MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
C

Haber Editörü
01 Ocak 0001
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
52 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
C
9 dk. önce
Google, iki adımlı doğrulamayı varsayılan olarak sunacakArama devi Google, Dünya Şifre Günü için blog gönderisiyle yaklaşan değişiklikle ilgili duyuruyu yaptı. İsteğe bağlı 2 faktörlü kimlik doğrulama ya da Google'ın deyimiyle iki adımlı doğrulama artık varsayılan olarak sunulacak.Ayrıca Bkz.Google FLoC sistemine AB'deki düzenleyicilerden de tepkiler yükseliyor'Şifreler geçmişte kalacak'Google, hesabı doğru şekilde ayarlandığı sürece yakında herkes için 2 adımlı doğrulamayı otomatik olarak açmaya başlayacağını söylüyor ve kullanıcıların hesaplarının uyumluluklarını Güvenlik Kontrolü ile yapabileceklerini belirtiyor. Şirket, iki adımlı doğrulamaya kaydolan kişilerden,  oturum açtıklarında telefonlarında bir Google istemi aracılığıyla basit bir dokunuşla gerçekten onlar olduklarını doğrulamalarını istiyor .

Blog gönderisinde Google: "Farkında olmayabilirsiniz ancak şifreler çevrimiçi güvenliğiniz için en büyük tehdittir. Çalmaları kolaydır, hatırlamaları zordur ve bunları yönetmek sıkıcıdır. Birçok kişi bir parolanın olabildiğince uzun ve karmaşık olması gerektiğine inanır ancak çoğu durumda bu aslında güvenlik riskini artırabilir. Karmaşık parolalar, kullanıcıları bunları birden fazla hesap için kullanmaya teşvik eder; bu da herhangi birinin düşmesi durumunda tüm bu hesapları savunmasız hale getiriyor." ifadelerine yer verdi.İki adımlı doğrulamanın varsayılan olarak ne zaman sunulacağına dair kesin tarih vermeyen şirket, çalınan şifrelerin bir gün geçmişte kalacağını çünkü şifrelerin hayatımızdan çıkacağını umuyor.
Kaynak:https://www.theverge.com/2021/5/6/22422778/google-accounts-enabling-two-step-verification-default
Kaynak:https://www.blog.google/technology/safety-security/a-simpler-and-safer-future-without-passwords/
C
1 sa.
Google, Play Store'daki uygulamaların hangi verilerinizi nasıl kullandığını gösterecekGoogle, Play Store'daki geliştiricilerin uygulamaları tarafından toplanan ve saklanan veri türlerinin ayrıntılarını kullanıcı ile paylaşmaları ve bilgilerin nasıl kullanıldığını açıklamaları gerektiğini söyleyerek yeni bir güvenlik bölümü üzerinde çalıştıklarını açıkladı.Ayrıca Bkz.Google FLoC sistemine AB'deki düzenleyicilerden de tepkiler yükseliyor2022 ile birlikte kullanıcılar etiketleri görebilecekGeçtiğimiz yılın sonlarında Apple, App Store'daki uygulamaların tam olarak hangi verileri topladığına ve nasıl kullanıldığına ilişkin kullanıcıların bilgilendirilmesi amacıyla gizlilik etiketlerini başlattı. Apple'ın özelliği başlatmasından yaklaşık 4 ay sonra bir blog yayını ile Google da benzer bir özelliği Play Store'a getireceğini duyurdu.Google, geliştiricilerden uygulamalarının yaklaşık veya kesin konum, kişiler, kişisel bilgiler (ad ve e-posta adresi gibi), fotoğraflar, videolar ve ses dosyaları gibi ne tür verileri topladığını ve depoladığını paylaşmalarını isteyecek. Ayrıca bu verilen nasıl ve ne amaçla kullanıldığı da belirtilecek.

Google'ın hedeflediği zaman çizelgesine göre yeni politika 2021'in 3. çeyreğinde uygulama gizlilik politikaları hakkında ayrıntılı rehberlik dahil olmak üzere yeni politika gereksinimlerini ve kaynakları paylaşılacak. Geliştiriciler, bu yılın 4. çeyreğinden itibaren Google Play Console'da bilgi beyan etmeye başlayabilecek ve kullanıcılar bu bilgileri, 2022'nin ilk çeyreğinden itibaren Google Play'de görebilecek. Geliştiricilerin, tüm mevcut ve yeni uygulamalar için bilgileri beyan etmesine adına son tarih ise 2022'nin ikinci çeyreği olarak belirtiliyor.Google, bu çizelgenin hedeflenen çizelge olduğunu ve tarihlerin değişebileceğini söyledi.
Kaynak:https://www.theverge.com/2021/5/6/22422894/google-play-app-privacy-info-apple-app-store-labels
Kaynak:https://android-developers.googleblog.com/2021/05/new-safety-section-in-google-play-will.html
C
dün
Instagram, Hikayeler'de otomatik alt yazı ekleyen çıkartma yayınladıInstagram'ın Mart ayında test etmeye başladığı Hikayeler için alt yazı özelliği artık platformda yerleşik hale geldi. Şirket, Twitter'dan yaptığı paylaşımda özelliğin, bir süre sonra Reels'e de ekleneceğini duyurdu.Ayrıca Bkz.Xbox Game Pass Ultimate aboneliğine 4 aylık Spotify Premium hediyesi geliyorKullanıcılar düzenleme yapabilecekÖzellikle duyma güçlüğü çeken insanlar için oldukça faydalı olacak bu özellik, hikayeyi paylaşan kullanıcının 'Alt yazı' başlıklı çıkartmayı hikayeye eklemesi halinde ses otomatik olarak algılanarak alt yazıya dönüşecek.Yeni özellik, hem yeni oluşturulan hem de galeriden yüklenen hikayeler için geçerli olacak. Alt yazılar oluşturulduktan sonra metnin stilini ve rengini kullanıcının beğenisine göre ayarlanabiliyor.Ayrıca kullanıcılar oluşabilecek anlam kayıplarını engelleyebilsinler diye yazım ve noktalama işaretlerini de düzenleyebiliyorlar.


Alt yazılar için yayınlanan çıkartma, şu anda yalnızca İngilizce konuşulan ülkelerde ve sadece İngilizce dili için geçerli durumda. Platform, kısa süreler içerisinde daha fazla ülkede daha fazla dil seçeneği ile yeni özelliğin kullanılabilirliğini artırmak istiyor.
Kaynak:https://www.engadget.com/instagram-stories-captions-172051963.html
C
2 gün
Samsung, Galaxy S8 için Android desteğini resmen sona erdirdiCihazlarına uzun süreli verdiği desteklerle bilinen Samsung'un, son güvenlik güncellemeleri bülteninde resmi olarak Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus desteğini bıraktığı görüldü. Piyasaya sürülmelerinin ardından yaklaşık 4 yıl geçtikten sonra artık cihazlar güncelleme almayacaklar.Ayrıca Bkz.Huawei, Microsoft Surface Book'takine benzer menteşe tasarımının patentini aldıBazı varyantlar hala listedeGüncelleme takviminden çıkarılmadan önce Samsung, Galaxy S8'i yalnızca yılda iki kez güncelliyordu. Cihazın aldığı son güncelleme Nisan 2021 güvenlik yamasıydı. Şirket, akıllı telefonu artık güncellemeyecek olsa da Galaxy S8'in bazı varyantları hala listede yer alıyor.Samsung Galaxy S8 Active üç ayda bir güncelleme alacaklar listesinde yer alırken Galaxy S8 Lite, yılda iki defa güncelleme alacak cihazlar listesinde bulunuyor.

Galaxy S8, şirket için bazı yeniliklerin ilk gösterildiği cihaz konumundaydı. Telefonda, Infinity Display olarak adlandırılan şelale ekran yer alıyor. Fiziksel bir Home tuşu yerine Android'in yeni standart ekran düğmeleri bu cihazda kullanılıyor ve bu sayede daha büyük bir ekran hissiyatı sağlanıyor.
Kaynak:https://9to5google.com/2021/05/03/samsung-galaxy-s8-update-support-dropped-android/
C
2 gün
Microsoft, Adobe Flash Player'ı bu yaz Windows'tan kaldıracakAdobe, Flash Player desteğini 1 Ocak'ta bırakmıştı. Artık Microsoft da Adobe Flash'ın Windows'tan kaldırılmasına dair yol haritasını açıkladı.Ayrıca Bkz.Microsoft Edge sekmeleri Windows 10 ve Android arasında paylaşılabilecekYazılım devinin Eylül 2020'den bu yana güncellediği resmi Windows Blog'unda "Adobe Flash Player'ın Kaldırılmasına İlişkin Güncelleme" başlığıyla yer verdiği son metninde, iki farklı zamana dikkat çekiliyor.Bu yaz Windows 10'da Adobe Flash sonlandırılıyorGeçtiğimiz yıl Ekim ayında yazılım devi, Adobe Flash Player'ı Windows 10'dan kaldıran ve aynı zamanda yeniden yüklenmesini de engelleyen isteğe bağlı bir güncelleme yayınlamıştı.Güncel blog gönderisinde Microsoft, KB4577586 numaralı güncellemenin Windows 10, sürüm 1809 ve üzeri sürümlere Haziran ayında, 1607 ve 1507 sürümlerine ve Windows 8.1, Windows Server 2012 ve Windows Embedded 8 Standard'a ise Temmuz ayında sunulacağını duyurdu.Bu ay genel önizlemeye başlanacak olan Windows 10, 21H1 veya sonraki bir sürüme güncellendiğinde otomatik olarak Adobe Flash Player eklentisi kaldırılacak.
Kaynak:https://mspoweruser.com/uninstall-flash-player-in-windows-10/
C
3 gün
Huawei, Microsoft Surface Book'takine benzer menteşe tasarımının patentini aldı22 Ekim 2019 tarihinde dosyalanan ve 29 Nisan 2021 tarihinde yayınlan bir patente göre Huawei, katlanabilir akıllı telefonlar için Microsoft Surface Book'ta yer alan tasarıma benzer bir menteşe tasarımı üzerinde çalışıyor.Ayrıca Bkz.Asus Zenfone 8 Mini'nin RAM, depolama ve batarya detayları ortaya çıktıKatlanabilir akıllı telefonlar için yeni menteşe tasarımıYakın zamanda yayınlanan bir patente göre Huawei, katlanabilir akıllı telefonların, menteşelerinin büyüklüğünden dolayı bir masada düz bir şekilde konumlandırılamama sorununa çözüm arıyor.

Patentte: "Menteşe tertibatı, birbirine bağlı ve bitişik menteşe bıçaklarının bir sırasını ve en az bir doğrusal aktüatörü içerir. Menteşe düzeneği katlanmamış pozisyonda olduğunda, menteşe bıçakları ortak bir düzlemde hizalanır. Menteşe tertibatı katlanmış pozisyona hareket edip son pozisyona geldiğinde, her menteşe bıçağı bitişik menteşe bıçağına göre menteşe tertibatı dönüş ekseni etrafında döner." ifadeleri yer alıyor.

Huawei, bu sistemin avantajı olarak menteşenin herhangi bir çaba harcamadan kolayca döndürülebilmesini ve katlanmamış konumda veya katlanmış son konumda güvenli bir şekilde kilitlenebilmesini belirtti.
Kaynak:https://mspoweruser.com/huawei-patents-a-surface-book-like-hinge-assembly/
C
3 gün
Xbox Game Pass Ultimate aboneliğine 4 aylık Spotify Premium hediyesi geliyorMicrosoft, Xbox Game Pass Ultimate abonelerine dört aylık müzik akışı hizmetinin reklamsız Premium özelliğini ücretsiz olarak sunmak için Spotify ile ortaklık yapıyor. Bu teklif, yalnızca yeni Spotify Premium kullanıcıları için geçerli olacak.Ayrıca Bkz.Netflix'in eski yöneticisi dolandırıcılıktan ve rüşvet almaktan suçlu bulunduMicrosoft ve Spotify iş birliğiMicrosoft, Red Dead Online ve FIFA 21 gibi oyunlar da dahil olmak üzere bu ay Xbox Game Pass'e gelecek olan oyunların listesini yayınladı. Yayınlanan listede ayrıca yakında eklenecek oyunlar ile kaldırılacak oyunlar arasında bir Spotify duyurusuna yer verildi.

2019'da yapılan iş birliğinin ardından Microsoft ve Spotify tekrardan bir araya geldi. 4 Mayıs'tan itibaren Xbox Game Pass Ultimate abonelerine, belirli pazarlarda 4 aylık Spotify Premium aboneliği sunulacak ancak sadece yeni Spotify Premium aboneleri bu özellikten faydalanabilecek.Spotify Premium aboneliği, çevrimdışı kullanım için içerik indirme, mobil cihazda herhangi bir parçayı seçme ve çalma, reklamsız müzik ve daha iyi ses kalitesini içeriyor.
Kaynak:https://news.xbox.com/en-us/2021/05/03/xbox-game-pass-coming-soon-may-2021/
C
5 gün
LG Electronics, 2021 ilk çeyrek kazanç raporlarını yayınladı: Mobil bölüm yine zarardaLG Electronics, 31 Mart 2021'de sona eren 2021 ilk çeyrek kazanç raporlarını yayınladı. Şirket, 16.90 milyar dolar gelir ve 1.36 milyar dolar kar ile şimdiye kadarki en iyi ilk çeyrek kazançlarını elde etmiş oldu.Ayrıca Bkz.Amazon, kasasını doldurmaya devam ediyorMobil bölüm, üst üste 24. çeyreği zararla kapattıBir önceki yılın ilk çeyreğine oranla %27.7 gelir ve %39.1 kar artışı sağlayan şirket, hangi bölümlerden ne kadar gelir veya kayıp yaşadığını detaylı olarak açıkladı.LG, beyaz eşya ve iklimlendirme çözümleri bölümünden, 2020'nin ilk çeyreğine oranla %23.8 artışla 6.03 milyar dolar gelir sağladı. Şirket, bu bölümden 826.39 milyon dolar kar elde etti.Ev eğlence sistemleri bölümünden ise şirket, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine oranla %34.9 artışla 3.60 milyar dolar gelir ve % 23.9 artışla 362.75 milyon dolar kar sağladı.

LG'nin zarar ettiği bölümlerden birisi kapatacağını duyurduğu mobil bölüm oldu. 897.18 milyon dolar gelir sağlanan bölümde 251.63 milyon dolar işletme zararı bildirildi. Bu sonuçların ardından mobil bölümde son 24 çeyrek boyunca şirket zararı yaşandı.Mobil bölüm ile birlikte şirkete zarar ettiren diğer bölüm otomotiv malzemeleri bölümü oldu. Şirket, araç bileşeni çözümleri bölümünde 1.70 milyar dolar gelir sağlarken 629 bin dolar zarar ettiklerini söyledi.LG, profesyonel ürünler bölümünde ise 1.67 milyar dolar gelir ve 120.38 milyon dolar kar bildirildi.
Kaynak:https://www.gsmarena.com/lg_reports_impressive_q1_results_mobile_division_prepares_for_exit-news-48895.php
C
5 gün
Asus Zenfone 8 Mini'nin RAM, depolama ve batarya detayları ortaya çıktı12 Mayıs'ta tanıtılacak olan Asus'un merakla beklenen Zenfone 8 serisine dair sızıntılar ortaya çıkıyor. Serideki üç telefondan biri olması beklenen Zenfone 8 Mini'nin RAM, dahili hafıza ve batarya detayları DealnTech tarafından sızdırıldı.Ayrıca Bkz.Oppo A95 5G tanıtıldı: İşte fiyatı ve özellikleri5 farklı varyant bekleniyorAsus Zenfone 8 Mini'de, sızdırılan bilgilere göre 30W hızlı şarj desteğiyle 4.000mAh batarya bulunacak. Telefon, 6GB, 8GB, 12GB ve 16GB olmak üzere dört farklı RAM seçeneğine ve 128GB ve 256GB olmak üzere iki farklı dahili hafıza seçeneğine sahip olacak. RAM ve dahili hafıza seçeneklerinin cihazda 5 farklı varyant şeklinde yer alması bekleniyor.Cihaz, 6GB RAM+128GB dahili hafıza, 8GB RAM ve 128GB dahili hafıza, 8GB RAM ve 256GB dahili hafıza, 12GB RAM ve 256GB dahili hafıza, 16GB RAM ve 256GB dahili hafıza seçenekleriyle gelecek.Daha önce ortaya çıkan söylentilere göre Zenfone 8 Mini, 120Hz yenileme hızıyla 5.92 inç OLED ekrana sahip olacak. Cihaz, Snapdragon 888 yonga setinden güç alacak. Ayrıca telefonun 64MP Sony IMX686 birincil lense ve Sony IMX663 ultra geniş sensöre sahip olduğu söyleniyor.
Kaynak:https://www.gsmarena.com/asus_zenfone_8_mini_memory_options_and_battery_capacity_leak-news-48913.php
C
5 gün
Netflix'in eski yöneticisi dolandırıcılıktan ve rüşvet almaktan suçlu bulunduNetflix'in bilgi teknolojisi operasyonlarından sorumlu eski başkan yardımcısı Michael Kail hakkında yayın şirketi ile ortaklık kuran teknoloji şirketlerinden aldığı komisyonlarla bağlantılı olarak rüşvet, dolandırıcılık ve kara para aklama iddialarıyla açılan bir davada Kail, bir buçuk haftalık duruşmanın ardından jüri tarafından suçlu bulundu.Ayrıca Bkz.Google FLoC sistemine AB'deki düzenleyicilerden de tepkiler yükseliyor'500 bin dolar rüşvet ve hisse senedi opsiyonu'2011 yılından 2014 yılına kadar Netflix'te görev yapan Kail, 2014 yılında Yahoo'nun CIO'su olarak rol almak için şirketten ayrıldı. Netflix, ayrılışının ardından Kail'i dolandırıcılıkla suçlayarak ve güvene dayalı görevlerini ihlal ettiğini belirterek Kail'e dava açtı ancak 2015 yılında mahkeme dışında anlaşmaya vardılar.FBI ve İç Gelir Dairesi tarafından yapılan bir soruşturmanın ardından 2018 yılında Kail'e tekrar dava açıldı. Davacı taraf, Kail'in Netflix ile iş yapmak isteyen dokuz teknoloji şirketinden rüşvet aldığına ve faturalandırılan miktarların % 15'ini kendisi için alacağı anlaşmalar yaptığına dair kanıt sundu.İddia edilen 29 ayrı suçun 28'inden geçtiğimiz cuma günü jüri tarafından suçlu bulunan Kail, en az 20 yıl hapis cezası ile karşı karşıya. Yapılan açıklamaya göre Kail, görev süresi boyunca 500.000 dolardan fazla rüşvet ve Netflix'e ürün veya hizmet sağlayan dokuz teknoloji şirketinden hisse senedi opsiyonu aldı.Tüm bu olayların ardından ise Netflix'ten herhangi bir açıklama yapılmadı.
Kaynak:https://www.engadget.com/kail-netflix-kickbacks-014906276.html
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.