Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Binbaşı
08 Kasım 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
46 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
3 yıl
Üst limit 80000, B ve C sınıfı sıfır araç tavsiye
Merhaba,

Üst limit 80000 civarı olmak üzere, dizel ve tercihen küçük ya da hatchback sıfır araç tavsiyelerinizi paylaşır mısınız?

Servis ve yedek parça sıkıntısının çok olmaması da tercihidir.
4 yıl
ASUS FX553VD-DM160 vs Abra A5 V11.1
Merhaba,

Bu iki laptop arasında seçim yapmakta zorlanıyorum. Kullanan ya da ilgili arkadaşların tavsiyelerini alabilir miyim?

Özellikleri neredeyse aynı, okuduğum kadarıyla Asus tek fanlı olduğu için Monster da malzeme kalitesi iyi olmadığı için eleştiri almış.
4 yıl
Muhabbet kuşunda parmakların kapalı olması
Merhaba,

Muhabbet kuşumuz bir ayağının parmaklarını bir süredir büzüştürerek basıyor. Doktora gidildi ve tavsiyesi üzerine 10 gün boyunca ayaklarını normalde düz zeminde açık basması gereken şekilde sabitleyecek bir karton/bant sistemi ve o ayağı ile oynamaması için bir boyunluk ile durdu. Fakat bir düzelme yok gibi.

Öndeki iki parmakta sıkıntı yok gibi duruyor fakat arkada kalan parmaklardan uzun olanı çok güçlü değil gibi, diğeri ise hissiz gibi. Bu sebeple sadece öndekileri kullanıp arkadakileri de onların hizasında basıyor.

Böyle bir problemi tecrübe eden, herhangi bir fikri olan var mı?

Yapabilirsem fotoğraf ekleyeceğim.
5 yıl
Takımdaki gerçek kanser Pereira mı? Oyuncular mı?
Forumda büyük çoğunluk Pereira'ya giydiriyor da, arkadaşlar bir düşünün son 10-15 yılı. Yaşanan her türlü olumsuzluğun altında saçma sapan bahaneler ve boş vaatlerle Aziz Yıldırım çıkmadı mı? Pereira'nın bizim aradığımız teknik adam olduğunu ben de düşünmüyorum fakat gaz yaptığınız kadar kötü bir teknik adam değil.

Bizim esas sorunumuz yönetim anlayışı.

Çok değil daha sezon başı ben karışmayacağım vs. deyip Terraneo'yu ve Pereira'yı getiren, her türlü futbol idaresini onlara bırakacağını ima eden kimdi? Hepimiz bayram etmiştik hani öyle dediğinde, hatırladınız mı?

Bu yıl son yılım diyen adam kimdi arkadaşlar? Sonrasında çark eden kimdi?

Terraneo iyidir ya da kötüdür, hatalıdır ya da hatasızdır; fakat takımdan kovulduğunda Aziz Yıldırım'ın ettiği seviyesiz sözleri hatırlayan var mı? (ben aldım ben sattım)

Yine bu kişinin taraftara beni kızdırmayın 10 yıl daha dururum dediğini unutmamışsınızdır herhalde?

Daha dünkü maçtan sonra "devre arasında indim Mete Kalkavan'a bak düzgün karar vermiyorsun dedim, bakın ikinci yarıda nasıl toparladı" diye bir açıklamada bulunan kim? Bunu medya önüne "soyunma odası basan başkan" damgalı birisi olmasına rağmen rahatça getirebilen adam kim?

Alex'i neden gönderdi Aziz Yıldırım bilen var mı? Bacak bacak üstüne attı diye mi, Twitter hesabı var diye mi?

Hadi Alex'i Aykut hocaya saygı ve güveninden dolayı gönderdi diyelim, ikisi arasındaki sorunu bu şekilde çözmüş olsun. peki daha geçen aylarda Aykut hocanın arkasından ileri geri konuşan kimdi?

Ya da Ersun Yanal'ın arkasından ileri geri konuşan? Ya da Zico'nun? Bir başkanın görevi eski teknik direktörlere eleştiri yapıp durmak mıdır? Medyanın eline malzeme vermek midir?

Kendisi hapiste iken, binlerce taraftarın gidip destek verdiği, çıktığında yine o taraftarın kucaklarda taşıdığı, sonra paralı köpekler diye hitap ettiği taraftar kimin taraftarı?

Bu adamın iki sorunu var arkadaşlar;

1- Güç hırsı (tipik yönetici hastalığı)
2- Akıl sağlığı yerinde değil (benim iddiam)

Bu adam ve yaverleri yönetimde oldukça biz daha çook "paralı köpekler" duyarız, şampiyonluk vaatleri alırız. Şampiyon olamayınca canım bak her sene zirveye oynuyoruz derler. Daha kupa var derler. Kupa da gidince ben şike yapmadım Galatasaray yaptı derler (ne alakaysa? Bunun maç sonrası açıklama olması için bir bağlantı ben bulamadım, bulan de yeşillendirsin öğrenelim.) Özetle biz daha çook uyuruz arkadaşlar.

Diyeceğim o ki tepkiniz teknik direktörden, oyunculardan önce yönetime olsun. Ama ne olur lafta kalmasın bunlar. Gidip laf ettiğiniz için sahadan mı atılıyorsunuz, atılın ya hu! Forma almayacağım diyorsanız almayın. Lafta kalmasın bunlar. Özellikle medya baskısı önemlidir, taraftar yeterinmce ısrarcı olduğunda elbette çatlaklar oluşacaktır.

Bunların dışında, futbolla alakalı olarak da demek istediğim bir iki şey var.


 • Ne kadar üzülerek desem de, Nani gibi eline sazı alamayacak yıldızların gitmesi lazım.
 • RVP artık laflarını icraate dökmeyecekse onun da gitmesi lazım, iki pas alamadı diye oyuna küsüp duruyor. Böyle yıldız olmaz.
 • Diego kesinlikle yıldız değil, eleştirildiği kadar kötü olduğunu düşünmüyorum fakat bu kadar maaş alacak bir oyuncu değil. Onun da gitmesi lazım.
 • Volkan Demirel'in acıtasyonlarından ve boş laflarından ben bıktım, ne olur böyle kanserlere teşekkür edilip yollar ayrılsın.
 • Gökhan ve Topal 1m civarına oynacaksa oynasın, olmadı gönderilsin. Alternatifi yok denilen Gökhan'ın önünde maksimum 3-4 yıl var. Nasıl alternatifi yok ya hu? Gökhan'ın nasıl ortaya çıktığını bilmeyen kesim tutturmuş alternatifsiz. Düzgün bir ekiple alternatifi bulunur merak etmeyin, hele de yabancı sınırlaması yokken.
 • Topal'a gelirsek, taraftardan nasıl bir kredi topladıysa sıvadığı maçlardan sonra bile burada övenleri görüyorum. Ya hu adamın üstünde bizim takımın forması var diye göklere çıkarmayın. İyiyse iyidir kötüyse kötüdür - nokta. Topal geçen seneye göre çok büyük düşüşte.
 • Josef ortalama bir oyuncu. Form tuttuğunda Topal'ın görevini gayet iyi yapıyor. Bence kalmalı, ama mümkünse bir daha böyle oyunculara karar verilmeden iyice düşünülmeli.
 • Ozan başlı başına fiyasko. Zamanında 10m'lar konuşulurken umarım olmaz demiştim, iyi ki o zaman almamışız. Umarım beni önümüzdeki yıl yanıltır ama mental açıdan sorunlu oyuncuların böyle döünüşümler yaşaması çok zor. İddiam, 2-3 yıl sonra yeni Selçuk Şahi'imiz olacağı yönünde.
 • Bu kadar olumsuzluğun üstüne bir Kjaer geldi, o da nasıl alınmış vallahi anlamıyorum. En üst düzey olmasa da onun bir tık altındaki takımlarda rahat rahat 11 çıkacak oyuncu. Umarım gitmez, giderse de iyi para getirir.
 • Gönül isterdi ki piyasası varken Caner'i iyi paralara gönderseydik. Bence gitmesi doğru karar, fakat bonservissiz gitmesi harika bir yönetim çalışması sonucu. Tebrikler yönetim. Gitmesinin doğru karar olduğunu karakterinin dengesiz olmasından dolayı düşünüyorum. Bu karakterde oyuncular istedikleri kadar hırslı olsun, bir yerden sonra külliyen zarar oluyor takıma.
 • Bir de Volkan Şen iyi hoş da, iyi bir disiplin eğitimi alması lazım. Bu kadar şımarık ve patavatsız olacaksa takımda yeri olmamalı. Dünkü maçta bile fevri hareketleri, hele o atağımız sırasında hakemle yaklaşık bir dakika münakaşa edip hem kart riskine girmesi hem atağı baltalaması harikaydı. Adeta bir Trabzonspor oyuncusu gibiydi.
 • Bence UEFA'yla yapılan anlaşma vs. de varken Pereira ile devam kararı doğru. Muhtemelen yüklü tazminatı vardır (Türk takımlarının vazgeçilmez teknik direktör maddesi).


Son olarak, ne olur Mete Kalkavan gibi vasıfsızlar hakemlik yapmasın. Bu ne rezil yönetimdir ya? (iki takım adına da). Geçen yıl daha beter hakemler olamaz derken bu yıl iyice kevgir ettiler hakemler ligi. Kaç takımın hakkı yendi. Herkes payını aldı.

Neyse, kusura bakmayın bayağı uzun oldu. Yazsam daha da uzar da, bu bile ne kadar okunur bilmem Dayanamadım, biraz içimi döktüm rahatladım en azından
6 yıl
üst limit 1500 TL, seçiminiz hangisi olurdu
Merhaba,

Bir süre araştırdıktan sonra 1500 TL üst limitle eleye eleye aşağıdaki telefonları bıraktım. Sizce hangisini seçmeliyim?

Telefonu en az 3-4 yıl kullanmak istiyorum. Esas önem verdiğim nokta performans olacaktır. Oyun günde 1-2 saat oynarım, çeşitli uygulamaları sık olmamak kaydıyla kullanırım. Arka kamera iyi olmalı, ön de en azından vasatın üstünde olmalı. Şarj 1 günü çıkarırsa yeterli, 1 günü geçerse iyi.

Xperia Z3C
Aklımda en yakın ihtimal olarak duran ürün, fakat son 5.1.1 güncellemesiyle şarj süresi ve ısınma sorunlarında olumsuz yönde değişimler olduğunu okuyorum + Full HD olmaması handikap olur mu çok kestiremedim. Ön kamera alternatif markalara göre çok iyi değil.

Xperia Z2
Isınma sorunu ve 4k çekimde kameranın 2 dk'nın altında bir süre çekime izin vermesi (yine ısınma sebebiyle) gibi sorunlarını okudum. Ek olarak Z3C daha uzun süre güncelleme alacaktır diye düşünüyorum. Ön kamera alternatif markalara göre çok iyi değil.

Xperia C4
Uygun fiyata güzel bir alet gibi. Plastik zırhlı olması biraz düşündürdü. Kameralar gayet iyi duruyor, performansını test edemedim ama özellikleri iyi. Aklımdaki en büyük soru işaretleri şarj süresi + üst segment olmadığından ne kadar güncel kalacağı. Alternatif olarak önerilen M5'i beklemeyi pek düşünmüyorum çünkü hem Ekim'de çıkacak hem fiyatı C4'e göre 400 civarı oynayacaktır.

Zenfone 2
Uygun fiyata iyi bir alet gibi yine. 16 gb'lık olanında bazı kronik sorunlar olduğunu okumuştum. Yazılımsal hatalarla karşılaşanlar olduğunu, serviste sıkıntılar yaşayanlar olduğunu okudum. O sebeple pek emin değilim. Aslında ilk bakmaya başladığımda aklımdaki ilk telefondu.

LG G3
Önemli bir alternatif fakat ısınma + kronik yazılım sorunları olduğu yazılıyor sürekli. Şarj süresinin çok az olduğundan bahsedenler de olmuş. Emin olamadım. Almaya karar verirsem özellikle aramam gereken bir sürümü var mı onu da bilmiyorum.

HTC Desire Eye
Aklımı çok çeldi, fakat hiçbir yerde bulamadığım için fiziksel olarak inceleyemedim. Sanırım en büyük sorunu şarj. Onun dışında çok olumsuz bir yorumla karşılaşmadım.

HTC One M8
Fiyat bütçeyi az da olsa aşıyor, ama alternatif olarak tutuyorum. Çok inceleyemedim, ama öveni çok.

HTC Desire 820
Alternatif ve uygun fiyatlı ürünlerden. Hakkında hem olumlu hem olumsuz yığınla yorum okudum, dolayısıyla anlayamadım . Uzun süredir kullanan arkadaşların fikirleri varsa paylaşmaları iyi olur.
7 yıl
Tek musluktan sıcak su alamama
Merhaba,

Evimdeki tüm musluklarda sıcak suyu açtığımda kombim alevlemeyi yapıyor ve sıcak su alabiliyorum.

Fakat dün birdenbire mutfakta sıcak su alamamaya başladım. Musluğu açtığımda su normal olarak akıyor fakat ısınmıyor, çünkü kombi alevlenmiyor. Öncelikle diğer muslukları kontrol ettim, onlarda sıkıntı yok. Musluk borularını, kombi girişini kontrol ettim, basınç dahil bir sıkıntı göremedim.

Sorun ne olabilir? Teknik servis çağırmaya gerek kalmayacak bir çözümü olabilir diye fikir almak istedim, yardımcı olabilecek varsa sevinirim.
7 yıl
3D'si ve görüntü kalitesi iyi, 46-49 inç arası TV
Merhaba, durum basitçe başlıktaki gibi. Aşağıya aklıma gelen, fikir verebilecek şeyleri yazıyorum, tavsiye ve yorumlarınızı beklerim

 • 46"-47" ana tercihim, duruma göre 49" a çıkılabilir
 • Smart özelliğinin ahım şahım hızlı ve akıcı olmasına gerek yok ama kanser edecek düzeyde olmasa iyi olur.
 • Kanal geçişleri de smarta yazdığım gibi, absürd derecede yavaş olmadıkça sorun yok
 • 3D olması tercihidir, tabii ki 3D yazsın vasat olsun istemiyorum. Olacaksa en azından ortalamanın üstünde olmalı.
 • 4K alternatiflere açığım

  Kullanacağım alanlar
 • Oldukça sık bir şekilde USB ya da HDMI aracılığı ile film/dizi seyretme
 • Oyun ekranı olarak kullanma
 • Günde ortalama 1-2 saat kadar normal TV yayını, tabii ki burada HD olayı devreye giriyor.

Aklımdaki bazı modeller şöyle, bunlar için yorumlarınızı ya da alternatiflerinizi sunabilirsiniz elbette:

LG UB830V
LG LB730V
LG LB670V

SAMSUNG H6870

PHILIPS PUS7809/12
PHILIPS PFL6158K/12

Bütçe 2200-2500 civarı, duruma göre 3000'e çıkılabilir ama böyle bir durum olursa çok çok kafaya yatan bir model olmalı.
7 yıl
max. 2500 TL civarına 3D'li ve 42"-48" arası tavsiye
Bütçem 2500 TL civarı, 3D'si güzel olan, 42"-48" arası büyüklüklerde bir TV arıyorum. Bazı modelleri not aldım fakat sizin tavsiyelerinizi görmeden karar vermek istemedim.

Smart TV çok sık kullanacağımı sanmıyorum fakat daha önce deneyimim olmadığından emin değilim, 3D'si mutlaka güzel ve akıcı olmalı (titreşimi minimum düzeylerde), Görüntü kalitesi de gayet iyi olmalı. Dahili uydu alıcı, oynatıcı vs de olursa iyi olur.
7 yıl
Otomatik klasör şifreleme / salt okunurluk
Sebebini anlayamadığım bir şekilde kendim oluşturduğum, karşıdan yüklediğim tüm klasörler otomatik olarak salt okunur ve şifrelenmiş oluyor. Seçeneği kaldırsam dahi tekrar salt okunuru otomatik olarak seçiyor ama şifrelemeyi kaldırabiliyorum. Klasör içindeki dosyaların renklerinin değişmesinden fark ettim durumu. Biraz araştırdım ve sunulan kesin bir çözüm göremedim. Yardımcı olabilecek olan var mı?

8 yıl
iertutil.dll ve newdev.dll
Merhaba,

XP yüklü bilgisayara format attım. Windows güncelleştirmelerini yaptım. Daha sonrasında yeniden başlattığımda açılış ekranında "Explorer.EXE iertutil.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı" şeklinde bir hata aldım ve görev yöneticisi dahil hiçbir şey açamadım. Daha sonra yeniden başlatıp sistem hata ayıklama modunu başlattım bu sefer xp ekranı gelir gelmez "iertutil.dll" ye ek olarak "RUNDLL newdev.dll" şeklinde bir hata daha almaya başladım. İnternette araştırdığımda explorer, malware programları gibi şeylerin bu sorunu yarattığının söylendiğini gördüm ve çözümleri okudum. Fakat ben hiçbir şeye erişemiyorken bahsedilen çözümleri uygulamam imkansız. Alternatif bir çözüm üretebilecek olan var mı ? (format dışında)
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.