Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
24 Eylül 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
557 (Bu ay: 13)
Gönderiler Hakkında
geçen yıl
TOGG SUV’un Kankası(!) ile tanışın VOYAH Free(Seres Öldü)

Ülkemizde Seres adı ile bilinen markanın, üreticisi DongFeng Motor Corperation yeni bir marka çıkardı.

Voyah Free(Gidiyoh özgürce)(!). Markası ToGG ile epey benzerlikler yaşıyor.

Tayvan’da Vinfast modelinden sonra Çin’de Devlet Büyüklerinin katılmadığı sessiz lansmanlara rağmen TOGG SUV ‘a çok büyük benzerlikler taşıyan bu araç Norveç Pazarına sunuldu bile.

Henüz Showroomlarında pek insan olmasa da, Ülkemize gelirse büyük ilgi göreceği düşünülüyor.


TOGG SUV’un Kankası(!) ile tanışın VOYAH Free(Seres Öldü)


TOGG SUV’un Kankası(!) ile tanışın VOYAH Free(Seres Öldü)VOYAH Norgeyoutube
Sikkerheten står i høysetet hos VOYAH – både for å forhindre ulykker og minimere skadeomfanget hvis uhellet er ute. I hver eneste del av VOYAH Free er det derfor benyttet de beste løsningene fra avanserte teknologier som night vision og filassistent til høy toleranse på bilens fysiske elementer som chassi og karosseri. Bilen har også seks airbags; to foran og på alle fire sidedører. Alt er testet til perfeksjon – for din og passasjerenes sikkerhet. — Trygg på reisen VOYAH FREE er den første bilmodellen i verden til å benytte et 2000 MPa alumunium-silikonbelagt materiale på sikkerhetsbjelken i døra og andelen høyfasthetsstål i karosseriet er hele 75%. Bilen har også fått høyeste score i den kinesiske C-NCAP-testen og har oppnådd C-NCAP 5-stjernes sikkerhetssertifikat. C-NCAP er bygget på de tilsvarende sikkerhetsstandardene til den europeiske NCAP-testen. En NCAP-test er en kræsjtest gjort fra alle bilens sider. VOYAH FREE er vinner av «Kina Karosseri Award» to år på rad, som går på sikkerheten av karosseriet. — Les mer her: https://voyah.no/alt-du-trenger-a-vite-om-voyah-free/
https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DmEv3IfoCnBk%26feature%3Dyoutu.be&q=EgQuLZpEGIHb7ZYGIhDd-5e2cNCRevj_8CgJ9qi_MgFy


TOGG SUV’un Kankası(!) ile tanışın VOYAH Free(Seres Öldü)VOYAH Norgeyoutube
VOYAH FREE er en stor helelektrisk el-SUV med alt du trenger i en bil. Kinesisk teknologi på sitt beste, lekkert design og hver eneste detalj i denne elegante og lekne bilen er premium. — Luksus i hverdagen VOYAH FREE er ekte luksus i hverdagen. Dette er gjennomgående fra første øyekast til den gode kjøreopplevelsen. Setene er komfortable med varme, avkjøling og massasje i forsetene, og romsligheten i bilen er slående. Følelsen av å måtte kjempe om plassen i bilen med barn og hund er fraværende – det er så god plass! Med nesten tre meter mellom akslingene slipper du som sjåfør følelsen av at passasjerene i baksetet puster deg i nakken. Det gjør at du kan konsentrere deg om kjøringen. — Skjermer, infotainmentsystemet og VOYAH app gir deg akkurat det du trenger VOYAH FREE har verdens første trippelskjerm-løsning med en total skjermstørrelse på 1060 mm x 134 mm, hver skjerm er på 12,3’’ med touch-funksjon. Skjermene heves når bilen starter, og her har du alt du trenger for at reisen din skal bli best mulig. - Sjåførens skjerm har alt fra hastighet og fartsgrense til gestometer og nightvision. - Midtskjermen gi mulighet for å justere alle innstillinger og bytte kjøremodus. - Skjermbildene kan swipes mellom skjermen så det passer til turens behov. - Moderne og brukervennlig software med intuitiv tilgang til alle innstillinger. - Integrert mot Spotify, med visning av sangtekster Karaoke-funksjonalitet. - Tilgang til kameraer med mulighet for stillbilde og videoopptak (fremover, førermiljø og baksetet). - Støtte for USB og Bluetooth. - DYNAUDIO HIFI Sound system sikrer lydkvaliteten. - VOYAH-app gir deg oversikten du trenger på bilen fra resterende strøm, temperatur i bilen, plassering og lar deg låse den opp, forvarme den og mye mer. — Spesifikasjoner Rekkevidde (WLTP): 530-550 km (*avventer WLTP-test 20/6-22.) Motorkraft: 483 HK (360 kW) Topphastighet: 200 km/t 0-100 km/t: 4,4 sek Les mer på: https://voyah.no/voyah-free/
https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DG0qkcYN84cE%26feature%3Dyoutu.be&q=EgQuLZpEGILb7ZYGIhD60IT9wveT1V8LTdacKqalMgFy


TOGG SUV’un Kankası(!) ile tanışın VOYAH Free(Seres Öldü)D2E EV2Europeyoutube
Testing in Yakeshi City, located in the North of Inner Mongolia, Famous for cold Winter, Average temperature -25℃ in January. and witnessed -50℃ in 25th Jan 2017.
https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3Dbaq8UBG1pPk%26feature%3Dyoutu.be&q=EgQuLZpEGL3c7ZYGIhDtFcypVD6W-C8d8ymFVXvoMgFy
2 yıl
Şimdi de sırada Modifiyeli Kamyonet Terrörü mü?

Kaldırımlara park eden, ara sokaklarda (EDS) olmayan yerlerde hız sınırı tanımayan, ön ızgarası neredeyse göğüs çevresine gelecek kadar yükseltilmiş, en ufak bir şehir içi kazada “Bana Birşey olmaz” havasında şuursuzca gezen. Kahve almak için yol ortasına bırakılan Modifiyeli Kamyonet kültürü ülkeyi sarmış.


hayırlı olsun.

2 yıl
Neden halen Araba bulunamıyor ?

Pandemi koşullarının bitmesine çok yaklaştık. İnsanlar halen araç taleplerinin aşırı olmasından şikayet ediyor, pandemi bitti şimdi de çip krizi deniliyor, Peki Türkiye'de insanlar aç kalma pahasına neden sürekli araç alıyor?


Motorlu Taşıt alımı ülkemizde vergilendirme kapısı olarak görülüyor, dünya da ise(bana katılmayanlar olacaktır) statü sembolüydu (90 ve 2000 senelerinde özellik ile) döviz bazlı fiyatları ve dolayısıyla artan vergileri(verginin vergisi de alındığı için) nedeniyle,Araç değiştirme konusunda 2 madde var


1-Faiz ve Finansman

bu yerel bir konu Ülkemizin içinde olduğu faiz politikası nedeniyle,kredilerin bir çoğunda bankaya dönen miktar, dövizin karşısında az kalıyor.

Örnek sen bugün araç için Vergileriyle 500Doviz icin 1000TL çektiğinde 3yil sonra 2000TL ödüyorsun, ama 3 yıl sonra aynı araç için Vergileriyle 550Doviz ihtiyacın oluyor, ve 550Doviz 3yil sonra ödediğin 2000TL değil 3500TL ediyor. Bugün kredi cekmezsen ve araç almazsan, para biriktirmek istersen hem vergi hem döviz senin aleyhine kalıyor.


2- Kaza Riski ve 2.El Marka Değeri

Bu daha global bir konu ve kullanım alanlarıyla ilgili, İstanbul'a markaya ait bir 2.el galeriye baktığınızda (Mercedes diyelim) araçların Dalmaçyali gibi boyalı olduğunu görüyoruz. Çok yoğun trafikte psikolojik harp yaşayan insanlar bir şekilde kaza yapmaya daha meyilli oluyorlar.

Şimdi yukarıdaki Kredi maddesi nedeniyle araçların daha ulaşılabilir olduğunu öğrendik.

Bir de araçların 2.el marka değeri var, yaşlandıkça (7yil ve üzeri) 308 bazen bir Polo ile aynı yaş ve km'de olarak aynı olabiliyor.


Bunun haricinde Risk unsuru Aynı marka-model araba için 2 koşul düşünelim,

3.yasinda 40.000km'de kaza yapmış olma riski 40birim

9.yasinda 120.000km'de kaza yapmış olma riski 400birim

Bu iki aracın kaza yapmış olma riski, aynı değildir. Hem kilometre hem de aracın eskimesiyle park yerlerini umursamaz, trafik kurallarına daha az rivayet eden bir hal psikolojik nedenler ile alınabilir.

Ayrıca 120.000km olan aracın bakımları, lastik disk balata gibi sarf malzemeleri orijinal olmaması nedeni ile fren mesafesinin uzamasi vb nedenler ile kaza yapma ihtimali çok daha yüksektir.


Bütün bu yerel ve psikolojik kosullar düşünüldüğünde finansman bulunabilir durumdaysaniz, kendinize bir aralık belirleyerek araç değiştirmekte ekonomik değer olarak fayda görülüyor, ancak tekrar ekonomi düzene girer ise o zaman işler değişebilir.

3 yıl
Almanya’yi Makam Araçları Uzerinden Vuracak!!!

Wolfsburg'daki Volkswagen fabrikasında her gün yaklaşık 3.200 araçla üretim yapiyor. Yaklaşık 2.600 tedarikçiden gelen hammadde, bileşen ve sistem modülü teslimatları her gün yaklaşık 100 TIR ve 2.000 kamyonla tesise ulaşmaktadır.70.000 Civarı isçi calismaktadir.


Braunschweig/Wolfsburg Hakkında


Braunschweig, Almanya’nın Aşağı Saksonya bölgesinin ikinci büyük şehridir. Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nda Braunschweig-Wolfenbüttel olarak kurulan devlet, 1815 yılında Viyana Kongresi ile orta çağdan beri bağlı olduğu Braunschweig-Lüneburg Dükalığı’ndan ayrılarak bağımsız bir dükalık yapılmıştır ve 250 bin nüfusa sahiptir. Şehrin nüfusun yarısını Almanlar, diğer yarısını yüksek oranda Türkler, sonra Polonyalılar, Bulgarlar, Hintliler ve araplar oluşturmaktadır. Şehre bağlı birçok eyalet bulunmaktadır.


Volkswagen, Ekim 2019 tarihinde Manisa'da kurduğu şirketi tasfiye etme kararı aldı. Tasfiye ilanı Manisa Sicil Gazetesi'nde yayımlandı. Şirket daha önce pandemi koşullarıyla aralarında Manisa yatırımının da olduğu yatırımlarını askıya almış, sonrasında Slovakya'da 500 milyon Avro'luk ilave yatırım yapılacağını belirtmişti


Makam aracı misillemesi

Alman otomobil devi Volkswagen’in siyasi nedenlerle Türkiye’de fabrika kurmaktan vazgeçmesine karşılık geldi. Cumhurbaşkanlığı, makam araçlarının değiştirilmesi için bakanlıklara uyarı gönderdi.


Manisa'da geçen yıl inşasına başlaması planlanan fabrikanın yıllık 300 bin araçlık kapasiyete sahip olması ve yaklaşık 4 bin kişiyi istihdam etmesi öngörülüyordu.


Volkswagen'in fabrikadan ‘siyasi' nedenle geri adım atmasına hükümet kayıtsız kalmadı. SÖZCÜ'nün edindiği bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı, bazı bakanlıklara Passat başta olmak üzere Audi'ye ait araçların makam arabası olarak kullanılmaması konusunda uyarıda bulundu. Alman malı makam araçlarının peyderpey değiştirilmesi istendi. Kamuda kullanılacak yeni araçlar için marka önerisi yapıldı. Renault'a öncelik verilmesi ayrıca Ford ve Toyota marka araçların da kamuda kiralanması istendi. Üst model kiralamalarda Renault Talisman ve Ford Mondeo modellerin tercih edileceği öğrenildi.


Simdi Wolfsburg dusunsun...


Ne Olmustu ?


03 Mayıs 2018 Perşembe, 00:15


Dieselgate skandalı Volkswagen Group’a deyim yerindeyse pahalıya patladı. Şirket son yıllarda para cezaları, tazminatlar ve gerekli revizyonlar için son tahminlere göre yaklaşık 30 milyar dolar para harcadı.

Volkswagen Group CEO’su Herbert Diess geçtiğimiz hafta şirketin kârını %3,6’lık bir düşüş ile 4,21 milyar avro olarak açıkladı. Ancak iyimser tavrını koruyan Diess, “Volkswagen Group sağlam bir ekonomiye sahip.

Bu işe elektrikli otomobiller de eklenince şirketin Ar-Ge giderleri bir hayli yükseldi.

Ancak yaşanan tüm aksiliklere rağmen VW Group otomotiv endüstrisinin zirvesi konumunda ve dieselgate skandalının izlerini silmek için tek başına onlarca milyarlık yatırımı omuzlamış durumda. Otomotiv endüstrisinin geleceği olan elektrifikasyon ve otonom teknolojileri üzerinde yoğun mesai yapıyor.

Volkswagen Group, 2017 yılında 220 milyar dolarlık yıllık geliri ile rekor kırmıştı. 


2020 yılında Volkswagen dizel skandalı nedeniyle ceza, tazminat ve iadeler nedeniyle şu ana kadar 30 milyar euronun üzerinde ödeme yapmak zorunda kaldı.


Cari açık rakamları açıklandı

Türkiye'nin cari işlemler hesabı, mayısta 3 milyar 764 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 8 milyar 244 milyon dolar oldu.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mayıs 2020 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. 

Buna göre, Mayıs 2019'da 1 milyar 71 milyon dolar fazla veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı döneminde 3 milyar 764 milyon dolar açık gerçekleşti. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 8 milyar 244 milyon dolar oldu. 

Bu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 2 milyar 389 milyon dolar artarak 2 milyar 734 milyon dolara ulaşması ve geçen yılın mayıs ayında 2 milyar 907 milyon dolar net fazla veren hizmetler dengesinde mayısta 33 milyon dolar net açık gerçekleşmesi etkili oldu.

Geçen yılın mayıs ayında 4 milyar 345 milyon dolar fazla veren altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bu yılın mayıs ayında 1 milyar 847 milyon dolar açık verdi.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 399 milyon dolar azalarak 920 milyon dolar oldu. İkincil gelir dengesi kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 36 milyon dolar azalarak 28 milyon dolar oldu.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının mayısta 4,3 milyar dolar açık vermesini bekliyordu. Öte yandan nisan ayına ilişkin cari işlemler açığı 5 milyar 62 milyon dolardan 5 milyar 87 milyon dolara revize edildi.

3 yıl
MTVDE SİSTEM DEĞİŞİYOR

Daha evvel ifade edildi mi bilmiyorum, Kyoto Protokolu gereğince 2021'de Vergilendirme sisteminde yeniden yapılandırma zorunlu hale gelecek. haberiniz olsun, Asagida 2 adet konu ile ilgili haber bırakıyorum.


Gelir İdaresi Başkanlığı, Motorlu Taşıtlar Vergisinde (MTV) mevcut sistemi gözden geçirmeye hazırlanıyor. Yeni dönemde, ülkemizde de emisyona dayalı bir vergileme gündeme gelebilecek.

Elektrikli araçlarla ilgili özel tüketim vergisi çalışmaları sırasında bu tür araçlarda motorlu taşıtlar vergisi uygulamasının nasıl olacağı da ele alındı.


Gelir İdaresi, Motorlu Taşıtlar Vergisinde önümüzdeki yıl kapsamlı bir çalışma yapılması yönünde bir tavır aldı.


Bu çalışmada, halen silindir hacmi ve yaşı esas alan Motorlu Taşıtlar Vergisi sisteminin, yeni bir değerlendirmeye tabi tutulacağı, bu kapsamda AB üyesi ülkeler başta olmak üzere çeşitli ülkelerin vergi uygulamalarının da tek tek taranacağı belirtildi.


Sözkonusu çalışmada, 17 AB üyesi ülkede uygulanan emisyona dayalı vergileme de gündeme alınacak ve buna yönelik bir sistem de alternatifler arasında bulunacak.


Gelir İdaresinin çalışmalarının ardından mevcut sistemde değişikliğe gidilip, gidilmeyeceği netleşecek.


Bu arada Gelir İdaresi, yeni sistem arayışında en fazla oluşturulacak yeni sistemin İdare Mahkemesi tarafından geçmişte olduğu gibi iptal edilmesinden çekiniyor.


Motorlu Taşıtlar Vergisinde mevcut düzenleme öncesindeki Vergi Kararnamelerinin ardarda iptal edildiğine dikkati çeken yetkililer, “Motorlu Taşıtlar Vergisi, çok geniş bir kitleyi ilgilendiriyor. Yapılacak düzenlemeden memnun olmayan bir kesim mutlaka olacaktır. O nedenle Motorlu Taşıtlar Vergisiyle ilgili çalışmalarda her dönem zorluklarla karşılaşıldı” dediler.

DÜNYA, EMİSYONA DAYALI VERGİLEMEYE GEÇİYOR

Öte yandan, Gelir İdaresi Başkanlığı Gelirler Kontrolörlerinin “Vergi Sorunları Dergisi”nde yer alan bir araştırmaya göre, tüm dünyada artan araç kullanımı çevre kirliliğine ve sera gazlarının (metan, ozon, karbon monoksit ve karbon dioksit) emisyonuna neden oluyor.

Dünyada her yıl motorlu taşıtların 900 milyon ton karbon dioksit (CO2) yaydığı belirtiliyor. Daha önce yapılan ölçümlerdeki trendin sürmesi halinde OECD ülkeleri, 2050 yılına kadar global motorlu taşıtlar emisyonunun yüzde 60'sına sebep olacak.


CO2 emisyonundaki artış üzerine başta AB ülkeleri olmak üzere birçok OECD üyesi ülke, motorlu taşıtların vergilendirilmesinde geleneksel silindir hacmi, yaş, ağırlık gibi spesifik ölçüleri terk ederek, araçların yaydığı karbon dioksit miktarını esas almaya başladı. Bu uygulamanın yakın gelecekte AB'nin ortak politikası haline gelmesi bekleniyor.


AB, Kyoto Protokolünün öngördüğü şekilde binek otomobillerinin neden olduğu CO2 emisyonunun azaltılması için çevreci araçların satışını teşvik ediyor. Yapılan araştırmalara göre, karbon CO2 emisyonunun yaklaşık yüzde 28'i ulaştırmadan, ulaştırma kaynaklı emisyonun da yüzde 84'ü karayolu ulaştırmasından kaynaklanıyor. Bunun yarısından fazlası da binek otomobiller tarafından gerçekleştiriliyor.


AB Direktifleri doğrultusunda yeni araçların CO2 emisyonu, 2012 yılında ortalama kilometrede 160 gramdan 130 grama düşürülecek ve Kyoto Protokolünün öngördüğü kilometrede 120 gram hedefine yaklaşılacak.


AB'de, 2012'de yeni üretilen araçların yüzde 65'i, 2013 yılında yüzde 75'i, 2014 yılında yüzde 80'i ve 2015'den sonra tamamı Direktif ile düzenlenen ortalama sınır olan 130 grama uyumlu olacak.

AB'DE VERGİ UYGULAMALARI

Halen 27 AB üyesi ülkeden 17'si (Avusturya, Belçika, Güney Kıbrıs, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Letonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç ve İngiltere) binek otomobillerde kısmen ya da yakıt tüketimine göre vergi uyguluyor. Bunların 15'i ülke elektrikli araçlar için vergi teşvikleri sunuyor.

Bu 15 ülkede geçen yıl itibariyle motorlu taşıtlar vergisinin gayri safi yurt içi hasılaya oranı yüzde 3,4, buradan gelen vergi de 337 milyar avro oldu.

TÜRKİYE'DE DURUM

-Türkiye'de motorlu taşıtların vergilemesinde, araçların “silindir hacmi” ve “yaş” esas alınıyor. Silindir hacmi arttıkça araçların vergi miktarı artıyor, yaş arttıkça da vergi miktarı azalıyor.

Motor gücü yüksek olan araçların daha fazla vergi ödemesi çevresel bir unsur olarak ön plana çıkarılmak istense de, sisteme, daha fazla çevre kirliliğine neden olan yaşlı araçların daha düşük miktarda vergilendirildiği eleştirileri yapılıyor.


Bu arada AB ile tam üyelik sürecinin, Türkiye'de de karbon emisyonuna dayalı bir vergileme sistemini zorunlu kılacağı belirtiliyor.

AVRUPA ÜLKELERİNDEN UYGULAMA ÖRNEKLERİ

Motorlu Taşıtlar Vergisinde çeşitli ülke uygulamaları da şu şekilde belirleniyor:

-İngiltere: Motorlu taşıtları 2001 yılından itibaren karbon dioksit emisyonuna göre vergilendiriyor. Emisyon temelli vergilemenin yürürlüğe girmesinden sonra yeni şirket araçlarının ortalama emisyonu 196 gramdan 2002'de 182 grama, 2007 yılında 165 grama, 2008-2009 döneminde 140 grama düştü. Yüksek mesafe indiriminin kaldırılmasıyla şirket araçlarının 1 yılda katettikleri mesafe 300 milyon mile geriledi. 2009 tarifesine göre hurdaya çıkan araçların ortalama CO2 emisyon miktarı, kilometrede 179 gram, bunların yerine alınan araçların 134 gram oldu.

-İrlanda: 1 Temmuz 2008'den itibaren tescil edilen bütün binek otomobillerde motorlu taşıtlar vergisi, CO2 emisyonuna göre tespit ediliyor. Eski sisteme tabi araçların motor gücüne göre vergilendirilmesine ise devam ediliyor. İrlanda'da düşük CO2 emisyonuna sahip araçlar ödüllendirilirken, yüksek CO2 emisyonuna sahip araçlar cezalandırılıyor. Ödenecek yıllık vergi, çevre dostu araçlarda 104 avrodan başlıyor, bu rakam yüksek emisyona sahip araçlarda 2.100 avroya kadar yükseliyor.


-Fransa: 2008 başında uygulamaya konulan ödül-cezalandırma sistemiyle CO2 emisyonu aşağı çekilmeye çalışılıyor. Sistemde düşük çevre kirliliğine neden olan yeni araç alımlarına fiyat indirimi sağlanırken, yüksek karbon emisyonuna sahip araçlar cezalandırılıyor. Bu yıl için kilometrede 124 gramdan fazla CO2 emisyonuna neden olan araçlar ödülden yararlanamıyor, emisyon miktarının 156 gramı aşması durumunda cezalar uygulamaya giriyor.

Sistem sayesinde 2007 sonunda 149 gram olan yeni araçların ortalama emisyon miktarı, geçen yılın ikinci yarısında 133 grama düştü.


-İsveç: İsveç'te binek otoların neden olduğu emisyon, diğer AB üyesi ülkelere göre oldukça yüksek. Bu ülkede 2006 yılında CO2 emisyonuna dayalı vergilemeye geçildi. 2003 yılında 198 gram düzeyinde bulunan CO2 emisyonu, 3 yıl sonra 191 grama geriledi. Ancak buna rağmen İsveç, AB üyeleri içinde hala araç filosu ağır ve yakıt tüketimi yüksek olan bir ülke durumunda. Yüksek emisyona rağmen ülkede büyük motorlu araçlar hala tercih ediliyor.


-Diğer ülkeler: AB'de 2006 yılında binek otolara CO2 ile ilintili vergi uygulayan ülke sayısı 9 iken, bu sayı 2007 yılında 11'e, 2008 yılında 14'e, daha sonra da 17'ye yükseldi. Günümüzde İngiltere, Fransa, İsveç ve İrlanda'nın dışında 13 ülke daha kısmen ya da tamamen CO2 emisyonuna ya da yakıt tüketimine göre motorlu taşıtlar vergisi uyguluyor. Listeye Almanya, Letonya ve İtalya da eklenirken, İtalya ve Lüksemburg haricindeki bütün Batı Avrupa ülkelerinde arz edilebilir elektrikli araçlara teşvik uygulaması sözkonusu.

-Almanya: Karbon temelli motorlu taşıtlar vergisi uygulamasına en son katılan ülkelerden birisi. 2009 yılının sonunda gerçekleştirdiği reform ile araçların silindir hacmine göre değil, yaydıkları CO2 ve diğer zararlı gazların miktarına göre vergilendirmeye başladı.

-Hollanda:Karbon temelli vergileme yapan bir diğer ülke. Daha temiz ve daha az karbon yayan araç teknolojini teşvik için plaka vergisini daha etkin yakıtlı araçlan için indirdi. Bu değişimin ardından etkin yakıtlı B kategori araçların piyasa payı yüzde 9,5'den yüzde 16,1'e yükseldi.


Kaynak: Hürriyet Toyota Türkiye CEO’su: Çevreye verilen zarara göre vergi ödenmeli


Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’de vergilerin çok yüksek olduğunu, vergi sisteminin dünyayla uyumlu olmadığını belirtti. Bozkurt, “Yurt dışında birçok ülkede çevreye verdiğiniz zarara göre bir vergi ödersiniz” dedi. 

MTVDE SİSTEM DEĞİŞİYOR


Fotoğraf: Autoworld

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre Bozkurt, Türkiye’de vergilerin aracın üç katına kadar çıktığını söylerken, yeni bir vergi sistemine geçilmesini önerdi.

Reklam


Toyota CEO’su şöyle konuştu: “Motor hacmine dayalı bir vergi sistemi var bizde, böyle bir sistem kalmadı. Teknoloji o kadar gelişti ki aracınızın motoru 1.6 mı 2 litre mi olmuş, aracınız buna göre lüks olmuyor. Yurtdışında birçok ülkede çevreye verdiğiniz zarara göre bir vergi ödersiniz. Bunları anlatan bir vergi sistemine ihtiyaç var. Bu yüzden de yeni teknoloji araçları ülkemize getiremiyoruz. Bu konuda biz yıllardır bir şeyler yapılmasını bekliyoruz. Avrupa’da bir otomobil aldığınız zaman KDV’sini ödeyip alıyorsunuz, yüzde 19.3. Bizde ise aracın üç katına kadar çıkan vergiler var. 100 liralık bir araba alıyorsunuz ödediğiniz para 280 küsür lira. Sırf bu vergi sisteminden kaynaklı.”

İç pazarda satış yarıya düştü

Otomotiv sektörünün sıkıntılı bir süreç yaşadığını da kaydeden Bozkurt, ederek, normal olarak kabul ettikleri 1 milyon adetlik iç pazar satışının geçen yıl 620 bine düştüğünü, bu yıl ise 470 bine gerileyeceğini söyledi. 

Bozkurt böyle gitmesi durumda bayii sayıların azalma olabileceğini söyleyerek şöyle konuştu: “Türkiye’deki mevcut bayi yatırımları belli bir rakama göre dizayn edilmiş. Satış adetlerinin 700-800 binin altına düşmemesi gerekiyor. 600 bin gibi bir kırmızı çizgi var. İki yıl üst üste bu kırmızı seviyenin altında olursa maalesef bazı bayiler sıkıntı yaşamaya başlıyor. Bayilerde küçülmeler başlar bazen kapanmalar da söz konusu olabilir. Distribütör firmalar küçülmeye gidebilir.”

3 yıl
2.El Arac Kredileri ve Kosullari.
Selamlar,
Yeni kullanilmis arac alip, yolda kalan - 1 -2 gun'de ciddi mekanik hasarlar gosteren araclari forumda cokca gorur olduk.

Kendi tecrubelerinizi yazar misiniz ?

Benim gordugum kosullar asagida, yanlisim var ise duzeltirsiniz.

2.el arac kredisi hakkinda faiz oranlari bir yana dursun, hangi kosullarda kredi veriliyor ya da kredi verilmiyor.

Yasadiginiz olumsuz tecrubeleri yazarsaniz genel bir bilgilendirme olacaktir, tuketiciler icin.

300.000TL'lik arac icin 174.000TL Kredi verebiliyor. Max 48 Ay vade oluyor.

Fiyati 120.000TL'lik bir arac icin 60ay vade, 120.000TL uzerindeki bir arac icin max 48 ay vade yapilabiliyor.

5yas icin 36 vade - 8 yas icin 37-60ay vade yapiliyor.

quote:

Vakif Bank
Kasko değeri 120.000.TL’yi aşan otomobillerde, bedelin 120.000.-TL kadar olan kısmı için %70, 120.000.-TL’nin üstünde olan kısım için %50’sine kadar kredi kullandırımı yapılır.
Nihai fatura değeri 120.000 TL ve altında olan taşıt kredilerinin vadesi 60 ayı, nihai fatura değeri 120.000 TL’nin üzerinde olan taşıt kredilerin vadesi ise 48 ayı geçememektedir.
60 aya kadar vade ile aylık, 3 aylık dönemler veya değişken taksitlerle geri ödeme seçenekleri vardır.

Belirli ve düzenli bir geliri olan ve istihbaratı olumlu olan gerçek kişilere kullandırılır.

Otomobil yaşı, 03-36 ay vadede kredi kullanımlarında en fazla 8, 37-60 ay vadede kredi kullanımlarında, en fazla 5 olabilir.

Araç rehni, teminat olarak alınır. Bankaca gerekli görülmesi halinde buna ek olarak; kefalet, gayrimenkul ipoteği ya da nakit-mevduat-döviz tevdiat rehni talep edilebilir.
3 yıl
Haklısın Apple!! Asus Zenfone Servis SMS infocomm
Asus Cep Telefonu Teknik Servis SMS infocomm Servis Hizi

ilk gol teslimde geldi, "gün içinde verirler ne olacak"bir arka kapak bir batarya ücretli değişim için kargo şirketine vermeden kendim giderek çözmek amacıyla İstanbul'dan 50km mesafedeki
SMS infocomm servisine gittim.

Ilk karşılamada teslim esnasında cevap "3-5 gune çıkar parça beklerse 20gun..." pardon ?


Eski bir Apple kullanıcısı olarak yazıyorum hep dikkatimi çekerdi teknik servis isi.

Bu devirde bu koşullar kaldı mı ?
Yıllardır Asus kullanirim, Bilgisayar birleşim Donanımları Çizgi Elektronik zamanlarından beridir.
General Mobile, Huawei, Samsung hepsi cep telefonu satıyor, çoğu Asus Türkiye pazarına daha yeni, ama servis koşulları çok farkli, Apple konusuna girmeyeceğim bile, bir kaç saatte işiniz hazır.

İnanabiliyor musunuz ?
Servise gidiyorsunuz değişmesini istediğiniz parçaları söylüyorsunuz benim durumum da pil ve arka kapakti 1 hafta içinde sadece ancak fiyat hesapliyorlar. O da yanlış!!!
Normalde işi yapmak 30dk civarında bir işlem.

Telefonu veriyorsunuz ve unutuyorsunuz fahiş fiyatlara hizmet vermeyi kenara birakin, 5 günde fiyatını hesapladilar, mail ile Ücret teklifi yolladılar ve Yanlış ücret teklifi.

İlk yanlış hesaptan sonra telefonla ulaşamadığımız için 55km yol gidip Teker teker anlattım, ve hesap ne olursa olsun ücretini kabul ettiğimi hemen ödeme yapabileceğimi söyledim, ona ragmen 3gun sonra doğru hesap yapıp döndüler. Parayı da hemen gönderdim.

Yüzyüze yaptığımız görüşmede verilen sözlere müteakip "Tamam telefon hazır ki parayı ödedim" şeklinde telefonu almaya gittim, günler sonra telefonun pil ve arka kapağının değişmediğini bıraktığım gibi bulunca anladım.

Elden Bırakılmış ve aciliyeti belirtilmis
Parası ödenmiş
Bu süreçte yüzyüze 1defa da müşteri ziyareti yapılmış özenle anlatılmış, tek tek isteklerimi anlattım ve karşılığında işleme başladıklarını 3 gün sonra çıkac
ağını ifade ettiler.
Ve söz verilen sürede yapılmadı...[/b]

Ve süreç hızlanması için elden almaya gittiğimde Asıl GOL Hiçbir işlem yapılmadığını öğrenmiş oldum.

Firma SMS infocomm Asus'un bizzat kendisi havale hesapları Asus Teknoloji LTD. adına zaten Tüm dünyada aynı firma...
Bu kadar güzel bir telefon olmasına karşın böyle bir servise işiniz düştüyse satın telefonu daha iyi.

Bu kadar ufak bir işlemi "ne olacak gün içinde verirler" diye düşünüyorsunuz, bırakın işleri halletmeyi hesap yapmaları bile bir yüzyıl alıyor siz sim kartınızla başbaşa kalıyorsunuz.

Günler sonra gelen teklifi belirtiyorum. Batarya ve arka kapak değişimi istememe rağmen, teklifte batarya ücreti hesapta yok. Kalite buradan belli ediyor. Devamına da ek var "ek ücret çıkabilir..."
quote:

LCD EKRAN 750 TL ARKA KAPAK 140 TL + İŞÇİLİK 108 TL TOPLAM 998 TL . EK ÜCRET ÇIKABİLİR..


Bildiğiniz ne tututurursak, fahiş fiyatlara cep telefonu için kabul edilemeyecek aşırı yavaşlar..
Bu arada bu hizi ve bu fiyatlari KABUL ETMEZSENIZ PARCALARIN DISARI SATISI YAPILMAMAKTADIR.

Asus telefonunuz var ise sinir sahibi olmak istemiyorum derseniz yedek telefon alın. Asus alacaksınız eskisini satmayın, yedek telefona ihtiyacınız olacak!!!!

Asus alırken iki defa düşünün.

Rakiplere bakiyoruz, konu ile ilgili, Mesela General Mobile, Huawei , Samsung gibi firmalarin gun icinde servisinden cikardigi "Amiral Gemisi" telefonlari yok mu ?
Bu firmalardan Asus'un bir eksigi oldugunu dusunmuyordum. Bu tecrubeyi yasayana kadar.
GM 60dk servis:
https://www.cepseyir.com/general-mobile-firmasinda-60-dakika-servis-hizmeti-18642.html
Huawei 45dk Servis:
https://www.youtube.com/watch?v=5gHh3t59x-Q

Samsung’tan bir saatte hızlı servis dönemi:
https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/samsungtan-bir-saatte-hizli-servis-donemi-41206226
3 yıl
Kafa koparan Fiat 500 testi
Adac q7 ile Fiat 500’ü karşılaştırdığı kafa kafaya çarpışma testinde, q7 camurluğu Fiat 500’ün ön camından giriyor ve 500 sürücü mankenin kafası kopuyor.

3 yıl
CRV 2020 Dizel + 9AT Otomatik gorundu,
Selamlar,

CR-V Turkiye Piyasasinda 1.5Turbo Benzin + CVT şanzıman ile bulunuyor, Bir video uzerinden rastladigim kısımda ise geçtiğimiz modelde manuel olarak sunulan 120HP N16 I-dtec Motorunu yine geçtiğimiz donemde ust modelde sunulan ZF9HP48 şanzıman ile birleştirilerek FWD (onden çeker) olarak ülkemizde de bulunan LIFESTYLE seviyesiyle Filipin Piyasasında 7 koltuk ile boy gösterdiğini goruyoruz,

Geçtiğimiz gunlerde LifeStyle donanım secenegini ülkemize ekleyen HONDA icin, bu modelde Dizel bir yenilik, ülkemizde çok satacağı düşünülen bu modelin ülkemize gelmesi tartisiliyor olabilir.

Gunumuzde benzer konfigürasyonda Yeni KUGA, 5008 , 3008, C5A gibi Dizel ve Otomatik sanzimanli araçlar TR piyasasında bulunuyor.

3 yıl
Çözümsüz Kalan Kablonet Problemi
Selamlar,
Bu Problemi ben ve yakın çevremde olan Expat bir arkadaşım ile birlikte yaşadığımızı fark ettik.

100Mbps internet hızları kullanıyoruz ikimizde , Docsis 3.0 Modem ile ben kendim 2 farklı Adaptör ve Motorola Modem ile denedim. Birinde PFC var.

Problemimiz Günde değişik aralıklarda 2-3 saat bazen 4 saat aralıklar ile hattımız gidiyor 5 ile 15dk içerisinde geri geliyor, özellikle uzaktan çalıştığımız bu dönemde ciddi sorun yaşıyoruz.
Problemin incelenmesi için modem kayıtlarına baktığımda

Yayın Bakım paketlerinin talebinin ulaştığını ancak Herhangibir paket alınamadığını t4 time out aldığını yazıyor.

Gelen Hatalar

Received Response To Broadcast Request, But no Unicast Maintenance Oppurtinities Received - T4 Time Out
Started Unicast Maintenance Ranging - No Response Received : T3 Time Out
TLV-11 Unrecognized OID

Nasıl Çözümlenir fikri olan var mı ?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle