MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
S

Yarbay
28 Eylül 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
138 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
S
2 yıl
Modemi Range Extender Olarak Kullanma
Merhaba.
Benim elimde Telekom'un verdiği TP-Link W9970 ve yine Telekom'un verdiği Zyxel VMG3312-B10B modemler var.
Zyxel'de WDS özelliği mevcut. Aslında W9970'te de olması lazım ama TT bunu kaldırmış sanırım.
Şimdi ben ana modem olarak W9970'i kullanıp Zyxel'i farklı bir odada kablosuz köprü ile kablosuz ağ genişletici olarak kullanabilir miyim? Oluyorsa nasıl?
Dün saatlerce uğraştım. Video falan izledim. Esasen çok zor görünmüyor. Zyxel'in ip adresini değiştirip DHCP'yi kapatıyorum. SSID'leri, kanalları ve şifreleri aynı yapıyorum. WDS sekmesinden W9970'i seçip bağlıyorum ama olmuyor.
Daha evvel yapan veya yardımcı olabilecek birileri varsa çok sevinirim.
S
3 yıl
PC açılışta takılıyor
Merhaba. Victor P503S (Clevo P650SE) model laptop kullanıyorum. Monster'ın muadil modellerinin aynısı yani. Birkaç gündür power tuşuna bastıktan sonra ışıklar yanıyor, fanlar çalışıyor fakat sistem hemen açılmıyor. Disk lambası sabit aralıkla yanıp sönüyor fakat ekran simsiyah. Logo bile görünmüyor. 1-2 dakika bekledikten sonra normal şekilde açılıyor.
Önce disklerden olabileceğini düşündüm. SSD ve HDD takılı. Sırayla söktüm farklı slotlara taktım ama değişen bir şey olmadı. Hatta 2 diski de çıkardım ve bilgisayarı açmayı denedim ama yine aynısı oldu.
Bios pilini çıkarıp bekledim. Bios resetlendi ama sonuç değişmedi. Anakart sorunu gibi düşündüm ama donanımda sıkıntı olsa hiç açılmaz gibi geldi. Sistem açıldıktan sonra windows'ta hiç sıkıntı yaşamıyorum. Sadece gecikiyor.
Sizce sıkıntı ne olabilir? Çözüm önerileriniz var mıdır? Teşekkürler şimdiden.
S
3 yıl
5-6bin liralık oyun bilgisayarı
Merhaba. Bir tanıdık için 5-6bin liralık bir sistem toplayacağız. Ben çok uzun zamandır laptop kullandığım için oldukça uzağım güncel donanımlara. Monitör de dahil bu fiyata. Esneme olabilir fiyatta bi miktar. PUBG, Fortnite, Battlefield falan oynuyormuş. Tavsiyelerinizi alabilirsem çok sevinirim. Mevcut konuları da ayrıca takip ediyorum. Şimdiden teşekkürler

Edit: Eklemeyi unutmuşum. 120gb da olsa bi ssd olsun mutlaka. Bir de monitör için 75Hz 1ms muhabbeti görmüştüm bikaç yerde. Artık daha aşağısı alınmaz gibi. İyi bi monitör olursa güzel olur.
S
4 yıl
şirket adına binek araç almak
Merhaba.. 120bin civarındaki bi binek aracı şirket adına almak avantajlı mıdır ve ne kadar avantajlıdır? Alınan bu aracı 2-3 yıl sonra satmaya kalksak nasıl olur? Ya da şirket 2-3 sene sonra kapatılırsa nasıl olur? Bilgi verebilecek arkadaşlar varsa çok makbule geçer..
S
5 yıl
evidea.com paramın üzerine yattı
1,5 sene evvel aldığımız ürünü beğenmeyip hemen geri yolladık. Ürün bedelini ısrarla iade etmiyorlar. Defalarca aradım, yazdım ama nafile. İade yaptıklarını iddia ediyorlar. Ancak banka böyle bir işlem olmadığını söylüyor.
Siz siz olun uzak durun.
S
5 yıl
Ubuntu vs Manjaro
Ubuntu ile Manjaro arasında kararsız kaldım. Günlük kullanım dışında fm ve civ5 oynuyorum. Belki 1-2 benzer oyun daha. Benim için önemli olan başta ekran kartı olmak üzere driver problemi çıkarmaması ve uğraştırmaması. Ufak tefek sorunları terminal ile çözebilirim, araştırmayı severim falan ama bunun için sürekli zaman ayıramam.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bir de desktop environment olarak ne tavsiye edersiniz? Sistemim oldukça güçlü. KDE ile XFCE arasındayım. Ama önerilere de açığım. Stabil olması önemli. Dediğim gibi linux kullanayım istiyorum ama acı çekmek istemiyorum :)
S
5 yıl
Victor Gaming Machine (Clevo) Bios Güncelleme Rehberi
Merhabalar. Victor'a ulaşılamıyor malum. O yüzden iş biz kullanıcılara düştü. Victor markalı (Clevo anakartlı) cihazlarda bios güncellemesi için ufak bir rehber hazırladım ve paylaşmak istiyorum.
Öncelikle bios güncellemesinin şayet sistemde bir sıkıntı yoksa çok da gerekli olmadığını ve güncelleme esnasında ortaya nadiren de olsa çıkabilecek sorunların sistemde hasara yol açabileceğini belirtmek isterim. Bunu bilerek ve sorumluluğu alarak başlayın bu işe.

Gerekenler:
1 adet usb bellek
Uygun Bios dosyaları
Rufus adlı program

Öncelikle Clevo sistemlerin biosları kısıtlı. Yani standart kullanıcı için yeterli ancak müdahaleye açık değil. OC, Fan denetimi vs. işlemleri yapabileceğiniz menüler kapalı. Benim öyle şeylerle işim olmaz diyen arkadaşlar orijinal bios indirip kurabilirler. Yok ben biraz kurcalamak isterim, bilgisayar benim istediğim gibi at koştururum onlar ne karışır derseniz modlanmış bioslar var. Ben orijinal ve Prema Mod biosların kurulumunu anlatacağım.

Orijinal Bios için
http://repo.palkeo.com/clevo-mirror/
Modlanmış Bios için
https://biosmods.wordpress.com/

Adreslerinden anakartınıza uygun bios'u bulmanız gerekiyor. Kullandığınız bilgisayarın hangi model olduğunu basit bi google araması ile bulabilirsiniz. Ya da sistem bilgisi gösteren çeşitli programlar(HWinfo vs) yardımı ile de anakart modelinize ulaşabilirsiniz. Yanlış modele ait bios yüklemeye kalkarsanız bilgisayarınız tekrar açılmayabilir.

Bios'u bulup indirdikten sonra sırasıyla şunları yapacağız.

1- Flash belleğimizi takıp yedekliyoruz. Zira sonraki adımda flash bellek formatlanacak.
2-https://rufus.akeo.ie/ adresinden "Rufus" programını indiriyoruz. Vehttp://nasilyapalim.com/boot-usb-nasil-yapilir.html adresindeki yönergeleri izleyelerek Boot USB oluşturuyoruz.
3- Boot USB oluşturduktan sonra indirdiğimiz Bios dosyalarını usb belleğin doğrudan içine atıyoruz.
(Buradan sonra adaptörümüzün takılı olması gerekiyor)
4- Bilgisayarımızı yeniden başlatıp açılışta F2'ye basarak Setup'a giriyoruz ve mevcutsa Intel Anti Theft Technology ile UEFI'yi kapatıyoruz. Ayrıca açılış şifresi varsa bunu da kapatıyoruz.
5- Save end Exit diyerek (F4 olsa gerek) çıkıyoruz. Bilgisayar yeniden başlarken F7'ye basarak boot option ekranına giriyoruz ve takılı olan flash belleğimizi seçiyoruz.
6- Klavye seçimi yaptıktan sonra karşımıza eski nesil kullanıcıların aşina olduğu yenilerin ise genellikle bilmediği DOS ekranı çıkıyor.
Bu aşamadan sonrası Prema Mod indirenler için farklı Orijinal Bios indirenler için farklı. O yüzden ikiye ayırıyorum

Orijinal Bios için

7- Meset.exe yazıp 'enter'a basıyoruz. Bir süre sonra sistem yeniden başlıyor.
8- Yeniden başlama sırasında yine F7 ile boot options ekranına girerek flash belleğimiz seçiyoruz. Ve ardından klavye seçimi yapıyoruz.
9- Karşımıza gelen DOS ekranında bu kez flashme.bat yazarak enter'a tıklıyoruz. Güncelleme işlemi burada başlıyor. Biraz zaman alabilir. Bittikten sonra sistem otomatik olarak kapanacaktır.
10- Sistem kapandıktan sonra adaptörü çıkarıp 30 saniye bekliyoruz. Sonra yeniden takarak bilgisayarı açıyoruz.
11- Açılış sırasında yine F2'ye basarak Setup'a giriyoruz. Ana ekranda Bios'un versiyonu yazar zaten. Güncellenmiş versiyon numarasını görmeniz lazım. Ardından eski ayarlarımızı yapıyoruz. (UEFI'yi kapattıysak açıyoruz, password koymak istersek koyuyoruz vs.) Ve Save and Exit seçeneği ile çıkıyoruz.

Prema Mod için

7- step1 yazıp 'enter'a basıyoruz. Bir süre sonra sistem yeniden başlıyor.
8- Yeniden başlama sırasında yine F7 ile boot options ekranına girerek flash belleğimiz seçiyoruz. Ve ardından klavye seçimi yapıyoruz.
9- Karşımıza gelen DOS ekranında bu kez step2 yazarak enter'a tıklıyoruz. Güncelleme işlemi burada başlıyor. Biraz zaman alabilir. Bittikten sonra sistem otomatik olarak kapanacaktır.
Ayrıca bazı modellerde güncelleme işleminin sonunda sistem soğutmasını kontrol amacı ile 2 farklı seçenek sunuluyor. Bunlar Cool(Serin) ve Silent(Sessiz). Şayet sistem kapanmaz ve karşınıza bir komut satırı gelirse paniklemeyin. Cool için C, Silent için ise S yazıp enter diyoruz ve ufak bi işlem daha yapılıyor. Ardından bilgisayar otomatik olarak kapanıyor.
10- Sistem kapandıktan sonra adaptörü çıkarıp 30 saniye bekliyoruz. Sonra yeniden takarak bilgisayarı açıyoruz.
11- Açılış sırasında yine F2'ye basarak Setup'a giriyoruz. Ana ekranda Bios'un versiyonu yazar zaten. Güncellenmiş versiyon kodunu(sonunda PM yazan bir verisyon numarası) görmeniz lazım. Ardından eski ayarlarımızı yapıyoruz. (UEFI'yi kapattıysak açıyoruz, password koymak istersek koyuyoruz vs.) Ve Save and Exit seçeneği ile çıkıyoruz.

Not: F2 ve F7'ye birkaç kez hızla basıp bırakmanız lazım algılanması için.
S
6 yıl
wireless mesafe sorunu
airties 5650 modem kullanıyorum. hemen yandaki odada bile doğru düzgün çekmiyor. hele ki telefonla falan neredeyse hiç çekmiyor. pc ile de çok ağır oluyor bağlantı.. çözümü var mıdır? ne yapabilirim bu konuda. yardımcı olursanız sevinirim..
S
7 yıl
Victor Gaming Machine G701 İncelemesi (Konu Güncellenecektir)
Öncelikle şunu belirteyim ki bilgisayar elime dün ulaştı.. Akşam ancak windows 8.1 kurdum ve sürücüleri yükledim, güncellemeleri yaptım vs.
Çok zaman ayıramadım henüz. Bu yüzden önce genel bi değerlendirme yapıp ilerleyen günlerde fotoğraflarımı ve deneyimlerimi paylaşacağım...
Ayrıca her elektronik üründe olduğu gibi ürünün yanında firmanın müşteriyle ilişkileri de önemli elbet. Bununla ilgili de düşüncelerimi aktaracağım.
Umarım almayı düşünen arkadaşlara yardımcı olabilecek bilgiler verebilirim.

Sipariş süreci:
Victor bilindiği gibi henüz yeni bir marka. Ancak marka yeni olsa da firma oldukça köklü. Inselberg ve Pro2000 şeklinde aratırsanız gerekli bilgilere ulaşırsınız. Bu kısmı geçiyorum. Bizim için önemli olan "Victor".. Açıkçası siparişi verinceye kadar olan süreç oldukça sancılıydı. Bir tarafta MSI gibi Asus gibi ismini herkesin bildiği, kendini ispatlamış markaların makineleri varken öte tarafta bu işe yeni soyunmuş, henüz emekleme aşamasında denebilecek "Victor" vardı. Zor bir seçimdi çünkü istediğim konfigürasyona sahip Asus, Lenovo, MSI vb. markalara ait notebooklar 3000 TL civarından başlarken Victor %25 daha ucuzdu.
Tabi hemen atlamadım. Sonuçta 2bin küsür lira vereceğim bir aletin sorun çıkarması isteyebileceğim son şeydi. 1 haftadan uzun süre bakındım. Asus'da kronik sorunlar, Lenovo ve MSI'da ısınma derken ibre Victor'a döndü. Bu süreçte forumdaki konuda sorduğum her soruya yanıt veren, her özel mesajıma dönen Victor yetkilisi kararımda etkili oldu. Açıkçası ürüne güvenmek için yeterli done yoktu. 1-2 incelem, 5-10 kullanıcı vs... Ancak markaya güvenmek için vardı. Çünkü siparişe kadar geçen sürede ve sonrasında şunu anladım: "ben bu makineyi alıp sıkıntı yaşasam bile her türlü desteği alabilirim". Bu düşünceyle siparişi verdim ve dün kapıda ödeme yaparak teslim aldım..

Kutu Açılışı İlk İzlenimler:

Hemen belirteyim aldığım ürün Victor G701. Nvidia GTX 860m grafik işlemcisine sahip. Bunun dışında i7 işlemci, 240gb SSD tercih ettim. Tüm donanımı linkten görebilirsiniz.
http://www.victor.com.tr/ProductContent.aspx?PC=VIC-G701K

Kutuyu açmak oldukça zor oldu :) Zarar görmesin diye sarılıp sarmalanmış bi halde geldi.. Ürünün kargoda zarar görmesi imkansız gibi. Türkiye'deki kargo firmalarının kolileri nasıl taşıdığını hepimiz biliyoruz. Buna rağmen kutu çok iyiydi. zaten 2 kutu iç içe geliyor.. Neyse bu kısmı geçiyorum. Kutulama 10/10 :)

Sipariş öncesi yaptığım araştırmalarda kasanın kalın olduğunu ve pek şık durmadığını okumuştum. Ayrıca çok kaliteli durmadığına dair yorumlar da vardı. Makineyi korkarak çıkardım :) Ancak tüm düşüncelerim bi anda değişti desem abartmış olmam sanırım. Evet makine kalın. arka taraf AAA pil kadar. Ama ben buradayım diye bağrıyor. Güven veriyor açıkçası. Ben kötü bulmadım. Tabi ultra slim olsun ister herkes ama bu haliyle asla kötü durmuyor. Zaten kapağını açıp önünüze koyunca kalınlığın bir önemi kalmıyor.

Kasayı sevdim. Dış görünüşü çok güzel. Kapaktaki Victor yazısı sade ve şık (logo kötü duruyordu sanki). Kalite konusunda çok fazla yorum yapacak deneyimim yok. Ama asla kötü değil. Bilmiyorum şimdiye kadar gördüğüm laptoplardan daha kötü değil.

Işıklı klavye de sade ama çok güzel duruyor. Renkli olmaması benim açımdan iyi olmuş. Tercih meselesi tabi. Tuş takımı kaliteli duruyor.

Touchpad için yorum yapmayacağım çünkü mecbur kalmadıkça kullanmam :D

Adaptör biraz büyük. Ama makinenin standart laptoplardan fazla güç ihtiyacı olduğunu düşünürsek bu çok anormal değil. Şarj girişinin arkada olması çok iyi. Yanda olması bana çok mantıksız gelmiştir hep.

Tasarım olarak 8/10 diyebilirim. Belki renk siyah olsa daha klas durabilirdi. Bu haliyle de güzel. Bi oyun makinesi aldığını unutmayanlar için fazla bile güzel :D

Performans:

Açıkçası çok fazla test etme şansım olmadı. Ama 24 saatlik deneyimlerimi ve yaptığım 1-2 test sonucunu paylaşayım...

Fan sesi normal kullanımda sıfıra yakın. Ama sanırım düşük devir yüzünden hdd sesine benzer bi ses oluyor bazen. Ortam çok sessizken ve klavyeye yaklaşınca duyulabiliyor.
Kullanıma bağlı olarak fan sesi artıyor. Rahatsız etme konusu kişiden kişiye değişir. Ortam çok sessizse rahatsız edebilir ancak ortamda az biraz ses varsa çok rahatsız edeceğini sanmıyorum. Tabi daha iyisi olabilir miydi bunu da bilmiyorum çünkü farklı cihazları denemedim.

Isınma konusu belki herkesin en çok merak ettiği konu.. 1 günlük deneyimimi paylaşayım.
Sistem boştayken 40 derecenin altına iniyor CPU ve fan sesi sıfır gibi..
OCCT ve AIDA64 testleri yaptım OCCT ile 83 dereceyi geçmedi. AIDA64 ise malum zorlu bi sınav. 95 dereceyi gördü işlemci ama o noktayı geçmeyecek gibiydi 93-94 seviyelerinde kaldı tam yükte. Testi sonlandırdım. Tabi sentetik testlere göre yorum yapmak ne kadar doğru bilmiyorum. i7 için max. çalışma sıcaklığı 100 derece. Kullanıcı için daha önemli olan bu ısınmanın kullanıma etkisi. Sıcaklık 95 derece iken klavyede elimi gezdirdim. Sadece numpadin üst kısmı ve enter tuşunun olduğu bölgede ılık diyebileceğim bi sıcaklık hissettim. Diğer kısımlar ise soğuk. Bildiğiniz soğuk yani.

i5 işlemci daha serin olacaktır muhtemelen..

Isınma konusu ile ilgili şu an derecelendirme yapmak çok doğru değil.
95 derece çok normal gelmedi ama sınırın içinde. Bu konuda araştırma yapmak lazım. Acaba başka makinelerde durum ne?
24.10.2014

PC elime ulaşalı 4 gün oldu. Şu an için net bir şekilde şikayetçi olduğum herhangi bir durum yok.
DVD sürücüsünün çalışırken biraz ses çıkarması dışında :D Bu tüm bilgisayarlarda olan bi sorun aslında. Birinde bi miktar az ötekinde bi miktar fazla. Gerçi sürücü dvd'si dışında bişey de denemediğimi söylemeliyim. Optik sürücü çağı geride kalıyor bence. Devir taşınabilir bellek devri :D
Ama bu durum kullanımı etkilemiyor. Belki DVD'den film izlemek isteyenleri rahatsız edebilir. Onun da çözümü basit. Eğer böyle bişey yapacaksanız size tavsiyem dvd'yi bilgisayarınıza kopyalayıp öyle devam edin. Böylece hem olası takılmalardan hem de sesten kurtulursunuz.

Bu sürede 45 dakikalık bi AIDA64 ve yine bir o kadar süreli Prime95 testleri yaptım.
İnternetten araştırdığım kadarıyla AIDA64 zaten çok ağır bir test. Bu testte asıl amaç ısınmayı ölçmekten ziyade sistemin stabil kalıp kalmadığını görmek. 45 dakika boyunca herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. CPU 97 dereceyi gördü ve 94-95 civarında testi sürdürdü. AIDA tüm sistem bileşenlerine aynı anda yükleniyor. Sınırları zorluyor. E i7 4710MQ'nun da sınırı 100 derece.

Prime95 de benzer bir test aslında. Normalde daha uzun süreli testler tavsiye edilse de ben henüz o kadar zaman bulamadım. Ancak test süresince 85 dereceyi geçmedi işlemci. 82-83 arası sürdürdü testi ve geçecek gibi de durmuyordu. O ana kadar yapılan bütün işlemlerden de alnının akıyla çıktığını söylemeliyim.
notebook check sitesinde aynı sistem (başka marka) üzerinde yapılan prime95 testlerinde CPU'nun 94 dereceyi gördüğünü de belirtmeliyim. Yani Victor bu konuda aynı kulvarda yarışan rakiplerinden bir adım önde gibi görünüyor.

Ayrıca şunu da eklemekte fayda var.. Sistem boşta 36 dereceyi de gördüm :)

Yine bu testler süresince -özellikle aida64- klavye sıcaklığını da el yordamıyla ölçmeye çalıştım. numpad'in üst bölümlerinden enter tuşunun oraya kadar bir ısınma söz konusu. ancak kullanımı etkileyecek boyutta değil. sanırım doğru kelime "ılık". soğuk kış günlerinde elinizi üşütmeyecek kadar diyelim :D
bir de hoparlörün olduğu bölgede benzer durum söz konusu. sanırım soğutucuyu fana bağlayan bakırlar buradan geçiyor. henüz içini açıp bakamadım.

panel oldukça kaliteli duruyor. görüntünün renk, keskinlik, parlaklık gibi özellikle oldukça iyi. hele de benim gibi yıllardır daha düşük çözünürlüklü ekranlar kullanıp bunu da çok dert etmiyorsanız görüntü kalitesini muhtemelen çok beğeneceksiniz. zaten 15" bi ekrana 1080p çözünürlük fazla bile.

Tabi tüm bunlarla ilgili görseller ekleyip hem konuyu renklendirmek hem de yazdıklarımı desteklemek istiyorum. Ancak iş yoğunluğu biraz engel. İlk fırsatta hem dış görünüş hem de performans ile ilgili görselleri paylaşacağım umarım..

Ve ilk fotoğraflar

Makinenin ilk fotoğraflarını paylaşıyorum. Kasa ile ilgili ilk düşüncelerimi aktarmıştım zaten. Şimdi biraz daha detaya inerek merak edilenleri gidermek istiyorum.
Öncelikle kapak benim çok hoşuma gitti. Fotoğrafta da göstermeye çalıştım, hafif fırçalı bir görünüşü var. Gri-Açık Kahve arası bir renge sahip ve ortada Victor yazısı var. Oldukça sade ve bence şık. Tabi logo tercih edenler olabilir. Zevk meselesi. Ben bu halini çok sevdim. "Klas" bu kapağın görünüşü için doğru kelime bence.

Yine fotoğraflardan makinenin kalınlığını görebilirsiniz. En kalın olan arka kısım 4cm'den biraz daha fazla, kasa öne doğru inceliyor ve ön tarafta 3 cm'ye düşüyor.

Makinenin sol tarafında Optik Sürücü, Jak girişleri ve 1 adet usb 2.0 girişi mevcut. Arka kısımda adaptör girişi ve VGA çıkışı mevcut.. Sağda ise kart okuyucu, 2 adet usb 3.0, 1 adet usb/e-sata, hdmi çıkışı ve ethernet girişi mevcut. Ön bölümde ise bilgilendirme lambaları var. Gerekli her şey var yani. En azından ben 15 senedir bilgisayar kullanan biri olarak bunlardan fazlasına ihtiyaç duymadım :D

Ekranın alt bölümündeki Victor yazısı şık duruyor, üst bölümünde ise kamera mevcut. Henüz test etmedim. Çok ihtiyaç duyduğum bir şey değil. Ama düşünülmüş olması güzel. Menteşeler paneli çok güzel taşıyor. Bu benim laptoplarda dikkat ettiğim bi detay. Kimisi boşta dönüyormuş gibi oluyor. G701 bu konuda oldukça iyi. Sağlam duruyor :)

Gelelim daha önemli kısımlara.
Power tuşu biraz geç algılıyor gibi ya da ben henüz alışamadım. Basınca boşluğa basıyormuş gibi bi his veriyor ama bilgisayarı açıyor ilginçtir :D
En sağda güç planlarını,parlaklığı, fan hızını, klavye ve touchpad ayarlarını vs. kontrol edebileceğiniz 'Control Center'a erişmek için bi kısayol butonu var. Basit ama güzel bi detay. Oldukça da kullanışlı. Cep telefonunun ayarlar menüsü gibi düşünebilirsiniz burayı. Ve hemen bu butonun solunda 'uçak modu' butonu var. Kullananlar için kolaylık sağlaması bakımından iyi olabilir.
Klavye bana kaliteli geldi. Bilmiyorum belki piyasada daha iyileri vardır ama şunu söyleyebilirim hemen yanımda duran yeni seri Asus Ultrabook'un klavyesinden geri kalır bi yanı yok.

TouchPad benim çok kullandığım bir şey değil. Genelde harici mouse kullanırım. (merak eden olursa fotoğraflarda görülen mouse Logitech M705) Denediğim kadarıyla touchpad'in belirgin bir problemi yok. Öyle takılmadır, atlamadır vs. yaşamadım.. Tabi daha uzun süreli deneyim lazım. Touchpad'in ortasında parmak izi okuyucu var. Kullanmadım, kullanacağımı sanmıyorum, gerekli de görmüyorum açıkçası :D
Bir oyuncunun bilgisayarında bu kadar saklayacağı ne olabilir ki :D

Klavyenin üst tarafında boylu boyunca uzanan hoparlör için teste uygun, kaliteli bir ses dosyası bulup öyle yorum yapmak daha doğru olabilir. Şimdilik geçiyorum. Hoparlörün üstünde de bilgilendirme ışıkları (uçak modu, mute vs.) mevcut.

Son olarak makinenin alt kısmına değinmek istiyorum. Plastik malzemeden yapılmış. Yanlış saymadıysam 6 adet vida sökerek arka kapağı tamamen çıkarmak mümkün. Özelleştirilebilir bir bilgisayar için önemli bir detay. Eski laptopumu her söktüğümde 1 vida kaybetmeme rağmen her defasında sanki sayısız vida söküyormuş gibi hissediyordum :) Azalmak bilmedi bir türlü..
Batarya makinenin sağ ön tarafına doğru konumlandırılmış (üstten bakılınca). Ve batarya kilidi mevcut.

Sanırım çok uzattım. Ben susayım da fotoğraflar konuşsun. Şimdilik bu kadar. Umarım yakında yeniden farklı detaylarla burada olacağım...

29.10.2014 Test Sonuçları

AIDA64 ile yapmış olduğum 3 test sonucunu paylaşıyorum. Görüleceği üzere CPU oldukça sıcak. 100 dereceyi gördüm :D
Ancak klavye numpad bölgesi dışında serin. Numpad bölgesi ise kullanımı engelleyecek kadar sıcak değil..Oyun Performansı

Rome 2 Total War oynadınız mı bilmiyorum. Karşılaştırmak için elimde çok done de yok. Sadece internette araştırdığım kadarıyla yapabileceğim karşılaştırma.
FPS ölçmedim açıkçası. Ama yakında onu da yapacağım. Sıcaklık konusunu merak edenlerin merakını hemen gidereyim...

i7 4710mq işlemci oldukça sıcak olduğunu yine gösterdi. Ultra ayarlarda her şey açıkken oyun içinde işlemci maksimum 95 dereceyi gördü işlemci. Genel olarak 85 civarı çalıştı.
Ancak bu işlemci mevcut oyunlar için biraz fazla malum. O yüzden güç seçeneklerinden işlemci performansını maksimum %90 olarak ayarlayıp tekrar denedim. Muhtemelen bikaç FPS düşüşü olmuştur. Tabi bunu gözünüzle farketmeniz imkansız. Dediğim gibi FPS testi daha sonraya kaldı..
Sıcaklık ne kadar düştü dersiniz? Eminim şaşıracaksınız duyunca..
Tam 20 derece..
Maksimum 75 dereceyi gördü 4710mq.. Genel olarak da 70 dolaylarında gezdi..
Gözle görülür performans düşüşü sıfır. Sıcaklık düşüşü 20 derece.. En azından işlemciyi kasacak oyunlar peydah oluncaya kadar bu şekilde devam etmek mantıklı.

Bunun dışında her ne kadar test için çok uygun olmasa da elimdeki Football Manager 2015 için de yorumu yapayım..
İşlemci gücü %100 iken 75-80 derece civarında çalıştı işlemci. Gerçi işlemciyi oldukça zorlayan bi oyun FM malum. Sürekli data işliyor.
Daha sonra işlemci gücünü %85'e çektim. Performans düşüşü olmadı tabi. Sıcaklık 70'in altında kaldı genel olarak.

Fan sesinden rahatsız olanlar için işlemci gücünü kısıtlamak iyi bir çözüm.
Nasıl yaparız diye merak edenler özel mesajla ulaşabilir..


Devam edecek... :D
S
7 yıl
sizce bu sistem ne kadar eder
2 sene önce buradaki tavsiyelerle topladığım sistemi notebook almak için satıyorum.. sizce ne kadar eder?
parçaların garantisi şu sıralar dolmak üzere.. evlendikten hemen sonra aldım ve ev-iş derken zaman bulamadığım için çok az kullandım.. sadece kasa eski sistemden kalma(reset butonu çalışmıyor ve ayakları eksik)

Asus M5A97 R 2.0 Anakart
AMD FX 6100 İşlemci
Sapphire ATI HD7870 GHz Edition 2GB DDR5 256 Bit PCI Ekspres Ekran Kartı
GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram
120 GB OCZ Vertex 3 SSD
320 GB Samsung HD322HJ HDD
CORSAIR Gaming Series 80PLUS 700W ledli GÜÇ KAYNAĞI (2013 edition)
Samsung OEM DVD RW
Feel Hurricane Kasa
Arctic Cooling 120mm Egsoz Fanı

ve Samsung 2033sn monitör de var..
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.