Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Binbaşı
24 Kasım 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
32 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
7 yıl
BOZUK GALAXY S3'U NASIL DEGERLENDIREBILIRIM?
Merhaba arkadaslar. Elimde logic board'u bozuk olan bir adet S3 var. Ekranin herhangi bir sorunu yok. Bu cihazi nasil degerlendirebilecegim hakkinda fikri olan var mi? Mesela ekran kullanilarak bir seyler yapilabilir mi? Orada kenarda yatip duracagina, bir ise yarasin istiyorum :)

Simdiden tesekkurler.
9 yıl
HTC MEDIA LINK HD !!! Akıllı Telefonunuz Artık Büyük Ekranda!
Merhaba arkadaşlar. Forumda, HTC'nin MWC 2012'de tanıttığı Media Link HD üzerine detaylı bir başlık göremediğimden bu başlığı açmayı uygun gördüm. Umarım ilgilenenlerin işine yarayacak bir başlık olur.

HTC Media Link HD Nedir?

Media Link HD, HTC'nin Sense 4.0 arayüzünü kullanan telefonları için geliştirdiği bir cihaz. HDMI üzerinden televizyona bağlanan ve gücünü üzerindeki mikro usb portundan alan bu cihaz sayesinde akıllı telefonunuzun ekranını kablosuz bağlantı yöntemiyle televizyonunuza aktarabiliyor, sadece telefonunuzdaki video/resim/müzik dosyalarını oynatmakla kalmayıp çalıştırdığınız tüm uygulamaları büyük ekrana aktarıp oyunlarınızı televizyonunuzda oynayabiliyorsunuz. Ayrıca cihazın çift ekran özelliği sayesinde telefonunuzda çalıştırdığınız bir videoyu televizyona aktardıktan sonra, bu video televizyonda oynarken siz telefonunuzun ana menüsüne dönerek istediğiniz başka bir uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz.

Media Link HD, bu yazının hazırlandığı an itibarı ile sadece HTC'nin piyasaya yeni sürdüğü One X ve One S modelleri ile uyumlu. Cihaz bazı yönlerden DLNA teknolojisini andırsa da yapabildikleri ondan çok daha fazla. Bu farklara da biraz aşağıda değineceğim.
DLNA Nedir?

DLNA (Digital Living Network Alliance), bu sertifikayı taşıyan cihazlar arasında görüntü ve ses aktarımını sağlayan bir teknolojidir. Bu teknoloji hemen hemen bütün güncel televizyonlarda, BluRay/DVD çalarlarda ve medya oynatıcılarda bulunmakta ve bu sayede bu cihazlar arasında ses ve görüntü aktarımını imkan vermektedir. Mesela Windows yüklü bilgisayarınızda bir klasörü yerel ağ üzerinde paylaşıma açıp içerisine ses ve video dosyalarınızı koyduğunuzda, bu dosyaları aynı ağa bağlı olan DLNA sertifikalı bir cihazda oynatabilirsiniz. Tabi ki aynı şey cep telefonu, diz üstü bilgisayar, tablet bilgisayar vs gibi cihazlarınız için de geçerli.

Peki Media Link HD'nin DLNA'den Farkı Nedir?

Biraz önce bahsettiğimiz gibi DLNA bir ses ve görüntü aktarma teknolojisidir ve bu aktarım esnasında cihazlardan biri sunucu, diğeri ise istemci konumundadır. Bilgisayarınızda ve cep telefonunuzda bir dosyayı paylaştığınızda bu cihazlar sunucu, bu dosyaları oynatacak olan televizyon/Bluray/medya oynatıcı cihazlar ise istemci konumundadır. Sunucu cihazlar sanki birer hdd veya benzeri bir veri depolama cihazı gibi davranıp, istemci cihazlara veri gönderirler. Bu noktada önemli olan ise istemci cihazın dosya oynatma kabiliyetidir. Sunucu cihazınız (mesela bilgisayarınız) ne kadar çok formatı oynatırsa oynatsın, önemli olan istemci cihazınızın (mesela televizyonunuz) desteklediği format sayısıdır (tabi burada medya server programlarını ve encoding işlemini ayrı tutuyorum). Yani video oynatma işlemi sunucu cihaz değil, istemci cihaz üzerinde yapılmaktadır. Bu nedenle de istemci cihazınızın desteklediği formatlar önemlidir. Tabi tüm bu işlemlerin kurulan yerel ağ üzerinden geçekleştirildiğini ve bunun için de modem/router gibi aracı bir cihaza ihtiyacımız olduğunu unutmayalım. Bu durumda, özellikle yüksek çözünürlüklü içeriklerin aktarımda modem veya router'ınızın performansı da büyük önem arz etmektedir.

Gelelim Media Link Hd'nin ne yaptığına. Buradaki işlem görünürde DLNA teknolojisine benzemekle birlikte aslında daha farklı bir teknolojidir. Yapılan iş, telefonunuzun o anki ekranının kablosuz bağlantı ile bire bir Media Link HD'ye aktarılması ve onun üzerinden hdmi kabloyla televizyona aktarılmasıdır. Fark edeceğiniz üzere burada modem/router gibi bir ara cihaz yoktur ve telefon direk olarak Media Link HD'ye bağlanmaktadır. Bu sayede telefonda o anda hangi uygulamayı çalıştırırsanız çalıştırın, aynısı televizyon ekranına aktarılmaktadır. Bu yöntem "mirroring" (aynalama-ikizleme) olarak anılmaktadır. Bu yöntemde (DLNA'in aksine) her türlü video/ses oynatma işlemi telefon tarafından yapılmaktadır ve televizyon sadece bir ekran olarak kullanılmaktadır. Bunun avantajı ise görüntü oynatmada sadece televizyonun desteklediği formatlarla sınırlı kalınmaması, telefona indirilen video oynatıcı programlarla format sayısının oldukça artırılabilmesidir. Fakat asıl önemli olan nokta ise telefonda yapabildiğiniz her türlü şeyin ekrana aktarılabilmesidir. İsterseniz oyunlarınızı televizyon ekranında oynayabilir, flash desteği sayesinde tam bir internet deneyimini televizyonunuzda yaşayabilir, iş sunumlarınızı cep telefonunuz üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca bu teknolojinin bir diğer özelliği ise oynatmak istenilen videonun televizyona aktarılıp, cep telefonunda istenilen diğer uygulamaların çalıştırabilmesine imkan vermesidir.

DLNA ile HTC Media Link HD arasındaki farkları toparlayacak olursak; DLNA'de cihazlar arasında sadece video/müzik/fotoğraf aktarımı yapılabilirken, Media Link HD ile cihazın ekranı bire bir televizyona aktarılabilmektedir. Unutmayın ki DLNA bir "mirroring" teknolojisi değildir ve sadece video/müzik/fotoğraf aktarımına yarar.

HTC Media Link HD Televizyona Nasıl Bağlanır Ve Nasıl Çalışır?

Media Link HD, üzerindeki HDMI çıkışı ile televizyonlara bağlanmaktadır. Güç girişi ise mikro usb girişi şeklindedir. Güncel televizyonların hepsinde usb girişi olduğu düşünüldüğünde bu seçimin oldukça yerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Gerekli kablolama yapıldıktan sonra ilk kurulum ise oldukça kolay. Media Link HD çalıştırıldıktan sonra tek yapılması gereken üç parmağın telefon ekranı üzerine konulup yukarı doğru itilmesi. Bu durumda cihazlar birbirini otomatik olarak tanıyor ve ilk kurulum 1 dakinanın altında bir sürede otomatik olarak yapılıyor. İlk kurulum bir kere yapıldıktan sonra bir daha kurulum yapılmasına gerek kalmıyor. Kullanılmak istendiğinde tek yapılması gereken yine üç parmağın ekran üzerine konulup yukarı itilmesi. Ekran görüntüsü aktarımı hemen gerçekleşiyor.
Daha açıklayıcı olması açısından HTC yetkililerinin Media Link HD ile ilgili sunumlarını aşağıya ekliyorum. Umarım başlık ilgilenenler için yararlı ve açıklayıcı olmuştur.10 yıl
PANASONIC'TEN PASİF 3D'Lİ (FPR) ET5 SERİSİ !!!
Arkadaşlar pasif 3D'li (FPR) televizyon almak isteyen ve LG-Philips dışında üçüncü bir seçenek arayanlara yardımcı olması amacıyla bu konuyu açıyorum.


Panasonic, 2012 ürün gamında pasif 3D kullanan ET5 serisine yer veriyor. 32", 37", 42", 47" ve 55" lik ekran seçenekleri ile Avrupa'da satışa sunulacak LED aydınlatmalı IPS LCD ET5 serisinin özellikleri kısaca şöyle:

TV Tuner
Integrated Tuners.............................PAL -B/G/H, -I, -D/K: SECAM -B/G, -D/K, L/L'; DVB-T, DVB-T (MPEG4-AVC [H.264]), DVB-C (MPEG4-AVC [H.264])
Teletext Reception............................1000P

Display
Panel...............................................IPS LED LCD
Viewing Angle...................................178 degree
Contrast..........................................Brilliant Contrast
Filter...............................................Clear Panel
Panel Drive.......................................300 Hz backlight scanning
24p Playback (2:2) / 24p Smooth .........Y / Y
Applicable PC signals..........................XGA, WXGA, SXGA 60Hz, 1920 x 1080 (HDMI)
Smart VIERA Engine Pro.......................-
Pure Image Creation...........................-
Vivid Colour Creation..........................Y
Facial Retouch...................................-
Web Smoother...................................-
1080p Pure Direct...............................-

Sound
Sound System..................................Full-range x 2 (L, R)
Speakers.........................................TX-L55ET5E: 2 x 10 watt 2 Speakers
.....................................................TX-L47ET5E: 2 x 10 watt 2 Speakers
.....................................................TX-L42ET5E / EW: 2 x 10 watt 2 Speakers
.....................................................TX-L37ET5E / EW: 2 x 10 watt 2 Speakers
.....................................................TX-L32ET5E / EW: 2 x 10 watt 2 Speakers
Sound Mode.....................................Music / Speech / User
Virtual Surround................................V-Audio Surround
Dolby Digital / DTS............................Dolby Digital Plus / DolbyPulse / DTS 2.0+Digital Out

Input / Output
CI (Common Interface)......................................Y
HDMI Input......................................................4 (4 side)
Support Feature...............................................Audio Return Channel (Input 2)
SD Card..........................................................Y (SDXC)
USB2.0...........................................................3
Composite Video Input shared with Component.......AV2: CVBS w/Cable adaptor (lower)
Audio Input (HDMI, PC, Composite, Component)......RCA phono type w/Cable adaptor x 1 (lower)
Bluetooth.........................................................-
PC Input..........................................................Mini D-sub 15-pin x 1 (lower)
Component Video Input shared with Composite.......RCA phono type w/Cable adaptor x 1 (lower)
LAN Port.........................................................1 (lower)
Digital Audio Output (Optical)..............................1 (lower)
21-Pin Input / Output........................................AV1: AV In/Out, RGB In, Q-Link w/Cable adaptor (lower)
Headphone Jack...............................................1 (side)


Ürün hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler şu adresi ziyaret edebilirler:

http://panasonic.net/avc/viera/eu/et5_lcd.html

Panasonic'in 2012 yılı diğer ürünleri için ise:

http://panasonic.net/avc/viera/eu/index.html

************************************************************************************

Flatpanelshd'de Sinema modu için verilen ayarlar:


Viewing mode: Cinema
Contrast: 30
Brightness: 0
Colour: 30
Sharpness: 2
Color balance: Warm
Eco: On/Off (Otomatik parlaklık. İsteğe göre açık veya kapalı kullanılabilir)
Vivid color: Off
P-NR: Off
Intelligent Frame Creation: Off
Gamma: 2.2
16:9 Overscan: Off
R-Gain: -1
G-Gain: -8
B-Gain: 6
R-Cutoff: 0
G-Cutoff: -2
B-Cutoff: +1

Bu ayarları girebilmek için Gelişmiş Ayarlarınızı açmanız gerekmektedir.

Menü>Kurulum>Gelişmiş yolunu takip ederek gelişmiş ayarları açabilir, sonrasında ise Görüntü>İleri ayarlar>Beyaz dengesi sırasını takip ederek ayarları düzenleyebilirsiniz.

Televizyonun desteklediği ses ve görüntü formatları listesi (dangeraus'a teşekkürler):

10 yıl
Gears Of War 3 Etkinliğine Katılıyorum (Fotolar ve Videolar Eklendi)
Arkadaşlar 8 Eylül Perşembe günü düzenlenecek olan Gears Of War 3 etkinliğine katılmaya hak kazandım. Etkinliğe Rod Fergusson da gelecekmiş. Kendisiyle sohbet imkanı olur mu bilmiyorum ama olduğu takdirde sormak istediğiniz sorular varsa kendisine iletmeye çalışırım.

Fotoları ekleyelim;


Videolar (devamı sonra gelecek);

Rod Fergusson'ın olduğu video;10 yıl
XBOX 360S COD:MW3 LIMITED EDITION !!!


Microsoft'tan bir Limited Edition Xbox 360S daha! Bu sefer seçilen oyun ise Call Of Duty: Modern Warfare 3.

Konsol yine diğer S Limited Edition'larda olduğu gibi 320 GB HDD, özel açma-disk çıkarma sesleri ile birlikte geliyor.

Bu Limited Edition ABD, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da 8 Kasım 2011 tarihinde 399$'lık fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

İlgililerine duyurulur! :)

Konsolun fotoğraf galerisi

Kaynak
10 yıl
XBOX 360 STAR WARS LIMITED EDITION KINECT BUNDLEMS bugünkü Comic-Con Fuarında yeni Star Wars temalı Xbox 360'ı tanıttı. Tatil döneminde çıkması planlanan konsolun fiyatı ise $449.99 olarak belirlenmiş. Sınırlı sayıda üretilecek olan bu paketin özellikleri şöyle;

Kinect Star Wars Oyunu
R2-D2 temalı Xbox 360 Konsolu (özel açılış ve disk çıkarma sesleri)
Beyaz Kinect Sensörü
C-3PO temalı Xbox 360 Kablosuz Gamepad
320 GB HDD
Kablolu kulaklık seti
Kinect Adventures Oyunu
Özel indirilebilir içerik


Kaynak
11 yıl
Android telefon seçim rehberi?
Merhaba arkadaşlar,

Malumunuz Samsung ve HTC başta olmak üzere telefon üreticileri Android işletim sistemli telefon üretiminde atağa kalktılar. Hal böyle olunca çıkan modelleri takip etmek de bir o kadar zor hale geliyor.Bu bağlamda sormak istediğim; piyasaya çıkmış ve yakın gelecekte çıkacak tüm Android telefon modellerini içeren, listeden seçeceğimiz donanım ve yazılım özelliklerine göre (işlemci, ram, ekran boyutu, kamera, Flash desteği vs) uygun telefonları saptayan bir web sitesi biliyor musunuz?

Bildiğiniz siteleri paylaşırsanız, Android işletim sistemli telefon seçme aşamasında olanlar için hem aradıkları özelliklere sahip telefonları tespit etme hem de farklı modelleri karşılaştırma açısından çok yararlı olacağı inancındayım.

Şimdiden teşekkürler.
11 yıl
oyun.donanimhaber.com sayfasındaki linkler çalışmıyor!
Forumun oyun.donanimhaber.com sayfasındaki tüm linkler oyun.donanimhaber.com/forumid_...../tt.htm adresine yönlendiriliyor ve hiçbiri çalışmıyor. "oyun" kelimesi "forum" olarak değiştirildiğinde tüm linkler sorunsuz olarak ilgili sayfaya gidiyor.

Forumun ilgili teknik personeline duyurulur.
11 yıl
ONLIVE deneyimim
Sistemi bilmeyenler için kısaca özet geçeyim; oyunların bilgisayarınıza kurulmadan Onlive server'ları üzerinden oynanabildiği bir sistem. Programı bilgisayarınıza kurabildiğiniz gibi, hdtv'nizde oynamak isterseniz MicroConsole denen gamepad'li sistemi 99$'a satın alabiliyorsunuz.Daha detaylı bilgi içinwww.onlive.com adresine göz atabilirsiniz.

Bugün programı kurup deneme imkanım oldu.Açıkçası hayran kaldım diyebilirim. Bu kadar sorunsuz ve akıcı olacağını tahmin etmiyordum. Playpack denen aylık oyun paketi şuan beta aşamasında olduğu için belirli bir süre ücretsiz, dolayısıyla o oyunları full olarak deneme imkanım oldu :) Playpack oyun listesine şuradan ulaşabilirsinizwww.onlive.com/playpack

Sistemin oyunları server üzerinden oynamasının en büyük avantajı sistem konfigürasyonunuzdan bağımsız olması. Yani ne kadar iyi veya kötü bir bilgisayara sahip olduğunuzun önemi yok.Zira ben bu oyunları kurup oynamaya kalksam belki 5 fps ile oynatacak bir Netbook'ta sorunsuz olarak oynadım :)

Yurtdışında olduğum için sistem Türkiye'de kullanılabiliyor mu, Avrupa serverları var mı bilmiyorum. Deneyebilecek arkadaşlar varsa bizleri de aydınlatabilirler.

Kısa bir inceleme yaptım,buyrun videosu;

11 yıl
Üst Konular Daha Belirgin Hale Gelsin
Dün Sinema bölümündeki bir tartışmada smd isimli DH yöneticisi arkadaşın yönlendirmesi üzerine bu başlığı açıyorum.

Üst konuların fontunun değiştirilip büyütülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir çok bölümde başlık açanlar sabit konulara bakmadan aynı başlıkları tekrar tekrar açıyorlar.Halbuki sorularının cevaplarının birçoğu sabit konularda mevcut! Bu noktada DH'in de suçu olduğunu düşünüyorum zira sayfanın en üstünde yer alan reklamlar KOCA KOCA fontlarla yazılıyken, üst konuların fontu bit kadar! Hatta kullanıcıların açtığı başlıkların fontu bile sabit konuların fontundan büyük!!!

Haa şimdi ben bu mesajı yazdım diye bir şey değişecek mi? Hayır! Bir DH yöneticisi gelecek "önerileriniz dikkate alınacaktır, gerekli düzenlemeler yapılacaktır" vs diyecek ve neticede hiçbir şey değişmeyecek. Bu mesaj da "mazide kalan mesajlar çöplüğü"ndeki yerini alacak.

Öyleyse bu mesajı niye mi yazıyorum? Biraz DH yönetimini ilgili konuda yermek, biraz da bahsettiğim diğer başlıkta bana nazikçe buraya yazmamı öneren smd isimli DH yöneticisi arkadaşa aslında hiçbir şeyin değişmeyeceğini göstermek. Bir de şu faktör var tabi: umut fakirin ekmeği...
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.