Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
20 Haziran 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
300 (Bu ay: 13)
Gönderiler Hakkında
2 hafta
Lucid Motors Yeni Modeli Gravity'yi Tanıttı

Lucid Group bugün, şirketin 2024'ten itibaren lüks EV serisinde Air'e katılacak olan Gravity SUV'sinin yeni ayrıntılarını duyurdu ve yeni teaser'larını yayınladı.

EV üreticisi, şu anda Arizona, Casa Grande'deki AMP-1 fabrikasının genişletilmesine paralel olarak araç tasarımını ve teknik özelliklerini tamamladığını söylüyor.


Lucid'e göre, Gravity SUV'nin "daha önce ulaşılamayan süper otomobil performansı ve yedi yetişkine kadar koltuk kombinasyonu" ile kendisini rakiplerinden ayırdığı söyleniyor. Elektrikli SUV, Lucid'in temel lüks, ferahlık, performans ve verimlilik DNA'sı üzerine inşa edilecek ve Lucid Air sedan dışında piyasadaki diğer tüm EV'lerden daha fazla menzil vaat ediyor.


Rezervasyonlar açıldığında 2023'ün başlarında tüm Gravity dizisi hakkında daha fazla bilgi sağlanacaktır. ABD ve Kanada dışındaki pazarlar için ileri bir tarihte duyurulacaktır.


Ayrıca Lucid Air Pure, Touring, Saphire Modelleri bazı güncellemelerle sunuldu.


Gravity:


Lucid Motorsyoutube
Introducing Lucid Gravity – our next force of nature. A true next-generation luxury SUV built upon our core DNA of luxury, spaciousness, performance, and efficiency. Learn more about Lucid Gravity: http://bit.ly/3WVesLv #LucidMotors #LucidGravity #Gravity RESERVE YOUR LUCID AIR: https://bit.ly/2RRZlFI EXPERIENCE LUCID AIR TODAY: http://bit.ly/3GjahD6 SUBSCRIBE NOW: http://bit.ly/LucidMotorsSubscribe About Lucid Motors: Lucid Motors is the next generation of EVs. Our relentless focus on innovation, luxury, and sustainability drives us into a reality where you no longer have to choose between doing great things and doing the right thing — all while building the most elegant, efficient designs the world has ever seen. There were luxury cars. Then EVs. Now there’s Lucid Motors. Connect with Lucid Motors: Join the LUCID MOTORS NEWSLETTER: https://bit.ly/2QWdn95 Visit LUCID MOTORS WEBSITE: https://bit.ly/3yAvxhD Like LUCID MOTORS on FACEBOOK: https://facebook.com/lucidmotors Follow LUCID MOTORS on TWITTER: https://twitter.com/LucidMotors Follow LUCID MOTORS on INSTAGRAM: https://www.instagram.com/lucidmotors/ Lucid Gravity | Lucid Motors https://www.youtube.com/LucidMotors
https://www.youtube.com/watch?v=LLs2vvefrbYLansmanın tamamı:


Lucid Motorsyoutube
In the Air – and Beyond, the 2022 Lucid Launch Event. Where we reveal the much-anticipated details of Air Pure and Air Touring going into production – the completion of our Lucid Air lineup. We also share an exciting sneak peek of our next force of nature – Gravity – a luxury SUV worthy of the Lucid name. 3:51 - Introducing Pure 13:00 - Introducing Touring 17:48 - Update on Grand Touring / Grand Touring Performance 24:25 - Introducing Sapphire 30:38 - Closing Remarks 35:35 - Gravity Learn more about Lucid Gravity: http://bit.ly/3WVesLv Learn more about Lucid Air Touring and Lucid Air Pure: http://bit.ly/3Tzg7U8 RESERVE YOUR LUCID AIR: https://bit.ly/2RRZlFI EXPERIENCE LUCID AIR TODAY: http://bit.ly/3GjahD6 SUBSCRIBE NOW: http://bit.ly/LucidMotorsSubscribe #LucidMotors #LucidAir #InTheAir About Lucid Motors: Lucid Motors is the next generation of EVs. Our relentless focus on innovation, luxury, and sustainability drives us into a reality where you no longer have to choose between doing great things and doing the right thing — all while building the most elegant, efficient designs the world has ever seen. There were luxury cars. Then EVs. Now there’s Lucid Motors. Connect with Lucid Motors: Join the LUCID MOTORS NEWSLETTER: https://bit.ly/2QWdn95 Visit LUCID MOTORS WEBSITE: https://bit.ly/3yAvxhD Like LUCID MOTORS on FACEBOOK: https://facebook.com/lucidmotors Follow LUCID MOTORS on TWITTER: https://twitter.com/LucidMotors Follow LUCID MOTORS on INSTAGRAM: https://www.instagram.com/lucidmotors/ In The Air | Launch Event | Lucid Motors https://www.youtube.com/LucidMotors
https://www.youtube.com/watch?v=zkfGMgYHi28&t=1sKaynak:

https://insideevs.com/news/621906/2024-lucid-gravity-suv-promises-more-range-than-any-other-ev/?fbclid=IwAR38w3dgGIexubtq6fQd7LRcPw4B02jsa2-n3PJpGUBvunnrfic5vCRRuso

geçen ay
Bütçe Açığında Rekor
geçen ay
Kur Korumalı Mevduatın bütçeye yükü 85 milyar ₺
2 ay
Faiz indirimlerinin bir yılı doldu, ne değişti peki?

Bir yıl önce faiz indirme maceramız başladı, bakalım neler değişmiş, kısaca:Alaattin Aktaştwitter
“Faiz indiriminin birinci yıl dönümü kutlu olsun!”
https://twitter.com/Alaattin_Aktas/status/1577217040011522049?t=xYptgUmq511o2oanFWSm6Q&s=19

Enflasyon ve dolar ivmelenerek artmış ama hâlâ faizler 0'a yaklaşamadı. En büyük hayalim bi kalıp peynir 500 lira olduğunda %0 faizle kahvaltı kredisi çekmek ve kira öder gibi ödemek. Hadi yaw düşürün şu meretiUğur Gürsestwitter
“Dış ticaret açığı 100 milyar dolara yaklaşırken TL'yi korumasız bırakan bir politika akıllara zarar... Sonra çıkıp "dış güçler, ekonomik tetikçiler" edebiyatı yapın...”
https://twitter.com/ugurses/status/1577215961341472774?t=Z_16d3D1P3rr2xsIoREvaA&s=19
3 ay
Saray 'Askerinle Bin Yaşa Mustafa Kemal Paşa' Diye İnledi

bir akpli olarak beni endişelendirdi, oyumu kaybettiniz😁Saray 'Askerinle Bin Yaşa Mustafa Kemal Paşa' Diye İnledi
Saray 'Askerinle Bin Yaşa Mustafa Kemal Paşa' Diye İnlediCEM TOKER🐬twitter
“Yaklaşan seçimler, anketlerde düşüş insanlara neler neler yaptırıyor görüyorsunuz!!!”
https://twitter.com/tokcem/status/1565025075941842945?s=20&t=Sq_qOO4yz0dfVO-KxQnNjg
3 ay
Türkiye Ekonomi Modeli Vaadini Gerçekleştiremiyor

Şu anda içinde bulunduğumuz dönemde bir ekonomi modelidir gider, nedir bu model;

Faizleri düşürüp firmaların, işletmelerin kolay ve ucuz krediler almasını sağlayarak ekonomiyi büyütmek, ekonomi büyüdükçe istihdamı artırmak ve istihdam artışıyla beraber üretim ve ihracat artışı sayesinde dış ticaret açığını kapatmak. Böylece bu denklemdeki olumsuz yan etkiler olan kur ve enflasyon artışı da zamanla giderilecek.

Formül kısaca böyle.


TCMB politika faizi 2021 4. çeyreğinden itibaren düşürülmekte, planın başlama çizgisi burası;

Büyüme, istihdam ve ihracat artışı az veya çok sağlandı. Ama dış ticaret açığı kapanmadı, aksine rekor kırdı. Çünkü ithalat, ihracattan kat kat fazla arttı, çünkü bizim ihracatımızın çoğu da ithalatla sağlanıyor ve enerjide de neredeyse tamamen dışa bağımlıyız, doğal kaynak çıkarmıyoruz..


Denklem burada tıkanıyor zaten, 4. şart olan dış ticaret açığını kapatmak gerçekleşmediği için sıra kur ve enflasyonu düşürmeye gelmiyor. Benim şahsi düşüncem bu durumun burada tıkanmasıdır.

Çünkü bu planı devreye sokmak için öncesinde yıllarca hazırlık yapmak gerekirdi, 20 yıla sahiptiler ama bir hazırlık yapılmadı ve plan uygulanırken de hukuk, insan hakları, özgürlükler vs. düzgün işlemeliydi (yabancı yatırımcı bunlara bakıyor) eğer bunlar olsaydı şimdi ABD'ye, Avrupa'ya yapılan üretim tesisi yatırımları, haberlerini her gün okuyorum, bize yapılırdı. O da olmadı işte bu yüzden..


Böyle giderse enflasyon ve kur daha da artacak gibi, üzgünüm 


Dış ticaret dengesini betimleyen bir grafik:Dr. Barış Esentwitter
“Enerji faturası ile dış açık artıyor; -Temmuzda ihracat % 13,4 artarak 18,5 milyar $, ithalat % 41,4 artarak 29,2 milyar $ -Ocak-Temmuz döneminde ihracat % 19,1 ve ithalat % 40,7 arttı -Ocak-Temmuz dönemi dış açık % 143 artarak 62 milyar $ üzerine çıktı…”
https://twitter.com/barisesen/status/1564178233200975872?s=20&t=aH8nmZFucfVSwWgDiUCceQ
3 ay
Üç motorlu Lucid Air Sapphire tanıtıldı

249 bin dolar fiyatla ön siparişe açıldı.


⚡️1.200+ beygir güç

⚡️0-96 km/s: <2,0 saniye

⚡️0-160 km/s: <4,0 saniye


• Karbon Seramik frenler

• Yeni spoiler

• Yeni tekerlekler

• Seriye özel yeni renk; safir mavisi

• Teslimatlar 2023'ün ilk yarısında başlıyor

• Sınırlı üretim model


Lucid Motorstwitter
“Introducing Sapphire. The pinnacle of electric performance by Lucid. #BlueMeansGo #DreamAhead #LucidAir”
https://twitter.com/LucidMotors/status/1560674502521921536?s=20&t=yZzumT9fdrfqQCD7WD6HsA
Lucid Motorstwitter
“The first Sapphire, and certainly not the last. #LucidAir Sapphire. Unleashed this morning at Monterey Car Week.#BlueMeansGo https://t.co/Ulm5ZpPwyw”
https://twitter.com/LucidMotors/status/1560680666387193862?s=20&t=yZzumT9fdrfqQCD7WD6HsA


Sawyer Merritt 📈🚀twitter
“NEWS: Lucid has unveiled the Lucid Air Sapphire: • 1,200 HP • 0-60 mph in less than 2 seconds • Carbon Ceramic brakes • Spoiler • New wheels • New color sapphire blue exclusive to the line • Cost: $249k • Deliveries starts first half of 2023 • Limited production model”
https://twitter.com/SawyerMerritt/status/1560675324697796608?s=20&t=Z6Q-ftclm9FmpT176JNzgA
5 ay
Eve İnternet Tavsiyesi

Selam arkadaşlar,

şimdi öğrenci evinde Turknet 35 Mbit bağlı da bayağı bi zam geldi, 100 liraydı 140 oldu. Şimdi aile evine geçeceğim, hangi internet sağlayıcısını önerirsiniz?

Millenicom ucuz (100 ₺), biraz yavaş (16 Mbit) ve taahhütsüz ama güvenilir mi sizce? Bir sorun yaşarsam ilgilenirler mi?

Bir de Türk Telekom var, o 24 ay taahhütlü yine yavaş (16 Mbit) ve 105 lira. Sizce hangisine geçmek daha iyi olur? Modemim var, ev telefonu istemem, internet limitsiz olsun.

Ve Türknet dışında bi sağlayıcıya geçersem öğrenci evindeki interneti aile evine nasıl taşıyabilirim, hani port kapatma tekrar açma olayı var ya onu atlamak için?


Edit: Aile evinde VDSL2 altyapısı var, önceden Türknet bağlıyken 32 Mbit hız alıyordum, bir ara 80'lere bile çıkmıştı nedendir bilmem :)

6 ay
Ekonomi kötüyse cafe, restoran, AVM'ler neden full? (cevabı)

Pek çok kişi bu soruyu soruyor ama bu internet çağında gözden kaçırdıkları bir şey var; cafe, restoran, AVM'ye gidemeyenler. Evet kardeşim eğlence mekanları dolu, hâla yollarda trafik var, ihracatımız rekor kırıyor, büyümemiz fena... Ama hepsinin bir de "anti" tarafı var dostlarım. Madalyonun diğer yüzüne de bakmamız lazım. Örneklemi düzgün yapmamız ve toplumun tamamına göre bakmamız, bir oran bulmamız gerekiyor. Oranın yeterli olup olmaması da kişilerin, sizlerin insafına kalmıştır.


Şimdi şunların "anti"lerine bakalım:


Eğlence mekanları. Buralara gidemeyenler, gidebilenlerden kat kat fazla. Türkiye genelini ele alalım; toplumun %5'i eğlence mekanlarına gitse 4,25 milyon insan eder. İstanbul'un %5'i 800.000 insan eder, sizce bu kadar insan cafe, restoran, AVM'leri doldurmaya yetmez mi? Geri kalan %95'i neden görmüyorsunuz? Kaldı ki mekanları dolduran insanların bir kısmı da turist ve yabancılar...


Parası olan gezip tozuyor, arabalara biniyor tamam da bunları parasızlıktan yapamayanları nasıl ayırt edeceksiniz, zenginin malı var, fakirin olmayan malını nasıl göreceksiniz? Araba alabileni arabasından ayırt edersin, alamayanı nasıl fark edeceksin?

Artık satılan arabaların %90'ı 2. el ve ikinci elin de yine %80'den fazlası 10 yıldan eski, çok yol yapmış arabalar. 1000 kişi başına düşen araç sayısında hep Avrupa, Amerika'nın sonundayız. Satılan %10 olan 0 arabalara baktığımızdaysa ya lüks segment ya da firmaların filo araçları olduğu görülüyor, yani büyük şirketler ve zengin azınlık dışında 0 arabaya gücü yeten yok denecek kadar az, daha da azalacak.


İhracatımız rekorlar kırıyor ama hiçbir yetkili onun karşıtı olan ithalattan bahsetmiyor, ithalat; ihracattan kat kat fazla artarak daha büyük rekorlar kırıyor. Ticaret açığı rekor kırıyor ticaret açığı...


Büyümemiz de artıyor deniliyor, balon bir büyümedir bu. Çünkü ₺ acayip değer kaybetmekte. Düşünün, resmî olarak %73 enflasyona sahip para birimi olan ülke %7 büyüse ne yazar %50 büyüse ne... Sanki işsizlik mi azalıyor; hayır. İnsanlar giderek daha fazla borçlanıyor hem de artık dayanıklı aletler, ev, araba için değil, temel ihtiyaçlar için borçlanıyorlar. Milyonlarca haciz davası var hiç görülmemiş ölçüde..


Bir yetkili de demiş ki TÜFE yavaşlama eğilimine girmiş (bunu da artık ürün fiyatını dahi sansürleyerek enflasyonu hesaplayan TÜİK'e dayanarak söylüyor), ÜFE'den neden bahsetmiyor... ÜFE; oynanmış TÜİK sayılarında bile uçmuş durumda..


Kaldı ki %73 resmî enflasyon bu hükümetin rezil olmasına yetmez mi? G20'den düştük, en yüksek enflasyona sahip ilk 10 ülke arasındayız, sefalet endeksinde (enflasyon+işsizlik oranları) Latin fakiri Arjantin'e fark atmaya devam ediyoruz, en yüksek faize sahip yine ilk 10 ülke içerisindeyiz, ₺; birkaç tanesi dışında 150+ ülkenin para birimi karşısında değer kaybetmiş, OPEC grubunda da, AB grubunda da Asya Kıtasında da en sefil sıralamalarda hep biz varız gözünüzü seveyim. Ve Cumhuriyet tarihinde enflasyonun bu kadar hızlı yükseldiği sadece bir dönem var; 2. Dünya Savaşı ve buhranı, hani 70-85 milyon insanın (o zamanki dünyanın %3,7'si) öldüğü, sayısız insanın göç ettiği, yaralandığı, sakat, evsiz kaldığı ve dünyanın her yerinde olan, 6 yıl boyunca devam eden felaket. Savaştan sonra normalleşme olmuştur.


Kimse bu sonuçları pandemiye ve savaşa da bağlayamaz, savaşın olduğu Rusya-Ukrayna bizim kadar kötüleşmedi, bakınız onların enflasyonları %16,4-17,8. Pandemi desen her ülkede var, neden en çok biz zararlı çıkıyoruz? Eğer gerçekten ekonominin kötü olmasının yegane nedeni pandemi olsaydı, bu da hükümetin kriz yönetiminin zayıflığına işaret olacaktı, siz bahaneler üretmesi için mi yoksa çözüm üretmesi için mi seçtiniz bunları..


Tüm bunları düşünecek olursak, çare; artık sorunları çözmekten aciz bu hükümetin değişmesidir. Arz ederim .


Nevşin Mengüyoutube
Enflasyon rakamları açıklandı. Elimizde üç farklı veri var, TÜİK, ENAG ve İTO. galiba hepsinin ortalamasını almak lazım. Bu rakamları İYİ Partiden Ümit Özlale ile konuşuyoruz. Bu arada Ahmet Takan'ın kulisi ses getirdi. Tansu Çiller ekonominin dümeninde ben varım diyormuş :))) Bu rakamlarla erken seçim olur mu? Muhalefet göre Kasım'da seçim olacak iktidar erken seçim yok diyor ama bugün Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi'nin yazısı enteresan. Bunun dışında anketler ve sokak röportajlarının perde arkası da var videoda. Bodrum'dan ve sosyal medyadan özel haberlerimiz de var. #NevşinMengü #BugünNeOldu 00:00 03 Haziran 2022 Nevşin Mengü Bugün Ne Oldu? Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın: https://www.youtube.com/channel/UCrG27KDq7eW4YoEOYsalU9g/join İletişim için: nevsin@bugunneoldu.tv BTC ile Destek için : 3LCNasMzFEjcpsPm1PJJ668AhxDCVY38i4 ETH ile Destek için: 0xa0c6cB93A3420384f52bca4D69941F68F4f6eE1F Nevşin Mengü YouTube Kanalına Abone Olmak İçin: ► https://bit.ly/3hBFUZn Nevşin Mengü Sosyal Medya Hesapları: Twitter ► https://twitter.com/nevsinmengu Instagram ► https://www.instagram.com/nevsinmengu/
https://www.youtube.com/watch?v=Du4O6CD0Bak

@napervasız @aborjino ve diğer bu kafadakileredit:


Birisi "madem kriz var neden insanlar cafelerde çaya 10 lira veriyor" dedi de aklıma çay+simit hesabı geldi. Gelin bu hesabı şimdi günümüze göre beraber hesaplayalım:Archive 1984youtube
Erdoğan, Çay simit hesabı yapıp: "Bu zalim yönetim bu aziz millete 1 bardak çayla 1 simidi çok görüyor, bunların peşinden hala nasıl gidiyorsunuz?" diyeli 25 yıl oldu(Şu anda 1800 TL yapıyor)
https://www.youtube.com/watch?v=3arXDBGERnE&t=13s1 bardak çay; 10 lira

simit kaç para? 3,5 diyelim

ne yaptı 13,5 lira


3 tane çocuk, hatun 4, sen 5. 5 kişilik aile

sadece çay ve simitle besleneceksiniz


5*13,5=67,5 lira bir öğünde

günde 3 öğün; 3*67,5=202,5 ₺  200 lira diyelim


ay 30 gün, ne yapar; 30*200=6000 lira

asgari ücret 4250 lira net yani kardeşlerim;


bu zalim yönetim bu aziz millete bir bardak çayla bir simiti bile layık görmüyor evin kirasını kim ödeyecek, elektrik parasını kim ödeyecek, su parasını kim ödeyecek, çoluk çocuğun okul masrafını kim karşılayacak soruyorum size..!! işte ekonomi.

7 ay
Kur Korumalı Mev. Sonuçları

11,7 milyar lira ödenmiş sadece 2022 Mart ayında. Bu meblağ sigara ve alkolden toplanan o taştaşlı ÖTV vergisinin (6,1 milyar ₺) neredeyse 2 katı. Bu parayı hazine, yani her T.C. vatandaşının ödediği vergilerle toplanan paralar karşılıyor belirtmeden geçmeyeyim.


euronews
KKM'nin hazineye maliyeti, sigara ve alkolden toplanan ÖTV’nin 2 katı
https://tr.euronews.com/2022/04/19/kur-korumal-mevduat-n-hazine-ye-maliyeti-sigara-ve-alkolden-toplanan-otv-nin-2-katAyrıca emeklilerin bayram ikramiyesinin geçen seneyle (1,1k) aynı kalmasının da kur korumalı mevduatın etkisiyle olduğu düşünülüyor.Habertürkhthayat.haberturk.com
Emeklinin bayram ikramiyesi belli oldu
https://www.haberturk.com/son-dakika-haberi-emeklinin-bayram-ikramiyesi-belli-oldu-3413203-ekonomiEdit:

Tarihte ilkleri yaşamaya devam ediyoruz.


Mahfi Eğilmeztwitter
“İlk kez böyle bir şey oluyor: İç borç faizi anaparayı geçiyor. https://t.co/evWFN4wIMH”
https://twitter.com/mahfiegilmez/status/1519258403838828545?t=C9awcjv0yk1G611yjZo-YA&s=19Nisan ayı verileri de geldi. Nisanda 4,6 milyar TL daha bütçeden kkm'ye verildi. Kkm'nin iki aylık maliyeti 16,3 Milyar Lira.


Tunç Şatıroğlutwitter
“KUR KORUMALI MEVDUATIN BÜTÇEYE MALİYETİ NİSAN'DA 4,6 MİLYAR TL, İKİ AYDA 16,3 MİLYAR TL OLDU https://t.co/9axAxbLYks”
https://twitter.com/TuncSatiroglu/status/1526113811455004673?t=Ln4WdLUvQuUGzDC7h_kmyg&s=19

Böylece kkm; nisan ayı bütçe açığının %10,08 artmasına katkı sağlayarak 50,2 Milyar Lira olmasına neden oldu denilebilir. Sadece nisan ayı bütçedeki açık 50,2 milyar lira evet.

AA Ekonomi Finanstwitter
“📌Türkiye'de merkezi yönetim bütçe giderleri, nisanda 214,3 milyar lira, bütçe gelirleri 164,1 milyar lira oldu 📌Bütçe açığı 50,2 milyar lira olarak gerçekleşti”
https://twitter.com/aa_finans/status/1526111550561476609?t=TFZISzpfEUEAmcRkFiPaKQ&s=19
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle