Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
E

Yüzbaşı
08 Mart 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme (?)
39 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
3 yıl
150 WATT CİHAZ İÇİN NE KULLANABİLİRİM
Kolay gelsin arkadaşlar. Saatte 150 watt çeken bir cihazım var. Bunu ben prize bağlı olmadan ne nasıl bir sistemle çalıştıabiliriz. Yani kaçlık akü kullanmak gerek çevirici ile.Yarımcı olabilir misiniz?
E
7 yıl
Süpürgelik Üstü Tesisatlarda Hangi Malzeme İle Kapanmalı ?
Arkadaşlar süpürgelik üstü plastik tesisatları ne tür şık malzemeler ile kapatıyorsunuz.Nasıl malzeme kullanıyorsunuz.Paylaşırsanız çok sevinirim.
E
10 yıl
BU BİLGİSAYARDA BU YAVAŞLIK NEDEN ?
Arkadaşlar 4 GB DDR3 667 mhz (nasıl oluyor anlamadım DDR3 lerde 667 olmaması lazım program öyle gösterdi açıp bakmadım) ram, İ3 2350M 2.3 GHZ işlemci TOSHIBA laptop um var bi türlü istediğim verimi alamıyorum.
Bundan önce casper in intel core dua çift çekirdek işlemcili bilgisayarım vardı çok daha iyiydi.Acaba ram i yükseltmemin bi etkisi olurmu birde 64 bit bilgisayarım 32 bite çevirsem faydası olur mu ?Cihaz da ısınma problemi yok ama yavaş autocad vs gibi programalrı çok geç açıyor.
E
11 yıl
DAIKIN VE YENİ YAPILANMASI
Arkadaşlar foruma uzun süredir giremiyorum daha doğrusu ara ara girip gördükçe bişeyler yazmaya çalışıyorum malum iş yoğunluğu havalar vs.
Bende bu vesileyle size Daikin ın Türkiye ye gelmesi, yapılanması ve aklınıza takılan konular hakkında detaylı bilgilendirme yapmak istedim.

İlk olarak Daikin la Isısan Buderus grubu arasındaki anlaşma 28.12.2011 tarihi itibari ile resmen bitti.
Daikin Türkiye pazarını Teba (eski distiribitör) battıktan sonra ciddi manada kaybettikten sonra 4 5 güçlü firma toplanıp direk aracısız Tayland dan mal çektiler.
Daha sonra Isısan Buderus grubu ile distiribitörlük anlaşması imzalandı.Fakat Isısan bayi ağı, yapılanma , reklam gibi önemli unsurları yapamayınca Daikin ismi yavaş yavaş silinmeye başladı.
Bu yüzden Daikin gurubu Türkiye de Mitsubishi nin Türkiye distiribitörü olan AIRFEL in yapılanmasını 250 milyon usd vererek %100 hissesini satın aldı.
Bundan sonra ne olacak derseniz
Mitsubishi bayileri kısa süreçte bi geçiş dönemi yaşanıyor.Son parti mallar dağıtıldı ve hala ufak tefek mallar var ve dağıtılmaya devam ediliyor.Ama bu süreç kısa bi süreç yakın süreçte dağıtılan mallar bitecek.
Bu değişim sürecinde Mitsubishi AIRFEL le bağlarını kopardığından dolayı Türkiye de ya kendisi gelicek, ya tamamen çekilecek , yada kendisine distiribitr arıcaktı.
Bu süreçte ilk olarak merkezi sistemleri Ankara menşeyli olan FORM gruba verdiler.
Bireysel yani split kısmı bi süre belli olmadı ama daha sonra resmi anlaşmayla iklimsa ya geri döndü.
Şu an iklimsa mal almıyor ort mayıs gibi ellerine ulaşacak ve yeni distiribitör olarak devam edecek.
Daikin ise eski Mitsubishi bayilerinin tamamına teklif ederek %99 unu Daikin a çevirdi ve şu an tabelalarda Daikin ibaresi mevcut.
Yani japonlar kendileri gelip sistemi kuruyorlar hiçbirşekilde aracı firma olmadan bu sayede fiyatları biraz daha düşürdüler ve pazara giriş yaptılar.Şu an itibari ile ort %40 lık bir artışla gitgide artıyor.
Fiyatlar konusuna gelince daha düşermi sanmıyorum euro ya endeksli fiyatlar daha çok düşmez ki zaten fiyatlar Mitsubishi yle hemen hemen aynı.Sadece bi kaç modeli hariç ki onlarda zaten benzeri olmayan modeller (ururu sarara ve emura serisi)
En büyük avantaj baştada söylediğim gibi aracı firma yok kendileri getiriyorlar cihazları.
Cihazlar belçika, çek cumhuriyeti,tayland ve japonyadan geliyor.Splitlerde çek cumhuriyet ile belçika çıkışlı mallar yükleniyor ve avrupaya dağıtılıyor kimseye veya herhangi bi ülkeye özel bi cihaz gelmiyor kim istediyse yoldan bırakıyorlar :)
Bunun en büyük avantajlarından bir taneside sipariş açıldığı an 15 gün içinde cihazların teslim edilmesi eskiden bu ayları bulduğu zamanlar olurdu.
Şu an tüm bayilere servislere detaylı olarak merkezi sistem ve bireysel eğitim veriliyor.Hemen hergün bir eğitim görebilirsiniz Daikin da.
Amaç ve ulaşılacak hedef 2015 yılı itibari ile Türkiye pazarının %70 ini almak.
Bu yolda yaptıkları çalışmalardan en büyükleride şu an yapılan üretim, bayi desteği vs.
Mart ayı itibari ile yeni seri cihazlar gelicek.Bu cihazlar şu anki fiyatlarından düşük orta segment cihazlardan biraz daha yüksek inverter cihazlar.Bunuda aracısız olarak getirebildikleri için yapabiliyorlar.
Benim bildiğim ve üretimi biten bir kaç seri cihaz var.
Bunlardan en önemlisi hem hava perdesi hem ticari dolap hemde klimayı tek dış ünitede kullanarak mükemmel bi cihaz üretildi ne zaman piyasaya çıkar bilinmez.
Yine 10 yıldır olan bi teknoloji olan telefon yoluyla cihaz kontrolünü en yüksek seviyeye geliştirerek iphone, ipad tarzı cihazlarla tüm özellikler kontrol edilebilecek.

Bunlar detaylardı aslında.Daikin in en büyük yatırımı şüphesiz AIRFEL i satın almak oldu.Şu an inşaatına başlamış olup AIRFEL in fabrikasına kendi üssünü kuruyorlar.Yani üretim gamına Türkiye yi ekliyorlar.Avrupaya ve Türkiye ye gelicek cihazlar direk Türkiye den üretilip dağıtılacak ki çok büyük bi haber bu.2013 de bitmesi planlanıyor fabrikanın.Şu an inşaat başladı zaten.

Dediğim gibi satış arttıkça üretim artıcak,üretim arttıkça fiyatlar düşecek ve yeni seri cihazlarla daha düşük fiyatlarla piyasaya girmek amaç.
Sonuçları ne olur bilinmez ama büyük bi adım bence Türkiye ye fabrika kurması.
E
11 yıl
DAIKIN AIRFEL i SATIN ALIYOR
Japon teknoloji şirketi Daikin'in, Sanko bünyesindeki klima üreticisi Airfel'i satın almayı planladığı belirtildi. Bugün, Nikkei borsasından gelen haberlerde, Japon şirketin Airfel için yaklaşık 246 milyon doları gözden çıkardığı ifade edildi.

Ancak Daikin’den yapılan açıklamada, Nikkei’den gelen haberlerin şirketten herhangi bir açıklama yapılmadan geçildiği belirtildi.

Diğer yandan, satın alma haberinin ardından Daikin hisseleri yüzde 2.3 değerlendi.

Daikin, klimadan, soğutma sistemlerine kadar birçok alanda üretim yaparken, Asya dışında ABD ve Avrupa’da da temsilcilikleri bulunuyor.

Şirket, 2010’da gelirinin yüzde 80’inden fazlasını klima biriminden elde ederken, son dönemde kimyasal ürünler ve savunma sistemlerinden de gelirini artırdı.


Bunlar hürriyet.com.tr da bulunan haber.Gerçeği tam olarak belli değil.Daha görüşme aşamasında ama süreç başladı.Daikin bu sayede 4 senedir olmayan bireysel sistemde pazar payını almayı düşünüyor.Japon gazetelerindede geçti haber.Tabi bunun sonuçları ne olur izleyip göreceğiz.
E
11 yıl
Gelin Oylama Yapalım Sizinde Yardımlarınızla Gerçek Tüketici Yorumlarını Oluşturalım.
Arkadaşlar forumdada gördüğünüz üzere sürekli her model her klima için ayrı başlık açılıyor.bu klimanın bu modeli nasıl vs gib.Ve en büyük muzdaripliklerden bir taneside sürekli çok kaliteli klimalar üzerinden yorum yapılıyor ucuz segment klimalar hakkında iyi veya kötü pek bir yorum veya cevap yok.Ama şu zamanda %70 müşteri gamı orta ve düşük segment diye tabir edilen çin malı klimaları kullanıyor memnun yada değil.Bunlar üzerinden sizde klimanızdan memnuniyetinizi veya memnuniyetsizliğinizi alttaki formda yazın herkes toplu olarak bakarak yararlansın.Yazılanlar belli süre aralıklarla ilk sayfada güncellenecektir.1+ klimanız varsa eğer farklı şekilde alt alta yazabilirsiniz.


Nick :
Yaşadığınız Şehir :
Klimanızın Markası :
Klimanızın Modeli:(bilmiyorsanız boş bırakabilir veya klimanızın yan tarafında yazan kodu okuyabilirsiniz )
Klimanızın Gücü: (Btu/h veya kw olarak )
Kullandığınız metraj/alan :
Tipi : Inverter veya standart :
Klimanızın Aylık Faturaya Etkisi : günlük ortalama şu kadar saatte aylık x TL etkiledi.
Klimanız Hakkındaki düşünceleriniz : (Çok uzun olmamkla birlikte özet olarak memnun olup olmadığınızı artılarıyla eksileriyle nedenleriyle )

Yukardaki formu copy/paste ile alıp cevaplarınızı yazarsanız bütün klima kullanıcılarına çok geniş yardımcı bir döküman halina gelir.
Eğer forma eklemek istediğimiz birşey varsa mantıklı koşullarda ekleyelim hep beraber oluşturalım.İstediğiniz model klimada varsa eğer aşağıda belirtirseniz kullanıcısı araştırılıp üste eklenebilir.

Ben örnek olarak başlayayım isterseniz.

Nick : eina
Yaşadığınız Şehir : Antalya
Klimanızın Modeli: Daikin
Klimanızın Modeli:FTY25
Klimanızın Gücü: 9.000 Btu/h
Tipi : Standart
Klimanız Hakkındaki düşünceleriniz : Klimamdan kesinlikle çok memnunum.En zor koşullarda bile Antalya da çok fazla soğuk yok ama - derecelere düştüğü an bile çok nadir defrosta girdi cihaz ve kesinlikle ısıtmasından bi kayıp olmadı.Ben özellikle soğutmadan çok ısıtmada kullandım.24 C de bile 16 metrekare alanı hamama çeviriyor diyebilirim.Kesinlikle çok sessiz bir makina eski serilerden zaten alalı uzun süre oldu.Daha şu ana kadar ne ses nede herhangi bir soğutma yada ısıtma arızası yaşamadım.
E
11 yıl
elektro gitar ama ?
Arkadaşlar elektro gitar almak istiyorum klasik gitar çaldım bir süre çok iyi değilim fakat kötüde değilim. Ibanez GRG 121 almak istiyorum siz ne dersiniz buna ? Çok ağır müzikler dinleyen seven birisi değil heavy metal vs. son olarak solağım bunu alıp telleri değiştirsem sıkıntı olmaz sanırım ?
E
12 yıl
Japon lara Mitsubishi Hakkında Sorularınız İstekleriniz ve Merak Ettikleriniz.
Arkadaşlar her sene olduğu gibi bu senede japonlar ziyarete geliyorlar ve bizim isteklerimizi dinleyip ileride yapacakları cihazlar düşündükleri stratejiler hakkında bilgi veriyorlar.Daha çok bizim dertlerimizi dinliyorlar.Bizde elimizden geldiği kadar cihazlarda yaşanan sıkıntı bölge olarak yaşanan sıkıntı ve cihazlardaki yenilemeler hakkında onlara gerekli bilgileri aktarmaya çalışıyoruz.Bu sefer gelecek olanlar biraz daha üst mecralardan.
Eğer sizin cihazlardan beklentiniz , cihazlarda şuda olsaydı gibi olabilir yaşadığınız problemler olabilir , aktarmamızı istediğiniz bilgiler varsa hepsini not alıp eğer uygun durum olduğunda bu sorunlarımızı tek tek anlatacağım.Dinlemezler vs demeyin gerçekten çok ilgililer bu yönde.Meslea SRK56HE-S1 modelli cihaz eski serisi SRK50HG idi ve cihaz ın iç ünitesi çok kaba ve büyükdü.Herzaman bundan yakınılırda.Bunu onlara aktardıktan sonra yeni çıkardıkları jenerasyon hem daha kibar hemde A+ olarak geri döndü bizdenmi kaynaklandı zaten yapıcaklarmıydı tam bilemiyorum ama en azından sorunumuz çözülmüş oldu.
Geldiklerinde anlattıkları şeyleri detaylı olarak buraya aktarmak istiyorum ar-ge çalışmalarında ne tür yol izledikleri toplam cirolar yeni cihazlar ve gelecek olanlar hakkında anlatılabilcek kadarını aktarmak istiyorum.Dediğim gibi aklınıza takılan sormak istediğiniz bişeyler varsa pazartesi gününe kadar yazın bende sormaya çalışacağım.
E
12 yıl
Mitsubishi Heavy Industries Yeni Seri Populer Inverter
Arkadaşlar Mitsubishi Heavy Industries yeni bir cihaz daha çıkardı dün itibariyle tüm bayilere Türkiye dağıtımı yapııldı.1 hafta öncede vardı diyen arkadaşlar da çıkabilir .teşhir için gönderilenler biraz erken geldi.Neyse cihaz hakkında biraz bilgi vereyim katalog karşılaştırmalarındanda zaten siz istişare yaparsınız.İlk önce fiyatı ciddi manada çok güzel.Herkesin inverter cihaz kullanılabilmesi için yapılmış resmen.

SRK25ZJP-S 9.000 Btu 1.335 TL
SRK35ZJP-S 12.000 Btu 1.635 TL
SRK50ZJP-S 18.000 Btu 2.133 TL

Liste fiyatları mevcut.

Ciddi manda inverter cihaz için iyi rakamlar.

Şimdi cihazın artı ve eksilerine bakalım.

Cihazı incelediğim kadarıyla zaten filtre yok cihazda, normal toz filtresi mevcut çok bi dezavantaj değil 20 lira bir filtre.İç özellikler olarak ise evaparatör ü normal inverter invertera göre (SRKZJ serisi ) biraz daha küçük yapmışlar.Bu ne gibi bi dezavantaj sağlar derseniz ısıtma soğutma daha yavaş ve asıl invertera göre verim kaybı olur.Bu en önemli farklardan birisi ki arasında böyle bir fiyat farkı varken bişeylerden ödün vermek zorunda zaten.Teknik özellik olarak çok bariz fark yaratıcak elektrik sarfiyatları yok.%1 ,2 fark var oda çok büyük bir dezavantaj değil kesinlikle.Benim görüşüme göre fiyatına göre alınabilecek en mükemmel inverter.Yok ben daha kalitelisini alırım derseniz SRKZJ serileri mevcut ki 2010 jenerasyonlarında çıkanların arasında fiyatlara göre en iyilerinden birisi diyebilirim.
Cihaz hakkında ilerleyen günlerde teknik olarak inceledikten sonra (performans vs. ) buraya aktarırırm.
Altta cihazın pdf dosyasında teknik verileri mevcut inceleyebilirsiniz.

http://hotfile.com/dl/47660074/3a72175/SRK-ZJP_BROSUR.PDF.html
E
12 yıl
Klimalar Hakkında SSS ve Yanlış Bilinenler
Arkadaşlar elimden geldiğince açık ve net herkesin anlayacağı şekilde yazdım.Kesinlikle alıntı değildir şimdi bitirdim ve sadece donanımhaber için hazırladım güzel ve yardımcı olucak bi döküman olcağı kanısındayım.Uzun gibi görünür fakat okudukça akıcı olduğunu göreceksiniz.Bir seferde olsa
okumanızı tavsiye ederim.Ufak tefek kelime hataları yanlışlıklar olduysa affola.Burda klima tavsiyesi gibi değilde bu tarz bilgi ihtiyacınızda konunun devamında yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince iyi forumlar.

Inverter gerçekten %30 standart cihazlara göre tasarruflumu?

Aslına bakarsanız tam doğru bi tabir değil.Inverter cihaz kalkışta ne kadarda minimumda
başlarsa başlasın hemen devrini çıkarabilkdiği kapasiteye kadar arttırır.Bu yüzden standart
cihazların çektiği akım başlangıç demeraj akımlarını saymazssak (çok büyük bi değer değil
zaten) 1 kw iken (12.000 Btu ort.) inverter cihazlarda 1.5 kw a kadar çıkaibliyorki.Eğerki
kapasitesinin tam dengi veya daha yüksek bi yere koyulduysa kısma süresi ve sarfiyatı çok
uzun ve fazla olcağından dolayı standart cihaza göre çok iyi bi dezavantaj sağlamaz.Hatta
daha fazla bile yakabilir.Burdanda şu sonuç çıkar max devri en yüksek olan cihaz en iyi
değildir.Min devri en düşük olan cihaz en iyidir.

Peki Inverter cihazlar sadece elektrik sarfiyatıylamı ölçülür ?
Hayır tabikide çoğu kişininde bildiği gibi inverter cihazlar hem konfor hem ses seviyesi
olarak standarttan çok daha farklıdır.Standart dediğimiz kompresörlü cihazlar stabil
çalışarak ses seviyesini korur.(Fan modu değişmediği varsayılarak)Ve dur kalk yaptığında
sürekli termostatın çıkardığı tık tık sesini duyarsınız ve özellikle yatak odalarında
bazıları için ses seviyesi zulüm halina gelir.Inverter cihazlar başlangıçda yüksek ses
seviyesi ile başlar ve daha sonra ses seviyesi gittikçe düşerek artık sesi duyulmaz hale
gelir bu sayede size mükemmel konfor sağlar.Diğer bi artısı ise soğutma modunda standart
cihazlarda iç hava ile istenilen hava sıcaklığı arasındaki fark 1 derece bile olsa
cihaz kaç binlikse hala o kadar üflemeye devam eder ve derecede düşük ayarlandıysa
uyandığımızda birçok hastalıklara ssebep olabilir.Inverter da cihaz kapasitesini kısdığı
için 3.000 Btu/h 4.000 Btu/h lık üfleme hiç kimseye bi zararı dokunmaz ve bu sayede
ortam istenilen derecedeyken cihazın çalıştığın bile anlamadan rahatlıkla uyuyabilirsiniz.
Fakat sıcak konumuda sıcağı sevenler için biraz dezavantaja dönüşür.Cihaz kıstıktan sonra
kendini 3.000 Btu/h 4.000 Btu/h lık üfleme bazen hafif ılık veyahut soğuk gibi gelebilir
ve bu yüzden tam ısınamadığınızı hissedebilirsinz.Böyle durumlarda hemen teknik servisinizi
aramayın çünkü tamamen inverter teknolojisinden kaynaklanan bi olaydır.

Kışın cihazım soğuk üflüyor neden ?
Kışın özellikle dış hava sıcaklığı 0 derecenin altına düştükten sonra özellikle standart diye tabir
ettiğimiz konpresörlü cihazlar 5 derecenin altında hatta düşük kaliteli cihazlar 0 derece
mertebesinde ısıtması büyük ölçüde düşmeye başlar.Özellikle yağmurlu günlerde olan bu
durumun sebebi klimacı dilinde defrost diye tabir ettiğimiz deyimden kaynaklanır.
Defrost nedir derseniz.Dış kondenser yüzeyi üsttede belirttiğim gibi özellikle yağmurlu
günlerde soğuk havayı fan yardımıyla üstündem atamaz hale geldikten sonra kondenserin
üzerinde bulunan nem tanecikleri buzlanmaya başlar ve cihaz nefes alamaz hale gelir.
Bunu karta bildirmesiyle kart 4 yollu dediğimiz sıcağı soğuğa,soğuğu sıcağa çeviren
parçaya yol vererek iç ünitede ısıttığı gazı dışarı gönderir.Bunu da cihazın su sesi gibi
sesler çıkarttığında ve iç üniteden soğuk hava geldiğinde anlarsınız.Bu sayede dışardaki
buzlanmayı önleyerek stabil çalışmaya devam eder.Bunun oluşumunun en büyük sebeplerinden
biriside kullanıcıdır aslında.Dışarı sıcaklığı -5 derece iken siz içerden çok ısıtsın diye
30 derece sıcaklığa ayarlarsanız cihaz yoğuşma sağlaması çok güçleşecek ve defrosttan
çıkamayacaktır.Bu tür durumlardada hemen servisinizi aramayın cihazım ısıtmıyor diye
onun yerine yapılacak en güzel yöntem klimanızı 20 21 derece gibi set değerine getirin.
Kısa bi süre sonra cihazın çalışmaya ve sıcaklığının yeterli seviyeye geldiğini görecksiniz.
Bu süreçten sonra 1 er derece aralıklarla artırabilirsiniz.Ama çok soğuk günlerde çok
yüksek set değeri ayarlamayın.

Bu A sınıfı A+ sınıfı muhabbeti ne herkes nasıl A sınıfı oluyor?


Aslına bakarsanız her cihazın A sınıfı olması her ülkenin kendine göre standartlarından
kaynaklanır.Ülke diyorki benim A sınıfı standartım bu diyor ve kendine göre bi standart
belirliyor.Buda doğal olarak insanları yanılgıya sokuyor.
Gerçek A sınıfını nasıl anlarız?
Gerçek A sınıfını dünya standartlarında kabul görmüş Eurovent diye tabir edilen sistem
aracılığıyla anlayabiliriz.Burda yapılan testler tüm dünyada kabul görmüş tek bi sistem
üzerinde geçerlidir ve firmalar isteğe göre onaylatıp onaylatmama hakkına sahiptir.

Peki Türkiye ile Eurovent Arasında ne kadarlık bi fark var?

Açıkçası bunu bende tam olarak bilmiyordum.Halada tam bilmiyorum fakat geçen günlerde
yapılmış olan Sodex ısıtma-soğutma fuarından gelen belgelerden birsinde dikkatimi çeken
nokta sonucu gördüm bende.
Bu farkıda o katalog değerlerinden gördüm.Alttaki linkten bakabilirsiniz.
http://img193.imageshack.us/img193/7404/euroventvetse.jpg
Yok ben illa buna inanmıyorum gerçek komple kataloğu görmek istiyorum derseniz pm le ulaşın
size asıl kataloğu göndeiririm.Burda reklam yapmanın manası yok.
Eğer Euroventten cihazınızın onaylı olup olmadığını görmek istiyorsanız aşağıdaki linki takip edin.
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Search_Engine.php?rub=04&srub=04&ssrub=&lg=en

Çin malı klimaların hepsimi kötü ?

Tabikide öyle bişey yok.Bu insanların aklınde yer etmiş bir kere değiştirmek mümkün değil
ama yinede ufak bi açıklama getireyim.Çin de istediğiniz kalitede cihaz ürettirebilirsiniz
.Adamlar size derki nasıl cihaz istiyosun en kalitelisinide üretir en dandiğinide.
Cebinize sizde koyun 3 5 milyon dolar gidin çine size isminiz adına klima üretirler.
Bu tamamiyle isteğe bağlı olan bi olay.Şu anda Çin' in en büyük 2 klima fabrikası Midea ve
Gree dir.Özellikle Gree de üretilen cihazlar ciddi manada çok kaliteli ürünler oluyor
ve çok kaliteli denen cihazlara bile tabiri caizse taş çıkarttığının birebir tanığıyım.
Bu yüzden klima alırken nerde üretildiğinden ziyade kalitesini araştırın.Çok mal var
mısırdan malezya dan gelen o kadar kötü mallarki çin cihazları yanında mükemmel denilecek
kadar iyi kalıyor nerdeyse.Bu yüzden araştırmanızı buna göre yapın derim.Hatta dipnot olarak
ekleyeyim; Daikin kendi Japonya ya sattığı cihazları gree de üretip satıyor nedendir bilinmez
bölgedeki bi arkadaşım söylemişti.

Benim cihazımın içinde yok Daikin yok Mitsubishi yok Toshiba kompresörü var ?

Arkadaşlar bunun olma sebebi her klima üreticisinin maalesef kendi kompresör üretim yeri
olmamasından kaynaklı.Size bu olayı şöyle özetleyeyim;bir Mercedes bir Audi gidipte
ismi sanı belli olmayan bi arabaya kendi motorunu vermez.Eee nasıl oluyor bu olay derseniz
Bu tür firmalar tek standart üretim yapmıyorlar.2. kalite hatta 3. kalite yerine göre
4. kalite üsretim yapıyor ve o kompresörlerini firmalara veriyor bu tamamen firma isteğine
bağlı ama dediğim gibi kendi teknolojisini hiçbirzaman gidipte orta segment bi firmaya
vermez.

Kendi kendime klimamı söküp bakım yapabilir miyim veya taşıyabilir miyim ?


Yapabilirsiniz tabi neden olmasın forumlarda birçok bilgi var araştırın bakın hiç bulamadınız
bir bilene sorun öğrenir yaparsınız.Ama hiçbirzaman yaptığoınız bu klimaya yıllardır
söken takan insanlar kadar iyi olamaz ve gelebilecek sonuçlara katlanmak zorunda kalırsınız.
Ne tür sonuçlar doğurur peki ?
İlk önce klimanın sökerken nerden tutacağını bilmezsiniz üst kapağını komple nerdne çıkartıcağınızı
bilmezsiniz ve çekerken kırılır ve 40 50 liradan kaçarken daha pahalıya mal olur.
Bakımı dışardan kimyasal alarak yapmaya çalışırsınız ama komple sökmeden hiçbirzaman
tam bakım yapılamaz ve siz sökmeye çalışırken içindeki fan narindir.Zarar geldiğinde fana
incecik sizi çok rahatsız eden bir ses gelir ve size min 100 liraya mal olur bu yüzden
herzaman bi bilene yaptırın.Emre beyin bi sözünü okumuştum çokda beğendim.
Herkes herşeyi bilir ama herkes herşeyi yapamaz.

Klimama ilk servis geldiğinde vakum yapılmadı şimdi yaptırırsam aynısı olurmu?

Tabikide olmaz.İlk vakum sistem ilk devreye alınacağı için yapılacağı için bakır borunun
içinde kalan toz pislik hatta ufak tefek inşaattan kalan toz parçalarını almak için yapılır
ve sisteme bir sefer girdiyse gerekli zararı vermiştir.Sonrasında yapılan vakum
hiçbirzaman ilk vakum gibi olmaz.

Senede bir klimama gaz eklemek zorundamıyım ?


Tabikide hayır.Sistemde belli bi kaçak olmadığı sürece gaz bitmez.Sürekli devirdaym ederek
aynı görevine devam eder.Eğer sürekli gaz kaçağı oluyor ve gazı bitiyorsa sisteminizde
bir kaçak vardır ve yapılmadığı sürece akıllı klimacı arkadaşlar yüzünden sürekli
para verip durursunuz.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle