Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
G

Haber Editörü
09 Haziran 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
64 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
G
1 sa.
Apple’a, iPhone 12’leri şarj cihazıyla birlikte satmadığı için Çin’de dava açıldı

Apple, 2020 yılında EarPods ve şarj cihazlarını iPhone ile birlikte satmayacağını, yalnızca bir USB-C Lightning kablosuyla satacağını duyurmuştu. Bunun sebebi olarak da iklim değişiklikleri ile mücadele kapsamında karbon emisyonlarının azaltılması gösterilmişti. Bu karar dünya çapında tepkiyle karşılaşmıştı. Hatta geçtiğimiz mart ayında Brezilya’da bulunan yetkililer şirkete bu sebeple 2 milyon dolar ceza vermişti.Apple 2020'de şarj aletinin iPhone'lar ile verilmeyeceğini söylemiştiVice’ın haberine göre şimdi de Çin’de bulunan beş üniversite öğrencisi, dev şirkete iPhone 12’lere şarj cihazı eklemediği için dava açtı. Öğrenciler davalarında telefonla birlikte verilen USB-C Lightning kablosunun diğer şarj cihazları uyumlu olmadığını, bu yüzden de bir öğrencinin telefonunu, reklamlarda gösterilenin aksine, şarj edemediğini iddia ettiler.“Apple’ın atık azaltma gerekçesi bir bahane”Davacılar buna ek olarak Apple’ın ‘atık azaltma’ gerekçesine inanmadıklarını, dev şirketin bunu, benzerlerinden daha fazla enerji harcayan MagSafe kablosuz şarj cihazlarının kullanımını artırmak için bir bahane olarak kullandığını söyledi. Öğrenciler Apple’ın kendilerine bir şarj cihazı sağlamasını ve 100 yuan (16 dolar) sözleşme ihlali ücreti ödemesini istiyor.Şirket benzer davalarla karşı karşıya kalabilirDava hâlen devam ediyor. Bu durumun öğrencilere tazminat verilmesine veya Apple’ın bir politika değişikliğine gitmesine sebep olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak Apple’ın ödeme sırasında şarj cihazını bir ‘opsiyon’ olarak sunma ihtimali konuşuluyor. Bu dava, Apple’ın bu kararına olan yönelikleri daha da artırmış durumda. Bu yüzden daha fazla benzer davayı yakında görme ihtimalimiz oldukça yüksek.
Kaynak:https://www.engadget.com/apple-china-lawsuit-iphone-12-charger-135332411.html?src=rss
G
1 sa.
Mercedes, havayı temizleyen elektrikli minibüs konseptini tanıttı

Almanya merkezli otomobil üreticisi Mercedes-Benz, elektrikli araç çabalarını vurgulamak ve sürdürülebilir teknolojilerin araçlarda kullanımına dikkat çekmek için yeni bir konsept aracını tanıttı. Yaklaşmakta olan Birleşmiş Milletler İklim Değişiklikleri (COP26) öncesinde tanıtılan bu araç özellikleri ile dikkat çekiyor.Sustaineer teslimat minibüsüDün tanıtılan Sustaineer isimli teslimat minibüsü konsepti, tahmin edebileceğini üzere tamamen elektrikli bir araç. Ancak bu minibüsün etrafındaki ortamdaki havayı temizleme özelliği bulunuyor. Ön ve gövde altında bulunan ince partikül filtreler, minibüsün hızı ne olursa olsun etrafındaki havayı temizleme özelliğine sahip. Buna ek olarak da hem havadaki toz miktarını azaltan hem de fren aşınmasını sınırlayan dökme demir, seramik kaplı disk frenler araçta kullanılıyor.Sustaineer’ın üst tarafında menzilini genişletmek ve şarj ihtiyacını azaltarak sürdürebilirliği artırmayı amaçlayan güneş panelleri de mevcut. Mercedes yaptığı açıklamalarda bu tarz uygulamaların gelecekteki elektrikli araçlarında daha yaygın olacağını vurguladı ve sürdürebilirliğin öneminin altını çizdi.Birçok yeşil teknoloji araçta mevcutMinibüste yer alan diğer yeşil teknolojiler arasında enerji tasarruflu ısı sistemi ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımı ve benzer birçok özellik yer alıyor. Dev şirket, araçta bulunan sessiz elektrikli aktarma organları, dirençli lastikler ve sessiz otomatik kapı sayesinde gürültü kirliliğinin minimuma indirileceğini de ifade etti.Sürdürülebilir teknolojili araçlar artacakYapılan açıklamalarda Sustaineer’ın seri üretime geçişi ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Ancak Mercedes, araçta bulunan teknolojinin büyük ölçekli üretim düşünülerek hazırlanmış olduğunu belirtti ve seri üretim konusun olabileceği konusunun sinyallerini verdi. Şirket ayrıca, 2022 yılında sürdürülebilir teknolojiye sahip elektrikli araçlar için daha fazla planı olduğunu,, Sustaineer’ın da bunun bir parçası olduğunu belirtti.


Kaynak:https://www.engadget.com/mercedes-benz-sustaineer-electric-delivery-van-concept-215050891.html?src=rss
G
11 sa. önce
FDA Danışma Kurulu, düşük doz Pfizer aşısının 5-11 yaş arasında kullanılmasını tavsiye etti

Salı günü Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) danışma kurulu, Pfizer/BioNTech aşısının 5-11 yaş arası kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.Kurul, ‘düşük doz’ olma şartıyla aşının bu yaştaki çocuklarda kullanımını önerdiklerini ifade etti. Bu; artan ABD’de artan delta varyantı sebebiyle 28 milyondan fazla çocuğun koruma altına alınması demek.FDA aşının kullanımını tavsiye ettiFDA Danışma Komitesi tarafından verilen bu onay, FDA’nın önümüzdeki günlerde aşının kullanımına onay verme ihtimalini güçlendiriyor. Oylama sonucuyla verilen kararda, 18 üyeden 17’si aşının kullanımına onay verirken bir kişi çekimser kaldı.Ancak FDA’nın, bu ‘bağımsız’ danışma komitesinin kararına her zaman katılmadığı belirtilse de bu karara uyulma ihtimali oldukça yüksek. Önümüzdeki hafta da ABD Hastalık Koruma ve Önleme Merkezleri’nde (CDC) bulunan bir danışma grubunun kendi tavsiyesini yapması bekleniyor. CDC’den de onay gelirse küçük çocukların aşılanması başlayabilir.Biden yönetimi de yaptığı açıklamalarda, önümüzdeki kasım ayının başında FDA ve CDC’nin aşının kullanımına izin vermesini beklediğini ve aşı onay alır almaz dozların uygulanmaya başlayacağını belirtmişti. Buna ek olarak yönetim, ülkede bulunan 28 milyon 5-11 yaş arası çocuk için yeterli sayıda ‘düşük doz’ aşıyı temin ettiğini de yaptığı açıklamalarda belirtti.Tüm vakaların %9'unu çocuklar oluşturuyorÇocuklarda görülen vakalar artıyorABD’de bulunan birçok ebeveyn de aşının onaylanmasını beklediklerini, çünkü ABD genelinde açılan okullarda yaşanan vaka artışı sebebiyle oldukça endişeli olduklarını ifade etti.FDA’nın açıklamalarına göre ABD’de bildirilen tüm vakaların %9’unun 5-11 yaş arası çocuklar oluşturuyor. Amerikan Pediatrik Akademisi’ne göre de son altı hafta içinde 1,1 milyondan fazla çocuk vakası görüldü.Bu açıklamalara rağmen birçok ebeveyn ve grup, bu yaş grubundaki çocukların COVID-19’u ciddi geçirme olasılığının çok daha düşük olduğunu belirtiyor ve aşının gereksiz olduğunu söylüyor. Ancak FDA Danışma Kurulu’ndaki uzmanlar çocukların COVID’ten ölme ve yoğun bakıma yatma ihtimalini ortadan kaldırmak istediklerin ifade ediyor.  


G
12 sa. önce
Uber, sürücülerine 50.000 Tesla verecek

Dünyaca ünlü araç kiralama şirketi Hertz, pazartesi günü yaptığı açıklamada Elon Musk’ın elektrikli araç şirketi Tesla’dan 100.000 adet araç sipariş ettiğini duyurmuştu ve elektrikli araçlara yatırımlarını artırdığını belirtmişti.

Şimdi de Kaliforniya merkezli popüler ulaşım ağı Uber’den de Tesla hamlesi geldi. Şirket yaptığı açıklamada, 1 Kasım’dan itibaren San Francisco, Los Angeles, San Diego ve Washington DC’deki sürücülerine 50.000 adet Tesla aracı sağlamak için Hertz ile anlaşma yaptığını duyurdu.Uber’in açıklamalarına göre 2023 yılına kadar 50.000 aracın tamamı ülke çapında kullanılmaya başlayacak. Şirket yaptığı açıklamalarda, bu hamlenin Kuzey Amerika’da bulunan bir ulaşım platformundaki en büyük, dünya çapında ise yapılan en büyük hamlelerden biri olduğunu ifade etti.Ayrıca Bkz.Tesla, piyasa değeri 1 trilyon doları aşan ilk otomotiv şirketi olduUber, Hertz’in ardından filosunu elektrikli araçlara çevirmeye çalışan şirketler arasına katıldı. Bu hamleler, Tesla’nın inanılmaz bir dördüncü çeyrek geçirmek üzere olduğunu gösteriyor. Hertz’in hamlesi geçtiğimiz günlerde Tesla hisselerinde önemli bir artışa yol aşarak şirketin 1 trilyon dolar değere ulaşmasını sağlamıştı. Tesla CEO’su Elon Musk da bu artıştan etkilenmiş ve çeyrek trilyon servete ulaşarak bir rekora imza atmıştı.

Yollarda daha fazla elektrikli araçBusiness Insider tarafından bugün yapılan habere göre de Uber’in bu hamlesi şirketin hisselerinde yüzde ikilik bir artışa yol açtı. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi tarafından yapılan açıklamada bu hamle ile ilgili, “İklim değişiklikleri hep birlikte üstesinden gelmemiz gereken acil bir küresel sorun. Bu tarz hamlelerle de pandemiden yeşil bir şekilde toparlanabileceğiz” ifadelerini kullandı.Khorosrowshahi sözlerine şunları da ekledi: “Sıfır emisyonlu mobiliteye geçişi hızlandırmaya yardımcı olmak için Tesla, Hertz ve Uber gücünü birleştiriyor. Yollarda daha fazla elektrikli araç görmeyi dört gözle bekliyoruz.”
Kaynak:https://futurism.com/the-byte/uber-announces-50000-teslas
G
12 sa. önce
Google’ın çatı kuruluşu Alphabet, üçüncü çeyrekte 18 milyarın üstünde kâr etti

Google’ın çatı şirketi Alphabet, şirketin üçüncü çeyrek kazançları ile ilgili geçtiğimiz salı günü açıklamalarda bulundu. Şirket, teknoloji devlerine yönelik artan düzenleyici baskıya ve karantinalar sebebiyle değişen yaşam tarzlarına rağmen yılın üçüncü çeyreğinde 18.9 milyar dolar kâra ulaştığını açıkladı.Alphabet  rekor kâr elde ettiTeknoloji devi Google, arama motoru, reklam pazarı ve YouTube platformu gibi kendisine kapsamlı küresel etki sağlayan yerler sayesinde internet ortamının merkezinde yer almaya devam ediyor. Şirket yaptığı açıklamalarda yakın zamanda sona eren çeyrekteki kazancının geçtiğimiz yıl aynı zamanlardaki kazançtan yaklaşık %41 fazla olduğunu belirtti.Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai yaptığı açıklamalarda, “Bu çeyreğin sonuçları, yapay zekâ yatırımlarımızın insanlar ve ortaklarımız için daha yararlı ürünler geliştirilmesine yardımcı olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.Baskılar şirketin kâr etmesine engel olamadıDev şirket, geçtiğimiz aylarda Güney Kore ve birçok ülkeden antitröst cezaları ile karşı karşıya kalmıştı. Ancak bu milyonlarca dolarlık cezaların şirketin kâr etmesine engel olmadığı yapılan açıklamalarla ortaya çıktı.  Facebook kâr, Twitter zarar ettiGeçtiğimiz günlerde de bir başka teknoloji devi Facebook da karşı karşıya kaldığı skandallara rağmen üçüncü çeyrekte 9 milyar dolarlık bir kâr ettiğini ve geçtiğimiz yıla göre kazancını artırdığını duyurmuştu.Ayrıca Bkz.Facebook, üçüncü çeyrekte 9 milyar dolar kâr ettiSosyal medya devi Twitter ise salı günü yaptığı açıklamada, yatırımcıları tarafından açılan ve kullanıcı büyümesi konusunu yanlış yönlendirdiğini iddia eden bir dava sebebiyle üçüncü çeyrekte 537 milyon dolar değerinde zarar ettiğini duyurdu.
Kaynak:https://techxplore.com/news/2021-10-google-parent-alphabet-tops-bn-quarterly.html
G
dün
İklim değişiklikleri: Avustralya 2050’ye kadar net sıfır emisyon hedefliyor

Kömü zengini olarak nitelendirilebilecek olan Avustralya, 31 Ekim 2021’de Glasgow’da başlayacak olan ve tarihi bir önem taşıyan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi (COP26) öncesinde iklim hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.Avustralya 2050'ye kadar sıfır emisyon hedefliyorÜlke yetkilileri tarafından salı günü yapılan açıklamalarda ülkenin 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedeflediği duyuruldu. Dünyanın en büyük kömür ve gaz ihracatçılarından olan Avustralya’nın böyle bir kararı bu kadar geç alması da tepkiyle karşılandı.Son sekiz yıldır ülkenin muhafazakâr hükümeti, emisyonları azaltmak için harekete geçmiyor, yeni kömür projelerini rutin olarak onaylıyor ve iklim değişikliklerine ‘şüphe’ ile yaklaştıklarını belirtiyordu.Son zamanlarda oldukça yükselen yerel ve uluslararası baskı sebebiyle hükümet bu tutumundan vazgeçmek zorunda kaldı. Salı günü Başbakan Scott Morrison, yaptığı açıklamalarda, görüşlerinin değiştiğini ve ‘dünyanın değiştiğini’ kabul ettiklerini söyledi: “Avustralyalılar iklim değişikliği konusunda doğru olanı yapan bir politika istiyordu. Biz de bunu anladık ve kabul ettik, bu yüzden hedeflerimizi belirledik.”Scott Morrison ülkenin iklim hedeflerini duyurduÜlkenin karbon emisyonlarını nasıl sıfıra indireceği belirsizliğini koruyor. Hükümet de bu konuda nasıl bir yol izleyeceği konusunda bilgi yayınlamayı şu an için reddediyor. Söylentilere göre hükümetin planı önümüzdeki on yılda düşük emisyonlu teknolojilere 15 milyar dolar yatırım yapma ihtimali mevcut. Ancak birçok uzman yatırım yapılması beklenen bu teknolojilerin kanıtlanmamış olduğunu belirtiyor.Buna ek olarak Morrison açıklamalarında ülkenin kazançlı fosil yakıt yatırımlarına devam edeceğini de hevesli bir şekilde vurguladı: “Kömür veya gaz üretimimiz ve ihracatımız durmayacak. Planlarımız madencilik, gaz ve tarım endüstrisinde insanların işlerini kaybetmelerine yol açmayacak.”Morrison 2030 yılına kadar emisyonları %30-35 oranında azaltacaklarını da açıklamalarında belirtti, “Bu gerçekten başarabileceğimizi düşündüğümüz bir şey. Avustralya’nın eylemleri bizim hakkımızda söylenenlerden daha fazla şeyi başarıyor.Vatandaşlar sıfır emisyon istiyorVatandaşlar kömür madenlerine yasak istiyorAvustralya’nın harekete geçme konusundaki isteksizliği ABD ve İngiltere gibi ülkelerden büyük eleştiriler almıştı. Suudi Arabistan gibi bir petrol devi ülkenin bile sıfır emisyon hedefleri açıkladığı şu zamanlarda Avustralya’nın bu tutumu tepkiler görüyordu.Ayrıca Bkz.Petrol zengini Suudi Arabistan, 2060’a kadar “sıfır emisyona” ulaşmayı planlıyorYapılan bir ankette de Avustralyalı vatandaşların %78’inin sıfır emisyonu desteklediği, %63’ünün de yeni kömür madenlerine yönelik yasakları desteklediği bulunmuş ve ülke vatandaşlarının bu konudaki tutumu ortaya çıkmıştı.
Kaynak:https://phys.org/news/2021-10-climate-holdout-australia-net-emissions.html
G
dün
Samanyolu’nun dışında bulunan bir gezegen tespit edilmiş olabilir

Gök bilimciler son yıllarda farklı yıldız sistemlerinde binlerce yeni ötegezegen keşfetmişti. Ancak Samanyolu Galaksisi ötesinde bir ötegezegene dair şu ana kadar bir kanıt bulunamamıştı.Chandra X-Işın teleskobuYayınlanan yeni bir araştırmaya göre bu durum değişmiş olabilir. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Chandra X-Işın teleskobu kullanılarak toplanan veriler sayesinde uluslararası bilim insanlarından oluşan bir araştırma ekibi, Messier 51 isimli galakside Satürn büyüklüğünde bir gezegenin varlığına dair kanıtlar bulmuş olabilir. BBC’nin haberine göre 28 milyon ışık yılı uzaklığında bulunan bu gezegen, evrenin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gözleri önüne seriyor.Ayrıca Bkz.Blue Origin ticari uzay istasyonu kuracakEkip bu gezegeni, ‘geçiş’ ismi verilen bir teknikle, yani gezegenin bir yıldızın önünden geçerken yaydığı ışınların engellenmesi sebebiyle oluşan kararmalar sayesinde keşfetmeyi başardı. Açıklamalara göre gezegen, M51-ULS-1 ismi verilen ikili bir yıldız sisteminde yer alıyor. Ekip, gözlemledikleri bölgedeki X-ışınlarında bir düşüş fark ettikten sonra bu yıldız sistemini bir hedef olarak belirlediler ve gezegene dair bulgulara ulaştılar.Messier 51Nature’da yayınlanan makalenin baş yazarı olan Rosanne Di Staffeno da yaptığı açıklamalarda, “Geliştirdiğimiz ve kullandığımız yöntem, diğer galaksilerde bulunan gezegen sistemlerini keşfetmek için uygulanabilen tek yöntemdir” ifadelerini kullandı.“Aday gezegen”Uzmanlara göre bu ekstragalaktik gezegenin varlığını tam olarak belirlemek için henüz çok erken. Bu galaksi ötesi ilk gezegen olmaya ‘aday’ olan gezegenin yörüngesi o kadar büyük ki, yıldızının yörüngesinde dönmesi 70 yıl sürüyor. Yani bu X-ışınlarındaki düşüşün bir sonraki gözemi 70 yıl sonra yapılabileceği anlamına geliyor, bu da keşfin kesin olarak doğrulanmasını çok daha zor hâle getiriyor.Gezegenin bir tasviriiAraştırmacılardan Julia Berndtsson da yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Heyecan verici ve cesur bir iddiada bulunduğumuzu biliyoruz. Bu nedenle de gelecekteki astronomların bu ‘aday gezegene’ daha dikkatli bakması gerekecek.”
Kaynak:https://futurism.com/the-byte/scientists-planet-galaxy-beyond-milky-way
G
dün
Twitter, gezinme çubuğunun özelleştirilmesini sağlayan bir özelliği test ediyor

Popüler sosyal medya platformu Twitter, son zamanlarda takipçi kaldırma, Bitcoin ile bahşiş gönderme gibi birçok yeni özelliği test ediyor ve kullanıma sunuyordu. Gelen yeni haberlere göre de şirket şimdi Twitter’da bulunan gezinme çubuğunun iOS ve muhtmelen android cihazlarda özelleştirilmesini sağlayacak bir özellik üzerinde çalışıyor. 


Sosyal medya platformlarının test ettiği özellikleri önceden duyurması ile tanınan uygulama araştırmacısı  Alessandro Paluzzi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Twitter uygulamasında bulunan yeni bir seçeneğin, kullanıcıların gezinme çubuğundaki sekmeleri değiştirmesine olanak sağlayacağını ifade etti. Uygulamanın gezinme çubuğu, varsayılan olarak Ana Sayfa, Arama, Bildirimler ve Mesajlar sekmelerini içeren simgeleri gösteriyor. Ancak Spaces ve Communities gibi yeni özelliklerle bu sekme biraz daha genişleyebiliyor. Henüz geliştirme aşamasında olan bu yeni özellikle de herkes kendisine en uygun gördüğü kısayolları bu çubuğa ekleyebilecek. İki ila altı kısayol çubuğa eklenebilecekTwitter Blue abonelerine özel olabilirPaluzzi’ye göre kullanıcılar, Ana Sayfa simgesi zorunlu olmak üzere iki ila altı kısayol simgesini gezinme çubuğuna ekleyebilecek. Yani; listeler,  profil, para kazanma gibi birçok sekme çubuğa eklenebilecek. Ayrıca Bkz.Twitter'ın Bitcoin’le bahşiş gönderme özelliği Android'e geliyorNe yazık ki bu yeni ‘özelleştirme’ seçeneğinin tüm kullanıcılara sunulması beklenmiyor. Paluzzi’ye göre bu özelliğin, Twitter’ın paralı abonelik sistemi Twitter Blue aboneleriyle sınırlanma ihtimali oldukça yüksek. Twitter uygulamasında ek özelliklerin açılmasını sağlayan bu sisteme de ABD’de aylık 2.99 dolara, Türkiye’de ise aylık 30,99 TL’ye abone olmak mümkün. 

Kaynak:https://9to5mac.com/2021/10/26/twitter-will-soon-let-you-customize-the-apps-navigation-bar/
G
dün
WhatsApp sohbet geçmişini iOS'tan Android'e aktarma özelliği, Pixel ve yeni telefonlarda kullanılabilecek

Google tarafından yapılan yeni bir duyuruya göre, WhatsApp sohbet geçmişini iPhone’lardan Android’e taşımayı sağlayan ‘sohbet geçmişi taşıma özelliği’ artık tüm Google Pixel telefonlarda ve Android 12 ile piyasaya sürülen tüm yeni telefonlarda kullanılabilecek.iOS'tan Android'e sohbet geçmişi aktarılabilecekBu özellik zaten Samsung telefonlarda kullanılabiliyordu, ancak yapılan yeni duyurulara birlikte özelliğin kullanım alanı daha da genişletildi ve artık iOS’tan Android’e sohbet geçişini sağlama deneyimi çok daha kolay hâle geldi.Ayrıca Bkz.WhatsApp, grup sohbetlerine yeni bir özellik getiriyorKullanıcıların işlemi gerçekleştirebilmesi için USB-C Lightning kablosuna ve WhatsApp’ın en güncel sürümüne sahip olması gerekecek. Google’a göre, Android telefonların kurulumu sırasında kablo telefonlara bağlandıktan ve ekranda çıkan QR kod tarandıktan sonra iPhone’dan Android’e sohbet aktarım işlemi başlayacak.QR kod tarandıktan sonra işlem başayacakİşlem sırasında mesaj alımı duracakBunlara ek olarak şirket, taşıma sırasında iPhone’ların WhatsApp mesajı almayacağını, yani hiçbir mesajın geçiş işlemi sırasında kaybedilmeyeceğine de vurgu yaptı ve özelliğin Android 12 güncellemesi yapacak olan telefonlara da eklenme ihtimalinin bulunduğunu belirtti. Özelliğin Android 12 ile piyasaya sürülen telefonlarda yer alacağını söyleyen şirket desteklenmesi için telefon üreticileri ile birlikte çalıştığını da açıklamalarına ekledi.
Kaynak:https://www.theverge.com/2021/10/26/22747446/whatsapp-chat-migrate-iphone-pixel-android-12
G
dün
Amazon, Clubhouse gibi uygulamalara rakip bir platform geliştiriyor

Jeff Bezos’un kurucusu olduğu e-ticaret devi Amazon, ‘canlı ses’ furyasına katılan şirketler arasına girmeye hazırlanıyor. The Verge’e göre şirket Twitter Space ve Clubhouse gibi platformlara rakip olabilecek bir uygulama üzerinde çalışıyor. Amazon Clubhouse'a rakip olacakŞu an için ‘Project Mic’ ismi verilen bu uygulama, kullanıcılarına müzikle birlikte radyo yayını yapma , dağıtma gibi birçok özellik sunacak ve kullanıcıların bir DJ’e dönüşmesine olanak sağlayacak.. Açıklamalara göre bu projenin ana hedefi, radyoyu demokratikleştirerek yeniden icat etmek. Uygulama ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılacak. Açıklamalara göre kullanıcılar, bu uygulamanın yanı sıra Audible, Amazon Music, Twitch ve Alexa donanımlı cihazlardan da yayınları dinleme imkanına sahip olacak. Haberlere göre kendi programını yapmak isteyen herkes Amazon’un müzik kataloğundan yararlanabilecek. Buna ek olarak uygulama, arabalarda kullanım için optimize edilecek ve ‘radyoyu yeniden icat etme’ mottosuna katkıda bulunacak. 'Radyonun yeniden icadı'Açıklamalara göre şirket, uygulamanın popülerleşmesi için birçok ünlü isimle anlaşmayı planlıyor. Uygulama büyük ölçüde müzik odaklı olsa da farklı kategorilere de odaklanacak. Bu kategorilerin ise popüler kültür, komedi ve spor olduğu belirtiliyor. Ayrıca Bkz.Amazon, çalışanlarına süresiz evden çalışma izni verdiGeçtiğimiz aylarda da Aixos’un tarafından yayınlanan bir haberde Amazon’un bir canlı ses uygulaması üzerinde çalıştığını sizinle paylaşmıştık. Bu haberde, uygulamanın müzik odaklı olacağı, podcastler, canlı konserler gibi birçok özelliği içereceği belirtilirken Amazon’un büyük plak şirketleri ile görüşmeler halinde olduğu yer almıştı. Canlı ses uygulamaları artıyorAmazon, bu uygulamayla birlikte Apple, Spotify ve Sonos gibi birçok şirketin hareketlerine katılmış oluyor. Tüm bu şirketler; şovlara ev sahipliği yapmak ve radyo deneyimini dijital olarak çoğaltmaya çalışmak için birçok müzik küratörüyle çalıştığını açıklamıştı. Canlı ses uygulamaları popülerleşiyor‘Canlı ses’ platformları Clubhouse isimli uygulama ile birlikte popüler hâle gelmişti. Ancak bu uygulamada büyük sanatçıların müzik yayınları yapmasına olanak tanıyan özellikler yer almıyordu çünkü daha çok sosyal bir ağ olmaya odaklanılıyordu. Amazon da çıkaracağı bu uygulama ile bu tarz özelliklerin kullanıcılar ile buluşmasını sağlayacak.
Kaynak:https://www.theverge.com/2021/10/26/22744585/amazon-project-mic-launch-live-audio-app
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.