Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
M

Teğmen
12 Aralık 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
30 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
M
5 yıl
[Çözüldü] iPhone 6S dış hoparlör sorunu & jailbreak restore
Arkadaşlar 6S (-10.2 JB-) kullanıyorum. Geçenlerde başka bir arkadaşın cihazıyla kıyasladığımda fark ettim ki benim dış hoparlör sesi bayağı düşükmüş. Zil sesi veya müzik, video gibi her şeyde ses düşük. Az önce kulaklıkla da baktım, sanki orada da düşük. (Bundan emin olmak için başka bir makinayla da kıyaslamam lazım tabii.)

1- Yazılım temelli olarak böyle bir sorunla karşılaşanınız oldu mu acaba? iOS'u restore edince düzelme ihtimali, düşük de olsa var mıdır?

2- Garantiye gönderirsem mecburen restore etmem gerekecek. (Göndermesem de sorunun yazılımsal olup olmadığını görmek için yine restore edeceğim mecburen.) iOS 10.2'yi kaybetmek istemiyorum. Göndermeden önce JB'yi kaldırıp restore etmek için şu an sorunsuz çalışan tweak hangisidir?

Bu iki konuda fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

---------
ÇÖZÜM (06.08.2017):

Arkadaşlar tekrar merhaba. Uzun süren uğraşlar sonucu yabancı forumlardan birinde çözümü buldum. Benim gibi bu sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar için izah edeyim.

http://www.iphonetopics.com/iphone-6-plus-volume/ adresinde epey bir şamata dönmüş. Ahizedeki jelatini sökmeyi unutan garip(!) insanlar özellikle göze çarpıyor. Sayıları da azımsanmayacak seviyede fazla. Ayrıca kimi durumlarda faydalı olabileceğini düşündüğüm bir tavsiyeyi de aktarayım. Ahize ve hoparlör deliklerine ağızla emme işlemi uygulayıp temizleyenler ve fayda görenler olmuş.

Ancak bir başka önemli olan ve bana da çözüm sağlayan olay ise Facebook Messenger! Bu uygulama ses seviyesindeki sıkıntının sebebi çıktı bende. Uygulamayı kaldırdığımda sesler eski haline döndü. Geri tekrar kurduğumda ise sorun da geri geldi. Muhtemelen son sürüm ya da sürümler, diğer bazı uygulamalarla çakışma, vs. Yaratıp bu sorunu ortaya çıkarıyor. Sadece 6S'de değil, başka modellerde de aynı şekilde çözüme ulaşmış olanlar var.

Cihazı garantiye gönderip jailbreak'i kaybetme tehlikesinden böylece kurtulmuş oldum. Ses seviyesinde sorun yaşayan arkadaşlar bu tavsiyeleri kulak arkası yapmasınlar ve her türlü denemeyi uygulasınlar.
---------
M
12 yıl
[-Çözüldü-] Peugeot 206: rölanti dengesizliği + tekleme sorunu
Daha önce böyle bir durumla karşılaşmış olup tecrübe sahibi olanlar ya da fikir verebilecek arkadaşlar varsa memnun olurum.

Araç, 2006 model Peugeot 206 1.4 benzinli (32 bin km)

Geçenlerde şehirdışına çıkıp döndüğümde (araç 4 gün hiç çalışmadan yattı) çalıştırdıktan sonra motor arıza lambası yandı. Motor ancak bir kaç denemeden sonra çalışıyor, rölantide denge sağlayamayıp gaz verilmezse bir müddet sonra duruyor ve ayrıca hareket halinde de tam 4000 devire çıkınca (bütün viteslerde) tekleme yapıyor ve devir yükselmiyordu.

Özel bir servise götürdüğümde bilgisayara bağlatıp bobin arızası olduğunu söylediler. Ucuz olsun diye yerli bobin taktılar ancak ateşleme zamanlaması, vs. uymadığı için orjinal bobin getirip onu taktılar ama düzelme olmadı.

Zaten bakım zamanı da yaklaştığı için motor yağı, yağ ve hava filtreleri ile bujileri de en başta değiştirtmiştim.

Enjektörler carbon clean ile temizlemeye gönderildi, geldi; olmadı.

Güya tekrar bilgisayara bağlanınca enjektör hatası vermiş. 2. enjektör işemediği için o yenilendi; bu sefer oldu dediler.

Aracı aldım, çıktım bir dolaştım; herhangi bir sıkıntı görünmüyordu. Hatta servise girmeden önceki haline göre daha atak bir hale gelmişti. Ancak kısa süre sonra tekrar motor arıza lambası yandı. Bilgisayara tekrar bağlanınca tekrar bobin hatası alınmış. Bunun üzerine başka bir 206 üzerindeki bobin denenince arıza lambası sönmüş. Bunun üzerine yeni bir tane daha orjinal bobin siparişi verildi.

10 gündür araç serviste olduğundan ve arıza lambası haricinde etkin bir sıkıntı görülmediğinden yeni bobin gelene kadar (3 gün) aracı kullanabilirsin dediler. Kullanımda bir sıkıntı olmayacağı ifade edildi.

Ancak ertesi gün motorun 3-4 denemede ancak çalışması, rölantide dengesizlik ve bir müddet sonra motorun durması ve yine tam 4000 devirde teklemesi sıkıntıları aynen başladı. Hatta şu an rölantideyken eğer gaz verilmezse hemen motor duruyor. Ayrıca motor arıza lambası yanıp sönmeye de başladı. (Kılavuzda yanıp sönme olayının katalizör arızasına işaret edebileceği yazıyor.) 5 km'lik yolu gelene kadar trafikte her yavaşlamada, her ışıkta motor durduğu için belki 20-25 kere motoru tekrar çalıştırmak zorunda kaldım. Anlayacağınız eve ulaşıncaya dek bayağı bir sıkıntı çektim.

Özetlemek gerekirse;

Sorunlar:
- Motorun 3-4 marşta ancak çalışması
- Rölantide devir dengesizliği
- Rölantide motorun durması
- 4000 devire gelince motorda tekleme

Yapılanlar:
- Motor yağı ve filtreler değişti
- Bujiler değişti
- Bobin değişti
- Enjektörler temizlendi
- 2. enjektör değişti

Maliyet:
- Yukarıdakiler için 500 TL civarı

Sonuç:
- Aynı problemler devam ediyor!
- Ayrıca klima motoru rulmanındaki bir sorunu düzeltmek için sağ ön teker, disk, vs. sökülüp tekrar takıldı. Aracı teslim aldığımda fren de bayağı bir sertleşmişti ve hatta frene basıp kaldırınca bisiklet pompasından gelen ses gibi tıs tıs diye hafiften ses geliyordu. Onunla ayrıca ilgileneceğim.)

Akşam aynı yeri arayıp durumu aktardım. Pazar olmasına karşın yarın tekrar gideceğim.

Şimdi eski bobini ve enjektörü geri taktırıp başka bir yerde yaptırayım desem; eğer bu servis, harici arızalara sebep olmuşsa onlar da benim başıma kalacak.

Var mı yol gösterecek olan?..
M
14 yıl
Geniş Ekran LCD ve Tam Ekran Televizyon Hk.
Arkadaşlar epeydir arıyorum ancak net bir bilgiye ulaşamadım.

Bende AverMedia AverTV Studio 203 TV kartı var.

Geniş ekran bir LCD ekran alsam (19" - 1440x900), televizyonu tam ekran yaptığımda nasıl bir durumla karşılaşırım?

- Görüntü, ekrana uyacak biçimde şekil mi değiştirir?

- Görüntü yine 4:3 oranında olur ve görüntünün üstünden-altından kayp mı olur?

- Yoksa tam ekran girişimi tamamen mi başarısız olur?

Bilgisayarı televizyon amaçlı olarak da epey kullanan biri olarak bu konuyu bilmeye ihtiyacım var. Ona göre PHILIPS'ın 19"'lik 16:10 ya da 4:3'lük monitörlerinden birini almayı düşünüyorum.

TV Box'lardan ise şimdilik uzak durma kanaatindeyim. Bütçe olarak fazla sarsılmayalım.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
M
15 yıl
206'da Ön Cam Problemi
Arkadaşlar;

Bu sıkıntımdan genel bölümdeki bir başlık içerisinde bahsetmiştim ancak 4 gün geçmesine rağmen bir cevap alamayınca burada sizlere danışmayı uygun gördüm.


Havaların soğumasıyla malûm sabahları kırağı yüzünden camı temizlemek zorunda kalıyoruz. Yıllardır kırağıyı petrol istasyonlarının eşantiyon olarak verdiği plastik kazıyıcılarla kazırım ve kullandığım Renault 19 model otomobilde bu yüzden herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Ancak 2006 başında aldığım Pug 206'nın ön camını aynı cins kazıyıcılarla temizlediğimde çizik oluştuğunu farkettim. Başka bir kazıyıcıyla ertesi gün denedim; yine çizikler...

Allah aşkına plastik denen malzeme koskoca camı nasıl çizebilir?

Serviste arabayı gösterdim, durumu anlattım; onlar da şaştılar ancak tabi servis mantığıyla kalorifer aracılığyla camın açılmasını beklemem gerektiği gibi nasihatler verdiler. Onların dediğine uyarsam sabahın köründe o camın açılması için en az 10-15 dakka beklemem lazım. (Unutmadan belirteyim; Erzurum'da yaşıyorum.)

Şimdi servisten cevap bekliyorum. Durumu merkeze yazacaklar ancak ben pek bir şey çıkacağını sanmıyorum.

1) Bu camı garanti yolu ile değiştirme imkânım var mı?

2) Kasko aracılığıyla değiştirsem hasarsızlığın bozulmayacağını biliyorum ancak kasko elemanının dediğine göre hasarsızlık bozulmamasına rağmen donduruluyormuş. Yani ne alt kademeye düşüyor, ne de üst kademeye çıkıyor. Kasko firmam Güneş Sigorta.

Bu konuda bilgisini, tecrübesini, düşüncesini paylaşabilecek arkadaşlar varsa minnettar kalırım.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle