Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
24 Aralık 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
46 üye
Görüntülenme (?)
193 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
6 ay
6500 TL Telefon Önerisi (Xiaomi mi Samsung mu?)

Merhabalar herkese,


Kullanım genel olacak, oyun veya multimedya, sosyal medya gibi ağırlıklı kullanılacak bir durum yok. Dolayısıyla dengeli ve kaliteli bir cihaza ihtiyacım var.


Uzun yıllar hem Xiaomi hemde Samsung kullandım. Ancak son zamanlarda Xiaomi'lerden bir uzaklaşma hissetmeye başladım, yazılım ve reklamlar vs ile ilgili.


Hangi marka ve modeli tavsiye edersiniz. Avantakları ve dezavantajlarını da söylerseni çok sevinirim.

7 ay
Ekran Kartsız 12. Nesil DDR5'li sistem tavsiyesi (Max 35 bin TL)

Herkese merhabalar,


12. Nesil DDR5'li bir sistem toplamak istiyorum. Şu anda ekran kartına ihtiyacım yok ancak sene sonuna doğru en fazla CS:GO vs oynamak için giriş seviyesi bir ekran kartı alabilirim. (6500 veya 6600xt olabilir).

Şu anda yazılım işi ile uğraştığım için gelecek teknolojiye yatırım olsun diye çok güçlü DDR5'li ve güçlü bir işlemci ile bir sistem kurmak istedim. Max Bütçem 35 Bin TL.


Bilgisayar parçalarının optimizasyonu birbiri ile uyumluluğu ile ilgili çok bilgi sahibi değilim. 1 Aydır amatör olarak araştırma yapıyorum. Şimdiden profesyonel tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.


Not: Aşağıdaki sistemi sinerji PC toplama sihirbazı ile oluşturdum. Diğer sitelere göre fiyatı daha uygun geldi. Eğer başka tavsiyelerini varsa ona da açığım, yalnız kendim toplayacak kadar bilgi ve tecrübeye sahip değilim.


Ekran Kartsız 12. Nesil DDR5'li sistem tavsiyesi (Max 35 bin TL)
3 yıl
SteelSeries Arctis Pro + GameDAC (Müzik Yetenekleri)
SteelSeries Arctis Pro + GameDAC (Müzik Yetenekleri)


Not- Unuttuğum veya sormak istediğiniz sorular olursa buradan sorabilirsiniz.

Cihazı satın almak için çok araştırmak yaptım, Tüm yabancı forumları okudum ve Youtube incelemelerini izledim.
Cihazı satın almadan önce kullandığım 2 headset kulaklığım vardı ancak arızalar vermeye başlayınca kulaklık arayışına giriştim. Kulaklıklarım sony xb950bt ve Sol Republic Air Tracks HD. İlk olarak müzik kulaklıklarına bakmaya başladım elbette. Uzun süredir gözüme kestirdiğim Sony WH-1000XM3'e baktım, fiyatı 2200 civarında idi ve geçen hafta 4. jenerasyonun çok yakın zamanda çıkacağı haberini alınca bu ürünü almayı rafa kaldırdım. Aktif gürültü engelleme özelliği olan en iyi kulaklık şu anda Sony tarafında zaten. Ancak dediğim gibi hem 4. jenerasyonun çıkmasına az bir zaman kaldığı için, hem tek cihaza bağlanabilen bluetooth 4 teknolojisine sahip olduğu için ve ek olarak kulaklık pad'lerinin değiştirilemez olması dolayısıyla Sony'den vazgeçtim. Sennheiser ve Bose envanterine de uzunca bir süre baktım ancak kablosuz veya kablolu hiçbir kulaklığa ısınamadım.

Ara sıra oyuncu kulaklıklarına da bakıyordum. Çünkü günde 30 dakika 1 saat kafam dağılsın diye CS:Go oynadığım için güzel bir oyuncu kulaklığı arayışı içerisine de girmiştim. Arctis 5 ve 7'yi gözüme kestirdim. Ancak okuduğum kadarı ile bunlar saf oyuncu kulaklıkları olduğundan müzik yetenekleri çok sınırlıymış. Dolayısıyla sadece oyun seslerini duymak için 800-1300 lira bandında ürün bakmaya gerek görmedim. Ardından SteelSeries Arctis Pro Hi-Res ürünü gözüme çarptı. Ürünün izahatinde Hi-Res ibaresi olunca hemen derinlemesine bir arayışa girdim. Ancak tüm interneti alt üst etmeme ve ürünün içinde Hi-Res Audio geçmesine rağmen çok az kişinin müzik yetenekleri konusuna değinmesi, ve aksine oyunlardaki sesleri Hi-Res olarak duyma durumu için yorumlar vardı. Bundan dolayı "Müzik" yetenekleri konusunda yeterli bilgiye ulaşamadım. Kendi sitesinde "Tidal" gibi yüksek çözünürlüklü ses yayını yapan uygulamalarda 48khz-24bit'in hakkını vereceğine dair yazılar görünce biraz rahatladım. Çünkü benim için %80 Müzik %20 Oyun olarak kullanılacaktı. Ürünün Dac'li ve Dac'siz olarak iki versiyonu var. Dac'siz modeli araştırma sonucunda direkt eledim. Çünkü Hi-Res ses çıkışını sağlayacak olan cihaz zaten gamedac. Ha eğer kendi amfiniz var ise belki o durumda kullanılabilir. Ama amfisi olan birisinin mutlaka Hi-Fi kulaklığı vardır.

Evet gelelim artık sonuç kısmına,
-----------------
Oyunlar
-----------------
Oyunlar konusunda yorum yapmayacağım zaten ürünün tonla pozitif yorumu ve ödülü var. Mikrofon konusu deseniz zaten en üst standartta kalite sunuyor, sesler cam gibi. GameDac'te discordda o anda kim konuşuyor ise onu gösterebiliyor, CS:Go hangi raunttasınız, kaç raundu takımınız kazanmış ve raunt başına aldığınız kill sayısını filan gösteriyor ki oldukça hoş ayrıntılar. Ve ürünü diğer cihazlardan apayrı kılıyor.
---------------------
Malzeme Kalitesi - Konfor
--------------------
Bu şu anda kadar elimde tuttuğum en yüksek malzeme kalitesine sahip kulaklık. Kulaklığın köprü kısmı komple metal, alüminyum karışımı bir malzeme. Çok sağlam ve uzun yıllar dağılmadan kullanılacak bir ürün hissiyatı veriyor. Ürünün kulaklık padleri diğer müzik kulaklıkları gibi deri değil dolayısıyla bu hem konfor anlamında, hemde terletmeme konusunda direkt olarak ayrılıyor. Padler bariz bir şekilde hava alıyor. Çok uzun süre kullanabilirsiniz. Ürünün lastık saç bandı ve çıkarılabilir padlerinin olması çok önemli. Çünkü saçlarınız ve cildiniz yağlanabiliyor gün içinde ve kulaklığa temas ediyor. Bu uzun dönemlerde yıpranmalara neden olacağı için değiştirilebiliyor olması gelecek odaklı bir ürüne yatırım yapmanız anlamına da geliyor.
Konfor konusu yine diğer headsetlere göre açık ara önde. Çünkü ürünün ağırlığını dağıtacak saç bandı var. Yani ürünün ağırlık merkezi kafanızın üstü değil, kafanızın çevresi. Ben boyun ve baş ağrısı olmadan 2 saat aralıksız kullabildim. Kendim gözlük kullanıyorum. Gözlük ile hiçbir rahatsızlık, baskı veya batma meydana gelmedi. Padler gerçekten rahat.
---------------------
GameDac ve Müzik
--------------------
Evet işte gelelim benim beklentim ve ürünün marifetlerine. İlk önce şunu söyleyebilirim ki eğer ürünün yanında gelen 3.5mm jack girişi kablosu ile cep telefonunuza bağlayıp şarkı dinlemeye kalkarsanız (Tidal, Spotify, YoutubeMüzik) ürünü anında çöpe atarsınız. Çünkü ürünü besleyecek neredeyse hiçbir güç yok ve bass adına da hiçbir sonuç yok. Sadece tiz, 50 TL lik kulaklıktan çıkan ses geliyor. Benim alma amacım telefondan müzik dinlemek olmadığı için ve telefon için ayrı kulaklığım olduğundan bu tramvayı hızlı atlattım ve hemen gamedac'i PC'ye kurarak gerekli güncellemeleri ve ayarları yaptım. Evet gelelim asıl meseleye, bu ürün müzikte Hi-Res müzik için alınır mı? EVET KESİNLİKLE. Aslında paranın büyük bir bölümünü gamedac'i kurduktan sonra ona verdiğinizi anlıyorsunuz. Kulaklığı müzik konusunda bambaşka bir duruma getiriyor. Müzik yetenekleri, ses çıkışı, EQ ayarları ürüne puanım müzik için 10/10. Hem Spotify'dan hem Youtube Müzik'ten hemde Tidal'den müzikler dinlerim. Bir kere bass olayı benim Sony gibi değil ki zaten ve olamaz. Sony çünkü ExtraBass sloganı ile benim sahip olduğum ürünü bana satmıştı. Evet Sony, Rap şarkılarda ve diğer bass'lı şarkılarda sesi açtığınızda yanaklarınızı titretiyor ancak müziğin geri kalanı yok :) :) :). Arctis Pro ise size istediğiniz netlikte bass'ı verecektir. Bass konusunda şüpheniz olmasın. Ancak olay asıl mid ve tizlerde. Bu ürün gerçekten berrak ve çok net ses veriyor. Müzik konusunda gamedac ile asla yarı yolda bırakmaz sizi. (Ek olarak Sagopa Kajmer çok dinlerim yani rap severler için bass konusu sizi üzmez, Basslar 10/7 ve Sony'den daha net bassları duyuyorum, Zaten EQ olduğu için keyfinize göre ayarlarsınız) Yüksek çözünürlüklü müzik olsun (Flac)(1.4 Mbit) Spotify (320 kbps) olsun, ses çıkışı ne ise onu size yansıtıyor. Genel yargı, hi-fi müzik ve 320 kbps müzik ayrımını insanların %95'inin yapamayacağı yönünde. Evet bu doğru ancak olay sadece sesin dosya formatı ve ses ayrımı yapamıyor oluşumuz değil. Ürünün sesi iletme yetenekleri. Flac dosyaları ayırabilecek bir kulağınız olsun veya olmasın, Spotify'dan müzik dinliyor olun veya olmayın bu ürün vadettiği müzik kalite ve yeteneklerini size sunuyor. İstediğiniz EQ ayarını bilgisayarınıza herhangi bir program kurmadan hangi müzik türünü dinliyorsanız yapabilirsiniz. Bass ağırlıkla veya mid ağırlıklı farketmez. Tekrar söylüyorum ben çok memnun kaldım ancak sadece GameDac ve PC bağlantısı ile. Kesinlikle Mobil cihazlar için değil.
---------------------
GameDac Geleceke Yönelik Bir Yatırım mıdır?
--------------------
Steelseries bu ürünü ilk çıkardığında sadece Arctis pro kulaklığı ile paket yapmıştı. Yani başka bir Hi-Fi kulaklığımızı bu Dac'a bağlayamıyorduk. ancak şikayetler sonrasında Steelseries bu Dac için adaptör çıkardı. ve şu anda 3.5mm'ye sahip tüm kulaklıkları bu adaptör ile bağlayabiliyoruz. Yani aslında evrensel bir Dac almış oluyoruz bu ürünü alarak. Dolayısıyla çok mantıklı bir yatırım. (8-pin to 3.5mm 4-pole adapter - GAMEDAC 3.5MM ADAPTER) Adaptör sadece Amerika sitesinde satılıyor bilginize.
Hoparlörünüzü de isterseniz başka kablolar ile bağlayabiliyorsunuz.
---------------------
Negatif Yönler
--------------------
Ürünün 2 negatif yönü var bence.
1) Kafası büyük olan kişilerde sıkıntı olabilir. Çünkü saç bandı belli uzunlukta ayarlanabiliyor.
2) Ürünün içeriden dışarıya izolasyonu çok zayıf. Sizin dışarıdan aldığınız sesi pasif olarak izole ediyor. Dış sesleri duymanız çok zor. Ancak sizin dinlediğiniz veya oynadığınız bir oyunu %30'un üzerinde sese çıktığımızda yakınımızdaki kişi duyabiliyor. Bu ürün PC başında ve kendi odası olan kişiler için uygundur.
---------------------
Bu ürün kimler için değil?
--------------------
Bu ürün sadece oyun oynayanlar için değil. Onun yerine direkt Arctis 5 alın. Yok kablo ile uğraşamam derseniz arctis 7 sizi bekliyor. Bu ürün hem gerçek müzik sever hemde oyun severler için.
---------------------
Ek Notlar
--------------------
-Müzik severler olarak yinede bekliyoruz seni Sony WH-1000XM4 :)
-Not: Fiyat politikaları yüzünden 15 senelik konsol oyunculuğundan PC oyunculuğuna geçtiğim için ve PS4'ümü sattığım için PS4'te deneyemedim malesef. Affola. Onun için JimsReviewRoom Youtube kanalında Arctis Pro'nun konsoldaki performansını görebilirsiniz.SteelSeries Arctis Pro + GameDAC (Müzik Yetenekleri)
3 yıl
YANIYORRRRR!!!!! Amazon.usa - Laptop Acer Predator GTX 1660TI- 7 Bin TL Gümrük Dahil
YANIYORRRRR!!!!! Amazon.usa - Laptop Acer Predator GTX 1660TI- 7 Bin TL Gümrük Dahil

Arkadaşlar merhabalar uzun zamandır bakıyorum bu bilgisyara.

Yeni çıkan bir model. Bilgisyarda undervolt işlemi yapılarak kutudan çıktığı için çoğu rtx 2070 li laptop ile aynı sonuçları elde ediyor. Yani laptop ihtiyacı olan, hem oyunlarda hem ağır programlarda üstün bir performans alırsınız.

Black Friday'de bile böyle indirim görmeniz zor. Tek yapmanız gereken 1 aylık prime üyeliği yapmanız. Birçok kişiye ücretsiz 1 ay deneme sürümü de veriyordu yanlış hatırlamıyor isem.

Ben bir tane satın aldım. İstanbulda kapıya kadar gümrük ve kargo masrafları dahil 7000 TL ye denk geliyor.

999 dolar ürünün fiyatı 199 dolar gümrük masrafı 23 dolar ise kargo masrafı.
Totalde 1222 dolar * 5,70 = düz hesap 7000 TL'ye geliyor.

1660 TI ekran kartı
Intel 9750 H işlemci
15,6 inç 144 hz 3 ms ekran
8x8 16 gb ram (32 gb'a kadar destekliyor)
Mini display port (240 hz monitör çıkışı testekli)
256 gb nvme m2 ssd (bir m2 slot da boş olarak geliyor)
HDD veya 2.5 inç ssd takılabiliyor boş yeri var.

Belki tek dezavantajı thunderbolt 3 girişinin olmaması. O da birçok kişi için önemli değil.

AMAZON LİNKİhttps://www.amazon.com/gp/product/B07QXLFLXT/ref=ppx_od_dt_b_asin_title_s00?ie=UTF8&psc=1

ÜRÜNÜN RESMİ SİTESİhttps://www.acer.com/ac/en/US/content/predator-series/predatorhelios300YANIYORRRRR!!!!! Amazon.usa - Laptop Acer Predator GTX 1660TI- 7 Bin TL Gümrük Dahil

YANIYORRRRR!!!!! Amazon.usa - Laptop Acer Predator GTX 1660TI- 7 Bin TL Gümrük Dahil

YANIYORRRRR!!!!! Amazon.usa - Laptop Acer Predator GTX 1660TI- 7 Bin TL Gümrük Dahil
6 yıl
★★★★★★DONANIMHABER SOKAK KEDİLERİ İÇİN KEDİ EVİ HAREKATI★★★★★★
★★★★★★DONANIMHABER SOKAK KEDİLERİ İÇİN KEDİ EVİ HAREKATI★★★★★★

Merhabalar arkadaşlar herkese, bu soğuk havalarda dışarıda yaşayan kediler için küçük birer ev kampanyası yapalım.

Sizden ricam bunu yapıp buraya fotoğraf atmanız. Donanımhaber olarak bir iyiliğe imza atalım. Sanal alemde büyük bir ses ve hassasiyet getirelim.


Gerekli Malzemeler
-----------------------------
Boş bir kutu (bakkal süpermarket gibi yerlerden temin edilebilir)
Koli Bandı
Poşet
Bıçak ve Makas


Yapılışı
---------------------------------
-Kutunun içini olabildiğince kalın karton, mümkünse kullanmadığınız atkı, bere gibi tekstil ürünleri de sıcak tutması için koyabilirsiniz.
-Kutunun ön kısmından bıçak ile yalnızca kedilerin girebileceği genişlikle delik açalım. Büyük bir delik açmayın köpekler rahatsız etmesin.
-Mümkünse bir karton parçası ile çatısını yapabiliriz.
-Kutuyu naylon poşet ile kaplayıp, koli bandı ile yapıştıralım. (yağmur kar gibi durumlarda karton kutunun ıslanmaması için bunu yapmak gerek)
-Son olarak Amblemimizi kutunun üstüne yapıltırmak.Resimler
-----------------------------------
★★★★★★DONANIMHABER SOKAK KEDİLERİ İÇİN KEDİ EVİ HAREKATI★★★★★★

★★★★★★DONANIMHABER SOKAK KEDİLERİ İÇİN KEDİ EVİ HAREKATI★★★★★★

★★★★★★DONANIMHABER SOKAK KEDİLERİ İÇİN KEDİ EVİ HAREKATI★★★★★★

★★★★★★DONANIMHABER SOKAK KEDİLERİ İÇİN KEDİ EVİ HAREKATI★★★★★★

★★★★★★DONANIMHABER SOKAK KEDİLERİ İÇİN KEDİ EVİ HAREKATI★★★★★★

★★★★★★DONANIMHABER SOKAK KEDİLERİ İÇİN KEDİ EVİ HAREKATI★★★★★★

★★★★★★DONANIMHABER SOKAK KEDİLERİ İÇİN KEDİ EVİ HAREKATI★★★★★★
6 yıl
XIAOMI MI5 VS LG G5 (TTelekom - Vodafone OPERATÖR VE WI-FI HIZ TESTLERİ)
Testler Swat882 adlı kullanıcıya ve DH'e aittir, BAşka forumlar için alıntı yapmak yasaktır.


İkiside aynı mesafeden aynı operatörler (TTelekom-Vodafone) ve WI-FI router ile 2'şer kere test edilmiştir. (ANKARA)XIAOMI MI5 VS LG G5 (TTelekom - Vodafone OPERATÖR VE WI-FI HIZ TESTLERİ)
TÜRK TELEKOM LG G5 (4.5G) -----XIAOMI MI5 (H+)


Xiaomi Ttelekom

Download: 15,61 Mbps
Upload: 4,24 Mbps

XIAOMI MI5 VS LG G5 (TTelekom - Vodafone OPERATÖR VE WI-FI HIZ TESTLERİ)

LG G5 Ttelekom

Download: 14,61 Mbps
Upload: 3,83 Mbps

XIAOMI MI5 VS LG G5 (TTelekom - Vodafone OPERATÖR VE WI-FI HIZ TESTLERİ)VODAFONE LG G5 (4.5G) -----XIAOMI MI5 (4,5g)

Xiaomi Mi5 Vodafone (4.5 G)

Download: 9,67 Mbps
Upload: 0,44 Mbps

XIAOMI MI5 VS LG G5 (TTelekom - Vodafone OPERATÖR VE WI-FI HIZ TESTLERİ)


LG G5 Vodafone (4.5 G)

Download: 6,69 Mbps
Upload: 0,36 Mbps

XIAOMI MI5 VS LG G5 (TTelekom - Vodafone OPERATÖR VE WI-FI HIZ TESTLERİ)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VODAFONE 64 MEGABIT INTERNET WIRELESS (EV İNTERNETİ) LG G5 -----XIAOMI MI5


Xiaomi WIFI

Download: 24,42 Mbps
Upload: 3,85 Mbps

XIAOMI MI5 VS LG G5 (TTelekom - Vodafone OPERATÖR VE WI-FI HIZ TESTLERİ)


LG G5 WIFI


Download: 14,30 Mbps
Upload: 4,04 Mbps

XIAOMI MI5 VS LG G5 (TTelekom - Vodafone OPERATÖR VE WI-FI HIZ TESTLERİ)
6 yıl
APPLE IPHONE 5 BATARYA NEREDEN DEĞİŞTİREBİLİRİM.
Merhabalar arkadaşlar, elimde iphone 5 var. Alalı 3.5 sene oldu ve orjinal bataryası ile bugüne kadar gelebildi.

Ancak artık batarya neredeyse bitme noktasına geldi. 100 de 100 şarj olduktan sonra bile çok hızlı bir şekilde şarjım bitiyor ve %30 a gelince telefon kapanıyor.

Bu telefonun orjinal bataryasını nerede değiştirebilirim. Ne kadara mal olur? Ayrıca bunu APPLE STORE a götürsek yaparlarmı?


şimdiden teşekkür ederim.
6 yıl
LG G5 Garantiden değişim talebi- LG Türkiye - DOA - THH'ye Başvuruldu
Merhabalar herkese öncelikle.

Daha önceleri akıllı telefon serüvenim Samsung galaxy s2-s4-s6 olarak gerçekleşti. Samsung benim için herşeyin en iyisini yapan ve tüm özelliklerini kullandığım bir marka oldu. Özellikle, çıkarılan batarya ve sd kart desteği beni hep Samsung almaya sevk etti. (s6 hariç).

Samsung s6 da çıkmayan batarya ve sd kart olmaması, telefonu kısa süreli kullanmama neden oldu. (1 yıl) Bu yüzden amiral gemilerden en iyi seçenek benim için LG G5 gibi göründü.

Ancak LG nin daha önce kabarık olan cep telefonlarında ki sorunlar nedeniyle hep bir çekincem oldu. Ancak LG TR garantili ürünlerin servisinin iyi olduğunu özellikle 6 ay içierisinde sorun çıkan cihazların birebir yenisi ile sıfır olarak değiştirilmesi bir nebze içime su serpti.

30 Mayıs 2016 tarihinde LG TR GARANTİLİ olarak Silver rengini almış bulundum. Amazon.com dan 2 tane yedek batarya ve şarj istasyonu istedim. Çünkü telefonu şarja takmayı hiç sevmiyorum ve dolu olan yedek bataryamı değiştirerek yoluma devam etmek bana daha uygun geliyor.


Yaşadıklarımı anlatmadan önce bir telefonu günlük olarak nasıl kullanıyorum bir göz atalım.

1 Günlük olarak----------

*2 saat araç içinde Bluetooth bağlayarak Spotify aracılığıyla müzik dinlemek.
*2 saat araç içinde çok aktif Navigasyon kullanmaktayım.
*Günlük 5 civarı fotoğraf ve belki video çekimi
*1 saat sosyal medya ve haber
*1 saat whatsap ve telefon görüşmesi
* en az 2 kere batarya değişimi
*15-30 dakika arası Telefonu Miracast ile TV ye bağlamak.
*15-30 dakika Hotspot ile PC me internet paylaştırıyorum.

Gelelim 5 aylık ilk LG telefonum olan G5 imin çıkardığı sorunlar ve yaşadıklarım.
(telefonu kullandığım süre içerisinde kılıf ve ekran koruyucu ile kullanmış olup hiçbirşekilde çizik, darbe yere düşürme gibi aksiyonlar yaşamadım)

-PC den veri aktarımı çok yavaş
-ekran sağ üst ışık sızması
-Arka tuş çalışmıyor, basmıyor. Anca kökleyince tepki veriyor.
-GPS anteninde problem var çünkü telefonu aldığımdan 1 ay sonraki performansı ilk performansının 100 de 1 i değil. Problemin sürekli batarya takıp çıkarılmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Navigasyondan yol tarifi bir türlü alamıyorum.
-Ghost Screen ( uzun kullanım sonucu)
-Hotspot artık çalışmıyor. Bilgisayarım internete bağlanmıyor birtürlü. (4 aydan sonra)
-Aracımda Bluetooth ile bağlantı 1 saatden sonra kopuyor.
-Miracast 15 dakika sonra bağlantı kopuyor ve TV ye bağlanmak için 10 takla atıyorum.
-bir gün şarj istasyonumu kullanmadım ve direkt şarj kablosunu telefona taktım. Akşam şarja koyduğum telefonum sabah kalktığımda hiç şarj olmamıştı.Telefonum 604 serisi yani 4. ay nisan üretimi. Telefon bu şekilde sık problem çıkarmasa herşey güzel. Gerçekten çok memnun kaldım telefondan. Ama en sık kullandığım şeylerin çalışmaması olmuyor malesef.


Dedim ben bunu garantiye vereyim. Ve Ankara Fırat Elektronik LG TR servisine 24.10.2016 tarihi ile telefonumu "6 AY DOLMADIĞI İÇİN DEĞİŞİM İSTEYEREK" verdim. Süreci de buraya yazacağım ki sizde sorun yaşarsanız buradan bir fikir sahibi olursunuz.

İşemri No : xxxx
Kayıt Tarihi : 24.10.2016 15:26:00
Cihazın Durumu : İŞLEM GÖRÜYOR - TEKNİSYENDE (ayın 27 sinde bu kısım "BEKLEMEDE - DOA DEĞİŞİM BEKLİYOR" olarak değişti.)
Marka / Model : LG LGH850TR
Garanti Durumu : GARANTİ DAHİLİ
Ucret :
Aciklama :29.11.2016 : 611 serisi sıfır LG G5 cihazımı teslim aldım.
28.11.2016 : LG servisinden telefonun işlemlerinin tamamlandığı mesajı geldi.27.10.2016 15:29:50 541xxx x IMEI numarali cihaziniz Kutulu Degisim kapsamina alinmistir. Degisim islemleri tamamlandiginda tekrar bilgilendirme saglanacaktir.

27.10.2016 15:29:50 DOA DEĞİŞİM BEKLİYOR nedeni ile beklemeye alındı.
27.10.2016 15:29:46 Cihaz beklemeden çıkartıldı
26.10.2016 18:27:35 0541 xxx xx xx
26.10.2016 18:27:35 ÜRETİCİDEN DEĞİŞİM ONAYI BEKLİYOR nedeni ile beklemeye alındı.
24.10.2016 16:20:20 hayalet ekran var
24.10.2016 16:20:13 Malzeme Eklendi Stok Kodu : ACQ88809161, TOUCHPAD + LCD
24.10.2016 16:19:12 xxxx IMEI numarali cihazinizin servis islemlerine baslanmistir.Cihaz takibinihttp://www.lgankaraservis.com adresinden yapabilirsiniz.

24.10.2016 15:26:01 İşemri Açıldıanahtar kelimeler: Fırat elektronik, DOA, LG TR SERVİSİ, LG G5 değişim, LG G5 garanti
6 yıl
65.000 TL ye LEON 1.2 TSI DSG mi? yoksa Honda CIVIC 1.6 Otomatik Benzinli mi?
MErhabalar arkadaşlar 65.000 TL gibi bir bütçe var.. Şu anda 2013 1.6 CRDI i30 kullanıyorum. 2. bir sıfır araba alınacak. Eksiğiyle fazlasıyla arabalar hakkında fikir sahibi olanlar bilgisini paylaşırsa sevinirim...

İkiside Otomatik vites

Birisi Turbo Benzin diğeri Düz Benzin

Birisi 1.2 TSI diğeri 1.6 Atmosferik Benzin

Biri VW grubu diğeri Japon

65.000 TL ye "LEON Style1.2 TSI DSG" mi? yoksa "Honda CIVIC SEDAN DREAM 1.6 Otomatik Benzinli" mi? Honda Civic ten 65.000 Tl fiyat aldım. YAni kısaca ikisininde fiyatı aynı.


EK SORU:

Bu iki araç tavsiyesi sonrasında bir tavsiye daha istiyorum

Siz benim yerimde olsanız, Bir şekilde kafayı kırsanız, yav sıfır araç alacağıma 2. el alırım ama arabaya binerim deseniz:

"2005 model üstü 2. el 65.000 TL" ye ne alırsınız? (Otomatik olsa iyi olur) (merdedes, BMW hepsi olabilir


 65.000 TL ye LEON 1.2 TSI DSG mi? yoksa Honda CIVIC 1.6 Otomatik Benzinli mi?

 65.000 TL ye LEON 1.2 TSI DSG mi? yoksa Honda CIVIC 1.6 Otomatik Benzinli mi?
7 yıl
BORDERLINX Alışverişi Rehberi - Amerika'dan istediğiniz ürünü satın alın
 BORDERLINX Alışverişi Rehberi - Amerika'dan istediğiniz ürünü satın alınMerhabalar Herkese, bu yazıyı bilgilendirme amaçlı yazıyorum.. (YAZI DH SWAT882' yi aittir. Alıntı yapabilirsiniz ancak adımı verin gurur duyarım )

Borderlinx, Türkiyeye gönderim yapmayan alışveriş siteleri için, size almak istediğinizi gönderen bir aracı şirketidir...

Bu sistemin farklı yerlerde depoları/ofisleri vardır... Bunlar şu an için Amerika, İngiltere, Hong Kong ve Almanya' da bulunuyor. Bu da demek oluyor ki Alışveriş yaptığınız sitede aldığınız ürünleri bu ofislerden/depolardan birisine gönderebiliyorsunuz....

Örneğin: Amazon.com dan alışveriş yapacağınız zaman Satıcı büyük olasılıkla Amazon'un kendisi ya da Amerikada olan 3. parti bir şirket tarafından gönderileceği için, Borderlinx'in üye olduktan sonra adınıza-soyadınıza düzenlemiş olduğu Amerikan Kargo adresini, Ürün alırken giriyorsunuz.....

Amazon ürününüzü Kargoluyor ve Borderlinxin Amerika deposuna ürününüz ulaşıyor... Ürün ulaşınca Borderlinx size mail yoluyla bir ödeme çıkarıyor (buraya sonra değineceğim) ve bir gönderi adresi seçmenizi istiyor..... Sizde Türkiye Adresinizi girdikten sonra hiçbir şeye bulaşmadan (gümrük vergisi vs) ürününüz kapınıza kadar geliyor.... Olay bu kadar...

Şimdi bundan sonra bir konu daha var.. GÜMRÜK İŞLEMLERİ... Aşağıda ayrıntılı bahsedeceğim

Ürününüz 75 euro üstündeyse (kargo dahil), DHL ile gelen kargonuz gümrük işlemi görmek zorunda....

Ürününüz size Borderlinx'den kargolandıktan 3 veya 4 gün sonra DHL den bir mail geliyor ve Telefonla arıyorlar. Diyorlar ki Ürününüz gümrük işlemi görüyor. Sizin yerinize gümrük dökümanlarını biz halledeceğiz ancak size göndereceğimiz dökümanları imzalayıp bize mail atmanız gerekiyor diyorlar...

Sizde dökümanları imzalayıp DHL ye mail atıyorsunuz ve ürününüz 2 gün içinde kapınıza kadar geliyor( Bu gümrük mevzusunu ayrıntılı bir şekilde aşağıda anlatacağım)


İnanılmaz karışık bir düzende yazdığımı biliyorum, vaktim olursa düzenleyeceğim...

KISACA

Siteye giriyoruz

http://www.borderlinx.com/TR/en/

1)Register e basıp Borderlinx'e üye oluyoruz...

 BORDERLINX Alışverişi Rehberi - Amerika'dan istediğiniz ürünü satın alın

2) Borderlinx size Adınıza düzenlenmiş 4 Ülke için KArgo adresi veriyor anında... (İçlerinden dilediğinizi ve mantıklı olanı seçin)

 BORDERLINX Alışverişi Rehberi - Amerika'dan istediğiniz ürünü satın alın

3)Örneğin, Amazonun Türkiye'ye göndermediği bir ürünü satın alıp, Adresi Borderlinx'in sizin adınıza olan Amerikan adresini giriyorsunuz)

Yukarıdaki fotoğrafta size verilen adreslerden Amerika adresini giriyorsunuz alışveriş yapacağınız siteye

4)Amazon, ürünü Borderlinxe ulaştırıyor

5)Borderlinx size ürününüzün ulaştığına ve ödeme yapmanız gerektiğine dair bir mail gönderiyor... Ve resimdeki gibi "No goods awaiting" değilde "1 goods awaiting yazıyor" (eğer bir ürün aldıysanız)

 BORDERLINX Alışverişi Rehberi - Amerika'dan istediğiniz ürünü satın alın

6)Ürünün, ağırlığına, boyutuna ve fiyatına göre size bir fiyat çıkarıyor ve sizden bir Adres istiyor(ürününüzü size ulaştırmak için)

Adresimizi dilediğimiz zaman "My address book" kısmından düzenleyebiliyoruz... Üye olur olmaz Türkiye adresinizi girin bence...

7)Bu fiyatı ödedikten sonra (kargo ve gümrük vergisi vs. herşey dahil), Borderlinx ürünü size kargoluyor.....

Sol yukardaki Hello>shipment history den ürününüzün kargolanıp kargolanmadığını, PArayı ödedikten sonra da totalde ne kadar ödediğinizi görebiliyorsunuz...

 BORDERLINX Alışverişi Rehberi - Amerika'dan istediğiniz ürünü satın alın


[size=10]DHL GÜMRÜK İŞLERİ

8) "BORDERLINX>SHIPMENT HISTORY>TRACKING NUMBER>DHL KARGO TAKİP SİTESİNDE "CLEARANCE EVENT" yazınca yani tahmini olarak ürün size Borderlinx tarafından kargolandıktan 3-4 gün içinde bir mail geliyor..

 BORDERLINX Alışverişi Rehberi - Amerika'dan istediğiniz ürünü satın alın

-Gelen mailin içeriği "DHL GÜMRÜKLÜ GÖNDERİ İHBARI" başlıklı bir içerik. Bunun içinde sizin ürününüzün KONŞİMENTO numarası yazıyor. Bu numara Gümrük işlemleri için çok önemli..

-Mail geldikten sonra (MAIL + DHL'de size ulaşabilirler, ama sadece MAiL de olabilir, bana sadece mail geldi, eğer ararlarsa ürününüzün kategori3 yani bireysel gümrük işleri olduğunu ve gümrük vergisinin BORDERLINX tarafından ödendiğini söyleyin), Gümrük işlemlerinin onlar vasıtasyıla halledilmesi için gereken dökümanları DHL ye Mail atacağız

-"DHL GÜMRÜKLÜ GÖNDERİ İHBARI" başlıklı maili alınca, Aşağıdaki dökümanları KONŞİMENTO NUMARASI ile kategori3@dhl.com adresine mail atıyoruz.

Konu kısmına "İSİM SOYİSİM - KONŞİMENTO NUMARASI - DHL GÜMRÜK İŞLERİ DÖKÜMANLARI" yazıyoruz

http://gumruk.dhl.com.t...alat_kat3_evrakseti.pdf

Yukarıdaki belgenin 2.sayfasını doldurup fotoğrafını çekiyoruz ,
Nüfus cüzdanı fotokopisinin fotoğrafını çekiyoruz
Amazon'dan ya da nerden aldıysak ürünün faturasının Screenshot ya da fotoğrafını çekiyoruz.
Borderlinx'den Shipment history de yer alan ödediğiniz "toplam Gümrük vergisi ve Kargo ücretinin" Fotoğrafını ya da Screenshot ını alıyoruz.

Ve mailimizi kategori3@dhl.com adresine gönderiyoruz.

- Bunları yaptıktan sonra DHL size gümrük işlemlerini hallettiklerine dair bir mail atıyor ve kargo takibine baktığınız zaman "Clearance processing complete at ISTANBUL - TURKEY" yazısını görünce ürün gümrükten çıkmış oluyor ve 2 gün içinde size gelmek üzere yola koyuluyor... HEPSİ BU KADAR

 BORDERLINX Alışverişi Rehberi - Amerika'dan istediğiniz ürünü satın alın


Sık Sorulan Sorular
-----------------------------------------------
1) Güvenlimidir?

Güvenlidir

2)Ürünün kargosu ve vergisi ne kadar tutacak?

Şimdi Amerika için şöyle oldu bende.

Amazondan

1.7 Kilogram ağırlığında

Height 4.00 Width 10.00 Depth 13.00 inç boyutlarında

99 dolar fiyatı olan Sol Republic'in Air Tracks kablosuz kulaklığı için

(http://www.amazon.com/gp/product/B00I04Y432?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o00_s00 )

33.70 Dolar Kargo
23.67 Dolar Gümrük vergisi
2 Dolar Gümrük işleri dahil olmak üzere

Toplamda 55.24 Dolar ücret kesti.


3)KArgo Türkiye için neye göre Hesaplanyor?

İlk 1 kg için 11.20 dolar, sonrası için her yarım kiloda 7.50 dolar alıyor.

4) Vergi Türkiyede neye göre hesaplanıyor?

Bilmiyorum ama benim ürün için 100 dolarlık bir kulaklığa 23.67 dolar vergi aldı. Siz hesaplayın artık ( %23.67 ?)

5)Ürünüm Borderlinxe ulaşmadan Tahmini olarak ne kadar ödeyeceğimi hesaplayabilirmiyim?

http://www.borderlinx.com/en/shipping-cost-calculator

Evet, hesaplayabilirsiniz. Sitenin kendisinde hesaplama aracı var, Ürününüzün ebatlarını biliyorsanız Kargoyu güzel bir şekilde hesaplıyor kargo ve gümrük dahil...

Benim, örnekte olduğu gibi, Kafa üstü bir kulaklık için (boyutları inç olarak 10.0 x 13.0 x 4.0, kilogram olarak 1.7 kilo) 60 dolar para aldı...

Kulaklığın kutusu şu şekilde videoda mevcut: 1. dakikadan sonra izleyebilirsiniz kutusunu :https://www.youtube.com/watch?v=hmaSJDcaQKI

Bu da fotoğrafı:

https://store.donanimhaber.com/d5/aa/25/d5aa25d1644938b44faf231abbee0652.jpg6) KArgo, Borderlinxe Ulaştıktan kaç gün sonra Türkye adresimde olacak?

Güzel soru, kendimden yine örnek vereceğim

Amazondan aldığım bu kulaklık, Borderlinx'in Amerika deposuna 2 günde ulaştı. Borderlinx Bunu bana bugün kargolayacak


Önünüzde iki seçenek var.

1)Benim gibi yavaş gelsin istiyorsanız (DHL KARGO 4-6 Gün) seçeneğini seçebilirsiniz.
2)Yok benim acelem var diyorsanız, benim örnek için 33.70 dolar değilde 41 dolar (arada 7 dolar gibi bir fark var) verirseniz (DHL KARGO 1-2 Gün) içinde elinize ulaşıyor

Gümrük işlerinde yardımcı olduğu için Canporo kullanıcı isimli arkadaşımıza teşekkür ederiz.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle