Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
26 Kasım 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
51 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
2 yıl
Monitör Panelinde Yamukluk
Arkadaşlar selamlar,

Kısa süre önce Samsung UR550 model 4k IPS panel bir monitör aldım. Tasarım işiyle ilgileniyorum ve ilk kullanımda fark etmediğim bu yamukluk sorununu bir hafta sonunda fark ettim. Durumu fotoğrafla aşağıdaki fotoğrafla anlatmaya çalıştım ancak detay vermem gerekirse:

Ekrana bir kare çizdiğimde ve ekran üzerinden bu karenin boyunu fiziksel bir cetvelle ölçtüğümde karenin eni, boyundan 1 cm fazla çıkıyor. Yani ekran ortadan bombe yapmış gibi.

Samsung yetkili servisi bu olaya normal dedi. Yenisini alsanız onda da böyle olacak dedi. Sizce normal mi?Bu örnekte de tam köşedeki içeriye doğru kıvrılmayı görebilirsiniz. Monitörün 4 köşesinde de bu kıvrılma mevcut.
2 yıl
Hem İş Hem Oyun için Sistem Tavsiyesi
Arkadaşlar selamlar, eski bir dostunuz olarak uzun süre sonra foruma bir ihtiyaç için geri döndüm. Eskiden donanım konularına çok hakimdim ancak yıllarca uzak kaldıktan sonra işten güçten dolayı yeniden adapte olamadım, bu yüzden sizden yardım istiyorum.

Normalde iş için Macbook Pro kullanıyorum, 16 gb ram, 512 ssd, i7, radeon pro 560'lık bir makine. Ancak sürekli yanımda taşımaktan bıktığım için ofiste bırakmaya karar verdim ve ev için de hem oyun oynayabileceğim hem de işlerimi rahatlıkla yapabileceğim bir kasa toplamaya karar verdim.

Ancak en büyük önceliğim bilgisayarın güncel donanım bileşenlerinden oluşuyor olması.

Vatan Bilgisayar'da şöyle bir pc var:https://www.vatanbilgisayar.com/intel-9400f-msi-rtx2060-super-ventusgpoc-b365m-pro-vh-ocz-500gb-m-2-ssd-16gb-ram.html

Bu uygun gibi duruyor ancak emin olamadım. AMD işlemciler daha fazla önbellek sunuyor ve bu iş için önemli, ama bu seviye Intel işlemci ile aynı fiyattalar. Ucuz etin yahnisi sıkıntısı yaşar mıyım emin olamadım. Bir de bu kadar pahalı bir ekran kartına ihtiyacım var mı?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, şimdiden çok teşekkürler.

Ekleme: Adobe programlarını kullanan bir grafik tasarımcıyım. Şu anki bilgisayarımda ortalama anlık 10 gb ram kullanımım oluyor. 16 gb ram şimdilik yeterli gibi ancak anakartta 2 slot varsa 2x8 yerine daha sonra ekleme yapabileceğim 1x16 gb'lık bir ram tercih edebilirim.

Bütçem 6 bin Lira civarlarında.
4 yıl
Sistemi bir kasadan diğerine aktarırken bozdum!
Arkadaşlar selam,

Başlıkta durumu belirttim aslında ama şimdi size detaylı anlatayım. Sağı solu dökülen eski bir kasam vardı ve yine içindeki eski olan ve zamanla bazı iyileştirmeler yaptığım bir sistemim vardı. Bu bilgisayarı iş yerinde kullanmak için yeni bir kasaya taşımak istedim (sadece güzel gözükmesi için) ve parçaları nizamı bir şekilde diğer kasaya aktardım. Her şeyi taktıktan sonra kasanın önündeki mavi renkteki güç ledi yandı ve sıra güç tuşuna basmaya geldi ancak tuşa bastığımda kasada hiçbir hareket olmadı. Bu aşamada neler yaptım?

- Power switch kablolarını kontrol ederek doğru olduklarını teyit ettim ancak tam emin olmak için devreyi kendi imkanlarımla da tamamladım ama kasa yine açılmadı.

- Sorunun güç kaynağından olabileceğini düşündüm ve yine internetteki bir çözümle anakarta bağlamadan güç kaynağını çalıştırmayı denedim. (kısa devre yöntemi diyorlar ama 3-4. pini birbirine bağlayarak yapılan bir şey) Bunu yaptığımda kasaya bağlı fanlar (işlemci fanı hariç) çeyrek turdan daha az hareket edip durdu. Kabloları çıkarıp taktıkça aynı olay tekrarlandı. Bunun çalıştığına mı yoksa bozuk olduğuna mı delalet olduğunu anlayamadım ancak işlemci fanında hareket olmadığı için okları anakarta yönlendirdim.

- Anakartın pilini çıkarıp biraz bekleyip yine taktım. Üzerindeki kondansatör, köprü vb şeylerde şişme olup olmadığını kontrol ettim hepsi temiz gözüküyor. Anca kasa değişimi esnasında fark etmeden bir kondansatöre çarpmış olabileceğimi düşünmeye başladım.

- Sonunda işin içinden çıkamayıp size danışmak istedim.

Önerebileceğiniz her yola açığım.

Anakart modeli: Pegatron / IPMIP - H55 - GEN

İşlemci: Intel i5 650

Kasa: Tx K9 Resim:https://productimages.hepsiburada.net/s/19/431/9833225846834.jpg

Cevap verenler için şimdiden teşekkürler.
4 yıl
İş Bilgisayarı Oluşturmaya Çalışmak
Arkadaşlar selam,

Elimde eski bir kasa var ve bu kasadaki bazı parçaları alarak iş için yeni bir kasa oluşturmak istiyorum. Donanım bilgim çok iyi olmadığı için sizden yardım almak istedim. Kasa kod yazmak için kullanılacak o yüzden kod programları dışında photoshop vs programlar sadece tasarım görüntülemek için kullanılacak.

Lafı uzatmadan şu anki kasamdan alabileceğim parçalar:

Ram: 8 gb 1300 ya da 1600'lük ram ( kasa monitörsüz olduğu için bakamadım mhz'ine )
Ekran Kartı: hd 7860 2gb
Psu: corsair vs450

İhtiyacım olanlar:

Yukarıdaki parçalarla uyumlu anakart
Çok eski olmayan bir i5 işlemci (6. nesilden önce olmaması iyi olur)
240'Lık bir ssd
Ofis ortamına uyacak sade ve sessiz bir kasa

Özellikle anakart için ileride upgrade yapmaya izin verecek öneriler verebilirseniz çok sevinirim.
5 yıl
İşlemcim Yeterli mi?
arkadaşlar selam,

şu an bilgisayarımda takılı olan "intel core i5 650" işlemcim var, birde evdeki ayrı bir bilgisayarda kullanılmayan "intel core i5 2400" işlemci var. benim bilgisayarımdaki nalları dikmek üzere, bahsettiğim diğer işlemci kayda değer bir şeyler katar mı yoksa bana yeni sistem yolları mı gözüküyor?

karşılaştırmalarını yaptım ama değerlerin tam olarak ne kadar etkilediğini bilmediğim için anlayamadım:https://ark.intel.com/tr/compare/43546,52207

bir de olur derseniz eğer kendi ekran kartım, ram, psu falan o bilgisayara aktarıcam. bir sorun yaşar mıyım?

şimdiden teşekkürler.
5 yıl
Güç Kaynağı Tavsiyesi
arkadaşlar selam,

eski bir kasam var, birkaç sene önce upgrade etmiştim ancak yine fire vermeye başladı. önce özelliklerini yazayım:

- 7 yıllık bir intel i5 işlemci, kaçıncı nesil oluyor bilmiyorum.
- 8 gb metal soğutmalı ram ( dışında metal soğutucular var işte adı böyle mi bilmiyorum )
- hd7860 tek fanlı 2gb bellekli ekran kartı.
- corsair vs serisi 450w güç kaynağı.

şimdi bu sistemi bütçemi çok zorlamadan tekrar ufak bir upgrade etmek istiyorum. biraz araştırdım ve gtx 1050 ti ekran kartları bana uygun gibi duruyor, ancak şu anki güç kaynağım yeterli midir? yeterli değilse içinde yeterli bir güç kaynağı bulunan ortalama fiyatlı bir kasa önerebilir misiniz?

teşekkürler.
9 yıl
Öğrenciye Sistem Tavsiyesi (1500 TL)
Arkadaşlar iyi günler. İç mimarlık okuyan bir arkadaşım için 1500 TL civarı bir miktar harcayarak kasa toplamak istiyoruz. Yardımlarınızı bekliyorum.

- Kasa o kadar önemli değil, oyun sistemlerindeki gibi ekstra fanlı şeyler olmasına gerek yok. Orta düzeyli bir kasa yeterli olacaktır.

- Arkadaşım iç mimarlık okuduğu için İşlemci, Ram, Ekran Kartı üçlüsü iyi seviyede olmalı. Fiyatı çok aşacaksa Ram 4 gb'da bırakılabilir. Sonra ekleme yaparız.

- Anakart yeni çıkan bir şey olursa çok iyi olur. Çünkü ileride sistem upgradelerinde sıkıntı çekmek istemiyoruz.

- Ekran kartını profesyonel düşünmeyin. Maksimum HD 7850 veya benzeri bir kart olabilir.

Aslında bakarsanız bütün bu donanım 3DMax kullanmak için fakat iç mekan renderı dışında çok büyük işlerde kullanılmayacağı için fiyat gayet yeterli gibi gözüküyor.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Not: Vatan'dan hafta sonu indirimi ile almayı düşünüyoruz, parçaların linklerini Vatan'ın sitesinden verebilirsiniz.
9 yıl
Bu Ekran Kartını Önerir misiniz?
9 yıl
Psu'ya Göre Ekran Kartı Önerisi
9 yıl
Psu boyutu ve tavsiye.
Arkadaşlar, fotoğraflarda da göreceğiniz gibi 300 wattlık ve 10 cm yüksekliğinde bir psu'ya sahibim. Yerine daha güçlü bir psu almak istiyorum fakat alacağım 500 wattlık bir psu o boşluğa sığar mı ya da sığacak bir psu var mı? Şimdiden teşekkürler.DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle