Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Er
14 Haziran 2019
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
12 üye
7 Gün Cezalı
4 gün 2 s. 8 dk.
Gönderiler Hakkında
5 gün
Felsefe Düşünenlere

Büyük ihtimalle görmüşsünüzdür fakat görmeyenler de yararlansın diye Bilkent Felsefe bölümünden bir video atayım dedim. Tercih döneminde olmamama rağmen eğlenerek izledim, iyi seyirler.


Bilkent Philosophyyoutube
Bölümümüz öğretim üyelerinden Tufan Kıymaz, lise öğrencilerinin Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü hakkındaki sorularını yanıtlıyor. Ekin Ece ve Serbay'ın dahil olduğu, Bilkent Felsefe Bölümü'nün desteğiyle lise öğrencileri için lise öğrencileri tarafından organize edilen Lykeion felsefe ve eleştirel düşünce platformu: https://www.instagram.com/lykeion.felsefe Bilkent Felsefe Bölümüne dair sıkça sorulan sorular: http://www.phil.bilkent.edu.tr/index.php/universite-adaylarina/sikca-sorulan-sorular
https://www.youtube.com/watch?v=mUoYDsynqJA&feature=youtu.be
2 hafta
Tüm ÜNİVERSİTE TANITIM Konuları (Tercih Döneminde Olsam Ben Okusam)

Yine bir amme hizmeti ile karşınızdayım forum ahalisi. Son günlerde bölüm - hazırlık inceleme konuları çoğaldı, ben de bir arşiv konusu açayım dedim. Güncellenecektir.


Özyeğin Üniversitesi


Hazırlık (Dyrax)


EE ve CS Dersleri (mizyaz)


EE (mizyaz)Bilkent Üniversitesi


Hazırlık (Vezhack2)


Hukuk Dersleri (phosphophyllite)


IE Soru Cevap (Wubba Dubba Lub Lub)


EE (The Killing Road)Boğaziçi Üniversitesi


Hazırlık (Fuxury_27)Sabancı Üniversitesi


Soru Cevap (Gravitist)ODTÜ


IR-POL-ECON (metufkcr)


CS (thebutcher5)İTÜ


Rehber (hvl00)YTÜ


Tanıtım (Lapsekili_Big_Smoke)


Tanıtım ve CS (Manyakus7)Hacettepe Üniversitesi


EE (frkts)


EE (Thanatos18)Kadir Has Üniversitesi


Biyoinformatik ve Genetik (Horny Saint)Ankara Üniversitesi


Hukuk (Yeniçeri06)


Tıp (söylememe gerek var mı?)


Tıp 2 ()


Tıp 3 ()Ege Üniversitesi


EE (psychedellc)Mef Üniversitesi


Tanıtım (GenelKültürAbidesi)SBÜ


Gülhane Tıp (natrak)Düzce Üniversitesi


Tıp (emrhndnz)

3 hafta
Bilkent Hukuk - İlk Yıl Aldığım Dersler
Güz

CS 121- Introduction to Computer Tools

Temel Excel ve Word bilgisi öğreten bir ders. Ders kitabı lablar için zorunlu. Lablar ve ödevlerde önünüze bir excel veya word dosyası geliyor, buraya sayfa sonu ekle, buraya şu özelliklere sahip resim ve grafik ekle gibi objektifleri gerçekleştiriyorsunuz. Kasmadan A alabileceğiniz bir ders.

ECON 103- Principles of Economics

Hukukçular için tek dönemlik ekonomi dersi, temel mikro ve makroekonomik konseptler gösteriliyor. Birçok üniversite iktisadı bir yıla yayarken Bilkent niye tek bir dönemle sınırlamış bu dersi pek anlamadım (Bilkent'in öğrencilerini ekonomi hukukuna yönlendirdiği de düşünülünce biraz daha ilginç oluyor bu tercih.). Sınavları, en azından bizim hocamızın, oldukça kolaydı. Temel kavramlar bilindiği sürece iyi notla geçilebilecek sınavlardı.

ENG 101- English and Composition I

Makale yazma, sunum yapma dersi. Bu ders tamamıyla ödevlerle ilerliyor. Sunum, makale hazırlıyorsunuz, revize ediyorsunuz, final yerine 3 saatte revizesiz makale yazıyorsunuz. Demek istediğim notlarınız iki-üç sınavdan gelmiyor, birçok ödeve yayılmış oluyor. O yüzden çok yüksek ve çok düşük not alabilmek zor. Bu dersin kazanımlarını takdir edebiliyorum fakat bu tip dersler bana biraz dağınık geliyor. Ders-aktivite dengesini pek sağlayabildiğini düşünmüyorum bu tür derslerin, o yüzden öğrendiğim her şeyi kendi başıma öğrenmişim gibi hissediyorum.

LAW 102- Roman Law

Bilkent'in garip hareketlerinden bir başkası da bu. Adı Roma hukuku ama yarısı hukuka giriş, yarısı Roma hukuku olarak işleniyor. Ne olacağını bilmeyen bir ders bu, sınavları da random olunca hiç haz etmedim (Ne geleceğini kestiremiyorsunuz, cevaplarınızdan ne kadar puanı alacağınızı da bilemiyorsunuz.).

LAW 103- Constitutional Law

En eğlenceli derslerden birisi. Bu ders, gelecek dönem alacağınız Türk Anayasa hukuku için temel teşkil ediyor. Seçim sistemleri, federal-üniter-bölgeli devlet ayrımı, kuvvetler ayrılığı ve gibi konular işleniyor. Siyasetle çok yakından alakalı bir alan. Hocamız da sağ olasın güncel örnekler konusunda asla kısır değildi, eğlenceli geçti o yüzden. Ödev olarak Anayasa yazdık, o da baya hoştu :). Sınavları pratik üzerinden giden eğlenceli sınavlar.

LAW 105- Civil Law: Introductory Provisions and Natural Persons

Medeni hukuk dersi. Kanımca ilk dönemde en fazla ilgilenmeniz gereken ders. Hak kavramı ve sınıflandırılması, kişilik hakkı, dürüstlük ve iyiniyet gibi kavramlarla geçiyor döneminiz. Sınavları pratik tamamıyla. eğer Gürzumar'dan alacaksanız ilk günden çalışmaya başlayın, Erten'in dersleri görece kolay.

TURK 101 - Turkish I

Bir kitap yahut medya ürünü seçiyorsunuz, bu konu hakkında bir blog yazısı yazıyorsunuz. Pek açıklama gerektirmeyen bir ders, pek gerekli olduğunu da sanmıyorum açıkçası, ÖZÜ'deki gibi safsata vslerin öğrenildiği bir ders çok daha hoş olurdu.

Bahar

ENG 102- English and Composition II

Bu ders duygu spektrumunun iki ucunu da bana yaşattı. Dersi alırken sinir ve stresten delirirken sonrasında bu dersin bana çok şey kattığını anladım. Şimdik, bu dersin konusunu hoca belirliyor. Bizim konumuz ilgi çekiciydi çekici olmasına da çok da zor bir konuydu aynı zamanda: Bilinç. Sırf konuyu kavradım diyebilmek için saatlerinizi geçirmeniz gerekiyor makaleler başında. Çok zorlandım, essay haftasını hâlâ hatırlıyorum. Ya essay yazıyor ya makale okuyor ya da Chalmers'ın dualist argümanlarına küfrediyordum yatakta. Konusu daha elle tutulur bir şey olsaydı daha az stres olurdum kesinlikle. Fakat zulüm bittiği zaman fark ettim ki bu ders sayesinde bilinç felsefesi ilgi alanım olmuş :). Bunun dışında ENG 101'de yazdıklarım geçerli.

LAW 104- Turkish Constitutional Law

Geçen dönemki anayasa hukukunun devamı. İlk dönem teori ağırlıklıyken bu dönem Türk anayasa tarihini, 1982 Anayasasının temel hak ve özgürlükler rejimini, başlangıç ilkelerini ve bu ilkelerin anayasanın genelinde nasıl vücut bulduğunu konu alıyor. Hocamız her ders birkaç tane anayasa mahkemesi kararı verirdi, onlarca soyut norm denetimi ve bireysel başvuru kararı okudum böylece. En verimli ve yoğun derslerden birisiydi. Gelecek dönemlerde aynı hocadan bireysel başvuru dersini de almayı planlıyorum, bakalım.

MATH 264- Statistics for Social Sciences

Evet, Bilkent hukukta bir dönemlik istatistik dersi var. Neden, pek emin değilim. Kombinasyon, permütasyon, Bayes teoremi, standart normal dağılım, p ve t değeri, bunlar üzerinden güven aralığı inşa etme gibi temel istatistik konseptlerini inceliyoruz bu derste. İlk yarısı başta olmak üzere oldukça kolay bir ders, matematiğe biraz ilginiz varsa zorlanacağınızı sanmıyorum. Sınavları standarttı, kitaptaki örneklerin ve hocanın bize attığı örnek soruların biraz değiştirilmiş halleriydi.

LAW 106 - Legal Persons and Family Law

İlk dönemki medeni hukukun devamı, tüzel kişiler ve aile hukuku edisyon. Tüzel kişiler dernek ve vakıflar bildiğiniz. Bunlar nasıl kurulur, tüzük nedir, seçimleri hangi esaslara göre yapılır, dernek ve vakıf arasındaki farklılıklar nedir, bu tür sorulara cevap arıyorsunuz. Aile hukuku ise hukuk bilmeyen halkımızın kanayan yarısı "aile hukukunda kanunda yazıyormuş kadın alırmış nafakayı" bu lafı kaç kere duydum, emin değilim. Özellikle eski aile hukukuyla karşılaştırmalı giderseniz çok eğlenceli bir ders, anayasa hukukunda eşitlik ilkesi işlenirken verebileceğiniz birçok örnek buluyorsunuz böylece.

TUR 102 - Turkish II

İlk dönemin aynısı.

Yaz

PHIL 243-Social and Political Philosophy I

Bilkent'in hukuk felsefesi yerine koyduğu ders. Aslında bu, tek bir ders kılığına girmiş iki dersten -felsefe ve İngilizceden- oluşuyor. Felsefe kısmı görece sistemli gidiyor. İngilizce ise tamamıyla open discussion, free for all tarzı ilerliyor. Şu ana kadar incelediğimiz kitaplar Apology, Euthyphro, Protagoras, Republic ve Nichomachean Ethics. Tanrı, ahlak, insan doğası, erdem ve doğrunun değeri, objektif ve subjektif kavramları üzerinden şekilleniyor ders. Bundan önce aldığım İngilizce dersleri çok dağınık geliyordu bana, bu ders bu sorunu çözmüş felsefe kısmıyla. Yine midterm-final sistemi yok, puanları ödevlerden topluyorsunuz . Özellikle siyasi felsefe kısmı çok eğlenceli, umarım PHIL 244 de böyledir.

IR 338- Politics of International Economy

Uluslararası politik ekonomiye giriş niteliği taşıyan bir ders. Bu ders zorunlu değil, seçmeli dersler kategorisinde. İlk başta 3XX'li ders olduğundan korkmuştum fakat hiçbir sorun yaşatmadı bu. Uluslararası politik ekonominin temel kuramları, liberal ekonomik sistemin gelişimi, liberal ekonomik sistem içinde cinsiyet, uluslararası ticaret ve üretim, çevre gibi konuları işliyoruz. Çok eğlenceli bir ders, herkese tavsiye ederim. Sınavları ve ödevleri pek zor değil, derste anlatılandan pek sapan bir soru yoktu midtermde.

Edit: Yazım hataları, anlatım bozuklukları

Bilkent Hukuk'ta alabileceğiniz seçmeli dersler (Bu konu aldığım dersleri incelemek amacıyla açılmış olsa da benim gibi seçmeli derslerin çokluğu için Bilkent'i tercih edenler olacaktır illa ki. O yüzden diğer hf'lerde benim göremediğim bazı seçmeli derslerin adını anmak istedim.)

Law, Film and Literature

Specific Aspects of ECHR Protection Mechanism (Context, Implementation and Rights)

Parliamentary Law

Introduction to Economic Analysis of Law

Law and Disruptive Innovation

Settlement of Energy Investment Disputes

Legal Research, Analysis and Writing

The European Convention on Human Rights and Its Effect on Turkish Law

Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards

World Trade Organization Law

Introduction to Law and Economics of Competition and Regulatory Policies

Equality Law
geçen ay
EA'da 65 üstü AYT Görmemem

2020'de sınava girmiş bir EA'cı olarak bu yılki EA'cıları yakından takip ediyordum. İlk 1000'lik, hatta ilk 500'lük netleri yapan birçok arkadaş vardı, ama şu an yazılan netlere baktığımda 2020'ye göre büyük bir çöküş gördüm. Hatta 65 üstü bir AYT gördüğümü hatırlamıyorum bile. Acaba 2020'nin 75+sı -ki bu net güzel bir TYT ile ilk 100'e, ortalama bir TYT ile en azından ilk 500'e sokturuyordu milleti- bu yılın 67+sı mı olacak? Denemedeki netler ile sınavdaki netler arasındaki uyumsuzluğu tek bir EA'cı da görsem bu gözlemi yapmazdım ama sınavdan önce böyle netler yapan kişiler bu kadar düştüyse, kim sınav anında o netleri yaptı ki?


Amacım gerçekçi bir sıralama tahmini yapmak yahut umut vermek değil, fakat bu durumu istisnasız her EA'cı da görünce acaba bir sürprizle mi karşılaşacağız diye düşünüyor insan.

8 ay
Olsa güzel olurdu dediğiniz üni-bölüm kombinasyonları

Evet soru açık. Normalde o üniversitede olmayan, olsaydı güzel olurdu dediğiniz bölümleri yazabilirsiniz bu konuya.Boğaziçi - Felsefe, Siyaset ve İktisat (Bu bölüm Türkiye'de bulunmuyor fakat bu programı Birleşik Krallık ve Amerika'da bazı üniversitelerde gördüm. Disiplinlerarası bir yapısı var, sonraki yıllarda isterseniz bu üç alandan ikisinde uzmanlaşabiliyorsunuz. Boğaziçi'nde bu üç bölüm de ayrı olarak var, o yüzden bu program için bir kadro oluşturmaları o kadar zor olmaz diye düşünüyorum. Böyle bir bölüm Boğaziçi'ne çok yakışabilir bence. Oxford'un PPE programının linkini bırakayım: Oxford PPE


Galatasaray ve Türk Alman - Çift Diploma Programları (Türk Alman'ın işletme bölümünde çift diploma şansı var fakat diğer programlarda böyle bir şeye rastlamadım ben. Diğer bölümlerde de yurt dışından bir partner üniversiteyle çift diploma olanağı olsa çok tutar diye düşünüyorum. TAÜ işletme bu yıl çok ilerledi mesela.)

8 ay
Deneme İndeksim

İyi akşamlar arkadaşlar. Geçen gün @likelihoodofsth hocamızın deneme yıllığı konusunu gördüm. Ben de sınav sürecinde böyle bir deneme dizini tutmuştum telefondaki bir uygulamada. Bu uygulamadaki verileri excel'e geçirdim. Bu dizinde yazan denemeler dışında Testokul'un birçok denemesine ve Töder'e de girdim fakat oralarda yaptığım netleri uygulamaya geçirmemiştim, o yüzden onları dizine koyamadım. İndeks, 12. sınıfın ekim ayı gibi başlıyor, YKS ile sona eriyor. Bir yılda ne kadar gelişebilirim, dalgalanmalarım yahut netlerim normal mi sorusuna cevap verebilir belki de bu dizin.


Hocama fikir için teşekkür ederim.


https://dosya.org/vqrNr


Birinci not: Karma AYT'de matematik için Apotemi'yi, Edb-sos1 için 345 veya Endemik'i kullanıyordum.

İkinci not: Dizinin başında yer alan AYT'lerin çoğunluğu konu bazlı, tam ayt değiller yani.

Üçüncü not: 2018 TYT'yi ikinci çözüşümdü. O yüzden o neti çok kaale almayın.

Dördüncü not: Paraftaki sıralamanın Özdebir'de olması lazımdı. Yanlış yazmışım.

12 ay
Bu Yılın TÜM Tavsiye Konuları (MEZUNA KALSAM BEN OKUSAM) (TÜRKİYE 18.Sİ TARAFINDAN ÖVÜLDÜ)
12 ay
Günde Ortalama Kaç Saat Çalışıyorsunuz / Çalışıyordunuz?
Soru başlıkta.

11. sınıfın ekiminden 12. sınıfın temmuzuna kadar günde ortalama dört saat çalışmışımdır. 12. sınıfın ortaları* en verimli ve en çok çalıştığım zamanlardı. 12. sınıfın haziranı ise tam tersiydi bunun :d


*Kütüphane sağ olsun.
12 ay
Galatasaray'da Okuyan Var Mı?
Burada okuyanlara veya okuyan tanıdığı olanlara birkaç sorum olacaktı:

-Kulüpler aktif mi?
-Üniversite olanakları ve kampüs sizi tatmin ediyor mu?
-TÜMA'da ilk 10'da değil, sizce neden? Öğrencilerin beklentileri yüzünden mi yoksa üniversitenin sunamadığı birtakım şeyler mi var?
-Kütüphanesi size yeterli geliyor mu, Aradığınız kitapları bulabiliyor musunuz, yer bulma sıkıntısı çekiyor musunuz? Daha çok İngilizce kaynak mı var Fransızca mı?
-Fransızca ve İngilizce dışındaki dil eğitimi nasıl?
-(Buradan sonrası hukuk için) Akademik açıdan sizce ne kadar kaliteli, zayıf olduğu bir alan var mı? Öğretim üyeleri nasıl?
-Bilkent'e çok daha yakın olmakla beraber Galatasaray'ı da düşünüyorum birkaç gündür. Kendimi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilerde de geliştirmek istiyorum, sizce hangi üniversite bunun için daha uygundur?
geçen yıl
TM'ciler soru sorabilirler | Phos | Y-EA 7
güncelleme notu: bir paragraf ekledim, birkaç yeri daha detaylandırdım.Birkaç uyarı:

1- Her insan farklıdır, bazı tavsiyeler size uyarken bazıları uymaz. Bunun farkında olarak yazacaklarımı okumak daha yararlı olur.

2-Bir tavsiyenin iyi olup olmadığı o tavsiyeyi verenin derecesiyle alakalı değildir. Benim diyeceklerim arasında yanlış şeyler kesinlikle vardır. Bunları ayıklarsanız bu konudan çok daha fazla verim alabilirsiniz. Sınav sonucu sadece stratejilerin ve taktiklerin verimine göre belirlenmiyor.

3- Size düşündüklerimi en samimi şekilde aktarmaya çalışacağım ama yanlış hatırladığım, ifade etmekte zorlandığım şeyler olacaktır, affediniz.

4- Kaynaklar çok önemli değildir, çokça telaffuz edilen kaynaklar çoğunlukla pişman etmez. Önemli olan o kaynaktaki tüm bilgileri sömürebilmek.

5- Bu konunun kısası: Eksiklerinizi öğrenin, onların üzerine gidin, esnek olun, soruları ve konuları anlamak için emek verin, bolca pratik yapın. 11. sınıftan beri 4 saat çalışmak > 12. sınıftan beri 8 saat çalışmak.

6-Bu iki konu baya yardımcı olabilir bence:

Sınav Sürecindeki En Büyük Yanlışınız

Sınav Sürecindeki En Büyük Doğrunuz


11. SINIFTAN SINAVA

HİKAYEM

-11. Sınıfın başında hevesli fakat disiplinsiz ve çalışmayı bilmeyen bir gençtim. Düzenli ve planlı çalışmayı asla tam öğrenememiştim. 9. Sınıfta sınavdan önceki gün, 10. Sınıfta bir hafta önceden çalışırdım. OBP o iki yıl için sırasıyla 90 ve 93’tü. Sağlam bir sözel temelim, başlangıç seviyesinde bir matematiğim vardı, fende ise biyolojideki birkaç konu dışında hiçbir şey bilmiyordum. (Bu OBP hakkında bir şey daha söylemek istiyorum: Ben o iki yılda o OBP’leri hak etmiyordum. Mesela sınav ortalamam 65 iken performansıma 80 girmişti matematik hocam. Sözlüler olmasa 85 ve 90 olurdu o iki yıldaki ortalamam büyük ihtimalle.)

-11. sınıfa geçmeden önceki yaz çok büyük planlar yapmıştım. Günde altı saat çalışacak, hafta sonları iki haneli sayıları zorlayacak ve tam bir YKS makinesi olacaktım. Tabii birkaç güne bu plan çöktü. Kendinizi bilmede yapılan o sıkı planların hiçbirisi gerçekleşmiyor. Esnek, kapasiteniz ve durumunuz göz önünde bulundurularak hazırlanmış bir plan çok daha verimlidir.

-11. sınıfın ikinci ayına geldik. İlk hafta kütüphaneye gidip Türkçe çalışmış, ikinci hafta onu bile aksatmıştım. Bir ay pek verimsiz geçmişti anlayacağınız. Sonra bir tane denemeye girdik çıktık ve... 66 net. Matematik 13 net mi ne. Fen desen 3 net. Sözel tek başına sırtlamış denemeyi. Bu beni ateşleyen olay oldu. Bir yıl bu denemeyi düşünerek çalıştım.

-O denemeden sonra tüm dikkatimi TYT matematiğe verdim. 11. sınıf matematiği, TYT matematik derken bir yılı tamamıyla tek bir derse adamıştım. Hâlâ düzenli değildim, çalışma sürem günden güne değişiyordu fakat çalışmadığım gün sayılıydı. Konu anlatımını hızlıca izliyor/okuyor, soru çözümlerine önem veriyordum. Boş bıraktığım sorulara ayrı bir ilgi gösteriyordum. Bunlar için bir soru klasörü oluşturmuştum.

-Soru Klasörü derken neden bahsediyorum? Soru klasörü şu: Sorular onlarla kaç kere uğraştığıma göre farklı yerlerde dosyalanıyordu. Çözülen sorular da atılmıyor, sadece farklı bir dosyaya alınıyordu. Bunun soru defterinden güzel olan yanı hangi soruları kaç kez denediğinizi direkt görebilmeniz, böylece hangi konudan eksiğiniz olduğunu da kolaylıkla belirleyebilmeniz. Bu sistem yerine online dosyalama da işe yarar, hatta daha kolay bile olabilir. Önemli olan güvenmediğiniz konuları bilmek, yapamadığınız soruları bir yerde toplayıp ona odaklanmak.

-Mayıs ayına kadar böyle gitti. Matematiğimi geliştirmek temel amacım olmuş, diğer derslere sınav haftası çalışıyordum. İlk branş denemelerimi de bu zamanlar çözdüm: MSÜ 2018'in matematiği, Acil 2018'in birkaç denemesi. Tabii Acil'de çözdüğüm dört denemenin üçünü de yarıda bıraktım yapamadığımdan :d. Sınav sürecinin sonlarında dahi bu denemede 60 dakikada ancak 32'yi gördüm.

-Yaz geldi, ilk büyük hatamı da yapmış oldum. Dershanenin yaz kursuna eksiksiz katılım gösterdim. Ya Phos, sen dokuz ay sırf matematiğe çalışmışsın zaten, ne diye matematik için kursa gidersin? Niçin geometride başlangıç seviye kitap çözersin? Hadi bu ikisinde bir hata yaptın araştırma eksikliği ve kendini bilememekten, niye fizik derslerini dinlemedin? Son sorunun cevabı cidden aptalca: matematik ve geometriye soğuduğumdan fiziği de takmamıştım :d

-Dershaneden arta kalan zamanı matematik soru çözümüne ayırıyordum. Karekök Rutin Olmayan Problemler, Apotemi Problemler gibi kitapları hep bu zamanlar çözdüm (Bu iki kitaba da nisan gibi başlamıştım ama çok fazla yol kat edememiştim ikisinde de.). Yaza kadarki süreçte matematikte belli bir seviyeye gelmiştim, artık cila atma vaktiydi. Tabii bu iki kitabı çözerken zorlanmadığımı sanmayın, çoğu soruda takılıyor, soruları çok kez denediğimde çözebiliyordum ancak. Soru klasörü temelli güzel bir tekrar sistemi ve seviyemin üstündeki sorularla uğraşmam beni o yaz baya geliştirmişti. Bilgi Sarmal matematik denemesine de başlamıştım bu arada. 28-32 arasında gidip geliyordu netlerim. (Standart sapmam biraz fazlaydı. 23 yaptığım denemeler de oluyordu, 36 yaptığım da.)

-12. sınıf başladı. Dershane konusunda bilinçlenmiş, artık sadece belirli derslere girmeye başlamıştım. Hızlıca 11. sınıf tekrarına daldım. 11. sınıfı zamanında iyi hallettiyseniz tekrardan korkmanıza ve ona uzun zamanlar vermenize hiç gerek yok. İki haftada 11. sınıf konularını -trigonometri hariç- Acil'den temizledim. Konuları geldiği gibi öğrenmeye çalışıyor; Acil, 345, Karekök ve hocamın karma testleri gibi çeşitli kaynaklardan temizliyordum. Her kaynağı tam çözüyor değildim. Bazı konular için bir kaynak yeterli olurken diğerleri için PDF ile elimde olmayan soru bankalarının o konudaki sorularını görmek gerekli olabiliyordu. Bu konuda kendinizi sıkmak, kesinlikle üç kaynak bitirmeliyim, buradaki soruların hepsini çözmeliyim demek bence gereksiz.

-Matematik soru bankası çözme stilimi bu paragrafta anlatayım: Konunun belli bir kısmını okulda işledikten sonra soru bankasına geçerdim. İlk olarak kolay bulduğum bir kaynağı çözer, birkaç gün sonra da (gerekiyorsa) ikinci kaynağı çözmeye başlardım. Eğer gerek duyuyorsam yine birkaç gün ara vererek üçüncü soru bankama da bakardım. İki kaynak çözümü arasındaki günlerde önceki konuların ve o konunun boşlarına bakıyor, deneme veya çıkmış soruları çözüyor yahut farklı derslere çalışıyordum. o boşlara bakış da benim tekrarım oluyordu. (Ben çok boş bırakan bir insanım aslında, çünkü ilk çözümümde soruyla sadece iki kez uğraşıyordum, kaynağı hızlıca gözden geçirmek gaye oluyordu. O yüzden boşlar bile tekrar için yeterli sayıda soru veriyordu bana.) Önceki paragrafta dediğim gibi bir kaynaktaki her soruyu çözmeye çalışmıyordum. Kolay testleri atlıyordum mesela.

-12. sınıfta ders çalışma alanlarımı çeşitlendirmiştim. Eskiden ilçe kütüphanesi - ev ikilisiyle yetinirken artık okulumun kütüphanesi, çevrede bulunun iki kütüphane, dershane ve sınıf da benim çalışma mekanlarım olmuştu. Birisinden sıkıldığında diğerine geçiyordum. İlk ders boşsa okulun yanındaki kütüphaneye gidip deneme çözüyor, ondan sonra okula giriş yapıyordum. Çözüm sıramda da önemli bir değişiklik yapmıştım. Denemelerde TSFM diye giderken matematikteki potansiyelimi tam gösteremediğimi gördüm ve MFST'ye geçtim. Bu sırayı Azimli Yazar'dan öğrenmiştim. Kendisinin blogu bana çok yardımcı olmuştu sınav sürecinde. Bakmanızı tavsiye ederim.

-Hem dershanede hem de okulda TYT denemeleri olmaya başlamıştık. TYT netlerim o zamanlar (Ekim-Aralık) 85-90 arasındaydı. Deneme analizlerini o zamanlar pek önemsemezdim, bu yüzden birçok deneme mundar oldu. Siz siz olun, böyle bir hata yapmayın.

-Sınava yedi ay kaldı, edebiyata başladım. Benim ezber konusunda bağnaz görüşlerim var biraz :d. Öyle kodlamadır falan hiç gelemem, direkt ezberlerim. Önüme gelen her şeyi ezberliyordum, en gereksiz yazarın en bilinmeyen kitabına kadar hem de. Bu alışkanlığı kırmam uzun zamanımı aldı :d. Kendime gereksiz yük bindiriyordum. Tabii yaptığım her şey yanlış değildi. Tekrara önem veriyordum, farklı tekrar çeşitleri kullanıyordum ve akımların ve yazarların özelliklerini şiir ve metin okumalarıyla öğreniyordum. Bu çok daha organik ve verimli bir yol diye düşünüyorum.

-Aralık - ocak gibi fene başlama kararı aldım. Matematik ve Türkçeyle ancak bir yere kadar netlerimi çıkartabiliyordum. Kimyanın kolay olduğunu duymuştum. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle öğretici bir deneme aldım (Karekök) ve yapamadığım her soruyu not aldım. İlk önceleri 1-2 net yaparken denemenin sonlarına doğru 5-6'ya kadar çıkmıştım. Herkese de bu denemeyi öneririm; çözümleri arkasında, genel olarak da açıklayıcılar. Eğer sadece not alınarak giderilemeyecek bir bilgi eksikliğim varsa Palme'nin konu anlatımlı kitabını kullanıyordum. Bunun üzerine de Aydın'ın kimya denemesini çözerek bilmediğim yerleri not aldım, cillop gibi oldu :D. Kimyada belli bir seviyeye gelince genel fen denemelerine başladım. Yeni çalıştığım kimya ve temelim olan biyoloji ile 10 net yapabiliyordum artık. Yanlış yaptığım soruların çözümlerine bakmaya özen gösteriyordum, pek bir şey bilmediğim fizikte bile. Sorulardan öğrenmeye çalışıyordum bir nevi. Çözülememiş sorulardan oluşan notlar cidden yararlı oluyordu.

-TYT denemeleri (Limit Avantaj), TYT matematikte soru bankalarındaki ve fasiküllerdeki boşları temizleme, edebiyat tekrarları ve AYT matematik çalışmaları derken dört beş ay kadar kaldı sınava. TYT'de 95'e kadar tırmanmıştım, vefalı kimya sağ olsun çok fazla yamuk yapmıyordu. Apotemi'nin LTİ fasiküllerine başlamıştım, Apotemi problemlerdeki inatçılığımla çözüyordum hâlâ, her soruyu dört beş kere deneyerek. Bunun dışında LTİ'de Acil'i kullanıyordum. Tabii LTİ kalkınca tüm bu çalışmalar gereksiz oldu birden ama yapacak bir şey yok :d.

-AYT matematik denemelerine başladım. Konularım daha tam bitmemişti ama buna rağmen sık sık deneme çözüyordum, en azından bildiğim konularda pratiklik kazanayım ve birçok farklı deneme göreyim diye. Denemeler için konuların tamamını bitirmenize gerek yok, özellikle TYT denemeleri için. Aydın ve Karaağaç'ı bu dönemde çözdüm. İkisi de zor denemeler (Aydın'da 30'u iki kere geçtim zaten :D.) ama zor olanın getirilerinin de fazla olacağını düşünmüştüm. Belki sonlara doğru çözsem daha yararlı olurdu ama bu halde de yararı dokundu bana. Soruları kaç kez deniyorsam silgi tozu oluyordu birkaç saatte masamın üzeri :d.

-Pandemi durumundan dolayı evden çıkmamaya başladık, ben günlerimi hâlâ iki üstte belirttiklerimle geçiriyordum. Edebiyat + TYT deneme + AYT Matematik + kimya ve az biraz biyoloji. Ben ev kuşu olduğumdan dolayı evde kalmak beni pek olumsuz etkilememişti. Tek sıkıntı ders çalışma alanındaki monotonluktan dolayı biraz azalan motivasyondu.

-AYT genel denemelerini sıklaştırmıştım. netlerim genel olarak 65-70 arasında gidip geliyordu. Soru klasörünü artık kullanmıyordum fakat boş sorulara hâlâ önem veriyordum. Önceden çözdüğüm Apotemi Trigonometri ve fonksiyondaki maraton testlerini, Acil ve 345'in SB'lerinde bıraktığım boş sorulara tekrardan bakıyordum. Bu bakma işi soru klasörü kadar sistemli ve düzenli olmadığından yeteri kadar faydalı değildi ama.

- AYT Tarih için çalışmalara başladım. Edebiyatla neredeyse aynı çalışma sistemini kullanıyordum. Notlara, tekrara ve konu anlatımına önem veren, soru ihtiyacını soru bankalarından değil denemeler ve çıkmış sorulardan karşılayan bir stildi benimkisi. Soru bankaları tekrar açısından oldukça zayıftı bana göre. Deneme analizlerine önem vermeye çalışıyordum, soruyu doğru da yapsam istenilen bilgiyi tam bilmiyorsam konu anlatımına geri dönüyordum. Bu beni çok geliştirmişti tarihte. Bu zamanlar TYT'deki netlerim 95-105 arasındaydı.

-LTİ'nin kalkmasıyla denemelerin 1/3'ü çöp oldu. Eğer bu yıl da böyle bir şey olursa o denemeleri atmayın. Ya soru bankası gibi çözün ya da 28 soruluk denemeler gözüyle bakın onlara. Ben Orijinal ve Karaağaç'ı LTİ kısımları hariç çözmeye devam etmiştim. İyi ki de etmişim. Çünkü 28 soru gözüme az geldiğinden her gün bir tane LTİ-free deneme atmaya başlamıştım :D.

-Sınav yaklaşıyor, ders repertuvarım da ona göre genişliyordu. Artık fizik de işin içine girmişti. Altuğ Güneş'ten konu anlatımı dinliyor, Papatya Hoca'nın çıkmış soru videolarına bakıyordum. Bunlardan sonra ESŞ'nin kazanım kavrama testlerine dadanıyordum. Fizik genel olarak kolay ve kazanım odaklı sorulduğundan bu zayıf çalışmalar bile beni belli bir seviyeye getirmişti. 345'in fen denemelerini birkaç günde çözdüm. Fiziği çözen hoca mükemmeldi, yaptığım soruları bile dinlerdim acaba kaçırdığım bir yer var mı diye. Notumu da eksik etmemeye çalışırdım. Fakat not tutmak önemli de olsa tekrar etmek daha önemliydi. Ben not aldığımla bırakmıştım o zamanlar 345'i. Bu beni MSÜ'de felakete sürükleyecekti.

-Sınava az vakit kalmıştı. 345'in TYT genel denemelerini çözüyor, AYT'de Apotemi ve 345'in denemeleriyle karma deneme hazırlıyordum. Bunun haricinde sözel derslerde fazlaca tekrar yapıyordum. Libgen ve Telegram gruplarından çok fazla yararlandım bu zamanlarda. Eski kurumsal denemeleri hep buralardan buldum.

-MSÜ'ye girdik. Biraz uykusuz girdiğimden kafamı tam toplayamamıştım, yavaş çözmek zorunda kalmıştım bazı kısımları. Türkçe, matematik ve sosyal olması gerektiği gibiydi. Fen ise büyük bir rezaletti. 11.50 yapmıştım. O zamana kadar iki buçuk genel fen denemesi çözmüştüm, demek ki pek bir şey öğrenememiştim o kadar denemeden. Bu farkındalıkla son iki haftamı geçirdim.

-Çözdüğüm tüm TYT fen denemelerini önüme koydum, yanlış yaptığım yahut boş bıraktığım sorulara tekrar bakmaya başladım. Çözerken notlar almıştım fakat bundan sonra hiç tekrar etmemiştim. Notlarıma göz geçirdikten sonra elimde kalan fen denemelerini çözmeye başladım. Bu sefer yapamadığım soruların çözümlerine bakıp ekran görüntüsünü alıyor, bilgisayarda depoluyordum. Boş vakitlerimde de kendim çözmeye çalışıyordum. MSÜ'de bir yanlışım dil bilgisindeki kolay bir sorudan gelmişti, bu beni baya korkutmuştu. Bilgi Sarmal'ın Dil Bilgisi soru bankasını indirdim ve çözmeye başladım. Sondaki denemeler, ÖSYM testleri, yazım bilgisi derken kitabın büyük bir kısmını kısa bir sürede bitirdim. Bunun haricinde TYT'de 345'in genel denemelerini çözüyor, AYT'de ise edebiyat - tarihte gerektiği yerde konu anlatımına başvuruyor, deneme çözüyordum. Matematiği biraz boşlamıştım o aralar :d. AYT netlerim 70-75 aralığında geliyordu. Matematikte 37-40 arası yapıyordum, edebiyat-sosyal 1 ise matematiğime göre daha zayıftı.

-Son haftayı oldukça rahat ve verimli geçirmiştim diye hatırlıyorum (kendi standartlarıma göre, yoksa ben baya stresli bir insanım :D). Uykumu düzgün alıyordum, sınav üzerine pek düşünmemeye çalışıyordum. Düşüneceksem de sadece kullanacağım taktikleri planlıyordum. Sevdiğim şeylere (müzik, dizi) gibi zaman ayırıyordum. Son gün sınavla alakalı bir şey yapmadım. Sınav akşamı ve gecesi stres olup tam uyuyamasam da bir haftadır düzgün uyuduğumdan çok etkisi olmadı onun.

-Sınav günü geldi, o zamana kadar bir heyecan yoktu fakat sınav gecesi pek uyuyamadım dediğim gibi. Beş saat anca uyumuştum. Belki aynı dertten muzdarip birisini bulurum diye Forum'a girdim ve "uyuyamadım" başlıklarını gördüm. O başlıklar stresimi azalttı neyse ki :D. Güzel bir kahve içtim ve evde dolaşarak müzik dinledim (buradaki ana mesaj sevdiğiniz şeyleri yapın, sınavı düşünmeyin). Sınavı düşünmememe yardım etti bu ikisi. Sınava girdim, ilk bir saat heyecandan dolayı çok boş bıraksam da toparlayabildim. Bu konuda bir tavsiye vermek isterim: sınav anında takıldığınız yerde "ya neden olmuyor, ne yapacağım" diye düşünmek yerine kalemi bırakıp bir dakika rahatlamaya çalışmak daha mantıklı. Sınavın tamamına değil de önünüzdeki soruya odaklanmak gerekiyor bazen. Sonraki gün AYT'ye de girdim ve sınav maratonu bitmiş oldu :D.

BİRKAÇ İSTATİSTİK

Sınıf sonu ortalamalarım: 90-93-96-99
İlk denemem (11. sınıfın ikinci ayı): 66 net (13 matematik, 3 fen)
12. sınıfın başındaki TYT netlerim: 80-90 arası
12. sınıfın sonlarındaki TYT netlerim: 95-105
MSÜ: 105.25
Son iki hafta: 100-110 (daha çok 105-110 arasıydı)

12. sınıfın ikinci çeyreğinde AYT netlerim: 63-68
Son iki ay AYT netlerim: 71-76

En iyi TYT netim: 111.50 (345-6)
En iyi AYT netim: 78 (Bilgi Sarmal Simülasyon)

Deneme indeksim için tıklayın


DOĞRULAR, HATALAR

+ Fen ve edb-sos1'de fazlaca tekrar yapmak, tek bir tekrar çeşidi ile sınırlı kalmamak (Kendime anlatma, birilerine sordurma, video anlatım, soru çözüm, yapılamayan sorulara bakma)
+ Ne dershaneye ne de okula çok fazla bağlı kalmak
+ Soruları çok kez denemek, soru çözüm uygulamalarını nadiren kullanmak
+ Deneme analizlerine (sonlara doğru) önem vermek, yapamadığım yahut zorlandığım konuları not almak, bunlara odaklanmak
+ Sıkı, saatlik bir bir plan yapmamak ama olmam gereken yere ve oraya nasıl ulaşacağıma dair kafamda bir fikir olması
+ Derslerime köstek olan kişileri hayatımdan çıkarmak; yerine sadece değer verdiğim, bana da değer veren arkadaşlarımla vakit geçirmek
+ Deneme çözmeye erken başlamak, fazlaca deneme çözmek

- Bir denemede başarısız olunca pes etmek, sinirlenmek
- Gaza gelip "10 saat çalışacağım" demek, çalışamayınca motivasyonumun düşmesi
- Fiziğe erken başlamamak, o dersi hep ertelemek
- Edebiyatta çok fazla detayı öğrenmeye çalışmak (80 sonrası şairlerinin detay eserleri gibi şeylerden bahsediyorum, yoksa önemli yazarların kıyıda köşede kalmış eserlerine çalışın derim.), konuya çalışmadan önce çıkmış sorulara bakıp ÖSYM'nin nereye önem verdiğini öğrenmemek
- Bir seferde çok fazla kitap almak, çoğunu bitirememek
- Edebiyata çok erken başladım. Şimdiki aklımla 6 ay önce başlardım.


KAYNAKLAR

SORU BANKALARI VE FASİKÜLLER

TYT Matematik

345 SB: Çok kaliteli soruları ve geniş bir zorluk skalası var. Kesinlikle çözülmeli. ÖSYM tadındaki kısmının ilk testleri kolay oluyor, onları süreyle çözmek yararlı olabilir.

Acil SB: Bazı kısımlarda saçmaladığını düşünsem de çok hoş, mantık gerektiren soruları var. Orta-zor arası.

Karekök SB: Eski nesil için en iyi kitaplardan birisi. Size iyi derecede işlem becerisi kazandırır. Rutin Olmayan kısımları harika.

Apotemi Problemler: Serttir ama merttir, Sizi orta-altı seviyesinden en zora kadar götürür. Problemler başlığı altındaki her soru tipini birçok farklı zorlukta gösterir. Maraton testleri gereksiz bence.

Kafa Dengi Challanger: Güzel bir kaynak ama Apotemi problemlerden ve Acil Geometriden sonra gereği yok bence.

Karekök ROP: Zor bir kaynak, içinde geometri ve PKOB soruları da var. Hem mantık yürütme hem de o mantığı işleme dökme sürecinde zorlayan sorular içeriyor. Arkasındaki çözümler yeterli geliyor çoğunlukla. Soru tarzları (Kaliteli olduklarını düşünsem de) YKS'den biraz uzak gelmişti bana.

Endemik Yeni Nesil Geometri: Kolay-Orta arası bir kaynak. Fasikül boyutlarında olduğu için hızlıca bitirebilirsiniz. Soruları çok kaliteli.

Acil Geo SB: Pek bir şey dememe gerek yok, kaliteli olduğunu çok fazla kişi belirtmiştir zaten. Karekök kadar olmasa da zor bir kaynak, yeni nesil sorular da barındırıyor. Kapanış bunula yapılabilir.

Karekök AYT Geo SB: İlk testleri kolay, son testleri cehennem seviyesinde. Son testlerde her soru en azından üç hamle yapmanızı istiyor. Görme yeteneğinizi çok fazla geliştirir, bu kitaptan sonra geometride sıkıntı çekmezsiniz. Eski nesil diye sevmeyenler var ama yeni nesil geometri hikayeli geometridir, o yüzden bu eleştirileri yersiz buluyorum. TYT seviyesinin tabii ki üstünde olmakla beraber en azından Kenan Kara'nın bu kitabı çözdüğü video serisine bir bakmanızı öneririm.


AYT Matematik


345 SB: TYT'si kadar güçlü bir kitap değil bence. ÖSYM tadındaki sorular kısmı yeni nesle kayıyor bazı yerlerde. Zaten Klasikleşmiş Sorular kısmı diğer soru bankalarından farklı bir şey vaat etmiyor. Yani 50 TL'lik soru bankasının yüzde altmışa yakını çözülmese de olur tarzda. Yanlış anlamayın, o yüzde kırklık kısmı ben de beğendim ama fiyatlar da göz önüne alınınca farklı kaynaklara yönelmek daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Zorluk skalası TYT'sindeki gibi geniş.

Acil SB: Hikayeli sorular bu kaynakta da var ama Acil'in 345'teki gibi geniş bir klasikleşmiş sorular kısmı yok. Çoğunlukla kaliteli soruları var. LTİ ve 11. sınıf kısımları çok iyi. Logaritma ve Dizilerde bence biraz yalpalıyor yeni nesil hastalığıyla ama çözülmesini tavsiye ettiğim bir kitap. Orta-zor arası.

Karekök SB: Oldukça iyi bir kitap. Polinom kısmı ayrıca tavsiye edilir.

Apotemi Fasikülleri: :), maraton testleri aşırıya kaçabiliyor bazen (özellikle trigonometride). O kısımlar harici çözülmesi çok yarar sağlar diye düşünüyorum.

Endemik LTİ Fasikülleri: Başlangıç için çözülebilir. Çok hacimli değiller, birkaç günde bitirip daha zor bir kaynak için temel atmış olursunuz.

Acil LTİ denemeleri: Bunu bulmanız zor olabilir ama bir şekilde bulduysanız kesinlikle çözün derim. Abartı soru barındırmıyor, sınav tarzında düşündüren sorulara sahip.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.