Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
17 Ekim 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme (?)
139 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
2 yıl
455 TL XPG 512GB SX6000 Pro NVMe M.2
Yeni üyelik indirimi ile 455 lira civarına gelir.

https://www.yukko.com/xpg-512gb-sx6000-pro-nvme-m2-sata-ssd-disk-asx6000pnp-512gt-c-v-50146213
4 yıl
Hdmi Arc ve Dolby TrueHD hakkında sorum
Merhaba,

Ev sinema sisteminin bağlantısı konusunda aklıma takılan bir kaç şey var. Televizyon Vestel'in ub9100 modeli. Dts-dts hd gibi ses codeclerini çözebiliyor. Dolayısıyla videoyu ve tabi sesi çözme işini Tv yapacak.

Almayı düşündüğüm sinema sistemi ise, optik yuvası ve tek hdmi yuvası olan bir 5.1 sinema sistemi. Hdmi üzerinde arc yazıyor sinema sisteminde. (panasonix xh175 marka model) Fakat bu sistem true hd'yi desteklemiyor.

-Bu aletten bağımsız- bildğim kadarı ile hd sesler yalnızca hdmi kablosu ile taşınabiliyor.

Sorum şu ki, true hd sese sahip bir filmi tv'ye usb ile taktığım takdirde, tv'yi hdmi arc ile sinema sistemine bağlasam, truehd sesi alabilir miyim ?

Optik ile ya da hdmi arc ile bağladığım takdirde diğer tüm sesleri alabildiğime eminim fakat sinema sistemi özellik olarak hd sesi çözemiyor. İşte bunu hdmi arc ile çözülmüş olarak Tv'den alsa, hoparlörlere yansıtabilir mi sonuçta çözen alet o değil tv olacak.

Aslında illahaki truehd ses almak istiyorum diye değil, indirdiğim bazı filmler bu sese sahip olduğunda sıkıntı yaşamamak adına bunu soruyorum.

Cevaplarınıza göre sistemi alıp almayacağım belli olacak :)

Bu arada Avr vs olayına daha sonra girmeyi düşünüyorum, şu an için ucuz yolla en iyi 5.1 sesi nasıl alabilirim derdindeyim :)
4 yıl
Xperia M5 - Tuş kilitleyince kapanma sorunu
Merhaba,
Xperia m5 bir telefona sahibim. Telefonun şöyle bir sorunu var, çözümü hakkında fikirlerinize açığım.

Telefonun kilit tuşuna basılıp ekran karardıktan max 10 saniye sonra telefon arka planda kendini kapatıyor, telefon açıkken hiçbir sorun yok fakat ekranı kapattığınız anda böyle bir sorun oluşuyor. Orjinal romunu flashtool xperifirm ile Tr 6.0 romunu kurdum, telefonu yeniden başlatana değin hiç bir sıkıntı olmadı. Ertesi gün telefonu yeniden başlattığımda aynı sorun yine başladı. Daha öncesinde klasik m5 sıkıntısı olan lte 3g problemi sanmıştım fakat sim kart yokken de aynı sorunu yapıyor. Bataryayı değiştirdim bu arada fakat henüz çözüm bulamadım. Minimum işlemci mhz ini yükselttim fakat çözüm olmadı.

Aklınıza gelen herhangi bir çözüm mevcut mu ?

Garantisi yok cihazın. Arka kapak kırıldı, değiştirdim garanti gitti :)
4 yıl
Kaza yaptık, karşı tarafın sigortası ile problem yaşıyorum. "SSli"
Arkadaşlar merhaba
28.06.17 tarihinde cadde üzerinde ilerlerken sokaktan çıkan aracın yandan çarpması sonucu aracımda 2 kapı + çamurluk hasarı oluştu. Raporlar tutuldu, %100 karşı taraf kusurlu çıktı.
Benim aracım 2010 chevrolet cruze
karşı taraf 1-2 yaşında ford focus

Benim aracımda ziraat sigorta mevcut, kasko yok. Karşı taraf rent a car arabası sanırım budget. Allianz sigorta.. Sorun bundan sonra başlıyor,

Cruze'u yetkili servise götürdük, araç 5 yaşından büyük olduğu için karşı tarafın sigortası orjinal parça yerine yan sanayi parça kullanacakmış bu zaten torba yasa ile geçmiş bir şeymiş (araştırdık öğrendik evet doğru) Eğer orjinal parça kullanılması istenirse fark çıkıyormuş ve o farkı bizden talep ediyorlarmış.

Fakat şimdi tekrar aradılar, yan sanayi parça kullanılmasına izin vermemize rağmen karşı tarafın sigortası (allianz) işçiliği çok bulduğu için bizim yetkili servis ile anlaşamamış ve yetkili servis aracı gelin alın diyor.


Benim anlamadığım, hiç suçum olmamasına rağmen aracıma gelip çarpıyorlar, orjinal parçalar ile yetkili serviste yapılmasını isteyince benden ücret talep ediliyor (kaskom olsa kaskom delinecek aynı şey..) Tamam diyorum yan sanayi kullanılsın fakat araç düzgün olsun en azından yetkili serviste yapılsın, bu sefer karşı tarafın sigortası yetkili servisin işçiliğini çok bulduğu için kabul etmiyor. Böyle bir hakkı var mı allianz sigortanın ?

Ne yapmamı önerirsiniz ??
4 yıl
Ağ Kurulumu ve Tavsiyesi - 4 AP - 1 modem
Şeklini çizdiğim ağda kablolu ve kablosuz toplamda 60'a yakın cihaz bağlı. Modemden sonra koyacağım bir AP ile ( soru işareti ile gösterdiğim) tüm ağdaki kullanıcıların anlık indirmelerini görebilmem mümkün mü ? Aynı şekilde kablolu veya kablosuz, ağdaki cihazlara statik ip verebilir miyim ?
Hali hazırda Superonline'ın verdiği hg253s ile bunları yapamıyorum. Xiaomi'nin bir kaç modelinde bunlar yapılabiliyor sanırım ? Misal "Xiaomi Mi WiFi 3" cihazı ile statik ip atama, anlık download hızlarını görme ve hatta hız sınırlama vs yapabilmem mümkün mü ? Misal 4. AP'ye kablosuz ya da kablolu bağlanan bir cihazın anlık veri akışını görebilir miyim ? Bunu sınırlayabilir miyim ?

Diğer 3 AP'nin dhcp'si kapalı fakat bunun açık olacak. Modemin ip'si 192.168.2.1 , Alacağım AP'yi nasıl ayarlamalıyım ?
Ağ kurulduktan sonra hg253s'e 1. AP ve 1 masaüstü hariç hiçbir bir bağlantı olmayacak. Wi-fi kapatacağım.
5 yıl
Max 1200 fiyat ile bundan daha iyisi var mıdır ?
5 yıl
USB 3 soketim usb 3 cihazları görmüyor
Merhaba,
Msi 970A G46 anakarta sahibim. Windows 10 64 bit kullanıyorum. Sitesinden son usb3 driverını indirdiğim halde usb 3 belleği, usb 3 soketi algılamıyor. usb3 sokete, usb2 cihaz takınca sıkıntı yapmıyor. Aynı şekilde usb3 cihazda, usb2 sokette sıkıntı yapmıyor. Aynı usb3 cihazı başka bilgisayarlarda denedim sıkıntı yok. Aygıt yöneticisinde de görünmüyor. Daha önce bu durumu tecrübe eden var mı ? Bu sorun nasıl çözülür ?
6 yıl
Ahşap plaka ya da panel nereden bulabilirim ? (Tavandan asma yatak)
Merhabalar,
Kısıtlı alandan ötürü, 4 metre uzunluğundaki odama 2 adet 190 cm boyunda yatak yapacağım sıralı şekilde. Fakat kullanacağım materyali nereden temin edebilirim bilmiyorum. Ya da tam doğru adı nedir nasıl aramalıyım internette ?

Örnek alacağım model budur:


Uzun kenarı 190*25 olacak. Kısa kenar 90*25. Bu tahtaları nereden temin edebilirim ?
6 yıl
4 Access Point barındıran Ağ Yönetimi konusunda tavsiye

Merhabalar,

Yukarıda çizdiğim ağı kuracağım yakın zamanda fakat aklıma takılan ve istediğim birkaç şey var.
Öncelikle belirtmek istiyorum ki, tüm ağı 1. AP olan wr740n’den yönetmek istiyorum ve ben 1. AP'ye kablosuz olarak bağlanıyorum. Huawei hg253s cihazına kablolu ya da kablosuz olarak, 1. AP hariç hiçbir cihaz bağlı olmayacak.

Aklıma takılan şeyler şu ki,

a) 1.AP’ye Default Gateway olarak 192.168.1.1’i gireceğim. Ip olarakta ayarladıktan sonra 192.168.0.1 ile 1. AP’nin arayüzüne ulaşacağım. Buraya kadar tamam, peki diğer AP’lere default gateway olarak ne girmem gerek ki diğer AP’lere bağlanan cihazları 1. AP’den görebileyim ?

b) 1. AP hariç tüm AP’lerin DHCP’leri kapalı olacak sanırım. Bu durumda diğer APlerin arayüzüne girmek istenirse nasıl girilecek ?
İstediğim şeyler,

a) Tüm ağı şekilde gösterdiğim 1. AP olan wr740n üzerinden yönetmek ve tüm bağlanan cihazları orada görmek istiyorum. Hem kablolu hem kablosuz. Bu mümkün müdür ?

b) Eğer mümkün ise nasıl bir yol izlemeliyim ?

Not: Çizili şablonda internet hızı 100 mbit olacak. Herhangi bir hız kaybı yaşamamak için repeater olarak kullanma taraftarı değilim hiçbir modemi.
6 yıl
1 Huawei HG253S ve 4 tane Access Point bağlantısı / repeater olarak kullanma
Merhabalar,
Hali hazırda ttnet kullanarak şöyle bir ağa sahibim.

1* airties 5050 modem

2* tp-link wr740n Access Point
1* Everest EWN-155 Access Point
1* airties RT-205 Access Point (modem özelliği devre dışı haliyle)

Sıkıntısız şekilde cep telefonları, masaüstü dizüstü bilgisayarlar, televizyonlar, uydu cihazları vs bağlı. Bugün yarın Superonline'a geçeceğiz.

Oluşturacağım ağda, maalesef bulunduğum konumdan tüm AP'lere bağlanmam söz konusu olamayacak, kapsama alanı dışında olmamdan ötürü. Fakat, tek bir AP'nin arayüzünden ağa bağlı tüm cihazların anlık veri akşını görmek istiyorum. Hali hazırdaki modemim bunu desteklemiyor fakat wr740nler de sıkıntı yok bandwidth kontrolü dahi yapabiliyorum. (fakat diğer 3 cihaza bağlı aletlerin hızını göremiyorum, everest + rt205 + 5050 modem)
Ağın sağlıklı çalışabilmesi için bu Apleri repeater olarak mı kullansam daha iyi yoksa ethernet ile alıp tek tek bölgesel şekilde AP şeklinde mi kullansam daha iyi ?
Eğer repeater olarak olarak kullanırsam tüm APleri, tek Ap'nin arayüzünden tüm ağa bağlanan cihazların hızını görebilir miyim ? Hız kontrolü yapabilir miyim ?

edit:

Araştırdıkça repeater olayından vazgeçtim çünkü kayıp katlanarak artıyor. 100mbit aldığım hızı son AP'de 5mbit zor göreceğim ve stabil değil.
Dolayısıyla 1. wr740n'nin ethernetinden 3 çıkışla diğer Aplere kablolu bağlantı yapacağım.. Akabinde her bir AP kablosuz yayın yapacak.
Peki yine de tüm ağa bağlanan cihazları nasıl görebilirim ? Bu durumda huawei'nin arayüzünden mi yoksa 1. wr740n'nin arayüzünden mi ? Yoksa tek tek her bir AP nin arayüzüne girerek mi ? Bunun kolay yolu yok mudur ?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.