Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
05 Ocak 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
26 üye
Görüntülenme (?)
550 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
3 yıl
N11'den Alınan Kusurlu Elektronik Üründe İade Usulü Saçmalığı

-www.n11.com genel ağ alan adıyla N11 isimli siteden satış yapan Xiaomi markalı telefon mağazası MIEKO ZINCIR AKSESUARLARI SANAYI VE

TICARET LIMITED ŞIRKETI'nin MIEKO isimli mağazasından XIAOMI POCO X3 NFC marka ve modelde cep telefonu satın aldım. Ürün elime 31

Kasım 2020 günü ulaştı. Mağaza ürünü hızlı kargoladığı için ben de bekletmeden ödeme onayı verdim. İşte dostlar her şey bundan sonra başladı:

1-Ürünü ilk gün kullandığımda kamerasının bozuk olduğunu farkettim.


2-Faturadaki numaradan mağaza ile iletişime geçerek hızlıca çözüm üretebileceğimi, en azından mağazanın "Aman efendim böyle sıkıntı olur mu, gönderin hemen yenisini-çalışanını gönderelim" demeseni umdum.

3-Mağazada telefonu açan kişi servis raporu (DOA diye havalı isim de takmışlar) olmadan iade almayacağının söyledi. Gerekçe sorduğumda, uygulamanın böyle olduğunu, ürünün müşteri tarafından düşürülmüş olabileceğini, bunun kendisinin anlamısın mümkün olmadığını söyledi. Ben de aynı şekilde, ürün bana kapalı kutu içerisinde ulaşmış olabilir ama, sizin tarafınızdan da düşürülüp kusurlu hale getirilmiş olabilir, bu durumda ben bunu nasıl ispat edeceğim, siz müşteriye güvenemiyorsanız o zaman mesafeli olarak ürün satışı yapmamalısınız.

4-Kişi bozuk plak gibi yasal gerekçe istememe rağmen dayanak belirtmeden aynı şeyleri söylemeye devam etti. Bende "ürünün kutusundan kusurlu çıktığını bu sebeple servislik ve rapor alınması gereken bir husus var ise bunu mağaza olarak onların çözmesi gerektiğini, mevzuatın neresinde böyle bir kuralın yazdığını merak ettiğimi, yasal olarak 14 gün içerisinde şart belirtmeden iade yapma hakkım olduğunu ancak kendileri de kontrol ederse sorunun fabrikasyon olabileceğinin açık olduğu bu sebeple değişim talep etme hakkımın bulunduğu, ürünü servise göndermem halinde yasal haklarımdan ücretsiz onarım talep etmişim anlamına geleceğini ve değişim talep hakkımdan vazgeçmiş gözükeceğimi, aynı sıkıntının mağazada ürünü alırken yaşanabileceğini, böyle bir durumda raftan başka bir ürün vererek çalışan bir ürünle değişimi yapacağını, internet alışveriş uygulamasının da bu şekilde olduğunu, internet üzerinden satış yapan mağazaların mesafeli satışla ilgili riskleri göze alarak ürün satmak zorunda olduklarını, ayrıca farklı bir il’de yaşamam sebebi ile ürünün kargoda birden fazla git-gele maruz kalması halinde deforme olma olasılığının da yüksek olduğunu, servise gönderilmesi halinde servis çıkış süresinin belirsizliği nedeniyle 14 günlük cayma süremin de tükeneceğini, servis firması ile aynı il’de olmaları sebebiyle mağaza olarak bu işlemin kendileri tarafından çözülmesi halinde daha hızlı çözüm olacağını" dile getirdim.

5-N11 müşteri hizmetlerini aradım, durumu izah ettim, müşteri temsilcisi de mağaza ile benzer bir şey söyledi: "wifi bağlantısı yapılmış ve sim kart takılmış ise iade edemezsiniz". Ürün bozuk elime ulaştıysa ne yapacağım? Cevap: Servise gönderip değişim raporu alacaksınız. 14 günlük yasal iade hakkım var o zaman bu ne anlama geliyor?Söylediğiniz bu uygulama mevzuatın neresinde yazıyor?Cevap: Size yapılan satış öncesi bilgilendirmelerde yazıyor. (YALAN)

6-Ne kanunda, ne de yönetmelikte böyle bir uygulamadan bahsetmiyor. Son zamanlarda bazı internet alışveriş sitelerinin satış yapan mağazalara fazladan dokunulmazlık vermek için uydurmuş olduğu bir şey.

7-Israrlı konuşmam neticesinde konuyla ilgili kayıt açtıklarını ve bir uzmana sevk ettiklerini ve de bana dönüş yapılacağını belirttiler. Ne arayan oldu ne soran, sonraki süreçlerde yaşadığım sıkıntıya ilgili olarak N11yetkililerini hep ben aradım, her aramamda derdimi baştan anlatmak zorunda kaldım.

8-Tabi bunları yaparken ürünü sıfırladım ve kutusuna kaydum, beklemeye başladım.

9-N11'in her ürünün bilgi sayfasındaki iade süreciyle ilgili açıklaması varya hani o adımları izleyeyim bari dedim, iade kaydı açtım, iade kodu ile ürünü mağazaya geri gönderdim.

10-Sonra mağaza iadeyi kabul etmediğini belirterek, ürünü bana geri kargoladı. Gerekçesine hele bakın;

"Mevzuata Göre İadesi Kabul Edilmeyen Ürün

KUTUSU AÇILMIŞ ÜRÜNLERİN YETKİLİ SERVİS TARAFINDAN DOA İADE RAPORU OLMADAN İADESİ KABUL EDİLEMİYOR."11- Tabi baya sinirim bozuldu, aradım N11 müşteri temsilcisini yarım saat konuştum, bu durum çözülmeden telefonu kapatmayacağım dedim. Sorduğum temel soru "Mevzuatın neresinde böyle olduğu yazıyor, bana gösterin, beni ikna edin" soruma cevap verilemiyor. Bilgilendirme sayfalarımızda var diye genel cevap verebiliyor ancak.

12- Neyseki bu sefer değişim talebim işleme konuldu, tekrardan kargo kodu aldım ve kargo firması ürünü kapı getirdiğinde kodu söyleyerek paketi açmadan aynen geri gönderdim.

13- MIEKO ZINCIR AKSESUARLARI SANAYI VE TICARET LIMITED ŞIRKETI yani MIEKO yani N11'in güvenilir ve bize ürün alın diye sitesinde tuttuğu mağaza ne yaptı biliyor musunuz? Ürünü tarafıma ücretli olarak göndermişler, 31 TL kargo ücreti ödemeyi geçtim, bir de kargoyu açarım ki ürünün kutusu ezilmiş, deforme olmuş, özenli kargolamamışlar. Ben, bana bozuk gönderilen ürünü tertemiz iade edeyim diye kaç kat patpata sardım. Bu ne özensizliktir, ne sorumsuzluktur.

14-Sonra N11'i aradım tekrar. Durumu anlattım, rezilliği anlattım, tabi artık duvara konuştuğumun farkındayım; şu 14 günlük yasal süreç dolsun işte o zaman TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE müracaat edeceğim. İnatla niye servise yönlendiriyorlar söyleyeyim mi: servis ürünü alacak, donanımı çalışıyor deyip geri postalayacak.

15- Arkadaşlar, internetten ya telefon almayın, ya da alıyorsanız güvendiğiniz siteden alın. N11 bu güveneceğiniz siteler arasında kesinlikle olmasın bence. Size derler, yok wifi bağladın, yok sim kart taktın, yok kutuyu açtın, servis raporu olmadan iade olmaz. Ya bu internet alış verişi, 14 günlük cayma hakkım var benim, mesafeli satış sözleşmeleri yönetmeliği var. İade şartlarında böyle bir uygulama yok. Senin bana bozuk ürün göndermeyeceğine ben nasıl güveneceğim bu durumda. Mantık şu olmuş arkadaşlar, satın alan daima kusurludur.

16-Durum böyle olunca diğer satış sitelerini araştırdım. Hemen amazon.com.tr canlı görüşmeyi açtım ve sordum. Soru: elime bozuk cep telefonu ulaşması halinde iade için ne yapmam gerekir? Servise göndermek zorunda mıyım? CEVAP: Amazon ürünlerinde 30, diğer satıcı ürünlerinde 14 gün içinde iade yapılabilir. Videosu da aşağıda.


17-Hepsiburada.com dan bilgi alayım dedim. Verilen cevaplar beni pek tatmin etmedi. Onlar da N11 gibi politika yürütyorlar gibi geldi. Müşteri temsilcisi hep yuvarlak cevaplar verdi.


18-Gittigidiyor.com un canlı görüşme hattı olmadığından bilgi alamadım. Ama bir arkadaşım bu konuda gittigidiyorun çok iyi olduğunu söyledi. Başına gelen sıkıntıdan dolayı bir elektronik ürünün para iadesi müşteri temsilcisini arayarak yaptırmış.


19- XIAOMI marka telefon mu? Yok arkadaş almam, yarı fiyatına verseler de almam. Adamların pazarlama stratejisi çok kötü, tam bir sömürü düzeni, ayda bir yeni model telefon çıkarıyorlar. 2 sene önce çıkardıkları telefonda yazılım güncellemesi neredeyse kesiliyor veya çok geç geliyor. Arızalı ürünlerde servisle sıkıntı yaşayan çok. İnternetteki şikayetlere bakın. Hiç bir marka bu kadar kısa sürede bu kadar problem çıkarmamıştır sanırım. Biz iphone a laf ediyoruz çok pahalı diye ama, adamların telefonunu alıp 5 seneden aşağı kullanan yok. Servis konusunda ise müşteri memnuniyeti her şeyden önce geliyor. Pardon ama hangi marka garanti dışı olmasına rağmen getirin bataryaları ücretsiz değiştiriyorum dedi?


Umarım internet alışverişi konusunda yeterince bilgi aktarabildim.
3 yıl
G.Skill Trident Z Neo RGB F4-3600C16D-32GTZNC 32 GB (2x16) DDR4 3600 XMP SORUNU

Arkadaşlar bu Ram'i aldım hem kapasite arttırmak hemde biraz daha hızlı olsun diye böyle küçük bir upgrade yaptım.

Yalnız enteresan bir durum var, XMP açtığımda sistem çakılıyor.

Anakart MSI X570 MEG Unify

A-XMP diye geçiyor ve iki profil var

Profil 1

Profil 2

Profil 1'de sistem kararsız oluyor stabil değil ve hatta kendi kendine reset atıyor.

Profil 2'ye aldığımda sorunsuz kullanıyorum.

Şimdi diyeceksiniz Profil 2'de sorunsuz kullanıyorsan kullan işte diye ama merak ettim neden Profil 1'de sorun çıkarıyor.

İki profilde'de CL Gecikme değerleri aynı, aklıma acaba Profil 1'de arka planda görmediğim başka ince ayar ya da fazla voltajmı veriyo nedir anakart neden Profil 1'de stabil çalışmıyor, fikri olan buna benzer başına sorun gelen ve bu konu hakkında fikri olan arkadaşlar fikirlerini görüşlerini paylaşırsa sevinirim.

4 yıl
Sistem Tavsiyesi!!!
Arkadaşlar pc dünyasından baya bir uzak kaldım, kendimce bi kasa yaptım, parça uyumluluğu nasıldır bu sistemin daha aşağı çekilirmi yoksa saçma bir sistemmi olmuş, bu paraya daha iyisi mi toplanır, tecrübeli arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa sevinirim, bütçe 4000 ama 5000-5500 civarına esneyebilir??
4 yıl
Steel Series Rival 600 LIFT DISTANCE?
Arkadaşlar Rival 600 ayarlarında Lıft Dıstance ayarı var, mouse'u kullanırken özellikle Fps oyunlarında sık sık yaparız alışkanlık olmuştur çoğu kişide; mouse'u devamlı kaldırırız yerinden geri koyarız anlık ve refleks ile ve bunun sonucunda mouse istenmeyen hareketler ve sapmalar gerçekleştirir.

Bunu en aza indirmek için bu ayar (LIFT DISTANCE) mevcut ve farenin ikinci sensörü bu işe yarıyor. Merak ettiğim ve sormak istediğim bu ayarı kaçta kullanmak verimli olur, kimisi Low diyor kimisi orta ayar, uzunca araştırdım yabancı forumlar dahil kesin bir bilgiye ulaşamadım.
Farenin özelliklerinde yazıyor 0.5mm ile 2mm arasında çalışıyormuş, yani low yaparsak 0.5mm high yaparsak 2mm oluyor büyük ihtimal. low yapmak istiyorum ama low yapınca farenin sapıtıp bazı zaman çalışmayı durdurabiliyormuş ama buna rağmen low öneriyorlar.
Bende şöyle düşündüm high olursa daha iyi diye, çünkü mouse kaldırdığımız zaman mouse hemen durmaz diye allıma geliyor yani ne kadar yüksek olursa o kadar iyi diye düz mantık :)

Kullanan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim, hem diğer kullanıcı arkadaşlarda fikir sahibi olmuş olur hemde benim gibi bunun için bilgi arayanlara yardımcı olur. Bilenler fikirlerini paylaşırsa sevinirim.

Birde bir SS ekliyeyim bunun ile ilgili hangi konuda bahsettiğim anlaşılır olsun:

Steel Series Rival 600 LIFT DISTANCE?
7 yıl
Özel Mesaj
Özel mesajlarda resim gönderebilme özelliği olsa iyi olur bu bi yenilik değil zaten browser ile mobil siteye girdiğimizde bunu yapabiliyoruz zaten uygulamada yapılabilmeli.

Cihaz: iPhone7,2 (9.2.1)

Sürüm: 2.0 (8740)
7 yıl
Haberdar Et...!!!
Haberdar et özelliğinde "Sunucuyla Bağlantı Kurulamadı" sorunu var...


Cihaz: iPhone7,2 (9.2.1)
Sürüm: 2.0 (8681)
7 yıl
Bildirimler!!!!
Son update ile hala daha bildirimleri görüntülememiz halde bildirimler uyarısı kaybolmuyor...


Cihaz: iPhone7,2 (9.2.1)
Sürüm: 2.0 (8520)
8 yıl
Digitürk Üyelik İptali...!!!!
Arkadaşlar bununla ilgili bir çok konu var ama bana bu üyelik iptalini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmiş yani tecrübe etmiş birileri lazım...
Digitürk ile aramda geçenleri öyle uzun uzun anlatmıycam 9 seneden beridir üyeyim artık yeter....film paketi diyolar dilediğin zaman izleden film izliyorum internet üzerinden cihaz yada android uygulamasından bu ay tam 120 lira fatura çıkarmışlar ne o güya film paketine üyeyiz...Birde bana 15 salon filmi ücretsiz diyolar bende ücretsiz diye kiralayıp izledim bol bol faturaya bir baktım 120 lirayı görünce şok oldum 3 lira 3 lira yansımış hep...Ayrıca film paketini iptal ettim tahhüt bozdum son iki ayı kalmıştı geri bile aramadılar bi 125 lira daha fatura ödüycem...
Bende d-smart aradım ayda 21 liraya hd şekilde her şeyi izliycem maçı muçu filmleri digitürke kalsın lanet olsun...
Şimdi sormak istediğim nasıl bi yol izlemem gerekiyor faks ile uğraşamam direk bayiye gidip nasıl iptal talebinde bulunucam ekipmanları nasıl teslim edicem antenden IQ plus kutuya kadar bunları nasıl geri vericem anten ve lnb kalıyomu neleri geri vericem bana extra ücret çıkarmasınlar birde.kısacası böyle çok uğraşmamdan izlemem gereken yol nedir biri açıklarsa sevinirim...
8 yıl
K@os Burda!!! Saldırı Gücü Yüksek Herkesi Bekleriz!!!
Arkadaşlar tercihen savaşçı her gün düzenli saldıran ve savaşçı yanında diğer birimleride yüksek olan kişiler arıyoruz...

Timide güzel hoşgörülü bir muhabbet var Dar Geçit operasyonunu açıyoruz ve bitiriyoruz...

Yeni gelecek sağlam arkadaşların katkıları ile hedefimiz yakın zamanda BİS ve ÇIKMAZ SOKAK opersayonları...


9 yıl
+++ASUS GTX770 DIRECTCU II O.C Kullancı İncelemesi+++(BOL OYUNLU BOL SS'Lİ)
Arkadaşlar uzun süredir aklımdaydı böyle bi incelemede bulunmak.Sistemi toplayalı 2 ay kadar oldu biraz zaman birazda sistemi toplarken yaşadığım sorunlardan dolayı aksadı.Forumda baktım bu kartla ilgili pek detaylı bi inceleme bulamadım paylaşmak istedim.Hem yeni sistem toplayacaklar fikir sahibi olur hemde kullanıcı incelemesi her zaman daha iyidir diye düşünüyorum...Kart çıkalı çok oldu ama hala yeni sistem toplayacaklara önerilen bir kart olduğu için alacak olan bu incelemeden faydanlanır umarım...

Sistem resmini paylaşayım


Sistem:
INTEL CORE I5 4670K 3.4GHZ 6MB
Asus z87-A
Corsair Vangeance 8gb 1600mhz
Corsair 128gb Force GS SSD
Asus GTX770 D2CU O.C
Windows 8.1 Pro 64bit
Nvidia Sürücü 332.21

Öncelikle Testlere Geçmeden önce şunu belirteyim oyun testlerinde oynanabilir ayarlar değilde daha çok kartın performansını göstersin diye ultra ayarlarda ss aldım genellikle...Yani mesela bi aa4x de bi 8x de yada gölgeleri kapatıp yada textureleri kısıp bide öyle ss alayım diye yapmadım...hangi oyunları hangi ayarlarda akıcı oynuyorum o oyun ile ilgili testin altında paylaşıcam...Ve son olarak tüm testlerde işlemci 1.25v ile 4.5Ghz Ekran kartı saat hızı +130Mhz, bellek hızı +300Mhz şeklinde overclock'lu olarak test edilmiştir...Şimdi Testlere geçelim

3DMARK 11 Performans Testi3DMARK 11 Extreme Testi3DMARK Fire StrikeHeaven BenchmarkValley BenchmarkCinebench R15 OPENGLTomb Raider Tüm Ayarlar Full TressFX Açık

TressFX Kapalı
Metro Last Light Tüm Ayarlar Full SSAA VE PHYSX Açık

SSAA ve PHYSX Kapalı
Hitman Absolution Tüm Ayarlar Full

Sadece AA'yı FXAA yaparak daha akıcı şekilde oyanyabiliyorum...FarCry3 Tüm Ayarlar Full MSAA4X
CRYSİS 3 Tüm Ayarlar Çok Yüksek MSAA 8X


Ayarlar Çok Yüksek FXAA

Malum klasik her sistemi zorlayan bir oyun crysis 3 gölgeleri orta ve yüksek ayarlara alıp AA FXAA da çok akıcı bir şekilde oynuyorum...SS'leride aynı yerlerden almaya çalıştımki kartın FXAA ve MSAA 8x de performansını ve farkını görmek için...Battlefield 4 Ultra Ayarlar MSAA 4x

Bf4 bu ayarlarda akıcı ama yer yer takılmalar fps düşüşleri yaşayabiliyorum o yüzden AA Post ayarını kapatınca çok daha akıcı şekilde oynayabiliyorum...Batman Arkham Origins Ultra Ayarlar
Batman Arkham City Ultra Ayarlar
Assassin's Creed Black Flag Tüm ayarlar Full 4x TXAA PHYSX HİGH


Tüm Ayarlar Full 4x TXAA PHYSX KAPALI
[simage]http://i.hizliresim.com/xYlnmE.jpg [simage] [/simage]http://i.hizliresim.com/x8bqBW.jpg[/simage]
Bu oyununda ne kadar optimizasyon özürlü olduğunu bilirsiniz arkadaşlar...GTX780Tİ bile bu oyunda düşük fps ler aldığını duydum ve gördüm yabancı forumlarda araştırıp baktım, anlayacağınız oyun sorunlu.4x TXAA da physx kapalı açık olandan daha yüksek skorlar alsada yine akıcı değil arkadaşlar gölgeyide bir iki kademe düşürüp AA'yı FXAA'ya alıp anca akıcı oluyor oyun...


Testler bu kadar arkadaşlar...Elimde olup teste sokmadığım bf3 ve cod:ghost var bf4 var diye bf3 teste sokmadım...cod:gohst da isteyen olursa bi kaç ss alıp teste sokabilirim ama cod:ghost da ne kadar optimizasyon ve gereksiz yere çok sistem istediğini herkes biliyor onunda ac4 den farkı yok akıcı olması için baya bi ayar kısıyorum yinede takılmalar oluyor...Birde bf4 yada bf3 oyununu 64 kişilik serverlerda da bi test yap görelim performansı derseniz onuda yapabilirim...Hali hazırdaki testler için birde şu modda test edebilirmisin diyen olursada yaparım...Artı olarak birde kartın oc siz testllerini isterseniz hangi senetetik test veya oyun için istediğinizi söyleyin onuda gerçekleştirebilirim...Baya bi uğraştım zamanımı aldı umarım kart almayı düşünenler yada muadili kartlar ile karşılaştırmak isteyenler için iyi bir inceleme olmuştur...
Bu bölüm incelmeden ayrıdır forumda @bocekgrafik nickli abimizin gtx660ti ile yaşadığı sorun üzerine yaşadığı sorun hakkında aldığım iki tane ss var:


@bocekgrafik gördüğün gibi bende sendeki gibi aşırı bir parlama yok...nvidia genelde değilde sadece gtx660'a özel bi durumda olabilir bu sorun yada renk ayarlarınla alakalı olabilir...yada eğer böyle bi durum varsa bile beni rahatsız etmiyo yıllardır nvidia kullandığım için...tamam hafif bi parlaklık var ama bu beni rahatsız etmiyo diyebilirim...
@narnia127 nickli arkadaşın isteği üzerine gerçekleştirilen Heaven Benchmark Testi

İstenilen Ayar


Ekran Kartı Standart Hız


Ekran Kartı +130Mhz core clock +200Mhz memory clock şeklinde
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle