Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
05 Şubat 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
509 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
geçen yıl
Asla Yüksek Ücretler İle Monitör Almayın

Herkese merhaba, uzun yıllardır PC oyuncusuyum, daha çok hikaye tabanlı, hardcore oyunlar oynuyorum, gece herkes yatmışken karanlıkta bir Outlast oynamak şu hayatın genel geçer sıkıntılarından alır götürür beni...


Uzatmadan konuya geleceğim; gece oyun oynadığım için de kullandığım monitörde kontrast değerleri, black uniformity durumu, ışık sızması, glow vs olmaması benim için diğer herşeyden daha öncelikli. Birkaç senedir çok çeşitli monitörler aldım, denedim kullandım ve neredeyse tamamını iade ettim. Şu anda LG 32GK850G model Va panel bir monitör ile idare ediyorum. İade ettiğim monitörlerde;


IPS olanlarda: maalesef berbat kontrast düzeyleri ve iğrenç ışık sızmaları ve ips glow ile asla tahammül edemedim, alışmaya çalıştım ama yapamadım. Evde Sony marka bir tv kullanıyorum, ondaki kontrasta alıştığımdan mıdır nedir, asla bir ips panele tolerasyon gösteremedim. İşin üzücü yanı vakti zamanında bu ışık sızmalarını bazı modellerde Youtube'ta kişiler panel ile çerçeve arasına bant vs koyarak kendileri çözebiliyor iken, yıllardır Amazon gibi sitelerde binlerce monitör ışık sızması nedeni ile iade edilmiş ve binlerce dolar zarar oluşmuş iken halen daha ips türevi panellerde bu konuda hiçbir geliştirmenin ve kalite artışının olmaması. Hele tüketiciler olarak Oled denen muhteşem kontrast veren panelleri görmüşken gerçekten IPS'lerdeki bu durum (örn: 900 küsür kontrast değerleri) kabul edilebilir bir durum değil bence.

TN: Competetive bir oyuncu ve e-sporcu olmadığımdan hiç bakmadığım bir tür ama IPS ve VA paneller bu kadar hızlanmışken bence çağ dışı bir teknoloji. Bir ara HP Omen 27 model denemiştim ama gerçekten rezalet ötesi idi.


VA: Benim kullanım senaryoma en çok uyan panel tipi bu. Sorunları var evet ve bunlar öyle basit sorunlar değil. Panelden panele değişen ghosting ve blacksmearing durumu o kadar yüksek düzeyde olabiliyor ki yurtdışında da incelemelerde denk geliyorum kişilerde bulantı ve baş dönmesine bile neden olabiliyor maalesef. Mesela Xiaomi'nin 34 inç modelini denemiştim ve şu an kullandığım LG'den çok daha berbat ghosting ve blacksmearing yaşadım; iade etmek zorunda kaldım. Ve her ne hikmetse hepsi kavisli üretiliyor ve bu nedenle ışık sızması da kaçınılmaz oluyor. Düz VA panel bulamıyoruz artık. Samsung Odyssey G7 serisi ile VA panellere çağ atlattı, ghosting, smearing tarih oldu ama çok agresif bir kavis ile üretiliyorlar ve çok kötü ışık sızmaları olabiliyor, neden bu kavis konusunda ısrarcılar anlayamıyorum.


Sadede geleceğim son yaşadığım 2 hezimeti anlatarak. Acer Predator x35 modelini sipariş ettim, full aray olan, 2300R kavis var bunda da artık sorun yaşamam diye ama maalesef tam bir fiyasko çıktı o da. Uniformity çok kötü idi, beyaz ekran ve siyah ekranda lekeler gölgeler, arka aydınlatmanın olduğu yerlerde, ve köşelerde yine ışık sızması... bu cihaz yurtdışında tam tamına 2500 dolara satılan bir cihaz! LG'nin en üst oled teknolojisi olan evo panellerinden bile daha pahalı. Mini led'lerden veya Sony'nin muhteşem full array led tvlerinden bile daha pahalı. Bu kabul edilebilir birşey değil!!!


Diğer fiyasko Aorus Fv43U model oldu; 43 inç, Va, HDR 1000 sertifikalı amiral gemisi tv-monitör. Onda ne oldu derseniz, resmen kenar aydınlatma nedeniyle, ekran çepeçevre, halka şeklinde, kenarlara doğru renklerde soluklaşma bozuklaşma ve sararma mevcut; aslına bakarsanız yine bir ışık sızması vakası. Onu geçtim asıl rezalet BGR piksel dizilimi nedeni ile yazılarda okunmayacak düzeyde berbat bir bozukluk(RGB panellerde bu olmuyor), internette Cleartype ile vs sorunu çözenler olmuş ama yok abi asla çözüm değil, panel yapısı berbat. Onun dışında osd menüsü içler acısı, piksel piksel saçma sapan bir görüntü, güncelleme sorunlu asla yapılamıyor; internette yüzlerce şikayet var vs vs


Velhasılı kelam, TV'lere bakıyorum, menüleri özelleştirmeleri, özellikle LG'nin oyun odaklı özel arayüzleri, onun dışında TV'lerdeki kontrast düzeyleri ve ışık sızması vs durumlarındaki azlık, Oled panellerin muhteşemliği karşısında şahsım adına bir daha asla monitör almayacağım. Bundan sonra artık yüksek hz tv ler yaygınlaşıyor ve bu monitör dediğimiz çöp yığınlarına onların yarı fiyatlarına onlara 1000 basan tvler alabiliriz. Evet en düşük tv 42 inç bu bile çoğumuz için büyük bir değer ama adamlar bu tvlere verdikleri önemi maalesef monitörlere vermiyorlar, yapacak birşey yok.


Beni heyecanlandıran tek bir monitör oldu; o da Alienware'in QD-oled panelli monitörü. Fiyatının 1300 dolar olduğu söylerniyor. Ülkemize makul fiyat ile gelirse ortalığı yıkar diye düşünüyorum. Bakalım göreceğiz. Biraz uzun oldu yazım ama bu monitör konusunda çok doluyum, sizlerle paylaşmak istedim tecrübelerimi de.

3 yıl
32 İnç 4K Panel Neden Üretilmiyor?
Arkadaşlar gerçekten merak ediyorum, Flat, 32 inç 4K VA panel bi oyun monitörü yok piyasada, özellikli bir sebebi var mı? Ya da gelecek olan modeller var mı duyurulan? 43 inç var, 27 inç var ama 32 neden yok ben hala anlayamıyorum en ideal boyut 4K için bence monitör bazında 32 inç yani, yanlış mı düşünüyorum?
3 yıl
Acer Predator XB273KGP Vs. Gigabyte Aorus FI27Q-P, Hangisi Mantıklı?
Başlıktaki 2 modelden hangisi daha mantıklı olur sizce? Fiyatları aşağı yukarı aynı. Acer 4K, 144Hz, Gigabyte 2K ama hem 10 bit hem de 165Hz... İkisi de IPS ve 27 inç. 4K ekran kartım GTX1080 için çok uygun değil ama 3000 serisine geçince elimde iyi bi monitör olması açısından Acer da aklımı çelmiyor değil. Gerçi nVidia 3000 serisinde de 4k'da yeni nesil oyunlarda 144 FPS'leri görebileceğimizi sanmıyorum ama...
4 yıl
RAM Desteği Hakkında
Arkadaşlar merhaba, işyerimde kullandığım Lenovo V410z AIO pc'ye RAM takviyesi yapmak istediğimde maalesef makinanın 2. RAM slotunun çalışmadığını gördüm. Cihaz fabrika çıkışlı olarak 8gb 2400mhz DDR4 Ram ile geliyor, sitesinde ve internette yaptığım kontrolerde 16Gb'a kadar desteklediğini öğrendim. Boş olan RAM slotuna fabrika çıkışlı RAM'i de kendi aldığım RAM'i de taksam anakarttan hata alıyorum ve bilgisayar açılmıyor.

Şimdi maalesef yeni aldığım RAM elimde patlamış oldu, bu noktada şunu yapmak istiyorum; 16gb tek kanal RAM takabilir miyim çalışan slota? Maksimum RAM sınırına illa dual channel kullanarak mı çıkmamız lazım, slotlardan birine hiç RAM takmadan çalışan slot üzerinde de maksimum RAM sınırına çıkabilir miyiz?
4 yıl
Lightroom Muadili Program Arıyorum
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 1 senedir maalesef fahiş fiyatlar ödeyerek Adobe Lightroom denilen programı kullanmaktayım, ancak son zamanlarda sinirlerimi bozan bazı yönlerinden dolayı ve dün de farkına vardığım bir sorundan dolayı bir daha Adobe ürünlerinin yüzüne bile bakmak istemiyorum. Son 6-7 aydır gelen güncellemelerle programların arayüzlerinden Türkçe dil desteği kaldırıldı; dil desteğinin olmaması çok mu büyük bir sorun diyebilirsiniz ama asıl iğrençlik şurada; programı satın alana kadar internet sitesindeki tüm arayüzler, ödeme sayfaları hatta Creative Cloud yazılımı bile Türkçe; ama Lightroom ve Photoshop İngilizce, kurduktan ve kullanmaya başladıktan sonra süpriz!!!

Abonelik ücreti tahsis edilmeye çalışılması zaten ayrı bir iğrençlik; Adobe'nin tekelciliğine karşı nefret geliştirdim açıkçası.

Dün nasıl bir sorunun farkına vardım; ben açıkçası Photoshop sevmiyorum çünkü 1 fotoğraf üzerinde saatlerce işleme yaparak fotoğrafı maviden sarıya döndüren ve bunu etik gören bir fotoğrafçı değilim ki zaten böyle bir işleme türüne ihtiyacım yok; mesleğim fotoğrafçılık değil, bir de bu kadar ayrıntılı işlerle uğraşacak zamanım yok. Bu yüzden Lightroom her zaman benim için daha iyi bir seçenek oldu. Ancak dün bir yarışmaya fotoğraf göndermek istediğimde acı gerçeği farkettim ki; Lightroom benim ham haliyle düzenleyip Jpeg olarak "full kalitede" kaydettiğim tüm fotoğrafların DPI değerini 240 yaparak kaydediyormuş. Bunu görünce kan beynime sıçradı, bütün ayarları kurcaladım ama bilen bilir; son güncellemelerle kayıt seçenekleri o kadar kısıtlı ki; neredeyse hiçbir ayarı değiştiremiyorsunuz. Adobe müşteri desteğe bağlandım ve o kadar lakayt ve bilgisizler ki; uygulama dil desteğinin olup olmadığından bile haberleri yok; DPI vs olaylarına girmiyorum bile. Keşke tüm dünya bu aptal firmanın tekelciliğinden kurtulsa diyeceğim ama mümkün değil...

Coral yazılımlarını denedim, arayüzleri berbat; GIMP eklentiler kurmadan RAW desteklemiyor; DXO Fujifim x_t3 makinamın rawlarını açamadı... Ivır zıvır ayarlardan arındırılmış, sade hızlı fotoğraf düzenleme yapabileceğim, Lightroom benzeri iyi ücretli/ücretsiz yazılım önerilerinize ihtiyacım var.
4 yıl
Amiral Gemisi Telefonlar Ülkemize Gelmiyor
Arkadaşlar, bu yıl tanıtılan neredeyse hiçbir amiral gemisi telefondan henüz ülkemiz pazarında ses seda yok, ASUS ve Sony zaten gelmeyecek, OnePlus zaten hiç gelmedi, Nokia sözde Mayıs'ta gelecekti o da yok, Oppo Reno geldi ama 10X ZOOM modeli yok, Lenovo ve LG'den de ses yok, Razer Phone zaten hiç gelmedi, Samsung ve Xiaomi(onun bile bazı modelleri yok) dışında amiral gemisi anlamında birçok marka ülkemizi gözden çıkarmış durumda gibi. Huawei vardı onun da hali ortada...

Son derece can sıkıcı bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz, ortalıkta SD 700 serili telefonlar dolaşıyor 3 bin 4 bin liralara, hatta 5 bin liralara... Bu durum sanırım artık böyle devam edecek, bu frajil ve dengesiz ekonomik ortamda birçok firma elini eteğini ülkemizden çekiyor. Hakkımızda hayırlısı diyorum...
4 yıl
LG 32GK850 Modelini Kullanan Var Mı?
Merhabalar, sıkıntılı, sorunlu monitör süreçlerimden sonra 4000 liraya kadar oyun için, Gsync özellikli sorunsuz bir monitör arıyorum, IPS ve TN panel denemiş biri olarak mümkünse bu ikisi olmasın diyorum. Yaptığım araştırmalar sonucu yönlendiğim son model LG'nin 32 inçlik G-sync modüllü monitörü oldu. Bu monitörü kullananlardan yorum almam çok önemli. Siyah performansının çok iyi olduğu söyleniyor, bu doğru mu, özellikle IPS bleed ve glow sorunlarından bezmiş biri olarak benim için çok önemli? Çünkü karanlık sahneleri olan ve özellikle sevdiğim korku türü oyunlarda IPS Backlight Bleed ve Glow sorunu tahammül edilemez oluyor, Color Banding sorunu var mı? TN panelde bu sorunu yoğun yaşadım mesela.

Onun dışında renklerin IPS kadar canlı olmasını beklemiyorum yeter ki yukarıda yazdığım blled ve color banding sorunları olmasın, diğer şeyler tolere edilebiliyor. Şimdiden teşekkür ederim.
4 yıl
Çift Tepsili Yazıcı Tavsiyesi?
Arkadaşlar, toner değişimi kolay olan, A4 ve A5 kağıtları ayrı ayrı koyabileceğim çift tepsisi olan, kağıtları ters düz edip kendim yerleştirmeden arkalı önlü otomatik çıktı verebilen, siyah beyaz, hızlı bir lazer yazıcı arıyorum. Var mıdır böyle bir ürün? (Not: Faks, renkli çıktı, kablosuz bağlantı vs gibi özellikler aranmamaktadır.)
6 yıl
YouTube Yorum Sorunu
Arkadaşlar, YouTube'ta bir gönderinin altına yaptığım yoruma verilen cevaplar bildirim olarak geliyor, onda sorun yok; ancak bildirime tıklayıp yorumuma gelen cevabı görmek istediğimde bana videoyu açıyor, beni yoruma götürmüyor. Aynısını mailden yapıp "Yanıtla" butonuna bastığımda da yine videoyu açıyor. Sizlerde de böyle bir sorun yaşayan var mı? Videonun altında binlerce yorum olduğu için kendi yorumumu da bir daha elle bulmam mümkün değil maalesef :(
6 yıl
Cooler Master Mastercase Pro 5 Sorunsalı ve Müşteri Memnuniyeti
Arkadaşlar geçtiğimiz haftalarda Amazon.de üzerinden satın almış olduğum MasterCase Pro 5 kasaya elimdeki 5,25' short tray fan soğutucusunu takamamıştım; aslında sonradan farkettim ki 5,25 yuvalara takılan hiçbir fan kontrolcüsü bu kasaya uyumlu değilmiş. Bu konu beni çok üzdü, anlam da veremedim, bu kadar esnek ve modüler bir kasada bu olmamalıydı.

Cooler Master Amerika ile iletişime geçtim, yazışmalar falan derken durumu izah ettim, 2. mesajlarında Efendim bize adres bilgileriniz yollayın size yeni bir ön panel ve soğutucu takabileceğiniz aparatı yollayalım dediler...

Sistem toplarken şu son günlerde yaşadığım sorunları (Hepsiburada'ya iade sorunu) düşününce açıkçası çok şaşırdım ve mutlu oldum. Hiçbir ücret talep etmeden, müşteri sıkıntı yaşamasın diye böyle bir yaklaşımda bulunmaları, ürününü satana kadar müşteri etrafında fino köpeği gibi dolaşıp, sattıktan sonra da şark kurnazı ahlakıyla 3 kuruş para için insanları THH'lerinde süründüren zihniyetlerden sonra beni çok mutlu etti.

Şimdi, ne var yani bunda, niye bu kadar abarttın diyenler olacaktır, amacım şu: yaşadığımız olumsuz şeyleri paylaşıyorsak, olumlu olanları da paylaşmalıyız ki örnek olsun diye düşünüyorum. Böyle jestler müşteri için çok büyük anlamlar taşır.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle