Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Binbaşı
07 Ekim 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
76 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
5 ay
TURK TELEKOM. 1 aydır sorunu çözülemeyen sorun .

8 kasımda evde İnternet gitti, sonrasında tek gelen sistem tarafından 2-3 günde bir atılan kontroller devam etmektedir mesajı. 3-4 tane şikayet kaydı üzerine şikayet kaydı oluşturdum sözde 6 kasımda gelecek bağlantının bugün itibariyle 25 gün içinde düzeleceği bilgisine ulaştım. 25 gün sonra kaç gün daha süreceğini öğreneceğiz bakalım. Hangi devirde yaşıyoruz ve bu nasıl bir arıza anlamıyorum 2 ay içerisinde çözülemiyor. Sözde kablo sorunu varmış bu sürede iller arası kablo döşenir. Yeni bağlantı alacaklar defalarca düşünsün!!!

2 yıl
Egea HB otomatik, hava filtresi sorunu.
Selam arkadaşlar. Ay başında aldığım 2016 Egea HB otomatik aracın bakımını yaptırdım bugün. Filtre konusunda sıkıntı yaşadım. Aldığım kişi araçtan bihaber bir kadındı ve sadece yağını değiştirmiş sanırım. Aracın üzerinden çıkan filtre orjinal filtre muhtemelen leş gibiydi. (Mopar marka yeşil olan.) İnternet üzerinden aldığım filtre yine Mopar marka.(sarı olan) Üzerinde çift kavramalı araçlarda kullanmayın yazıyor. Yeşil olan üzerinde ise sadece çift kavramalı araçlarda kullanılır diye yazıyor. Boyut aynı ama çift kavramalı olanın üzerinde demir bir koruma gibi bir şey var aynı zamanda altta ayrı bir filtre gibi bir parça var. Ustam parçacılarda yeşil olanı bulamadı. Yetkili servise gittim. Ruhsatı verdim bana 2 farklı filtre getirdi. Biri İtalyan mopar, diğeri yeri opar ama ikisi de benim aldığım kodda. O bile parçanın farklı olduğundan bihaber. Üzerinde çift kavrama ile ilgili böyle böyle yazıyor dediğimde biz 1.6 lara bunları takıyoruz diyor. Neyse orjinal olanı istediğimde bizde yok, getirtiriz ama 188 lira dedi. Dışarıda değil yetkili serviste bakım yapsam böyle bir fark olduğunu bilmeyeceğim normal olanı takacaklar ama içime kurt düştü. Bir yandan da ne olabilir çift kavrama ile farklı hava filtresinin ne alakası olabilir diyorum. Acaba 188 liraya vermeye değer mi sizce?3 yıl
Drone ile emniyet şeridi cezası.
Dün İzmitten Gebze'ye dönerken Derince tarafında ışıklarda emniyet şeridi ihlali yapanları bir güzel çevirmişti polisler. Bilenler vardır orada ışıklardan hemen önce 3 şeritten 2 şeride geçiş var ve tam ışıklara gelirken emniyet şeridinde bizim önümüze kıran aracı polis gördü ve çevirdi, içimin yağı eridi. :) Bu arada epey aracı çevirmişlerdi ve yerde bir drone duruyordu. Sanırım daha uzaktaki araçları tespit etmek için kullanıyorlar. Polislerde teknolojiyi kullanmaya başlamış. :)
4 yıl
Deneysel bir yakıt tüketimi konusu. :)
Uzun zamandır forumda yakıt konuları sık sık açılmakta. Bu konularda ne kadar saptırma yapılabilir bunu göstermek için size yaptığım bir denemeyi sunacağım. İlk resim Bolu dağı tepesinde sıfırlanarak elde edilmiştir. 10 km sonunda 0.1 litre ortalama hiç fena değil. :)Sonrasında gaza yumuşak yumacak basarak basmayarak bir 10 km daha gidilerek 1.4 ortalama elde etmek mümkün. Artık Düzce içine doğru yaklaşılıyor ama.Aynı şekilde 10 km daha dayanabilirseniz şehir içi ışıkların falan etkisiyle 30 km sonunda 1.9 ortalama elde edilebiliyor. Ortalama hız da gördüğünüz gibi hiç de anormal değil.Düzce çıkışında artık normal gidişime döndüm bu kadar yeter diye ve bir 10 km sonra şöyle bir değer elde ettim.
Şimdi ben 3. Ya da 4. Fotoyu paylaşarak epey bir tartışma ortamı yaratabilirim değil mi? Bence böyle kısa mesafe yakıt tüketimi konularına hiç gerek yok. Görüldüğü gibi epey spekülatif rakamlar elde edilebiliyor.

Aracını alalı epey oldu. İlk 10000 sonunda 6.4 2. Ve 3. 10000 sonunda 6.2 4. 10000 sonunda 5.8 ortalama ile sıfırladım uzun dönem ortalama sayacını. 40000 ortalaması yaklaşık olarak 6.2 diyebilirim. Bu arada 2012 C4 dizel kullanıyorum.
4 yıl
Alfa Romeo'nun İlk SUV modeli Stelvio ile 1400 KM
Forumu uzun zamandır izleyici olarak takip edenlerdenim. Çok fazla konu açmam. 1 haftalık Almanya seyehatimizde kullanmak üzere Mercedes C serisi araç kiralamıştık Avis firmasından. Sanırım ellerinde araç kalmamıştı ve bize Tiguan ya da Stelvio'dan birini tercih etme fırsatı sundular. O ana kadar Stelvio'nun adını duymadığımız için ne olduğunu sorduk. Ofisteki arkadaş resimlerini gösterdi ve resimleri gördükten sonra tercih konusunda zorlanmadık. :) Bende adını duymadığım bu araç için bir konu açabileceğimi düşündüm ve aklımda kaldığı kadar bir kaç karalama yapayım dedim.Araç 2.2 dizel bir motora, 4 tekerlekten çekiş sistemine, 210 beygirlik güce ve 470 torka sahipti. Bu özellikler 8 ileri çift kavramalı bir şanzımanla birleştiğinde 6.6 saniyelik fabrika verisi olan 0-100 hızlanmasına sahip oluyordu. Bunu deneme fırsatım olmadı ama son hız olan 215 km/saat fabrika verisini tutturduğunu söyleyebilirim. Aracın son hızı sanırım sınırlandırılmış zira 8. vites 3200 devir civarı o hıza ulaşıyor alet.Araç Alfa Romeo'nun ilk Suv modeli olma özelliğine sahip. İç tasarım sanırım Gıulia'nın aynısı. Hatta araç içinde belki Gıulia'nın yükseği demek mümkün olabilir.https://www.alfaromeo.de/ sitesine girdiğinizde bu 2 aracın dansı sizi karşılıyor.

Aracın iç mekanı oldukça hoşuma gitti. Donanım olarak aklınıza gelecek her şey var sanırım ancak benim daha önceden kullanmayıp hayran kaldığım özellik adaptive cruise control sistemi oldu. Aracımda cruise control mevcut ve uzun yolda kullanıyorum. Ancak adaptive cruise control gerek şehir içi gerek şehir dışı kullanımı oldukça kolaylaştırıyor. Şöyle ki şehir içinde 60 km'ye sabitliyorsunuz önünüzde araç yoksa 60 ile araç varsa aracın hızı neyse o hız ile gidiyor. Aradaki mesafeyi dahi ayarlayabiliyorsunuz. Trafik durduğunda freni kendi yapıp aracı durduruyor. Kaldırmak için az bir gaz verdiğinizde olay aynen devam ediyor. Otoyol kullanımında da aynı durum mevcut. 130'a sabitleyip trafiğe göre kendi kendine hızlanıp yavaşlıyor size sadece direksiyonu tutmak kalıyor.Ancak aracın ortasında bulunan multimedya sistemini çok kullanışlı bulmadım. Belki daha uzun süre kullanabilsem alışma imkanı daha fazla olabilirdi ancak vitesin alt tarafında bulunan tekeri kullanmak çok kolay olmadı benim için. Bunun yanında bu bölümde Alfa'ya özel D-N-A seçim bölmesi ve multimedya sisteminin sesini kontrol eden diğer teker yer almakta. Bu arada vites topuzu BMW topuzuna epey benzemekte.D-N-A sistemi ile aracın size farklı şekilde tepki vermesi sağlanmış aynı zamanda süspansiyon da seçiminize göre değişik tepkiler veriyormuş. Dinamik mod en eğlenceli mod. Bu modda gaza korkunç derecede seri tepki veriyor araç, N neutral yani normal mod, A ise "Advanced Efficiency" yani maksimum verimlilik modu imiş. Bizim tuş genelde D'de takılı kaldı. :)Aracı bıraktığımızda 1414 km yol boyunca 8,2 ortalama elde etmişiz 60 km/saat ortalama hız ile. Bu değer 5,5 olan fabrika verisinin oldukça üzerinde zira bu aracı o ayarlarda kullanmak mümkün değil. Hele 112 beygir C4 kullanan benim gibi bir insan için. 210 beygirlik aracı bulunca pek normal gitmedik.

Sonuç olarak Türkiye sitesini incelediğimde Stelvio'nun dizel motorunun satılmadığını gördüm. Bu aracı Türkiye yollarında görebilmenin pek mümkün olmadığını düşünüyorum zira ülkemizde 2.0 benzinli 280 beygir modeli 475.000 TL'lik fiyatıyla satışta. Araç çok hoşuma gitti ama bu fiyata bu arabayı şahsen ben almam. :)
4 yıl
VW'e misafirliğe gidiyorum.
Selam arkadaşlar, şubat ayında Almanya ziyareti yapacağız. Gideceğimiz yer Wolfsburg'a yakın olduğu için Vw fabrikasına tur düzenlemişler. Bugün onay maili geldi 20 kişi için 200 Euro ücret ödeyeceğiz. Sadece doğuş değil Almanya merkez de öpücü. :)
Gittim, gezdim, döndüm....

28 Şubat günü fabrikaya gezimizi gerçekleştirdik. Fabrika epey büyük toplam büyüklüğü yaklaşık olarak Monako kadar varmış. Hatırladığım kadarıyla 1936 yılında kurulmuş ve o yıllarda fabrikanın bulunduğu alana öncelikle fabrikayı inşa etmişler ve Wolfsburg kenti fabrikanın çevresie fabrikadan sonra kurulmuş.Fabrika çok büyük olduğundan epey fazla gitiş kapısı mevcuttu. Giriş kapısını bulabilmek için epey uğraştık. Kapıyı bulduktan sonra park yeri bulma konusunda daha fazla uğraştık. Fabrika'da epey fazla çalışan olduğu için ve sanırım büyük çoğunluğu araçları ile geldiği için park yeri bulmak oldukça güç.Öncelikle söyleyeyim az sonra yazacağım rakamların hepsi 3 aşağı 5 yukarı hatırladığım rakamlar. Hiç bir yere not almadım aklımda kalanları yazacağım. :) Fabrika 3 vardiya çalışmakta imiş ve cumartesi pazar günleri tatil. Yanlış anlamadıysam 70000 çalışan varmış. Bunun yanında dünya genelinde 600000 çalışanları olduğunu söyledi bizi gezdiren rehber. Dünya'da en çok satan aracın VW olduğunu ve yanlış hatırlamıyorsam 10 milyon üzeri gibi bir senelik satıştan bahsetti.

Gezi başlamadan önce bizi bir odaya aldılar ve vw tanıtımını içeren yaklaşık olarak 15 dakikalık bir sunu izlettiler ve orada firma ile ilgili çeşitli sayısal bilgiler verdiler. İçeride fotoğraf çekmek maalesef yasaktı. Rehber VW'nin çevreye karşı çok duyarlı olduğunu ısrarla söyleyip durdu. Sanırım emisyon olayından sonra böyle bir politika izliyorlar. Yakın dönemde özellikle elektrikli otomobil konusunda bir yarışı izleyeceğiz sanırım. Gördüğüm kadarıyla Avrupa bu konuda son derece ciddi. Oradayken radyoda Almanya merkez yönetiminin eyaletlere dizel otomobilleri yasaklama konusunda yetki verdiğini dinledim. Euro 5 ve altı standarttaki otomobillerin sıkıntı yaşaması muhtemel görünüyor. VW rehberi yatırımlarının elektrikli otomobiller üzerinde yoğunklaştığını ve önümüzdeki sene çıkacak yeni Golf'ün şu anda 300 Km olan menzilinin 500-600 km'ye çıkarılacağını söyledi.Sunu bittikten sonra bizi (20 kişilk bir gruptuk) üstü açık bir araca alıp fabrikayı gezdirmeye başladılar. Wolfsburg fabrikasında Golf, Tiguan ve Touran üretiliyormuş ancak çoğunluk Golf. Hergün 1500'ü Golf olmak üzere 3000 ya da 3500 araç banttan iniyormuş.

Hergün tren ve tırlar üzerinde farklı farklı binlerce parça fabrika'ya giriş yapıyor. Öncelikle dev presler altında işlenen çelik levhalar kaporta parçalarını oluşturuyor. Preslerde oluşturularn levhaların daha sonra onlarca robotun senkronize çalışmasıyla kaynaklanmasına ve yavaş yavaş kaportanın ortaya çıkmasına şahit olduk. Her robot işini bitirince aracı üst katta bulunan hatta yüklüyor ve araç bir sonraki istasyona ilerliyor. Bu arada yine eski robotların yenilendiğine ve yeni robotların çok daha çevreci olduğu gezi boyunca üstüne basa basa söylendi. Bu arada yenilenen robotlar Japon malı. :)

Özellikle kaportanın oluşması epey otomasyona bağlanmış. Oluşturulan kaporta 6 aşamalı boya işlemini gördükten sonra birleştirme hattına geliyor. Bu alan en fazla sayıda işçinin çalıştığı alan. Yürüyen bir bant üzerinde işçiler bekliyor ve her işçi kendine ait işi gerçekleştiriyor daha sonra araç diğer işçinin önüne gidiyor. Saat başı işçilerin yaptıkları işi değiştiriyorlarmış. Kaporta ile motor ve şasinin birleşme işlemine evlilik adını veriyorlar ve bu işlem yine robotlar tarafında yürütülmekte. Daha sonraki aşamada göğüs, lastikler ve diğer parçalar monte ediliyor ve son olarak test edilerek araç satışa hazır hale geliyor.

Bu arada bu seri 2 kapılı modellerin son serisi olacakmış bu seneden sonra sadece 4 kapılı model üretimi gerçekleşecekmiş zira 2 kapılı modelin üretim maliyeti oldukça yüksekmiş.

Bu arada VW fanı değilim ve Citroen C4 kullanıyorum. Ancak fabrika gerçekten etkileyici. 2 saatlik tur sonunda ben işleyişe hayran oldum. Almanların iş ahlakına hep saygı duymuşumdur bu durumu yerinde görme fırsatım oldu. Adamlar boşuna dünya lideri olmamışlar.
5 yıl
Citroen C4 1.6 dizel mcp vs Corsa 1.2 LPG (kim daha az yakar)
Geçenlerde konu da açmıştım. Bolu-Gebze arası 3.4 ortalama ile gelmiştim. Mudur yardımcısı arkadaş olmaz dedi. Mümkün değil dedi. Benimki senden az yakar dedi. Sonuç olarak iş iddaya bindi. Yarın bakım yaptıracak aracına :)

Benim araç 58000'de otomatik dizel onunki 128000 1.2 manuel LPG. Sabah depolar fullenecek, Gebze-Sapanca gidilecek. Piknik yapıp geri döneceğiz ve aynı pompalarda fulleyecegiz. 80 km/saat ile gidip gelmeyi düşünüyorum. Sizce kim alır? Az tüketen forumdaslardam taktikleri bekliyorum. Sonucu paylaşacağım. :)
5 yıl
2012 e-HDi az yakma rekoru denemesi. :) 3.4/100 km
Daha önce kullandığım araçların hepsi benzinli+lpg`li araçlardi. 20 gündür dizel otomatik C4 kullanıyorum. Araç 57000 km'de. Bakımları aldığım zaman yaptırdım. Lastikler sıfır Michelin crossclimate. Memleketim Bolu'ya giderken bagaj ağzına kadar dolu üç yetişkin ve bir çocuk 5.8 ile gittim 130'a sabitleyerek Bugün acelem yoktu bir deneme yaptım. Araçta sadece ben vardım. Bolu'da evden çıktım E5'de sıfırladim sayacı Gebze'de evin önünde fotoğrafı çektim. 209 km toplam yol ve 3,4 ortalama geldim. Yol boyunca 90 km/saat cruise control ile geldim. Sanırım fabrika verisi 3,5 idi aracın yani hiç fena değil.
6 yıl
Qashqai sekiz enjektör montajı
Yakın zamanda aldığım aracima az binip lpg taktirmamayi düşünüyordum ancak yaklaşık olarak 10 sene boyunca kullandığım önceki beş aracımda lpgli olduğu için bünye cvt şanzıman benzin birleşimininin tüketimini kaldırmayacak gibi görünüyor ve ufak ufak araştırmaya başladım. Aracım 50000 qashqai de ileride subap sorununu göze alacağız artık. Sıkıntım sekiz enjektör olayı. Brc'nin özel aparatı varmış sanırım. Bunun yanında kimi usta dördünu uyutup dört silindirli takmaktan kimi usta da doğrudan sekiz silindir için üretilen modeli takmaktan söz ediyor. Daha Once Kme Atiker ve BRC kullandım yani marka takıntılı değilim. Sizce sekiz enjektör için hangisi en uygun çözüm olur?
7 yıl
Flo çocuk ayakkabılarında 1 alana 1 bedava.
Oğluma ayakkabı almak için Gebze center Flo`ya gittim. 2 ayakkabı aldım ikisinin ortalamasını ödedim. Yani aynı ayakkabıdan iki tane almak gerekmiyor. Kız erkek falan fark etmiyor. biri ayakkabı biri sandalet olabilir dedi görevli.Sadece bugüne özel dediler. Diğer mağazalarda var mı bilmiyorum.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle