Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
E

Yarbay
17 Nisan 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
9 üye
Görüntülenme (?)
209 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
E
7 ay
KPSS'nin kara kutusu (Tarih-, Coğrafya, Türkçe) pdf arıyorum

Merhaba, 46 yıl öce KPSS yoktu. 2002'de çıkmış. Bende bu işlerden hiç anlamam. KPSS'ye hazırlanan bir arkadaşımın oğlu benden rica etti. KPSS'nin kara kutusu (Tarih-, Coğrafya, Türkçe) pdf bulabilir miyiz diye. Nette aradım ama sadece Türk tarihi 1. cilt çözümler buldum. Sorular yoktu, sadece cevaplar var. Kitapların fiyatlarına baktım. Tam bir servet niteliğinde. Bu genci sevindirebilirsem çok memnun olacağım.

E
2 yıl
Nakit döviz çeken komisyon ödeyecek

Merkez Bankası, döviz hesabından döviz çekenlerden komisyon alınması için gereken tebliği bankalara gönderdi. Bankalar yeni bir gelir kaynağı buldular. Bundan böyle hesabınızdan döviz çektiğinizde dikkat edin, sizden de komisyon alınabilir.


Kaynak: https://www.finansgundem.com/haber/nakit-doviz-ceken-komisyon-odeyecek/1511843


MB'nın 5 Ağustos'ta yayımladığı tebliğ ile izin verdiği nakit döviz talebine komisyon uygulamasına başlandı. Bir kamu bankası 3 bin doların üstünde nakit döviz talebi olanlara binde 3 komisyon alırken, diğerlerin oranlar değişiyor

Merkez Bankası’nın 5 Ağustos’ta yayımladığı tebliğ ile izin verdiği nakit döviz talebine komisyon uygulaması bankalar tarafından uygulanmaya başlandı. Bir kamu bankası 3 bin doların üstünde nakit döviz talebi olanlara binde 3 komisyon alırken diğer kamu bankalarında binde 2 ile 5 arasında komisyon kesilmesi bekleniyor.

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre; Büyük bir özel bankanın 20 bin liranın üstüne binde 1.5, orta ölçekli bir diğer bankanın ise binde 2 oranında komisyon almaya başladığı öğrenildi. Nakit olmayan döviz talebinde yani örneğin internet sitesinden yapılan döviz alım-satım ve transferlerinde ise komisyon alınmıyor.

Uluslararası piyasalarda çalkantı nedeniyle nakit döviz işlemleri yani dolar veya euroyu yurt dışından almak getirmek ve saklamak maliyetli olmaya başlayınca bankaların talebi ile Merkez Bankası nakit döviz işlemlerinden komisyon alınmasının yolunu açtı. Merkez Bankası 4 Ağustos’ta yayımlanan ‘Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği Uygulama Esasları’nda bankaların efektif yani fiziki döviz çekimlerinde ücret alabileceğini belirtti.

TCMB: YABANCI PARA İŞLEMLERDEN ÜRET ALINABİLİR


TCMB talimatında “Finansal tüketicinin hesabının bulunduğu şubeden yapacağı Türk Lirası para çekimleri için ücret alınamaz ancak yabancı para (efektif) çekimlerinden ücret tahsil edilebilir. Yurt içi diğer şube, yurt dışı diğer şube ve nakit çekim ofisinden para çekme işlemleri ile rutin işlem saati veya iş günü dışında gerçekleştirilen para çekme işlemlerinden ücret tahsil edilebilir” denilerek net olarak döviz çekimlerinden komisyon alınabileceğini ifade etti.

3 BİN DOLARIN ÜSTÜNE BİNDE 3

Bunun üzerine bankalar da kendileri için maliyet oluşturan fiziki döviz taleplerinde komisyon kesmeye başladı. Bir kamu bankası 3 bin doların üstünde nakit döviz talebi olanlara binde 3 komisyon alırken diğer kamu bankalarında binde 2 ile 5 arasında komisyon kesilmesi bekleniyor. Büyük bir özel bankanın 20 bin liranın üstüne binde 1.5, orta ölçekli bir diğer bankanın ise binde 2 oranında komisyon almaya başladığı öğrenildi. Nakit olmayan döviz talebinde yani örneğin internet sitesinden yapılan döviz alım satımı ile transferlerinde ise komisyon alınmıyor. Aynı durum döviz bozdururken de geçerli. Döviz bozdurulduğunda herhangi bir komisyon ödenmiyor.

DİĞERLERİNİN DE KATILMASI BEKLENİYOR

Diğer bazı bankaların da binde 1’den başlayıp binde 3’e varan oranlarda komisyon almaya başlayacağı ifade ediliyor. Yapılan düzenleme ile fiziki döviz talebinin önünün alınması da bekleniyor. 

E
3 yıl
internet hızım kaç Mbps?
10 yıldır SO abonesiyim. SO'dan müthiş memnunum. Zaman zaman anlık kesintiler olsa da stabil bir bağlantım var. Pinglerim de çok iyi.
23 Haziran 2020'de 25 Mbps'den 35 Mbps'ye geçtim. Eski modemim Huawei HG253s arızalandığı için geri verip, ZTE H267A Router modem taktırdım. Bir ay süreyle 100 Mbps Turbo internet hediye edildi. 23 Temmuz'da Turbo internet bitti. İnternet hızımın 35 Mbps olduğunu nasıl anlayabilirim?

23 Haziran-22 Temmuz arası ping-download-Upload hızlarım (100 Mbps Turbo internet tanımlı iken)24 Temmuzda ping-download-Upload hızlarım (100 Mbps Turbo internet bittikten sonra)

E
3 yıl
Hugo Cannon Cruse oyunu arıyordum. Buldum
Oğlumun severek oynadığı "Hugo Cannon Cruse" tam sürüm (2004 yılında çıktı) oyunu XP uyumlu olduğu için (Win 7-10 64 bit için) kurulmuyor. Elinde olan varsa paylaşabilir mi? Çok makbule geçecektir.

Edit: Bendeki oyun win xp 32 bit olduğundan, win 7 64 bitte çalışmadı. VMware Workstation Pro programını (sanal makina) win 7 64 bit içine kurdum. Onun da içine Win XP 32 bit kurudum. Sonra da Hugo Cannon Cruse oyununu kurdum. Şimdi oyun sorunsuz çalışıyor.

E
3 yıl
Laptopu Pioneer müzik setime nasıl bağlayabilirim? Sorun çözüldü
35 yaşında Pioneer marka müzik setim var. Müzik setim timer + radyo + ekolaizer + anfi + teyp ve pikaptan oluşuyor.
Laptopu sete bağlamak istiyorum. Amacım laptoptaki mp3leri setin hoparlöründen dinlemek. Laptoptan internet radyoyu da setin hoparlöründen dinlemek önceliğim arasında. Laptopu hangi tür bir jack kablo ile sete bağlayabilirim?


E
3 yıl
Space Panic oyununu çalıştıramadım.
Oyunsever arkadaşlar bana yardımcı olur musunuz?
80'li yıllarda yurt dışında atari oyun makinasında çok severek oynadığım "Space Panic" oyunu vardı. Canavardan kaçan insancık 5 katlı merdivenli bir yapıda duvarlarda delik açarak gelen canavarı aşağıya düşürerek puan topluyor, başarırsa sonraki levele geçiyordu.
Bu oyunu Win 7 64 bit laptopta oynamak istiyorum. Fakat bir türlü emulatörle configure edemedim. Daha doğrusu hangi emulatörle nasıl ayarlanır beceremedim. Halledebilirseniz sayenizde nostalji yapmış olacağım.

Edit: En sonunda nette direk exe'den çalışan "Space Panic" oyununu buldum. Paylaşan kişi sağ olsun.
[simage][/simage]

Dosyalar:https://www.dosya.tc/server23/unihym/Space_Panic.zip.html

E
4 yıl
Telefon önerisi
Oğlum iki yıldır Htc M9 kullanıyor. Bu telefonların tuş takımı terden, nemden dolayı çabuk bozuluyor. Üç telefonun da tuş takımını kendim değiştirdim. Artık yeter diyorum. Sony serilerini inceliyorum. Genelde aşırı ısınmadan dolayı foto, video çekerken kesme, şarj ve kulaklık soketi bozlması, sesin karşı tarafa gitmeme, gelmeme gibi sorunlar okuyorum. Buna rağmen oğlum "Sony" diyor. Xperia Xz Premium, Xz, Xz1, Z, Z5 gibi. Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz?
Özellikleri: 5.5" (cebe sığmalı), 32-64 GB rom, 3-4 GB ram, 3000 mAh, 2.0 ve üstü Ghz, 4-8 çekirdek, 1080x1920 1440x2460 arası çözünürlükte, Snapdragon 810 ve üstü gibi.
Sorunsuz foto ve video çeken, wi-fi sorunu olmayan, aşırı ısınmayan, nette yoğun kullanımda bataryası bir günü rahatlıkla çıkaran hangisini önerirsiniz? Bütçem 1300- 1800 TL arası. Önerileriniz benim için değerlidir.
E
5 yıl
windows gezgini yan yana göster neden olmuyor?
Windows 10 Home Single Language 64 bit Türkçe sürümünü altı aydır kullanıyorum. Sorunum şu.
İki tane windows gezgini açıp "pencereleri yan yana göster" seçtiğimde "pencereleri üst üste göster" gibi oluyor. Ekranın sol yarısını kaplıyor. Ben ise ekranın tamamını kaplasın istiyorum. Mecburen manuel olarak ekranda ayarlama yapıyorum. Win 7 64 bitte böyle bir sorunum yoktu. Nasıl yapılacağını bilen varsa çok makbule geçer.

İstemediğim ekran ayarı


İstediğim ekran ayarı
E
5 yıl
Samsung Smart 48J6270 tv TURKSAT 4A güncel kanal listesi arıyorum
Edit: Bir zamanlar soru sorulduğunda mutlaka birkaç arkadaş çıkar, sorulan soruya cevap verirdi. Kendi işimi kendim hallettim. Çok sağolun!

Bir zamanlar tek çanakta 3-4 lnb ile 4-5 uydu izleyen biri olarak uydu dünyasından oldukça uzakta kaldım.
Annemin Samsung 48J6270 led tv'si var. Kendi uydu alıcısında artık Türksat 4A'nın bazı frekansları (değişti sanırım) göstermiyor. Manuel taramada taratmak istediğim frekansı görüyorum ama (uydu alıcı (V-H) ayarı yapmama izin vermiyor) tarattığımda listede olması gereken kanallar çıkmıyor. Otomatik taratmadada sonuç alamadım. Bir arkadaş bana hazır kanal listesi linki yada dosyayı upload edip gönderirse usb diske kaydedip yükleyeceğim.
E
5 yıl
Gelen aramada arayanın ismi görünmüyor.
Stok android 7.0 (4.28.401.3) kullanıyorum. Gelen aramalarda (Sim kartım Türk Telekomun) zaman zaman arayan kişilerin bazıları rehberimde ve sim kartımda kayıtlı olmasına rağmen "arayan numara" olarak görünüyor. Kim olduğunu bilemiyorum. Arayan kişi de "telefon numaram sende kayıtlı değil mi?" diye sorunca şaşırıyorum. Ayarlara baktım ama bir ayar bulamadım. Çözümü var mı dersiniz?
Telefonum HTC M9
Edit:Konuyu doğru yerde açmadıysam, admin ilgili bölüme taşıyabilir.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle