MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Teğmen
28 Ağustos 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
28 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
2 yıl
Talat Paşa'ya teşekkür ediyoruz


"Beni bir gün sokakta vuracaklar.
Alnımdan kan akarak yere serileceğim.
Yatakta ölmek nasip olmayacak.
Ziyanı yok, varsın vursunlar.
Vatan, benim ölümümle bir şey kaybedecek değildir.
Bir Talat gider, bin Talat yetişir! "

Vatan sınırlarımızın içerisinde büyük ermeni devleti kurmak isteyenler bu gerçeği her zaman bilecekler. bu memlekette Talat bitmez.

Yaşasın tehcir!
Yaşasın Talat Paşa!
Yaşasın İttihat ve Terakki!
Yaşasın Türk Milleti!
2 yıl
Bu el insan eli mi maymun eli mi


özellikle evrim karşıtlarından cevap bekliyorum
2 yıl
Peru'da 43 milyon yıl öncesine ait dört bacaklı balina fosili bulundu

Peru'da 43 milyon yıl öncesine ait dört bacaklı, ayakları perdeli ve toynaklı balina fosili bulundu.

Paleontolojistler, deniz memelisinin bedeninin dört metre uzunluğunda olduğuna ve bacaklarıyla hem yüzüp hem de karada yürüyebildiğine inanıyor.

Vücut ağırlığını taşıyan dört bacakları ve kuvvetli kuyruğuyla bu yarı-su balinası, su samuruna ve kunduza benzetiliyor.

Araştırmacılar bulunan fosilin balinaların gelişimi ve nasıl yayıldıklarına ışık tutabileceğine inanıyor.

Araştırmaya katılan Belçika Doğa Bilimleri Kraliyet Enstitüsü'ndegörevli bilim insanı Dr. Oliver Lambert, "Bu, Hindistan ve Pakistan dışında dört ayaklı balinalar için bulunan en bütünlüklü örnek" dedi.

Balina fosili, Peru'nun Pasifik kıyısına 1 km mesafede Media Luna plajındaki deniz sedimanında bulundu.

Bilim insanları fosilin Peru'da bulunmasının ilginç olduğunu düşünüyor, zira ilk balinaların yaklaşık 50 yıl önce Güney Asya'da evrimleştiğine inanılıyor.


GEZGİN BALİNA

Balinalar, vücutları suya daha dayanıklı hale gelince Kuzey Afrika ve birçok fosilin bulunduğu Kuzey Amerika'ya göç etti.

Bilim insanlarının bu son keşfi, ilk balinaların Güney Amerika'ya göç ettiklerine işaret ediyor.

Londra Doğal Tarih Müzesi'nde eski balina araştırmacısı Travis Park, "Balinalar, evrimin ikonik örnekleri. Küçük toynaklı memeliden, bugün gördüğümüz mavi balinalara evirildiler. Okyanusları nasıl fethettiklerini görmek çok ilginç" dedi.

Fosil için kazı çalışmalarını Peru, Fransa, İtalya, Hollanda ve Belçika'dan paleontolojistlerden oluşan uluslararası bir ekip yürüttü.

Bilim insanları bulunan fosile 'Pasifik'e ulaşmayı başaran gezgin balina' anlamına gelen 'Pregosetus pasifikus' adını verdi.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47822818
2 yıl
Ornitorenklerin atası bulundu


Bugün yaşayan hiçbir hayvan gagalı bir memeli olan ornitorenke (diğer adıyla platipusa) benzemiyor olsa da, bundan 250 milyon yıl önce erken Triyasik Devir’de, bugün Çin sınırları içerisinde kalan sığ sularda ona çok benzer bir hayvan yaşamış; ama memeli değil sürüngen! Avlarını kıkırdak dokudan gagası ile dokunarak bulan bu deniz sürüngeni Eretmorhipis carrolldongi adı ile anılıyor.

24 Ocak 2019 tarihinde Scientific Reports‘da yayımlanan keşif ve incelemenin detaylarında Eretmorhipis‘in platipusa benzeyen gagasının yanı sıra, yaklaşık 70 santimetre uzunluğunda nisbeten katı ve uzun bir vücuda sahip olduğu belirtiliyor. Görece küçük kafası ve gözlerine karşılık da dört ayrı palet gibi kullandığı yüzgeç yapısı ile yön değiştirme ve ilerleme hareketlerini yönetiyor.

Jialingjiang Oluşumu’nda bulunan iskelet kalıntılarında, Eretmorhipis’in sırt kısmında kemik çıkıntılar bulunuyor. Daha önceleri yalnızca kafası eksik şekilde bulunan ve daha kısmi fosillerden bilinen bir canlı olan bu sürüngenin, iki yeni keşfedilen fosil ile kafatası kemikleri ve kıkırdak gaga yapısını destekleyen fizyolojisi daha iyi anlaşıldı.

Günümüzdeki ornitorenkler gibi, gagasının tam ortasında büyükçe bir delik bulunan bu antik hayvanın tıpkı ornitorenk gibi çamurlu ve yoğun akıntılarda avlarını gagası ile dokunarak hissetmesini sağlayacak yoğun reseptörleri gagasında bulundurup bulundurmadığı merak ediliyor.

Erken Triyasik’in büyük oranda sığ sularla kaplı bir dünya olduğunu ve bu neredeyse bir metre civarındaki suların karbonat yatağının üzerinde yüzlerce kilometre mesafeleri kaplayabildiğini biliyoruz. Bu karbonat platform deforme olup üzerinde büyük delikler ve lagunlar oluşmasına çok müsait bir tabakaydı ve Eretmorhipis’in fosili de bu derin çukurlardan birinde bulundu.

Ancak şu an elimizde bu ilginç hayvanın ne tükettiğini ne ile beslendiğini gösterecek fosil kaydı bulunmuyor. Uzunlamasına kemikli vücudu iyi bir yüzücü olmadığına işaret ederken, araştırmacılar buradan yola çıkarak küçük su canlıları ile beslendiğini öne sürdü.Permiyan sonunda yerle bir olan Dünya’da evrilen ve ortaya çıkan Eretmorhipis’in bu modern Dünya’da hayatta kalmasının da çok zor olacağı ortaya atıldı. Çünkü, yaşadığı dönemde bu canlının çok ciddi bir rakibi ve düşmanı bulunmuyordu.

Yunus benzeri ichthyosaurs’un yakın bir akrabası olan Eretmorhipis fosili, Permiyan sonundaki dönemde yani erken Triyasik içerisinde hızlı türleşme ve evrilmenin nedenlerini hem kendisi için hem de başka türler için nasıl değişkenlere bağlı olduğunu ve itkilerinin neler olduğunu daha iyi anlamamızı sağlayacak verileri barındırıyor.
Kaynak: https://bilimfili.com/erken-triasik-devre-ait-bir-gagali-memeli-kesfedildi/?fbclid=IwAR1m3HCexvY-qeBzxgO5CecU9PYCSEuK_OVumyxPb7THiyKrMckJ1-hPD1o
2 yıl
DH KARANLIK MOD AŞIRI GÖZ YORUCU OLMUŞ
siyah çok karanlık ve metin bölgelerindeki beyazla birlikte aşırı göz yorucu olmuş

amacının tam tersi bir etki yapmış


onun yerine siyahın tonu ve metin bölgelerinin rengi dark reader gibi eklentilerin hali hazırda kullandığı tonlarda olmalıydı. direkt o tür eklentilerden alınabilir renkler
2 yıl
-
-
2 yıl
-
-
2 yıl
-
-
2 yıl
İlk nedenin nedensizliğin kendisi olması
bence gayet mümkün

nedensizliğin yarattığı belirsizlik de şu anda gördüğünüz her şeyin sebebi olabilir

fiziksel açıdan mümkün ve klasik mutlak varoluş iddiasından daha tutarlı ve mantıklı
yani varlık diye bir şey olmak zorunda değil ama var olmayan şey yok olmak zorunda da değil
tüm bu etkileşimleri oluşturan şey belirsizlik
modern fizik de buraya doğru gidiyor zaten
kuantum fiziğinin temelinde yatan şey de bu
2 yıl
ABD F-35'lerin Türkiye'de Üretilen Parçaları İçin Yeni Yerler Aramaya Başladı


Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri almasının ardından başlayan F-35 savaş uçağı gerilimi sürüyor. Amerikan yönetimi, şimdi de F-35'lerin Türkiye'de üretilen parçaları için yeni kaynaklar aramaya başladı.

ABD-Rusya arasındaki Soğuk Savaş geride kalmış olsa da anlaşmazlıklar devam ediyor. Washington Post gazetesinde yazar olan David Ignatius, F-35'lerin ana üreticisi olan Lockheed Martin'in F-35 uçaklarının Türkiye'de üretilen parçalarının satın alınabileceği başka yerler aradığını söyledi.

Ignatius, konuyu ele alan makalesinde F-35 ve S-400'lerin birbirlerini yok etmek için geliştirilmiş iki silah olduğunu ve rakip silah sistemlerinin aynı ülkede bulunmasının F-35'leri tehlikeye atacağını söylüyor.

Ignatius "Şimdi, ana üretici Lockheed Martin'le birlikte uçak gövdesi parçaları ve Türkiye'de yapılması planlanan diğer yüzlerce F-35 parçası için alternatif kaynaklar bulmaya uğraşıyorlar. Üst düzey bir Trump yönetimi yetkilisi, ‘Türkiye hükümetinin söylediklerine inanmamız gerekir. Bizim de kendi adımıza gerekli adımları atma sorumluluğumuz var" diyor.

Türkiye'nin F-35 uçaklarının üretimindeki rolü oldukça önemli. Aralarında TAI, ASELSAN ve Havelsan'ın da yer aldığı toplamda yedi şirket, uçağın gövdesinden motoruna kadar toplam 19 farklı bölgesindeki çok sayıda parçayı üretiyor.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.