Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
08 Şubat 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
26 üye
Görüntülenme (?)
300 (Bu ay: 6)
Gönderiler Hakkında
4 yıl
SİLİNEBİLİR
SİLİNEBİLİR
5 yıl
TR Psn ''BOYKOT'' Sürekli Değişen ve Dengesiz Fiyatlar
Bu nedir arkadaşlar. Birisi bana açılasın bunu.

SOUL CALIBUR 6 DELUXE


610 lira bir oyun.

Bugün itibari ile Assassin's Creed Odyssey 210 liradan 340 liraya çıktı.

Bütün oyunların fiyatları dengesiz. Sürekli değişiyor.


Bir oyun 210 lira başka oyun 310 lira. Dün başka olan fiyat bir gecede başka oluyor. Birinin deluxe fiyatı 350 lira birinin 610 lira bu kadar saçma olamaz.

ALMAYIN ARKADAŞLAR, BİZ TEPKİ GÖSTERMEZSEK BÖYLE DEVAM EDECEK.

Bu fiyatların döviz kuru ile bir alakası yok artık.

Kafalarına göre fiyatlandırma yapıyorlar.
5 yıl
''IMPULSE'' Youtube Red (2018) Yeni Jumper
''IMPULSE'' Youtube Red (2018) Yeni Jumper

Filmi ve Kitabı olan Jumper serisinin 4.kitabını anlatacak olan Youtube Red'in yayınladığı dizi.

1.bölüm yayınlandı.6 yıl
Kışlık Giyim Hakkında Bilgiler - Kışın üşümeyin - GÜNCEL (2023)
Selamlar arkadaşlar.

Hem mesleğim gereği, hem de hobim gereği uzun yıllardır kışlık ekipmanlarla iç içeyim. Kullanmadığım marka kalmadı diyebilirim. Hazır kış yaklaşıyorken sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Zamanında bir kaç konuda bot olsun mont olsun çok fazla yanlış bilgi var, genelde konularda düzeltmeye çalıştım. Şimdi genel bilgi vermek istiyorum.

Kesinlikle özel bir marka alın çok iyidir demeyeceğim. Temel bilgilerle, doğru ürünü almanızı sağlamak amacım. Bazı markaları da tavsiye edeceğim.

Botlarla başlayalım.

Son dönemde herkes gore-tex bot alma hevesinde nedeni, kesinlikle su geçirmez diye bir yanılgı var.

Satıcı - Abi bu botlar gore-tex asla su geçirmez, ben 3 yıldır giyiyorum, sorun yaşamadım.

Bu satıcıya asla güvenmeyin.

Gore-Tex in kendisi 6 ay su geçirmezlik garantisi verir.

Öncelikle şu Gore-Tex e bir açıklık getirelim.

Gore-Tex bir kumaş çeşidir değildir. Gore-tex su geçirmez ve nefes alabilen bir membran (zar) çeşididir.

Firmalar kendi dokuttukları kumaşları gore-tex membran ile birleştirilmesi için Gore’a gönderirler. Kimi firmalar Gore’dan yalnızca membran satın alıp laminasyon işlemini kendileri yaparlar.

Gore-tex bir botu uzunca bir süre kullandığınızda gore-tex de çatlaklar meydana gelecektir, bu çatlaklar zamanla büyüyecek ve kumaş özelliğini kaybedecektir. Su geçirecektir.

- Ama ben giyiyorum su geçirmedi hiç. Olabilir.

Çünkü su geçirmezlik ne kadar metreküp su da ne kadar basınçla su aldığı ile alakalıdır. Botunuz yeni ise 1 saatlik sağnak yağmurun altında sizi koruyabilir ama 2 yıllık bir gore-tex bot 1 saatlik sağnak yağmurda ayakkabının bükülme yerlerinden su alacaktır.

Öncelikle bilmeniz gereken, bir botun su geçirmemesi için kaliteli ve kalın bir deriye sahip olması gerekir. Deri botlar gore-tex botlara göre daha güçlü ve daha uzun süre dayanıklıdır. Kesinlikle suni deri botlardan bahsetmiyorum burda. Orjinal %100 deri.

Deri botların da şu şekilde bir dezavantajı vardır. Gore-tex hava alan bir kumaştır, deri botlar da bu durum oldukça azdır. Bu da ayakta terleme ve koku yapar. Dahası nemlenmeye neden olur. Nemle konusuna ayrıca değineceğim.

Aslında almanız gereken bot, dışı ince deri kaplama içi astarı gore-tex olan botlar genellikle en iyi şekilde kullanım sunacaktır.

Yağmur için konuştuk biraz da kar için konuşalım. Kar yağmura göre çok farklıdır. Öncelikle şunu bilin, üzerinden dikiş olan herşeyden kar suyu geçer. Tek parça bot olmadığı sürece o kar suyu geçecektir.

İsterseniz deri olsun isterseniz gore-tex yada bambaşka bir kaplama, üzerinde dikiş varsa kar suyu geçer.

Kar suyunun geçmesi de yine yağmur gibi, ayağın karın içinde ne kadar uzun süre kaldığı ile alakalıdır. Karda yürürken mümkün mertebe ayaklarınızı kara batırmamaya çalışın yada üzerinde kar kalmamasına dikkat edin.

Tamamen kar kaplı bir yerde yürüyecekseniz, kesinlikle plastik balıkçı çizmelerinden alın, ayağınızdaki bottan çok daha iyi koruyacaktır. Dikiş yoksa kar suyu da asla geçmeyecektir.

Bot dedik, yağmur, kar dedik. Öncesinde nem konusuna değinmiştik. İşte aslında çok önemli ama herkesin atladığı yer geldi.

-Ben bot aldım onca paraya ayaklarım üşüyor ısınmıyor, sanki ıslak ıslak su geçirmiş gibi.

İşte bunun nedeni giydiğiniz çoraplar ve kullanım şekli.

Bir temel bilgi daha vereceğim.

Kışın botlarınızı giyerken içine yünlü kalın çoraplar giyiyorsunuz. Dışarda işe giderken ayaklarınız üşümüyor. Ama sonra siz o botlarla, o çoraplarla ofiste, dükkan da çalışıyorsunuz. Açık alandan kapalı alana aynı botla, aynı çorapla kullanmaya devam ediyorsunuz. Ayaklarınız iyice ısınıyor, hatta terliyor. Isınan ayaklarla dışarı çıktığınızda o ayaklarınız asla ısınmayacaktır. İsterseniz dünyanın en iyi botunu giyin asla ısınmaz, ıslak gibi üşürsünüz. Bunun nedeni nemdir. Nem kurumadığı sürece o ayaklar üşüyecektir.

Ayaklarınızın nemlenmemesi için kesinlikle sentetik bazlı özel kış çoraplarını kullanın. Nem tutmayacak çorap olması 1.kuraldır. Ayaklarınız kesinlikle kuru kalmalı. Yünlü çoraplar kullanmayın. Yün nemi tutar ve asla kurumaz, ayaklarınız da asla ısınmaz. Çok üşüyorsunuz 2 kat çorap giyerek ısıyı muhafaza edebilirsiniz. Ama unutmayan nemi tutmayan sentetik bazlı kış çorapları olmalı.

Eğer dışarda yürüyüp işe gidiyorsanız, gittiğinizde çoraplarınızı değiştirin. Botlarınızın bağcıklarınız açın, ayağınız hava alsın. Mümkünse kapalı alanlarda bot giymeyin. 2. bir ayakkabınız olsun kapalı alanda, hava alan bir spor ayakkabı olabilir. Bu şekilde iç dış kullanımında ayaklarınız nemlenmeyecek ve üşümeyeceksiniz.

Bot almak isteyen arkadaşlar, kullandıkları şehire göre değişir. Hafif kışı atlatan şehirler gore-tex botlar yeterli olabilir. Ağır kış geçiren şehirlerde kesinlikle üzerinde az dikiş olan deri botlara yönelmeleri gerekir. Her zaman yedek çorap taşıyın. İç dış mekanlarda kullanıma dikkat edin.

Alınabilecek bot markaları için.

Merrel - Millet - Solomon - Aku

Bu 4 markayı kullanımınıza göre tercih edebilirisiniz. Bu markalar gerçekten spor ayakkabı kadar rahat ve kullanımına göre kaliteli bot yapan firmalardır.


Botlar hakkında genel bilgilerden sonra.Montlar konusuna gelelim

Bilmeniz gereken çok basit bir kural vardır.

3 katman kuralı.

1. Katman - Kullanım yerine göre içlik.

2. Katman - Dolgu Malzemesi ( kaz tüyü,elyaf, polar )

3. Katman - Su ve rüzgar geçirmez dış kabuk.

Bu kuralı uyguladığınız sürece kullanım yerinize göre kışın rahat edersiniz.

Küçük bir genel bilgi vereyim, her insanın soğuk direnci farklıdır. Bu direnç yaş, boy, kilo, cinsiyet hatta yediğiniz yemeğe göre değişir. Onun için ben o marka mont aldım üşümedim, ben aldım terledim demenizin nedeni bundan ibarettir.

Ben yine de en genel geçer bilgileri verip, minimum sapma ile doğru seçimleri yapmanızı sağlamak istiyorum.

1.Katman - İçlik.

Bu daha çok kışın karlı bölgelerde olan arkadaşlarımız için önemli. İçlik de önemli olan PP değeridir.

PP (Polipropilen) bu değer %60 ın altında olmamalıdır. %70 ve üzeri olması en iyisidir. O zaman sizi gerçekten koruyacak bir içlik giyersiniz.

İçlikler aynı şekilde çorap gibi, nemi dışarı atan özel kumaşlardan olması gerekir. Nem tutan içlikler sizin için çöpe atılmış paradan ibarattir. Sizi ısıtmak yerine aksine varolan ısınızı emerek size zarar verir.

İçlik için - Millet ve Lafuma markaları alınabilecek markalardır.


2. Katman Dolgu Malzemesi. (Ara Katman)

En iyi yalıtım malzemesi kaz tüyüdür. Kat tüyünün doluluk derecesine göre soğuktan koruma oranı artar. 550 fill dolumlu bir kaz tüyü Türkiye şartlarında sizi oldukça iyi koruyacaktır.

Bu sokakta gördüğümüz ince meşhur The North Face kaz tüyü montlar aslında ara katman içindir. Ama yağmur yağmadıkça kullanılabilir.

Dış katmanı - Gore-Tex yada başka bir su geçirmez kaplama olmadığı sürece kaz tüyü montlar yağmurda giyilmez. Islandığı zaman hem kuruması uzun sürer hemde malzemenin ömrünü kısaltır.

Kaz tüyünün dışında elyaf ve polar da ara katmanda koruma sağlayacak diğer materyallerdir.

Elyaf malum, lakin polar için önemli bir şey söz konusu. Polar alacaksanız eğer, Gore-Tex gibi polarların da ''Polartec'' olmasına dikkat ediniz. Polartec de Gore-Tex gibi teknolojik bir yapıdır.


3. Katman - Su ve rüzgar geçirmez dış kabuk.


Dış katman en önemlisi.

Kışın sizi üşüten en önemli etkenlerden biri de rüzgardır. Aldığınız dış katmanın özel rüzgar gerçirmeyen kumaş olması sizi soğuktan oldukça koruyacaktır.

Su geçirmeyen bir çok teknoloji var. (Gore-Tex, Hyvent...)

Bunların dışında kumaşın kaç Membran olduğu önemlidir. Yine aynı şekilde kaç metreküp suya kaç saat dayandığı da bu Membran seviyesi ile ölçülür. Membran ne kadar yüksekse su geçirmezlik o derece yükselir.

Dış katmanında nefes alan kumaştan olması yine aynı şekilde önemlidir.

Her anlamda ter, nem kışın sizin en büyük düşmanınız bunu unutmayın.


Bu 3 katman kuralı dışında, şehir içinde böyle giyinmek zorunda değilsiniz.

Örnek olarak 2 katman montlar artık bolca satılıyor. İç katman polar,elyaf, kaztüyü, dış katman yağmurluk olanlar. Genel olarak bunları tavsiye ediyorum.

Hatta bazı markalarda tek parça kaztüyü mont olup dış kaplaması yağmur ve rüzgar geçirmez montlar oluyor. Bunlar sizi kışın en iyi şekilde koruyacak montlardır. Kaz tüyünün pahalı olması nedeniyle aynı şekilde içi elyaf olup dışı rüzgar ve yağmur geçirmez montlar da mevcuttur.

Mont için önerebileceğim markalar.

The North Face, Millet, Helly Hensen, Solognac(özellikle fiyat performans için)


Elimden geldiğince çok fazla detayla sıkmadan genel bilgiler vermeye çalıştım. Umarım yardımcı olmuşumdur. Marka tavsiyelerimde alınabilecek ve Türkiye şartlarında kullanılabilecek markalar önermeye çalıştım, üst seviye daha çok marka mevcut ama bizim ülkemizde o kadar üst seviyelere çıkmaya gerek yok. Gereksiz gösteriş masrafı olur

Her türlü sorunuz için konudan devam edebiliriz.
9 yıl
Legends (2014 TV Mini-Series) - Sean Bean
9 yıl
Fifa 14 Ps4 garip bir sorun. Yardım Lütfen.
Arkadaşlar şimdi alakasız bir sorunla karşı karşıyayım çözemedim.

Ana kullanıcım ile Fifa 14 e giriyorum, oyuna girince kırmızı olup 2.kola dönüyor.

Ps4 ana kullacı kendi kullanıcım, alt kullanıcı kolu açınca mavi oluyor, psn e geçince tekrar mavi oluyor çözemedim bir türlü.

Ayarlarda sıkıntı yok, ana kullanıcı belli.

Sürekli ayarlar değişiyor.
10 yıl
Atelier Escha & Logy: Alchemists of the Dusk Sky J-RPG KARDEŞLİK
Harika bir j-rpg arkadaşlar, ortak almak isteyen varsa alalım beraber 120 lira psn de.
10 yıl
Dark Souls 2 ( Kardeş Aranıyor ) Önsipariş Hediyeleri Kaçmasın.
Psn de önsiparişte, 130 lira.

65 v 65 olarak alabilecek kardeş arıyorum.
10 yıl
Russian Blue Kedi Aranıyor
Yoruldum artık aramaktan en son bizim foruma yazam dedim. Belki çıkar.

6 aydır arıyorum yok arkadaş.

Olanların hepsi russian blue bile değil, satın almak gibi bir düşüncem yoktu ama sonunda ona da başvurdum.

Satan da yok. Türkiye'de bu tür yok sanırım.

Bulan duyan olursa ulaşsın bana lütfen.
10 yıl
Dr.Pepper, Mountain Dew, Welch's, Cherry Pepsi Türkiye de [SS] li
Bir çok kez forumda konusu geçti. Amerika'da çok meşhur olan gazozlar. Yurtdışına gidenlerden getirilmesi istenen gazozlar.

Ben uzun zamandır İstanbul'da arıyordum bunları. Hatta Tr de bir çok yerde aradım.

Bayramın için memleketim Adana'ya geldim. Yine muhabbeti geçti. Arkadaş heryerde olduğunu söyledi. Amerika'nın incirlik üssünden getiriyorlarmış. Gittik alınacak yere. Mekanın adı da Amerikan Pazarı Ve işte bu caps ı çektim. 1 koli de kendime diet dr.pepper aldım.

Arayan arkadaşlar için açtım başlığı aslında. Adana'dan temin edebilirler.

12 li koliler halinde satılıyor. Kolisi 25 lira, tanıdıksa 20 liraya veriyorlar


Markaların bir çok çeşidi de mevcut resimde görüldüğü gibi.


 Dr.Pepper, Mountain Dew, Welch's, Cherry Pepsi Türkiye de [SS] li
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle