Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
H

Yüzbaşı
27 Mart 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
37 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
H
geçen yıl
Ford - Otosan Ayrımcılığı
1 ay kadar önce Ford’un bir yetkili satıcısından 2 adet sıfır km Ford Kuga araç aldım. Araçların tavan raylarının olmadığını fark ettim. Satış sırasında aracı aldıktan sonra 15.gün kontrolüne geldiğimizde tavan raylarını da bedelsiz takabileceklerini söylemelerine binaen sözlerine itibar ederek kabul ettik.

Fakat 15.gün bakımına gittiğimizde araçların şirket üzerine alındığını, şahıs üzerine alınan araçlara bu hizmetin verilebileceğini, istersek takımına 2500 TL vererek sahip olabileceğimiz iletildi. Satarken söylenmeyen şey satıştan sonra ortaya çıktı.

Ford-Otosan’in böyle çifte standart yapmasıyla ilk kez karşılaştım. Daha önceden de Ford’dan severek araç aldım. Fakat 400 Bin TL verdiğim araçlara sırf şirketim diye böyle çifte standart yapılması hoşuma gitmedi. Sizce ne yapmalıyım? Ford-Otosan’ı aradım. Şikayetvar’a da yazdım ama sürekli aynı şeyleri söyleyip duruyorlar.
H
2 yıl
.
.
H
2 yıl
Dizel benzinli farkı
Kendimce biraz hesaplama yaptım fakat ne kadar doğru bilemiyorum.

Benzin: 6.60₺, Dizel: 6.25₺ olarak baz alınmıştır. İki aracında vergi, sigorta ve bakım maliyetleri ort. aynıdır. Yılda 50 bin km. yapılacaktır.

Dizel-otomatik;

100 km.'de 6.5L yaksa, 6.5 x 6.25= 40. Km.'de 43 kuruş yakar.

Benzinli-otomatik;

100 km.'de 9L yaksa, 9 x 6.60= 60. Km.'de 60 kuruş yakar.

Arada km. başına 20 kuruş fark var.

50.000 km. x 0.20= 10000 TL. yapar.

Bu hesapta bir yalnışlık var mı?
H
2 yıl
Şöyle bir düşünün...
H
2 yıl
SL Şampiyonu ve CL 2. Tur Takımı.
Muslera

Mariano - marcao - luyindama - nagatomo

Seri - Fred (Manu'dan kiralık istenilen)

Belhanda

Feghouli - babel

Diagne

4-2-3-1
H
2 yıl
Araç Lastik Tavsiyesi
205 55 R17 ebatlarında yazlık 4 ad. lastik arıyorum. Tercihim fiyatının uygun olması ve yerli marka olması. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
H
2 yıl
ÖTV ve KDV Hakkında...
Bilindiği üzere sıfır araçlardan ötv ve kdv vergileri alınıyor. Bugünlerde ötv'nin kalkması ve kdv'nin %1'e çekilmesi tartışılıyor. Sıfır ve yeni modelli araç sahibi değilim ama ötv sıfırlamanın bu dönemde yüksek modelli araç alanların zararına olacağını düşünüyorum. Benim önerim devletin ötv ve kdv'yi kaldırmaması. Ancak ötv ve kdv'yi 3 yıl boyunca ödenecek şekilde faizsiz bir şekilde takside bölmesi. Tabiki bu süreçte araç devri yapılamayacak. Sizce böyle bir ödeme şekli çok mu saçma olur?
H
2 yıl
Bentley gibi pahalı bir araca sakın çarpmayın! Yoksa...
-Böyle birşeyi ben daha yeni duydum. İnternette araştırınca böyle bir haber buldum. Belki bilenler vardır ancak bilmeyenler için durum şu; Olay 2016 yılında yaşanıyor.

‐------------------------------------------

Hafta içinde bir beton mikseri Erdal Aksoy’un Bentley marka otomobilinin de bulunduğu 7 aracı ezdi. Diğer araçlar sorun değil ama Bentley’in 312 bini sigorta tarafından karşılanıyor

Hafta içinde Maslak'ta bir beton mikseri 7 aracı ezdi. Neyse ki can kaybı olmadı ama bu olay sigorta açısından ciddi bir sıkıntıyı da ortaya çıkardı. 7 araçtan 6'sında eğer beton mikserinin trafik ve kasko sigortası varsa sorun yaşanmayacak. Sigorta şirketleri araçların hasarını karşılayacak. Ancak bir araç var ki aynı zamanda basının da ilgisini çekti. İşadamı Erdal Aksoy'un Bentley'i kazada ağır hasar aldı. Sigortacılar Bentley'in büyük ihtimalle pert olduğunu yani sigortanın aracı tamir ettirmeyeceğini yeni araç satın alması için Aksoy'a para ödemek zorunda kalacağını söylüyor. İşte sorun da burada ortaya çıkıyor. Çünkü aracın yaklaşık değeri 884 bin lira civarında. Sigorta şirketleri ise trafik sigortası ve kasko dahil en fazla 312 bin lira ödeme yapacak. Geriye kalan 572 bin lira ise mikserin sahibi şirketten istenecek. Şirket ise eğer iyi niyetli değilse büyük ihtimalle dönüp parayı şoförden tahsil etmek isteyecek.

SİGORTALAR 312 BİN LİRAYI KARŞILIYOR
Olayı adım adım anlatalım. Eğer araç perte çıkarsa Bentley'in kaskosunu yapan şirket Aksoy'a aracın değerini yani yaklaşık 884 bin lirayı ödeyecek. Bu para ile Aksoy yeni bir araç satın alacak. Hasarlı araç ise sigorta şirketinin olacak. Bu araçları da şirketler yaptırıp sonradan satıyorlar ancak o ayrı bir yazı konusu. Ardından Bentley'in kasko sigorta şirketi bu tutarı mikserin trafik sigortasına rücu edecek.
Trafik sigortası bu olayda araç başına 62 bin lirayı karşılayacak. Üstünü beton mikserinin kaskosu varsa oradaki ihtiyari mali mesuliyet sigortası nedeniyle kasko şirketine rücu edecek. İhtiyari mali mesuliyet sigortası kasko sigortasında genelde (bu olayda şirket farklı bir mali mesuliyet sigortası almış olabilir) 250 bin lirayı geçmediği için 250 bin lira da mikserin kaskosundan tazmin edilecek.
Toplam 312 bin (62+250) lirayı tahsil eden Bentley'in kasko sigortası şirketi geri kalan tutarı ise büyük bir ihtimalle beton mikserinin kayıtlı olduğu şirketten isteyecek. Şirket geri kalan 572 bin lirayı cebinden karşılayacak. Olayın en acı yanı ise şirket isterse dönüp bu parayı şoförden isteme hakkına sahip.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
- Kasko sigortası nedir?
Kasko, otomobil sigortalarından bir tanesidir ve amacı, sigorta ettirene ait aracın uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlamaktır. Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması vb durumlarda, sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak için yapılır. Kasko karşı araçtaki hasarı değil, sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır. Araç kasko sigortasının amacı, sigorta ettirene ait motorlu aracın uğrayacağı zararları tazmin etmektir.

- İhtiyari mali mesuliyet nedir?
Yaşanan hasarın trafik sigortası limitlerini aşması halinde kasko poliçeniz ihtiyari mali sorumluluk teminatı ile genişletildiyse devreye girer ve ödeme yapar. Poliçeniz bu teminatı içermiyor ise geri kalan zararın karşılanması için araç sahibinin sorumluluğu artacaktır. Kasko poliçesine eklenen, belli limitleri olan ihtiyari mali sorumluluk sigortası zorunlu trafik sigortasını aşan haller yaşadığınızda devreye gireceğinden risklerinizi arttırır. İhtiyari mali mesuliyet teminatında genel uygulama, maddi ve fiziksel zararların karşılanması yönündedir.

LÜKS ARAÇLARA EK TEMİNAT DA VERİLMİYOR
Sigorta şirketleri araç sahiplerini mağdur etmemek için piyasa değeri ile kasko değeri arasında bir fark olduğunda bu farkı ödeme gibi ek taminet de veriyorlar. Ancak şirketler piyasa fiyatı ile kasko fiyatı arasındaki fark yüksek olabileceği için Bentley, Meserati Jaguar gibi araçları bu ek teminat dışında tutuyor.

Kaynak: Habertürk
H
2 yıl
Bakım Maliyeti
2015 model skoda octavia dizel-oto. 75000 bakım maliyeti ne kadar tutar? Triger değişiyor mu? Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
H
2 yıl
İmamoğlu-Yıldırım tartışmasında tarafı değişen var mı?
Sadece merakımdan soruyorum. Aday adı değilde değişti yada değişmedi diye cevap verseniz iyi olur. Sonuca göre kendi çapımda bir kuram belirleyeceğim. Yardımcı olursanız sevinirim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.