Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
N

Yüzbaşı
30 Aralık 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
54 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
N
4 yıl
165 bin TL'ye kadar 4X4 önerisi
2011 Ford Kuga 2.0 TDCI aracımı değişiklik amacı ile satıyorum. Aslında çok memnun olduğum, hiçbir sıkıntısı olmayan bir araç ama insan değişiklik istiyor.
165 bin TL'ye kadar sıfır ya da 2015 sonrası 2. el SUV araç alma niyetindeyim. Şartlarım:

1. Mutlaka 4X4 olacak
2. Mutlaka otomatik olacak
3. 2015 üstü veya sıfır olacak
4. 2. el ise kilometresi 60-70 binden fazla olmayacak.

Benim aklımda 2 araç var: Subaru Forester Sport ya da Honda CRV alma düşüncesindeyim.
Subaru 2.0 dizel 147 HP CVT şanzımanlı, içi daha modern ve hoş, Honda 1.6 dizel 160 HP ve 9 ileri ZF şanzımanlı ancak içi daha demode. Honda biraz daha yaşlı arabası gibi. Subaru sport daha modern duruyor.

Bunlardan başka önerisi olan var mıdır acaba?
N
4 yıl
Honda CRV mi Ford Kuga mı?
Uzun yıllardır 4X4 araç kullanıyorum. Bir süredir de Ford Kuga 2.0 TDCI sahibiyim (2011 model). Aracımdan çok memnunum. Taş gibi. Kar buz demeden gidiyorum. Xenon far, ısıtmalı ön cam vs herşey var. Ama kilometresi yükseldiği için değiştirmeyi düşünüyorum.
Bu sefer satın almayacağım,uzun dönem kiralama yapacağım. İşlerim nedeni ile daha avantajlı olacak gibi.
İki araç var aklımda. Honda CRV ve Ford Kuga. CRV 160bg 9 ileri ZF şanzuman, Kuga 180 bg 6 ileri powershit şanzuman. 0-100 süreleri hemen hemen aynı. Kiralama fiyatları yakın.

Şartlarım:
* 4X4 olacak.
* Xenon far olacak
* Cam tavan veya sunroof olacak
* Otomatik vites olacak
* Dizel olacak.

CRV ve Kuga arasında hangi aracı önerirsiniz. Neden?
Bu fiyat bareminde (bana Merso, BMW demeyin. O kadar vermek istemiyorum) başka hangi aracı önerebilirsiniz?
N
8 yıl
Ford Kuga Servis
İyi günler arkadaşlar.
Yarın 2010 Kuga Titanium Powershift alacağım. İstanbul Bakırköy'de oturuyorum. Alacağım araç 110 bin km'de. Kaporta hasarsız. Motor ve yürür aksam açısından almadan önce nelere dikkat etmemi önerirsiniz?
İstanbul Bakırköy, Bahçelievler, Yenibosna, İkitelli civarında bundan sonraki bakımlarını yaptırabileceğim iyi, insaflı, insan olan bir özel servis var mıdır bildiğiniz.
N
9 yıl
Ruhsat sayfası dolmuş
Arkadaşlar günaydın.
Aracı muayeneye götüreceğim ancak ruhsat sayfaları dolmuş. Forumdaki benzer konuları inceledim ama ne yapmam gerektiği konusunda kafam karıştı. Bilen bir arkadaşımız lütfen özetleyebilir mi nasıl olacağını?
Benim anladığım kadarı ile trafik tescilden alınıyor yeni ruhsat sayfası. Bunun için Ek-1 doldurulması gerekiyor ama bu da ancak şoförler odasında bulunuyor ve daktilo ile doldurulacak denmiş. Nerededir bu şoförler odası İstanbul'da bilen var mı?
Bir de, benim aracın tescili Sarıyer'de, ben Bakırköy'de oturuyorum. Farklı ilçelerde yapılıyor mu bu işlem. yoksa Sarıyer'e mi gitmem gerekecek?

Yardımcı olan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
N
9 yıl
Doğuşta kur farkı
Bir süredir Tiguan'lara bakıp duruyorum. Anlayamadığım konu şu: Tiguan 2.0lt DSG olan için Euro kurunu 2.09'dan, diğerleri için 1,99'dan hesaplamışlar. Arada neden böyle bir fark olur, anlayan ya da açıklamasını bilen var mı?
N
10 yıl
İstanbul Detaylı Temizlik ve Boya Koruma: Sonax Deneyimi
Herkese iyi günler.
Aracım eski kasa Freelander. Yıllardır mahallede oto yıkamada yıkanmak dışında detaylı bir temizlik görmemişti. Yaz- kış aktif olarak kullandığım bir araç. Yazın dağ bayır, kışın da kayak macerası için her türlü çamur, kar, buz, kum içine girer çıkarım. Çoğunlukla da tozlu, ıslak, çamurlu olarak bindiğim için aracın içi oldukça kirlenmişti. Halılardan tavana kadar her yer kapkara olmuştu. Yılların etkisiyle boya da matlaşmaya başlamıştı. Yaz tatiline çıkmadan önce iyice bir temizletmek istedim. Uzun uzun araştırdım. Mahalle aralarındaki yıkamacılar çok uygun fiyat verirken insana gğven vermiyordu. Ziebart, Sonax gibi kurumsal firmalar ise çok pahalı geliyordu.
Sonuçta Bakırköy Sonax Bakırtaş'ta karar kıldım. İyi bir pazarlık sonucu araca detaylı iç temizlik, boya parlatma ve koruma, motor temizliği ve klima temizliği ve dezenfeksiyonu yaptırdım. İşlemler toplam 5 saat sürdü. İki kişi sürekli çalıştı (1-2 sigara ve kola molası hariç). Çeşit çeşit ve bol miktarda orjinal Sonax marka ürünleri kullandılar. Her aşama için pek çok üründen uygun olanını sıra sıra bana da anlatarak uyguladılar. Aracın içi gerçekten ilk günkü gibi tertemiz oldu. Deri koltukların neredeyse kahverengiye dönen bej hali tekrar ortaya çıktı. Boya ise artık pırıl pırıl parlıyor. Cilanın üzerine "nano koruyucu" denen yine Sonax marka özel bir sprey boca ettiler ve parlaklığı en az 1 sene koruyacağını söylediler.
Farları da ince pastalayıp cilaladılar.
Sonuçta ben çok memnun kaldım arkadaşlar. Araçta temizlenmedik ve dezenfekte edilmedik iğne ucu kadar yer kalmadı. Bana da tertemiz arabaya ailemi bindirip yaz tatiline çıkmak kaldı.
Daha ayrıntılı bilgi isteyenler özelden mesaj atarsa bilgi veririm. Yakında öncesi-sonrası fotğoraflar da yükleyeceğim.
N
10 yıl
Pirelli Scorpion STR kullanan var mı?
Merhaba arkadaşlar.
4X4 aracımda kullandığım yaz lastiklerinin gürültü ve sertliğinden şikayetçiyim.
Pirelli Scorpion STR fiyatı uygun görünüyor. Michelin, Good Year ve Bridgestone çok pahalı.
Kullanan ve deneyimi olan var mı acaba? İyi bir lastik midir?
N
10 yıl
Akaryakıt ve ÖTV zammının faturası: Bu işten kim kazançlı çıktı?
Haber burada arkadaşlar:

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/736619-memur-zammini-benzin-yuttu

Özetle şunu söylüyor:

1. Akaryakıt fiyatları aşırı yükselince vatandaş artık aracına binemez oldu, tüketim azaldı, dolayısıyla vergi gelirinde artış değil, düşüş oldu.
2. ÖTV fırlayınca vatandaş aracını değiştiremedi, vergi kaybı oldu.
3. Araçlar değişmeyince, MTV kazancı da düştü, vergi kaybı bu kalemde de oldu.

Bu nasıl hesaptır benim aklım almıyor. Vergiler iyice artınca kazanç olmuyor, tam tersine kayıp oluyor. Bunu anlamak çok mu zor?
Bu işten zarar görenler:

1. Vatandaş: Aracını değiştiremiyor ya da aşırı pahalı yakıt yüzünden mevcut aracına bile binemiyor.
2. Satıcılar: Hem yeni araç satıcıları hem de akaryakıt satıcılarının satışı düşüyor.
3. Devlet: Vergi geliri azalıyor.

Ha peki karı ne diye düşünürsek; cari açığı azaltmaya faydası oluyor sanırım.
Benim bildiğim "sürümden kazanmak" diye birşey var ticarette. Düşür vergiyi, hem akaryakıt satışın hem de yeni araçlardan vergi gelirin artsın, kara geç.
Ya da başka hesaplar var da benim aklım mı almıyor, anlamıyorum.
N
10 yıl
ÖTV zammı geri mi alınacak?
Arkadaşlar hepimizin yakından takip ettiği gibi 2001 yılında 1600cc üzeri araçların vergileri arttırıldı. Vergiler zaten yüksekti, iyice fırladı. Adam bir araç geliştirecek, üretecek, pazarlayacak, satacak 100 TL kazanacak ve kar edecek; sen devlet olarak hiçbirşey yapmadan 150 TL vergi alacaksın. Akla mantığa sığmıyor.
Böylece Avrupaya göre zaten pahalı olan araçlar iyice alınamaz hale geldi. Buna gerekçe olarak da "cari açığın artması" gösterildi.
Peki sonuç ne:
1. Cari açık düştü mü? Hayır, fırladı gidiyor.
2. Otomobil satışları arttı mı? Hayır, dibe vurmuş durumda.
3. Lüks araç satışı azaldı mı? Hayır, tam tersine rekor üstüne rekor kırıyor. Sengin zaten alıyordu. Adamın alacağı 200 bin TLlik aracın üstüne 5-10 bin TL daha eklesen ne olacak?
4. Düşük motor hacimli araçların fiyatları ne oldu? Sürüm arttı diye fiyatlar azaldı mı? Hayır tam tersine onların fiyatları da arttı. Vatandaş düşük hacimli araçlara tam anlamıyla mecbur kalınca, şirketler de beline kkazmayı vurdular.
5. Vergi geliri arttı mı? Hayır, bu fiyatlar otomobil satışlarını düşürünce, devletin vergi kazancı da azaldı.

Özetle, bu uygulama ters tepti arkadaşlar. Devlet vergi gelirini arttıramadığı gibi elindeki gelirden de kaybetti. Üstelik bir de şirketlerin satışları düştü. Aslında vatandaşı düşünen yok.
Şimdi Ankara kulislerinde ÖTV zammının geri alınması düşünülüyormuş.
1-2 ay daha otomobil fiyatları düşük giderse, geri alınır bence de.
N
10 yıl
Sis Farı Montajı
Arkadaşlar 4X4 aracım için yurt dışından Hella marka 4 adet sis farı getirttim. Bunların montajını yaptırmak istiyorum.
Ancak elektrikli aksesuar montajının önemli bir işlem olduğunu düşünüyorum. Bence bu iş kabloları fara bağlayıp ucunu da aküye tutturmaktan daha önemli bir mesele. Çünkü zaman zaman elektrik aksamından kaynaklanan sorunların araçlarda yangına yol açtığını okuyoruz.
Tanıdığınız, bildiğiniz, güvendiğiniz ve ustaca montaj yapacağına inandığınız kimse var mı? Yardımlarınızı bekliyorum
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.