Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
D

Yüzbaşı
19 Aralık 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
247 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
D
2 ay
İçkiden ÖTV Kalkarsa Ne Olur?

Olayın iki boyutu var. Kısa yazmaya çalışacağım. Öncelikle içkiye para yetiştiremeyip daha ucuz olan sentetik uyuşturucuya yönelmeyecek çocuklar. 2 çocuk 4 tane bira BİLE alsa 160 TL. Torbacıyı falan geçelim, nalburdan 50-60 TL'ye alacağın *** ile bütün sınıf uçar. Durum buyken şu soruyu da sormak lazım, bu durumun vebali kimlerin üzerine?


Olayın ikinci boyutu ise ÖTV her türlü maldan kalkacak. Bir taviz (veya doğru da diyebiliriz) verdin mi arkası gelir. Yarın birileri çıkıp diyecek ki, biz içki içmiyoruz madem ki içkiden ÖTV'yi sıfırladın otomobilden de sıfırla. Böylece gerisi çorap söküğü gibi gelecek.


Troller sosyal medyada abuk subuk şeyler yazıp/konuşup konuyu sulandırmaya, başka yönlere çekmeye çalışıyor. İtimat etmeyin böyle şeylere, aklınızı kullanın.

D
9 ay
İfade Özgürlüğü: Türkiye vs Batı

Konuyu forum bazında ele alacağım. Ele almadan da Türkiye'deki en özgür forumun burası olduğunu (Bildiğim kadarıyla, her foruma üye değilim) belirmekte de fayda var.


Karşılaştırma yapacağım forum 2017'den beri üye olduğum Bitcointalk forumu. Forumu, Bitcoin'i yapan Satoshi Nakamoto kurmuş. Bugün şartlar biraz değişmiş olsa da koin çıkartan biri için forumda ilgi görmek belki de milyon/milyar dolar demek. Aynı şekilde ilgi görmemek=projenin çöp olması demek. Forumda İngilizce dışında Türkçe'nin de dahil olduğu 21 dil için bölüm var. Türkçe bölümde Türk yöneticiler var. Orada da siyaset dahil diğer konular açılıyor. Üst seviye forum üyeleri imzaya reklam alarak Türkiye şartları için çok ciddi paralar kazanabiliyor.


2017'den beri o forumda bırakın cezayı uyarı bile almadım. Alanı da görmedim. (Mutlaka ana avrat söven oluyordur. Ceza da alıyordur ama ben ikisini de hiç görmedim) Ben öyle şeyler yazmam da mesela görüyorum adam balina için kadın satıcısı anlamına gelen ******* balinalar yazıyor. Ceza, uyarı falan yok. Birisiyle bir konuda tartışmam oldu. Hakaret küfür falan yok ama karşılıklı cahillik suçlaması oldu. Arka arkaya mesajlar atıldı. Forum yöneticisi konuyu kitledi. Cezayı bırakın, uyarı bile yok. Konuyu yanlış bölüme açtığım oldu. Ne üyelerden ne yöneticilerden uyarı yok. Yönetici sessizce konuyu ilgili bölüme taşıdı.


Demokrasi uygulamasına bir örnek. Yönetici satış bölümüne yazmış: "Son günlerde hemen her konuda satış baltalama hakkında birçok tartışma yapılıyor ve mesajlarınız raporlanıyor. Burada satıcılar ürünlerine istedikleri fiyatı biçmekte serbest olduğu gibi alıcılar da konulara yorum yapmakta serbesttir. Gelecek olumsuz yorumlardan rahatsız oluyorsanız satışınızı başka kanallardan gerçekleştiriniz." Kısacası yönetici diyor ki, sen nasıl özgürsen, konunu okuyanlar da senin gibi özgür. işine gelmiyorsa demokrasinin ifade özgürlüğünün olmadığı forumlar var. Git konunu oraya aç.


Demek istediğim o ki ülkece katetmemiz gereken çok yol var.


Not: Birine cahil veya o anlama gelen bir şey söylemek bile hukukumuzda hakaret kabul ediliyor ve ceza veriliyor. Milletvekilleri halk arasından seçiliyor. Halkı temsil etmesi, her kesimden insan olması için mesela öğrenim şartı ilkokul. Milletvekilleri bu yasaları çıkartıyor ve yargıçlar yorumunu yapıyor. Yapılan yoruma göre de askerde birbirine parmak atanlar, arkadaşıyla şakalaşırken babası belli olmayan anlamındaki sözü şaka niyetine kullananlar... (Örnekleri uzatmaya gerek yok. Hepimiz aynı toplumda yaşıyoruz konuşmaları duyuyoruz. Küfürlü konuşmayanlar askerde, iş yerinde çok önemli gördüğü kişilerin ağzının bozukluğunu görünce şaşırıyordur) İşte o kişiler vekil olunca hakaret yasasını çıkartmış ve yargının yorumuna göre birine cahil demek bile hakaretmiş. O sebeple forum yöneticilerine de çok kızmamak lazım.

D
10 ay
Yeni Başladım Hangi Borsayı Kullanayım Diyorsanız Buyurun

BTC TURK ve Binance TR iyidir. BTC TURK Türkiye'nin eski kripto borsasıdır. Binance zaten dünyanın en büyük kripto para borsasının Türkiye şubesidir. Hangisini kullanmamalıyım diyorsanız adı duyulmamış, çok promosyon/ödül veren veren borsalar ile Paribu'yu kullanmamalısınız. Neden Paribu dedim? BTC Turk, Binance, Paribu. Üçüne de üye olun ve müşteri hizmetlerinden hizmet alın. Özellikle de bir şeyler isteyin. Neden öyle dediğimi kendiniz anlarsınız.

D
2 yıl
144 HZ Monitörü Olan Bakabilir mi

Merhaba. Salgın dolayısıyla bir yere gidilemiyor malum. Rica etsem verdiğim linkteki videoyu oynatabilir misiniz? Titreşim oluyor mu?

D
2 yıl
Eski Sisteme Monitör Tavsiyesi

Emekli bir abimizin 10 yıllık bir bilgisayarı var. Bilgisayar İnternet'e girmek, film izlemek, Facebook'a girmek ve Facebook'da okey oynamak için kullanılıyor. Bilgisayarı zaten değiştirmeyi düşünüyorduk da monitör alarm vermeye başladı. Bu bilgisayara 2k veya 4k monitör takabilir miyiz? Anladığım kadarıyla anakart 1080p'ye kadar destek veriyor. Ekran kartı taksak olur mu? Bu iş için en uygun fiyatlı ekran kartı olarak ne önerirsiniz?

AMD Athlon 2 X2 250 AM3 3.0 GHZ

Gigabyte MA785GM-US2H AMD 785G + SB710

2 GB Ram

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle