Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
I

Binbaşı
02 Ekim 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
35 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
I
3 yıl
Havaalanında bagajda alkol götürebilir miyim?
Ankara’dan Erzurum’a geçeceğim, görevliye teslim edeceğim valize 3 tane Kıbrıs’tan gelme 35’lik viski koyacağım, sorun yaşar mıyım?
Bilgili arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var, sabah uçağım var.
I
4 yıl
Büyük Taarruz, Türk tarihinin en kritik zaferlerinden biridir.
26 Ağustos 1071'de Sultan Alparslan'ın Türklere açtığı yurt, Osmanlı Devletinin güçten düşmesi ve 1. Dünya Savaşında alınan yenilgi sonucu işgalle karşılaşmıştı. İtilaf devletlerinin maşası Rumlar, kendilerinin ve itilaf devletlerinin önündeki tek engel olan ve Türk milletini temsil eden Ankara hükümetini susturmak amacıyla taarruza geçmişti, Sakarya'da destan yazan Türk ordusu, Yunan ordusunu geri püskürttü. 1 yıl sonra, tarih, Sultan Alparslan'ın kazandığı zaferin ve Yunanlıların Güney'den Ankara yönünü açmak için kesin Taarruza kalktığı günün yıl dönümünü, 26 Ağustos 1922'yi, gösteriyordu. Hedef, mühimmat olarak bizden üstün olan düşman kuvvetlerini bir darbede çökertmekti, plan epey riskliydi çünkü Türk milletinin atacağı tek kurşun vardı, olası bir mağlubiyette ordumuz elden gidecek, Ankara düşecek ve perişan halde olmasına rağmen kadın erkek demeden vatanı için her şeyini veren yoksul bir halk kalacaktı. Zaten yoksul olan ve savaş sırasında da inanılmaz derecede fedakarlık yapan Türk milleti iyice zor duruma düşecekti ve mühimmatı, ordusu kalmayan yoksul bir halkı da Orta Asya steplerine sürmek zor olmayacaktı, tıpkı Kırım Türkleri gibi.
Ben bu yüzden bu savaşı çok kritik buluyorum, yıllarca süren savaşlar sırasında iyice fakirlemiş bir milletin, yok olmama mücadelesiydi.
I
5 yıl
Yeni bir parti çıkabilir mi?
MHP'deki belirsizlik sürüyor, MHP tabanının da bir kısmı bu belirsizlikten şikayetçi ve Bahçeli'den memnun değil. Bu durum MHP içerisindeki bazı kişilerin yeni bir parti kurma girişiminde etkili olabilir. En son 5 vekil başkanlık sistemi için mecliste hayır oyu kullanacağını belirtti ki bu isimlerin içerisinde Halaçoğlu ve Özdağ gibi önemli isimler var ayrıca ben bu başkanlık sistemindeki farklı düşüncenin bu 5 kişiyle sınırlı kalacağını düşünmüyorum. Çünkü yakın zamanda MHP içerisindeki en önemli isimlerden biri olan Oktay Vural görevinden istifa etti ve bunlar illa ki parti içerisinde diğer vekillerden bazılarını da etkilemeyi başaracaktır, işte o zaman MHP meclis içerisinde de muhalifler ve Balgat yalakaları olarak ikiye ayrılacaktır. Olası bir erken seçim durumunda ise muhalifler yeni bir parti kurma çabası içine girebilirler. Böyle bir girişim olduğu sürece hem MHP hem AKP hem de CHP seçmeninden destek göreceğine eminim. Bu parti girişimi gerçekleşirse sadece MHP'li muhaliflerin oluşturduğu bir parti olmayacaktır, özellikle kumpas mağduru askerlerden de parti bünyesine katılım olacağını düşünüyorum.
I
5 yıl
MHP’li 5 vekilden 'başkanlık' açıklaması: 'Hayır' oyu vereceğiz
MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ ve bazı MHP Milletvekilleri başkanlık sistemine ilişkin Anayasa değişikliği teklifine ’hayır’ oyu vereceklerini bildirdi.

MHP milletvekilleri Ümit Özdağ, Nuri Okutan, Yusuf Halaçoğlu, Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz ve İsmail Ok TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasını okuyan Ümit Özdağ, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin şunları söyledi:

"Biz 5 MHP milletvekili olarak parlamenter rejimin devamından yanayız. Biz sayın Bahçeli’nin geçtiğimiz yıllarda onlarca kez ifade ettiği gibi başkanlık sisteminin Türkiye’yi özerkleşme, federalleşme üzerinden böleceğini görüyoruz. MHP’ye oy veren milyonlar da başkanlık sistemine ve bölünmeye karşı. TBMM’de ’evet’ deriz referandumda ’hayır’ deriz tavrı doğru değildir. Bu tavrı sergileyen arkadaşlarımızdan, 3 Kasım 2002 seçimlerinin sonuçlarından, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığının önünün açılmasından ve 7 Haziran 2015 seçim gecesi yapılan açıklamanın ortaya çıkardığı neticelerden sonuç çıkarması gerektiğine inanıyoruz. Parlamenter sistemden yana olduğumuzu, AKP’nin başkanlık teklifinin TBMM gündemine geldiği zaman geçmemesi için ’hayır" oyu vererek ortaya koyacağız. TBMM’de referandum için verilen oyların 330 altında kalması için mücadele edeceğiz. Hiçbir makam ve mevkiinin, ülkemizin birliği ve aziz milletimizin dirliğinin üstünde değildir."


MHP YÖNETİMİ NE DEMİŞTİ?

MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, verdiği bir söyleşide şunları söylemişti: "Milliyetçi Hareket Partisi’nin temel görüşü; onarılmış, revize edilmiş, hatta halk diliyle ‘tamir edilmiş’ bir parlamenter sistemdir. Ancak ülkede bir sıkıntı var. Siyaset kurumu bu sıkıntıyı çözemiyorsa TBMM alsın meseleyi önüne koysun ve incelesin, sonra da halkın hakemliğine müracaat etsin. Parti olarak biz başkanlık sistemini doğru bulmuyoruz. Ama halk “Yok arkadaş, ben uygun buluyorum” derse, buna söyleyeceğimiz bir laf olamaz."

Referandum sürecinde kendi tabanınız size “Bana ne tavsiye edersin?” diye sorunca ne diyeceksiniz? sorusuna ise Yalçın, “Parlamenter sistem” diyeceğiz tabii. Başka ne diyeceğiz... “Başkanlığa ‘Hayır’ deyin, parlamenter sistemi destekleyin” diyeceğiz" diye cevap vermişti.

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/mhpli-5-vekilden-baskanlik-aciklamasi-hayir-oyu-verecegiz-40257628


Basın toplantısını izleyemeyenler, bu adresten izleyebilirler:https://www.facebook.com/profesorumitozdag/?hc_ref=NEWSFEED
I
5 yıl
Tümgeneralin oyunu
Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli'nin darbe karşıtı görünerek, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'ı bildiriyi imzalamaya ikna etmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Darbeyi yöneten ve organize eden isimlerin başında geldiği belirtilen Tümgeneral Mehmet Dişli'nin, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a 'oyun' oynadığı ortaya çıktı.

Habertürk Ankara Temsilcisi Alican Türkoğlu'nun haberine göre, tutuklanan Mehmet Dişli'nin, 15 Temmuz günü boyunca karargahta olduğu, kendisini tutuklanmış gibi gösterdiğini, ellerinin kelepçeli olduğu belirlendi.

O esnada darbe karşıtı olarak gibi görünen Dişli'nin, Akar'a, "Komutan direnmeyelim, ne olur imzalayın" diyerek ikna etmeye çalıştığı da ifade edildi.

Tümgeneral Mehmet Dişli, AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin kardeşi.


Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/tumgeneralin-oyunu-40152435
I
5 yıl
Araplar bu konuda daha cevval çıktı.
Bu gidişle yakında anadilinde eğitim ve özerklik isteklerinde de bulunurlar.

I
5 yıl
YSK'dan MHP kararı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Çankaya Seçim Kurulu'nun MHP olağanüstü kurultayına ilişkin kararına yapılan itirazı reddetti. MHP, 10 Temmuz'da kurultay toplayamayacak.

MHP Genel Merkezi ve muhaliflerin 10 Temmuz'da yapmayı planladığı seçimli olağanüstü kurultay başvurusunu değerlendiren Çankaya İlçe Seçim Kurulu, kurultayın yapılamayacağını açıklamıştı. Kurul kararında MHP'nin tüzüğünün değişmediğine hükmetmiş ve Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin aldığı yürütmeyi durdurma kararına vurgu yapmıştı. Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun ''10 Temmuz'da seçimli kurultay yapılamaz'' kararına itiraz edildi.Yüksek Seçim Kurulu bugün itirazı görüştü.


Görüşme sonrası YSK 'da Çankaya İlçe Seçim Kurulu gibi karar verdi ve MHP'nin 10 Temmuz'da seçimli kurultayı toplayamayacağına hükmetti.

YSK BAŞKANI GÜVEN'DEN AÇIKLAMA
YSK Başkanı Sadi Güven, karar öncesi yaptığı açıklamada çıkacak kararı kendisinin de merak ettiğini söylemişti.


BAHÇELİ, SİNYALİ VERMİŞTİ

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaşanan kurultay sürecini değerlendirmiş ve şunları söylemişti: "Mahkeme seçimin yapılamayacağını söylemiştir. Bugün saat 16:00'da YSK karara varacağını ifade etmiştir. Yasal olarak kurultay yapılmamıza engel yoksa bayram gibi kurultayı yapacağız. Yok bu kabul edilmiyorsa, zaten bizim 9 Ekim'den itibaren kongre sürecimiz ile 18 Mart 2018 tarihli olağan kongremiz yapılacaktır, o çalışmalara başlayacağız. Belki de bu hayırlara vesile olur."


http://www.milliyet.com.tr/ysk-dan-mhp-karari-siyaset-2270183/
I
5 yıl
Milli Mücadele Sırasında İskilipli Atıf'ın da Başkanı Olduğu Teali İslam Cemiyetinin Bildirisi
…. İngilizleri kızdırdınız, üzerimize Yunanlıları musallat ettiler. Harpte mağlup olduktan sonra uslu uslu oturmak ve mağlubiyetin neticesine katlanarak telafisini sabr-ü sükun ve akl-ü tedbir dairesinde ortadan kaldırmaktan başka çare var mıdır?
Yunanlılarla harbe tutuşuyor, sonra da bir taraftan kaçıyor, ve bir taraftan, şöyle mukavemet ettik, böyle zayiat verdirdik gibi yalanlarla halkı iğfale çağrıyorsunuz. Düşünmüyorsunuz ki, Yunanlılar’a fazla zayiat verdirmek bile, bundan sonra, bizim için hayırlı ve menfaatli bir şey olmaz: Allah göstermesin, sizin yalanlarınızı şahit tutarak memleketinizde, “ Şu kadar kan döktüm ve şöyle fedakarlık ettim, böyle emek çektim!“ diyerek feth davasına bakar.
Hem sizler, ey yalancı ve alçak haydutlar! Kendi milletimize karşı ecnebi milletlerden hiç birinin yapmadığı haydutluk ve alçaklıkları yaparken milleti, memleketin ileri gelenlerini, ulemayı asıp keserek mallarını yağma ederken, kendinize ne hale, ne yüzle, ne utanmazlıkla Kuva-yı Milliye ismini veriyorsunuz? Milleti öldürerek, mahverek, millet hukukunu müdafaa edeceksiniz, öyle mi? Utanmaz hainler, artık yakamızı bırakın. Cenab-ı Hakk’ın gazap ve laneti sizin üzerinize olsun!

Dr. Ali Sarıkoyuncu
Tarih ve Toplum, Haziran, 1992
Kaynak: Nejat Muallimoğlu/ Düşünen İnsana Hazine/2. Basım/sy.965
I
5 yıl
Tayyip Erdoğan'dan asgari ücret ile ilgili yıllar öncesine ait ibretlik bir video.
1 yıl öncesine kadar 1500 lira asgari ücret için ülkeyi mi batıracaksınız diyen zihniyetin asgari ücret ile ilgili yıllar öncesine ait görüşü.
I
6 yıl
Türk destanlarında ''ışık'' motifi.
Bazı Türk destanlarında görülen bu ışık motifi, senede bir kere yaşanan ve ''aşk gecesi'' diye adlandırılan bir gecede meydana gelirdi. ''Altın Işık'' diye de adlandırılan bu ışık, bazen güzel bir erkek, kurt veya aslan suretinde bir kadının haremine girer ve onu hamile bırakırdı, bazen ise bir yıldızın ışığı veya bir ırmağın suyu vasıtasıyla temas ettiği bir ağacı veya bir kızı hamile bırakırdı. İstisna olsa da bir kız suretinde görüldüğü örnekler de vardır.

Oğuz Han destanının iki farklı örneği mevcuttur. Bir Uygurca metinde karşımıza çıkan örneğinden bu motif ile ilgili olan bölüm:
Gökten mavi bir ışık düştü, güneşten ve aydan parlaktı. Oğuz onun yanına doğru gitti. Bu ışığın ortasında tek başına bir kız oturuyordu, çok güzeldi, başında kutup yıldızı gibi yanan parlak bir işaret vardı. O kadar güzeldi ki gülünce mavi gök de gülüyor, ağlayınca mavi gök de ağlıyordu. Oğuz onu görünce aklı başından gitti ve onunla evlendi.Oğuz'un bu kızdan üç oğlu oldu ve Gün, Ay, Deniz adlarını verdiler.

Alan Guva destanında da bu motif karşımıza çıkmaktadır. Bu destan için de ortada iki rivayet vardır. Hanname adlı eserde Cengiz Han'ın atalarından biri olarak gösterilir. Kısaca bilgi verecek olursak bu esere göre:
Alan Kova (Alan Guva), gece çadırında yatarken pencereden parlak bir ay içeri girmiş ve kendisini gebe bırakmıştır. Ay içeri girerken kadının gözüne kurt veya aslan gibi şeyler görünmüştür.
Moğolların gizli tarihindeki kayda göre:
Alan Kova çadırında yatarken çadırın bacasından içeri giren ay ışığından sarışın bir adam çıkmış, kadının karnını okşadıktan sonra bir kurt şeklinde yine ışıkla yukarıya, geldiği yere gitmiştir.

Son örneğimiz ise ''Kırk Kız''dır.
Sağın Han adlı bir Kazak hükümdarının kızı, güneş doğmamışken sarayda görevli kırk kız ile beraber gezmeye çıkarlar. Bir ırmağın kenarına gelirler. Irmağın suyuna altın ışık vurduğu için ırmağın suyu parlamıştı. Kızlar suyun güzelliğinden çok etkilendikleri için parmaklarını ırmağa daldırırlar ve bu neticede hepsi hamile kalır. Hükümdar bu kızların hepsini bir dağa sürgün eder ve orada bunların soyu çoğalarak Kırgızları oluştururlar.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.