Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
25 Ocak 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
284 (Bu ay: 4)
Gönderiler Hakkında
2 ay
Silinebilir
Silinebilir.
3 ay
Trafikteki Kanserojen Maddeler - Sıralı Tam Liste
Çok daha ağır şeyler yazmak isterdim başlığa ama biraz eğleniriz, stres atarız diye abartmadım. Ben sıkça karşılaştığım mallıkları ve dolayısıyla malları yazayım, unuttuklarım olursa sizler yazarsınız, eklerim.

1) Eli kornayla özdeşleşmiş, korna çalmadan yaşayamayan, ticari araç sahibi ise durumu daha da ağır olan müptezel. Işığın rengi yeşile döndükten 2 milisaniye sonra kornaya basar. Genelde "dıdıt" veya "dıt dıt" şeklindedir. El frenini indirme sebebi olabilir.

2) Yol ayrımı sırasına kaynak yapan karaktersiz. Bunların karakterleri yoktur. 1 aracın gireceği sırayı 7 kilometre öteden görür. Önce sırada bekleyecekmiş gibi girer. Sonra isyan ediyormuş gibi şerit değiştirir. Tam yok olacak derken birden önünüzde bitiverir. Tek araçlık sıraya bazen 3. Hatta 4. Araç olarak dahi yandan kaynak yapabilirler. Yedikleri küfürler buradan Musul'a boru hattı olur.

3) Bomboş yolda kilometrelerce gidip, tam siz geçecekken önündekini geçmeye karar veren akıl hastası. 1 kilometreden görürsünüz, önündeki aracı takip ediyordur. Sizi aynadan görür ve tam 50 metre kala sola sinyal vermez. Verse de direksiyon kırdıktan sonra verir. Selektör falan fayda etmez, o öyle karar vermiştir. Yatarak tedavi olmalıdır.

4) Dönel kavşakta en sağa girip sıkışan andavallı. Bu ender bulunan bir türdür. Kavşaktan sola dönünce yol genelde iki şerittir. Bu arkadaş 3. Araba olarak sağa geçer. 4. Olan ekürisi bile olabilir, bazen görürsünüz. Işık yeşil olur, gücü yetmez hızlı geçmeye ve sola doğru g.tüm g.tüm yanlar. Şişe ağzına çevirir trafiği birkaç saniyede. Dayaklıktır.

5) Sol şeridi 49 yıllığına kiralayan davar. Bunlardan çokça görürsünüz. En çok da İstanbul çevreyollarında. Sol şeritte yanındaki aracın hızına sabitlerler araçlarını. Genelde en sağ şeritten kaptırıp giderseniz büyük avantaj sağlarsınız bu potansiyel kanserojen maddelere.

6) Sağ şeritte hesap yapamayan ana sınıfı terk. Bunlar sizi aptal yerine koyan organizmalardır. Sağa geçip gaza basmak sizin aklınıza gelmez, bunlar birden isyan edip sağa geçerler. Sağın daha yavaş gittiği barizdir. Yine de, göz göre göre, mal gibi sağa çıkarlar ve gaza basarlar. 3 saniye sonra sağ aynanızda kaybolduklarını görürsünüz. Dimyat'a gazlamaya giderken elindeki şeritten de olmuştur.

7) Makası çok iyi şoför olduğu için attığını sanan babası belirsizler. Bunlar çok komiktir. Birçok araç bu aptalları görüp, trafik kazasından sakınmak adına gaza veya frene basmazlar. 1 santim daha pedala basmalık ömürleri vardır. Genelde ilk fren kontrolde haberlere konu olurlar.

8) X şeritli yola kendi şeritlerini ekleyen motorcu müsveddeleri. Mesela yol 2 şerit gidiştir. Bunlar çizgileri de şerit ilan ederler ve böylece 5 şeritli yolları olur. Kesinlikle sinyal kullanmazlar. Sinyal kullanan yerleri aşınır çünkü. Gelip aynalarınıza sıfır geçerler. Çünkü şerit çizgisi dediğimiz şey aslında motorcuların şerididir. Sağdan ve soldan 1 milimetre pay kalacağını hesapladıkları anda geçerler. Korna çalan versiyonları bile vardır. Siz sağa sola biraz kayınca onların görünmez şeridine girersiniz. Birçok örneği sinek gibi yere veya öndeki araca yapışır, sıkça görebilirsiniz.

9) Emniyet şeridini kullanan kanı bozuklar. Bunlar için söylenecek pek söz yok. Siz aptalsınızdır bomboş şeride geçmeyip trafiği beklersiniz. Bunlar akıllıdır, emniyet şeridinden giderken yedikleri küfürleri bile bile "sağa girecem zaten" diyerek 7 kilometre boyunca sağdan trafiği katlederler.

10) Ambulans takip eden ahlaksızlar. Ambulans takip ettikleri yetmezmiş gibi bir de birileri önlerini kesip trafiği normal akışına çekince çileden çıkarlar. Ambulansın arka kamerası olmayınca ve cezalar yağmayınca böyle oluyor sanırım. Çözümü ne kadar da basit halbuki.

11) Ters şeride girip kavga eden, cinayet işleyen dışkı mamulleri. Bunlar ciddi anlamda en tehlikeli olanlardır. Ters şeride girerler ve kavga ederler. İmkanları elveriyorsa bıçak, silah ve benzeri silahlarla karşı tarafı etkisiz hale getirebilirler. Çok dikkatli olunmalıdır.

12) Belediye otobüsleri durak dışında duramazken, her yerde durma hakkına doğuştan sahip olan minibüsçüler. Bunlar için herhangi bir şeridi herhangi bir sebepten işgal etmek, istediği yerde durmak, yolcu indirip bindirmek olağan şeylerdir. Ne yani, adam yolcuyu mu kaçırsın? Satmışım anasını durağın! Arkadaki 10 araç 20 saniye bekleyiversin. Ölmezler herhalde, değil mi?

13) Tüm yolların tapulu sahipleri taksiciler. Bunlar için aslında trafik kuralı diye bir şey yoktur. Önünüze kırarlar, yolunuza çıkarlar, tersten gelirler, her zaman haklıdırlar, turistleri gezdirmeyi çok severler, canları isterse sizi alırlar, istemezse almazlar, kavga ederseniz mitoz bölünürler. Bunların hafif ticari araç süren, minibüs süren, hafriyat kamyonu süren versiyonları vardır ama hepsinin tepesinde taksici yer alır. Haklarından yine bu saydığım gruplardan biri gelir. Biz normal vatandaşlar için yüksek risk grubundadır taksiciler.

14) Elinde telefon olduğu için mala bağlayanlar. Bunları yüz metre öteden anlarsınız, önünüzde seyrederken anlamsız yere frene basarlar, şeritte sağa sola kayarlar, bariz beyinleri ambale olmuştur. Altlarında son model araba varken bluetooth falan kullanmazlar telefon ellerinde böyle mal gibi hareket ederler. Lanet bir cinstir bunlar.Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Eklemek istediklerinizi gördükçe eklerim.

Konu mizahı da gerçekliği de içerir. Hatta gerçeklik ağır basar, bilginize.
geçen yıl
400.000 TL Çıkmazı: i30 Elite Smart - Astra K Dynamic KP - VW CC

Merhaba arkadaşlar. Sizlere hep o aradığınız türden bir mukayese sorusu ile geldim bu kez.


İsim vermeyeyim, forumdan çok sevdiğim bir kardeşim bana ilk olarak Astra K önermişti. Sports Tourer ilanlarında kayboldum. Tam buldum derken (2016 ST Dynamic + Kış Paket) aracın satıldığını gördüm. Sonra yine Astra'lara devam ettim. Sonra genel bir tarama yapayım derken i30 Elite + Smart Paket'i gördüm.


İki araç da dizel ve otomatik. Detaylara girmiyorum ama çok benzer yapıda motorlar. Şanzımanlar ise 6 ileri tam otomatik ve 7 ileri çift kavrama şeklinde.


Model yılları da 2016-2017 civarlarında. Astra ST de HB de bana uygun, fark etmiyor. Ancak ben i30'un daha kaliteli olduğuna dair defalarca yorum okudum. Özellikle Astra'nın trim sesinden epeyce muzdarip olması çok canımı sıktı. Trim sesi sorunu yaşamayanlara seçilmiş insan gözüyle bakıyorlar resmen forumda. Donanım olarak ise i30'da adaptif hız sabitleyici, elektrikli koltuk, bağımsız süspansiyon gibi detaylar var. Astra ise elektrikli bagaj kapağı (ST için), park asistanı, ısıtmalı koltuk ve direksiyon gibi bazı ekstralara sahip. Açıkçası i30'daki artılar çok daha faydalı olur pratikte.


Kendisi bana bütçeyi biraz daha zorlayıp CC alabileceğimi de söyledi. Biraz derken, 500.000 TL'ye. Ne dersiniz? Hangisini alırdınız? Başka alternatif var mı bu paraya, bu donanımlara sahip ve dizel otomatik? i30 piyasadan çekildi tabi, eklemek lazım.


Ek: Elite Plus Smart yazmışım, Elite Smart imiş baktıklarım. Şimdi bana da Astra daha cazip gelmeye başladı.

geçen yıl
Platform-Sınıf Karmaşasında Son Durum

Merhabalar. Epeydir yazmıyordum. Bilgisine çok güvendiğim bir arkadaşım bugün inanılmaz bir iddia ile beni dumura uğrattı. Yeni Citroen C4'ün B sınıfı olduğunu iddia etti. Her yerde ve Wikipedia'da açıkça C sınıfı olduğu belirtilen otomobil, EMP1 platformu olduğu için B sayılıyormuş zira EMP1 kullanan birçok araç B sınıfı imiş. Kendisine EMP2 platformunda aynı anda Berlingo, 508, C5 X, Astra, 308 gibi araçların olduğunu hatırlattım. Buralarda derin bir sessizliğe gömüldük.


C4'ün eskisine oranla şahsına münhasır bir modele dönüşmesini anlıyorum ancak süspansiyonu C5 Aircross ile aynı olan, birçok noktasında yumuşak plastik kullanılmış (C5 Aircross'ta neredeyse hiç yok), boyutları itibariyle C sınıfı HB araçlardan farkı olmayan (308 ve Astra ile birebir aynı) bu araç sırf EMP1 platformunda diye B sınıfı olur mu? Vicdanımızı ne zaman ipotek ettik biz?


en.wikipedia.org
PSA EMP1 platform - Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/PSA_EMP1_platform
5 yıl
Telegram X ve Telegram Kullanıcıları
Nerede bu arkadaşlar? Telegram X gibi bir şaheser piyasada süzülürken, eski Telegram 100 milyon indirmeyi aşmışken, neden kimse bir şey sormamış? Çok garip. Telegram X şimdiden efsane oldu, WhatsApp'tan sıyrılıp bir şans verin siz de arkadaşlar.
6 yıl
Makyajlı Duster Süper, Fluence Reprezant Arabası Leş
Arkadaşlar, çok mantıklı tercihler yaptığını söyleyen, kombine IQ'ları 200'lü değerlere ulaşmış, aklı başında iki insana 2 saat 40 dakikadır "böyle tutarsızlık olmaz" diyorum, nuh diyorlar peygamber demiyorlar. Sağlamlığı, ekonomisi, malzeme kalitesi, ferahlığı ile Duster'dan eksiği olmayan, fazlası olan Fluence'a "sümüğümü atmam" diyen, otomobil dünyasına Fransız kalmış bu iki arkadaşa lafınız ne olurdu?

Bu arada Duster makyajla evrim geçirmiş, yeni kasa olmuş, W212'nin makyajı ile kıyaslanabilecek bir makyajmış. Valla ben bu ikisinin yalancısıyım. Okurken dehşete kapılıp sık sık balkona çıktım.

Bir de yerden yüksekmiş Duster, fiyatı uygunmuş o yüzden.
6 yıl
Son Yapılanları Görüntüleme Özelliği ve Alıntıya Gidememe
Bildirime tıkladığımda alıntıya gitmiyor, alakasız bir yerdeki mesajı gösteriyor. Bildiğim kadarıyla bildirime tıklandığında alıntıya direkt götürmesi gerekir.

Son yaptığım şeyleri de göremiyorum. Son mesajlarım, son aktivitilerim nerede, ben mi bulamadım?
6 yıl
3008 Çılgınlığı Hakkında
Arkadaşlar gidenler yazabilirler mi, sıfır A4 parasını orta halli bir yüksek C sınıfı arabaya vermenin mantığı nedir? Bugün bayılanlar olmuş 3008 sırasında sanırım, çocuğunu kesen bir adam tanıyorum test edemediği için. Bi' aydınlatıverin lütfen.
6 yıl
3000-3500 TL Kasa Tavsiyesi
Arkadaşlar, uzun yıllar önce buralarda takılıyordum ama köprünün altından çok sular akmış gördüğüm kadarıyla. Sizden ricam HDR destekleyecek bir ekran kartı dahilinde bu bütçelerde sistem önerisi. Yurtiçi-yurtdışı fark etmez. Müthiş bir fırsat ise limiti artırabilirim tabi. Monitör seneye alınacak.

HDD hariç olacak.
6 yıl
Giriş Ekranı Hatalı Şifre Uyarısı Vermeme
Az evvel hatalı şifre ile giriş yapmaya çalışmışım ama sonradan fark ettim durumu. O sürede hata vermek yerine yükleme animasyonu döndü sürekli. Hata vermiyor olabilir mi?

Nexus 7 2013, Android 6.0.1 kullanıyorum.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle