Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yarbay
16 Ocak 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
10 üye
Görüntülenme (?)
441 (Bu ay: 8)
Gönderiler Hakkında
9 ay
İşlemci darboğazı o kadar korkunç bir şey değil
Selam.

Özellikle RTX 30 serisinin duyurulmasıyla bu konuda çok fazla konu açıldığını gördüm, bu konu hakkındaki görüşlerimi belirtmek istedim.


Öncelikle işlemci darboğazını kötü yapan şey nedir?


1) Eğer darboğaz ekran kartında ise, ki dengeli sistemlerde genelde olur, yapılacak şey çok basittir, performans yeterli değilse görüntü ayarları düşürülür. Eğer darboğaz işlemcide ise yapılabilecek çok şey yoktur. Bazı MMORPG oyunlarda, özellikle çekirdek kullanımının optimize olmadığı varyasyonlarda, NPC'leri saklama, fizik ayarlarını düşürme tarzı opsiyonlar olur, ama ancak bu kadar, genel olarak tek çare işlemciyi yükseltmektir.

2) En az ilk madde kadar önemli, belki de günümüz Türkiye'sinde daha da önemli olan şey ise fiyat performans. Ekran kartları bilgisayardaki en pahalı donanımdır, RTX serisiyle bu fark daha da açıldı, örnek göstermek gerekirse benim ekran kartımın fiyatı işlemcimin fiyatının tam 4 katıydı. Durum böyleyken limitleyici faktörün işlemci olması çok akıl kârı değil, özellikle genelde birkaç yüz lira daha vererek bu durumdan kurtulabilirken.

Darboğaz olmaması gibi bir durum yok, özellikle bir oyun belli ayarlarda bile seçilse hem işlemci hem ekran kartı %100 kullanılması için, yine de oyundaki sahneye göre dalgalanmalar olacaktır, illa bir darboğaz olacaktır. Yukarıdaki maddelerden ötürü ekran kartı darboğazı genelde tercih edilir.


Peki bu konunun çıkış amacı nedir? İlk cümlede bahsettiğim gibi RTX 30 serisi.

Nvidia bu seride ekran kartı tarihinde görülmemiş bir çıkış yaptı, fiyatı sabit tutmakla kalmadı, performansı ikiye katladı. Bu benim 2023'te bile BELKİ görürüz diyeceğim bir gelişmeydi. Bu yukarıda ikinci maddede yazdığım işleri biraz değiştirdi. Normalde dengeli bir sistemde, sallıyorum %60 işlemci, %100 ekran kartı kullanılacakken aynı paraya birden bire işlemciyi %100 e çıkarma olanağı sağladı. (Tüm çekirdekler kullanılmaz vs onları saymıyorum, işlemcinin o oyun için tam potansiyelini kullanmasından bahsediyorum)

Ekran kartlarında fiyatlar genelde lineer artarken, işlemcilerde bi yerden sonra gereksiz yükseliyor, ve aynı zamanda da çekirdek sayısı artsa da yine tek çekirdek performansı öyle fazla artmıyor. AMD söylentilerine göre yeni nesil Ryzenlarda performans artışı %20 civarı olacak, bu işlemci için gayet iyi bir gelişme, ama RTX 30 serisinin %100 artışıyla uzaktan yakından alakası yok.

Bu durumda özellikle RTX 20 serisinin beklentileri karşılamaması sebebiyle geride kalmış olan ekran kartı performansının ani yükselişi işleri değiştirecek. %35 işlemci kullanımı normal bir şeyken işlemci kullanımları %80 lere, hatta %100 lere çıkabilecek. Bu illa kötü bir şey demek değil, bu işlemcinizi de tam performans kullanabileceksiniz demek, hem de madde 2 de yazdığım gibi parayı çöpe atmadan. Ekran kartı alıştığınız gibi %100 de değil de %85 de kullanılsın, ne olacak? Bu öyle büyük bir sorun değil ki, tam tersine işlemciyi zorlayabilecek ve çok yüksek fps değerleri alabileceksiniz.

Bunun haricinde elinizde bir tane daha, eskiden çok da çekici olmayan bir seçenek olacak: çözünürlük arttırmak. Ciddi darboğaz durumlarında, ki dediğim gibi gayet iyi performans sahibiyken olan bir darboğaz bu, neredeyse hiç performans kaybı yaşamadan monitörünüzü bir üst çözünürlüğe taşıyabileceksiniz. Bu çok önemli bir gelişme, yavaş yavaş 1440P nin yaygınlaşması ve 1080P'nin popülerliğinin azalmasını işaret eden bir gelişme. Steam verilerine göre 1080P hala %65 civarında kullanımda ve açık ara en popüler çözünürlük, ama 2030 a doğru ilerledikçe değişiklikler gözlemleyeceğiz.

Dikkat edilmesi gereken tek nokta gelecekte yüksek performans alabilmek için işlemcinizi stok soğutucu yerine 3. parti bi soğutucuyla kullanmanız gerektiği, o da halledilir, 200-300 liraya stok soğutucuya fark atan, gayet yeterli soğutucular, hem de bir aldınız mı bir kaç işlemcide birden aynı soğutucuyu kullanabiliyorsunuz.

Ben bu sene RTX 2070 super aldığım için bu heyecana katılamayacağım, ama bilgisayarım donanımı dünyasında heyecanlı gelişmeler bizi bekliyor, o yüzden fena olmayan bir işlemciniz varsa darboğaza çok takılmayın derim, tam tersine işlemci tarafında da paranızın hakkını alabileceksiniz artık.

İsteyenlerle bu konu hakkında tartışmak isterim, iyi günler.
10 ay
Bu ikinci el sistem alınır mı?
Selam,

Kız arkadaşım için bir bilgisayar alacağım, kendi laptopı çöp durumda. Tam donanım belirlemek biraz zor, çünkü neler oynayacağından emin değil. Bozulmadan önce laptop'ından LoL oynuyordu, onu çalıştıracak pc toplamak da kolay, ama aynı zamanda arada bir hikaye oyunları da oynamak istiyor, ne kadar oynayacak bilmiyorum ama zamanında benle birlikte life is strange oynayıp çok sevmişti, detroit become human tarzı oyunlar da oynamak istiyor. Birkaç defa 3400g'li bir sistem toplayıp vermeyi düşündüm, lol de oynar iş de yapar şeklinde, ama defalarca aklım çelindi, sonuçta başka oyunları sadece oynamıyor değil, oynayamıyor, sonra bir ilan gördüm.

Onun evine yakın olduğu için özellikle dikkatimi çekti, yürüyerek gidip taksiyle sistemi evine götürmek gibi bir seçeneğimiz olacak.

Donanımlar:

gtx 1070 (fotoda büyük bir gigabyte arka panel görüyorum)
ryzen 5 2600
msi b450 (net yazmamış, mATX'dir diye tahmin ediyorum)
256 gb ssd
1 tb hdd
sıvı soğutucu
Biraz eski ama yine de yarısı mesh olan bir kasa.
Corsair 650W (model vermedi)

Sorduğumda 1.5 senelik olduğunu söyledi ve benchmark testleri yokmuş, gidersem gitmeden önce bazı programlar yüklemesini isteyip orada bakmayı düşünüyorum değerlere.

144hz 24'' monitörü de var, monitörle en son kaç olur dediğimde 5250 teklif etti.

Diğer ilanlar ile karşılaştırdığımda fiyatı uygun gözüktü, ama emin de olamadım. Normalde planım ben ona bir kasa alacaktım, o da kendisi taksitle ips panel güzel bir monitör alacaktı. Bu anladığım kadarıyla ips değil, ama birlikte sistem ucuza geliyor gibi. Böyle yaparsak kız arkadaşım borca girmeden kendisi klavye, wifi adapter ve belki hoparlör alabilecek.

Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.
10 ay
Bu mini-pc hakkında ne düşünüyorsunuz?
https://www.teknobiyotik.com/bilgisayar/mini-bilgisayar/teknobiyotik-m1-mini-oyun-bilgisayari.html

Laptoplardan çekmiş bir insan olarak kendime aldığım sistemde geniş ve havadar kasa tercih ettim, fakat bu sistemin görüntüsü kız arkadaşımın çok hoşuna gitti, şirin buldu, fakat hem parça desteği daha zor olur, hem de soğutma performansı daha kötü olur diye çekincelerim oldu. Siz ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki özelleştirme bölümünde bir tane de Asrock b450 anakart bulunmakta boyut olarak uygun olan.
11 ay
Orjinal oyun kolu nereden buluyorsunuz?
Selam.

Steamden oyun kolu ile daha güzel oynanacağına inandığım bir sürü oyun aldım, önümüzdeki 2 hafta evden çalışacağım için o ara kol siparişi evden veririm diye düşünmüştüm, ama hafta başından beri bakıp duruyorum, yorumu falan olan ürünlerin tamamı çin çakması ürünler, gerçeğini satan yok resmen.

Böyle konular açmam normalde, ama stok sorunu mu var, Türkiye'ye mi gelmiyor ne oluyor anlamıyorum. Resmen gördüğüm, orjinal olduğuna emin olduğum en ucuz xbox controller apple'ın sitesindeydi, hayatımda böyle bir şey görmedim daha önce, o da 1 ay sonra gönderiyormuş:
https://www.apple.com/tr/shop/product/HNKT2Z/A/xbox-kablosuz-oyun-kumandas%C4%B1?afid=p238%7CsNVprFKTW-dc_mtid_187079nc38483_pcrid_102623407830_pgrid_29997875910_&cid=aos-tr-kwgo-pla-btb--slid---product-HNKT2Z/A-TR

Nereden alınıyor arkadaşlar bunlar, forumda diğerleri dandik, bunu alın dendiği için aradım durdum ama neredeyse hiç yok gibi gözüküyor ülkede, çok garip geldi.
12 ay
Koç Üniversitesi bilgisayar mühendisliği 2018 mezunuyum, sorularınızı beklerim
Selam. Bu konuyu birkaç senedir üniversite giriş sınavları sonrası açıyorum, kendi sınava girdiğim dönem en çok aradığım konuydu, o yüzden elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Ağustos itibariyle yazılım sektöründe 2. senem bitmiş bulunmakta.

Öncelikle sınava giren herkese hedeflerine ulaşmalarını dilerim.

Soruları olan varsa sorularını okul, bölüm, mezuniyet sonrası hayat ve genel olarak yazılımcılık ile ilgili tutmalarını rica ediyorum. X okulu mu daha iyidir Y mi şeklinde sorularınıza pek cevap vermeyi düşünmüyorum, zira hem çoğunuz güncel durumu benden iyi araştırmışsınızdır, hem de revaçta olan okullar arasında bazılarının söylediği kadar fark olmadığını düşünüyorum.

Şuan işte olduğum için geciktirdiğim zamanlar olabilir ama illa sorularınıza cevap veririm. Bir diğer isteğim de özel bir durum olmadığı sürece özel mesaj yerine buradan yazmayı tercih etmeniz, amaç burada herkesin görebildiği bir platformda deneyimlerimi aktarmak.
geçen yıl
3 hafta araştırmadan sonra sonunda aldım sistemi
Sistemi inventus'tan topladım. Bazı parçalardan kısabilir, daha uygun bir yerden alabilir ya da aynı parçaları tek tek ucuz olarak toplayıp kendim birleştirebilirdim ve muhtemelen sağlam bir fiyat düşüşü olurdu, ama daha fazla bu çılgınlığı yaşamak istemedim. Umarım sorunsuzca hallolur her şey.

Geriye bir tek monitör almak kaldı, onu da getirmesi haftalar sürmeyecek bir yerden LG 27GL850 alarak halletmeyi planlıyorum.

Sistem:

Klavye, fare ve hoparlör dahil 15.455 TL tuttu.

Daha ucuza toplardından başka yorumu olan varsa beklerim, bu geçtiğimiz süreçte yardımcı olan arkadaşlara da teşekkür ederim.
geçen yıl
Topladığım bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz?
Harcamayı düşündüğüm fiyatın üstünde, daha her parçasına da karar vermedim ve hoparlör de almam gerekiyor, ama birkaç yerden kısarsam aşağı yukarı böyle bir şey almayı düşünüyorum.

Fikrinizi belirtirseniz sevinirim, özellikle parça uyumluluğu hakkında. Sipariş verildiğinde inventus uyarıyor diye duymuştum uyumsuzluk olduğunda, ama yine de sormakta fayda var.

geçen yıl
Eşi de 2500 alsa etti 5000 lira
Abi en sevmediğim geyik.

Forumdan kimse üstüne alınmasın, nasıl olduysa 2-3 sene içerisinde leşten öte hale gelen ekşi sözlükte saçma kullanımlarını çok gördüğüm için bu konuyu açıyorum.

İnsanlar öyle bir yazıyor ki sanki karısının kazandığı 2500 de direk kendisine ekleniyormuş gibi. Evlenip de bu işe girilirse olacaklar:


  • Kabul edelim bu maaş skalasındaki insanlar evlendikten kısa süre sonra çocuk yapıyor, yani minimum 3 kişilik olması lazım evin. Hop noldu, vereceğin kira arttı.

  • Ev daha büyük ve daha fazla kişi yaşıyor dedik, hop doğalgaz dahil olmak üzere faturalar arttı, yani direk önce 400 ödüyorsanız artık 200-200 ödüyorsunuz diye bir şey yok.

  • Kadın madem çalışıyor, makyaj malzemesi olacak absürd fiyatlara. Hiç demeyin yapmasın o zaman diye, patronlar anında noldu bakımsız mısın der, diğer kadınlar deli gibi dedikodusunu yapıp taciz eder, her türlü o makyaj malzemesi alınır. Aynı şekilde kadında kıyafete de daha çok dikkat edildiği ve mağazaların da bu durumu sömürmek için kadın kıyafetlerini daha pahalıya sattığını düşünürsek çoktan kişisel harcamaları sizin üstünüze geçti bile, en tutumlu ve bilinçli kadınla evlenseniz bile bu böyle olmak zorunda.

  • En başta çocuk yaptıklarını kabul etmiştik. Şuan çocuk bezleri ve mamaları tek başına sizin kişisel harcamalarınızın üstündedir. Bunun üstüne kadın ya işi bırakıp çocuğa bakar, ya bir bakıcı tutar, ya bir kreşe verir. Hepsi para kaybı, öyle kendi kendine büyümüyor çocuk.

  • Normalde arabaya ihtiyacınız yok, toplu taşımayla işlerinizi halledebiliyor musunuz? Artık var, ne yapacaksınız, çocuğu bir yere bırakmanız gerekse onun toplu taşımayla gidip bırakıp sonra aynı şekilde geri mi bırakacaksınız?


Yalan arkadaşlar hepsi, 2500 lira kazanan iki insanın evlenip çocuk yapıp yaşaması, tek başlarına yaşamalarından daha zor. Ekonomileri birleştirip daha iyi bir yaşam standardı falan yakalamıyorlar, hayatta kalma simülasyonu yaşıyorlar resmen. Hele bir de olur da ayrılsanız olacaklar var, o bambaşka bir felaket, oraya girmiyorum bile.
geçen yıl
Ne kadar maaş alsanız memnun kalırsınız ve neden?
Bu senaryoda kendi eviniz olmadığını, İstanbul'da yaşadığınızı ve tek yaşadığınızı düşünün.

Ayrıca realistik, imkansız olmayan değerlerden bahsedin, ayda 1 milyon, bunu kazanan var sonuçta diye düşünmeyin, maaş diyoruz sonuçta.
geçen yıl
Size her gün 1000 dolar kazanacaksiniz ama ...
Sadece patates yiyebileceksiniz diye sordular. Onun dışında tuz kullanabilir, su içebilir ve hap şeklinde vitamin, mineral vs alabilirsiniz. Kızartma yapamayacağınızı söylememe gerek yok herhalde, yağ da bir besin sonuçta.

Bir kere bozduğunuz an bitecek, 1 hafta guzel seyler yiyeyim sonra yeniden baslayayim diye bir sey yok.

Parayi her gun vermeyecekler, bozdugunuz gun bunu uyguladiginiz gun sayisina gore verecekler. Yani 1 sene bunu yapip sonra bozdunuz, 365.000 dolar verecekler.

Ne kadar sure uygulardiniz bunu?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.