Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
24 Kasım 2019
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
122 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
geçen hafta
Linea Ortalama Yakıt
Aracım 2008 model. Ortalama yakıt tüketiminde 6.7l/100km yazıyor ancak araç 46lt lpg ile 470km gitti. Bu kadar aşırı fark neden kaynaklanıyor? Yakıt alındığı zaman sıfırlamıştım sayacı. Konuya dair bilgisi, fikri, çözümü olan varsa yardımcı olabilir mi?
2 hafta
Sigorta Hakkında
Öncelikle herkese hayırlı günler,

Önümüzdeki ay sigortamın süresi doluyor. Sorum şu; sigorta yaptırırken "illa şu firmadan olsun" mu demeli, yoksa en ucuzu hangisiyse onu mu yaptırmalı? 3-4 senedir araç kullanıyorum ama hiç bu açıyla düşünmedim olayı. Araç da değiştirdim ama hala aynı yerden yaptırıyorum sigortayı.

Pahalı sigorta ile ucuz yollu arasında nasıl farklar vardır?
3 hafta
Linea Şanzımandan gelen ses
2 ay
Klimada Dalgalanma
Araç 1.4 t-jet linea, 2008 model.

Problem şu; klima fanını sonuna kadar açtığımda zayıf üflüyor. Arada 1-2 saniye kadar en yüksek ayarda üfleyip sonra tekrar yarı güce düşüyor. (Bu esnada klima panelinde gücün düştüğüne dair herhangi bir emare yok, yine full gözüküyor.)
Sizce sorun ne olabilir, ben bir anlam veremedim.
Geçen salı 100km yol yaptım, hala aynı durumda. (Bu 100km yolun çoğunluğu ilçeler arası yolda yapıldı, az bir kısmı şehir içi trafikte yapıldı.)
Termostatımın değişmesi de gerekiyor, bu bilgiyi de ekleyeyim. Bununla alakası var mı, olabilir mi, bilmiyorum.

Konuya dair youtube linki:
https://www.youtube.com/watch?v=7CJP9BryRSwBir başka durum da şu; az üflediği gibi bir de sıcak üflüyor. Bunun sebebi klima gazı mıdır yoksa termostat ile bir ilgisi var mıdır?

Şimdiden teşekkürler.
2 ay
.
.
2 ay
Sizce Ne Yapmalıyım?
Merhabalar, herkese hayırlı forumlar.

Şuan 1.4 t-jet linea emotion araç kullanmaktayım. Bir süredir kafamı kurcalayan bir durum var.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, performans konusunda araç gerçekten yeterli geliyor. 120hp ve 1750dd'den itibaren 206nm tork beni hiç üzmüyor. Fakat yakıt konusunda biraz tereddütlerim var. Hesap kitap yapıyorum ama bir türlü meseleyi çözemiyorum.

Aracı alalı 9 ay oldu ve 12.570km yol yapmışım. Bu süre zarfında ortalama 37-38 krş/km civarında bir yakıt sarfiyatım oldu. (Sadece lpg hesabı yapıyorum burada. Benzin de işin içine girerse aşağı yukarı 41krş falan oluyor.)

Kafamı kurcalayan noktaya gelecek olursak; yıllık bazda yakıt-bakım-parça masrafları noktasında benim için dizel mantıklı olur mu, olmaz mı? Şahsen kafa kafaya gelecek olursa tereddüt etmeden turbo benzin tercih ederim. Ama aradaki fark açılacaksa dizel daha mantıklı hale geliyor. Bu konuda bana yol gösterirseniz ya da en azından fikir belirtirseniz sevinirim.
7 ay
2 adet Yeni Sorunuz Var!
Merhabalar dostlar,
Başlıkta da belirttiğim üzere, iki adet sorum var. İlk sorum belki konuşulmuştur forumda, bilmiyorum. Eğer konuşulduysa ilgili linki paylaşabilirsiniz. Şöyle ki; malum haftasonu yasakları esnasında akşam saat 8 ve sabah 10 arası dışarı çıkılmayacak. Tayin zamanım geldiği için yolculuk arefesindeyim. Sizce uzun yola giderken sorun yaşarmıyım? Cumartesi yola çıkmayı planlıyorum.

İkinci sorum ise şu; Bandırma-Yenikapı arası feribot kullanabilirim. Lpg'li araçların alınmadığına dair bir şeyler duydum. Bu doğru mudur, doğru veya yanlışsa ilgili kaynağı benimle paylaşırsanız sevinirim.
8 ay
195/55/16 Lastik
Kışlık lastiğimi henüz almadım. Araç 2008 linea. 195/55/16 ebatlarında hangi markayı önerirsiniz? F/p anlamında tatmin edici olmasını istiyorum. Ayrıca bu lastiklerle 1500-1600km civarı uzun yola da çıkacağımı göz önünde bulundurmam gerek.
8 ay
Erzurum-İstanbul
Nasip olursa tayin münasebetiyle Muş'tan başlayarak Erzuruma, oradan da d100 üzerinden İstanbul'a gitmeyi planlıyorum. Daha önce bu güzergahı kullananlar varsa ne önerirler? Yakıt, duraklama, yeme-içme veya güzergah boyunca dikkat edilmesi gerekenler gibi konularda aydınlatırsanız sevinirim.

Bir de bu güzergahı yakın zamanda kullananlar varsa radar durumu, polis kontrol-çevirme sıklığı ne durumdadır?
10 ay
Linea için ampul önerisi
2008 model linea aracım için ampul önerisi lazım dostlar.
Uzunlara led düşünüyorum ama siz ne dersiniz acaba? Muayene vs çok da umrumda değil. Sürekli uzun yakarak giden biri de değilim. Nerede kullanmam gerektiğini iyi bilirim. Özellikle uzun yolda halojenleri yetersiz buluyorum.

Bir de uzunlar ve kısalar farklı mı yoksa ikisi de h7 mi?

Şimdiden teşekkürler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.