Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Er
12 Nisan 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
44 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
2 yıl
YETİŞKİNLERDE İSHALİN EVDE TEDAVİSİİshal

İshalde Ne Zaman Doktora Gitmeli

-Dışkıda kan 

-24 saatten fazla süren yüksek ateş

-Koyu renkte idrar

-Ciltte kuruluk

-Baş ağrısı

-Şiddetli karın ağrısı gibi durumlarda gecikmeden doktora başvurulmalıdır.

İshal yılın her mevsimi olabilir. Ancak yazın yiyeceklerin daha çabuk bozulması, tatil yerlerinde hijyenik kuralların tam uygulanmaması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle daha sık görülür. 


İshalde Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Kaynağı ve nasıl hazırlandığı bilinmeyen, açıkta satılan gıdalar tüketilmemeli,

-Tuvaletten sonra ve gıdalara dokunmadan önce mutlaka eller bol su ve sabun ile yıkanmalı,

-İshali devam eden kişinin bu süre zarfında mikrobu çevresine bulaştıracağı akılda tutulmalı ve hijyene dikkat edilmelidir.

-Sindirimi zor yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kuruyemişler de bu gruba girmektedir. Kuruyemiş gibi sindirimi zor yiyecekler bağırsakların yorulmasına ve tahriş olmasına yol açabilirler.

-İshalken fazla şeker tüketimi tavsiye edilmez ki tatlandırıcıların emilimi daha zordur. yani emilmeden bağırsaklara ulaşabilir. Bu da ishalin şiddetini artırabilir.

-Baharatlar, sindirim sisteminde tahriş edici olarak hareket edebilirler. Bu nedenle, ishal boyunca baharattan uzak durulmalıdır.

-İshalken yağ veya yağ oranı yüksek yiyecekler ile kızartmaların tüketilmesi tavsiye edilmez. İshalin Evde Tedavisi

Aşağıdaki kürlerin birkaçını aynı anda uygulayabilirsiniz. 

1- Bol Su İçin

İshalken vücut ciddi oranda su kaybeder. Bu yüzden su tüketimini arttırmanız gerekir. Kaybedilen suyun vücuda geri kazandırılması ishalin kısa sürede geçmesine yardımcı olabilir.


2- Muz Yiyin

Muz sindirimi kolay ve hafif bir meyvedir. Bu özelliğiyle de ishale iyi gelir. Aynı zamanda ishalken kaybettiğiniz potasyumu da geri kazanabilirsiniz.


3- İshale İyi Gelen Gıdalarla Beslenin

İshal olan kişilerin yüksek su tutma kapasitesi olan besinleri yemeleri gerekir. Bunlar; kabuksuz elma, havuç suyu veya taze havuç, pirinç lapası, pirinç çorbası, patates haşlaması veya püresi, ev yapımı yoğurt, kefir ve ayrandır.

İshal süresince yoğurt ve kefir haricindeki süt ürünlerinden uzak durulmalıdır!


4- Türk Kahvesi ve Limon

İshale ne iyi gelir denildiğinde sık sık tavsiye edilen yöntemlerden biri de limonlu kahve yenmesidir. 


Bir tatlı kaşığı Türk kahvesinin içine birkaç damla limon damlatın ve bir yudum suyla yutun. Bu yöntemin ishalinizi kesmede etkili olduğunu göreceksiniz.


Ancak hastalık boyunca pişmiş kahve ve neskafe içilmemelidir. Kahvenin içindeki kafein idrar yapımını artırabilir. Bu da daha fazla sıvı kaybına neden olur.


5- Karbonat-Tuz-Şeker

Bu kür hem kaybettiğiniz sıvıyı hem de vücudun ihtiyaç duyduğu tuz ve elektrolitleri geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Şeker ve tansiyon hastaları için bu karışım uygun olmayabilir.


1 litre suyun içine 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı yemeklik karbonat, 3 tatlı kaşığı şeker atıp karıştırın ve bunu gün içinde tüketin. 


6- Ahududu Çayı

Tanin içeren ahududu çayı ishalden kaynaklanan sıkıntıları azaltmaya yardımcı olur.


2 çay kaşığı kurutulmuş ahududu yaprağını 1 bardak kaynamış suda 15 dakika demleyip süzün. İsterseniz bal ya da limon ekleyebilirsiniz. Günde 3-4 defa 1'er çay bardağı içebilirsiniz.


7- Karanfil Kürü

Bu kür Saraçoğlu'nun ishal için önerdiği en favori tedavi yöntemidir. Karanfil, bağırsak hareketliliğini-spazmını yavaşlatan ve bağırsakları sakinleştiren 8 adet önemli etkin madde içermektedir. Bunlardan en önemlileri, benzaldehyde beta-pinene ve ethyl-cinnamate etkin maddeleridir.


Sabah kahvaltısından bir saat sonra ve akşam yemeklerinden 2 saat önce ortalarından ikiye bölünmüş yedi-sekiz adet karanfil çiğnemeden bir-iki yudum oda sıcaklığındaki suyla yutulur. 

Bu küre en fazla yedi gün devam edilir. 


8- Bal Şerbeti

İshale neden olan bakterilerin vücuttan atılması için bal tüketmenin büyük faydası olacaktır. Bunun için bir bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı bal ilave ederek yapacağınız bal şerbetini gün boyu içebilirsiniz.


9- Karnıyarık Otu Tohumu

Bir türlü iyileşmeyen ve tekrar eden ishal vakalarında karnıyarık otundan faydalanılabilir. Karnıyarık otunda lif oranı oldukça yüksektir ve bağırsaklardaki suyu çekecek bir lif kütlesi oluşturur. Oluşan bu lif kütlesi sayesinde dışkı katılaşır ve ishal önlenir.

Bu bitki diğer ilaçlarla çabuk etkileşime girebilmektedir. Bu yüzden bu kürü uygulanırken yanında herhangi bir reçeteli ilaç kullanılmamalıdır. Özellikle antidepresan ve diyabet ilaçları kullanan kişiler, karnıyarık otunu kullanmaktan kesinlikle kaçınmalıdırlar.


Midesinde reflü problemi bulunan; ya da bağırsak hastalığı olan kişiler ya da bu problemlerden şüphesi olanlar ile hamileler ve emziren anneler karnıyarık otunu kullanmamalıdırlar. Uzun süreli kullanımlardan kaçınılmalıdır.

Bir bardak suyun, sütün, ayranın, kefirin veya maden suyunun içine bir çay kaşığı karnıyarık otu tohumu koyun ve karıştırın. Tohumlar hızla şişmeye başlayacağı için fazla beklemeden hemen için.  


top25sarikantaron.blogspot.com
YETİŞKİNLERDE İSHALİN EVDE TEDAVİSİ
https://top25sarikantaron.blogspot.com/2019/11/yetiskinlerde-ishalin-evde-tedavisi.html
2 yıl
KADINLARDA (VE ERKEKLERDE) İDRAR KAÇIRMANIN BİTKİSEL TEDAVİLERİ
top25sarikantaron.blogspot.com
KADINLARDA İDRAR KAÇIRMANIN BİTKİSEL TEDAVİLERİ
https://top25sarikantaron.blogspot.com/2020/05/kadinlarda-idrar-kacirmanin-bitkisel-tedavisi.htmlKadınlarda İdrar Kaçırma

Normal günlük işler sırasında, ani ve istemsiz olarak idrarın idrar yolundan dışarı çıkışı "idrar kaçırma" olarak tanımlanmaktadır. Bu durum pek çok kadında utanca ve sıkıntıya neden olur. Bazı kadınlarda günlük yaşamı sınırlandıracak kadar şiddetli olarak da kendini gösterebilir. 

İdrar kaçırma, menopoz dönemi ve sonrası kadınların en büyük problemlerinden biridir. İdrar kaçırma menopoz öncesi kadınların yaklaşık % 10 ila %30’unu, menopoz sonrası kadınların ise % 35 ila % 56’sını etkileyen bir hastalıktır.


Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Nedenleri

Kadınlarda idrar kaçırma şikayetlerinin en önemli nedeni genetik yapıdır. Bağ dokusu, kalıtımsal olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli olan bireylerde, bu problem sıklıkla oluşur. Diğer nedenleri ise;

Kronik solunum yolu hastalıkları,

Zor doğumlar,

Daha önce geçirilen vajinal operasyonlar,

Menopoz,

Radyasyon tedavisi,

Kronik kabızlık.


İdrar Kaçırma Türleri

Stres tipi idrar kaçırma: Öksürme, ıkınma, hapşırma gibi karın içi basıncı arttırmakla beraber gerçekleşir.

Urge tipi idrar kaçırma: Bazen nedensiz , bazen de su sesi, gülme gibi nedenlerle olan idrar kesesinin kasılması ile oluşur.

Taşma Tipi idrar kaçırma: Şeker hastalığı ve çeşitli sinir hastalıkları nedeni ile idrar kesesinin kasılıp boşalamama nedeni ile gelişirler.


İdrar Kaçırmanın Belirtileri

-İdrar yapma hissi geldiğinde tuvalete yetişememe.

-Tuvalette hiçbir zaman idrarı tamamen boşaltamama hissine kapılma.

-Gülündüğünde, öksürüldüğünde veya hapşırıldığında idrar kaçırma.
Kadınlarda (Ve Erkeklerde) İdrar Kaçırmanın Bitkisel Tedavileri

1- Sarı Kantaron Çayı ve Yağı

-Tedavinizde mümkünse ev yapımı olan sarı kantaron yağını tercih edin. Ev yapımı sarı kantaron yağını köylü pazarlarında ya da internet ortamında (Facebook satış sayfalarında) bulabilirsiniz. Yağın kaliteli ve tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edin.


-Kilosu 65 kg altında olanlar için,  Tedavi için günde iki kez (sabah-akşam) aç karnına birer çay kaşığı sarı kantaron yağı için. Sonraki bir saat boyunca bir şey yemeyin.


-Ya da 1 su bardağı kaynamış suya 1 çay kaşığı sarı kantaron otu koyun ve çay demler gibi 10 dakika demleyin. Bu çayı günde 2 kere aç karnına için. Sonraki yarım saat boyunca bir şey yemeyin.


-Kilosu 65 kg üstünde olanlar için, Tedavi için günde iki kez (sabah-akşam) aç karnına birer tatlı kaşığı sarı kantaron yağı için. Sonraki bir saat boyunca bir şey yemeyin.


-Ya da 1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı sarı kantaron otu koyun ve çay demler gibi 10 dakika demleyin. Bu çayı günde 2 kere aç karnına için. Sonraki yarım saat boyunca bir şey yemeyin.


-Sabırlı olun ve tedavinizi iyileşene kadar 2-4 hafta devam ettirin.


Uyarılar:

-Hamileler bu kürü uygulamamalıdır!


-Kalp damar hastaları sarı kantarondan uzak durmalıdırlar.

-Eğer yüksek tansiyonunuz varsa sarı kantaronu kullanmayın.


-Sarı kantaron birçok ilaçla etkileşime girdiği için etkisi azalmakta ya da tedavi edici özelliği kalmamaktadır. Bu nedenle tedavi sürecinde hiçbir reçeteli ya da bitkisel ilaç kullanmayın.


-Eğer antibiyotik veya antidepresan ilaçlarından birini kullanıyorsanız, sarı kantaron yağını bu ilaçları bıraktıktan 2 gün sonra kullanmaya başlayın. Aksi durumda ciddi sıkıntılara neden olur.


-Kortizon içeren ilaçlar kullanıyorsanız sarı kantaronu bu ilaçları bıraktıktan 1 ay sonra kullanmaya başlayın.2- Kırkkilit Otu Çayı

Kırkkilit otu, idrar kaçırma ve yatak ıslatma rahatsızlıklarında etkili bir bitkidir.


Dikkat:

-Hamileler bu kürü uygulamamalıdır!


1 su bardağı kaynamış suya 1 tutam kırkkilit otu koyun ve çay demler gibi15 dakika demleyin. Bu çayı günde 1 kere aç karnına için. Sonraki bir saat boyunca bir şey yemeyin. Bu tedaviyi 20 gün devam ettirin.

 

3- Çoban Çökerten Otu Çayı

Çoban çökerten otu, idrar yolları için doğal bir antiseptik özelliğine sahiptir. İdrar kaçırma, idrar yollarında kanama, ağrılı idrar yapma rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.


Dikkat:

-Hamileler bu kürü uygulamamalıdır!

-Tansiyon düşürücü özelliğinden dolayı, düşük tansiyonluların kullanması sakıncalı olabilir.

-Çoban çökerten otu, mide iltihabı, ülser, ciddi sindirim veya karaciğer rahatsızlıkları çekenler için kontrendikedir ve yan etkilere sebep olabilir.

1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı çoban çökerten otu koyun ve çay demler gibi 15 dakika demleyin. Bu çayı günde sadece 1 kere aç karnına için. Sonraki bir saat boyunca bir şey yemeyin. Bu tedaviyi 30 gün devam ettirin.

2 yıl
STRESE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI VE YAĞLAR

https://top25sarikantaron.blogspot.com/2019/08/stresin-sari-kantaronla-tedavisi.html


Stres

Stres, biyolojik ve psikolojik dengenin bozulmasına karşı vücudun gösterdiği tepkidir. Tehdit duygusu veya acıya neden olan olaylara karşı vücudun kendi dengesini kurabilmek için verdiği normal bir fiziksel cevaptır.


Stresin Nedenleri

-Aileden ya da arkadaş çevresinden birinin ölümü

-Kötü giden iş ya da evlilik yaşamı

-Geçim zorluğu

-Çevre değiştirmek, taşınmak

-Fazla ilaç kullanımı

-Korku

Yalnızlık

-Suçluluk hissi

-Tedirginlik

-Uzun çalışma süreleri

-Vücuttaki mineral ya da vitamin eksikliği

-Az uyumak

-Vücudu zorlayacak ağır fiziksel aktiviteler

-Kariyer baskısı

-Uzun seyahatler

-Çocuklukta geçirilen travmalar
Öneriler

-Stres altındaki kişilere ağır sporlar önerilmez. Sevilen fiziksel egzersizler yapılmalı.

-Zorlanmadan yapabilecekleri açık hava yürüyüşleri yararlı olabilir. 

-Kaliteli ve derin uyku stresle baş etme için önemlidir.

-Bir hobi, uğraş edinmek stresi azaltır.

-İstemediğiniz şeyler için "hayır" demeyi öğrenin.

-Alkol ve kafeinli içecekler fazla tüketilmemeli.

-Vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri almayı ihmal etmeyin.

-Mümkünse strese sebep olan kişilerden ya da ortamlardan uzak durulmalı.

-Öfke ve kırgınlıklar stresi arttırır. Affetmek, görmez gelmek stres üzerinde olumlu etkiler yapar.

-Strese sebep olan faktörlerle çatışmak yerine uyumlu ve olumlu davranışlar geliştirilmeli.

-Arkadaş arkadaşının zehrini (sıkıntısını) alır mantığıyla, güvenilir ve pozitif arkadaşlarla strese sebep olan nedenler hakkında konuşulmalı. Unutmayın sıkıntılar paylaşıldıkça azalır. 

-Düzenli ve yeterli beslenme ihmal edilmemelir.Stresin Belirtileri

-Hafıza problemleri

-Endişe hali

-Konsantrasyon bozukluğu

-Bitkinlik hali

-Sinirlilik, kızgınlık hali

-Mutsuzluk

-Hızlı kalp atışları

-Cinsel istekte azalma

-Daha fazla ya da daha az uyuma

-Daha dazla ya da daha az yeme

-Sorumlulukarı yerine getirmede istesizlik

-Sosyal yaşamdan kopma vb....Strese İyi Gelen Bitki Çayları ve Uçucu Yağlar

Normal tedavinizin yanında sakinleştirici bitki çayları tüketebilirsiniz. Strese iyi gelen bitki çayları, stresle mücadelenizde size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ama bitki çaylarının hızlı bir şekilde etki etmediğini bilin ve acele etmeyin. Stres çaylarını düzenli kullanmanız tedaviniz için gereklidir.

Ben uzun süreli ve yoğun bir stres altındayken sarı kantaron çayıyla tanışmıştım. İçmeye başladığım ilk günlerden itibaren gevşetici, rahatlatıcı, kaygı ve stresten uzaklaştırıcı etkisine şahit olmuştum. Bu çayı 1 ay içtim ve bıraktıktan sonra bile etkisi tam 6 ay sürmüştü. Ancak bu çayı başka bir arkadaşıma önerdiğimde onda bu etkiler oluşmadı. Herkesin vücut kimyası aynı olmayabiliyor. Birine yarıyan şey bir başkasında etkili olmayabiliyor. 


1- Sarı Kantaron Çayı

Sarı kantaron çayı, strese iyi gelen bir bitki çayıdır. Stresin belirtilerini azaltmada ya da ortadan kaldırmada etkili olabilir.

-Kaynamış 1 su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı sarı kantaron ekleyip 10 dakika çay demler gibi demleyin. Günde 2 kere aç karnına için. Sonraki yarım saat boyunca bir şey yemeyin. 

-Sabırlı olun ve tedavinizi 4 hafta devam ettirin. Yaklaşık 10 gün sonra faydası görülmeye başlanacaktır. Uyarılar:

-Hamileler sarı kantaron çayından ve yağından uzak durmalıdırlar!

-Eğer yüksek tansiyonunuz varsa sarı kantaronu kullanmayın.

-Sarı kantaron birçok ilaçla etkileşime girdiği için etkisi azalmakta ya da tedavi edici özelliği kalmamaktadır. Bu nedenle tedavi sürecinde hiçbir reçeteli ya da bitkisel ilaç kullanmayın.

-Eğer antibiyotik veya antidepresan ilaçlarından birini kullanıyorsanız, sarı kantaronu bu ilaçları bıraktıktan 2 gün sonra kullanmaya başlayın. Aksi durumda ciddi sıkıntılara neden olur.


-Kortizon içeren ilaçlar kullanıyorsanız sarı kantaronu bu ilaçları bıraktıktan 1 ay sonra kullanmaya başlayın.


Sarı kantaron çayının faydaları ve zararları için tıklayın.2- Menekşe Yağı

Menekşe yağı sakinleştirici ve terapötik özelliklere sahiptir. Bu özellikleriyle stres, migren, anksiyete rahatsızlıklarında gevşemeye ve rahatlamaya yardımcı olabilir. Bunun için bir kase kaynamış suya birkaç damla menekşe yağı ekleyin ve oturduğunuz ve yattığınız odalarda bir köşeye koyun.


Menekşe yağının faydaları ve zararları için tıklayın.3- Melisa Limon Çayı


Melisa limon, melisanın diğer bir türüdür. Aktardan bu bitkiyi alırken melisa limon olarak isteyin. Melisa limon, sakinleştirici ve gevşetici özellikleriyle stresle mücadele etmenizde etkili bir stres çayı olabilir. Ayrıca uykusuzluğa da çözüm olabilir. Ancak her bitkisel ilaçta olduğu gibi hızlı bir etki beklemeyin. Her gün düzenli olarak kullanmak gerekir.

-Kaynamış 1 bardak suyun içine bir tutam ya da 1 tatlı kaşığı kuru melisa atıp 10 dakika ağzı kapalı şekilde demleyin.

-Daha sonra süzün ve için. Günde 2-3 kez tüketebilirsiniz.

-Dilerseniz limon ekleyebilirsiniz. Şekersiz tüketmeniz en uygun olanıdır.


Melisa çayının faydaları ve zararları için tıklayın.


4- Defne Çayı


Kendinizi baskı ve stres altında hissediyorsanız sakinleştirici etkisiyle defne çayı, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. 

-Kaynamış 1 bardak suyun içine 2-3 tane defne yaprağı ve 1 çay kaşığı toz tarçın ya da 1 adet çubuk tarçın koyup 10 dakika ağzı kapalı bir şekilde demleyin.

-Daha sonra süzün ve için. Günde 2-3 kez tüketebilirsiniz.


Defne çayının faydaları ve zararları için tıklayın.
https://top25sarikantaron.blogspot.com/2019/08/stresin-sari-kantaronla-tedavisi.html

2 yıl
SİYAH NOKTALARIN DOĞAL TEDAVİ YOLLARI

https://top25sarikantaron.blogspot.com/2020/06/siyah-noktalarin-evde-tedavisi.html


Siyah Noktalar

Siyah noktalar, çok sık yaşanan cilt sorunlarının başında gelir. Siyah noktalar, derinin alt katmanında salgılanan fazla yağın, ciltteki ölü deri ve kirle birleşmesi sonucu ortaya çıkar.

Siyah noktaların pek çok nedeni vardır. Ergenlik döneminde yağ bezlerinin genişliğinin artması, kirli hava koşulları, cildin yeterince temizlenmemesi, güneşe çok fazla maruz kalmak, stres, beslenme tarzı gibi etmenler siyah nokta oluşumuna zemin hazırlar.


Siyah Noktaların Evde Tedavisi

1- Beyaz Kil (Bentonit Kili)

Bentonit kili, mineraller açısından zengindir ve burna ya da yüze uyguladığınızda siyah noktaları dışarı çıkarırken cilt de kilin yapısındaki bu mineralleri emer.


Malzemeler

-1 çorba kaşığı beyaz kil (bentonit kili)

-1 çorba kaşığı su 

Bentonit kilini aktarlardan ya da internet satış sitelerinden satın alabilirsiniz.


1 çorba kaşığı bentoniti 1 çorba kaşığı su ile karıştırın. Cıvık olursa biraz daha kil ekleyebiirsiniz. Daha sonra bunu burnunuza sürün. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın ve bir nemlendirici sürün. Eğer cildiniz kuruysa 7-8 dakika sonra yüzünüzü yıkayın yoksa kilin tahriş etme özelliği vardır.

Yağlı ciltli olanlar haftada 1-2 kere, cildi kuru olanlar ayda 2-3 kereden fazla uygulamamalıdır.


2- Salisilik Asit İçerikli Cilt Temizleme Ürünleri Kullanın

Salisilik asitin cilt temizleme ürünlerinde bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni; gözeneklerin derinliklerine nüfuz edebilmesi, cilt yüzeyinin yanı sıra gözenek içlerini de soyabilmesidir. Aynı zamanda salisilik asitin tahriş ve kızarıklık giderici özellikleri, cildi rahatlatır ve yatıştırır.


Salisilik asit içeren tonikleri ya da salisilik asit içeren kremleri sadece siyah noktaların olduğu bölgelere uygulayarak cilt temizliğinizi yapabilirsiniz. Daha sonra uygulama yaptığınız bölgeye bir nemlendirici sürün.


3- Aspirin Kürü

Aspirin içerdiği salisilik asit sayesinde gözenekleri derinlemesine temizleyebilir. Özellikle kuru bir cilde sahip olanlarda kızarıklığa ve hafif tahrişe neden olabilir. Bunun için uygulamadan sonra mutlaka bir nemlendirici kullanılmalıdır.


Malzemeler

-1 adet aspirin

-1 damla badem yağı

-1 çay kaşığı limon suyu

-3 çay kaşığı su


1 adet toz haline getirilmiş aspirin, 3 çay kaşığı su, bir damla badem yağı ve bir çay kaşığı limon suyunu cam bir kapta iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cildinizdeki sadece siyah noktaların olduğu yerlere sürün. 10-15 dakika maskenin kurumasını bekleyin ve daha sonra cildinizi ılık suyla yıkayıp durulayın ve bir nemlendirici sürün. Bu kürü haftada bir kez uygulayabilirsiniz.


Badem yağının faydaları ve zararları için tıklayın.


4- Kömür (Aktif Karbon) Maskesi

Aktif karbon, yüksek ısıya maruz kalan kömürden elde edilen kokusuz, siyah bir tozdur. Kömürün yüksek bir sıcaklıkta ısıtılması, çok emici olması için küçük cepler veya delikler oluşmasına neden olur.

Yüz maskesi olarak kullanıldığında aktif karbon, ciltteki toksinleri ve ciltteki gözeneklerde oluşan kirleri emerek temizler. Bu özelliğiyle akne, sivilce, siyah ve beyaz noktaların giderilmesinde aktif karbon güzellik ürünlerinde sıkça kullanılan bir materyaldir.


Malzemeler

-1 çay kaşığı aktif kömür

-1 çay kaşığı bentonit kili 

-1 tatlı kaşığı su

-Yarım çay kaşığı bal

-Mikrop öldürücü ve sıkılaştırıcı olarak 1 damla limon ya da çay ağacı yağı (İsteğe bağlı)


Aktif kömürü ve bentonit kilini aktarlardan ya da internet satış sitelerinden satın alabilirsiniz.

Yukarıdaki malzemeleri bir kabın içine dökerek macun kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın. Önce yüzünüzü yıkayıp kurulayın daha sonra da bu macunu bir parmağınızın ya da bir fırça yardımıyla yüzünüze sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın ve bir nemlendirici sürün. Bu uygulamayı haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz.


Limon yağının faydaları ve zararları için tıklayın.

Limon yağının evde nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın.

Çay ağacı yağının faydaları ve zararları için tıklayın.


Yağlı ciltler için doğal çözümler

Kuru ciltler için doğal çözümler

Cilt lekeleri için doğal tedavi yolları

Aknenin doğal tedavi yolları

Sivilcenin doğal tedavi yollarıhttps://top25sarikantaron.blogspot.com/2020/06/siyah-noktalarin-evde-tedavisi.html

2 yıl
İLKOKULLAR İÇİN 30 ADET ROBOTİK KODLAMA ETKİNLİKLERİ

Etkinliklere Ulaşmak İçin Tıklayınız: 30 Adet Robotik Kodlama Etkinlikleri

Etkinliklere Ulaşmak İçin Tıklayınız: 30 Adet Robotik Kodlama Etkinlikleri

Etkinliklere Ulaşmak İçin Tıklayınız: 30 Adet Robotik Kodlama Etkinlikleri

Etkinliklere Ulaşmak İçin Tıklayınız: 30 Adet Robotik Kodlama Etkinlikleri


Etkinliklere Ulaşmak İçin Tıklayınız: 30 Adet Robotik Kodlama Etkinlikleri

2 yıl
YOUTUBE İLKOKULU 1250'DEN FAZLA TÜRKÇE ETKİNLİK VE TESTLERİ
2 yıl
YOUTUBE İLKOKULU 1250'DEN FAZLA MATEMATİK ETKİNLİK VE TESTLERİ
2 yıl
AĞIZ KOKUSUNUN DOĞAL TEDAVİ YOLLARI

Kaynak: https://top25sarikantaron.blogspot.com/2020/06/agiz-kokusunun-dogal-tedavi-yollari.html


Ağız Kokusu

Ağız kokusu olarak da adlandırılan halitozis, bireyler için utanç verici hatta bazen kaygıya neden olabilen bir sorundur.

Ağız kokusunda ilk önce ağız ve diş hijyeni alışkanlıkları gözden geçirilmelidir. Yemekten sonra dişler ve dil fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı ve bol su içmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Bu gibi değişiklikler yaptıktan sonra ağız kokusu devam ederse, diş hekiminize başvurulması gerekir.


Ağız Kokusunun Nedenleri

-Dişlerin arasındaki veya çevresindeki biriken yiyecek parçacıklarının parçalanması bakterileri artırabilir ve kötü kokuya neden olabilir.

-Sigara içmek hoş olmayan ağız kokusuna neden olur. Ayrıca sigara içenlerde diş eti rahatsızlıkları daha fazladır. Diş eti rahatsızlıkları da ağız kokusuna neden olur.

-Dişlerin yeterince fırçalanmaması ve diş ipleriyle dişlerin arasındaki besin artıklarının temizlenmemesi ağız kokusunun en yaygın sebeplerindendir.

-Tükürük, kötü kokulara neden olan partikülleri temizleyerek, ağzı temizlemeye yardımcı olur. Tıp dilinde kserostomi denilen ağız kuruluğunda, tükürük üretimi azaldığı için ağız kokusu artabilir. Ağız kuruluğu uyku sırasında doğal olarak oluşur, sabahları insanlarda normal olarak gözlenen kötü ağız kokusuna yol açar. 

-Diş çekilmesi gibi ağız ve çene cerrahisi sonrasında ağızda oluşan yaralar, kötü kokuya neden olabilir. Bunun haricinde diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları da kötü kokulara neden olur.


Ağız Kokusunun Doğal Tedavi Yolları

Doğru Ağız ve Diş Bakımı İçin Pratik Bilgiler

Aşağıda önerilen işlemleri yaparak hiçbir doğal tedaviye gerek kalmadan büyük oranda ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

-Dişlerinizi günde en az 2 kere fırçalayın.

-Fırçalama esnasında sadece dişlerinizi değil ağız kokusuna sebep olan bakterilerin yaşam alanı olan dil yüzeyini ve diş etlerini de mutlaka fırçalayın.

-Diş aralarında bulunan besin artıkları da zamanla ağız kokusuna neden olurlar. Diş ipi yardımıyla bu atıkları diş aralarından uzaklaştırın.

-Takma dişler de ağız kokusuna sebep olur. Bu yüzden takma dişler de fırçalanmalıdır.

-3 ayda bir diş fırçanızı değiştirin.1- Maydanoz-Fesleğen-Kişniş-Nane

Bu bitkiler yüksek klorofil içerikleriyle kokuları giderici ya da baskılayıcı özelliklere sahiptirler.

Her yemek sonrası bu bitkilerden birini çiğnemek ağız kokularını gidermede etkili olabilir.


2- Elma Sirkesi

Elma sirkesi, asetik asit adı verilen doğal bir asit içerir. Bakteriler asidik ortamlar sevmezler. Bu nedenle elma sirkesiyle gargara yapmak ağız kokusuna sebep olan bakterileri öldürerek ağzı daha steril bir hale getirebilir.

1 bardak suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve 30 saniye kadar bu karışımı ağzınızda tutun ve gargara yapın. Gargara sonrası ağzınızı yıkamayın.


3- Kekik Yağı

Kekik yağı antiseptik ve antibakteriyeldir. Bu özellikleriyle hem hijyen eksikliğinden hem de diş eti rahatsızı nedeniyle oluşan ağız kokusunun giderilmesinde etkili olabilir.

Dişelerinizi fırçaladıktan sonra bir çorba kaşığı kekik yağını ağzınıza alın ve 10-15 dakika kadar ağzınızda tutun. Daha sonra bu yağı ağzınızdan boşaltın ve ağzınızı suyla çalkalayın.


4- Aloe Vera

Popülaritesi her geçen gün daha da artan aloe vera antibakteriyel, antiviral ve antiseptik özellikleriyle ağız içi yaraların, diş eti rahatsızlıklarının ve hijyen eksikliğinin neden olduğu ağız kokularını önleyebilir.

Aloe vera bitkisininin dalını kesin ve jeli diş eti iltihabının ya da ağız içi yaralarının olduğu bölgelere parmağınız yardımıyla sürün. 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla ağzınızı durulayın. 

Yine aloe vera jelinden yeterli miktarını (Jeli iyice ezin.) diş fırçasının üzerine koyup dişlerinizi, diş etlerinizi ve dilinizin üstünü fırçalayabilirsiniz. Böylece ağız içi hijyeninizi sağlayabilir, ağız kokusuna sebep olan bakterileri ağzınızdan uzaklaştırabilirsiniz.


5- Karanfil, Rezene ya da Anason

Birkaç tane karanfil, bir çay kaşığı rezene tohumu veya aynı miktarda anason çiğneyebilirsiniz. 

Bunlar antiseptik özellikleriyle bakterilerle savaşarak ağız kokusunu önleyebilirler.


6- Oksijenli Su

Hidrojen peroksit yani oksijenli su, mikropları öldürmede ve ortamın steril hale getirilmesinde etkili bir çare olabilir.

Bir yemek kaşığı suyun içine bir yemek kaşığı oksijenli su karıştırın ve ağzınıza alın. Oksijenli suyu 30 saniye kadar ağzınızda tutun ve tükürün. Ağzınızı çeşme suyuyla çalkalayın. Günde 2 kere deneyebilirsiniz.


7- Karbonat

Karbonatla ağız içi asit seviyesini dengeleyerek ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. Karbonat ayrıca kötü kokuya neden olan bakterilerle de savaşır.

Ilık bir bardak suya 1 çay kaşığı karbonat katın ve günde bir defa bu karışım ile ağzınızı çalkalayın. Ayrıca haftada 1-2 kere karbonatla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Fırçalardan pürüzlü olan dil yüzeyini ve diş etlerini de fırçalamayı unutmayın.


Kaynak: https://top25sarikantaron.blogspot.com/2020/06/agiz-kokusunun-dogal-tedavi-yollari.html

2 yıl
ÇÖREK OTU YAĞIYLA YÜKSEK TANSİYONUMU TEDAVİ ETTİM

Blogum: https://top25sarikantaron.blogspot.com/2019/02/how-to-get-rid-of-diabetes.html


Uyarılar !

-Burada yer alan bilgilerin büyük bir bölümü kişisel tecrübelere dayanmaktadır. Yani bir başkasını tedavi eden bitkisel bir kürün sizi de tedavi edeceği anlamına gelmez. Bu tedaviyi uygulamak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

-Hastalığınız için önce doktora müracaat edin. Bu kürü doktora gittiğiniz halde şifa bulamadıysanız uygulayın.

-Bitkisel ilaçların içindeki iyileştirici özelliğe sahip olan etken maddeler seyrek olduğu için iyileşmeniz reçeteli ilaçlara göre biraz daha fazla zaman alabilir. Bu yüzden bitkisel ilaçları kullanırken sabırlı olmalısınız. 

-Antibiyotik ve ağrı kesici ilaç kullanacaksınız çörek otu yağını kullanmaya ara verin.

-Çörek otu yağı kan şekerini düşürdüğü için kan şekeri düşük olanlar dikkatli kullanmalıdırlar.

-Çörek otu vücut serotonin seviyelerinde düşmeye neden olabilir.

-Çörek otunun uzun süre yüksek dozda kullanımı böbrek ve karaciğerde yorgunluğa sebep olabilir.

-Çörek otunun böbreklerde ve safra kesesinde taş düşürücü etkisi mevcuttur.

-Vücudunuzda olabilecek sessiz taş olarak da nitelendirilen ve şimdiye değin fark etmediğiniz bu taşlar, düzenli olarak çörek otu yağını kullanmaya başladığınızda hareketlenebilir, parçalanabilir, eriyebilir veya düşmeye başlayabilir. Bu nedenlerden dolayı bazen hafif bazen de çok çok şiddetli ağrılara neden olabilir.

-Çörek otu yağı doğum kontrol haplarının etkisini azalttığından istenmeyen gebeliklere neden olabilir.

-Ameliyattan önce (8-10 gün önce) ve gebelik süresince çörek otu yağının kullanımına ara verilmelidir.Yüksek Tansiyonun Çörek Otu Yağıyla Tedavisi

1. Tedavinizde kaliteli, son kullanım tarihi geçmemiş ve sızma çörek otu yağı kullanın. (Aktarlardan satın alabilirsiniz.) Dükkan önlerine konulan ve hemen sıkılarak verilen çörek otu yağları ısıya maruz kaldıkları için tedavide istenilen sonucu vermeyebilir.

2. Yüksek tansiyonun tedavisi için sabah-akşam aç karna 1'er tatlı kaşığı çörek otu yağını için. Eğer yağ ağır gelirse, yoğurda ya da meyve suyuna karıştırıp içebilirsiniz.

3. Çörek otu yağı, böbreklerden süzülürken bazı yararlı mineralleri de beraberinde vücuttan uzaklaştırır. Eksilen bu minerallerin tekrar yerine konulabilmesi için çörek otu yağını 2 hafta içip 1 hafta ara verin ve 5 ay boyunca böyle devam edin.

4. Tansiyon ilacınız varsa bırakmayın ve kullanmaya devam edin. Tansiyon ilacınızın fazla gelmeye başladığını anladığınızda tamamen bırakabilirsiniz.

Hızlı bir iyileşme beklemeyin. İlk birkaç ay hissedilir bir iyileşme olmayabilir. Sonrasında tansiyon yükselmeleri arasındaki süre uzar. Yani 2 haftada bir artarken 3 haftaya, 3 haftada bir artarken 4 haftaya çıkar.

Asıl iyileşme çörek otu yağını bıraktıktan sonra olur. Tedavi süresince sabırlı olun. Unutmayın ki tansiyon, yıllar içinde sinsice gelişen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden iyileşmeniz de biraz zaman olacaktır. 

Ben bu kürü uygulayarak yüksek tansiyon rahatsızlığımdan büyük ölçüde kurtuldum. Eskiden 2 haftada bir tansiyonum yükselirdi ve 2-3 gün sürerdi. Tansiyonumu ölçtüğümde genelde küçük tansiyon 10, büyük tansiyonum da 16-17 çıkardı. 

Şimdi ise her gün tuzlu çekirdeğimi yiyorum ve yeme içme kaynaklı bir tansiyon yükselişi yaşamıyorum. 

Ancak 2-3 ayda bir stres kaynaklı yükselmeler yine de oluyor. Ben henüz yapmadım ama her sene 1 ay bu kür tekrarlanırsa stres kaynaklı bu yükseliş de yaşanmaz diye düşünüyorum.


Not: Nisan 2018 'de 1 aylık bir kür daha uyguladım ve 8 aydır tansiyonumda herhangi bir yükselme olmadı. Sanırım tam iyileşme oldu. Şiddetle tavsiye ederim. Ama kesinlikle aktardan alacağınız kaliteli ve sızma çörek otu yağıyla kürünüzü yapın.


2020 Temmuz: Şeker hastalığıma rağmen tansiyonum gayet güzel gidiyor. Dediğim gibi şeker hastaları için yılda 1 ay bu kürün uygulanması gerekiyor.


2021 Mart: 5 yıl oldu ama hala yüksek tansiyonumla ilgili bir sorun yaşamadım.  


Blogum: https://top25sarikantaron.blogspot.com/2019/02/how-to-get-rid-of-diabetes.html

2 yıl
Mikrobik Ve Mikrobik Olmayan Göz Sulanmasının Tedavileri

Kaynak: https://top25sarikantaron.blogspot.com/2019/04/goz-sulanmasinin-bitkisel-tedavisi.html


Göz Sulanması

Özellikle kışın ve ilkbaharda sabahları işe gitmek için dışarıya çıktığımda gözlerimde yaşarmalar oluyordu. Aslında sebebin sabah soğuğu olduğunu fark etmiştim. Bir tür soğuk alerjisi gibi bir şeydi.

Zaman geçtikçe gözlerimdeki yaşarmalar iyice arttı. Öyle ki gözlerimi sildiğim kağıt mendilimde kuru yer kalmıyordu. Biraz düşününce babamın da gözlerinin yaşardığını hatırladım. Demek ki babamdan bana geçen genetik bir rahatsızlıktı bu.

Yine birçok rahatsızlığımda olduğu gibi bu sorunumu da sarı kantaron çayıyla çözdüm. İlk kullandığımda 3 yıl kadar yaşarma olmadı. Ama sonra yine tekrarladı. Alerjik olunca tedavisi de zor oluyor. Yaşardığı dönemlerde yine aynı tedaviyi uyguladım. 

Eğer sebepli (mikrobik, alerjik) ya da sebepsiz bir göz yaşarmanız varsa siz de aşağıdaki kürü uygulayabilirsiniz. Dikkat:

-Tedaviniz için önce doktora gidin.

-Şifalı bitkiler ve yağlar doktorunuzun verdiği ilaçlarla etkileşime girerek tedavinizi olumsuz etkileyebilir.

-Uygulayacağınız bitkisel ya da alternatif tedaviler hususunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.

-Buradaki bitkisel tedaviler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu tedavilerden birini uygulamak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

 

1- Mikrobik Göz Sulanmasının Sarı Kantaronla Tedavisi

 Bir bardak suyu kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. İçine iki çay kaşığı sarı kantaron otu koyun ve 10 dakika demleyin. Suyu süzün ve kendiliğinden ılınmasını bekleyin. (İçine su katmayın.)

Daha sonra bu suyla gözlerinizi yıkayın ya da bir damlalıkla her göze 2-3 damla damlatın. Yıkarken gözlerinizi kapatmayın. Bu kürü 2-3 gün arayla 6-7 kez uygulayın. Daha ilk uygulamadan sonra etkisini görmeye başlayacaksınız. 

Sarı kantaronun damarları büzme özelliği vardır. Eğer farklı bir göz rahatsızlığınız varsa, doktorunuza danışmadan bu tedaviyi uygulamanız sakıncalı olabilir.

 

2- Mikrobik Olmayan Göz Sulanmasının Sodyum Bikarbonatla Tedavisi

Daha çok genetik olan bu tür göz sulanmasını sodyum bikarbonatla (İngiliz karbonatı) tedavi edebilirsiniz. Sodyum bikarbonat bildiğiniz karbonatın saf ve katkısız halidir. Ben ve kardeşim de ailevi olan göz sulanmamızı sodyum bikarbonatla tedavi ettik. Ama tedavideki ilk yılımız olduğu için her yıl bu tedaviyi tekrarlamak gerekir mi henüz bilmiyorum. Cevabını gelecek yıl yazarım. 

Eczanelerden ya da aktarlardan kolayca bulabileceğiniz sodyum bikarbonat (İngiliz karbonatı) toz ve çay poşeti şeklinde satılmaktadır. 1 çay kaşığı toz sodyum bikarbonatı (ya da 1 çay poşeti sodyum bikarbonatı)1 litre suya katıp birkaç dakika çalkalayın ve gün içinde birer su bardağı içerek tüketin. Bu kürü her gün yeniden hazırlayarak 20 gün devam ettirin. Şiddetli göz sulanmalarında 10 gün ara verdikten sonra 20 günlük bir kür daha uygulamak gerekebilir. 

Tansiyonu yükseltebileceği için yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar dikkatli kullanmalıdırlar. Bunun haricinde bilinen bir yan etkisi yoktur.


Kaynak: https://top25sarikantaron.blogspot.com/2019/04/goz-sulanmasinin-bitkisel-tedavisi.html

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle