Arkadaşlar öncelikle merhaba. Çözemediğim bir problem hakkında konu açmak istedim. Aracımı satıp bir insignia aldım. Daha önceden de Opel Vectra aracım vardı. Opel den gayet memnundum anlaşılacağı üzere ama insignia da birkaç problem yaşıyorum ve bu problemlerin tek sebepten olabileceğini düşünüyorum. Öncelikle araç hakkında Bi kaç bilgi vereyim.

Araç 135 bin km de 1.6T Cosmo paket LPG li araçta 100 bin km deyken ağır bakımları yapılmış trigeri dir baskı balatası diskleri disk balataları değiştirilmiş. 125bin kmde Sübapları değiştirilmiş. En son rutin bakımı da 130 bin kmde yapılmış. Baskı balata bu araçlarda volant la birlikte değişse de aracı aldığımız arkadaşın ustası maalesef ki volantında problem yok deyip şanzımanı montaj etmiş. Ben henüz bakıma sokmadım. 1 2 hafta içinde rutin bakım yaptırmayı düşünüyorum. Bu problemle ilgili bir bilgiye sahip olmam lazım.


Şimdi problemden bahsedeyim. Bahsetmeden önce bu probleme benzer problemler daha önce yaşanmış ve konu açılmış. Fakat benim problemim biraz daha değişik.Problemim şu şekilde;


Araçta ilk aldığım gün rolantide yükselip alçalma görmeye başladım bu sadece soğuk çalıştırmada değil motor sıcaklığı yüksekken de oluyor. Benzinde çok fazla deneme şansım olmadı fakat iki türlü de bu Rolanti dengesizliği ara ara oluyor. Her gün yaşadığım Bi problem bu motor soğukken yapmaya başladığında 1500 devir 2000 devir arası yükselip düşme oluyor. Motor sıcakken de örneğin araç 1000 devir sabit çalışıyorsa 1100 yapıp ufak bir yükselme alçalma hareketi yapıyor. Sanıyorsan buna istinaden araçta debriyaj bastığımda, araç boşta veya araç çok düşük hızlarda giderken araçta 2 3 kere vuruntu yapıp geçiyor. Yani sürekli vuruntu yapıp ses yapmıyor 2 3 kere yapıyor geçiyor ara sıra bu olayla karşılaşıyorum. Bu vuruntu aracı stop ettirecek gibi oluyor 4 günde 10 15 kere olmuşsa 2 3 kere de stop ettiğine şahit oldum. park ederken genellikle hissediyorum ayrıca çok sık trafikte olduğumda hissediyorum. Bunların haricinde araç ara sıra canavar gibi giderken bazen çekişten düşüyor gazı diplesen de neye fayda...


Bu problemlerin haricinde 1 2 bilgi daha vereyim ben araca boşta (motor sıcakken) dip gaz verip 3 5 saniye yola çıktığımda çekiş düşüklüğü ortadan kalkıyor sanki emin değilim bu konuda hala deniyorum fakat faydası var gibi. Bir diğer problem ise bundan da emin olamıyorum arabanın yabancısı olduğumdan da olabilir. Aracı dik bir yokuşta durdurup kaldırmaya çalıştığımda sanki araba gidemicek gibi oluyor çok zorlanıyor gibime geliyor. Belki de benlik bir durumdur. Arabaya henüz alışamdığım için böyle geliyordur ama bundan önceki 97 model vectra 2.0 aracım nasıl yokuş görürse görsün 1.viteste ok gibi kalkabiliyordu ama o aracı elim kolum gibi çok rahat kullabildiğim içindir. Bu da problem mi değil mi kararsız kaldığım bir durum. Şimdiden yardımcı olacaklara teşekkür ediyorum.

Problemi çözersem çözümüyle birlikte problemi güncelleyeceğim.