Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
27 Kasım 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
35 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
5 yıl
Alpine-Clarion-Pioneer-Morel-Hertz-Helix
Değerli arkadaşlar, aracım Pug-308 2016 model garantisi devam ediyor

Ses sistemi adeta bir işgence aleti, müzik dinlemek eziyet o derece kötü,

Ses sistemlerinden tam olarak anlamayan ben araca çok müdahale etmeden şöyle bir proje düşündüm.

Aracın orjinal ünitesi sabit kalacak ki mecburum smeg ekran aracın herşeyi

Araca bir adet Sony XM-S400d mini amfi konsolun içine sabitleyeterk takıcam, kesme biçme işlerini araç ünitesi ile giriş kablosu arasına bir ader fakra-iso kablosu alarak bu kablo zerinden yapıcam başarılı olursam 4ohm'da 100Watt, 4x45 RSM çıkış elde edicem. (inşallah diyelim)

Sizden ricam bana aküden elektrik almayı gerektirecdek büyük amfi önermeden bu anfi ile aşağıdaki hangi hoperlörü kullanmamaın daha sağlıklı olacağı yönünde fikir sunmanız Hoparlörlerin tamamı Coaxial.

1-Alpine SPG-17c2 - 235-TL
240W max, 60W RMS, 88,5Db

2-Clarion SRG1723 - 193-TL
280W max, (RMS değerini bulamadım), 91Db

3-Pioneer TS-A1733i 279-TL
300W Max, 50W RMS, 90Db

4-Morel Maximo Coax6 289-TL
160W Max, 80W RMS, 91Db

5-Hertz EV165 16cm 437-TL
140W max, 70W RMS (Db bulamadım)

6-Helix E 6X2 16Cm 563-TL
150W Max, 50W RMS -91Db

Teşekkür ederim.
6 yıl
Ucuz Otomatik SATILIK
Değerli arkadaşlar 1 yıl önce 2. araç olarak eşime aldığım ve bu gün itibariyle ihtiyaç kalmayan

1994 Model Suzuki Swift 1.3 GL Otomatik Sedan aracım satılıktır. Malum siteye ilan vermedim.

Araca LPG hiç takılmamıştır.

Ucuz bir otomatik arayanlar iletişime geçebilirler.

 Ucuz Otomatik SATILIK
 Ucuz Otomatik SATILIK
 Ucuz Otomatik SATILIK
 Ucuz Otomatik SATILIK
 Ucuz Otomatik SATILIK
 Ucuz Otomatik SATILIK
7 yıl
2012 Golf 1.6-8v aracımı satıp Astra 1.4 Cosmo Almak ???
Değerli arkadaşlar aklımı uzunca bir süredir meşgul eden bir konuda sizlerin görüş ve önerileri benim için önemli.

Öncelikle aracım 2012 model grafit mavi 1.6 motor nam-ı diğer hitler motorlu trendline vw golf, aracımın normal trendlinelere göre biraz ekstralı bahsetmek gerekirse;

Park sensörü, replica alaşım jant, sis farı, en açık film, cruise control, RCD-510, birde OEM GTİ fonsiyonel direksiyonu (altı düz olanlardan) gibi gibi birkaç ufak değişiklik yaptım,

Ayrıca araç Z.voli LPG'li ve gayet ekonomik, ağır bakımlarını falan yaptırdım (bununla ilgili bir konu açmıştım zamanında), 105.000-KM'dir en ufak sıkıntı yaratmadan kullandım ve halen kullanıyorum. Aracın hiçbir şeyinden şikayetçi değilim sadece biraz değişiklik istiyorum.

2012 yılından beri severek kullandığım bu aracı satma düşüncesi bazen kafamda yer ediyor.

Sizde bilirsiniz insanoğlu bazen yerli yersiz değişiklik istiyor belkide maymun iştahlılık olarak da görülebilir.

Bende H kasa hatta G kasalardan bu yana hep astra merakı olmuştur. Hatta babama da 2000 honda civic 1.4is sonrası geçen sene 0 kilometre astra classic III essentia alması konusunda ön ayak oldum ve arabayı aldık.

Kendim için ilk olarak Astra 1.6 CDTİ 136 lık cosmolara baktım araştırdım yorumları okudum ve şu dizel partikül filtresi olayı beni arabadan soğuttu vazgeçtim,

Şimdi ise 2013 model hatta bulabilirsem 2014 model bir Astra 1.4T Cosmo alıp (cd-600 ekranlı olanlardan) bir süre sonra sübapları yemeyi göze alarak LPG taktırıp binmeyi düşünüyorum, alacağım araba belki bazı yönlerden golfü aratabilir ama şekli ve donanımıyla beni mutlu eder diye düşünüyorum.

Napak alak mı almayak mı ??? :))

 2012 Golf 1.6-8v aracımı satıp Astra 1.4 Cosmo Almak ???

 2012 Golf 1.6-8v aracımı satıp Astra 1.4 Cosmo Almak ???
7 yıl
Triger Değişim Tecrübem
Merhaba değerli arkadaşlar, aracımın trigeri setini değiştirdim ufak sıkıntılar yaşadım tecrübelerimi paylaşmak için bu konuyu açtım.

Aracım 2012 model 1.6 Mpi motor nam-ı diğer hitler motor ve zavoli sıralı sisteme sahip. Aracımın sadece ilk iki bakımı yetkili serviste diğer bakımları özel vw servislerinde yapıldı.

Katalog olarak 90.000 de trigerin değişmesi gereken aracımı imkansızlık nedeniyle 102.000-Km ye kadar kullanmak mecburiyetinde kaldım, daha sonra ise yine imkansızlık nedeniyle geçici görevli bulunduğum Karabük ilinde bir oto tamirhanesinde büyük risk alarak ancak aracımın motorunun bilinirliğine güvenerek bu bakımı yaptırmaya karar verdim, kısaca maliyetlerden bahsedeyim;

Aracın triger kayışı gergisi ve su pompası continantal üretimi bir set ile değişti,
v kayışını ve elemanlarını değiştirdim
ön firen balataları trv marka ile değişti
bujiler 3 tırnak ngk 4 adet değişti (bu kısmı aşağıda biraz açıcam)
motor yağı edge 5-30 olarak belitmeme rağmen magnatec 5-30 olarak değişti (ikisi de tam sentetik bu arada biri sarı kutuda biri yeşil)
hava polen filtreleri değişti ve yakıt filtresi değişti (yakıt filtresi başıma ciddi iş içtı bu arada bunu da açıcam)
parçalar işçilik toplam 780-TL tuttu (bakım öncesinde kalem kalem tüm maliyetleri ustayla birlikte yazdık ki sonradan sıkıntı çıkmasın diye)

Şimdi olayı anlatıyorum; aracımı sabah oto tamirhanesine bırakıp işime geldim akabinde akşam almaya gittiğimde bahsedilen tüm değişimlerin bana yapıldığını aracın dört dörtlük olduğunu söyleyip araçtan çıkan parçaları gösterdiler bu arada gözüm boş yağ kutusuna takılınca istediğim yağı koymadıklarını fark ettim ve durumu bildirdim bu yağında gayet güzel olduğunu falan belirttiler arada fiyat farkı var dediğimde farkı maliyetten düştük,

sonrasında aracı çalıştırdım ve tecrübe sürüşüne çıktım lakin araçtan bir inilti geldiğini fark ettim ve geri döndüm sesin benzin pompasından geldiğini ve gayet normal olduğunu usta iddia etti bende bu aracı 3 yıldır kullandığımı pompanın böyle ses yapmadığını bildirdim, ertesi gün tekrar bi bakalım dediler anlaştık ve geri döndüm.

Ertesi gün sabah tamirhaneye döndüm usta henüz ortalıkta yoktu ama çalışanı benimle ilgilendi sesi dinlettim falan neyse sonra aracı lifte aldık bu arada bende elemanla konuşurken yapılan işlemleri falan sordum bujileri 3 tırnak taktınız dimi dedim, eleman abi senin bujilerin durumu güzeldi değiştirmedik dedi. hımmm dedim, neyse yakıt filtresinin 2 girişive bir çıkışı var eleman sanırım giriş hortumlarını ters takmışız dedi düzletti falan tekrar dinledik ancak sanayinin gürültüsünden sesi duyamadım ve olduğuna knaaat getidim derken usta geldi, usta ya buji işini sordum (ki bujilerin parasını vermişim) usta şaşırdı falan (yalandan) dedi hemen değiştirerim yada parasını verelim dedi dedim değiştirin çok mahcup oldum falan dedi (yalandan) sonrasında bujiler değişti ses kesildi falan düşüncesiyle tekrar iş yerine gittim brde baktım ses sadece şekil değiştirmiş ama halen devam ediyor.

Daha sonra gün içinde birkaç servis önerisi aldım (bu arada ben bulunduğum ilin yabancısıyım esnafı falan tanımam) dedim ki gidip şu sese baktırıyim, aracın marşına bastım araç çalışmıyor derken bir benzin kokusu peydah oldu birde baktım pompadan filtreye giden hortum yerinden fırlamış benzin akıyor beynimden vurulmuşa döndüm, sonra hortumları elimden geldiğince sıkı şekilde takarak (ki aracın sağ arka kapısının altına denk geliyor ve erişmek oldukca güç, üst baş perişan) diğer servise doğru tekrar hortumun çıkmaması için dua ederek yola koyuldum, neyse servise vardık parçacı bu tipte değişik basınca sahip fitlreler olduğunu bana takılan 6.6. barı filtrenin bu araca uygun olmadığını 4.0 bar takılması gerektiğini söyledi, ve doğru filtreyi taktık ses kesildi sorun halloldu. Şimdi ilk tamirhaneye gidip taktıkları parçayı geri verip paramı alıcam.

Bu olaylar zincirinden de şu sonucu çıkarmak gerek sanırım durumunuz varsa ve yetkili servise, durumunuz o kadar yoksa özel servise gidin, tamirhane ucuz lakin adamı çok yoruyor.
9 yıl
Hayatta Kalma Şansınızı Yükseltmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Temel Trafik Kuralı
Hayatta Kalma Şansınızı Yükseltmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Temel Trafik Kuralı

1. Geçiş Üstünlüğü

Geçiş üstünlüğü sayısal olarak ifade edilebilen trafik kurallarından birisidir. Hacimsel olarak daha büyük olan araçlar, kendisinden daha küçük hacimli araçlara göre geçiş üstünlüğüne sahiptirler. Buradaki mantık son derece basittir. İki araç bir kavşakta karşı karşıya geldiklerinde sürücülerin kafasında şu soru belirir: Durmazsam ne olur? Bu sorudan kısa bir süre sonra küçük hacimli aracın sürücüsü frene basar. Eğer iki araç aynı hacme sahipse, bu durumda sürücülerin hacmine bakılır. Burada da eşitlik olması durumunda, tarafların ellerinde tuttukları levye, değnek, cop, zincir gibi malzemelerin büyüklüğüne bakılır. Bu durumun tek istisnası sürücülerin cinsiyetidir. Bir kadınla bir erkeğin karşı karşıya geldiği her durumda, geçiş üstünlüğü erkek sürücüye aittir.

Bu durumu bir sonraki maddede ayrıntılı olarak ele alacağız ancak son olarak yayalara da kısaca değinelim: Yayalık bir yoksunluk ifadesidir. Arabası olmayan sürücülere yaya denir. Bunlar, araçları yerine bedenleri ile yol aldıklarından genel olarak kambur ve ezik bir duruşları vardır. Yayaları ne erkek ne de kadın sürücüler s.k.ne takar. Yayalar, araçların arasından geçiş yapmaları durumunda ezilirler. Zaten ezik olduklarından kimse ezildiklerini fark etmez.

2. Cinsiyet Üstünlüğü

Erkek sürücüler kadın sürücülerden daha iyi araç kullanır: Bu nedenle çok cinsiyetli bir kaza olması durumunda, erkek sürücünün haklı olduğu kabul edilir. Erkek sürücüler, ç.kleri olması nedeniyle, araçlarına daha fazla hakimdirler. 7.500 denekli bir araştırmada, ç.kü kesilen sürücülerin, yorum yeteneklerini de yitirdikleri gözlenmiştir. Kesim işleminden sonra, çok sayıda deneğin, sorgulamadan her kırmızı ışıkta durmaya başladığı belirlenmiştir.

3. Siren Üstünlüğü

Sireni olan araçlar sireni olmayan araçları sıkıştırabilir: Eğer aracınızda siren veya en azından ışıldak varsa, sıkışık trafikte son gaz gidebilirsiniz. Bu düzeneklerin olmaması durumunda havalı korna da işe yarayabilir. Aracınızda ışıklı, sesli hiçbir alet yoksa da üzülmeyin. Özellikle hastanelerin yakınında bir yerdeyseniz, sireni çalan bir ambulansın ardına takılıp, hızlı biçimde, aracı yakından takip edebilirsiniz. Bu durumda aranıza başka bir araç giremez. Öndeki araçta can çekişen kişiden az da olsa bir kazanç sağlarsınız. Yakın takip ettiğiniz ambulansa arkadan bindirmeniz durumunda, ambulansta can çekişen kişi öleceğinden geçiş üstünlüğünüz de kaybolur.

4. Hayatta Kalma Üstünlüğü

Trafikte ölünür ama katil olunmaz: Trafikte kaza nedeniyle ölüm olayına sebep olabilirsiniz ama bu sizi katil yapmaz. 6 ay yatar sonra çıkarsınız. Ölen kişi ise bir daha dirilmez. Dolayısıyla kaza durumunda her türlü risk ölene girer. Kalana bir şeycik olmaz.

5. Türsel Üstünlük

Hayvanlara çarpmak serbesttir: Ülkemizde hayvanlar ile bitkilerin sahibi yoktur. Dolayısıyla bunlara çarpmanız durumunda kaçmanıza gerek kalmaz. Kimse “Frene neden basmadın lan k.vat?” diye sormaz. Bir hayvana çarpınca, sırasıyla yapmanız gerekenler şunlardır:
1-Aracınızı hemen sağa çekin
2-Tampona bir zarar gelmiş mi diye bakın;
3-Can çekişen hayvanı kaderine terk edin;
4-S.kt'rolun gidin.Kaynak: Zaytung (calakalem)
13 yıl
nav p110 & nav p150
13 yıl
Bi halt yedim hele bi fikir verin.
Arkadaşlar ben bir halt yedim anlatayım;

Şimdi imzamdaki aracımın orjinal teybi olan sony kaset çalar 1 sene evvelı söktüm yerine bir mp3 çalabilen teyb taktım, sonrasında bu yeni teybin radyoları güzel çekmediğini düşünürken, eski teybimide aynı zamanda araçta kullnma fikri kafamda yer etti,

Bu akşam 3 saatlik uğraşı sonucu diğer teybe giden bağlantılardan bire bir çekerek 2. teyb için alt yapı hazırladım ve uzun uğraşılar sonucu 2. teybi aracıma monte ettim, ve güzelce çalıştırdım buraya kadar bir mesele yok,

Araçta 2 teyb faztazisinin hazin sonu ise sony radyo çalarken diğer teybi de açmamla son buldu (aslında hata ile oldu birini kapatıp diğerini açtığımda herhangi bir mesele yoktu), ikisi birlikte 10 sn çalıştıktan sonra elektrikleri kesildi, hemen aklıma sigorta geldi baktım şemada 10A sigorta gösteriyor dedim ben 15A sigorta takar durumu kurtarırım diye düşündüm ancak sigorta atmamıştı, teyblerinde sigortaları sağlamdı. Kaputun altındaki diğer sigorta kutusuna baktığımda ise
"80 Amper Akü Sigortasının" kopuk olduğunu gördüm, şu durumda çektikleri elektrikten değil aynı şaşi hattını kullanmalarından kaynaklı bir sorun gibime geldi.

Şimdi bu iki teybin aynı anda çalışması buna sebeb olabilirmi (ki muhtemelen oldu) ,bu sigorta bulunur mu bulunmaz mı onuda bilemiyorum, ben bu iki teybi aynı anda kullanamayacak mıyım, yarında pazar elektrikçide bulunmaz, bu gecel uyku tutmaz gayri beni. Bu sorunun neden kaynaklıdır? Bu akü sigortası neyi korur, ben bu fantaziden vaz geçip ikinci teybi sökeyim mi ?
13 yıl
Uzun farları yaktığımızda kısaların sönmesi ?
Değerli arkadaşlar benim aracımda (2000 honda civic) uzun farları yakınca kısalar sönüyor, bu durum bana normal gibi geliyordu ta ki birkaç değişik model aracı gece kullanana kadar,
clio sembol, ford focus, polo bu araçlarda uzunları yakınca baktım ki kısalarda yanmaya devam ediyor ve aydınlatma daha güzel cereyan ediyor.

Anladığım kadarıyla benim araçta bir anormallik var gibi, sizlerin araçlarında durum nedir ?, bu iki farın da yanması bir oto elektrikçi vasıtasıyla sağlanabilir mi?, değerli görüşleriniz için teşekkürü bir borç bilirirm.
13 yıl
30.11.2008 LPG'de MUAZZAM İNDİRİM (sadece 1 kuruş)
Kurtlar vadisinde günü perşembeden sonra haftanın en merakla beklenen günü bir cumartesi akşamı klasiği olan lpgde haftalık fiyat düzenlemesi bünyelerde yine heyecan yarattı ;

İstanbul Anadolu Yakasında pazar sabahı istasonlara yanaşan lpg kullarınıcıları artık lpg litresini 1-ykr yani 1\100-ytl yazıylada -sadece bir yeni kuruş- dahaaa ucuza alıp depolarını doldurup ekonominin keyfini sürecek, parklara bahçelere, mesire yeri, sahillere daha ucuza gidecek.

Bu indirimi bizlere sunan; başta görevini hakkıyla yapan EPDK sonrasında her zaman vatandaşın tam arkasında (!) yer alan kahraman tok gözlü akaryakıt firmalarıyla tek tek yakından akraba (!) olmayı bir zevk ve borç bilirim.

Yarın Bol Bol gezecez artık
14 yıl
Yağ takviye kapağından gelen beyaz duman yada buhar ?
Askerde kullandığımız araçlarımızdan bir kaçında yağ takviye kapağını açınca bayez bir duman gelirdi, gerçi buharda olabilir,

Bunun sebebi ne ola acep ?

segmanlardan ileri gelen bir sorun mu?
s. kapak contasıyla alakası olabilir mi?
araçlarımızın T. Dizel olmasıyla ilgili olabilir mi?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle