buradaki sonuç ise şudur; hardiskin üretildiği büyüklük, hızını negatif yönde ektiliyor. Gerçek değerler ise şu şekildedir; 7200 RPM hızındaki 3.5" sabit diskler 90 MB/s'ye kadar aktarım hızları sunarken 2.5" sürücüler ciddi şekilde daha düşük hızlı olmaktadır. (30 - 50 MB/s seviyesinde), 1.8" modeller ise çok daha yavaştırlar.(3)
Test ve sonuçları (2)
Bu testte 2 çeşit harddisk kullanılıyor. Büyüklükleri sabit olup kapasiteleri farketmeksizin 5400 rpm ve 7200 rpm iki harddisk Playstation 3'e takılıyor. Bazı oyunların çalışma süresi ve bazı yüklemelerin zamanları kayıt ediliyor. Buyurun bu noktalara bakalım...
PS3 açılış zamanı;
• 5400rpm hızında harddisk: 15.7 saniye
• 7200rpm hızında harddisk: 13.5 saniye
Menüdeyken oyunların arkaplan resimlerinin yüklenmesi;
• 5400rpm hızında harddisk: 1.9 saniye
• 7200rpm hızında harddisk: 1.9 saniye
Tekken 5: Dark Resurrection oyununun toplam yüklenmesi;
• 5400rpm hızında harddisk: 25.8 saniye
• 7200rpm hızında harddisk: 23.3 saniye
Tekken 5: DR, oyununda ilk dövüşün yüklenmesi;
• 5400rpm hızında harddisk: 5.5 saniye
• 7200rpm hızında harddisk: 4.8 saniye
Oyundan Playstation 3 menüsüne geri dönme;
• 5400rpm hızında harddisk 5.6 sec
• 7200rpm hızında harddisk 5.4 sec
Version 1.82 yi Playstation 3’e yükleme;
• 5400rpm hızında harddisk: 1min 58.6 saniye
• 7200rpm hızında harddisk 1 min 54.2 saniye
Bu testin onucunda;
Hardiskimizin rpm olarak hızı gerçektende Playstation 3'müzün yükleme hızına etki ettiğini anladık. İlerleyen günlerde rpm hızınları artırılmış hardikslerin piyasaya sürüleceğini düşünerek daha hızlı bir Playstation 3'ümüz olacak. Hardisk alacak akradaşlarımız rpm hızı yüksek olan hardiskler alırlarsa daha mutlu olacaklar.


Alıntı : http://www.playstationturk.com/JReviews-rop-showcontent-id-27.html
13 yıl
PS3 te 1080i olarak çalışan bi oyun yokmu?(varmış ama hepsi değil. :) )
Dikkat ettim benim ps3 display settings ten 1080i olarak ayarlı olmasına rağmen oyun çalıştığı anda 720p ye geçiş yapıyor. Halbuki xbox360 ta settings te ayar ne ise o modda çalıştırıyor oyunları.. 1080i de oyun oynayabilen varmı ps3 te?
13 yıl
Vista Ultimate 'ten Media center kaldırılabiliyormu?
Arkadaşlar, vista ultimate içinde yüklü gelen media center'ı ve explorer 7 yi sistemden kaldırmak istiyorum. Bilenler yardım edebilirmi?
Browser olarak opera tercih ediyorum, media center a ise hiç ihtiyacım yok. Bilgisayarda muzik işleri ile uğraştığımdan mümkün olduğu kadar performans adına optimize etmek istiyorum.
13 yıl
Xbox360 Ultimate
Xbox Ultimate ve yeni nesil
Microsoft ünlü oyun konsolunun yeni sürümünü hazırlıyor, Xbox, PS3 ve Wii arasındaki büyük konsol savaşı yeniden başlıyor.

Microsoft sonbaharda ünlü oyun konsolunun yeni bir sürümünü pazara sunmaya hazırlanıyor. Dedikodulara göre bu sürüm PS3 ile ciddi anlamda rekabet edebilecek.

İlk teknik detaylar ise şöyle: HDMI arayüzü üzerinden Full-HD (1080p), WLAN, HD-Sound, bir HD-DVD sürücü ve 320 GB büyüklüğünde bir sabit disk. 65 nm üretim süreci sayesinde Xbox Ultimate daha az ısı oluşturacak ve böylece daha basit bir soğutma sistemi ile gelecek. Bu durum oyun konsolunun neredeyse sessiz olacağı anlamına geliyor.

Bunun dışında bir IPTV hizmeti de cihaza entegre edilecek. Bu sayede kullanıcılar internet üzerinden televizyon seyredebilecek.

Fiyat ve bulunabilirlik konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/8198415.asp?gid=198&sz=18951
14 yıl
Portal oynadınızmı?
Orange box' taki Portal oyununa bakayım dedim bugün, akşam başladım 3-4 saatte bitti oyun.. Başta zor gibi gözüktü ama alışınca hızlı hızlı geçmeye başladım bölümleri. bi iki yerde takıldığım oldu ama çok uzun sürmedi. Çok güzel bir oyun tavsiye ederim herkese.. Tam beyin jimnastiği.. Aslında biraz daha uzun ve daha zorlaşarak devam etseymiş daha iyi olacakmış..

14 yıl
Elite lerde dvd drive'ı anlamak?
65nm modeli beklemekten sıkılıp dayanamayıp ntsc-u elite aldım. Aldımda bunu firmware yapıcam şimdi ama drive'ın benq mu lg mi vs. ne olduğunu nasıl anlıycaz? Disk tablası iki küçük bir büyük delikli.. Bide elite lerin cpu su 65nm imiş doğrumudur?
14 yıl
ps2 ye chip taktırmak için beşiktaşta yer tavsiyesi?
Bir arkadaşın ps2 sine chip taktıracağız. Beşiktaş civarlarında bildiğiniz güvenilir bir yer varmı? Birde Chip ler konusunda son durum nedir? Hangi chip'i tavsiye edersiniz? ps2 slim değil..
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.